|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Pampers zajednica roditelja


Draga mama!

Dobro došla u Pampers zajednicu roditelja!
Svaka mama zaslužuje svu podršku ovog svijeta. Sada imate cijelu zajednicu koja navija za vas! Ovo mjesto smo napravili da biste mogle dijeliti svoja iskustva i postavljati pitanja o majčinstvu, zajedno sa drugim mamama i našim ekspertima. Kad god imate pitanje, mi smo tu za vas u Pampers zajednici roditelja.
Neka igre počnu!

Pampers Pants, čak i za najmlađe istraživače

Kada bebe postanu aktivne i počnu stalno da se kreću i igraju, mnogo je teže promijeniti pelene i ova jednostavna aktivnost sada postaje uznemirujuća za bebu koja ja zaustavljena u istaživanju svog svijeta i stresan trenutak za roditelje. Kako bi ih podržali, Pampers je lansirao Pampers Pants palene u obliku gaćica u manjoj veličini – za bebe starosti 6+ mjeseci, tako lake za korištenje, obezbjeđujući do 12 sati suhoće!

 

Kada napune 6 mjeseci, bebe su veoma znatiželjne da istraže svijet oko sebe. U tom periodu one će biti u mogućnosti da sjede mirno bez pomoći, pužu sa predmetom u jednoj ruci, stoje čvrsto na nogama kada ih se drži, uzmu, drže i kontrolišu predmet koristeći obje ruke, istražuju predmete grabeći, miješujući ih, klizajući na njima, udarajući od njih… Ovo je vrijeme kada promjena pelena sa trakicom postaje borba. Dođe vrijeme kada, bez obzira koje trikove krijete u rukavu, Vaša beba nije zainteresovana za tu predstavu.

 

Sa Pampers Pants pelenama u obliku gaćica, mame mogu promijeniti pelene na njihovim malim istraživačima mnogo brže i lakše, dopuštajući im da imaju vremena da se igraju.

 

 “U šestom mjesecu dijete počinje da se migolji, puže, grabi igračke, da se premješta sa svojih leđa na svoje lice… U tom periodu, bebu bi trebali postaviti na ravnu površinu kako bi ona sama otkrila rješenje i mi jednostavno moramo biti tu da pomognemo. Ništa ne smije biti urađeno na silu. Ne počinju sva djeca raditi ove stvari u isto vrijeme i neka djeca počnu ranije, a neka kasnije. Roditelji moraju podsticati razvoj djeteta i dopustiti da se držanje tijela ili energija sami formiraju, ali da ih ne forsiraju da sjede ili stoje uspravno. Tada možemo vidjeti koliko je važno izabrati pravu pelenu koja bebama omogućava slobodu pokreta, kao i suhoću.”, rekla je prof. dr. med. sci. Fahrija Skokić, predsjednik Udruženja pedijatara u Bosni i Hercegovini.

 

Pampers Pants se lako navlače, one obezbjeđuju udobnost i sprječavaju vlažnosti da dopre do bebine kože u periodu do 12 sati. One su dizajnirane za aktivne bebe, sada čak i od 6 mjeseci starosti i potrebno je uraditi samo 2 lagana koraka za navlačenje koja možete pogledati na: https://www.youtube.com/watch?v=nbKup8LXa9E . Pampers Pants pelene  sjajno prijanjaju uz tijelo sa rastezljivim pojasem i bez samoljepljivih trakica, tako da se mogu navući jednim potezom.

 

Više vremena za igru i divno iskustvo kretanja, istraživanja i igranja za bebe i njihove roditelje, sada sa Pampers Pants pelenama.

Beba u pokretu

Da li je Vaša beba uvijek u pokretu? Da li postane nestrpljiva dok joj, kao i obično, mijenjate pelene, čineći tu aktivnost izazovom? Pravo je vrijeme da probate Pampers Pants pelene u obliku gaćica!

Šestomjesečne bebe postanu veoma aktivne. One se počinju prevrtati, puzati i migoljiti. Njihova sposobnost da se kreću u ovom dobu se razvija veoma brzo. One su veoma znatiželjne i teže ka tome da se stalno igraju i istražuju. Ovo je trenutak kada mijenjanje pelene postane pravi izazov za roditelje.

Kada je Vaša beba mirna jedino dok spava, te kada počne puzati i istraživati svijet oko sebe, pants pelene u obliku gaćica dolaze u pomoć koju trebate. Pampers Pants, izabrane za Proizvod 2018. godine, se lako navlače i skidaju, istovremeno pružajući odličan komfor i obezbjeđujući do 12 sati suhoće. Pants pelene sa rastezljivim pojasom i bez ljepljive trake se mogu navući u samo jednom potezu.

Pampers Pants daju bebi slobodu da se kreće okolo i istovremeno Vam dozvoljavaju da ih promijenite dok se one neometano igraju. Kako je ovo moguće? Vaš mališan ne mora više da leži i bude miran dok mu mijenjate pelene. Jednostavno pocijepajte sa strane da skinete stare pelene i potom jednostavno navucite novi par dok mališan stoji. Nema više jurnjave dok se beba prevrće i puže! Promjena pelene će biti laka i zabavna i za Vas, i za bebu.

Pampers Pants imaju rastezljivi pojas koji omogućava odličan komfor sa manje curenja. Dodatno, Vašoj bebi će biti udobno sa do 12 sati Pampers suhoće kojoj se vjeruje – tako da ništa ne ometa igru Vaše bebe. Pampers Pants sa 3 apsorbirajuća kanala pomažu bebama da se kreću slobodno i održavaju bebinu kožu suhom zahvaljujući apsorbirajućim mikro-perlama koji zadržavaju vlažnost.

Vrijeme je da se pozdravite sa nespretnim promjenama pelena. Easy-on Pampers Pants se oblače sa samo jednim navlačenjem, čak i kada se Vaša beba kreće unaokolo, puže ili stoji. Vi i Vaša beba možete uživati u svim aktivnostima vani i unutar prostorija bez brige, dok se ona kreće slobodno i istražuje svijet.

I više od toga, bebe od 6+ mjeseci starosti se mogu ne samo igrati i kretati se, nego čak i plivati sa zdravom i zaštićenom kožom zahvaljujući Pampers Splashers. Nova pelena za plivanje pristaje kao odjeća za kupanje i štiti kao što to radi Pampers.

Sretno ljeto, sretan odmor sa Pampers Pants i Pampers Splashers!

Uredite Vaš vrt za migoljenje

Presvlačenje bebe koja se migolji može biti izazovno čak i kada je kod kuće najbolji trenutak za to, a da ne govorimo o tome kada beba želi da izbjegne presvlačenje i istraži novu vanjsku teritoriju. Međutim, tako je lako obući i skinuti nove Pampers Pants da nećete primijetiti da se nalazite vani! U dodatku, put Vaše bebe u prirodi će, sa našim kreativnim idejama kako da je zabavite u vrtu, biti hit i za bebe i za roditelje.

 

Želite da Vaše dijete uživa u svemu što mu nudi priroda? Za njih je važno da poznaju i uživaju u biljkama, travama i cvijeću i nauče o sjajnom krugu života. Međutim, istovremeno je veoma važno za Vašu bebu da ostane suha tokom tog iskustva. Pampers ima savršeno rješenje za to – Pampers Pants za bebe uzrasta 6+ mjeseci, koje obezbjeđuju do 12 sati suhoće sa 3 apsorbirajuća kanala koji održavaju bebinu kožu suhom i omogućavaju joj da se kreće slobodno osjećajući se istovremeno i udobno.

 

Evo nekoliko korisnih savjeta kako da zabavite djecu i naučite ih istovremeno nečemu novom dok se nalaze u vrtu:

 

  • Zaljevajte jagode – ove biljke su omiljene kod djece jer ne zahtijevaju mnogo pažnje i jasno možete vidjeti malu jagodu kako raste iz dana u dan
  • Okopavajte zemlju – dajte im male grablje i zadatak da očiste mali dio Vašeg vrta od kamenja. Mališani vole zadatke, posebno ako oni uključuju sjedenje i valjanje po zemljii
  • Stavite leblebiju (slanutak) da klija – stavite nekoliko suhih bobica u teglu i prekrijte ih mlakom vodom. Prekrijte teglu salvetom koju ćete zategnuti gumicom i ostavite preko noći. Ujutro prospite vodu, prekrijte bobice svježom vodom i ostavite preko noći na isti način. Ovo radite dok ne počnu klijati.

 

I kada se beba igra u vrtu, to znači da su lijepo vrijeme i ljeto došli! I ljetni period je jako blizu a sa njim i plivanje! Pampers je spreman čak i za to! Nove Pampers Splashers pelene za plivanje bez trakice su pogodne da se nose u vodi i štite kao i obična Pampers pelena.

 

Znači, i bebe i roditelji se sada mogu igrati još više – bez brige i bez vlažnosti. Pretvorite migoljenje u hihotanje jer je život lakši sa Pampers Pants i plivanje je tako prirodno sa Pampers Splashers!

Pravila na igralištu

Svaka okolina ima svoja pravila ponašanja. U našim uredima, domovima, na ulici, u restoranima – svi mi slijedimo određena pravila ponašanja. Ista stvar se dešava i na igralištu. Pampers Pants omogućavaju Vašoj bebi da slijedi pravila na igralištu i u potpunosti uživa u igrama. Uživanje u hodanju i igra nikada ne prestaju sa Pampers Pants koje se tako lako i brzo mijenjaju!

Igralište je uzbudljivo mjesto za bebe, sa različitim novim stvarima koje mogu istraživati. Kako bebe rastu i počnu da se igraju sa novim i uzbudljivim stvarima na igralištu, njihovo slatko migoljenje može učiniti promjenu pelene veoma teškom.

Međutim, nove Pampers Pants neće dozvoliti nezgodnim situacijama da se ispriječe na put bebinom vremenu za igru, kao ni Vašem veoma zasluženom vremenu da uživate u Vašoj kafi dok je gledate kako uživa i igra se.

Uživajte posmatrajući Vašu bebu kako otkriva svijet i navikava se na novog najboljeg prijatelja – Pampers Pants za bebe uzrasta 6+ mjeseci, sa 3 apsorbirajuća kanala koji bebinu kožu održavaju suhom i omogućavaju do 12 sati suhoće.

Rješavajući problem borbe sa promjenom pelena, novi Pampers Pants nudi roditeljima praktično rješenje za pripremu i rukovanje nezgodnom promjenom pelena.

Samo slijedite jednostavna pravila na igralištu:

- Pričajte svojoj bebi tokom procesa kroz koji prolazite, tako da se ona navikne i uživa u tome

- Dajte joj rezervnu pelenu da bi se mogla osjećati kao da pomaže

- Zabavite je sa nekim igračkama dok je presvlačite i to će onda uvijek biti proces u kojem ćete oboje uživati.

Nove Pampers Pants su radost za oba roditelja i bebe i one će pomoći bebama i njihovim roditeljima da budu spremni za migoljenje I igralište!

