RE: Kada u skolu??? (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Od đačića do đaka



Poruka


m.i.n.a. -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 15:03:06)

ja sam jutros imala prvi roditeljski sastanak za svog predskolarca....4.3.krece u predskolu..moze to biti i ucenje kroz igru i druzenje,moze biti i zabavno ali nije vrtic nego bas predskolsko..obavezno je ali ne tako strogo kao skola koja krece sa 4 godine i ne tako slobodno kao vrtic...znaci krece sa 2 godine i mjesec dana a u skolu sa 4 godine....tako da donekle mogu reci blago vama:-)




bebacha -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 15:16:31)

Moja Ajla ce u skolu sljedece godine i imat ce 6 godina i 6 mjeseci.meni nesto i to malo
al zato(ako zakon ostane isti) Alen kad krene imat ce 6 god i 2 mjeseca,bas malo




Dida79 -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 16:43:09)

Jao zene da vi samo znate kakva mene panika hvata kad pomislim da ce moj Vildan ove godine krenuti u skolu [sm=smiley13.gif]

U septembru ce imati 6 god i 5 mjeseci hajde nekako godine su ok bice i mladje djece ali on mi je sav nekako mini mrsavko pravi.Prije par dana sam setala sa njim i razgledala skolske ruksake...o anataomskom ne smijem ni razmisljati ovaj sto smo probali kad ga stavi na ramena dodje mu do ispod koljena [sm=smiley19.gif]

Sto se tice pred znanja to je ok brojeve sve zna,sabira i oduzima do 10 naravno uz pomoc prstica bez problema..velika slova sva zna i rado pise kako ima starijeg brata uziva u njegovim knjigama cesto se zarovi i sve jednu po jednu knjigu lista i hiljdu pitanja postavlja.

Muz je prije u sali govorio da je spreman platiti kaznu ali ga ne da ove godine a sad kako se priblizava upis sve je ozbiljniji u tom naumu [sm=zmeden.gif]




bebacha -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 16:47:14)

i Ajla to sve zna,stvarno je interesuje i super se znali ucenju al je i ona bas mrvica
sreca ona ce tek sljeece godine krenut mada mislim da se nece nesto puno promjenit u visini-debljini




Blue rose RR -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 20:58:35)


IZVORNA PORUKA: Dida79

Jao zene da vi samo znate kakva mene panika hvata kad pomislim da ce moj Vildan ove godine krenuti u skolu [sm=smiley13.gif]



Znaš da si živa :)
Nema majke da nije osjetila paniku, samo neka to ispoljava, npr. kao što sam ja bila, a neka to krije (ne znam od koga, ali eto).
Iz svog iskustva ti mogu reći da panika drži samo prvu heftu, a kasnije već krenu obaveze, pa se valjda i mi stopi sa istima
:)

IZVORNA PORUKA: Dida79
U septembru ce imati 6 god i 5 mjeseci hajde nekako godine su ok bice i mladje djece ali on mi je sav nekako mini mrsavko pravi.Prije par dana sam setala sa njim i razgledala skolske ruksake...o anataomskom ne smijem ni razmisljati ovaj sto smo probali kad ga stavi na ramena dodje mu do ispod koljena [sm=smiley19.gif]


Baš rano idu u školu, i meni je sreća pa je kika rođena u oktobru, pa smo je ostavili jednu godinu. A što se tiče ruksaka, bolje je da mu uzmeš kvalitetetan anatomski. Zato što većina roditelja nose dječije ruksake do škoel. Tako da njima ostaje samo od ulaza do učionice da ih ponesu.
Nažalost žao mi je djece koja moraju samo da ih nose.



IZVORNA PORUKA: Dida79
Sto se tice pred znanja to je ok brojeve sve zna,sabira i oduzima do 10 naravno uz pomoc prstica bez problema..velika slova sva zna i rado pise kako ima starijeg brata uziva u njegovim knjigama cesto se zarovi i sve jednu po jednu knjigu lista i hiljdu pitanja postavlja.

