RE: Kada u skolu??? (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Od đačića do đaka



Poruka


Lulu_08 -> RE: Kada u skolu??? (3.7.2011 9:48:43)

koko ne bih se slozila sa tobom kada je moj post u pitanju. Da govorim o uzrastu 2 godine, OK sve gore navedeno je istinito. Ali uzrast izmedju 3 i 4 godine, u kojem se moja L. i njeni drugari/vrsnjaci nalaze, vec i te kako ima mogucnost ucenja i usvajanja pojedinih vjestina, kao sto su konkretni oblici u crtanju, pa i nesto poput slova, a o pjesmicama da ne govorim. Ja sam napisala da oni za sve ove mjesece NITI jednu pjesmicu djecu nisu naucili. Pored toga na nekoliko sastanaka sa mamama smo razmijenili misljenje, i svaki put je odgovor na pitanje djeci "Sta radite u vrticu" bio "igramo se kockicama".

Jasno je, za vrijeme mog studija sam dobro izucila predmet "People Management" iliti upravljanje ljudima. Motivacija se moze definisati kroz "Maslow-ovu piramidu potreba" u kojoj su naravno prvenstveno fizicke potrebe (disanje, hrana, itd.) a sljedeca vec u rangu je sigurnosna potreba (radni odnos, moralni i porodicni odnosi, zdravlje, imovina). Da ne idem u detalje, ona koja je u ovom polju vazna je stavka "licno-ostvarenje" koja se u ovom slucaju odnosni na uspjesno "pedagosko odgajanje" djece. Kako moze osoba koja svojevoljno odabere struku u kojoj ce raditi sa djecom reci ili cak pomisliti "da nije dovoljno placena da bi adekvatno radila sa djecom"? Dvije sedmice dok vrtic nije radio moja L. je isla u igraonicu, 4 sata dnevno, na selu, gdje su bila djeca raznih uzrasta. Djete je odusevljeno bilo, naucila 3/4 pjesmice, od kojih jedna duga i slozena, donjela nekoliko "radova" kuci (crtezi, vodene bojice, obojene makaronice, plastelin mozaik itd.). A ta teta naplacuje 35km mjesecno. Ali ona VOLI djecu, i VOLI svoj posao.

Ja sam licno razocarana u stav takve jedne ustanove, napominjem javne ustanove, koja ima zakonom propisan plan rada, a ne primjenjuje isti. Djete koje ide u obdaniste ne bi trebalo da je na "cuvanju" vec da je u pedagoskoj ustanovi u kojoj ce zaista adekvatno biti pripremljena za skolu kada do toga dodje vrijeme.

Breskva, slazem se, kod nas je bas "generalno" obrazovanje, odnosno nema individualnog usmjerivanja djece, vec je to neko "opsto" znanje naglaseno. Ja opet kazem, imala sam priliku iskustiti skolstvo vani, pa sam tako petogodisnju gimnaziju u Holandiji zavrsila sa definisanim smjerom "drustvo/ekonomija/jezici".

Eh sad neko ce tu reci, pa ako ti je tamo tako bajno bilo sto si dosla ovamo. Pa dosla sam jer volim ovu zemlju, do 2007me nisam zivjela ovdje, a sada evo 4 godine vec zivim tu. Zaista se trudim da bar ono sto sam vidjela i dozivila negdje vani, a smatram isto pozitivnim prenesem na druge koji nisu imali tu privilegiju. I mislim da je uz ulozen trud roditelja to moguce, ako ne izmijeniti bar "unaprijediti".




koka i po -> RE: Kada u skolu??? (3.7.2011 18:44:51)

IZVORNA PORUKA: Djana

koko ne bih se slozila sa tobom kada je moj post u pitanju. Da govorim o uzrastu 2 godine, OK sve gore navedeno je istinito. Ali uzrast izmedju 3 i 4 godine, u kojem se moja L. i njeni drugari/vrsnjaci nalaze, vec i te kako ima mogucnost ucenja i usvajanja pojedinih vjestina, kao sto su konkretni oblici u crtanju, pa i nesto poput slova, a o pjesmicama da ne govorim. Ja sam napisala da oni za sve ove mjesece NITI jednu pjesmicu djecu nisu naucili. Pored toga na nekoliko sastanaka sa mamama smo razmijenili misljenje, i svaki put je odgovor na pitanje djeci "Sta radite u vrticu" bio "igramo se kockicama".

