RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Spontani pobačaj



Poruka


lorus -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (9.12.2012 0:58:25)

Mrvica_83, hvala ti na tvojim odgovorima, meni je jos zbrka u glavi, pa su mi informacije koje si podijelila s nama dobro dosle.

Cestitam ti na odlucnosti da ne cekas nego da pretrage uradis odmah.

Ja sam imala dva pobacaja, nakon prvog mi nisu savjetovali pretrage i ja sam poslusala svog dr., medjutim desio se i drugi prije 18 dana, ne daj Boze vise nikad nikome.

Sad mi je doktorica savjetovala kariogram (imam jedno zivo i zdravo dijete, porod je bio u januaru 2011.), pa me zbunilo da idem na provjeru hromosomskih garnitura, a cijelo vrijeme se zalim na upale, jako bijelo pranje, peckanje i bol u donjem dijelu stomaka, dobijem vaginalete, koje pomognu kratko, i iduci mjesec sve opet isto. Ja kako sam shvatila da su jake upale najcesci uzrok pobacaja. I na kraju kerajeva ja cu uraditi kariogram, ali zar ne bih trebala rijesiti tu upalu i zar i suprug ne bi trebao lijeciti se? Osim papa testa, krvne slike i urina nikad nisam radila nijedan drugi nalaz.

Sad me ceka otvaranje ginekoloskog kartona ( trudnoce sam vodila privatno), pa me zanima u koji dom zdravlja da idem, jer sam prijavljena u opstini Novo Sarajevo, a DZ Omer Maslic nema ginekologa, znaci mozda Otoka. Ako sam dobro shvatila te uputnice ne moze dati porodicni ljekar?!

Eto oduzila sam, ali uhvatim priliku dok moja mrvica spava.

Zelim ti srecu u ponedjeljak i nadam se da ces uspjeti zvrsiti sve sto si planirala.





Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (9.12.2012 12:25:18)

Lorus mila .. Hvala Bogu pa imas svoju mrvicu da ti odagna tuzne misli i saznanje da si se vec ostvarila kao majka .. Vjeruj mi to je veliki plus u ovoj prici i borbi .. Ne kazem da ti je ista lakse nego meni jer bol je bol .. Gubitak je gubitak .. Samo kazem da zagrlis svoju malu mrvicu i da od nje upijes pozitivu i energiju za sutra [sm=smiley1.gif] Eto vidis - price slicne tvojoj me i frustriraju [sm=hudicek1.gif] U kojoj sedmici su ti se desili pobacaji ? Je li bio missed ab. ili ? Ja sam sebi probila glavu razmisljanjima da li su ti doktori normalni jer prvi gubitak smatraju slucajnim slijedom dogadjaja ?? Jos kad im kazes ( kao ti ) da sumnjas na upalni proces a oni preporucuju druge vrste analiza .. Ali zato pitam koja vrsta gubutka trudnoce ti se desila da bi oni preporucili kariogram ??? Ja sam sama nasla sve podatke i odlucila se na ove "jednostavne" pretrage iako mi je i urin a i papa test koji sam radila navodno bio uredan .. Niko mi nikad nije rekao da su brisevi takodjer jako vazni i da su pouzdan pokazatelj prisustva bajkica .. I ja cesto imam neki iscjedak i bas me smorilo to sto na papa testu sve bude ok a ja ovamo muku mucim sa time ..
Javim ti se sutra svakako sa informacijama sta sam zavrsila[sm=smiley1.gif] Ako u medjuvremeno snijeg ne pokrije DIP i ne proglase vanredno stanje [sm=jezicek.gif].. P.S moja prijateljica zivi u NS i na preglede je isla u DZ na Otoci .. Ove uputnice ti ne moze dati ljekar porodicne medicine - samo ginekolog .. Ali i tamo je drama sa terminima .. Kao za mjesec dana papa test pa ako imas "bijelo pranje" vrate te sa nekim lijekovima i da dodjes iduci ciklus .. Neka mi neko pojasni zar nije bas super da se papa test uradi dok ima nekih znakova upale .. Ili je fazon napamet dati lijekove pa onda kad se upala smiri raditi papu ??[sm=zmeden.gif]
Puno [sm=smiley31.gif] ide za tebe ..




animagical -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (9.12.2012 12:28:11)

ne, uzorak za papa test se ne moze uzeti ako ima jakog bijelog pranja, ometa ocitanje nalaza




