RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Spontani pobačaj



Poruka


Loretta -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (20.12.2012 10:56:59)

Drage moje, je li obavezno raditi Torch poslije spontanog? Meni moja dr nije nista spominjala, samo papa, bris na urealplazmu (jer sam imala tu odvratnu bestiju ali je zadnji put nalaz bio negativan), i standardno krv i urin. Ne znam jel trebam inzistirati i na Torch-u??[sm=zmeden.gif]




gerberka -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (20.12.2012 11:09:12)


IZVORNA PORUKA: Loretta

Drage moje, je li obavezno raditi Torch poslije spontanog? Meni moja dr nije nista spominjala, samo papa, bris na urealplazmu (jer sam imala tu odvratnu bestiju ali je zadnji put nalaz bio negativan), i standardno krv i urin. Ne znam jel trebam inzistirati i na Torch-u??[sm=zmeden.gif]


uradi ti torch..moj je meni ginic uradio u trudnoci drzgoj pa je cmv titar bio visok i morala sam cesto raditi, a isto tako sam se istraumirala zbog bebe..ovako dok nisi trudna obavi sve da znas gdje je zapelo.mok




grozđe -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (20.12.2012 11:29:02)

Drage zene samo neka nam odmice vrijeme od naseg spontanog i ne ponovilo se vise nikada...jucer sam bila kod ginekologa da vidim zasto nemam menstruaciju ni 65 od kiretaze...uradio mi je ultrazvuk i rekao da mi je maternica jace sastrugana i da je sve u redu, nije nikakav problem ni za sljedecu trudnocu ni za mene ( to sam ga vise puta pitala )..

sa mnom je cekala jedna zena koja vec ima dijete od 3 godine i sada je trudna nekih 8 sedmica a krenuo joj smedji iscjedak...ispricala sam joj svoj slucaj....
kada je izasla od doktora rekla mi je da je spontani i dobila je uputnicu za kiretazu...

bice sve dobro drage zene, docekat cemo i mi ljepse dane....






Loretta -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (20.12.2012 11:55:26)

Grozđe, i ja se nadam da ce i svima nama svanuti sunce jedno jutro. A do tada cemo bodriti jedna drugu.[sm=bravo.gif] Evo ne znam sta je gore, ti koja nisi dobila ni 65-i dan od kiretaze ili ja koja dobivam svako malo... od pocetka 11 mjeseca kada se sve izdesavalo vec sam 3 puta dobila i kazu sve normalno, pa ti budi pametan... Ma bitno je da su ti rekli da nema frke za sljedecu trudnocu, bit će tu [sm=duda.gif] uskoro [sm=bravo.gif]




grozđe -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (20.12.2012 12:29:07)

Draga Loretta, najvaznije da to nije niakakav problem ni tvoje ni moje...kaze doktor nekome ociste slabo, povrsinski, pa zena ima bolove i produzi joj se krvarenje a nekome kao meni...uglavnom ne brini nije nista eto da ti javim informaciju iz prve ruke...




Loretta -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (20.12.2012 12:31:24)

[sm=smiley31.gif] sta bih ja bez vas... [sm=smiley9.gif]




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (20.12.2012 14:31:54)


Drage moje hrabrice [sm=smiley1.gif]
Loretta mila Ja sam uradila Torch i cekam nalaz .. Nemoj da ti bude tegoba - uradi pa da si mirna .. Ja sam - kako sam ti i rekla - sama insistirala na svim pretragama .. Jer hocu da znam sve cinjenice da ne da brinem da li cu i unarednoj trudnoci ( ne daj Boze) imati problema .. Veeliki [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif] za tebe !!
Grožđe mila Docekat ces i ti svoju [sm=hudicek1.gif] Evo mene probadaju jajnici - dolazi 2 po redu od kiretaze .. Vidjet ces ti da cemo mi aBd zajedno brojati dane u trudnoci dok budemo cekale nasu [sm=duda.gif] Mnogo poljubaca ti saljem !




Aiša -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (2.1.2013 21:58:41)

Da vidim jesam li dobro shvatila:
Ove nalaze mogu raditi prije prve menstruacije:

1. TORCH (a voljela bih uraditi, jer su mi u 10 dana dva herpesa iskočila, mada dr kažu da se rijetko dešava spontani zbog ovog, ali teorijski može)
2. Bris na klamidiju
3. Bris na ureaplasmu i mikpolasmu (da li ovi brisevi na klamidiju, mikoplasmu i ureaplasmu idu na jednu uputnicu)
4. Opšti bris vagine i cerviksa
5. Antikardiolipinska tijela

- Koliko sam te razumjela ja bi trebala recimo otići u onaj Zavod za zaštitu majke... (Skerlićeva) i tu se prijaviti (mislim da nisam prijavljena), pa tu tražim uputnice?