Muz je prije u sali govorio da je spreman platiti kaznu ali ga ne da ove godine a sad kako se priblizava upis sve je ozbiljniji u tom naumu [sm=zmeden.gif]


Bolje je da ima predznanje. Lakše je vama, a djetetu je manje stresa i sa lakoćom prisvaja ostalo znanje.
A i ja se slažem sa tvojim mužem, njima puno znači godina ne u fizičkom razvoju primarno, nego u psihičkom, u prisvajanju pojma-obaveza, učenje, i slično.




teacher75 -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 21:04:49)

i ja sam, kao i vecina ovdje, za to da dijete sto kasnije krene u skolu. kada sam se ja upisala u skolu imala sam 7 godina i 4 mjeseca i uvijek mi je bilo drago sto su me tako upisali (u mom razredu je bilo djece koja su tacno godinu dana mladja od mene, posto sam rodjena u maju). srecom, lana je rodjena u oktobru pa se se moci kasnije upisati




smajli80 -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 21:31:43)

Moja Sofia će sledeće godine u školu.Imaće 6 i po.Što i nije tako loše ako već mora sa 6.Biće djece koja će tek napuniti 6 u augustu.
Ja sam krenula sa punih 7.Krajem augusta proslavila rođendan i pravac škola.
U njihovom uzrastu jako puno znači jedan mjesec kamoli cjela godina.

A ovo za slova i brojanje.
Slova samo prepoznaje kad joj pokažem a brojati zna na prstiće.Nisam je učila i neću dok ona sama ne pokaže interesovanje za to.Sad se trenutno bazirala na nešto sasvim drugo i neću da je forsiram.Ima vremena za to naučiće.[sm=smiley1.gif]




Dida79 -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 21:33:40)

Hvala BR vidim da si me razumila [sm=smiley31.gif]

Ali sto je najgore ja sam vec jedno dijete ispratila u skolu i sve sam nekako lakse podnosila cak je ovaj stariji bio mladji kad je krenuo jer je rodjen u junu.Neki dan gledamo slike naseg starijeg sina i uporedjujemo po uzrastu sa mladjim.. ma covjece ta djeca kao da se u putu srela nisu a ne braca.Nas Arci je za glavu bio veci od ovog prce kad je krenuo u skolu.

A sto se tice ovog vodanja djece malo mahalam u zadnje vrijeme i nacudit se ne mogu.Mi zivimo u maloj sredini ok voditi djete prvih para dana pa mozda i mjesec u skolu pa hajde u nekim izuzetnim situacijama i prvu godinu ali kako vidim dosta majki djecu odvode i dovode sve do 3 - 4 og razreda meni je to malo cudno [sm=zmeden.gif]

A kako je krenulo i ja cu tako [sm=jezicek.gif] mozda i cjelu osnovnu [sm=sad.gif]





smajli80 -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 21:39:14)


IZVORNA PORUKA: Dida79

Hvala BR vidim da si me razumila [sm=smiley31.gif]

Ali sto je najgore ja sam vec jedno dijete ispratila u skolu i sve sam nekako lakse podnosila cak je ovaj stariji bio mladji kad je krenuo jer je rodjen u junu.Neki dan gledamo slike naseg starijeg sina i uporedjujemo po uzrastu sa mladjim.. ma covjece ta djeca kao da se u putu srela nisu a ne braca.Nas Arci je za glavu bio veci od ovog prce kad je krenuo u skolu.

A sto se tice ovog vodanja djece malo mahalam u zadnje vrijeme i nacudit se ne mogu.Mi zivimo u maloj sredini ok voditi djete prvih para dana pa mozda i mjesec u skolu pa hajde u nekim izuzetnim situacijama i prvu godinu ali kako vidim dosta majki djecu odvode i dovode sve do 3 - 4 og razreda meni je to malo cudno [sm=zmeden.gif]

A kako je krenulo i ja cu tako [sm=jezicek.gif] mozda i cjelu osnovnu [sm=sad.gif]





I ja živim jako blizu OŠ ali kod nas je OBAVEZNO da roditelji dovode i odvode djecu u toj prvoj godini.Inače ga učiteljica NESMIJE pustiti samog kući.
Zamisli kako je ljudima koji rade -izlaze sa posla pa ganjaju zamjene.[sm=smiley29.gif]

I meni je ovo pomalo bezveze voditi djecu do 3 ili 4 razreda




veeseelaa -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 21:40:51)

jel neko razmišljao o Tursko-bosanskom koledžu?
zanima me cjenik i co
poslala sam im upit




Blue rose RR -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 21:44:23)

Nije čudno. Mene i mog brata je mama vodila u školu prvih tri ili četiri dana, hajde da zaokružimo na heftu cijelu. A i mi smo živjeli u manjem mjestu, mada smo morali ići putem gdje je saobraćaj bio aktivan, i to baš i nije bilo blizu kuće.
Međutim kako mene moja mama isprati, tako je svaki komšija pogledom nas ipraćao do škole, i tačno se znalo kad smo gdje u kojem momentu.