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (9.12.2012 12:46:13)

Animagical .. Hvala na odgovoru .. Meni je to bilo malo glupo jer kad sam radila privatno nista mi nisu odgadjali test zbog BP a ako radim u DZ onda te kao vrate da dodjes nakon te nasumicne terapije .. Izgledalo mi je kao neko odugovlacenje .. Al hajd drago mi je , ako je tako , da makar nesto rade ispravno .. Ja sam generalno ogorcena na zdravstveni sistem [sm=smiley1.gif]




lorus -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (13.12.2012 18:29:21)

Draga Mrvica_83, pozdrav za tebe i sve zenice.

Upravu si kada kazes da je malo lakse kada vec imam, jedno malo pile, Bog, moj sin i suprug su mi najveca snaga.
Ja sam imala prvi pobacaj u junu 2012 ( u 12 sedmici prestalo kucati srce), a drugi prije tri sedmice ( u 9 sedmici jer srce nije uopste pocelo kucati).

U utorak idem na kontrolu i po preporuku za dalje pretrage, pa me zanima jesi li ti uspjela uraditi pretrage na DIP-u i koje?




lorus -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (13.12.2012 18:32:27)

Molim te napisi mi i jesi li morala neke od njih placati u vidu participacije, puni iznos ili je pokrilo zdrvstveno sve troskove?




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (13.12.2012 18:52:03)

Lorus mila i za tebe ide jedan veliki pozdrav i zagrljaj .. Ponovo cu ti reci da mi je jako zao jer si morala proci kroz dvije situacije gubitka trudnoce i to u kratkom vremenskom roku[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif] .. Izvini što ti odmah ne javih kako sam obećala za pretrage - ova sedmica mi je haos na poslu .. Dođem kući pa napišem štogod u čekaoni i spavanac [sm=smiley1.gif] Evo šta sam završila i kako : u DZ mi je doktor na moje insistiranje dao sve uputnice koje sam tražila : opšti bris vagine i cerviksa na sve vrste bakterija , bris na Klamidiju , bris na Mikoplazmu i Ureaplazmu , TORCH iz krvi , antikardiolipinska tijela iz krvi ..
Nista od toga nisam plaćala ( ni participaciju ) a imam licno osiguranje - ja sam u poslovnom odnosu u privatnoj firmi ..a evo kako je išlo : na DIP moras doci do 9h jer do tada vade krv .. Javis se na mikrobiologiju u prizemlju da ti kopiraju uputnice i daju podloge i reagense za briseve .. Nakon toga ides da te na blagajni oslobode plaćanja za analize .. Potom ideš u sobu 14 na vadjenje krvi za TORCH ali da te ne bi dva puta bockali prije toge uzmes epruvetu za antikardiolipinska tijela ( soba 4 cini mi se na samom ulazu - kod blagajne ) .. Vratis epruveticu u tu sobu 4 pa ponovo na blagajnu da te oslobode plaćanja .. Komplikovani su do bola [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif] Kad to zavrsis trebas otici da ti urade briseve ne podloge i reagense .. Ja sam isla na Jezero ali tamo je sveki zamolila neku zenu da me primi .. Mislim da je inace procedura da ides u DZ da ti to razmazu [sm=zmeden.gif] Uglavnom reagensi mogu stajati i kod tebe dan - dva ali u frizideru .. Ti mozes te briseve uraditi i privatno kod svoje doktorice a potom njima vratiti na analizu ...
Svi brisevi su gotovi za 7 dana , TORCH za 10 dana a antikardiolipinska tijela za 15 dana ..
Ja sam morala na poslu uzeti izlaz na 3 sata i taksijem sve obici ali sam zavrsila sve za jedan dan [sm=bravo.gif]
Naoruzaj se strpljenjem - bilo bi dobro i da ides autom i sve se moze zavrsiti ..Samo pozuri jer sam cula da im cesto nestane tih reagensa pa se onda ceka po mjesec - dva da ih dobiju na tenderu ..
Doktorica koja mi je uzimala bris na Jezeru me pitala za taj opsti bris na bakterije - kako to da nisam radila prije trudnoce [sm=zmeden.gif] Sta da joj kazem .. Da je i ova procedura na moje insistiranje .. Za sve se sam moras izboriti [sm=smiley1.gif]
Eto nadam se da sam ti barem malo pomogla [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




Loretta -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.12.2012 17:18:12)

Drage moje, da li je itko od vas radio molekularnu analizu na gene trombofolije i ako da gdje ste radili?