Sigurno dijete, sigurna vožnja

Od trenutka kada napustite bolnicu počinje briga za Vašu bebu i njenu kožu. I nikada ne prestaje! Pored brige za bebinu zdravu kožu, svaki roditelj se također brine za bebinu sigurnost. Postoje savjeti i trikovi koje možete primijeniti za sigurnost i umanjiti rizike na minimum, a za kožu je tu Pampers Premium Care!  Pampers Premium Care će Vašoj bebi pružiti najbolju zaštitu kože od Pampersa sa specifičnim osobinama: jedinstvenim Premium Care upijajućim slojem, svilenkastom mekoćom, 3 apsorbirajuća kanala, indikatorom vlažnosti, materijalima koji dišu i  oblikom koji je prilagođen položaju pupka.

Vi, kao roditelji, znate da je nekada teško ostaviti vaše dijete sa dadiljom ili ljubaznom komšinicom dok obavljate vaše sedmične i dnevne kupovine ili druge dužnosti. Kada se odlučite da “istražite svijet” sa Vašim malenim, vrijeme je da svoj automobil učinite bezbjednim.

Evo nekoliko korisnih savjeta koji mogu pomoći kako biste osigurali dobrobit Vašeg djeteta i vlastiti mir:

  • Gdje je Vaše dijete? – Prije nego što prebacite u brzinu, provjerite gdje se nalazi Vaše dijete
  • Nabavite sjedalicu za auto – Vaša beba ili mališan bi se uvijek trebali voziti na stražnjem sjedištu, posebno ukoliko u automobilu imate zračne jastuke
  • Vrata trebaju imati sigurnosne brave za djecu – Stražnja vrata ne smiju imati mogućnost otvaranja s unutrašnje strane. Prekidač je obično ispod mehanizma za zaključavanje na vratima koji je sakriven kada su vrata zatvorena.
  • Zaštitite prozore – Koristite automatske brave za vrata i prozore u automobile kako biste osigurali dijete unutra i obezbijedili da dijete ne može izbacivati stvari kroz prozor
  • Pobrinite se za dječije prstiće – Ukoliko imate električno podizanje stakala, uvijek pazite da njima ne pritisnete dječije prstiće
  • Zaštita od sunčevog svjetla – Osigurajte da dijete nije na direktnom sunčevom svjetlu. Naprimjer, možete koristiti sjenilo protiv sunca.
  • Zabranjeno pušenje – Napravite Vaš automobil nepušačkom zonom
  • Nikada ne ostavljajte Vašu bebu samu u automobilu – Čak ni minutu! Koristan trik je da ostavite vrata Vašeg automobila otvorena dok se spremate da iznesete bebu.
  • Uvijek imajte bebu na umu – Naravno da je skoro pa nemoguće da zaboravite Vašu bebu u automobilu, ali se to već dešavalo. Jedan od načina koji Vam može pomoći da se sjetite je da ostavite svoju tašnu na stražnjem sjedištu ili da namjestite retrovizor kako biste mogli vidjeti Vašu bebu s prednjeg sjedišta.

 

Poduzmite ove korake kako biste učinili Vaš automobil sigurnim za bebu i Vi i dijete možete uživati u vožnji, dok ga istovremeno štitite i Vi i Pampers Premium Care.

 

Pelene Pampers Premium Care preporučuje Udruženje pedijatara u Bosni i Hercegovini.

Koža je sigurna u sigurnoj okolini

Prvi mjeseci nakon rođenja bebe proteknu veoma brzo. I, prije nego što ste toga svjesni, Vaša beba će postati pokretljivija i početi da se prevrće, dohvata stvari, mrda se… Ona za sve to treba pouzdanog partnera koji će se brinuti o njenoj koži dok je aktivna. Pampers Premium Care će Vašoj bebi pružiti najbolju zaštitu kože od Pampersa sa specifičnim osobinama: jedinstveni Premium Care apsorbirajući sloj, svilenkastu mekoću, 3 apsorbirajuća kanala, pokazatelj vlažnosti, materijali koji dišu I oblik koji je prilagođen pupku.

Međutim, ne samo da bebina koža treba biti zaštićena, već i njena okolina. To znači da je vrijeme da je učinite sigurnom za dijete.

Evo nekoliko savjeta kako da počnete:

  • Sklonite stvari s puta – električni aparati, lomljivi predmeti i kablovi bi trebali biti podignuti i van dohvata. Posebno pazite na to da ovi predmeti budu smješteni dalje od kreveca i prostora na kojima kupate bebu ili joj mijenjate pelene.
  • Mijenjajte pelene na nižim površinama – počnite mijenjati bebine pelene na nižoj površini – čak i na podu – tamo gdje se beba ne može prevrnuti ili povrijediti. Ukoliko nastavite korisiti stol za presvlačenje bebe, držite jednu ruku na njoj cijelo vrijeme dok je presvlačite.
  • Očistite krevetac – držite plišane životinje, odbojnike i jastuke van bebinog kreveca kako se ne bi odgurala vani.
  • Spriječite padove iz kreveca – pomjerite bazu/madrac kreveca kako beba ne bi pala preko gornje prečke.
  • Pazite na oštre uglove – postavite zaštitnike na uglove stolova kako biste spriječili bolne udarce ili ogrebotine.
  • Postavite ogradu na stepenice – postavite barijere na dnu i vrhu stepeništa kako se bebe ne bi penjala ili spuštala kad je ne gledate.
  • Zaštitite utičnice – zaštitite sve utičnice, čak iako su premale za njene prstiće.

 

Posmatranje Vaše bebe dok otkriva svijet oko sebe je nevjerovatno iskustvo. Poduzmite ove korake kako biste osigurali Vaš dom za dijete kako bi beba mogla istraživati svoju okolinu dok je Vi i Pampers Premium Care činite sigurnom i zaštićenom.

Pelene Pampers Premium Care preporučuje Udruženje pedijatara u Bosni i Hercegovini.

Beba u pokretu

Promjena pelene aktivnoj bebi je komplikovana radnja čak i u najboljem slučaju, ali dodatna neizvjesnost u tome gdje možete da izvršite promjenu kada ste vani može još više da oteža situaciju. No, bez obzira da li ste u supermarketu, kafiću ili čak u avionu, Pampers pelene vašoj aktivnoj bebi mogu olakšati promjenu, posebno sada kada su Pampers pelene dostupne i u manjoj veličini za bebe oko 6 mjeseci starosti, sa 3 upijajuća kanala koji održavaju bebinu kožu suhom do 12 sati.

Easy-on Pampers pelene nestaju s jednim povlačenjem, čak i kada se beba kreće okolo, što ih čini savršenim saradnikom za aktivnosti na otvorenom. Kada izlazite sa bebom morate biti bolje pripremljeni. Stavite ono što Vam je potrebno za promjenu u malu vrećicu unutar torbe za pelene tako da možete brzo pristupiti onome što Vam je potrebno. To može uključivati ​​dodatni par pelena,  hlače, vlažne maramice ...

Obično, kada ste vani, nema stolova za mijenjanje i morate biti inovativni i pronaći alternativu. Ako Vaša beba već hoda, mogli biste probati promijeniti pelenu stojeći, što je vrlo lako s Pampers Pantsom.  Samo rastrgnite strane i izvucite pelenu dok beba stoji. Zatim, nakon što očistite nered na  dnu, možete  ubaciti novi par pelena.

Ako Vaša beba ne hoda, a Vi se nađete u situaciji da nema stolova za presvlačenje, možete stvoriti improvizovanu alternativu pomoću prtljažnika automobila, travnate površine, klupe, mjesta u prijevozu... Zapamtite, uvijek prvo očistite površinu dječjim vlažnim maramicama, a možete ih čak koristiti da bebi obrišite ruke prije i poslije promjene.

Pampers Pants su rastezljive, što znači savršeno prijanjaju s manje curenja. Osim toga, dijete se osjeća udobno i do 12 sati. Vaše Pampers pelene su pouzdane i ništa se ne vraća kada je dijete u pokretu.

Uz sve ovo, saznajte kako  Pampers pelene  na Vašoj strani, Vi i Vaša beba možete uživati ​​u vremenu izvan kuće bez brige, dok se beba može slobodno kretati i istražiti svijet.

Priprema, pozor – SAD!

U jednom trenutku, mijenjanje bebinih pelena prelazi od uživanja u zajedničkom trenutku bliskosti do „opstanka najsposobnijih“! Jer, kada bebe postanu aktivne i pokušavaju da otpužu za vrijeme presvlačenja, teško im je staviti pelene koje se ljepe. Zato je Pampers proizveo Pampers Pants pelene koje je lakše staviti na bebu u pokretu, a koje pritom dobro prijanjaju i pružaju i do 12 sati suhoće. Pampers Pants sa rastegljivim pojasom i bez trakica - jednostavne su za navlačenje u jednom potezu.

Pampers Pants pelene već postoje u manjoj veličini – za bebe od 6 meseci starosti. Ali sada, nove Pampers Pants imaju u sebi i 3 upijajuća kanala koja održavaju bebinu kožu suhom, zahvaljujući upijajućem mikro sloju koji bolje zadržava vlažnost. Sada se i bebe i roditelji mogu više igrati – bez brige i bez vlage. Pretvorite meškoljenje u kikotanje! Zamijenite „bitku“ stresnog mijenjanja klasičnih pelena, u mijenjanje bez stresa i ispunjeno radošću - uz Pampers Pants.

Život je lakši uz Pampers Pants. Uz njih, evo i nekoliko korisnih savjeta za mijenjanje pelena vaše bebe, koje će sada biti brzo i sa osmijehom!

Neka se vaša beba osjeća uključeno

Pričajte joj o tome šta radite i dajte joj da drži neki predmet, poput maramica za bebe ili još jednog para pelena. Tako će se beba osjećati kao velika djevojčica ili dječak koji pomaže mami i biće zauzeta koncentrišući se na to što radi.

Zabavite je igračkama

Imajte specijalnu igračku koja je rezervisana za trenutak kada bebi mijenjate pelene. To može biti nešto sasvim neobično, sa čim se inače ne igra, što će joj odvući pažnju dok joj vi brzo mijenjate pelene.

Zasmijevajte je

Možda niste komičar, ali ste svojoj bebi sigurno najsmješniji. Ako ste već primijetili njeno kikotanje, probajte da napravite neke nove luckaste zvukove ili smiješne izraze lica da biste je dodatno zabavili.

Ispričajte joj priču

Recite svojoj bebi kako ste proveli dan. Samo slušanje vašeg umirujućeg glasa će joj privući pažnju. Svako voli da čuje svoje ime, zar ne? Zato se postarajte da spomenete njeno ime, pa čak joj i postavite neka pitanja. Naravno, neće vam odgovoriti, ali će biti dovoljno dugo uključena u razgovor da skrene misli sa mijenjanja pelena. A ako ste umorni za ćaskanje, samo joj opišite šare sa njene pelene i napravite malu priču od toga.

Sa ovim savjetima i Pampers Pants pelenama, mijenjanje pelena lakše je i brže i za mame i tate i za bebe, jer sada svi imaju više vremena za bitnije stvari - kao što je zabava!

Korak po korak

Kada napune 6 mjeseci, bebe počinju sve više da se pokreću i istražuju veliki čudesan svijet oko sebe. U toj misliji, potreban im je pouzdan prijatelj, a Pampers je upravo to, te nudi savršeno rješenje – Pampers Pants pelene za šestomjesečne bebe sa 3 upijajuća kanala koji održavaju bebinu kožu suhom i dozvoljavaju joj da se kreće slobodno i osjeća udobno.

Također, Pampers Pants nisu samo praktične i korisne, već su i lake za stavljanje – potrebno je samo nekoliko koraka!