A danas - vozila i vozači koji luduju cestama, nema ograničenja, vozila parkirana po trotoarima, psi lutalice, narkomani, alkoholizirani čudaci, lopovi/razbojnici, semafori rade, ali nemaju funkciju, komšije (pojam koji nema nikakvu drugu funkciju osim da zabada nos u moj intimni život (ni privatni mu više nije zanimljiv) ) - a povrh svega do škole imamo 5 do 7 minuta.

Naravoučenije - zaboli me neka stvarka što neko pusti svoje dijete samo u školu nakon mjesec dana, što neko vodi dijete svaki treći dan ... ja ću svoju voditi dok god ovakvo s(r)tanje nam u društvu bude bilo.
Ja se ne stidim svoje brige za djetetom.




Hanady RR -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 21:48:01)

Ja zaista ne znam šta vam je bezveze ako zakon kaže da dijete  ne smije u tim godinama biti bez bez roditeljskoga/starteljskoga nadzora...

Mi radimo i škola nam je jako blizu...
da ne bih mučila moju mamu da ide uz brdoviti dio puta do moga doma našla sma tetu koja uz svoga sina moje dijete dovede do moje kuće...

istina ona mojoj djevojčici ne nosi ruksak i to je jedino o čemu sam mislila kada smo ga kupovali...ona ga dobila na poklon al ga uredno probala kako to stoji na lešima, gdje su kaiševi na ramenima itd itd...da je ne ''poklopi''

U krajnjoj liniji i u mahalam saobraćaj je zaista postao i suviše gust i brz i svako živ autio voza...
čemu rizik ...
jer kao se djetetu šta desi roditelj će biti odmah poslije krivca koji je povrijedio dijete također okrivljen..logično...naše je da brinemo o njima

Znaš koliko me sikira šta neko misli...
ni sekunde...
učiteljica je nikome drugom predati ne smije i to se poštuje




Hanady RR -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 21:48:58)

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

jel neko razmišljao o Tursko-bosanskom koledžu?
zanima me cjenik i co
poslala sam im upit

http://www.ringeraja.ba/forum/Privatne_%C5%A1kole%3F/m_1211403/tm.htm

a evo i ovdje si pitala i dobila informacije o istom
http://www.ringeraja.ba/forum/koju_%C5%A1kolu_odabrati%3F/m_534332/tm.htm




Dida79 -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 21:49:50)

Kad sam rekla da mi je cudno vodanje mislila sam na svoje mjesto gdje zivim.Skola je 3 minute laganog hoda od kuce djeca imaju jednu ulicu preci i na mjestu gdje se prelazi imaju 2 lezeca policajca u 30 metara.

Mi imamo dvije osnovne skole na nasem podrucju najudaljenijem djetetu od skole treba 10 minuta da dodje do nje





Blue rose RR -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 21:55:44)

Dida ja te shvatam u potpunosti.
Svaki roditelj ima pravo napraviti procjenu stanaj od kuće do škole i obratno.
Makar ja tako radim, i moj zaključak koji je donesen i prije negoli je krenula u školu, je da je neću smjeti pustiti još mnogo godina samu u školu.
Ne zato jer ja nemam povjerenja u svoje dijete u njenu sposobnost snalaženja u okolini van sigurnosti doma, nego zato što sam izgubhila povjerenje u ljude i njihove nakane.
Ne želim da preispitujem svoju odluku, koja je donesena samo zato što tamo neko pušta svoje dijete samo u školu, a iz moje je ulice.
Moje viđenje našeg društva se uveliko razlikuje od drugih ljudi i njihovog viđenja.
Vjerujem da je ovo moja profesionalna defomacija - koju nekad i moj muž teško prihvata u prvom naletu dešavanja, a kasnije ipak shvati da sam u pravu.
Kao društvo nam mnogo toga se izgubilo, pa tako i odnos prema školarcima i njihovim potrebama.




veeseelaa -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 21:58:31)


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

jel neko razmišljao o Tursko-bosanskom koledžu?
zanima me cjenik i co
poslala sam im upit

http://www.ringeraja.ba/forum/Privatne_%C5%A1kole%3F/m_1211403/tm.htm

a evo i ovdje si pitala i dobila informacije o istom
http://www.ringeraja.ba/forum/koju_%C5%A1kolu_odabrati%3F/m_534332/tm.htm



hvala Hanady, sjetih se da sam pitala al su mi odgovori bili šturi




Hanady RR -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 21:58:58)

Nemam ja profesionalnu deformaciju pa je ne puštam samu na 3 minute do kuće i imamo i mi ležeće policajce...

niti mislim dugo da je pustim samu...

meni je čudno da majke il očevi koji ne rade puštaju djecu same dok oni piju kafe po mahali po 3-4 sata trajanja škole...
pa šutim...njihov poso...meni čudno to a njima što plaćam ženi d ami je do kuće dovede...
ša me gabri...
imama razloge...vidim i čujem..taj rizik mi nije potreban zaista




animagical -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 22:00:42)

sad sam skontala de ce moje dijete imati nepunih 6 kad krene u skolu[sm=smiley36.gif] hajde, nek mu dedo nosi ruksak[sm=smiley36.gif]




veeseelaa -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 22:01:36)

svak najbolje procijeni situaciju od škole do kuće i prema tome donosi odluku




amra_sa -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 22:02:04)

Nisam uopšte čitala vaše postove jer mi je škole preko glave, pogotovo petkom [sm=smiley36.gif] Moje mišljenje je da je djeci uskraćena ta jedna godina. Lijepi stari sistem, 7 godina, i osmogodišnje osnovno obrazovanje kao i brojčane ocjene od prvog pa na dalje. Toliko su zakomplikovali da to nije humano i nastavnicima i roditeljima i djeci. Da ne pričam da đačka tj. po novom učenička knjižica izađe oko 5 KM. Dok neko radi, drugi zarađuje lovu i to preko tuđih leđa. Te knjižice i obrasci im uopšte nisu trebali. A onda učitelj mora da se stidi tuđeg stida i da kamči i izvlači novac za te papirčine, od roditelja. Da ne pričam koliko ima porodica koje jedva preživljavaju i kojima je pet maraka kao nekome 500 maraka. Sramota.




veeseelaa -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 22:03:14)

Lijepi stari sistem, 7 godina,


moja kći će imati haman sedam godina kad krene u školu [sm=smiley36.gif]
tačnije 6,9




muaaa -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 22:18:33)

Sve do zadnjeg roka ne upisujte jecu u skolu[sm=smiley1.gif]

Devetogodisnje je propast skolovanja,ovo veze nema s devetogodisnjim u evropi, a vode se tim citavo vrijeme

Odvodila i dovodila do 5 razreda,oboje.Mozete me smatrati svakakvom ali sam tako radila.Nije do djece ali jeste do okolnie u kojoj zivim.Prometna ulica i nepostovanje saobracaja su nas primorali na to.Nije jednom hajvan neki prosao kroz crveno,kad sam bila s djecom, a da nisam gledala bilo bi kasno.A naravno neka svako radi sta hoce




R&T@ -> RE: Kada u skolu??? (22.2.2013 22:24:24)


IZVORNA PORUKA: muaaa

Sve do zadnjeg roka ne upisujte jecu u skolu[sm=smiley1.gif]




A i rok je pravo cudan...

Djeca rodjena krajem augusta su obavezna, kao moja kcerka, a vec prvog septembra nisu...

I onda u razredu imate sestogodisnjake i sedmogodisnjake...




hanabanana -> RE: Kada u skolu??? (23.2.2013 23:22:33)

IZVORNA PORUKA: tajra


IZVORNA PORUKA: muaaa

Sve do zadnjeg roka ne upisujte jecu u skolu[sm=smiley1.gif]




A i rok je pravo cudan...

Djeca rodjena krajem augusta su obavezna, kao moja kcerka, a vec prvog septembra nisu...

I onda u razredu imate sestogodisnjake i sedmogodisnjake...


I ne samo njih, nego i petogodišnjake jer ima roditelja koja djecu upisuja sa pet i pol godina.
Da, da, da....imai takvih frikova.
Tako da s mojom H u rezredu su djeca 2003,2004 i 2005 godište.
Meni je to " nidje " veze, i tu je po meni škola kriva.
Onda učiteljice kukaju kako su zaigrani i nemirni. Čuj!
Pa imaš tri generacije u razredu, kako neće biti.

Ja H. vodim u školu, i dovodim iz škole. Ona je treći razred ali H.ide u produzeni boravak.
Do škole ne treba preći ni jednu ulicu, ali mora proći kraj čopora pasa koji se sunčaju na livadi na Č.Vili, i ni na kraj pameti mi nije daje šaljem samu.




maja78 RR -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 10:49:19)


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Lijepi stari sistem, 7 godina,


moja kći će imati haman sedam godina kad krene u školu [sm=smiley36.gif]
tačnije 6,9



i moj A imat ce 6 i 11 mjeseci, ne pada mi napamet da ga dam godinu ranije




Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>