- Moram li prvo imati otpusnicu iz bolnice da mi sve ovo daju? (Nisam je još dobila, jer je moja uputnica bila iz Hitne, a radi administrativnih procedura moraju imati uputnicu iz ambulante porodične medicine kojoj pripadam)

Mrvice, jesi li ti dobila ikakve rezultate do sada?

- Gdje se rade ove pretrage kada se dobiju uputnice?

Znam, imam puno pitanja.




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (2.1.2013 22:07:22)

Da vidim jesam li dobro shvatila user posted image :
Ove nalaze mogu raditi prije prve menstruacije:

1. TORCH (a voljela bih uraditi, jer su mi u 10 dana dva herpesa iskočila, mada dr kažu da se rijetko dešava spontani zbog ovog, ali teorijski može)
2. Bris na klamidiju
3. Bris na ureaplasmu i mikpolasmu (da li ovi brisevi na klamidiju, mikoplasmu i ureaplasmu idu na jednu uputnicu)
4. Opšti bris vagine i cerviksa
5. Antikardiolipinska tijela

- Koliko sam te razumjela ja bi trebala recimo otići u onaj Zavod za zaštitu majke... (Skerlićeva) i tu se prijaviti (mislim da nisam prijavljena), pa tu tražim uputnice?

- Moram li prvo imati otpusnicu iz bolnice da mi sve ovo daju? (Nisam je još dobila, jer je moja uputnica bila iz Hitne, a radi administrativnih procedura moraju imati uputnicu iz ambulante porodične medicine kojoj pripadam)

Mrvice, jesi li ti dobila ikakve rezultate do sada?

- Gdje se rade ove pretrage kada se dobiju uputnice?

Znam, imam puno pitanja user posted image


Aiša mila , idemo redom :

1.) Ja sam sve pretrage krenula raditi nakon prve menstruacije - tako su mi rekli da treba .. Na [sm=hudicek1.gif] sam cekala 29 dana - odnosno dosla mi je 30 dan nakon kiretaze .. odmah nakon toga sam se bacila na "posao" odnosno krenula u brobu za uputnice i pretrage ..
2.) Dobila sam rezultate za : - TORCH - svi su sada negativni sto je ok a pokazuje da imam antitijela odnosno da sam prelezala : Herpes , Toksoplazmu , Citomegalovirus .. Jedino nisam vakcinisana na rubeolu niti sam imala dodira sa njom ..- Svi brisevi negativni kao i bris vagine i cerviksa .. Jedino u vagini ima malo prisustvo nekih gram negativnih bacila pa cu vidjeti da li ce mi doktorica dati neku terapiju jer znam da je neki mali procenat i ok za floru .. Cekam jos antikardiolipinska tijela koja su valjda pokazatelj trombofilije ..A to moze dovesti do problema sa trudnocom ..
3.) Mislim da mozes uzeti uputnicu u Zavodu mada sam ja uzela u Domu zdravlja kojem pripadam .. Koliko se sjecam sve briseve mi je napisao na jednu uputnicu , Torch na drugu , antikardiolipinska tijela na trecu .. I jos i uputnicu za UZ jer u ovim domovima poslovicno nista ne radi [sm=hudicek1.gif] Na taj UZ nisam ni isla jer mi sada nije ni trebao .. Nisu mi trazili nista - ni otpusno pismo .. ama bas nista .. Samo sam ispricala svoju tuznu pricu i insistirala da uradim ove pretrage .. Gledao me doktor malo u cudu .. Ali dao mi sve .. Opet ti kazem - cesto oni kazu ma nista ne treba .. napravi pauzu od 2-3 mjeseca i u akciju .. Valjda ove pretrage mnogo kostaju .. pa kad bismo se sve digle nastao bi haos .. Samo Torch privatno kosta 190 KM ..
4.) Procedura ide ovako : na DIP moras doci do 9h jer do tada vade krv .. Javis se na mikrobiologiju u prizemlju da ti kopiraju uputnice i daju podloge i reagense za briseve .. Nakon toga ides da te na blagajni oslobode plaćanja za analize .. Potom ideš u sobu 14 na vadjenje krvi za TORCH ali da te ne bi dva puta bockali prije toge uzmes epruvetu za antikardiolipinska tijela ( soba 4 cini mi se na samom ulazu - kod blagajne ) .. Vratis epruveticu u tu sobu 4 pa ponovo na blagajnu da te oslobode plaćanja .. Komplikovani su do bola user posted image user posted image Kad to zavrsis trebas otici da ti urade briseve ne podloge i reagense koje si dobila .. Ja sam isla na Jezero ali tamo je sveki zamolila neku zenu da me primi .. Mislim da je inace procedura da ides u DZ da ti to razmazu user posted image Uglavnom reagensi mogu stajati i kod tebe dan - dva ali u frizideru .. Ti mozes te briseve uraditi i privatno kod svoje doktorice a potom njima vratiti na analizu ...
Svi brisevi su gotovi za 7 dana , TORCH za 10 dana a antikardiolipinska tijela za 15 dana ..Kad sam otisla po nalaze za Torch i antitijela kazu nema reagensa za antitijela pa sacekaj , nazovi .. Ovdje na forumu mi clanica kaze da je cekala 2 mjeseca na nalaz [sm=zmeden.gif]
Nadam se da sam i malo pomogla [sm=smiley1.gif]