Ako je vaše dijete već u Pampers Pants pelenama, samo ih otvorite sa obje strane i, pazeći da sve ostane na dnu pelene, svucite pelenu između bebinih nogu.

Zatim ih uvijte i zaljepite. Ljepljiva traka sa zadnje strane omogućava Vam da zatvorite umotanu pelenu i samo je bacite.

Onda dolazi vrijeme za brisanje guze. Očistite bebinu guzu kao što to radite dok mijenjate obične pelene i samo navucite nove Pampers Pants! Mekana i rastezljiva guma na struku pomaže da se one lakše navuku, bez obzira na to koliko se vaša beba vrpolji.

I to je sve!

Uz Pampers Pants - mijenjanje pelena postaje brzo i lako. Uz to, one su udobne i omogućavaju vašoj bebi da bude u pokretu i da istražuje svijet, a da mama i tata više ne moraju da brinu da li će se pelena olabaviti ili procuriti.

Također, postoje savjeti i trikovi za mijenjanje pelena kod aktivnih beba koji vam mogu još više pomoći. Na primjer, probajte da promijenite pelenu na podu, koristeći prostirku za mijenjanje, jer je to bezbjednije nego staviti bebu na sto. Isto tako, probajte svojoj bebi da skrenete pažnju sa pelena, kako bi mijenjanje išlo što lakše. Pokušajte da joj pjevate pjesmice, dajte joj da se igra sa specijalnom igračkom ili se igrajte žmire sa njom skrivajući se iza pelena.

Ako mijenjate pelenu svoje bebe dok putujete ili ste u pokretu - i tu postoje neki praktični savjeti.

Ako vaša beba već hoda možete joj mijenjati pelene stojeći, što je izuzetno lako sa Pampers Pants pelenama. Samo otvorite pelenu sa strane i svucite je sa bebe dok ona stoji. Nakon što ste joj obrisali guzu, vaša beba može da zakorači u nove pelene i nove avanture!

Ako nemate sto za mijenjanje u blizini ili on nije dovoljno čist, možete sami impovizovati sto od haube automobila ili naslonjene bejbi nosiljke ili jednostavno postaviti prekrivač za mijenjanje na suhu travu. Ako ni za ovo nema mogućnosti, mogu vam poslužiti i klupe, sjedišta u vozu ili ravne površine u javnom toaletu, samo ih prvo obavezno očistite bebi maramicama. Zapamtite da u tom trenutku svoju bebu držite jednom rukom da se ne prevrne ili otpuže.

Ako nemate tekuće vode u blizini, vlažne maramice za bebe možete koristiti da obrišete ruke prije i nakon mijenjanja pelena.

Prirodno, vaš mališan će biti u misiji da istražuje bez prestanka. Ali, uz dobro opremljenu torbu za bebe i ove savjete u rukavu - mijenjanje pelena biće lako, a i vi i vaša beba imaćete brigu manje kada krenete u šetnju ili na put.

Pampers Pants pelene, sa do 12 sati bez vlage, savršene su za bebe u pokretu – gdje god da su se one zaputile!

Beba u pokretu

Da li je Vaša beba uvijek u pokretu? Da li postaje nestrpljiva za vrijeme uobičajenog mijenjanja pelena, praveći od toga veliki izazov za sve? To znači da je pravi trenutak za isprobavanje Pampers Pants!

Za bebe koje tek počinju da se kreću, kao i za one koje puze, Pampers Pants pruža slobodu kretanja i omogućava Vama roditeljima da ih presvučete uz minimalno prekidanje igre. Kako je to moguće? Umjesto polaganja bebe na ravnu površinu kako biste joj promijenili pelenu, sada možete jednostavno da odljepite obje strane Pampers Pants pelena dok beba stoji i tako ih skinete, a onda jednostavno navučete nove dok beba i dalje stoji. Nema više jurenja bebe dok se igra i puzi!

Znak da je Vaša beba spremna za Pampers Pants pelene je kada počne da se izvija i gura dok pokušavate da joj zamijenite pelenu. Naravno, mijenjanje pelena drugačije je kod svakog djeteta, ali većina majki bira Pampers Pants pelene kada njihova beba navrši 6 mjeseci – jer tada beba postaje najaktivnija.

Imajući to na umu, Pampers je unaprijedio svoje Pampers Pants pelene u manjoj veličini (za bebe od 6+ meseci starosti), sa 3 upijajuća kanala koji pomažu bebi da se kreće još više! Pampers Pants i dalje pružaju do 12 sati suhoće, ali sada imaju i 3 upijajuća kanala koja, podržana upijajućim jezgrom, brzo upijaju vlagu i održavaju bebinu kožu suhom.

Bebe se osjećaju veoma prijatno u Pampers Pants pelenama. Dok obične pelene mogu postati labave u toku bebine igre, elastični pojas na Pampers Pants pelenama omogućuje da pelene ostanu na svom mjestu bez obzira koliko je beba aktivna. Fleksibilan pojas također je tu da obezbijedi udobnost za potpuni komfor.

Recite zbogom nemirnom mijenjanju pelena. Pampers Pants pelene lagane su za oblačenje i čak i kada se beba kreće stavljaju se iz jednog pokušaja. Rastegljiv pojas takođe omogućuje savršeno pripajanje sa manje mogućnosti propuštanja tečnosti i pruža Vašoj bebi udobnost do 12 sati provjerene Pampers suhoće - tako da ništa ne ometa Vašu bebu u igri.

Sada bebe od 6 i više mjeseci mogu da se igraju, pomjeraju, kreću, ali i ostanu suhe u isto vrijeme – sa zdravom, zaštićenom kožom i osmijehom na licu!

Savjeti pedijatra o osjetljivoj koži novorođenih beba
pedijatrica dr.sci.med. Verica Mišanović
Pampers Premium Care pelene su posebno dizajnirane za bebe od njihovih prvih dana života, prilagođene mekanim slojem i svilenom mekoćom koja ih okružuje njihovoj osjetljivoj koži. Pogledajte zašto ih preporučuje pedijatrica Verica Mišanović, dr.sci.med.
Četiri stvari koje možete očekivati kada Vaša beba počne hodati

Vaš mališan u dobi od jedne ili dvije godine vidi svijet iz potpuno drugog ugla. Njegova perspektiva, čak i sa pola metra od poda, je početak razvoja više motoričkih i mentalnih vještina.

Kada bebe postanu aktivne i pokušavaju otpuzati tokom mijenjanja pelene, teško je koristiti pelene sa ljepljivom trakom. Ovo je najbolje vrijeme da počnete koristiti Pampers Pants! Aktivnoj bebi je lakše obući Pampers Pants i one obezbjeđuju udobnost i do 12 sati suhoće. Pants pelene su fleksibilne i mekane, te ih je mnogo lakše obući i skinuti. Bebe ne moraju ležati i potrebna su samo dva koraka kako bi ih obukli!

Postoje četiri stvari koje će Vaš pokretljivi mališan raditi uz pomoć Pampers Pants:

Trčanje

Većina beba nauči hodati bez pomoći između 9. i 17. mjeseca, tako da će Vaša beba vjerovatno lutati – ovo znači da je veoma važno da osigurate da je Vaš dom bezbjedan za bebe za odnedavno mobilno dijete. I pazite: Oko šestog mjeseca nakon što je Vaše dijete naučilo hodati, ono će najvjerovatnije biti sposobno da trči. Pripremite patike! Ono neće trčati nakon šestog mjeseca, ali će pokušavati da se mnogo kreće. Pripremite Vaše Pampers Pants!

Penjanje

„Gore“ može postati omiljena riječ Vašeg mališana i iznenada će sve u Vašoj kući biti pogodno za penjanje, od namještaja do stepenica, psa i Vaše noge.

Sada bi bilo pravo vrijeme da investirate u aktivnosti Vaše bebe koje uključuju penjanje. Postoje interaktivne podloge za igranje, časovi penjanja za avanturističnu djecu, pa čak i stepenice! Kada smo već kod toga, budite blizu Vašeg mališana u svakom trenutku.

Druženje

Iako ste i prije imali druženja s drugom djecom, Vaše dijete vjerovatno nije znalo šta da radi sa novim prijateljem. To će se sve promijeniti tokom ovih mjeseci. Očekujte od Vašeg djeteta da počne obraćati pažnju na djecu s kojom dolazi u kontakt ili da se sa njima asocira.

Igre pretvaranja

Igra pretvaranja je važna za razvoj Vašeg djeteta i njegove mašte i ovaj tip igre će zaista djelovati. Negdje oko ovog perioda, možda ćete primjetiti da Vaše dijete nešto mrmlja plišanim životinjama ili hrani svoje lutke. Potaknite Vaše dijete da koristi svoju maštu odabirući igračke kao što su kostimi, kućice za lutke ili lažna hrana. Prostiranjem igračaka ispred djeteta ili uzimanjem, pomoći ćete Vašem djetetu da razvije spretnost u nošenju više stvari i razvije koordinaciju očiju i ruku.

Razvoj je vrlo individualna stvar i svaki roditelj treba da prati svoju bebu i pruži podršku i poticaj za daljnu avanturu koju je beba već započela. Važan napomena svim roditeljima je da ne stavljaju dijete u položaj o kojem su pročitali da je pogodan za njihov uzrast. Dopustite da se beba prirodno razvija.

Koračanje u stilu

Kako napreduje vježbanje hodanja? Da li je Vaše dijete ovladalo vještinom ili još uvijek korača prema naprijed sa razmaknutim nogama, naginjući se na stranu kao da je malo pijano i dobro koristi pelene sa mnogo slojeva pri čestim padovima na guzu? Postati dvonožac nije jednostavno i  zahtijeva mnogo više koordinacije nego što možete zamisliti!

Beba se dosta više kreće nakon šestog mjeseca života i pojavljuju se prvi znakovi pokušaja hodanja. Ovo je savršeno vrijeme da pelene sa trakom zamijenita sa Pampers Pants! Pampers Pants je lakše obući na aktivnu bebu u poređenju sa pelenama sa trakicama, a u dodatku još i savršeno odgovaraju i obezbjeđuju do 12 sati suhoće. Bebe ne trebaju ležati i potrebna su samo dva koraka da se obuku!

Kada je beba u šestom mjesecu razvoja ona se više kreće kako bi istražila svijet oko sebe. Bebe se polako počinju podizati, ustajati, puzati, klimati se na koljenima ili pokušavati da se kreću u bilo kojem pravcu. Značajna napomena za roditelje je da ne pokušavaju staviti bebu u položaj o kojem su čitali da bi trebao biti ispravan za određenu dob. Razvoj je vrlo individualna stvar i svaki roditelj samo treba da prati svoju bebu i obezbijedi podršku i podsticaj za daljnje avanture koje su on ili ona već započeli.

Kada jeVaša beba prohodala prvi put, vjerovatno je koračala okolo sa širokim, čudnim korakom, izvijenim leđima i stomakom koji strši prema vani. Kako joj hodanje i održavanje ravnoteže postaju sve poznatiji,  razdaljina između stopala će se smanjiti  i umjesto prema vani, ona će biti usmjerena pravo prema naprijed.  Dijete će biti u stanju da radi druge stvari dok hoda tek nakon što prođe određeni period hodanja. Do drugog ili trećeg mjeseca iskustva u hodanju, ono će biti u stanju ne samo da nosi igračku u ruci, nego i da dopire rukama iznad glave i gleda prema gore, ali isto tako će moći da se okreće i čuči.

