|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Koliko sna je potrebno bebi? - Tablica spavanja

Uredništvo Ringeraja, 3.3.2023
Stručnjaci su napravili tablicu spavanja koja pokazuje koliko je prosječnim bebama potrebno sna, ali budite bez brige ukoliko dijete spava kraće, najbitnije je da lijepo napreduje.

image
Spavanje bebica - >Image by studioredcup on Freepik
/11


Nenaspavane bebe ne jedu, nisu raspoložene i razdražljive su. Prema literaturi bebe bi tokom prvih mjeseci trebalo da spavaju maltene čitav dan ali to obično nije tako. Stručnjaci su napravili "tablicu spavanja" koja pokazuje koliko je prosječnim bebama potrebno sna, ali ako vaša beba spava kraće ne brinite.

 

Od 1. do 3. mjeseca - Novorođenčad bi trebalo da spavaju do 18 sati dnevno, 10 sati noću i osam tokom dana. Bebama je ponekad potrebno i mjesec dana da nauče razliku između noći i dana, pa se često događa da su prvih nedelja budne po cijelu noć a da danju spavaju. Mir i tišina „govore“bebi da je vrijeme spavanja. Nemojte da se igrate sa bebom u pola noći.

 

Od 3. do 6. mjeseca - Ove bebe trebalo bi da spavaju oko 15 sati i to 10-11 sati noću i još tri-četiri iz dva puta tokom dana. Pedijatri tvrde da je beba već od 4. do 6. mjeseca starosti spremna da prespava cijelu noć ali malo koja to radi.

 

Od 6. do 9. mjeseca - U ovom uzrastu bebe bi trebalo da spavaju oko 14 sati, noću oko 11 sati , preko dana oko tri sata (dva puta po sat i po). Često se bebe u ovom uzrastu iako su spavale dobro noću bude, uglavnom jer su u fazi rasta zuba. Pedijatri savjetuju da nikako ne uvodite ponovo noćni obrok da biste smirili dijete.

 

Nisam dojila - najgora sam majka?!

 

Od 9. do 12. mjeseca - Sa devet mjeseci beba bi trebalo da spava 14 sati dnevno, odnosno od 9 do 11 sati noću i ostatak tokom dana. Razlozi za buđenja u ovom uzrastu prilično su slični sa onim u 6. ili 7. mjesecu, osim što im je sada lakše da se same uspavaju.

 

Od 12. do 18. meseca - Sa godinu dana bebama je potrebno oko 13 sati sna, od toga 11 noću i dva sata dnevno. Nije važno da li vaše dijete spava jednom dva sata ili dva puta po sat, ali polako dolazi vrijeme kada će spavati samo jednom tokom dana. U ovom periodu važno je da počnete da učite dijete da se samo uspavljuje, odnosno da zaboravite na ljuljanje, nošenje, vožnju u kolicima. Kada se probudi noću verovatno neće moći sama da se uspava i tražiće vas, ali stručnjaci savjetuju da ne uzimate bebu iz kreveta. Javite se da ste tu, pomazite dijete i pustite ga da pokuša samo da zaspi.

 

 

Još  na Ringeraji

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Relaksirajuće kupanje blizanaca
Sonia Rochel, kao dobra vila za bebe! Nježno, najnježnije...
3
Greške pri uspavljivanju
Većina beba je spremna prespavati noć već s tri ili četiri mjeseca - ako im roditelji to dozvole. Saznajte koje su to na...
3
Korak po korak
Kada napune 6 mjeseci, bebe počinju sve više da se pokreću i istražuju veliki čudesan svijet oko sebe.
3
Kako obezbijediti siguran noćni san za vaš...
Svi roditelji žele obezbijediti da njihove bebe spavaju sigurno. Srećom, postoje različite stvari koje možete uraditi ka...
3






Anketa

Težina tokom trudnoće.
пеперутка16

Da li ste se ugojili tokom porođaja? Koliko?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *