RE: zimnica (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Kuhajmo zajedno



Poruka


ananas_ze -> RE: zimnica (5.9.2013 17:27:14)


IZVORNA PORUKA: canim

Da vas pitam kako da ostavim roge za zime a da nisu u zamrzivacu [sm=zmeden.gif] svake godine ih zaledim a sad bih malo da promjenim i da ih stavim u teglu, dakle treba mi ideja kako da ih sacuvam u tegli ali bez alkoholnog sirceta, vinobrana, i esencije [sm=jezicek.gif] ima li kakav provjeren recept.


jesi skromna, sto izmisljas toplu vodu, de zaledi i fiju [sm=smiley36.gif]




canim -> RE: zimnica (5.9.2013 17:39:33)


IZVORNA PORUKA: ananas_ze


IZVORNA PORUKA: canim

Da vas pitam kako da ostavim roge za zime a da nisu u zamrzivacu [sm=zmeden.gif] svake godine ih zaledim a sad bih malo da promjenim i da ih stavim u teglu, dakle treba mi ideja kako da ih sacuvam u tegli ali bez alkoholnog sirceta, vinobrana, i esencije [sm=jezicek.gif] ima li kakav provjeren recept.


jesi skromna, sto izmisljas toplu vodu, de zaledi i fiju [sm=smiley36.gif]

[sm=smiley36.gif] Ma voce i dzemove sam rjesila davno bez ikakvih konzervansa i dodataka a povrce sam uvijek ledila, tj uglavnom roge jer njih bas volim ovo ostalo onako ako naletim da mi se nesto svidja, eh sad bih i te roge pecene u tegle da naredam, nasla sam na jednom mjestu da mogu i jabukovo sirce umjesto alkoholnog ali ja bih nesto oprobano.

I jos jedno pitanje kako ispeci roge u sporetu a da se ne isprska sve okolo, probala da prekrijem folijom ali nije to to, jeli neko probao sa onim vrecicama za piletinu [sm=smiley36.gif]




DM -> RE: zimnica (5.9.2013 23:21:27)


IZVORNA PORUKA: canim


IZVORNA PORUKA: ananas_ze


IZVORNA PORUKA: canim

Da vas pitam kako da ostavim roge za zime a da nisu u zamrzivacu [sm=zmeden.gif] svake godine ih zaledim a sad bih malo da promjenim i da ih stavim u teglu, dakle treba mi ideja kako da ih sacuvam u tegli ali bez alkoholnog sirceta, vinobrana, i esencije [sm=jezicek.gif] ima li kakav provjeren recept.


jesi skromna, sto izmisljas toplu vodu, de zaledi i fiju [sm=smiley36.gif]

[sm=smiley36.gif] Ma voce i dzemove sam rjesila davno bez ikakvih konzervansa i dodataka a povrce sam uvijek ledila, tj uglavnom roge jer njih bas volim ovo ostalo onako ako naletim da mi se nesto svidja, eh sad bih i te roge pecene u tegle da naredam, nasla sam na jednom mjestu da mogu i jabukovo sirce umjesto alkoholnog ali ja bih nesto oprobano.

I jos jedno pitanje kako ispeci roge u sporetu a da se ne isprska sve okolo, probala da prekrijem folijom ali nije to to, jeli neko probao sa onim vrecicama za piletinu [sm=smiley36.gif]

Pa red bi bio i da nam napišeš recepte[sm=smiley36.gif]

Mene interesuje je li iko probao ovo http://www.kupindo.com/Ostalo/9866689_Snizenje-Rucna-cepilica-za-flase-




canim -> RE: zimnica (6.9.2013 9:04:26)

Ja imam pekac za hljeb u njemu dzemove kuham jer mi ispadnu bas kako hocu, dakle otprilike stavim na 1 kg voca 600 g secera, po zelji mozes dodati limuna, cimeta i ostalih dodataka, nakon sto se skuha pokupim pjenu preko i vruc dzem sipam u oprane, sterilisane tegle, zatvorim i okrenem naopacke da stoji na poklopcu sve dok se ne ohladi, do sad ovaj nacin mi je savrseno funkcionisao.
Eh ja volim komadice da osjetim u dzemu ali ako ne volis najbolje je izmiksati prije ubacivanja jer pekac nece toliko isitniti voce.
Evo ti recept za kompote
http://www.coolinarika.com/recept/705192/




DM -> RE: zimnica (6.9.2013 9:16:15)


