RE: Kada u skolu??? (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Od đačića do đaka



Poruka


aya 05 -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 11:08:32)

Moja je imala 5god.i tri mjeseca kada je krenula u prvi razred.Super smo se snasli.Opet bih ponovila isto.




muaaa -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 11:29:12)


IZVORNA PORUKA: aya 05

Moja je imala 5god.i tri mjeseca kada je krenula u prvi razred.Super smo se snasli.Opet bih ponovila isto.

Nije stvar u snalazenju,djeca se snadju svakako...stvar je u ukradenim godinama bezbriznog djetinjstva.Cim krene u skolu djete je odmah okupirano brigama i tako citavi zivot





Hanady RR -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 11:41:54)

IZVORNA PORUKA: muaaa


IZVORNA PORUKA: aya 05

Moja je imala 5god.i tri mjeseca kada je krenula u prvi razred.Super smo se snasli.Opet bih ponovila isto.

Nije stvar u snalazenju,djeca se snadju svakako...stvar je u ukradenim godinama bezbriznog djetinjstva.Cim krene u skolu djete je odmah okupirano brigama i tako citavi zivot




Ovo bih potpisala....
moja starija djevojčica je mogla komotno sa 5 i 4 mjeseca biti školarac jer takavo je dijete...znanje i zanimanje i odgovornost kokju je ona nudila i tada je zaista bila na nivou i ove godine kada je krenula zakonski u školu...
al kao što neko reče da joj je utvređne IQ 150 kojim slučajem ja je ne bih dala godinu prije...
sa školom sve je drugačije i ''odjednom'' ono malo dijete nije dijete sekunde jedne...a ja ne želim da mi odrastu prebrzo i mimo toga, a akmoli da im to isforsiram ranijim upisom u školu[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




teacher75 -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 12:02:46)

i ja bih da potpisem hanady i muaaa




novi kolacic -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 13:24:05)

Ja se ne slazem...
Moja kcerka je u vrticu vec imala engleski jezik i pjesmice razne ucila svakodnevno i bila u vrticu do 17 sati, jer do tad radimo. Dala sam je u skolu nesto ranije jer se sad desava isto...Prvi je razred kao i vrtic, razlika je jedina sto mora napisati red slova dnevno. I u vrticu je uciteljica se trudila zadnju god.da im zadaje neke sitne zadace-da nauce imati obavezu. Mozda je to od skole do skole, neki tvrde da su djeca preopterecena. Moja kci ide u KSC i od uciteljice dobije za zadacu jedan red slova i nesto da oboji. Ili pjesmicu koja joj je toliko lagana za njen mozak da je nauci u produzenom dok dode kuci. A produzeni obozava, nosi igracke tamo i igraju se kao u obdanistu. Jedina je razlika sto uci da bude mirna da sjedi na casu, sto joj je i inace potrebno, jer nije u stanju ni jesti s mirom. Al pusta ih uciteljica i da hodaju po casu i pricaju... Inace su mi rekle tete u vrticu da bi bila na gubitku jos jednu godinu s njima, jer je prevazisla svo gradivo i svarila. Inace, krenula je u vrtic vec sa 15 mj. i naucila na taj "stil" zivota. Mozda je tacno da je to krada djetinjstva djetetu kog inace neko cuva, pa ce biti vani cijeli dan al moja svakako ne bude do 17 sati s nama. I inace je skola 3 casa, do 15 do 11, ona to ni ne osjeti.
smatram da smo postali previse osjetljivi, nad djecom drhtimo kao da su od stakla. Kako smo mi isli, pita vas. Ja sam krenula sa 6 god. - isto godinu ranije. Nije bilo hodanja po casu, price i td., neg sjedi mirno, pisi po stranice kosa/prava i kad zavrsis ruke oko stolice, iza leda. terorizam za ono sto nasa djeca sad prolaze!
Nek se ljuti ko hoce, al danas se oko svega drami. Prije su djeca smjela sjediti i sa 5 mj., grasak jesti i sa 3 mj., nismo imali pojma da se kravljemlijeko ne smije piti prije godine dana, nisu se nosale vlazne maramice da se djetetu ruke obrisu prije jedenja smokija a da ne spominjem rezdelije koje sada propadaju jer djeca ne znaju sta su. JA sam se lomila na rolama a sad ja prva umotavam dijete u milion stitnika pa kad se negdje malo ogrebe drama! Skola...Isto drama. Sad mame nervne slomove dobijaju godinu dana prije upisa djece i nervozu prenose na djecu. Kako ce njihovo siroto dijete?
Opustimo se malo...Nekadasnje generacije su i zdravije i spretnije bile i samostalnije [sm=bravo.gif]




Visnja RR -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 13:49:07)


IZVORNA PORUKA: aya 05

Moja je imala 5god.i tri mjeseca kada je krenula u prvi razred.Super smo se snasli.Opet bih ponovila isto.


zar se moze poci u skolu sa 5 g i 3 mjeseca??? ja sam sad zbunjivitis...

moja kcerka ce u aprilu imati 5 g ...dakle u septmebru 5 g i 5 mjeseci... zar moze tada u skolu????

ja sam ipak da ima 6 g i 5 mjeseci... ja sam imala 6 g 6m i 6 dana i bila sam najmaldja u razredu tada su svi polazili sa 7 g..




emi7908 -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 13:55:18)

zar se moze poci u skolu sa 5 g i 3 mjeseca??? ja sam sad zbunjivitis


joj što me nasmija [sm=smiley36.gif]

Stvarno meni je ovo prerano, pa samo se pitam kakva je njihova koncentracija sa 5 god. [sm=zmeden.gif] ja nisam uopšte za ovo ali eto opet neću ništa reći...
Malac ove godine puni 5god. i posmatrajući ga stvarno mislim da mu je prerano za školu. Pa u vrtiću dok teta s njima radi muku muči, još su premali...




muaaa -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 14:30:47)


IZVORNA PORUKA: novi kolacic

Ja se ne slazem...
Moja kcerka je u vrticu vec imala engleski jezik i pjesmice razne ucila svakodnevno i bila u vrticu do 17 sati, jer do tad radimo. Dala sam je u skolu nesto ranije jer se sad desava isto...Prvi je razred kao i vrtic, razlika je jedina sto mora napisati red slova dnevno. I u vrticu je uciteljica se trudila zadnju god.da im zadaje neke sitne zadace-da nauce imati obavezu. Mozda je to od skole do skole, neki tvrde da su djeca preopterecena. Moja kci ide u KSC i od uciteljice dobije za zadacu jedan red slova i nesto da oboji. Ili pjesmicu koja joj je toliko lagana za njen mozak da je nauci u produzenom dok dode kuci. A produzeni obozava, nosi igracke tamo i igraju se kao u obdanistu. Jedina je razlika sto uci da bude mirna da sjedi na casu, sto joj je i inace potrebno, jer nije u stanju ni jesti s mirom. Al pusta ih uciteljica i da hodaju po casu i pricaju... Inace su mi rekle tete u vrticu da bi bila na gubitku jos jednu godinu s njima, jer je prevazisla svo gradivo i svarila. Inace, krenula je u vrtic vec sa 15 mj. i naucila na taj "stil" zivota. Mozda je tacno da je to krada djetinjstva djetetu kog inace neko cuva, pa ce biti vani cijeli dan al moja svakako ne bude do 17 sati s nama. I inace je skola 3 casa, do 15 do 11, ona to ni ne osjeti.
smatram da smo postali previse osjetljivi, nad djecom drhtimo kao da su od stakla. Kako smo mi isli, pita vas. Ja sam krenula sa 6 god. - isto godinu ranije. Nije bilo hodanja po casu, price i td., neg sjedi mirno, pisi po stranice kosa/prava i kad zavrsis ruke oko stolice, iza leda. terorizam za ono sto nasa djeca sad prolaze!
Nek se ljuti ko hoce, al danas se oko svega drami. Prije su djeca smjela sjediti i sa 5 mj., grasak jesti i sa 3 mj., nismo imali pojma da se kravljemlijeko ne smije piti prije godine dana, nisu se nosale vlazne maramice da se djetetu ruke obrisu prije jedenja smokija a da ne spominjem rezdelije koje sada propadaju jer djeca ne znaju sta su. JA sam se lomila na rolama a sad ja prva umotavam dijete u milion stitnika pa kad se negdje malo ogrebe drama! Skola...Isto drama. Sad mame nervne slomove dobijaju godinu dana prije upisa djece i nervozu prenose na djecu. Kako ce njihovo siroto dijete?
Opustimo se malo...Nekadasnje generacije su i zdravije i spretnije bile i samostalnije [sm=bravo.gif]