Jasno je, za vrijeme mog studija sam dobro izucila predmet "People Management" iliti upravljanje ljudima. Motivacija se moze definisati kroz "Maslow-ovu piramidu potreba" u kojoj su naravno prvenstveno fizicke potrebe (disanje, hrana, itd.) a sljedeca vec u rangu je sigurnosna potreba (radni odnos, moralni i porodicni odnosi, zdravlje, imovina). Da ne idem u detalje, ona koja je u ovom polju vazna je stavka "licno-ostvarenje" koja se u ovom slucaju odnosni na uspjesno "pedagosko odgajanje" djece. Kako moze osoba koja svojevoljno odabere struku u kojoj ce raditi sa djecom reci ili cak pomisliti "da nije dovoljno placena da bi adekvatno radila sa djecom"? Dvije sedmice dok vrtic nije radio moja L. je isla u igraonicu, 4 sata dnevno, na selu, gdje su bila djeca raznih uzrasta. Djete je odusevljeno bilo, naucila 3/4 pjesmice, od kojih jedna duga i slozena, donjela nekoliko "radova" kuci (crtezi, vodene bojice, obojene makaronice, plastelin mozaik itd.). A ta teta naplacuje 35km mjesecno. Ali ona VOLI djecu, i VOLI svoj posao.

Ja sam licno razocarana u stav takve jedne ustanove, napominjem javne ustanove, koja ima zakonom propisan plan rada, a ne primjenjuje isti. Djete koje ide u obdaniste ne bi trebalo da je na "cuvanju" vec da je u pedagoskoj ustanovi u kojoj ce zaista adekvatno biti pripremljena za skolu kada do toga dodje vrijeme.

Breskva, slazem se, kod nas je bas "generalno" obrazovanje, odnosno nema individualnog usmjerivanja djece, vec je to neko "opsto" znanje naglaseno. Ja opet kazem, imala sam priliku iskustiti skolstvo vani, pa sam tako petogodisnju gimnaziju u Holandiji zavrsila sa definisanim smjerom "drustvo/ekonomija/jezici".

Eh sad neko ce tu reci, pa ako ti je tamo tako bajno bilo sto si dosla ovamo. Pa dosla sam jer volim ovu zemlju, do 2007me nisam zivjela ovdje, a sada evo 4 godine vec zivim tu. Zaista se trudim da bar ono sto sam vidjela i dozivila negdje vani, a smatram isto pozitivnim prenesem na druge koji nisu imali tu privilegiju. I mislim da je uz ulozen trud roditelja to moguce, ako ne izmijeniti bar "unaprijediti".



spada u srednju vrticku grupu...ja sam pisala o jaslicama jer si njih spomenula.nismo se dobro razumjele [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image].




Lulu_08 -> RE: Kada u skolu??? (3.7.2011 20:07:59)

Hehehe...Pa jeste, zato sto su jos 2 mjeseca u "starijoj jaslickoj grupi". Zbog veceg broja djece su odvojili "mladju jaslicku" (1 do 2,5 god) i "stariju jaslicu" (od 2,5 do 3,5 mada ima par djecice sa vec 4 pune godine). I navodno bi trebala biti razlika u radu sa ovom manjom i ovom vecom djecom, medjutim i sa ovim vecim nista "vise" ne rade, ako ne i manje... Joj odoh totalno u O.T. nadam se da nece biti frka..