Učenje hodanja dok je dijete boso je idealno. Kako dijete uči da hoda, njegovi goli prstići će se hvatati za tlo i izgraditi lukove stopala. Obuća je neophodna jedino da ih zaštiti od hladnoće ili oštrih površina.

Sedam sigurnosnih koraka za aktivnog mališana

Sedam sigurnosnih koraka za aktivnog mališana

Vama je kao roditelju veoma uzbudljivo iskustvo kada Vaša beba počne da puže – ali i veoma stresno. Zajedno sa mobilnošću Vašeg mališana dolazi i čitav niz briga o sigurnosti o kojima nikada niste razmišljali.

Iako roditelju ništa ne promiče, slijedeći ovih sedam osnovnih uputa će pomoći da osigurate da ste Vi i Vaš dom spremni kada dijete počne puzati.

1. Spustite se na nivo Vaše bebe – doslovno

Onog trenutka kada Vaša beba počne puzati, spustite se na Vaše ruke i koljena i pužite po podu, uzimajući u obzir koje stvari su u dosegu Vaše djece.

Ovo će Vam omogućiti da bolje razumijete bilo kakve opasnosti za Vašu bebu. Naprimjer, puzanje ispod Vašeg stola Vas može podsjetiti o rijetko korištenoj utičnici koja se nalazi ispod i treba biti zaštićena.

2. Blokirajte stepenice

Ukoliko imate stepenice u kući moraćete postaviti sigurnosnu ogradu na vrhu i dnu stepeništa. Imajte na umu da, ako koristite sigurnosni mehanizam koji funkcioniše na pritisak, beba koja je dovoljno teška može proći kroz nju. Kapijice koje se montiraju na zid su sigurniji izbor.

3. Pazite na kablove

Osigurajte da je bilo koji predmet sa kablom van dohvata djece, uključujući baby monitore i telefone. Također je pametna ideja investirati u žaluzine ili drugu dekoraciju oko prozora bez kablova i užadi.

4. Osigurajte sve velike ili teške predmete

Jednom kada Vaša beba počne puzati, ona će se pokušati izdizati držeći se za predmete. Osigurajte da su televizori, mikrotalasne pećnice, akvarijumi, police za knjige, namještaj ili veliki aparati – zapravo bilo šta što bi se moglo prevrnuti i pasti na bebu ako se povuče dovoljno jako – montirani na zid ili pod.

5. Zaključajte potencijalne opasne predmete i materijale

Garaža, podrum, kupatilo, vježbaonica i kućni ured su sve prostorije čiji sadržaj može predstavljati opasnost za Vašu bebu. Svaki ormarić koji sadrži sredstva za čišćenje, boje, teške alate, utege, male komade ili hemikalije bilo koje vrste bi trebao biti zaključan ukoliko je u dosegu Vaše bebe.

6. Obložite ili blokirajte sve ivice i utičnice

Sve oštre ivice na namještaju bi trebale biti obložene i sve električne utičnice zaštićene sa posebnim poklopcima.

7. Podučavajte sigurno hodanje

Kada je Vaša beba spremna da počne hodati, vježbajte hodanje uz i niz stepenice, pokazujući joj da uvijek treba da se drži za ogradu. Također bi trebali ukloniti bilo kakve male tepihe koji potencijalno mogu uzrokovati da Vaša beba padne ili se oklizne.

 

U trenutku kada se Vaša beba počne kretati po kući, slijedeći ovih sedam osnovnih uputa Vam može osigurati mir. Mir će Vam također osigurati Pampers Pants koji su fleksibilni, mekani i puno lakši za oblačenje i skidanje. Bebe ne trebaju da leže i potrebna su samo dva koraka kako bi se one obukle obezbjeđujući do 12 sati suhoće.

Sada će Vaš najveći izazov biti da držite korak sa Vašom bebom!

Kako možete potpomoći motorički razvoj svoje bebe

Nagon Vaše bebe da ovlada nekim ključnim motoričkim vještinama je poseban dio razvoja u ranom djetinjstvu i uzbudljivi dio roditeljstva, tako da je pomaganje Vašem djetetu da se kreće siguran put ka njegovom razvoju!

Evo nekoliko glavnih prekretnica u motoričkom razvoju – pokreti koji koriste velike grupe mišića i načini pomoću kojih možete podržati Vašu bebu na putu ka sljedećem podvigu.

Dohvatanje

Jedan od ranijih motoričkih razvoja je dohvatanje. Vaš maleni će početi raditi na ovome najvjerovatnije između 4. i 7. mjeseca života. U ovom vremenskom okviru možete ga vidjeti kako jednom rukom dohvata stvari i uči kako da prebacuje stvari iz jedne ruke u drugu.

Kako možete pomoći

Pušite balone od sapunice u pravcu bebe i podstaknite je da ih pokuša dohvatiti. Omiljene igračke sklonite malo van domašaja.

Sjedenje

Mnogo beba je sposobno da sjedi uz podršku oko 6. mjeseca života i moguće je da bi uskoro mogle početi sjediti bez podrške. Nekim bebama je potrebno više vremena, međutim, nemojte se brinuti ukoliko je Vašoj bebi potrebno više vremena da ovlada time!

Kako možete pomoći

Omogućite Vašoj bebi vrijeme za igru na podu uz nadgledanje i ona će pratiti svoj vlastiti tempo. U trenutku kada bude u mogućnosti sjediti bez prevrtanja uvedite jednostavne igre kao što su pljeskanje ili kotrljanje lopte. Učinite igre kratkim – po nekoliko minuta – uvijek budite u njenoj blizini. Jastuk u obliku slova C (kao što je jastuk za dojenje) može pružiti lakšu podršku.

Puzanje

Puzanje se obično desi između 7. i 10. mjeseca. Vaša mala krstarica može imati svoj jedinstveni stil – puzati kao rak, naprimjer.

Kako možete pomoći

Dopustite da beba provede neko vrijeme na stomaku svaki dan odmah nakon rođenja. One igračke koje ste sklonili malo izvan njenog domašaja kako biste potaknuli dohvatanje? Pomjerite ih još malo dalje. Kada počne da se pomjera prema naprijed i kreće sama od sebe,  osigurajte da je prostor kojeg istražuje siguran i pod nadzorom. Možete također probati postaviti zarolanu deku ispod bebe  i demonstrirati ljuljanje naprijed i nazad na Vašim rukama i koljenima. Ljuljanje je odskočna daska za puzanje – i prije nego što shvatite, juriće te je po kući!

Stajanje

Vaša beba se u periodu između 9. i 11. mjeseca života može početi odgurivati kako bi ustala. Ispočetka će ona stajati na nogama nekoliko sekundi držeći se za nešto kao podršku prije nego što pljesne na guzu. Ona će postepeno jačati mišiće, balans i koordinaciju dok ne bude u stanju da stoji sama bez podrške.

Kako možete pomoći

Osigurajte da Vaša beba ima slobodno vrijeme za igru na podu. Ograničite vrijeme u spravama za hodanje, kao što su sjedalice za djecu ili hodalice. Možete također uvesti igračku za odgurivanje ili pustiti bebu da gleda druge bebe kako stoje.

 

Sve aktivnosti zajedno 

Kada bebe postanu aktivne i pokušaju otpuzati tokom mijenjanja pelena, može biti teško koristiti pelene sa ljepljivom trakom. Mame postanu napete sa bebama koje imaju 6+ mjeseci jer maleni počnu doživljavati značajne fizičke promjene. Glavna promjena je kretanje (prevrtanje, sjedanje, puzanje), koje čini mijenjanje pelena sa ljepljivom trakom još teže. Ovo je savršeno vrijeme da se počnu koristiti Pampers pants! U usporedbi sa pelenama sa ljepljivom trakom, lakše je na aktivne bebe obući Pampers pants koje su veoma udobne  i obezbjeđuju do 12 sati suhoće.

Pants pelene su fleksibilne, mekane  i mnogo lakše za oblačenje i uklanjanje. Bebe ne trebaju ležati i potrebna su samo dva koraka da ih navučete!

Dostizanje prekretnica čini značajan dio u životu bebe. Vaša beba upravo u ovim mjesecima razvija presudne vještine i pokrete koje su potrebne kako bi kasnije savladala kompleksne vještine hodanja, trčanja, skakanja i svega drugog. Podstaknite Vašu bebu i pomozite joj na ovom putu postavljajući joj male izazove svaki dan – ona će hodati i trčati prije nego što shvatite!

Podučavanje navika spavanja: Treniranje spavanja djeteta

Dovoljna količina sna je ključna za zdrav razvoj vašeg djeteta, da ne spominjemo vaš vlastiti mir. Evo kako možete pomoći djetetu da se umiri, promijeni brzine i zaputi se u zemlju drijemanja.

 

Napravite rutinu

Započnite svaku noć sa opuštajućom rutinom. Presvlačenje u pidžamu, pranje zuba i pranje lica svake noći će pomoći da se podrazumijeva kako su ovo aktivnosti koje se događaju prije spavanja. Druge umirujuće aktivnosti uključuju slušanje tihe muzike, čitanje priča ili kupanje. Oduprite se potrebi da se igrate sa vašim djetetom jer će ga to učiniti prije uzbuđenim nego smirenim.

Budite dosljedni

Držite se iste rutine svake noći. Kada dođe vrijeme spavanja, dijete će znati šta se očekuje od njega.

Učinite vrijeme za spavanje udobnim

Dozvolite da vaše dijete sa sobom u krevet odnese medvjedića ili deku. Dopustite da se jednom napije vode i uključite noćno svjetlo prije nego što zatvorite vrata.

Pauzirajte prije nego što se odazovete

Djeca u ovom dobu će vas vjerovatno dozivati nakon što izađete iz sobe. Sa svakim ulaskom čekajte nekoliko sekundi duže. Kada odgovorite, podsjetite ga da je vrijeme za spavanje. Ukoliko uđete u sobu, ostavite svjetlo ugašeno i učinite to brzo.

Budite strpljivi

Učenje djeteta da stekne dobre navike kod spavanja se ne dešava preko noći. Nastavite raditi istu stvar kod vremena za spavanja i vaše dijete će napokon naučiti kako da se ponaša prema planu.

Kako se beba razvija i raste, ritam spavanja i slabost se pomjera prema noći i faktori koji utječu na to su sljedeći:

  1. Percepcija svjetla
  2. Hrana i glad bebe
  3. Temperatura prostorije
  4. Buka
  5. Mijenjanje pelena i suhoća

“Djecu bi iz tog razloga trebalo hraniti i koristiti pelene koje dugo mogu održati suhoću. Beba koja je sita i suha će imati miran san sa svim neophodnim funkcijama spavanja, što je posebno značajno za razvoj mozga i lučenje hormona rasta.”, rekla je pedijatrica dr.sci.med. Verica Mišanović.

Pampers je otkrio nove i poboljšanje Baby-Dry pelene koje sada uključuju tri Apsorbirajuća kanala dizajnirana da bebe budu suhe ujutro baš kao i noć prije, sa manje tog vlažnog noćnog tereta. Novi Pampers Baby-Dry ima tri revolucionaran apsorbirajuća kanala za do 12 sati suhoće tokom noći.