Aiša -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (2.1.2013 22:13:10)

Hvala, jesi pomogla, ali znači da ću ja ipak pričekati, nema veze, važno je da znam koja je procedura.




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (2.1.2013 22:22:06)

Aiša mila .. Nema na čemu .. Tijelu treba mao vremena da se vrati u ravnotežu nakon svega - zato valjda kazu da sacekamo prvu [sm=hudicek1.gif] prije pretraga .. U svakom slučaju ti želim da se brzo oporaviš - i psihicki i fizički ..Dadni sebi vremena koliko ti treba .. ako te jos nešto bude zanimalo : iskustvo , podrška tu smo [sm=smiley1.gif] Veelikii [sm=smiley31.gif] za tebe !!




dajanab -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (8.1.2013 14:35:58)

DA TE PITAM DALI SE NARUCUJE ZA KARIOGRAM I ZA KARIOLIPIDNA I ANTIFOSFOLIPIDNA ANTITJELA. IL JEDNOSTAVNO SE ODE I URADE TI TESTOVI.. HVALA




Leva -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (8.1.2013 16:01:42)

Dajanab molim te pisi malim slovima, na forumu RR a uopceno u svoj internet komunikaciji koristenje samo velikih slova se tumaci kao vikanje!
Za kariogram se moras naruciti i to ako si Sa kantona na DIP-u 3. sprat odjel Patologije i citogenetike. Nalaz se ceka nekoliko mjeseci. Uputnica ti treba ili od drzavnog ginekologa ili sa porodicne ali moras imati preporuku specijaliste. Ako si sa nekog drugog kantona onda kariogram radis na Medicinskom fakultetu uz adekvatne uputnice.
Antikardio fosfolipidna antitjela ces uraditi na imunologiji (iza staklene prizme na DIP-u). Ovdje se ne moras naruciti ali oni dosta cesto nemaju reagens.
Malo sam iznenadjena sto vam niko nije trazio Anti Lupus jer povisena antitjela mogu uzrokovati spontani pobacaj. Ova pretraga se radi na transfuziologiji.
Nadam se da cete uskoro pronaci uzroke pobacaja da cete se brzo oporaviti i krenuti u nove pobjede. Ukoliko vam nesto bude pozitivno od antitjela bez panike jer se vecina stvari rjesava Aspirinom 100, Clexanom i kortikosteroidima. Zapamtite da vi mozete zatrudniti i da vam treba samo prava pomoc da pomognete mrvama da ostanu zato hrabro [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




dajanab -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (8.1.2013 18:21:04)

ej izvini., nisam znala da sve ide malim slovima... tek kad sam poslala vidjela sam velika slova.. greska.. ja sam imala 2 spontana i sada sam rodila al djete mrtvorodeno. nisam nikako poslje otisla svom ginekologu koji mi je vodio trudnocu, jer je i on tu zakazao.. mnogo.. idem dr.ginekologu koji mi daje uputnice koje ja trazim i radim analize.. radila sam papa, torch, hormoni stitnjace,zenski hormoni, urin, krv, ostalo mi je to dvoje i mikroplazma, ureaplazma i klamidija. a onda cu da sa tim nalazima odem u tuzlu da vidim dal pored toga treba jos i sta mi je... ako moze neko da mi pomogne nalaz torha mi je citomegalovirus IGG pozitivan..63,, a ref.vrednost je 6--- ginekolog mi rece da je ok. no opet ja pitam vas....inace ja sam iz zenice,,.




