RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Šta mi treba za novorođenče?



Poruka


mama75 -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (17.12.2011 23:11:31)

Nije naodmet znati i ovo:
Oprezno sa KREMAMA za bebe

U cilju zaštite kože beba ispod pelena, osmišljena je mast za bebe, koja se kod nas već tradicionalno pripravlja u apotekama i farmaceutskoj industriji. Ali sa ovim mastima treba biti oprezan jer poseduju bornu kiselinu koja može nepovoljno delovati na kožu bebe. Generacije dece su porasle uz taj delotvoran i nezamenljiv preparat. Ova mast, međutim, između ostalih sastojaka obično sadrži i bornu kiselinu u određenom procentu, koja ima funkciju antiseptika i bakteriostatika.

Nova istraživanja, proistekla iz prijavljenih neželjenih efekata u svetu, bacila su novo svetlo na ovu široko primenjenu supstancu. Naime, poznato je da se borna kiselina vrlo malo resorbuje kroz intaktnu, neoštećenu kožu, pa samim tim i nema neželjenih efekata. Problem nastaje kada se ovi preparati, posebno mast, nanosena kožu novorođenčeta - koja, naročito u toku prvog meseca, nema u potpunosti razvijenu odbrambenu funkciju, kao ni aktivnost lojnih žlezda i melanocita (pigmentnih ćelija), i tek se prilagođava spoljnoj sredini. Takva osetljiva, nežna, tanka koža je više sklona iritacijama, ojedu i upalnim procesima. Resorpcija kroz nju je neuporedivo veća.

U svetu su zabeleženi slučajevi akutnog trovanja kroz veću površinu oštećene kože - koje se manifestuje povraćanjem, buncanjem, grčenjem mišića, bolovima u stomaku, povišenom temperaturom, oštećenjem bubrega, ređe jetre. Na koži potom nastaje osip, koji prelazi na sluzokože, a sve može da se završi kolapsom i šokom - koji, po pravilu, imaju smrtan ishod. I to zbog sporog izlučivanja borne kiseline i česte primene preparata koji je sadrže.

Iz predostrožnosti, zbog mogućih komplikacija, zabranjena je upotreba borne kiseline u mastima i kremovima kao najšire primenjivanim za decu mlađu od tri godine. Ali, zabrana važi i za kupke, šampone, paste za zube, praškove za posipanje - što se tiče istog uzrasta. Preparati za stariju decu i odrasle su takođe strogo ograničeni i kontrolisani.

Borna kiselina se uspešno primenjuje i u lečenju infekcija genitalnog dela, uzrokovanih nekim vrstama gljivica iz roda Candida, pa se može naći u vaginaletama. Ali, eksperimenti na životinjama su pokazali da borna kiselina ima veoma štetan uticaj na razvoj ploda, pa se u periodu planiranja i trajanja trudnoće ne preporučuje korišćenje vaginaleta koje je sadrže. Postoje preparati za tu namenu koji su jednako efikasni, a koje propisuje ginekolog.

U savremenim preparatima za negu dečje kože, antiseptično i pufersko dejstvo (reguliše kiselost i baznost) je uspešno postignuto prirodnim sastojcima. Poznato je dejstvo fermentisanog soka divlje jabuke (Pyrus malus), koja sadrži voćne kiseline, minerale i vitamine, neutrališe kisele produkte urina i fecesa, a pritom nema toksičnih efekata. Umirujuće i protivupalno dejstvo imaju ekstrakti kamilice, nevena i lavande, a često se preparatima dodaje alantoin, bisabolol, biljna ulja i druge supstance za blagotvoran efekat na kožu.

Da bi se izbegle neželjene posledice, savet je da se obrati posebna pažnja na sastav proizvoda koji se kupuje (koji nisu uvek propisno razvrstani po nameni) i da se, po potrebi, zatraži savet pedijatra i farmaceuta.