Koliko znam mi smo kretali od 7 god.u skolu.neko od 6,5 to je drugacije nego 5 god i 6 god.Zrelost je u pitanju.U prvom razredu je ok,ali vec kako idu dalji razredi sve je teze a djeca tek tada pokazuju onu nezrelost pa da je i jedna god.u pitanju.
Ja nedramim,odgajam djecu kako sam ja odgojena nista drugacije.

A zao mi je tog njihovog djetinjstva jer nemogu prozivjeti ni u blizu ovo sto smo mi i kako smo mi odrastali.
I nemoze me niko ubjediti da skolovanje nije teze nego je bilo kad smo mi isli u skolu.Ili smo mi imali drugaciji kadar koji nas je ucio na drugaciji nacin negoli sada.Sa mnom roditelj nikada nije sjeo da ispise zadacu.Ja sam do 5 sjedila i pomagala mojoj djeci jer nisu znali sami uraditi zadacu,jednostavno nisu znali.I ne samo da sam je sjedila vec znam nekolicinu roditelja koji su to radili....




hanabanana -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 15:29:33)

IZVORNA PORUKA: Visnja RR


IZVORNA PORUKA: aya 05

Moja je imala 5god.i tri mjeseca kada je krenula u prvi razred.Super smo se snasli.Opet bih ponovila isto.


zar se moze poci u skolu sa 5 g i 3 mjeseca??? ja sam sad zbunjivitis...

moja kcerka ce u aprilu imati 5 g ...dakle u septmebru 5 g i 5 mjeseci... zar moze tada u skolu????

ja sam ipak da ima 6 g i 5 mjeseci... ja sam imala 6 g 6m i 6 dana i bila sam najmaldja u razredu tada su svi polazili sa 7 g..



Može ako si ti freak....[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




teacher75 -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 15:31:23)

mislim da se ovdje vise radi o pretjeranim ambicijama roditelja, nego o onome to je dobro za samo dijete, nazalost[sm=smiley13.gif]




novi kolacic -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 15:39:04)

Ja sam svoju dala sa 5 godina i 10 mj. - nije skroz premlada. I inace smatram da se generalno ne mogu porediti djecaci i djevojcice - one su uvijek ispred njih par koraka DO PUBERTETA u nekim stvarima. Djecaci u njenom vricu su crtali cica glise, dok je moja curica (a i njene drugarice) uveliko crtala princeze sa krunama, puf rukavicima, stiklicama i tim sitnim detaljima. Mnogo detaljnije crtaju, boje i modeliraju plastelinom. Vjerovatno zato sto ih to vise zanima. Ona je vec u vrticu naucila brojati do 100, na engl. do 30, sabirati do 10, citati i pisati velika slova. I napominjem da je sve to sam a ili u vrticu, jer ja nisam bila za to da bilo sta radi prije skole - da joj ne bude dosadno.
Ali zato je, naravno, u poredenju sa djecacima katastrofa po pitanju motorike. Od trece god. je vodim na ritmicku gimnastiku, pa opet ako uspije uhvatiti loptu - dobro je.
Ja mislim da je tu razlika, da djevojcice brze sazrijevaju u psihickom smislu a djecacima bolje ide motorika!




jasmin -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 15:47:17)

IZVORNA PORUKA: muaaa


IZVORNA PORUKA: aya 05

Moja je imala 5god.i tri mjeseca kada je krenula u prvi razred.Super smo se snasli.Opet bih ponovila isto.