 

O kompaniji Procter & Gamble

P&G sa svojim brendovima služi gotovo pet miliona ljudi širom svijeta. Kompanija ima jedan od najsnažnijih portfolija provjerenih, kvalitetnih, vodećih brendova, uključujući Always®, Ambi Pur®, Ariel®, Bounty®, Charmin®, Crest®, Dawn®, Downy®, Fairy®, Febreze®, Gain®, Gillette®, Head & Shoulders®, Lenor®, Olay®, Oral-B®, Pampers®, Pantene®, SK-II®, Tide®, Vicks®, i Whisper®.  P&G zajednica obuhvata djelovanje u približno 70 zemalja širom svijeta. Za najnovije vijesti i detaljne informacije o P&G i njegovim brendovima, molimo vas da posjetite stranicu https://www.pg.com.

Šta je potrebno znati ukoliko je vašem mališanu potrebno društvo tokom spavanja?

Od medvjedića do autića i vozića, djeca vole spavati sa svojim omiljenim igračkama. U sljedećem tekstu ćete saznati važne savjete prije nego što dopustite da vaš mališan spava sa svojom najdržom dekicom.

Djeca se osjećaju ugodno sa drugarima koji dolaze u različitim oblicima i veličinama. Neka djeca vole istrošene deke, druga veoma voljene medvjediće, dok treća i neke neobične predmete kao što su mamine majice. Ovi drugari beba i djece nemaju svoje mjesto samo u kolijevci: oni su često korišteni kao sigurnosni objekti tokom cijelog dana.

Pročitajte sve što bi nove mame trebale znati, kao i neke ideje koje bi igračke majke trebale pokloniti svojoj djeci kako bi im pomogle da zaspu.

Razotkrivanje

Vaše dijete može nositi sa sobom sigurnosni ili tranzicijski predmet i to je normalan dio djetetovog razvoja.  Mnoga djeca će odabrati svog drugara u dobi od osam do dvanaest mjeseci. Često su mekani predmeti, kao što su deke i jastuci, pogodni i vaš mališan će koristiti svog drugara za utjehu i hrabrenje sebe kada vi niste u blizini. Mnoga djeca mogu ostati vezana za svoje tranzicijske predmete, što je također normalno: Nemojte na ovo gledati kao da je vaše dijete sramežljivo ili je ovisno o nečemu.

Sigurnost na prvom mjestu

Starijoj bebi možete dozvoliti da ponese svog medvjedića sa sobom u krevet, ali je važno da insistirate da djeca ispod 7 mjeseci ostave svoje mekane igračke i deke izvan kolijevke. Neki predmeti mogu predstavljati opasnost od gušenja, povećavajući rizik sindroma iznenadne smrti djeteta.

Također je neophodno provjeriti postoji li mogućnost gušenja jer će vaša beba možda žvakati svoj sigurnosni predmet koji može biti dugme ili neki drugi sitni dio koji se može odvojiti.

Kakva kolekcija

Vaše dijete može izabrati drugara koji nije tako umiljat, što vas može iznenaditi, ali to je također normalno. Neka djeca se mogu vezati sa knjigu sa koricama i insistirati na tome da spavaju s njom svake noći, dok su drugoj djeci vozići ili autići umirujući. Sve dok ste sigurni da se vaša beba neće povrijediti tokom spavanja, uredu je dopustiti djeci da imaju ove neobičnije tranzicijske predmete u krevetu.

Pametne mame znaju da je nošenje zamjenskog tranzicijskog predmeta sa sobom neophodno. Jednom kada vaša beba odabere svoj sigurnosni predmet, pokušajte da nađete identičan i sklonite ga negdje. Ako ga vaša beba ikada izgubi (ili ako odlučite da je vrijeme da operete medvjedića u mašini za veš), bićete u mogućnosti da izvučete novu sigurnosnu igračku prije nego što poteku suze.

“Bebe provode oko pola svog vremena spavajući i noć može biti aktivno vrijeme za njih. One nose istu pelenu koja treba da upije 2-3 boce mlijeka do 12 sati tokom noći. Ova uvećana vlažnost tokom noći znači da je još važnije da beba ostane suha i komotna kako bi se spriječili nepotrebni prekidi sna koje uzrokuju vlažne pelene te da uživa u kvalitetnom snu koji je neophodan za njen zdravi razvoj”, izjavila  je pedijatrica dr.sci.med. Verica Mišanović.

Bez obzira na to da li vaše bebe spavaju sa drugarom ili ne, one preko noći trebaju ostati suhe. Iz tog razloga je važno da odaberete adekvatnu pelenu za vašu bebu i novi Pampers Baby-Dry ima 3 revolucionarna apsorbirajuća kanala za period suhoće do 12 sati preko noći. Roditelji će otkriti da nova tehnologija održava bebu suhom i uskoro ćete se pitati “gdje je otišla sva mokraća” dok vi i vaša bebe uživate u suhim jutrima!

 

O kompaniji Procter & Gamble

P&G sa svojim brendovima služi gotovo pet miliona ljudi širom svijeta. Kompanija ima jedan od najsnažnijih portfolija provjerenih, kvalitetnih, vodećih brendova, uključujući Always®, Ambi Pur®, Ariel®, Bounty®, Charmin®, Crest®, Dawn®, Downy®, Fairy®, Febreze®, Gain®, Gillette®, Head & Shoulders®, Lenor®, Olay®, Oral-B®, Pampers®, Pantene®, SK-II®, Tide®, Vicks®, i Whisper®.  P&G zajednica obuhvata djelovanje u približno 70 zemalja širom svijeta. Za najnovije vijesti i detaljne informacije o P&G i njegovim brendovima, molimo vas da posjetite stranicu https://www.pg.com.

Kako obezbijediti siguran noćni san za vašu bebu

Svi roditelji žele obezbijediti da njihove bebe spavaju sigurno. Srećom, postoje različite stvari koje možete uraditi kako bi osigurali da vaša beba drijema sigurno.

Spavanje na leđima

Uvijek položite vašu bebu da spava na leđima. Nemojte se iznenaditi ukoliko vaša beba ne ostane spavati na leđima. Poslije šest mjeseci ona će se vjerovatno okretati tokom noći i mnogo bolje micati glavu od kreveta da poboljša disanje.

Pratite ove upute kako biste nastavili potpomagati sigurno spavanje:

  • Držite mekanu posteljinu, deke, jastuke, zaštitu za krevet i sve plišane životinje i igračke izvan kolijevke
  • Dojite bebu ukoliko možete
  • Kontrolišite temperaturu oko vaše bebe. Obucite je lagano i održavajte prostoriju svježom i udobnom
  • Ne dozvoljavajte pušenje u prostoriji u kojoj boravi beba. Zapravo, pušenje ne bi trebalo dozvoljeno bilo gdje u njenoj blizini
  • Osigurajte da je madrac na kojem leži vaša beba čist i čvrst, te da veličinom odgovara krevetu
  • Posteljina bi također trebala da veličinom odgovara madracu

 

Napomene za kolijevku

Jeste li sigurni da je kolijevka vaše bebe bezbjedna?

Ukoliko ste kupili novu, ne morate se brinuti – sve moderne kolijevke moraju ispunjavati pravila o sigurnosti. Nekoliko činjenica koje trebate imati na umu su:

  • Kolijevke koje su napravljene prije 1985. možda imaju letvice koje su međusobno previše udaljene (više od 5 cm) i mogu ukliještiti glavu vaše bebe
  • Stranice koje se spuštaju nisu sigurne i ne bi trebale biti korištene. One su zabranjene u SAD-u od 2010.
  • Noge krevetića ne bi trebala biti visočije od 0,1 cm kako bi se spriječilo da se bebina odjeća ne zakači za njih
  • Kolijevke sa bojom koja sadrži olovo (koje su vrlo uobičajene za kolijevke napravljene prije 1972) bi se trebale oguliti i obojiti čvrstom glazurom

 

 

SIgurnost vašeg djeteta tokom spavanja je bitna za njegovu dobrobit i vaš vlastiti mir.

“Spavanje je veoma važno za bebin psihički i fizički razvoj. Aktivni san se desi prvi put u 28. sedmici, a mirni u 32. sedmici trudnoće.

Funkcije spavanja su sljedeće:

  1. Fizički i mentalni oporavak organizma
  2. Konsolidacija memorije i emocija
  3. Obnavljanje i čuvanje rezervi energije
  4. Oporavak imuno sistema
  5. Utjecaj na rast mozga
  6. Tokom sna se aktivira hormon rasta

Ovo su razlozi zbog kojih bi novorođenčad trebala spavati 16 – 18 sati na dan do prvog mjeseca i do 15 sati do prve godine života.”, objasnila je pedijatrica dr.sci.med. Verica Mišanović.

Roditelji ulažu dosta ljubavi i brige osiguravajući bebi najbolji mogući san tokom noći – uključujući nježni poljubac za laku noć, mekanu i čistu posteljinu, ugodne pidžame i svježe pelene kako bi bila suha i osjećala se udobno – ali ujutro se mališani bude sa vlažnom i punom pelenom, što više nije zabavno.

Ovo je razlog zbog kojeg je Pampers predstavio nove i poboljšanje Baby-Dry pelene koje sada uključuju tri apsorbirajuća kanala dizajnirana da bebe budu suhe ujutro baš kao i noć prije, sa manje vlažnog noćnog tereta.

 O kompaniji Procter & Gamble

 

P&G sa svojim brendovima služi gotovo pet miliona ljudi širom svijeta. Kompanija ima jedan od najsnažnijih portfolija provjerenih, kvalitetnih, vodećih brendova, uključujući Always®, Ambi Pur®, Ariel®, Bounty®, Charmin®, Crest®, Dawn®, Downy®, Fairy®, Febreze®, Gain®, Gillette®, Head & Shoulders®, Lenor®, Olay®, Oral-B®, Pampers®, Pantene®, SK-II®, Tide®, Vicks®, i Whisper®.  P&G zajednica obuhvata djelovanje u približno 70 zemalja širom svijeta. Za najnovije vijesti i detaljne informacije o P&G i njegovim brendovima, molimo vas da posjetite stranicu https://www.pg.com .

Kako se upoznati sa vrstama plača vaše bebe?

Plač za svaku priliku. Bilo da je gladna, iscrpljena, nešto je boli ili samo traži zagrljaj, vaša beba će komunicirati plakanjem. Tokom vremena naučite značenja različitih vrsta plača i na koji plač trebate reagovati odmah, a na koji ne. Međutim, majkama čija djeca pate od kolika činjenica da mogu raspoznavati vrste plača ne znači mnogo.

 

RASPOZNAVANJE PLAČA KOD BEBA

Do sada ste vjerovatno naučili različite vrste plača vaše bebe. Bebe plaču kada su gladne, kada se ne osjećaju dobro, kada su umorne ili preopterećene, ili samo žele da budu mažene. Svaki plač se razlikuje po jačini i učestalosti i obično postoji očigledan način da smirite vašu bebu. S tim u vezi, vjerovatno ćete primjetiti da će, tokom nekoliko sati svake večeri kada je budna, vaša beba htjeti jesti nevjerovatno mnogo i može postati prilično uznemirena. To je sasvim normalno. Izgleda da bebe trebaju da se oslobode energije na kraju dana i jedu prije noći koja je ispred njih. Međutim, ukoliko primjetite da vaša beba plače nekoliko sati, čak i do tri sata, i izgleda kao da se ne osjeća dobro, te se ne može smiriti, onda je moguće da ima kolike. Samo 10 -20% beba pokazuje znakove kolika koji se obično pojavljuju između četvrte i šeste sedmice i traju do trećeg ili četvrtog mjeseca života. Bebe s kolikama su generalno razdražljivije i teško ih je umiriti, plaču veoma intenzivno i glasno nekoliko sati prije spavanja, a ponekad i nakon hranjenja tokom noći. Bebe jako teško podriguju, njihovi stomaci mogu biti prošireni i naduti ili se mogu savijati u leđima i podizati koljena kada plaču i ne osjećaju se dobro.

 

BUDITE SMIRENI I PITAJTE ZA POMOĆ

Ukoliko sumnjate da vaše dijete ima kolike, pitajte medicinsku sestru ili porodičnog doktora za savjet i koristite lijekove iz apoteka koji su specifični za otklanjanje kolika. Također bi moglo pomoći da promijenite poziciju djeteta kod dojenja ili hranjenja iz bočice, kao i da pronađete način da smanjite količinu zraka koju beba može progutati. Nemojte kriviti sebe ukoliko ne uspijete smiriti bebu s kolikama.  Nema brzog načina da ovo riješite i nije vaša krivica. Ukoliko je situacija veoma stresna i ne možete spavati, potražite pomoć. Pripremite mlijeko, ostavite bebu sa vašim partnerom ili članom familije i zasluženo se odmorite. Također će biti od koristi razgovor sa drugim mamama jer pomaže ukoliko znate da niste jedini koji se osjećate uznemireno, beskorisno ili čak ljutito zbog stalnog plakanja. Ne dopustite da vas ovo savlada, pitajte za pomoć I zapamtite da, bez obzira na to koliko ste ljuti ili frustrirani, ne smijete forsirati vašu bebu.

 

SAVJETI ZA AKTIVNU UKLJUČENOST

Kolike najviše dolaze do izražaja u drugom ili trećem mjesecu života. Pokušajte okrenuti vašu bebu i držite je u vašim rukama dok je još dovoljno mala i lagana da može stati u vaše ruke ili vreću za bebe. Ukoliko bebu držite uz tijelo njen stomak se prirodno masira i zrak cirkuliše prema gore i van tijela. Ovo može smanjiti plakanje u narednim sedmicama. Studije su pokazale da držanje bebe i hodanje s bebom u vašim rukama u prvim sedmicama može imati pozitivan efekt na to koliko će vaša beba biti kasnije mirna – što je dobra vijest, jer se čak i nekoliko minuta plakanja može činiti kao vječnost kada ste roditelj!

PRAKTIČNI SAVJETI

Postoje mnogi trikovi koje možete pokušati kada je vaša beba razdražljivija nego obično:

  • ljuljajte vaše dijete
  • držite je uspravno na vašem ramenu i nježno joj masirajte stomak kako biste stimulisali ispuštanje zraka
  • ljuljajte bebu sa njenim licem prema dole i stomačićem duž vaše ruke
  • nježno masirajte njen stomačić i odvratite joj pažnju sa umirujućim zvukovima
  • držite je u rukama u vreći za bebe kada hodate ili je stavite u ljuljačku za bebe.

 

Osigurajte da je vašoj bebi udobno i da je čista tokom dana. Pampers zna da ni najfinija mekoća ne znači ništa bez suhoće koja bi je zaštitila, zbog čega Pampers omogućava do 12 sati suhoće. Novi Pampers Premium Care je prva i jedina pelena koja predstavlja Pamper Magical Pods – Pampers magične pregrade koje pomažu distribuirati vlažnost ravnomjerno.  Indikator vlažnosti vam omogućava da saznate kada je potrebno promijeniti pelenu na vašoj bebi kako bi ona mogla nastaviti uživatu u svoj vašoj ljubavi.

Dječiji govor

Pričanje u krevetiću: Dječiji govor prije spavanja

Da li vaše dijete priča sa sobom kada je samo u krevetu? Njegovi monolozi će mu možda pomoći da jednog dana razvije razumijevanje samog sebe. To je, barem, teorija Katherine Nelson, psihologa na City University of New York . Nelson i njene kolege su proučavali “govor u krevetiću” i otkrili da je veoma bogat.

Iskustva novog svijeta

Dokazi ove grupe pokazuju da mala djeca koja čavrljaju sa sobom rekreiraju svoj svijet prepričavajući i tumačeći ključna iskustva, kao što je boravak u jaslicama ili susret sa novim kućnim ljubimcem. Prepričavajući ova iskustva, vaše dijete u njima pronalazi značenja i ovo, zauzvrat, poboljšava njegovo razumijevanje samog sebe.

Slušajte i učite

Ovi posebni izrazi dubokog razmišljanja predstavljaju dio sve razvijenijih djetetovih emocionalnih i spoznajnih vještina. Iz tog razloga slušajte šta ima da vam kaže bez prekidanja. Nemojte biti iznenađeni ako čujete svoj prijekorni glas ili imitaciju svog utješnog govora. Dijete procesuira sve što se dešava oko njega, što naravno uključuje i  ono što se dešava u vašoj porodici.

Ono će nastaviti procesuirati sve što se dešava, čak i kada spava. Iz tog razloga trebate osigurati da je djetetu udobno i svježe cijelo vrijeme. Novi Pampers Premium Care sa 5 Star Skin Protection – zaštitom kože sa 5 zvjezdica  omogućava da vaše dijete ostane suho do 12 sati.

Novi Pampers Premium Care je prva pelena koja predstavlja Pampers Magical Pods – Pamper magične pregrade koje pomažu da se vlažnost rasporedi ravnomjerno. Indikator vlažnosti vam pokazuje kada ćete morati promijeniti pelenu kako bi vaš dijete moglo da nastavi uživati u svoj vašoj ljubavi.

Magične pregrade su nova inovacija u tehnologiji pelena koju je razvio Pampers. Naša nova Magical Pod tehnologija pomaže u distribuciji urina unutar pelene kako bi koža vašeg djeteta ostala suha. Sa novim svilenkastim površinskim slojem i sa sa suhoćom do 12 sati sve što koža vaše djece osjeća je ljubav.

Ishrana: Hrana za vani

Prema mnogim mišljenjima, hrana za bebe koju jede vani treba da je slična maminoj. Na putu, pri ruci je užina na sobnoj temperaturi i obroci za bebe ne bi trebali biti ni prehladni ni pretopli.

Užina pravi mali ili nikakav nered i, baš kao i odrasli, djeca uživaju u hrani sa različitim teksturama i ukusima. Ponesite nekoliko vrsta užine zato što znamo da djeca mogu biti izbirljiva. Također, svako voli malo izbora.

 

Razmišljajte unaprijed

Kada pripremate svježe voće i povrće za porodicu, odvojite malo vremena da izrežete nekoliko kriški i date ih po potrebi kasnije svom djetetu. Ovaj metod je brži nego da stvari radite “po redu”. Ovako  ćete imati užinu pri ruci kada vam zatreba.

Zamrzivač je vaš najbolji prijatelj

Smrznuto voće i povrće su odlični. Oni su uvijek pri ruci, očišćeni i pripremljeni, te često povoljniji i hranjljiviji nego svježe varijante i, uz to, traju duže.

Uzimajuću ovo u obzir, evo liste omiljene hrane koja je istovremeno hranjljiva i, najvažnije, ukusna za izbirljivo dijete.

 

Ugljični hidrati

Žitarice sa čitavim zrnima imaju veću hranjljivu vrijednost nego prerađeni proizvodi od žitarica.

  • Kukuruzne pahuljice (sa malo šećera)
  • Biskviti
  • Krekeri od grahama

 

Voće

Puno vitamina i prirodne slatkoće, voće je uvijek dobar izbor.

  • Banane
  • Narandže
  • Dinja
  • Avokado
  • Mango
  • Breskve
  • Jagode
  • Papaja

 

Povrće

Iskoristite ovu priliku da date vašoj bebi šansu da okusi novo povrće

  • Svježi šeri paradajz
  • Svježe tikvice
  • Svježa ili kuhana mrkva
  • Svježi ili kuhani grah
  • karfiol
  • paprike
  • brokoli
  • grašak

 

Druga hrana

  • Mali grašak ili crni grah iz konzerve (dobro ispran i ocijeđen)
  • Malo kikiriki putera na hljebu ili krekeru
  • Masline bez košpica (oprane ukoliko su bile u slanoj vodi)
  • Dobro kuhana jaja
  • Sir

 

Za put u široki svijet koji nije komplikovan, probajte ove užine i strategije. Obratite pažnju, povrće i voće bi trebalo biti mekano i sve užine bi trebale biti isječene na male kriške kako bi ih prstići vaše bebe mogli uzeti i kako bebama zalogaji ne bi bili preveliki.

Želimo Vam mnogo predivnih i zdravih putovanja.

I nemojte zaboraviti da u Vašu prtljagu dodate i pelene. Pampers zna da čak i najfinija mekoća ne znači ništa bez suhoće koja bi je zaštitila, zbog čega Pampers omogućava do 12 sati suhoće. Novi Pampers Premium Care je prva i jedina pelena koja predstavlja Pampers Magical Pods – Pampers magične pregrade koje pomažu distribuirati vlagu ravnomjerno. Njen indikator vlažnosti omogućava da saznate kada je potrebno promjeniti pelenu na vašoj bebi kako bi ona mogla nastaviti uživati u svoj vašoj ljubavi.

Putovanje sa bebama

Spremate se prvi put putovati sa vašom bebom? Jako mnogo stvari koje su vam potrebne da se brinete o njoj mogu učiniti vaše putovanje pomalo zastrašujućim. Međutim, stres možete smanjiti ako poštujete nekoliko jednostavnih pravila. Na primjer, dopustite da vaša beba odredi tempo i pokušajte se držati svog svakodnevnog rasporeda što je više moguće.  

 

PORODICE NA PUTU

Kako biste izvukli najviše od vašeg odmora, budite spremni da imate raspored i tempo kojeg odredi vaša beba, do određenog stepena. Priprema je ključna, pa planirajte svaki detalj unaprijed i budite sigurni da ste zapakovali hranu, odjeću i pravu opremu. Ona bi trebala uključivati i pribor za prvu pomoć. Evo nekih savjeta za početak:

 

  • Ukoliko dojite, umnogome vam je olakšan put. Ipak, ponesite dodatnu vodu za sebe, budući da vas putovanje i dojenje mogu dehidrirati. Ukoliko dijete hranite sa dodatnom prehranom, koristite flaširanu vodu za razmućivanje hrane ili, što je još bolje, platite malo više za pogodnost instant dodatne prehrane
  • Maramice za bebe su osnovni pribor na putu. One su odlične ne samo pri mijenjanju pelena, nego i za čišćenje ruku za sve, što smanjuje rizik prenošenja infekcija
  • Prije i poslije promjene pelena na javnom mjestu, budite sigurni da ste obrisali i mjesto gdje ste presvlačili bebu.
  • U trećem mjesecu starosti vaša beba još uvijek može spavati u putnom krevetu koji se lako transportuje. Ipak, ako ipak spava u kolijevci, bila bi dobra zamisao da je pokušate naviknuti nekoliko dana prije puta da spava u prenosivom krevetu.
  • Planirajte dosta vremena za pauze i odmor tokom puta za vas i vašu bebu.
  • Novorođenčad ne bi smjela putovati vodenim putem. Putovanje na vodi može sačekati dok dijete ne odraste dovoljno da može nositi pojas za spašavanje. Kada dođe vrijeme za to, djetetu vrijedi kupiti njegov vlastiti pojas. Nemojte računati na to da ćete na vašoj destinaciji imati pravu veličinu za vaše dijete.