IZVORNA PORUKA: canim

Ja imam pekac za hljeb u njemu dzemove kuham jer mi ispadnu bas kako hocu, dakle otprilike stavim na 1 kg voca 600 g secera, po zelji mozes dodati limuna, cimeta i ostalih dodataka, nakon sto se skuha pokupim pjenu preko i vruc dzem sipam u oprane, sterilisane tegle, zatvorim i okrenem naopacke da stoji na poklopcu sve dok se ne ohladi, do sad ovaj nacin mi je savrseno funkcionisao.
Eh ja volim komadice da osjetim u dzemu ali ako ne volis najbolje je izmiksati prije ubacivanja jer pekac nece toliko isitniti voce.
Evo ti recept za kompote
http://www.coolinarika.com/recept/705192/

Po ovome kompote pravim godinama-i extra su,džemove isto(samo bez pekača), a mislila sam sokove i co. da praviš bez konzervansa(limuntos, limun)
Hvala




mum82 -> RE: zimnica (6.9.2013 9:22:36)

i ja kompote pravim ovako,mene naucila sveki[sm=smiley36.gif],i jako dobro funkcionise...




DM -> RE: zimnica (6.9.2013 9:25:47)


IZVORNA PORUKA: mum82

i ja kompote pravim ovako,mene naucila sveki[sm=smiley36.gif],i jako dobro funkcionise...

A ja naučila sveki[sm=jezicek.gif]




canim -> RE: zimnica (6.9.2013 9:27:54)

Sokove sam pravila ali nisam ih ostavljala za zime vec u frizider pa dok se potrosi, sacuvala sam neke flase iz DM-a koji imaju sistem zatvaranja kao tegle pa nekad ako budem htjela praviti, pravit cu u tim teglama a evo ti recept za sok od maline.

Sok od maline

2,5kg malina opranih I prebranih staviti u serpu s 2, 5litra vode pustiti da prokuha pomalo mijesati I kuhati 15min. Maline puste sok raspadnu se...potom kroz cijetku (ugrubo) procijediti ispadne oko 3litra soka dodati 4kg secera da moze stajati I pustiti da prokuha mijesajuci da secer ne zagori na dnu serpe I da kuha dok ne postane sirup...otprilike najmanje pola sata da kuha na umjerenoj vatri I skida se pjena kasikom koja se stvara prilikom kljucanja
Pusti se da ohladi pa se kroz gazu ili sitnu cijetku procijedi bice oko 5l sirupa.




mum82 -> RE: zimnica (6.9.2013 9:31:56)


IZVORNA PORUKA: DM


IZVORNA PORUKA: mum82

i ja kompote pravim ovako,mene naucila sveki[sm=smiley36.gif],i jako dobro funkcionise...

A ja naučila sveki[sm=jezicek.gif]


[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
dobro si,ja nemam moju sta naucit,to su ti godine i godine pravljenja zimnice,pa ja samo kupim info...pa da ja prenesem svojim snajkama[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




DM -> RE: zimnica (6.9.2013 9:43:41)


IZVORNA PORUKA: canim

Sokove sam pravila ali nisam ih ostavljala za zime vec u frizider pa dok se potrosi, sacuvala sam neke flase iz DM-a koji imaju sistem zatvaranja kao tegle pa nekad ako budem htjela praviti, pravit cu u tim teglama a evo ti recept za sok od maline.

Sok od maline

2,5kg malina opranih I prebranih staviti u serpu s 2, 5litra vode pustiti da prokuha pomalo mijesati I kuhati 15min. Maline puste sok raspadnu se...potom kroz cijetku (ugrubo) procijediti ispadne oko 3litra soka dodati 4kg secera da moze stajati I pustiti da prokuha mijesajuci da secer ne zagori na dnu serpe I da kuha dok ne postane sirup...otprilike najmanje pola sata da kuha na umjerenoj vatri I skida se pjena kasikom koja se stvara prilikom kljucanja
Pusti se da ohladi pa se kroz gazu ili sitnu cijetku procijedi bice oko 5l sirupa.