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.12.2012 22:05:02)

Loretta mila kako si ? Ev ja nadjoh neko otvorio posebnu temu pa da pokusas tamo objaviti post i svoje pitanje ??
http://www.ringeraja.ba/forum/trombofilija-antifosfolipidni-sindrom-i-pojava-sistemskih-autoimunih-bolesti-u-trudnoci/m_445185/mpage_1/tm.htm#1477448
Ja ti se mnogo ne razumijem mada sam pronasla i da je ovaj antifosfolipidni sindrom u stvari jedan tip trombofilije .. Ja sam tu pretragu iz krvi ( na antifosfolipidna tijela ) radila na DIP- u u Sarajevu .. Znam da si ti iz Mostara pa ce ti se sigurno javiti zenice sa tog područja da ti pomognu sa informacijom [sm=smiley1.gif] Pitat cu ja svoje zenice u cekaoni jel ko ima informaciju o tome [sm=smiley1.gif]Veliki [sm=smiley31.gif] ide za tebe ..




Loretta -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.12.2012 22:25:31)

Hvala ti draga puno!!![sm=smiley31.gif] Ja se tek sad nekako polako mirim sa nastalom situacijom i stalno nesto istrazujem kako i sta i gdje. Uglavnom uskoro cu krenuti da vadim sve nalaze pa moram vidjeti gdje da uradim taj nalaz za trombofiliju jer ne mogu dobiti uputnicu za Split, kazu dr da je daju tek poslije drugog spontanog iako je velika vjerojatnost da imam trombofiliju... [sm=smiley19.gif] Kontam bolje provjeriti ako treba i platiti sve nalaze samo da se opet ne dogodi isti scenarij.




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (16.12.2012 23:05:45)

Loretta mila Nema na cemu !![sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif] Ti si meni prva pozeljela dobrodoslicu na ovaj forum - kad sam bila u jako losem stanju .. Sve sto mogu da ti pomognem - tu sam [sm=smiley1.gif] Javit ce se zenice koje imaju iskustva pa cemo vidjeti .. Ja ti zelim da budes dobro i da se ne brines mnogo .. A znas da se i sama se zalazem da se sve treba pomno provjeriti i napraviti sve moguce pretrage kako bismo znali sa cime se borimo .. Mnogo te [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




dajanab -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (17.12.2012 14:22:50)

zdravo svima.. ja sam nedavno imala porodaj koji se zavrsio nesretno, djete rodeno mrtvo. a pre toga sam imala dva spontana. jutros sam se blago receno naoruzala sa svim informacijama u vezi testova koje sam htjela da uradim. otisla sam svom ginekologu u dispanzer koji mi je odmah uradio papa test i dao mu uputnice koje sam ja trazila. opšti bris vagine i cerviksa na sve vrste bakterija , bris na Klamidiju , bris na Mikoplazmu i Ureaplazmu , pored tih i jos neke. otisla u bolnicu da ih uradim i sa jednog saltera na drugi , pa na treci dok nisam pop.... i kad su konacno dr. skontale sta pise na uputnicama i sta ja zelim rekose mi da toga nema u bolnici da urade niti ijedna privatna klinika u zenici...nigdje veze. samo su mi uradili torch,vadenje krvi i urina, i urin na mikrobiologiju.. a kad dobjem nalaze ove , rekla sam otici u tuzlu pa tamo da uradim ostalo. moje gorko iskustvo danasnje . i da uzela sam u apoteci mejbi bejbi ..lizalo koje ti pokazuje kad su plodni dani a kad neplodni sa sigurnoscu..