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (8.1.2013 22:58:31)

Dajanab mila .. Kako si ?[sm=smiley1.gif] Što se tiče antikardiolipinskih tijela ja sam išla sa uputnicom od ginekologa iz lokalnog Doma zdravlja .. I još čekam da dobijem rezultat [sm=hudicek1.gif] a uradila pretragu / dala krv 10.11 .. Ma ja sam užasno ljuta na ovaj naš sistem liječenja / zdravstvenu zaštitu i slično .. Kaže mi teta kad sam zvala - nazovi ti oko 15.01. da vidis je li stigao reagens [sm=zmeden.gif] Haotično ..Za kariogram nista ne znam - nisam radila [sm=zmeden.gif] .. Neka si se posvetila pretragama detaljno [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Držim fige da sve bude ok .. A ako nadjes neki uzrok - borba postaje lakša jer ćeš znati šta se događa ..Grlim te !!
Leva mila ..Iako je OT moram reći :Čitala tvoj blog neko večer do 3 sata nakon ponoći .. Nemam riječi sem da , možda , napišem neku odu tvojoj i hrabrosti tvog muža .. [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Želim ti sve najbolje ! Ma kakav test na Lupus .mila . Meni nisu rekli ništa osim ono sto sam sama insistirala da uradim .. Dobro si ti napisala - uskoro će nam dati samo bjanko uputnice pa ćemo sami sebe liječiti i nalaziti rješenja za svoje tegobe [sm=jezicek.gif]Veliki zagrljaj za tebe !




dajanab -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (9.1.2013 7:19:04)

ja sam od svog ginekologa dobila uputnicu te sa njom isla na komisiju za ljecenje van kantona koja mi je odobrena, te dobila uputnicu od svog dr. da sa njima idem u sarajevo. tako da sve imam.. i da rekla sam da radim svaku pretragu za koju cujem. jer mi je dosta dr.koji kaze desilo se..mozes ti imat djece najbitnije je da mozes ti zanjet..a to sto ja ne rodim to njih ne interesuje..toliko.... al zato ja sam odlucila da radim sve pretrage za koje cujem... ako ko ima br. od poliklinike mehmedbasic sarajevo.. jer ja sam zvala one br. koje su na njegovj stranici i niko se ne javlja... kao nepostojeci br.




Loretta -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (10.1.2013 11:01:36)

Drage moje, sta vi mislite jel ovo dosta pretraga, posto uputnice skupljam da ne bi sto preskocila: krv, urin, papa test, brisevi (uraplazma, klamidija, aerobno/anaerobno), TORCH, molekularna analiza gena na trombofiliju. Jel mi preporucujete jos sta posto ja dr predlazem sta da radim a ne on meni [sm=zmeden.gif] Hormone stitnjace sam vec radila i to je OK.




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (10.1.2013 22:26:13)

Mila Loretta Kako si ti inace ?? Mozda ne bi bilo lose da uradis i test za inzulinemiju ( OGTT ) test / to zenice preporucuju kao i Lupus antikoagulant - bas je Leva spomenula .. Ja sam uradila sve sto si napisala + bris na mikoplazmu - jesi li to zaboravila napisati ?? Hocu da uradim i analizu stitne iako mi to niko nije preporucio a vidim ti si zavrsila [sm=bravo.gif]. Mislim meni nakon 1 missed ab. nisu prakticno nista ni preporucili pametnjakovici [sm=smiley13.gif] Zalosno je da smo dosli u situaciju da sve sami sebi preporucujemo i pisemo uputnice .. Još malo pa cemo tumaciti i rezultate [sm=smiley1.gif] Sta ce nam doktori uopste kad su ovako inertni i nezainteresirani [sm=hudicek1.gif]
Ja , za primjer , još čekam rezultate za antikardiolipinska tijela [sm=hudicek1.gif] A vadjenje krvi bilo davnog 10.11.12. .. Boze sacuvaj ..




grozđe -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (11.1.2013 13:26:12)

Drage moje nikako da se maknemo s ove teme nazalost...slazem se da treba uraditi pretrage a ne cekati da nam se slicno desi gluho i daleko bilo....moja prva menstruacija jos nije dosla a sada ce i 3 mjeseca ( sve je u redu, stres je u pitanju i samo mogu cekati da dodje )...
dobila sam i ja dosta nalaza da vadim ali nista ne mogu dok ne dobijem mjesecnicu... kada cujem koliko se ceka na nalaze ( evo kao nasa Mrvica ) ja ih najradije ne bih ni radila jer sumnjam i u to sto ce nam oni reci kada uradimo nalaze...
misljenja sam da treba sto manje ici po doktorima, ono sto treba i to je sve....uvijek slusam svoju intuiciju, osjecaj, tome najvise vjerujem....

drage moje sto prije da odemo na temu bebe abd [sm=smiley1.gif]




dajanab -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (11.1.2013 16:04:47)

antikardiolipinska tijela nije mi jasno sto toliko dugo cekas na nalaze.. ja sam jutros radila te pretrage i dr. mi je rekla da ce nalazi biti gotovi za 10 dana ..