Lilly -> RE: Kada u skolu??? (16.10.2011 18:21:56)

Pozdrav svima!
Evo da se i ja napokon javim sa utiscima! [sm=smiley1.gif] Pokrenula sam ovu temu jer sam bila u neudomici kad dijete upisati u skolu s obzirom da je rodjeno krajem godine. Dijete nije imalo punih 6g pred polazak u skolu, po zakonu smo mogli da biramo da li da ga upisemo ranije ili kasnije. Mogao je biti najstariji ili najmaladji u razredu. Mi smo se ipak odlucili za vrtic- predskolsku tako da je dijete kasnije krenulo u skolu sa gotovo punih 7g i jedan je od najstarijih i najpametnijih djecaka u razredu. Gradivo je za njega sama igrarija[sm=zmeden2.gif]. Pored uciteljice, on je drugi po redu koji vodi razred za sobom- tako nesto je i uciteljica komentarisala. U medjuvremenu je drugi razred i zadatke rijesava s lakocom. Ali...puno je zaigran, malo neozbiljan po mojoj nekoj skromnoj procjeni - ipak jako aktivan na casu.

Greska kasnijeg upisa, ocijenjujuci po svom djetetu, jeste;
Dijete je previse opusteno, hoce da dominira-najstariji, misli da sve zna, dosada na casu jer vecinu gradiva u prvom razredu je presao jos u vrticu od slova, pjesmica itd., velika zaigranost s obrzirom da se dijete samo igralo u vrticu a onda i u prvom razredu gdje se vise igra nego uci, itd...

Prednost kasnijeg upisa u skolu je;
Samostalno, otresito, odgovorno, uveliko spremno na promjene, lako se uklapa, lako pronalazi prijatelje, lako raspoznaje dobro-lose itd.
Okolnositi su bile takve da je dijete za 1g vec promijenilo tri uciteljice a sto je previse za jednog prvacica i sve je to podnijelo bez problema. Cak i prebacivanje iz skole u dr.skolu (radi selidbe) i hvala Bogu super se adaptirao sto je nevjerovatno za jednog malog covjeculjka[sm=bravo.gif]

Kako god se odlucite, godina prije ili kasnije, svejedno - Samo je jedno je sigurno, "godine cine svoje"!!!![sm=smiley36.gif]

Pozdrav za vas i vase male![sm=smiley31.gif]




M kao Mama -> RE: Kada u skolu??? (16.10.2011 18:26:04)

E, divna tema ja sam prije 2o dana bila u teškoj dilemi, da li L upisati 2012. ili 2013. godine.
Muž nije dao pomenuti, ja sam bila Za, na kraju je presudio glas razuma i tette pedagogice.
Ovako moja L u septembru naredne godine akobogda puni 5 godina i 7 mjeseci tačno po ovome nije obavezna, ali i može. Što se tiče njene fizičke građe, ona je sada ko prvačić, ali da je baš zagrijana za školu nije. Na kraju teta pedagog mi je rekla, ja sam svog sina upisala sa 6, dfanas to ne bih uradila, pustila bih ga još jednu godinu. Samo se nadam da će biti još neko veliko dijete sa mojom L u razredu akobogda za dvije godine




bananica -> RE: Kada u skolu??? (16.10.2011 23:49:48)

IZVORNA PORUKA: mama alma RR

E, divna tema ja sam prije 2o dana bila u teškoj dilemi, da li L upisati 2012. ili 2013. godine.
Muž nije dao pomenuti, ja sam bila Za, na kraju je presudio glas razuma i tette pedagogice.
Ovako moja L u septembru naredne godine akobogda puni 5 godina i 7 mjeseci tačno po ovome nije obavezna, ali i može. Što se tiče njene fizičke građe, ona je sada ko prvačić, ali da je baš zagrijana za školu nije. Na kraju teta pedagog mi je rekla, ja sam svog sina upisala sa 6, dfanas to ne bih uradila, pustila bih ga još jednu godinu. Samo se nadam da će biti još neko veliko dijete sa mojom L u razredu akobogda za dvije godine


bit ce i moja, moramo ih u istu skolu upisati[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image] i moja D ce aBd u septembru 2012 napuniti 5god i 7 mjesec 




