Prije trudnoće ste možda (tek) brojali kalorije, a sada morate i jako paziti na to što jedete.
Prije trudnoće ste možda (tek) brojali kalorije, a sada morate i jako paziti na to što jedete.
Stoga dijete za vrijeme trudnoće nisu poželjne, a ni sigurne. Udebljati se morate, jer svoje tijelo morate pripremiti na hranjenje i rast bebe. Novorođenče je teško samo 3 ili 4 kilograma, a vi ćete se udebljati mnogo više. Zapremina krvi u tijelu će se povećati za oko 50%; u tijelu je puno tekućine i tkiva, koji potpomažu pravilan rast i razvoj vašeg djeteta. Ako se ne udebljate dovoljno, vaše dijete može biti nedovoljne težine. Bebe koje nisu teže od 2,5 kg su izložene različitim bolestima i problemima u razvoju.
Trenutno se preporučuje da se buduća mama u trudnoći udeblja od 11-16 kg. Jako mlade, a i jako mršave žene će se vjerojatno morati udebljati kakvih 14-20 kg. Ženama s prevelikom težinom preporučujemo da se ne udebljaju više od 14 kg.
U trudnoći se tjelesna težina ne povećava ravnomjerno. U prvom tromjesečju raste veoma polako, kilogram ili dva. U sljedećih šest mjeseci dobivat ćete približno pola kilograma tjedno. Vrlo je važno da težinu dobijate polako i ravnomjerno. Svaku iznenadnu promjenu tjelesne težine morate javiti svom ginekologu.
Kada ćete smršati?
Prvi tjedan poslije poroda smršat ćete oko 6 kg. Poslije će brzom gubitku težine pripomoći veća aktivnost, dojenje i noćno ustajanje. Uz normalnu ishranu se ne smijete bojati da nećete izgubiti suvišne kilograme. Ako budete dojile svoju bebu, kilogrami će nestajati bez dijeta.
Dio pridobijene težine u trudnoći se čuva kao rezerva za dojenje. Dnevno će vaše tijelo iz te rezerve potrošiti otprilike 100 do 150 kalorija za proizvodnju mlijeka.
placenta: 1,2 kg
plod: 5,1 kg
krv, dodatna tekućina: 3 kg
materica, grudi, zadnjica, noge: 2,7 kg
tekućina: 1,5 kg
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
7 razlika između trudnoće i PMS-a
Simptomi poput povećanog apetita, osjetljivih grudi i razdražljivosti često su povezani s PMS-om, no vrlo slični simptom...
3
Moja porođajna priča: mama alma RR
U pauzi dok moja Smješkica spava, odlučih da napišem moju porođajnu priču No II.
3
Psihološke promjene tokom trudnoće
Psihofizička priprema trudnica najčešće podrazumijeva pripreme za porod, te sadrži teorijski i praktični dio koji se odn...
3
Znakovi višeplodne trudnoće
Znači li višeplodna trudnoća i posebne znakove trudnoće? Da, .... i ne.
2