RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Djeca



Poruka


koka i po -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (8.11.2012 18:45:28)

nama se klik javio unazad mjesec dana..hBd..





milenium -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (28.11.2012 1:36:30)

opet nam se pojavio problem opstipacije.već 4 dana ne ide na wc.ne žali se da ga boli stomak al ipak 4 dana je previše.imam još onaj portalak,ali zaboravila sam koliko puta dnevno davati.[sm=zmeden.gif] piše samo 1-2 žlice,ja dala 2.ali ne znam je li to jednom dnevno ili?

dafri koliko si ti puta dnevno davala?




sweet insanity -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (28.11.2012 8:56:19)

Hi. Kod nas nije klasicna opstipacija.desi se da ne ode jedan dan na wc ali je problem sto ima tvrdu stolicu, nekada toliko da vrsiti ili prokrvari.....sto se tice ishrane stvarno je regularno hranim-supe, povrce, voce, ponekad nesto slatko. Ono sto sma promjetila je da kad god ne kaki , a dobije sok od marelice prokaki. Inace ne pije sokove, samo vodu ali sam ovaj savjet dobila koji mi je nelogican no nama je djelovalo svaki puta, sad je li to slucajnost ili.......Uglavnom ako imate kaakv savjet, please do tell.

P.S. Njoj je normalna stolica kao plastelin, vec dugo nema onu tecniju, a sad ce joj 18 mj, no cesto "brabonja" tvrdo.




tinkivinki -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (28.11.2012 10:11:18)

moja curica je imala problema sa stolicom kad je imala neka 3 mjeseca,mada sam ja dojila ona je znala po 7 dana da ne kaki i stomak se duvao.u apoteci nam je magistra dala sirup erba vita lass baby,biljni od smokvi i jos nekih vocki.to je super pomoglo,kad bi popila dobila bi stolicu u roku par sati.i nije posle imala problema,evo sad su joj 4 godine[sm=bravo.gif]




sweet insanity -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (28.11.2012 15:28:56)

nama pedi dade neko parafinso ulje. vise nema mala krvi u stolici i ne vrsiti ali je i dalje tvrdo i zna proci cijeli dan d ane kaki-nekada je strah. Je li neko imao iskustva s aparafinkim uljem?




sweet insanity -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (28.11.2012 15:29:53)

A to za iskljucivo dojene bebe normala je da ne kakae do 10 dana je apsorbuju sve iz mlijeka isto kao sot je normalno i da kakae nakon svakog podoja. Mojoj se zadnjih mjeseci bas stvrdnula stolica, a jede 99% po ps-u.




koka i po -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (28.11.2012 18:18:20)

IZVORNA PORUKA: milenium

opet nam se pojavio problem opstipacije.već 4 dana ne ide na wc.ne žali se da ga boli stomak al ipak 4 dana je previše.imam još onaj portalak,ali zaboravila sam koliko puta dnevno davati.[sm=zmeden.gif] piše samo 1-2 žlice,ja dala 2.ali ne znam je li to jednom dnevno ili?

dafri koliko si ti puta dnevno davala?



jedna supena kasika ujutro i uvecer...tako sam ja davala.
nemoj da te iznenadi...jedno vrijeme ce biti sve u redu a onda ce ponovo nastupiti opstipacija.
ja sam skontala da ova faza ima intervale, kada je sve u redu ,pa se ponovo javi otpor kod izmetanja.




dafri -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (28.11.2012 21:00:11)


IZVORNA PORUKA: milenium

opet nam se pojavio problem opstipacije.već 4 dana ne ide na wc.ne žali se da ga boli stomak al ipak 4 dana je previše.imam još onaj portalak,ali zaboravila sam koliko puta dnevno davati.[sm=zmeden.gif] piše samo 1-2 žlice,ja dala 2.ali ne znam je li to jednom dnevno ili?

dafri koliko si ti puta dnevno davala?

ujutro i naveče po jednu a nekada i po dvije kašike,nadam se da će ubrzo proći
sweet koliko mlijeka pije,ja hranom nisam mogla izregulisati ali kod nas je problem bio jer ona nije htjela da kaki,hb iza nas je ,sad smo redovni:))uključi i probiotik ako već nisi




sweet insanity -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (28.11.2012 21:16:06)


IZVORNA PORUKA: dafri


IZVORNA PORUKA: milenium

opet nam se pojavio problem opstipacije.već 4 dana ne ide na wc.ne žali se da ga boli stomak al ipak 4 dana je previše.imam još onaj portalak,ali zaboravila sam koliko puta dnevno davati.[sm=zmeden.gif] piše samo 1-2 žlice,ja dala 2.ali ne znam je li to jednom dnevno ili?

dafri koliko si ti puta dnevno davala?

ujutro i naveče po jednu a nekada i po dvije kašike,nadam se da će ubrzo proći
sweet koliko mlijeka pije,ja hranom nisam mogla izregulisati ali kod nas je problem bio jer ona nije htjela da kaki,hb iza nas je ,sad smo redovni:))uključi i probiotik ako već nisi