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (17.12.2012 22:31:26)

Draga Loretta Genetska pretraga na trombofiliju koja se sastoji od analize 3 gena se u BiH moze raditi samo privatno, ne na uputnicu (tako su mi rekli geneticari sa Medicinskog fakulteta). U Ingebu kosta 681 KM a kod Mehmedbasica 250 KM.
Ove informacije sam dobila od drugarice Leve sa foruma .. Sad ne znam koliko ti odgovara da dodjes u Sarajev za ove pretrage ??
Dajanab Mnogo mi je zao zbog toga sto ti se desilo [sm=smiley19.gif] .. Ja sam takodjer imala gubitak trudnoce nakon kojeg sam odlucila sve pomno istraziti .. Zelim ti srecu sa nalazima i da pronadjes / otklonis eventualni uzrok koji je doveo do gubitka posljednje trudnoce kao i dva spontana i da ostvaris zdravu , skolsku trudnocu nakon toga [sm=smiley1.gif] [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




Loretta -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (17.12.2012 23:20:49)

Hvala ti draga puno na informacijama, najmanji je problem otici do sarajeva i to uraditi. Ovdje daju uputnicu za Split jer nitko to privatno ne radi i znam da ima nekih 5 stavki samo je eto problem doci do te proklete uputnice, a zvala sam u Split privatno da vidim koliko kosta, umal se nisam onesvjestila od cifre :S ako nista, zaputim se u Sa da odradim barem ta 3... Hvala ti jos jednommm [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




dajanab -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (18.12.2012 9:06:17)

hvala mrvice.. znam kako mi je ,, a isto kao sto je i vama.. hvala na utjesnim rijecima. rekla sam samoj sebi necu stati dok se ne kontrolisem sva....




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (18.12.2012 15:32:54)

Curice evo da javnem dobre vijesti i ovdje [sm=smiley1.gif]
1.) Bris cerviksa negativan na : gljivice , Trichomonas , Gardnerella , Gonorrheae [sm=smiley1.gif]
2.) Bris vagine negativan na : gljivice , Trichomonas , Gardnerella , Gonorrheae .. Ispod pise : I u mikroskopskom preparatu nadjeno je malo epitelnih stanica , Gram pozitiv.Bacili [sm=zmeden.gif] Pa sad ne znam hoce li tu trebati neka terapija - ici cu u Cetvrtak kod doktora aBd pa vidjeti sta kaze
3.) Bris cerviksa negativan na Chlamidiu T.[sm=smiley1.gif]
4.) Bris cerviksa negativan na Mikoplazme i Ureaplazme [sm=smiley1.gif]
Idemo dalje ..U borbu za [sm=duda.gif]




gerberka -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (18.12.2012 16:06:23)

dajanab jako mi je zao
radis li neki stresan posao?
sta si radila od pretraga?


mrvice cestitam mila!

idem da vas citam [sm=smiley1.gif]




Loretta -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (18.12.2012 16:16:06)

Bravo Mrvice... pifff uskoro će tu biti jedan bebač [sm=duda.gif][sm=bravo.gif]




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (18.12.2012 18:06:34)

Duse moje drage [sm=smiley1.gif]
Gerberka draga Mnogo sam brinula oko ovih pretraga .. Ali hvala Bogu svi nalazi uredni -iduce sedmice cu imati i rezultat za Torch i antikardiolipinska tijela .. [sm=smiley1.gif] Veeeliki [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif] za tebe !!
Loretta mila moja Bice aBd [sm=duda.gif] za sve nas .. Idemo dalje [sm=smiley1.gif] [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




witch -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (18.12.2012 23:53:42)

Mrvice, supeeeeeeeeriska, bas mi je drago da su ti uredni nalazi. Jos malo pauzice, pa u borbu, pa da nam javis [sm=rozacrtici.gif][sm=bravo.gif]




lorus -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (19.12.2012 0:11:07)

Mrvice drago mi je zbog tvojih nalaza, od srca ti zelim uskoro jedno malo pile.

Evo i ja jednim dijelom imam dobre vijesti, danas sam isla na kontrolu (proslo je skoro mjesec dana od pobacaja) i kaze mi doktor (koji je radio postupak) na uzv je sve ok i da je besmisleno da radim kariogram (koji mi je preporucila "moja" doktorica kod koje idem na preglede od svog prvog ginekoloskog pregleda i koja poznaje moju historiju) jer vec imam jedno zdravo dijete i da imam bilo kakav poremecaj to bi se odrazilo na prvu trudnocu.Drago mi je sto mi je jos neko potvrdio to sto sam i mislila.

Pitala sam ga za dalje nalaze, naoruzana znanjem koje sam pokupila od tebe i preporucio mi je da cekam 3 mjeseca i radim sve ono sto si ti nabrojala.

Sad sam dobila vaginalete, pa vidjecemo...