N_N -> RE: Kada u skolu??? (16.10.2011 23:56:59)

mama alma, mi smo S upisali u školu a da te godine nije morala biti upisana. Rođena je u oktobru tako da je u školu krenula sa nepunih 6 godina. Sada kad razmišljam o tome, da mogu vrijeme vratiti, to ne bi uradili. Ona je super školu prihvatila, obaveze, učenje i ostalo ali smo joj mi uskratili još jednu godinu igranja. S toga, nigdje ne žurite, kad već ne mora, nema potrebe da kreće ranije.




bambi7 -> RE: Kada u skolu??? (16.10.2011 23:59:37)

IZVORNA PORUKA: bananica

IZVORNA PORUKA: mama alma RR

E, divna tema ja sam prije 2o dana bila u teškoj dilemi, da li L upisati 2012. ili 2013. godine.
Muž nije dao pomenuti, ja sam bila Za, na kraju je presudio glas razuma i tette pedagogice.
Ovako moja L u septembru naredne godine akobogda puni 5 godina i 7 mjeseci tačno po ovome nije obavezna, ali i može. Što se tiče njene fizičke građe, ona je sada ko prvačić, ali da je baš zagrijana za školu nije. Na kraju teta pedagog mi je rekla, ja sam svog sina upisala sa 6, dfanas to ne bih uradila, pustila bih ga još jednu godinu. Samo se nadam da će biti još neko veliko dijete sa mojom L u razredu akobogda za dvije godine


bit ce i moja, moramo ih u istu skolu upisati[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image] i moja D ce aBd u septembru 2012 napuniti 5god i 7 mjesec 


Isti slucaj...Imace 6god i 7mj kad je upisem u skolu i necu ranije.Moja je po gradji za skolu i rado bi isla, al ima vremena nek uziva jos malo bez obaveza tipa zadace... imace kad da devera narednih bar 18god.

Jos je ona meni za pijeska i lopatice:)




Hanady RR -> RE: Kada u skolu??? (17.10.2011 0:02:49)

Samo ja svoje pile moram iduće godine dati u školu[sm=smiley13.gif]

Moja će imati u septembru 2012 god 6 god i 3 mjeseca i obavezni smo po zakonu...krenula je u predškoslo i lijepo joj je...ali ja mislim d aje rano za ovu djecu da sa 6 god idu u školu[sm=smiley13.gif]




bananica -> RE: Kada u skolu??? (17.10.2011 0:07:15)

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Samo ja svoje pile moram iduće godine dati u školu[sm=smiley13.gif]

Moja će imati u septembru 2012 god 6 god i 3 mjeseca i obavezni smo po zakonu...krenula je u predškoslo i lijepo joj je...ali ja mislim d aje rano za ovu djecu da sa 6 god idu u školu[sm=smiley13.gif]


stvarno je rano, sve se nadam da ce kreatori ove ideje uociti da je to bio pogresan potez i vratiti polazak u skolu na prijasnji rezim....nekako mi je 7 god za prvacica skroz ok
i da dodam, bezveze mi je sto uvedose dodatnu godinu OS




Hanady RR -> RE: Kada u skolu??? (17.10.2011 0:09:29)

Meni je sve bezveze to...
Em ovo predškoslko prije škole...pa škole 9 godina osnovne...
em kreću sa 6 godina...
meni je sve to bezveze...

mislim vjerujem u sud stručnjaka iz ovih oblasti da je to tako najbolje, al opet mogli su im bar jednu godinicu kasnije uvesti obaveze[sm=smiley13.gif]




bananica -> RE: Kada u skolu??? (17.10.2011 0:14:11)

po meni nisu nista trebali mijenjati, sve je i ranije bilo super, samo djeci stvaraju obavezu od 5 godine, glupost







N_N -> RE: Kada u skolu??? (17.10.2011 0:14:39)