Kakoila je nocas i bilo je ok, kaze mm, nisam bia prisutna. Njne stolica stalna je ono tvrdja tj cvrsa-dugo nema one bebece kake :D Mlijeko, jedno 400 ml odnosno flasicu rped spavanje, nekad u danu , i nekad mlijecni brok plus kajmak jogurt i to. Ne prelazi pola litra nikad. Uglavnom je cak manje. Bitno je da sad ne plac ei ne vristi, pa se vlajda smao izregulise,




milenium -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (29.11.2012 12:09:11)

javila sam se 28 oko 1 iza ponoći a do danas još ništa[sm=zmeden.gif] znači već 6 dana ništa,a pijemo portalak[sm=zmeden.gif] ne žali se na stomak,njemu koda je to ništa[sm=zmeden.gif]ja više nisam pametna[sm=smiley13.gif]




koka i po -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (29.11.2012 17:42:44)


IZVORNA PORUKA: koka i po

prenosim ono sto je meni pedica rekla.
portalak sirup razmekasva stolicu tako da dijete moze bezbolno da je izbaci.on ne utice na prirodni nagon ciscenja crijeva.tesko da ces ista postici davanjem sirupa jer kod djeteta nije toliko problem cvrste stolice nego strah od izbacivanja iste.za prirodni lijek za regulisanje stolice(ciji sam recept napisala na ovoj temi) sam dobila zeleno svjetlo od pedijatrice uz opasku sa je to prirodni a ne industrijski laksativ.mom djetetu jedino on pomaze samo sto imam problem jer ga nece da jede nego mu ga mijesam sa jogobelom,vocem i sl.



milenium citirala sam svoj post koji ti daje odgovor na tvoje pitanje ili bar pojasnjenje.




koka i po -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (29.11.2012 17:54:46)

ja dajem ovo s vremena na vrijeme kada vidim da ce kaka biti problem:

250gr suhe smokve
250gr suhe sljive(mjera bez kostica)
250gr meda
50gr sene caja

sve se dva puta samelje masinom za meso i daje se ujutro ili navece po jedna mala kasika(najveca doza je pola supene kasike).
ovo 100% pomaze....nece moci da trpi.
da naglasim da sam dobila odobrenje od moje pedijatrice za ovaj prirodni laksativ.




milenium -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (30.11.2012 12:31:55)

evo ni danas ništa od stolice.[sm=zmeden.gif] a inače ne voli ni smokve,ni med,ni šljive,ni čaj.
nekad ga natjeramo da popije al on to sve za 15 min kasnije povrati. rijetko šta od hrane voli[sm=smiley13.gif] to su muke što se tiče jela svaki dan. koka ipo kod nas nema tog straha od izbacivanja,niti se žali da ga boli stomak ma ništa,on uživa sav sretan što ne gubi vrijeme na tuti ili šolji[sm=smiley36.gif]




beban -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (1.12.2012 23:48:10)

Što reče jedna forumašica nejavljam se inače ali volim da podijelim sikustvo možda nekom pomogne, naime moje dijete je sa navršenih dvije godine do tada sve ok počeo prvo sa brabonjčićima tako to zovem, januar do tada ga čuvala nena tri mjeseca i onda u februaru došla nova osoba teta koja je izgleda povrh svega što mu je bila stranac bila i stroga, onda cijela godina ne dao bog nikom patnje sa stolicom užas, portalak nam nije ništa pomogao sve moguće i nemoguće čajeve, kompote, ishrana sve dok sam nije postao svjestan stolice i bolova i dan danas sa skoro četiri godine sjedim kraj njega i tute i psihički ubjeđujem a on se boji stolica mekana regularna kaže peče me guza, šta hoću reći, moje mišljenje nakon ovog iskustava je mala psiha moj je znači zadržavao onda se pravila gomila koja ga je zaista bolila i samo čepić pomagao. Treba biti uz njih, ne treba povlađivati znala sam plakati i galamiti i držati za ruke i šta sve ne, ali meni vjeruje i zna da neću odustati, a da sada krene u veš kakiti lakše mu skloni se u ćošak ali borim se ucjenjujem nne znam više ni sama ali kaki i raduje se kada završ.i sretno




milenium -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (2.12.2012 0:06:12)

evo i danas ništa,više i ne brojim dane. beban da li tvoj dječak kaki u veš,hoće li onda?možda ima strah od tute pa voli više u gaće?




koka i po -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (5.12.2012 18:00:25)

evo jos jedan savjet psihologa....
kada primjetite da dijete trpi i odgadja cin velike nuzde treba mu indirektno poslati signal da je vrijeme da je obavi...kako?
situacija:
mama primjecuje da dijete trpi.hvata se za stomak i zali se na bolove.dijete pita sta se desava...mama mora da kaki.... i odlazi u toalet.

djetetu cete indirektno poslati signal koji ce veoma brzo dovesti do onoga sto se od njega trazi.
isprobano.




beban -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (5.12.2012 23:56:09)

Ma neee, samo mu je mrsko i lakši mu položaj kada sjedne na pod i podigne nogice čudo jedno ali sada je to uredu polako se može pričati i on shvata..




mamabb -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (16.1.2013 8:37:08)

Drage mame, bila bih zahvalna kad bi ko samnom podijelio iskustvo ili bar svoje viđenje dok ne odemo do pedijatra (čekamo svog stalnog, u druge baš i nemam povjerenja).