Nije stvar u snalazenju,djeca se snadju svakako...stvar je u ukradenim godinama bezbriznog djetinjstva.Cim krene u skolu djete je odmah okupirano brigama i tako citavi zivot



I ne samo ukradeno djetinstvo...ja samo ne shvatam kako ce dijete s 5 godina shvatiti ozbiljnost nečega kao što je škola.

novi kolacic...moja cura još nije krenula u školu,a ja se već jako brinem. Nisam inače paničar,ali nimalo mi nije jednostavno kad znam da živimo u vremenu kakvo jeste. Prije nekada si bio siguran da spavaš pod otvorenim nebom. Sada nisi siguran kad izađeš iz kuće hoće li te neko iz ne znam kojeg razloga zbosti nožem i slične stvari kojima svakodnevno svjedočimo. Nisi siguran hoće li ti neko djetetu ponuditi drogu na razne načine,hoće li ga napasti pas lutalica...hoće li...da ne nabrajam. Može pričati ko sta hoće,ali 2 godine u sazrijevanju djeteta punoooo znače.
A to da su prije djeca s 3 mjeseca jela grašak...to mi je za plakati [sm=smiley19.gif].
I jesmo li ikada razmišljali o tome da su prijašnja djeca bila prisiljena brzo odrasti,jer su roditelji bili u obavezama na njivi,oko stoke,pa nisu imali kada,a i nisu imali ispravnog znanja kojim su djeci mogli pružiti kvalitetan odgoj. Čast izuzecima. Bili su zdraviji,jer je općenito način života bio zdraviji,ali da su bili spretniji i samostalniji,s tim se ne slažem.




vjestica -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 15:54:13)

moja je još mala, i možda promjenim mišljenje, ali za sad ove pameti je što kasnije mogu namjeravam poslati u školu
nema razloga za žurbu
a to poređenje sa prijašnjim vremenima mi je niđe veze
jesu djecu posjedali prerano i stavljali u dubak sa 3 mejseca, pa se sad čude otkud neko sa 30 operiše diskus herniju, ima ravna stopala i razne deformitete kičme
grašak i grah na nezreli stomak neću ni komentarisati , to i na moj zreo želudac teško padne, a ne na bebeći koji se još bori sa grčevima
i da ne nabrajam dalja poređenja sa prijašnjim vremenima
jest volejla sam i ja rezedelije, toliko da sam trpila i dijareje nakon njih (ma nije stvar voljela rezdelije, nego merak bilo poepst se ne drvo i ukrast ih [sm=smiley36.gif])
btw koje su sad pormejene sa slanjem u školu, jeli kasno sa 7 g?
(mene su htjeli sa 6 poslati, pa sam bila nezrela tad za školu i čekali su 7g)




vjestica -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 15:57:12)

jasmin starija sam od etebe 10-tak g i te stvari koje ti navodiš, pamtim i ja ih djetinjstav, niej to nikakav izum savremenog doba - i nama je nuđena droga, pedofili su se vrtili oko škole (osnovne), sjećam se druga koji je zboden nožem u 8 razredu, e jedino se pasa lutalica nisam bojala nikad




jasmin -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 16:04:16)


IZVORNA PORUKA: vjestica

jasmin starija sam od etebe 10-tak g i te stvari koje ti navodiš, pamtim i ja ih djetinjstav, niej to nikakav izum savremenog doba - i nama je nuđena droga, pedofili su se vrtili oko škole (osnovne), sjećam se druga koji je zboden nožem u 8 razredu, e jedino se pasa lutalica nisam bojala nikad

Kad sam rekla prije nisam mislila na moju i tvoju generaciju,nego na generacije naših djedova.
Mada u mojoj školi ništa od tog navedenog nije bilo.




teacher75 -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 16:07:20)

mene su upisali sa 7 godina i 4 mjeseca iako sam sa 5 vec znala pisati i citati, al nije mi bilo dosadno u skoli, drago mi je sto sam imala tu godinu djetinjstva vise, pa sam kasnije zavrsila, srednju, kasnije zavrsila fax, kasnije pocela raditi, kasnije postala odrasla osoba...




vjestica -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 16:16:15)