Hvala puno svim zenicama na korisnim savjetima koje puno stede vrijeme i lutanje...






gerberka -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (19.12.2012 0:11:14)


IZVORNA PORUKA: Mrvica_83

Duse moje drage [sm=smiley1.gif]
Gerberka draga Mnogo sam brinula oko ovih pretraga .. Ali hvala Bogu svi nalazi uredni -iduce sedmice cu imati i rezultat za Torch i antikardiolipinska tijela .. [sm=smiley1.gif] Veeeliki [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif] za tebe !!
Loretta mila moja Bice aBd [sm=duda.gif] za sve nas .. Idemo dalje [sm=smiley1.gif] [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]



[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]

mrvice sto prije da zatrudnis kao i sve zenice ovdje

sto se tice pape moze..otidji ti privatno..ja sam prokrvarila na papi, pa je dr uspio ocitati.




dajanab -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (19.12.2012 7:59:49)

radim u policiji da stresan jeste , kod prvog spontanog sam radila, kad sam dr.put zatrudnila otisla sam na trudnicko i opet, jer mi nisu propisali tablete dabroston za ocuvanje,, sad kod treceg kad sam mirovala i koristila tablete i dogurala do kraja to se desilo. sada idem psihijatru na razgovor jer me sve to potreslo dobro .. i ne znam viste sta cu. citam po forumima koje pretrage su radile ostale, tako da sada i ja radim,. no za bris iz vagine i cervixa na klamidiju, ureaplazmu i mikoplazmu kod nas nigdje nema u zenici. pa se ja i covjek , ne mogu rec svadamo, al raspravljamo gdje je najbolje da se ode kod mehmedbasica u sarajevo il tuzla kod dr.balića da uradim pretrage koje trebaju,.




dajanab -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (19.12.2012 8:02:42)

a od pretraga radila sam torch, urin na mikrobiologiju, papa test , krv i urin lab. pa vidjet cu sta dalje mi treba. jer kad su uradili obdukciju bebe rekli su da je rodena bez anomalija da je umrla eventualno od majcine infekcije koje oni nisu mogli da otkriju jer nisu im dostavili pupcanu vrpcu. toliko sam bjesna jer ssada moram sve da radim a ne znam ni sta da radim kako bi se otkrilo .




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (19.12.2012 8:42:01)


Zene moje mile , najhrabrije na svjetu !!
Witch mila - hvala ti puno [sm=smiley36.gif]Jos malkice pa idemo na bebca malog .. Jedva cekam [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif] Za tebe !!
Lorus Hvala ti mila na divnim zeljama ! Drago mi je da je doktor potvrdio ono sto smo i mi razumom pretpostavili - da je kariogram [sm=zmeden.gif] ako vec imas jednog bebaca ( hvala Bogu ) .. Drago mi je da ti je moje iskustvo pomoglo i da si znala sta traziti od doktora pa da budes mirna za narednu trudnocu aBd [sm=bravo.gif] [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]
Gerberka draga Idem na papa test odmah nakon ovog ciklusa koji mi je 2 nakon kiretaze ( vec me malo boluckaju jajnici )i namjeravam uraditi privatno .. Ovima iz DZ slabo vjerujem sta cu .. Nisu opravdali moje povjerenje i novce koje izdvajam za osiguranje .. Sve sto su mogli zakomplikovali su .. Pa ove briseve ne mozes uraditi bez urgencije [sm=zmeden.gif]
Veliki [sm=smiley31.gif] za tebe !
Dajanab Mila - nazalost svi smo danas manje-vise izlozeni stresu i sta da se radi ? Ima zenica koje kad im se konstatuje trudnoca odmah dobiju otkaz - tako nam je drustvo uredjeno [sm=smiley13.gif] Tvoj posao jeste iznimno zahtjevan i zato mi nije jasno kako nisi dobila terapiju za ocuvanje ploda [sm=zmeden.gif] u drugoj trudnoci - mnogo mi je zao .. Ali idemo dalje .. Voljela bih da nista od toga nisi morala prezivjeti - veliko je to iskusenje i breme .. Sto se drugih pretraga tice ja mislim da ces ti to vrlo brzo sa TM dogovoriti [sm=smiley1.gif] I sto ih prije zavrsis to bolje .. Za sve sto mogu pomoci - tu sam ..Saljem ti veeeliki [sm=smiley31.gif] podrske !!




Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>