Visnja RR -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (19.12.2011 1:43:10)


IZVORNA PORUKA: pauza

a je li se ta Pavloviceva u cm-u zove isto ili nesto Pavloderm[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]... mene neke prodavacice ubjedjuju da je to potpuno isto samo naziv promijenjen, a opet jedna rodica mi kaze da nije isto... da original ima samo u nekim radnjama.... Tom na Dobrinji, Mercator... pa sad ne znam[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]



i u svakoj apoteci...
ali uzmi onu s kamilicom naslikanom...iam i bez a ta nije za svakodnevnu upotrebu..evo slika sa linka...ova prva krema
http://www.laboratorijadrpavlovic.com/proizvodi.html




hampsi -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (19.12.2011 8:33:33)

pauza te dvije kreme nisu ni pod razno iste! Pavloderm je, cini mi se, zuta kutija sa bebicom i bas je "jaka" tesko se razmaze i sl a na ovoj drugoj lijepo pise dr Pavlovic, ima slicica cikine glave na kutiji i neki zeleni vjencic sa kamilicama po rubovima. Ima je u svim apotekama, oko 7 KM je po novom, ali je ima i u Interexu i u Merkatoru po 5 KM. Ja je toplo preporucujem

IZVORNA PORUKA: ivannna
I jos nesto da li neko zna gdje ima kupiti onih odjelaca za bebe, ne znam kako se to zove ono dugi rukav i ima i stopala oblači se preko bodija, našla sam plišanih dosta, al pošto je kod nas u stanu jako vruće mislim da bi taman bilo da bebi oblačimo bodi i to odjelce ali ako ima gdje nekih frotirnih tanjih, vruće bi bilo u tim plišanim ja mislim.


Ima Pcelica Maja u Amku na Mojmilu tj bilo je, pamucne gege 8Km




pauza -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (19.12.2011 8:41:36)

cure, puuuno vam hvala[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley31.gif[/image] tek sad je sve kristalno jasno [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] ja sam bila totalno neupucena i mislila da ima jedna Pavloviceva krema, a prodavacice se prave lude pa kao: isto vam je to samo drugi naziv.....




pauza -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (19.12.2011 8:45:23)

IZVORNA PORUKA: hampsi

Ima Pcelica Maja u Amku na Mojmilu tj bilo je, pamucne gege 8Km



ja sam bila u subotu, ali mora da su te od 8KM prodate, pokazivali mi samo neke 12-15KM (vise na ofingerima)... 
trebam li kupovati vise gegica broj 56 ili 62?? svi mi kazu uzmi vece, brzo ce prerasti... a kao i pokupi se odmah nakon pranja....




zumbulcica -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (19.12.2011 9:01:59)


IZVORNA PORUKA: pauza

IZVORNA PORUKA: hampsi

Ima Pcelica Maja u Amku na Mojmilu tj bilo je, pamucne gege 8Km



ja sam bila u subotu, ali mora da su te od 8KM prodate, pokazivali mi samo neke 12-15KM (vise na ofingerima)... 
trebam li kupovati vise gegica broj 56 ili 62?? svi mi kazu uzmi vece, brzo ce prerasti... a kao i pokupi se odmah nakon pranja....


Sve zavisi kolika ce bebi biti[sm=smiley1.gif].Meni su svi govorili da uzmem vece i ja uzimala 62...a kad je bebi dosla...ko spadalo u 62[sm=smiley36.gif], pa mi trci u prodavnicu po 56[sm=smiley36.gif]




palachinken -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (19.12.2011 9:12:19)

Gegice br 62, ustvari sve jednodijelno uvijek malo vece. Ako su majice i trenerkice, onda mozes i 56. Za bodice racunaj da ce preko pelene, pa mozes 62. Malo mozda visi prvih sedmica, ali brzo to oni popune [sm=smiley1.gif] Kupi 2-3 skroz mala za početak!




pauza -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (19.12.2011 9:25:34)

kupila sam ih puno 62, pa cu otici da zamijenim za 56, bar 2 :-)) ili neki cak za 68, jer ja nakupovala samo 62 kao da dijete nece biti ni manje ni vece (nedaj Boze)[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




treće -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (19.12.2011 20:10:25)

mislim da je bolje 68 ti se dugo nose, a 62 kad staviš ispod široki povez popuni se, kad bude 3 mj. a ti nemaš više široki povez ili preko bodija




hampsi -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (20.12.2011 10:30:30)

Ne znam da li je na pravom mjestu ali eto ... ko kupuje bodije moze i ovo pogledati [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image] U onoj prodavnici na Heci ima preslatkih i jako kvalitetnih bodija, kratkih rukava (diznijevih) dva za 6 KM. Cini mi se da su najveci 68. Mi smo malo veci pa nisam ni gledala puno [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




KupusLivada -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (21.12.2011 16:22:43)

IZVORNA PORUKA: zumbulcica


IZVORNA PORUKA: pauza

IZVORNA PORUKA: hampsi

Ima Pcelica Maja u Amku na Mojmilu tj bilo je, pamucne gege 8Km



ja sam bila u subotu, ali mora da su te od 8KM prodate, pokazivali mi samo neke 12-15KM (vise na ofingerima)... 
trebam li kupovati vise gegica broj 56 ili 62?? svi mi kazu uzmi vece, brzo ce prerasti... a kao i pokupi se odmah nakon pranja....