Naime, pisala sam u prethodnom postu na ovoj temi kako je u moje L široka kaka, ne mogu reći da je tvrda ali nije ni kašasta. Svaki dan dijete obavlja nuždu. Ne žali se da je boli, ni kad je pitam ona kaže da ne boli i normalno obavlja nuždu. Zbog te široke kake meni za njenu guzu poraslo interesovanje, bojala sam se. Svako veče, i dan danas, kad peremo guzanu, ono za pred spavanje i mijenjanje gaćica, mažem je bademovom i primjetila sam kao da je malo pukla kožica na čmaru.
Mene to strašno brine, a ujedno mi čudno što ona kaže da to nju ništa ne boli.
Ako ko zna bilo šta o tome, jeli to fisura ili? Kako se tretira, na netu ništa posebno ne spominju, osim da nije ništa strašno ali spominju nesnosnu bol prilikom pražnjenja a ona to nema.
Hvala.




bebacha -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (16.1.2013 8:58:33)

da joj je to puklo nema sanse da jwe nebi boljelo jer to boli katastofa
to je sve ok cim ona nema problema
tako da nemas potrebe brinut se a po mom misljenju ni vodit pedijatru




mamabb -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (16.1.2013 11:31:10)

U međuvremenu me pozvaše da naš pedijatar dolazi danas na 2 sata i ja odvedem L,sad se vratih. Detaljno je pregleda. On ne vidi ništa[sm=smiley36.gif] to je samo, kako bi rekla, kao ožiljak a nije, nego gdje se tkivo spojilo (kad ne znam kako treba izgledati[sm=smiley36.gif])pa djeluje na prvi pogled i za one koji ne znaju(kao ja) da je puklo. Uglavnom, džaba se nasekira.
Helem, pošto je zdrava ko dren,hB, primila je i vakcinu. Tako da smo sve obavili neplanski.
Hvala ti na odgovoru.




bebacha -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (16.1.2013 11:34:32)

ma kazem ti ja,i Alen moj to ima,
nebrini bezveze.




mamabb -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (16.1.2013 11:45:59)

ma ja to kad sam vidjela kad me šlog ne strefi.




verahr -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (14.2.2013 17:09:34)

pozdrav svima
molim vas da mi pomognete vise neznam sta da radim. imam sina od dvije godine i tri mjeseca.on svjestno zadrzava stolicu jednostavno vidim da ga tjera ali on prekrizi noge i tako drzi dok ga neprojde nagon. i to mi radi vec vise od pola godine. samo sto prije je mogao tako 2 maximalno 3 dana i onda nije vise izrzao i pokakio se ali sada je situacije mnogo gora. bili smo kod pediatrice i dala nam je sirup portalak pije jednu jusnu zlicicu navecer odma drugi dan je nesto malo pokaio ali to je bilo to sada nista vise i tako vec deset dana. on u tri tjedna je samo dvaputa kakio ali stvarno samo malo.jos neide na tutu ima pelene. pokusali smo sve.kad vidim da ga tjera stavim ga na tutu ali on ipak uspije zadrzati .inace jos pije mlijeko iz flasice nestle junior 2+. i to sam smanjila sad pije samo prije spavanja. dajem mu zlicicu maslinovog ulja u svaki obrok ali nista nepomaze. stvarno vise neznam sta da radim.




Mya_81 RR -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (14.2.2013 17:19:55)

Nama je stolicu reguliralo, a imala je zatvor neko vrijeme i jake grčeve, ujutro natašte dcl jogurta s lanom. Mada je kod vas očito problem malo dublji, jer iz nekog razloga zadržava stolicu i čeka da ga nagon prodje. Znam da je mali i da djeluje kao da ne razumije kad mu se prica, ali treba kao papagaj ponavljati da je u redu da se opusti i normalno kaki.




koka i po -> RE: Opstipacija- Zatvor kod djece (14.2.2013 17:21:57)

klasican primjer psihicke blokade.ova faza traje (po knjigama) do trece godine starosti.mada sam se u praksi uvjerila da traje mnogo duze.negdje sam pisala o prirodnom lijeku protiv opstipacije..nama je jedino on pomogao.strog rezim ishrane nece pomoci tvom djetetu doklegod on to ne prelomi u svojoj glavi.vecina djece prolazi kroz ovu fazu .neki je prije a neki kasnije prodju.
evo nije naodmet da napisem jos jednom recept za prirodni lijek i da naglasim da sam za isti dobila zeleno svjetlo od pedijatrice:

250 gr suhe smokve
250 gr suhe sljive(mjera bez kostice)
250 gr meda
50 gr sene caja
sve se samelje na masinu za meso dva puta.daje se najvise po pola supene kasike jednom dnevno,najbolje navecer.masa se cuva plasticnoj posudi u frizideru.

nama je jedino ovo pomoglo.sretno.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 4 [5] 6   Sljedeća stranica >   >>