Hvala canim, no prestala sam praviti sokove na ovaj način(jedino od drijenjka je u probnoj fazi, pa sam pola- pola)
Helem, ja stavim voće u posudu, propasiram ga onom spravicom za piru i dodam na 3kg voća-1 limuntos i 3 L vode.
Ostavim 24 sata i sutra to procijedim, dodam šećer(obično ide na 1 L soka 1 kg šećera, no ja to umanjim) i dodam još jedan limuntos.
Opet 24 sata da odstoji i miješam da se šećer istopi.
Sutradan u tegle ili one flaše što imaju isti poklopac kao i tegla i prokuham kao ovaj kompot!
Svaki sok ima svoj okus(malina je malina ...)
Meni ovi što se kuhaju svi istu okus imaju, a kontam da na ovaj način sačuvam bar malo više vitamina u voću




canim -> RE: zimnica (6.9.2013 9:50:51)

Dm hvala na receptu, ja kao sto sam rekla nisam pravila za zime pa ne znam, ovaj sam recept uzela sa neke teme, kao isproban, pa vjerovatno nije los [sm=smiley1.gif]
Ja sokove pravim odokativno i uglavnom od borovnice jer mi je lose zeljezo pa se uvijek nadam da cu ga poboljsati, inace mi slabo pijemo sokove tako da ih i uglavnom ne pravim.

Kad vec pomenuh borovnicu ja nju zamrzavam, jeli moze i ona kao kompot u ove tegle, jeli ko probao [sm=zmeden.gif]




DM -> RE: zimnica (6.9.2013 12:26:53)


IZVORNA PORUKA: canim

Dm hvala na receptu, ja kao sto sam rekla nisam pravila za zime pa ne znam, ovaj sam recept uzela sa neke teme, kao isproban, pa vjerovatno nije los [sm=smiley1.gif]
Ja sokove pravim odokativno i uglavnom od borovnice jer mi je lose zeljezo pa se uvijek nadam da cu ga poboljsati, inace mi slabo pijemo sokove tako da ih i uglavnom ne pravim.

Kad vec pomenuh borovnicu ja nju zamrzavam, jeli moze i ona kao kompot u ove tegle, jeli ko probao [sm=zmeden.gif]

I borovnice i maline ikupine i breskve isve




canim -> RE: zimnica (6.9.2013 12:37:10)

Super hvala, ja nisam borovnice i maline, kontam raspast ce se heheehe, znaci mogu i njih.




draguljče -> RE: zimnica (13.9.2013 20:43:07)

Danas gotovi zeleni paradjiz i karfiol. Ostaju mi još žute paprike, ribani kupus i crvene roge.




Hanady RR -> RE: zimnica (13.9.2013 20:44:17)


IZVORNA PORUKA: draguljče

Danas gotovi zeleni paradjiz i karfiol. Ostaju mi još žute paprike, ribani kupus i crvene roge.


da nsi poranila sa zelenim paradajzom[sm=smiley36.gif]

a karfiol po onom tvom receptu ej super..ove ću godine više napraviti[sm=bravo.gif]




draguljče -> RE: zimnica (14.9.2013 10:18:56)

[sm=smiley36.gif] Ma vidim nema vajde od njega i poberem sav pa napravim salatu za zime. A karfiol je mmmmmmmm, jesi vidjela. Moram ga napraviti još, nešto mi ga malo izađe od one mjere. [sm=smiley1.gif]




Hanady RR -> RE: zimnica (14.9.2013 10:21:39)


IZVORNA PORUKA: draguljče

[sm=smiley36.gif] Ma vidim nema vajde od njega i poberem sav pa napravim salatu za zime. A karfiol je mmmmmmmm, jesi vidjela. Moram ga napraviti još, nešto mi ga malo izađe od one mjere. [sm=smiley1.gif]


pa da...i ja sma poršle godine od 5 kg radila ...sad ću bome poduplat mjeru[sm=smiley36.gif]
isplae mi tri tegle one velike al ni 6 takvih malo nebi bilo...
posbeno se H svidio...već pita kad je on na redu[sm=smiley36.gif]




draguljče -> RE: zimnica (14.9.2013 10:22:55)

Hvala, hvala. Nego, meni sad izađoše 2 velike i 2 male tegle. Šta da se radi kad je u 5 kg bilo 2 kg lišća. [sm=hudicek1.gif]




Hanady RR -> RE: zimnica (14.9.2013 10:24:35)


IZVORNA PORUKA: draguljče

Hvala, hvala. Nego, meni sad izađoše 2 velike i 2 male tegle. Šta da se radi kad je u 5 kg bilo 2 kg lišća. [sm=hudicek1.gif]


ma ja puno lisnat bio...
ja sam prošle godine kupila gajbicu od 7 kila...pa sa skidanjem otpada bilo je to malo jače cvjeta[sm=smiley36.gif]
tako da sma ja vagala cvijet 5 kl...
sa onom mjerom začina uradila...




draguljče -> RE: zimnica (14.9.2013 10:25:58)

A evo i recept za zeleni paradajiz. Jede ga i onaj ko ga ne voli, a u tu skupinu spadam i ja. U turšiji ga ne bih pojela ni kad bih morala.