Sve zavisi kolika ce bebi biti[sm=smiley1.gif] .Meni su svi govorili da uzmem vece i ja uzimala 62...a kad je bebi dosla...ko spadalo u 62[sm=smiley36.gif] , pa mi trci u prodavnicu po 56[sm=smiley36.gif]


Pcelica Maja proizvoda ima i u Robot samoposlugama... i cak na preklop, ma svasta ima, a domace, a dobro, a nije skupo... (mislim na pcelicu maju)




Selma Kikoebu -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (4.1.2012 22:25:38)

Drage moje, evo mene neupucene na ovoj temi [sm=zmeden.gif]
Kao prvo, moze li mi neko objasniti sta su gegice, bodiji, benkice i sve to ostalo, ja bih da kupim, ali pojma nemam sta je sta. Prva mi je trudnoca, ne zamjerite [sm=smiley13.gif] a nemam koga da pitam, a u prodavnicama kazu eto ti pa biraj [sm=smiley13.gif] Ako neko moze da mi objasni ili postavi slikicu.
Usput, zanima me gdje se kupuje u Bihacu i okolini, koje trgovine i slicno.
Imam namjeru posjetiti i FIS Vitez, posto jos nista nisam kupila, pa kontam krevetic, kolica, komodicu, korpu, garderobu, ma svasta nesto, dok sam jos pokretna, poslije ko zna [sm=smiley13.gif]




teacher75 -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (4.1.2012 22:29:24)

http://www.pik.ba/artikal/1459846/c-i-a-baby-club-plisane-gegice/
http://www.justclick.rs/catalog/product_info.php?products_id=2232
http://www.njuskalo.hr/odjeca-bebe/bodiji-bebe-decke-3-6mj-vel-62-68cm-oglas-1708997




Selma Kikoebu -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (4.1.2012 22:52:06)

hvala puno, sad mi je lakse kad vidim slike.

Ja kako sam nasla ovaj forum, ne silazim sa kompjutera, mm ce me ubiti [sm=smiley13.gif]




KupusLivada -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (4.1.2012 23:11:42)

selma, ja sam neki dan ISTO pitanje postavila na ovoj temi, koja je skoro ista:

http://www.ringeraja.ba/forum/m_18651/mpage_26/tm.htm




bebaby -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (4.3.2012 19:28:39)

Kolko dugo bebica moze nositi broj 56. Mozda da joj odmah kupim veci?

I ja sam cula da u fisu ima povoljnih stvarcica




amiyca -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (6.3.2012 20:08:04)

Ja sam danas bila u ovom FIS-u u Rajlovcu. Ima svega. Povoljniji su nego Robot samoposluge u nekim stvarcicama (peskir za kupanje u Robotu 12,5, a u FIS-u isti 9,00 KM). Ja kupila 2 majice kratkih rukava za bebaca po 4,90 KM (proizvodnja FIS), i donji dio trenerke za 7 KM. Kompletna trenerka za bebe 16,00 KM (nisam je kupila, al je pravo slatka). Ima i bodija i sl al posto sam to obezbijedila, nisam puno ni zagledala (cijene od 4-6,5 KM, ima i kratkih i dugih rukava). Planiramo slijedeci vikend ici u Vitez, trebaju nam dekice i sl. Pelene u Robotu 10 KOM 12,5 KM se meni nisu ucinile nimalo kvalitetne, nekako mi rijetko tkanje i cini mi se da ce se odmah raspasti, ali sam zato kupila 2 svedske pelene po 2,5 KM, pa cu vidjeti kakve su kada se operu. Ako neko zna gdje se mogu kupiti kvalitetne pelene, nek mi javi... U Robotu sam uzela i neku majicicu za 6,90 KM. U svakom slucaju, i Robot i FIS su puno povoljniji od ovih sminkerskih radnji po gradu. Na Dobrinji ima radnja pored sportske dvorane i tu sam kupovala benkice po 2,6 KM u subotu, to su najpovoljnije koje sam nasla (proizvodjac iz Bilece). U Vrtuljku su po 5 KM (proizvodnja Hrvatska). Neki dan udjem u Lindex i tamo kao kupis 2 bodija, treci gratis. Al jedan 17,95 KM. Uzas... U Grand centru na spratu gegice, turska proizvodnja 24,90 KM, preskupo...itd... I ima radnja na Dobrinji sa polovnom robom za djecu, pa kome to nije bez veze, moze se naci polovnih stvarcica... Ja sam nekoliko bodija kupila po 2 KM, pantalonice po 4KM... Mene je spopala shoping groznica i imam problem, ne mogu da odolim mnogim stvarcicama. Sreca pa muz ide sa mnom i obuzdava moje hormone, pokupila bih citavu radnju... [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image] P.S. Mi cekamo djecaka , a za djevojcice ima puno sladkoh stvarcica u svim radnjama...