IZVORNA PORUKA: bananica

i da dodam, bezveze mi je sto uvedose dodatnu godinu OS




Ma dodaše oni ne jednu već 2 godine!!! Predškolsko + sa 6 polazak.
Još malo pa će u porodilištu odmah praviti evidenciju i upis u nešto [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]




bananica -> RE: Kada u skolu??? (17.10.2011 0:15:49)

IZVORNA PORUKA: N_N

IZVORNA PORUKA: bananica

i da dodam, bezveze mi je sto uvedose dodatnu godinu OS




Ma dodaše oni ne jednu već 2 godine!!! Predškolsko + sa 6 polazak.
Još malo pa će u porodilištu odmah praviti evidenciju i upis u nešto [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]



to sad htjedoh napisati, najbolje kad se rodi odmah da se upisuje u skolu[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Emmy -> RE: Kada u skolu??? (31.1.2012 15:09:40)

Drage moje, ova mi je tema tako "legla". Posto sam sada u fazi razmisljanja, jer mi je malena rodjena u decembru 2006, dakle nismo zakonski obavezni, i stalno sam u dilemi da li cu je zakinuti u necemu ako se odlucim za godinu ranije, odnosno godinu kasnije. Ipak mislim da cemo pricekati. Da stvar bude gora, kada je njena uciteljica iz vrtica u septembru insistirala da ona ne ide u stariju grupu, ja sam se pravo posvadjala i insistirala da ide u stariju grupu, jer sam bila ubijedjena da cu je upisati u skolu. Sada se povlacim i mislim se kako objasniti uciteljici da sam se predomislila[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image]. A to sto ti bananice spominjes vezano za rodjenje i upis u skolu, moja prijateljica iz UK je vec sa 6 mjeseci trudnoce bila 154. na listi cekanja za zeljenu skolu[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]. Meni je to zvucalo nadrealno. Hvala vam[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Neca xxx -> RE: Kada u skolu??? (31.1.2012 15:34:54)

Emmy, ja sam za to da se djeca ne polaze u skolu ranije. Neka se jos malo igraju i odmaraju. Sve ce stici u zivotu. A bice i pametniji i zreliji za godinu dana. Ja sam rodjena u februaru i krenula sam u skolu sa 7,5 godina. Do tada sam naucila da citam, pisem, i cirilicu i latinicu i osnove matematike. I nikada nisam imala nikakvih problema. A opet, sve sam ostvarila sto sam trebala da ostvarim. Neka jos malo budu bezbrizna djeca i uzivaju.




Emmy -> RE: Kada u skolu??? (31.1.2012 15:46:57)

Hvala ti Neca xxx[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




MicoTico -> RE: Kada u skolu??? (3.2.2012 19:58:38)

IZVORNA PORUKA: Emmy

Drage moje, ova mi je tema tako "legla". Posto sam sada u fazi razmisljanja, jer mi je malena rodjena u decembru 2006, dakle nismo zakonski obavezni, i stalno sam u dilemi da li cu je zakinuti u necemu ako se odlucim za godinu ranije, odnosno godinu kasnije. Ipak mislim da cemo pricekati. Da stvar bude gora, kada je njena uciteljica iz vrtica u septembru insistirala da ona ne ide u stariju grupu, ja sam se pravo posvadjala i insistirala da ide u stariju grupu, jer sam bila ubijedjena da cu je upisati u skolu. Sada se povlacim i mislim se kako objasniti uciteljici da sam se predomislila[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image] . A to sto ti bananice spominjes vezano za rodjenje i upis u skolu, moja prijateljica iz UK je vec sa 6 mjeseci trudnoce bila 154. na listi cekanja za zeljenu skolu[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image] . Meni je to zvucalo nadrealno. Hvala vam[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image]


Moja curica je u decembru napunila 6 godina i još uvijek ide vrtić. Ove godine će u školu. Mogla sam je ja upisati i prošle sa nepunih 6, ali to mi nije padalo na pamet. Uostalom, sa njom u vrtić ide dosta djece koja su rođena krajem 2005. i još uvijek su vrtiću. Dosta mi je poznanica-ućiteljica savjetovalo da je tako bolje (iako je moja curica baš onako ozbiljna i prava mudrica[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/metulj.gif[/image])  Neka se još malo igraju!