KLIK




draguljče -> RE: zimnica (14.9.2013 10:27:38)


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: draguljče

Hvala, hvala. Nego, meni sad izađoše 2 velike i 2 male tegle. Šta da se radi kad je u 5 kg bilo 2 kg lišća. [sm=hudicek1.gif]


ma ja puno lisnat bio...
ja sam prošle godine kupila gajbicu od 7 kila...pa sa skidanjem otpada bilo je to malo jače cvjeta[sm=smiley36.gif]
tako da sma ja vagala cvijet 5 kl...
sa onom mjerom začina uradila...



Pa da, tako i treba da bude. Nego sam se ja zeznula, ali eto. Kupiću ga još danas, jer mi je ostalo onog začina za još 2 kg.




Hanady RR -> RE: zimnica (14.9.2013 10:29:50)


IZVORNA PORUKA: draguljče

A evo i recept za zeleni paradajiz. Jede ga i naj ko ga ne voli, a u tu skupinu spadam i ja. U turšiji ga ne bih pojela ni kad bih morala.

KLIK


ja zeleni radim kao krastavice...
imama super recept...
i jedu ga svi...koji nikada zeleni pojeli nebi[sm=smiley36.gif]
a turšiju više i ne radim...uvjek ostane...pojedinačno sve bolje ode[sm=smiley36.gif]

evo copy sa prethodnih strana
kisele krasatvice

5 kg kratsavica...onako manjih ili malih...
5 litara vode
2 fildžana esencije
2 fildžana šećera
2 fildžana soli
1 vonobran ( mala kesica)

malo kopra i hrena

e ovako ovaj kopar i hren vrlo su bitni...
oni čuvaju kiselinu daju šmek kao vegine krastavice a ukus ne ponovljiv....

na dno svake tegle staviti po cvijet kopra i 1-2 komadića oguljenok korijena hrena
krastavice oprati i naredati u tegle

skuhati u vodi esenciju, šećer, so. kad prokuha skinuti da se ohladi i u to usuti vinobran

skroz hladno sipatu u tegle na krastavice...
krastavice pritisnuti zatvoriti i za 20-tak dana na srednje toplom jestu spremne za jelo

a samo da napomenem...istim ovim receptom pravim i zeleni paradajz




MicoTico -> RE: zimnica (14.9.2013 10:31:44)

E baš ste me zainteresovale za ovaj karfiol.Mi ga svi u kući volimo, a čini mi se da je ovo začas gotovo. Sad ću mm-a poslati na pijacu da mi kupi.




draguljče -> RE: zimnica (14.9.2013 10:35:38)


IZVORNA PORUKA: MicoTico

E baš ste me zainteresovale za ovaj karfiol.Mi ga svi u kući volimo, a čini mi se da je ovo začas gotovo. Sad ću mm-a poslati na pijacu da mi kupi.


Ma predobar je stvarno. Ko god ga je probao tražio je recept, a gotov za oko pola sata. [sm=smiley1.gif]




Hanady RR -> RE: zimnica (14.9.2013 10:35:41)


IZVORNA PORUKA: MicoTico

E baš ste me zainteresovale za ovaj karfiol.Mi ga svi u kući volimo, a čini mi se da je ovo začas gotovo. Sad ću mm-a poslati na pijacu da mi kupi.


predobar je...
zaista...
moj stalni dio zimice od poršlogoidšnjeg recepta od draguljče[sm=smiley36.gif]

IZVORNA PORUKA: draguljče


Mjera je za nekih 4,5 kg očišćenog karfiola:
1 l alkoholnog sirćeta
4 l vode
1 vinobran
200 g soli
150 g šećera
To miješati dok se so i šećer ne istope. Karfiol složiti u tegle i zaliti smjesom. Ništa lakše, a nikad bolji karfiol nisam jela. Nećeš se pokajati. [sm=smiley1.gif]






Stranica: <<   < Prethodna stranica  23 24 [25] 26 27   Sljedeća stranica >   >>