 

Ukoliko ste zabrinuti zbog putovanja sa vašim djetetom, možete potražiti medicinski savjet. Uživajte u novom iskustvu i nemojte zaboraviti da fotografišete sve kako biste imali što više fotografija za vaš porodični album.

 

Prekrižite jednu brigu sa vaše liste i zapakujte dovoljno pelena za cijelo putovanje. Pampers zna da čak ni najfinija mekoća ne znači ništa bez suhoće koja bi je zaštitila, zbog čega Pampers omogućava do 12 sati suhoće. Novi Premium Pampers Care je prva pelena koja predstavlja Pampers Magical Pods – Pampers magične pregrade koje raspoređuju vlagu ravnomjerno. Indikator vlažnosti omogućava da znate kada ćete trebati promijeniti pelenu vašoj bebi kako bi ona mogla nastaviti uživati u svoj vašoj ljubavi.

Hodati kao stručnjak

Kada je vaše dijete tek naučilo da hoda, ono je vjerovatno hodalo u svim pravcima sa širokim koracima praćenim  držanjem sa izbačenim prsima i stomakom. Kako se poboljšava u postizanju ravnoteže, razdaljina između njegovih nogu se smanjuje i njegovi nožni prsti se usmjeravaju prema naprijed umjesto prema vani.

Ukoliko to nije uradilo prije, dijete će početi da radi druge stvari dok hoda. Do drugog ili trećeg mjeseca iskustva sa hodanjem ono će biti u mogućnosti da:

  • Nosi igračku u jednoj ruci dok se kreće okolo
  • Dohvaća iznad glave
  • Gleda gore dok hoda
  • Se okreće i čuči.

 

Spremajući se za stepenice

Sada kada je vaše dijete postal o tako dobro u kretanju, tražiće izazove – kao što su stepenice. Ogradite sve stepenice, ali također osigurajte djetetu da može da vježba (sa vama, naravno!). Penjanje je prva faza. Silaženje niz stepenice unazad je najbezbjednija silazna ruta; naučite dijete kako da to uradi postavljajući ga u ispravnu poziciju, pošto je moguće da ono to neće znati uraditi samo.

U jednom treutku kada su mu dvije godine, dijete će naučiti da se snalazi na stepenicama  držeći se za ogradu.  Ono će poduzimati jedan po jedan korak, sa obje noge koje se podižu na isti nivo, dok se ne suoči sa narednim izazovom. Trebaće mu nekoliko mjeseci – možda čak i godina ili dvije – dok se ne počne penjati koristeći nazimjenično i jednu i drugu nogu, a silazak niz stepenice sa naizmjeničnim korištenjem obje noge će početi čak i kasnije.

Savjet: Učiti dijete da hoda bosih nogu je idealno. Kako vaše dijete uči da hoda, njegovi goli nožni prsti će se hvatati za površinu i izgraditi luk stopala. Ono treba obuću samo da bi se zašititilo od hladnoće i grubih površina.

Međutim, dijete ne može savladati nijedan izazov ukoliko se ne osjeća udobno. Vaša beba je mali znalac za mekoću i uvijek traži najfinije stvari. Bebe vole biti okružene mekoćom i istraživanje pokazuje da su to roditelji oduvijek znali; bebe zaista više vole osjećaj bujnih tekstura na svojoj koži. Okruživanje vaše bebe sa mekoćom je ugodno kao najfinija svila – ali za bebu to ima značaj i u razvoju.

Novi Pamper Premium Care sa 5 Star Skin Protection – zaštitom kože sa 5 zvjezdica, je napravljen od najfinijih materijala  koji uvijek daju osjećaj svilenkaste mekoće, kao milovanje kože vaše bebe. Sa pozadinskim slojem koji omogućava stalnu cirkulaciju zraka, vaša beba može osjetiti vaše milovanje. Također posjeduje rastezljivi pojas koji je nježno obmotava.  

Pampers zna da čak i najbolja mekoća ne znači ništa bez suhoće koja bi je zaštitila, tako da omogućava do 12 sati suhoće. Novi Pampers Premium Care je prva pelena koja predstavlja Pampers Magical Pods – Pampers magične pregrade koje pomažu da se vlažnost rasporedi ravnomjerno.  Indikator vlažnosti vam omogućava da znate kada vašoj bebi trebate promijeniti pelenu, tako da ona može nastaviti uživati u svoj vašoj ljubavi.

Razvoj novorođenčeta – kako da razumijete vašu bebu

Dobrodošli u roditeljstvo! Iako se čini da je roditeljstvo isuviše zahtjevno, vaša beba je manje osjetljiva I bespomoćna nego što mislite. Ona je sposobna za mnogo stvari i pomoći će vam da postanete dobar roditelj dajući vam signale o svojim potrebama.

 

Važnije potrebe vaše bebe

Trenutno, primarne potrebe vaše bebe su prehrana, spavanje i njega. Ona uči da je svijet mjesto kojem se može vjerovati da će zadovoljiti njene potrebe. Bebe, kao i odrasli, imaju individualni temperament.  Neke bebe imaju redovniji raspored prehrane i spavanja nego druge bebe u istoj dobi. Najbolje je prilagoditi se bebinom rasporedu. Ona uvijek treba da jede redovno u toku jednog dana od 24 sata. Razumljivo, roditelji su iscrpljeni i pitaju se da li će ikada više imati trenutak za sebe. Budite sigurni da hoćete. Trenutno se prilagodite bebinim potrebama.

Provedite vrijeme brinući se o vašoj bebi i sebi i upoznavanju jedni drugih

  • Novorođenčad se još ne igraju, ali uživaju istražujući svijet svojim očima, ušima i tijelima.
  • Nađite vremena da pričate sa svojom bebom kada ona obraća pažnju. Ona već prepoznaje vaš glas još iz vremena provedenog u maternici, tako da je slušanje maminog i tatinog glasa za nju prijatno.
  • Beba najbolje vidi na udaljenosti od 20 do 25 cm ispred nje, ili ugrubo na udaljenosti od vaših ruku do vašeg lica. Pogledajte je kada je nosite i ona će vas gledati dok je mazite, dok joj pričate i pjevate
  • Bebu je najbolje postaviti da spava na leđima, kako bi se izbjeglo njeno umotavanje ili pregrijavanje, te je preporučljivo iznijeti svu mekanu i paperjastu posteljinu iz mjesta u kojem spava

Ne zaboravite da pomognete sebi i da ne zadržavate dugo posjetioce koji nisu spremni da pomognu  i ne brinite oko kućnih poslova.

 

3 sedmica

Do treće sedmice bi trebalo da ste dostigli neku vrstu ritma ili šablona spavanja i prehrane, a iznenadićete sebe predviđanjem potreba vaše bebe. Vaša beba sada:

  • Obraća više pažnje i ostaje budna do otprilike sat vremena. Primjetićete da proučava vaše lice, gleda vas dok govorite i stišava se dok sluša vaš glas
  • Pravi tihe zvukove kako bi pokazala uzbuđenje dok pričate s njom. Ovo gugutanje je početak govora.  Zastanite i odgovorite joj sa manjim razgovorom
  • Jako je nervozna na kraju dana. Ovo se moždae ne čini kao napredak, ali jeste! Kako nervni sistem vaše bebe sazrijeva, svijet postaje interesantniji i vaša se beba treba malo osloboditi od uzbuđenja
  • Ima veću kontrolu nad pokretima glave. Ona se neće činiti nježna kao prije, ali još uvijek treba dosta podrške kada je nosite
  • Ima više snage u gornjem dijelu tijela. Sada je sposobna da podigne glavu kada je polegnete na stomak, ali još uvijek je neophodno da spava na leđima
  • Posmatra pokrete svojih ruku ispred svog lica. Iako nema mnogo kontrole nad svojim rukama, imaće prilično kontrolu očiju i može proučavati predmete oko sebe
  • Spava tri do četiri sata u jednom dijelu. Ako spava duže od tog perioda, trebali biste je probuditi da je nahranite.

 

2 mjeseca

Vaša beba vas još uvijek tjera da pogađate, ali njene navike spavanja i prehrane postaju predvidljivije. Kako se vaše dijete oporavlja od tjemenjače i drugih stanja novorođenčadi, ono će sve više izgledati kao beba model. Ono će igrati tu ulogu sa osmijesima, mnogo “razgovora” i oduševljenim kikotanjem kada vas ugleda.

Također možete primjetiti da vaša beba:

  • Utišava se više kada je sa mamom i tatom nego sa drugim osobama
  • Proučava vas i druge osobe sa pojačanim interesom, posebno prije i poslije hranjenja
  • Kontorliše pokrete glave malo bolje, sve dok je držite stabilnom
  • Voli da je držite na ramenu ili da sjedi dok je podupirete pod pazusima
  • Drži glavu i odguruje se rukama kada je polegnuta na stomak. Osigurajte da provede dosta vremena na sotmaku kada je budna kako bi zadržala okruglu glavu I jaka ramena
  • Slučajno se prevrće sa stomaka na leđa
  • Ima ispravnije držanje i širi svoje ruke dosta vremena
  • Hvata i drži svoje ruke, slučajno  ili po osjećaju. Igračke će uskoro postati dio njenog života!

 

Komešanje i  plakanje se pojačavaju kasnije u toku dana, što može biti stresno. Zamolite svog partnera ili osobu od povjerenja da vam pomogne. Nosanje djeteta u nosiljci, čak i kada se ne komeša, može uopćeno umanjiti plakanje. Sada je vrijeme da počnete posmatrati bebine oči da provjerite kakve će biti boje. Vaša beba može biti primjetno buckastija do drugog mjeseca i može čak imati podbradak i deblje butine. To su obilježja zdrave, dobro hranjene bebe. Vrijeme je za njen dvomjesečni pregled, pa se spremite za pregled u doktorovoj ordinaciji.

Vaša beba je mali znalac za mekoću i uvijek traži najfinije stvari. Bebe vole biti okružene mekoćom i istraživanje pokazuje da su to roditelji oduvijek znali; bebe zaista više vole osjećaj bujnih tekstura na svojoj koži. Okruživanje vaše bebe sa mekoćom je ugodno kao najfinija svila – ali za bebu to ima značaj i u razvoju.

Novi Pampers Premium Care sa 5 Star Skin Protection – zaštitom kože sa 5 zvjezdica, je napravljen od najfinijih materijala koji uvijek daju osjećaj svilenkaste mekoće, kao milovanje kože vaše bebe. Sa pozadinskim slojem koji omogućava stalnu cirkulaciju zraka, vaša beba može osjetiti vaše milovanje. Također posjeduje rastezljivi pojas koji je nježno obmotava.   

