cookie-img

Stranica koristi kolačiće

Za omogucavanje usluga interneta, analizu koriscenja oglasnih sistema i funkcionalnosti koju bez kolacica ne bi mogli osigurati. Za daljnju upotrebu sajta složite se sa kolačićima.

Novorođenče u vrućim ljetnim danima: savjeti

Ljeto je, dani su vrući i sparni, a mnogi novopečeni roditelji se pitaju kada svoje novorođenče po prvi put mogu izvesti na sunce i kako ga zaštititi da ga sunce ne opeče. Pročitajte savjet stručnjaka.

Novorođenče u vrućim ljetnim danima: savjeti

Pitali smo patronažnu sestru Aleksandru Mernik Merc kako da što lakše provedemo vruće dane, zaštitimo bebu od sunca i zajedno  dočekamo prvo ljeto.


Ljetna odjeća i šetnje

Kako obući novorođenče u vrućim ljetnim danima? Da li majke mogu da izađu s bebom napolje prvih dana nakon porođaja?

Dječija koža je i do deset puta tanja od odrasle i manje naborana, pa sunčeve zrake mnogo lakše da prodiru i oštećuju je.

Sa prvim dugim šetnjama počinjemo kada novorođenče napuni pet do sedam dana. Počinjemo sa kraćim vremenskim intervalima između 20 i 30 minuta, preporučuje se dva puta dnevno. Postepeno, vremenski interval se povećava na sat ili dva dva puta dnevno. Tokom ljetnih mjeseci izbjegavamo izlaganje suncu između 11 i 15 sati.

 

 

PROČITAJ > Koliko je sna potrebno bebi? Tablic spavanja


 

Prvih dana pokrivamo sve dijelove tijela osim lica i ruku, kasnije postepeno otkrivamo dijelove tijela. Centralni dio tijela uvijek treba da bude prekriven odjećom. Nanesite zaštitnu kremu s najvišim stepenom zaštite na sve izložene dijelove tijela. Posebnu pažnju posvetite licu i usnama, zaštitite ih odgovarajućim kremama. Zaštitite djetetovu glavu šeširom sa širokim obodom ili slamnatim šeširom koji štiti tjeme i potiljak.


Zaštita od sunca

Kako da zaštitimo novorođenče od jakog sunca? Kako se brinemo o tome na moru?

Dijete postepeno izlažemo suncu i prije odlaska na more. Zaštitite ga prije ulaska u vodu, a kada izađete iz nje, dobro ga operite, osušite i nanesite zaštitnim sredstvom. Vodimo računa o zaštićenom vlasištu i potiljku i vodimo računa o tome da pijemo dovoljno tečnosti, a najpreporučljivija je voda. Nakon izlaganja suncu, kožu je potrebno njegovati nakon tuširanja proizvodima koji omogućavaju ponovno uspostavljanje hidrolipidnog filma na koži ili obnavljanje kože.


Njega opekotina kod novorođenčeta

Šta učiniti ako novorođenče izgori na suncu?

Ako je vrijeme izlaganja suncu predugo, nastaju problemi. Opekotine od sunca i oštećenja kože uzrokovana suncem pojavljuju se tek s vremenom. Neki ljudi doživljavaju neobične kožne reakcije nakon samo nekoliko minuta izlaganja suncu. Koža svrbi, svrbi, ljušti se, pojavljuju se koprivnjača, plikovi ili osip. Ove osobe su preosjetljive na sunce.

Na zahvaćene dijelove tijela koristimo hladne obloge. Mogu se mazati gelovima koji sadrže aloe veru, kamilicu, neven. Preparati sa ribljim uljem pomažu u obnavljanju kože. U slučaju opekotina od sunca, koje su povezane sa pogoršanjem zdravstvenog stanja djeteta (povišena tjelesna temperatura, plač, nemir, pojačana pospanost, umor, vrtoglavica), potrebno je posjetiti ljekara.


Najpogodnije vrijeme za odmor sa novorođenčetom je maj, jun ili septembar i oktobar. U to vrijeme sunce nije tako jako, obala još nije puna turista, a lakše ćete pronaći odgovarajući kutak za svoju bebu. Neka vam sunce uljepša odmor, ali neka vaše brige ostanu kod kuće.

 

 

Još  na Ringeraji

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img