Loretta -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (11.1.2013 19:33:59)

Mrvice mila, inace je sve pod kontrolom, sad za sad [sm=smiley1.gif] Taj OGTT sam radila dok sam jos trudna bila, mozda nekih max 2 sedmice prije pobacaja i sve je bilo u najboljem redu tako da kontam da bi taj nalaz trebao isto biti ok. A za mikroplazmu - zaboravih ubrojati medju ostale bestije. Ma iskreno imam osjecaj da cu tek kad sve odradim biti smirena i moci raditi na [sm=duda.gif] i sto kaze grozdje nadjemo se aBg na temi bebe [sm=bravo.gif]




Mrvica_83 -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (11.1.2013 20:50:12)

Dajana draga gdje si radila ovu analizu ? Je li isto na DIP-u u Sarajevu ? Meni su prvobitno rekli da se ceka 15 dana ali im je u medjuvremenu nestalo reagensa [sm=zmeden.gif] Koji se nabavljaju na tenderu , dolaze iz Austrije bla,bla .. Zvala sam opet danas - nemaju nista novo za reci .. Uzorak krvi je spremljen i krv ne moram opet davati ali pojma nemam do kad cu cekati [sm=smiley13.gif] A vjerovatno dok ne poludim i ne uradim privatno za 45KM [sm=jezicek.gif] Nase zdravstvo i stara prica ..
Kako si ti inace ? Sta si uradila od drugih nalaza , kakva je situacija ?
Loretta mila .. Znam taj osjecaj i ja sam ista .. Hocu sve da uradim i da smirim dusu[sm=smiley1.gif] Ja sam cak odlucila da moljakam i za uputnicu za HPV .. Jer je inace daju samo ako je los nalaz papa testa .. Obirom da posljednji nije bio los a nadam se da nece biti ni ovaj sad - nakon 3 menstruacije od kiretaze .. Nasla sam neku tetu preko poznanice pa da i to uradim .. Moram sacekati da mi prodje ova [sm=hudicek1.gif] pa u akciju [sm=smiley1.gif] Nadjemo se na onim divnim temama aBd [sm=smiley31.gif] [sm=smiley31.gif]
Grožđe djugo .. Doci ce - mora doci misha mu..Malo si se ti psihicki opteretila .. Iscekivanje .. Kad ce .. zasto je nema .. Cim izrelaksiras um -vidjeces da ce doci aBd .. Jedva cekam da se druzimo na temi za [sm=nosecka.gif] A bude to uskoro mila moja !!




dajanab -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (13.1.2013 13:49:10)

ja sam radila na DIP-u Sarajevo i rekla mi da ce nalaz biti gotov za 15 dana i dala mi br. da nazovem.. a radila sam 11.01. znaci u petak. sto znaci da ima..




dajanab -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (13.1.2013 13:54:43)

radila sam uobicajeno, papa test, torch, urin na mikrobiologiji, hormoni stitne zljezde,zenski hormoni,torch,OGTT,kariotipizacija,antifosfolipidna i karilipidna antitjela, ostalo mi je jos mikroplazma,ureaplazma, klamidija, to nema u zenici,,, trombofilija, polako iskreno receno radim sama te pretrage.. citam po forumima i oodem dr. i trazim od njega uputnice za te pretrage.. iduce sed. odoh malo van BiH tako da cu da se psihicki odmorim od dr.i kad dodem onda cu polako da radim jos pretraga,,, i otici u tuzlu kod dr.balić da vidim sta mi jos treba od pretraga i da mi ona kaze sta nije ok .. jer iskreno receno ne vjerujem ni jednom ginekologu u zenici,,




grozđe -> RE: neophodne pretrage i nalazi nakon spontanog pobačaja (13.1.2013 16:09:26)

dajanab i Mrvice to je ono sto sam i mislila, vec sam prije pisala...jednoj osobi kazu ima reagensa drugoj nema a to sve rade da bismo isli privatno i placali, jer kako bi oni radili i zaradili privatno da se sve pretrage obavljaju u Domu zdravlja...





Stranica: <<   < Prethodna stranica  7 8 [9] 10 11   Sljedeća stranica >   >>