RE: zimnica (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Kuhajmo zajedno



Poruka


minie -> RE: zimnica (9.7.2015 23:25:21)


IZVORNA PORUKA: almondray

Zna li neko kako da napravim slatko od višanja da bude kao ono što dođe u lisnatom tjestu iz pekara? Ono da zadrži boju i miris višnje...ako znate na šta mislim.
Pravila sam neki džem što se dugo kuha ali je dosta potamnio,žestok je.


Ja pravila sa dzemfixom, isto bude kao kupovni, a brzo gotov i ukusan. Boja predivna kao i okus.




Hanady RR -> RE: zimnica (9.7.2015 23:46:18)

ja staltko od višanja radim godinama na isti način i ne mjenjam jer niko ne smatra da trebam[sm=smiley36.gif]a sve se pojede...
kod mene dodouše manje u štrudlama koliko na sladoledu al opet dobro je i u štrudle...

elem ispučiš višnje ( što znači košpice skloniš[sm=smiley36.gif]
)
u veliku šerpu staviš višnje ispučene i izvagane, koliko višanja koligramima toliko šećera u kilama znači 1:1 i promješaš...ostaviš da prenoći a mješaša par puta između da se šećer otopi, sok puste...

onda sutradan u šerpu staviš i kuhaš...

ja uglavnom kuham po 3 kg ...u onoj šerpi 5 litara...
''baca'' puno prska pa je ovako bolje...
kad prokuha kuhaš 15-tak minuta...
onda procjediš...pa višnje vratiš opet sa još jedno pola kile šećera do 800 gr najviše na ove 3 kile...
kuhaš da otopi i kad prokuha još 10-tak minuta skuhaš..
pa fino u vruće tegle vruće višnje slažeš, poklopiš i okreneš naopako da ohladi...


a onaj sok...
na šporet opet, u njega možeš a i ne moraš jedna limuntos na dva litra otprilike staviti...ja bez limuntosa radim...
dodoam još kilo šećera na ove tri kile, kuham oko 20 -25 minuta pa u vruće flaše, vruć sok sipam i ohladim...
ovaj sok se sa vodom razblažuje, moji ga vole jako...

i da znaš od 10 kg višanja 4 do 5 tegli onih od 750 grama slatka imaš a soka i do 10 litara ako ti je višnja sočna...a sočen su one krupne velike tamnije :)




enči80 -> RE: zimnica (10.7.2015 23:58:19)

Hanady,kada pošećeriš višnje da li ih držiš u frižideru ili na sobnoj temperaturi?
Ja sam evo svoje upravo pošećerila,ali mi je šerpa prevelika za frižider i da li je neophodno ponovo dodavati tih 800gr šećera?





Hanady RR -> RE: zimnica (11.7.2015 16:58:58)



IZVORNA PORUKA: enči80

Hanady,kada pošećeriš višnje da li ih držiš u frižideru ili na sobnoj temperaturi?
Ja sam evo svoje upravo pošećerila,ali mi je šerpa prevelika za frižider i da li je neophodno ponovo dodavati tih 800gr šećera?



Na u frizider...van njega nek noci...,
A ovo dodoavanje nije neophodnono onda ne znam za stajanje koliko dugo mogu...jer realno meni zna slatko stajati i vise godina secer mu je konzervans




enči80 -> RE: zimnica (11.7.2015 23:16:35)


IZVORNA PORUKA: Hanady RR



IZVORNA PORUKA: enči80

Hanady,kada pošećeriš višnje da li ih držiš u frižideru ili na sobnoj temperaturi?
Ja sam evo svoje upravo pošećerila,ali mi je šerpa prevelika za frižider i da li je neophodno ponovo dodavati tih 800gr šećera?



Na u frizider...van njega nek noci...,
A ovo dodoavanje nije neophodnono onda ne znam za stajanje koliko dugo mogu...jer realno meni zna slatko stajati i vise godina secer mu je konzervans

Hvala[sm=smiley1.gif]Ma,ja to sve iako sterilišem tegle,naknadno pasterizujem a nešto sumnjam da će i dočekati zimu[sm=jezicek.gif]Uglavnom,ukus za 10[sm=smiley1.gif]




Stranica: <<   < Prethodna stranica  23 24 25 26 [27]