Hanady RR -> RE: Kada u skolu??? (3.2.2012 21:19:23)


IZVORNA PORUKA: Emmy

Drage moje, ova mi je tema tako "legla". Posto sam sada u fazi razmisljanja, jer mi je malena rodjena u decembru 2006, dakle nismo zakonski obavezni, i stalno sam u dilemi da li cu je zakinuti u necemu ako se odlucim za godinu ranije, odnosno godinu kasnije. Ipak mislim da cemo pricekati. Da stvar bude gora, kada je njena uciteljica iz vrtica u septembru insistirala da ona ne ide u stariju grupu, ja sam se pravo posvadjala i insistirala da ide u stariju grupu, jer sam bila ubijedjena da cu je upisati u skolu. Sada se povlacim i mislim se kako objasniti uciteljici da sam se predomislila[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image]. A to sto ti bananice spominjes vezano za rodjenje i upis u skolu, moja prijateljica iz UK je vec sa 6 mjeseci trudnoce bila 154. na listi cekanja za zeljenu skolu[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]. Meni je to zvucalo nadrealno. Hvala vam[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image]

Emmy ja je ne bih upisivala kad već nisi zakonski obavezna...
ima se kad školovati..
Moja mora po zakonu a da me isti ne obavezuje ja bih njoj još godinu slobode ostavila...

Sin moje zaove je rođen u novebru 2006...stalno smo maštali kako će nam djeca krenuti zajedno u školu...međutim kako nije zakonski obavazan ipak smo shvatili da nema potrebe da ga ona daje prije na svoj zahtijev.




hatepsut -> RE: Kada u skolu??? (3.2.2012 21:29:23)

Emmy,ako te ne kaci zakonski da upiste djete nemoj ni pod razno! Pusti supljak djeca se igraj i sl.moj djecak je 4. razred,vjeruj da znam sjedit i dumat s njim.samo su prvo polugodiste kao crtali u prvom razredu,imali su zadace ko u prici ,pisali su slova koja nisu ucili,moju okolinu trebali da uce,a nisu ni slova presli...ko nam ovo podvali da Bog da ga zlo snaslo.em nam djeci ukradose godinu igre,em ih odma obavezama zasuli.
Djeca to dozivljavaju kao igru,ali daleko je to od igre.
Ja sam krenula u skolu s 7,5 godina,sve na vakat zavrsila nigdje nisam zakasnila stigla se udat i porodicu osnovat [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Hurma -> RE: Kada u skolu??? (3.2.2012 22:18:31)


IZVORNA PORUKA: hatepsut

Emmy,ako te ne kaci zakonski da upiste djete nemoj ni pod razno! Pusti supljak djeca se igraj i sl.moj djecak je 4. razred,vjeruj da znam sjedit i dumat s njim.samo su prvo polugodiste kao crtali u prvom razredu,imali su zadace ko u prici ,pisali su slova koja nisu ucili,moju okolinu trebali da uce,a nisu ni slova presli...ko nam ovo podvali da Bog da ga zlo snaslo.em nam djeci ukradose godinu igre,em ih odma obavezama zasuli.
Djeca to dozivljavaju kao igru,ali daleko je to od igre.
Ja sam krenula u skolu s 7,5 godina,sve na vakat zavrsila nigdje nisam zakasnila stigla se udat i porodicu osnovat [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]



učiteljica sam, svoje dijete necu nikada upisati dok ne budem morala... jasta nego se odmah uči... koja igra... ništa od toga... svima isto savjetujem, pustite da dijete max sazrije za "štrebanje"...