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: vjestica

jasmin starija sam od etebe 10-tak g i te stvari koje ti navodiš, pamtim i ja ih djetinjstav, niej to nikakav izum savremenog doba - i nama je nuđena droga, pedofili su se vrtili oko škole (osnovne), sjećam se druga koji je zboden nožem u 8 razredu, e jedino se pasa lutalica nisam bojala nikad

Kad sam rekla prije nisam mislila na moju i tvoju generaciju,nego na generacije naših djedova.
Mada u mojoj školi ništa od tog navedenog nije bilo.

ih ode ti baš daleko u prošlost [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
ovdje e obično poredi sa onim kako smo mi odrastali
a mi svakako i ne znamo kako je tačno bilo u vrijeme naših djedova i baka/nana




hanabanana -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 16:20:00)

IZVORNA PORUKA: teacher75

mene su upisali sa 7 godina i 4 mjeseca iako sam sa 5 vec znala pisati i citati, al nije mi bilo dosadno u skoli, drago mi je sto sam imala tu godinu djetinjstva vise, pa sam kasnije zavrsila, srednju, kasnije zavrsila fax, kasnije pocela raditi, kasnije postala odrasla osoba...


I ja sam majsko dijete. U školu sam krenula sa 7 godina i 4 mjeseca.
Ne mislim da sam negdje zakasnila.
Sad imam iza sebe 18 godina radnog staža




vjestica -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 16:22:27)


IZVORNA PORUKA: hanabanana

IZVORNA PORUKA: teacher75

mene su upisali sa 7 godina i 4 mjeseca iako sam sa 5 vec znala pisati i citati, al nije mi bilo dosadno u skoli, drago mi je sto sam imala tu godinu djetinjstva vise, pa sam kasnije zavrsila, srednju, kasnije zavrsila fax, kasnije pocela raditi, kasnije postala odrasla osoba...


I ja sam majsko dijete. U školu sam krenula sa 7 godina i 4 mjeseca.
Ne mislim da sam negdje zakasnila.
Sad imam iza sebe 18 godina radnog staža

ni ja ne vidim uošre razloga za žurbu
nego sa ponovim pitanje - jeli se sad upisuju samo sa 5 i 6 g, ii nije kasno i sa 7 g da se upišu?




chuci -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 16:30:45)

šta ću ja. mogu dati sa nepunih 6 ili nepunih 7, jer je ajša rođena u septembru.




jasmin -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 16:31:36)

IZVORNA PORUKA: vjestica

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: vjestica

ih ode ti baš daleko u prošlost [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
ovdje e obično poredi sa onim kako smo mi odrastali
a mi svakako i ne znamo kako je tačno bilo u vrijeme naših djedova i baka/nana




Jos su mi žive baka i nana,pa stalno slušam priče.
Čak je i za vrijeme mladosti mojih roditelja bilo sigurnije nego sad...ali eto.




Visnja RR -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 16:33:59)

prije je bilo djeca koja s 01.martom napune 6 godfina treba da idu u skolu...ali nije bilo moranje
ja sam rodjendan 1.marta pa sam imala 6 g 6m i 6 dana jer se krenulo 6 septmenbra u skolu...a mogla sam i godinu kasnije

sada??? ako se ne varam djeca koja s 1.martom napune 5 treba da krenu u skolu u septembru...ili grijesim... i da li treba ili mora???




bebacha -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 16:36:02)

djeca koja 1 marta imaju 5 i po su duzna krenut u septembru u skolu




hanabanana -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 16:40:07)

IZVORNA PORUKA: bebacha

djeca koja 1 marta imaju 5 i po su duzna krenut u septembru u skolu


Ovako....jer ova djeca u septembru imaju punih 6 godina.




Visnja RR -> RE: Kada u skolu??? (24.2.2013 16:42:33)


IZVORNA PORUKA: hanabanana

IZVORNA PORUKA: bebacha

djeca koja 1 marta imaju 5 i po su duzna krenut u septembru u skolu


Ovako....jer ova djeca u septembru imaju punih 6 godina.



a kako je onda moglo dijete od nase forumasice u vrhu ove stranice krenuti s 5 g i 3 mjeseca [sm=zmeden.gif]...mozda je ona mislila na predskolsko




Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>