mala_sa -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (6.3.2012 23:48:38)

Amko na Mojmilu ima dosta stvarcica za bebe, povolji su i imaju puno robe proizvodjaca Pcelica Maja (roba je super kvalitete).




Alhemicarka -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (7.3.2012 10:56:16)

Može li meni neko objasniti gdje je taj Amko na mojmilu, par puta sam ga bezuspješno tražila. Molim koristiti opće poznate orijentire [sm=smiley9.gif][sm=jezicek.gif]




mala_sa -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (7.3.2012 12:55:19)

Joj ja ti nisam bas u objasnjavanju ali pokusat cu:
Kad udjes u Mojmilo sa one strane koja gleda u novo naselje velikih kuca ides samo pravo (ta ulica svakako vodi pravo), i past ces na veliki zeleni objekat (cini mi se da je zelen, ja sam isla po mraku) eh to je Amko, moras se popeti uz stepenice da bi usla u radnju, i tu na spratu je hipermarket, a u prizemlju im je bebi oprema.

Joj ako nisam bas jasno objasnila, najbolje ti je pitaj na temi: hitno mi treba savjet, sigurno ima zenica sa Mojmila koje ce znati objasniti puno bolje.




Lady26 -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (7.3.2012 13:27:20)

Mogu li ja uletiti [sm=smiley36.gif]
Amko je u Olimpijskom, sa semafora iz pravca grada (kod okretaljke troljebuske) skrenes lijevo i onda prvo skretanje desno (lijevo tj iza tebe ti ostaje praonica auta)...ides ulicicom cca 100-200m i veliki objekat izmedju zgrada je Amko...
Glavno je da dodjes na raskrsnicu (iz bilo kojeg pravca) gdje je trol. okretaljka i ides u ulicu prema SOS djecijem selu....prije sela desno skrenes (jedina ulicica)




Alhemicarka -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (7.3.2012 13:38:03)

Zahvaljujem, isprintam ove upute, pa diktiram mami, ona će voziti. [sm=smiley36.gif]
Hvala objema [sm=smiley31.gif]




Madam Raja -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (8.3.2012 15:17:10)

Mene interesuje gdje u Banja Luci ili okolini ima da se kupi oprema za bebe. Interesuje me prvenstveno krevetac da je drveni, kolica, nosiljka, posteljina? Gdje to ima za pogledati, da je kvalitetno, a da nije skupo. Hvala uparijed svima :-)




MicoTico -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (8.3.2012 20:04:31)


IZVORNA PORUKA: Madam Raja

Mene interesuje gdje u Banja Luci ili okolini ima da se kupi oprema za bebe. Interesuje me prvenstveno krevetac da je drveni, kolica, nosiljka, posteljina? Gdje to ima za pogledati, da je kvalitetno, a da nije skupo. Hvala uparijed svima :-)

Pisala sam ti na temi Kolica, ali ono što sam ti nabrojala, važi ti za svu opremu za bebe, a ne samo za kolica. ja sam svojima dosta kupila u Bojpromu.
Kad je curica bila mala skoro sve sam kupila u tadašnjem Tesitu, baš mi je žao što su zatvorili.




teacher75 -> RE: Gdje ste i sta kupili za svoje novorodjence? (8.3.2012 20:07:46)


IZVORNA PORUKA: bebaby

Kolko dugo bebica moze nositi broj 56. Mozda da joj odmah kupim veci?

I ja sam cula da u fisu ima povoljnih stvarcica

zavisi kolika je beba kad se rodi, ako se rodi prosjecna (oko 50-51cm) onda taj broje nosi citav 1.mjesec, mada ima beba koje se rode vece




Stranica: <<   < Prethodna stranica  16 17 [18] 19 20   Sljedeća stranica >   >>