Hannan -> RE: Kada u skolu??? (4.2.2012 0:57:34)

Emmy, moj sin je rodjen u januaru 2007, ali meni ni jednog momenta nije palo na pamet da ga upisem ranije, nego dumam ima l isanse za odgadjanje za 2014 :)
Ja sam sa 7,5 krenula, sve stigla, pa ce i on ono sto mu je sudjeno, ako Bog da.




Ella_H -> RE: Kada u skolu??? (4.2.2012 5:02:36)

Moje pile je rodjeno 1.1.2006 i kao "preporuceno''
je jako da krene u to predskolsko sa 5 godina ovdje
i vecina djece zaista ide hajd reko da probamo
on je svakako bio najstariji i najveci momcina u razredu
pravi Bosnjo ko od brda odvaljen[sm=smiley36.gif].
Djetetu bilo fino prve 2 sedmice upoznavanja a kad podjose
papiri meni dolaziti i razne zadace svaki dan te lafo
da djete prepricava nekakve pricice a neznaju vecina
jedva ni slova. Napisem ja ucitelji vako ja sam reko krenula
sa 7 i taman mi bilo. Nisam se nikad nadala da cu ja pisati
djetetu zadacu i da ce on to svojim vranopisom jadnik
mucno prepisivati pa brisat paaaaaa pa pa izludila ja .
Uglavnom preselili se ko i nemeRe on vise zakonski u tu skolu
i ja lijepo pitam da li je ovo obavezno zakonski? Odgovor ne.
I neide vise moje diTe u skolu[sm=smiley36.gif].
Neka ga nek se igra s bratom lupa, suta lopte u lustere
i zapitkuje ko i sva ostala djeca.
Eh ovog malog bi ja rado i u vojsku poslala da moze
al on je druga prica[sm=smiley36.gif].




Ella_H -> RE: Kada u skolu??? (4.2.2012 5:06:47)

Djana iskustva vani imaju svoje pozitivne primjere
ali uglavnom su zasnovana na kapitalizmu u zavrsnici.
Hajmo malo tajm menaDZment, hajmo djeco
igrajte koji sport, kalkulisi vrijeme babi i mami
kako ce sta ce, koliko ce tacno sve placati, gdje ce zivjeti,
sta ce jest, sta ce piti, segregacija u svim sferama a bajagi
svi su jednaki svi imate priliku, svi ste vi geniji, uspjesni itd.
Ta globalizacija je zahvatila skoro cjeli svjet.




mama75 -> RE: Kada u skolu??? (4.2.2012 10:11:06)

IZVORNA PORUKA: Neca xxx

Emmy, ja sam za to da se djeca ne polaze u skolu ranije. Neka se jos malo igraju i odmaraju. Sve ce stici u zivotu. A bice i pametniji i zreliji za godinu dana. Ja sam rodjena u februaru i krenula sam u skolu sa 7,5 godina. Do tada sam naucila da citam, pisem, i cirilicu i latinicu i osnove matematike. I nikada nisam imala nikakvih problema. A opet, sve sam ostvarila sto sam trebala da ostvarim. Neka jos malo budu bezbrizna djeca i uzivaju.

Emmy ja sam za to da dijete krene u skolu ranije. Ja sam rodjena u januaru i krenula sam u skolu sa 6,5 godina. I dalje citiram ovo boldirano sto je neca xxx napisala [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Dakle, sama moras zakljuciti da li je tvoje dijete zaista spremno za skolu ili nije. Nije stvar toga zna li citati i pisati, to se svakako uci u skoli. Moja je imala 6godina i 3 mjeseca i mislim da bi bila velika steta da sam je ostavila jos godinu. A isti slucaj je sa mojim sestricem koji je krenuo sa 5g8mj, a bilo je djece s njim i po godinu starije. Nista nije zaostajao za njima, naprotiv. A nije znao pisati, samo je citao, kao i moja. Najbolje ti je da porazgovaras sa nekim strucnim, da ti da par savjeta i da pitas uciteljice u vrticu sta one misle. Ali to mozes i u maju tek, jer ima 2. upisni rok u augustu.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>