Pampers zna da čak i najbolja mekoća ne znači ništa bez suhoće koja bi je zaštitila, tako da Premium Care pelena omogućava do 12 sati suhoće. Novi Pampers Premium Care je prva pelena koja predstavlja Pampers Magical Pods – Pampers magične pregrade koje pomažu da se vlažnost rasporedi ravnomjerno.  Indikator vlažnosti vam omogućava da znate kada vašoj bebi trebate promijeniti pelenu, tako da ona može nastaviti uživati u svoj vašoj ljubavi.

Prevazilaženje lošeg ponašanja pozitivnim podstrekom
Mnogi mališani prolaze kroz fazu udaranja, šutanja ili čak ugrizanja. Ali, kažnjavanje djeteta sigurno nije rješenje. Bolje je dijete skloniti od situacije, objasniti mu šta je učinilo pogrešno, te mu dati priliku za izvinjenje.

Bez udaranja, molim! Mnogi mališani prolaze kroz fazu udaranja, šutanja ili čak ugrizanja. Ovo nije nešto što možete predvidjeti, te mnogi roditelji ostanu zatečeni. Dakle, kako se nositi sa ovim novim ponašanjem? Prije svega, nemojte nikada doći u iskušenje da dijete udarite za kaznu – to samo daje podstrek lošem ponašanju koje želite spriječiti. Sklanjanje djeteta od situacije trebao bi biti prvi korak. Zatim treba da uslijedi objašnjenje zašto ga kažnjavate, ali na njegovom nivou (to znači da se trebate spustiti na koljena ). Također, primjenite neki time – out ako je potrebno, te mu na kraju dajte priliku za izvinjenje drugoj strani.

POMOĆ MALIM FAJTERIMA

Nemojte se iznenaditi ako vaše, inače ljubazno dijete, odjednom počne udarati ljude. Mnoga djeca u ovom uzrastu svoje emocije počinju komunicirati fizički, dijelom zbog privlačenja vaše pažnje, a dijelom zbog ograničenih jezičkih sposobnosti. Kako biste obuzdali ovakvo ponašanje, naglasite da ste primjetili kada komunicira bez udaranja. Pozitivna nagrada za prihvatljivo ponašanje bolje će ih naučiti lekciji nego negativne posljedice lošeg ponašanja. Šta biste dakle trebali učiniti? Nemojte dijete dovoditi u društvo kada je pospano ili gladno i ne može biti mirno. Pokušajte sa njim provesti nasamo neko vrijeme svakodnevno, kako biste mu posvetili punu pažnju i igrali se s njim. Nikada nemojte udariti dijete. Inače, ono će naučiti da je udaranje prihvatljivo jer, ako neko drugi to radi njemu, zašto ono ne bi udarilo neko drugo dijete. Samo budite uporni. Uskoro će dijete razviti jezik dovoljno da efektivnije komunicira.

Grlite i mazite dijete, jer dodir koža-na-kožu jezik je ljubavi koji nas povezuje… ali, koža treba biti savršeno zaštićena kako bi uživanje u ovim trenucima bilo potpuno. Pelena koju birate igra važnu ulogu u njezi kože vaše bebe. Zato je Pampers Premium Care razvio svoju najmekšu pelenu. Kada je koža savršeno zaštićena, vaša beba neće osjećati ništa do samo ljubav.

Novi Pampers Premium Care Skin Protection sa 5 zvjezdica napravljen je od najfinijih materijala koji daju osjećaj svilenkaste mekoće – kao milovanje kože vaše bebe. Sa zadnjim dijelom koji nudi neprestanu cirkulaciju zraka, koža vaše bebe osjećat će svo vaše milovanje, a ova pelena ima i rastezljive trakice koje bebu nježno umotaju u ljubav.

Pampers zna da čak i najfinija mekoća nije ništa bez suhoće koja štiti, te zato nudi i do 12 sati suhoće. Novi Pampers Premium Care prva je pelena sa magičnim pregradama koje pomažu da se tečnost rasporedi podjednako. Pored toga, indikator vlažnosti pokazat će vam kada bi vaša beba trebala promjenu pelene, kako bi mogla nesmetano uživati u svoj vašoj ljubavi.
Kada disciplina ne pomaže
Roditelji ponekad traže previše od djeteta, obzirom na njegov uzrast i stepen razvoja ili okolnosti. Donosimo neke opšte primjere sa strategijama za postizanje boljih rezultata.

Upute roditelja su previše općenite. Zahtjevi kao što su “lijepo se ponašaj” ili “budi dobar” nemaju mnogo značenja za dijete ispod 10 godina starosti. Budite određeni šta želite od djeteta da učini. Recite mu “stišaj se” ili “vrati drugu njegov kamiončić”.

Zadatak je prevelik za dijete. Rijetka su mala djeca koja mogu razumjeti “počisti svoju sobu”. Djeca bolje reaguju na “pokupi igračke” ili “stavi svoju odjeću u korpu za veš”. Mnoštvo manjih poslova koje uspješno obave motiviraju djecu za nove zadatke.

Kada djecu učite pojmovima kao što su odgovornost i posljedice, morate imati na umu da dijete često izgubi iz vida povezanost svog ponašanja sa posljedicama. Ako posljedica dođe dugo nakon greške, dijete zapravo ništa ne nauči. Na primjer, nagrađivanje trogodišnjeg djeteta na kraju sedmice za lijepo ponašanje nema nikakvog smisla, jer njegova memorija i osjećaj za vrijeme nisu dovoljno sazreli da bi ono znalo šta to znači. Što je mlađe dijete, tim jasnija treba biti veza između djela i posljedica. Nagradite ga odmah, npr. pohvalom “stvarno je lijepo što si drugu vratio njegove kockice”.

Od djece se mnogo očekuje. Veoma mala djeca znaju da “ne” znači da odmah trebaju prestati sa time što rade, ali ne mogu smisliti neku drugu aktivnost, ako je prvobitno iskušenje pri ruci. Primjera radi, dugmad video rekordera previše su primamljiva, ukoliko djetetu ne ponudite neku drugu aktivnost, podalje od uređaja.

Previše je svih tih "ne"

Ako je dječiji svijet samo jedno veliko more zabrana, ono će onda prestati obraćati pažnju na njih. Roditelji trebaju sastaviti listu prioriteta i raditi na jednoj ili samo nekoliko njih odjednom. Predlažemo da za početak to budu stvari koje se tiču ponašanja koja ugrožavaju život i koja prouzrokuju ozbiljne tjelesne povrede, kao i neka koja za rezultat imaju velike materijalne štete. Bitke oko hrane nikada nisu dobijene, a one vezane za odijevanje većinom nisu ni vrijedne truda.

Dijete je iscrpljeno. Nemojte provoditi disciplinu ako je vaše dijete umorno, gladno, veoma uzrujano ili pod stresom. Bit ćete mnogo uspješniji ukoliko dijete spasite situacije, date mu šta treba (spavanje, jelo, zagrljaj), te pokušate ponovo kasnije.

Roditelj je iscrpljen. Kada ste vi uzrujaniji nego vaše dijete, vjerovatno ga nećete naučiti ništa vrijedno. Uzmite predah. Iako djeca hoće, i trebaju naučiti da roditelji imaju emotivne reakcije na njihovo ponašanje – vaš izraz lica, glas i ponašanje znaci su raspoznavanja vaše reakcije na njihova djela – stoga budite pažljivi kada osjetite da gubite kontrolu. A vjerovatno ćete i zažaliti zbog svojih riječi i djela kasnije.

Jutro je pametnije od noći!

Nakon dobrog sna sve se čini lakše, a vi možete ponovo pokušati naučiti dijete tu lekciju. Također, ostavite i dijete da se odmori i spava koliko god mu je potrebno. Novi Pampers Premium Care Skin Protection sa 5 zvjezdica nudi i do 12 sati suhoće. Ovo su prve pelene sa magičnim pregradama koje ujednačeno raspoređuju vlažnost. Također, njihov indikator vlažnosti pokazat će vam kada vaša beba treba promjenu pelene, kako bi i dalje uživala u svoj vašoj ljubavi.
Ne! Nećeš, ne trebaš! Naučite djecu gdje su granice
Vi želite da se vaše dijete lijepo ponaša, a iako to nije uvijek očito, i djeca to žele! Zapravo, kada se disciplina provodi sa dosljednošću i ljubavlju, ona vašem mališanu pomaže da se osjeća sigurno. Trik je znati kako ovo postići.

Teško da postoji išta što roditelje zabrinjava kao izazov discipliniranja malog djeteta. Svi mi želimo da nam se djeca lijepo ponašaju, ali postizanje toga bez suzbijanja djetetove kreativnosti ili umanjivanja njegovog osjećaja o samom sebi teži je zadatak. “Shvatila sam da je disciplina jedno od područja roditeljstva gdje se pojavljuju mnogi “duhovi iz rasadnika” i prave problem”. Ovu frazu skovala je poznata ekspertica za dječji razvoj Selma Fraiberg, a ona se odnosi na uspomene iz djetinjstva, prošla iskustva te ustaljene obrasce razmišljanja i ponašanja, koje svi donosimo u roditeljstvo. Ovi duhovi mogu roditeljstvo i podučavanje djece učiniti još komplikovanijim jer ponekad mi kažemo jedno, a zapravo mislimo i osjećamo duboko u sebi nešto sasvim drugo.

Učenje i podučavanje

Korijen riječi "disciplina" dolazi od riječi koja znači “naučiti”, a ne “kazniti”. Učenje djece pravilnom ponašanju, kako da vladaju sobom te kako da pokažu poštovanje prema drugima trebao bi biti naš cilj. Došla sam do saznanja da, ako roditelji tačno planiraju šta žele naučiti dijete te imaju na umu šta dijete može naučiti u trenutnoj fazi razvoja, tada specifične strategije postaju lakše za izvedbu. Sa djetetove tačke gledišta, što je poruka jednostavnije prenesena, a veza između akcije i posljedice jasnija, lakše će naučiti što se od njega očekuje.

Voljene granice

Suprotno uvriježenom mišljenju, djeca zapravo vole biti disciplinovana, ali samo ako je to učinjeno sa dosljednošću i ljubavlju. Znajući tačno kakva su pravila i šta će se desiti ako se ona prekrše, dijete osjeća sigurnost. Ono se može opustiti u svojoj igri i istraživanju jer zna gdje su granice. Najanksioznija djeca koju sam vidjela u svojoj ordinaciji su ona koja su rijetko ili nedosljedno disciplinovana. Ova djeca će trčati okolo, izazivati, udarati, biti nepristojna, koristiti ružne riječi ili na drugi način testirati granice svih ljudi okolo, kako bi pronašla nekoga ko će preuzeti vodstvo nad njima. Za dijete može biti zastrašujuće ako ima previše moći. Nakon ljubavi, disciplina je najdragocjeniji poklon koji možete dati djetetu.

Odobravanje je važno

Većina djece želi raditi ono što njihovi roditelji žele da rade. Roditeljska ljubav i pažnja najjači su motivatori na svijetu, a djeca će se jako truditi da ih dobiju. Problemi nastaju kada roditelji posvećuju premalo pažnje svojoj djeci ili kada se dvoume oko nepoželjnog ponašanja te ne primjećuju dobre stvari koje djeca čine kako bi im ugodila. Problem sa disciplinom često jednostavno nestane kada roditelj preusmjeri pažnju na pozitivno, te strateški ignoriše neke nepodopštine. Nagrade kao što su slatkiši, lizalice ili neka posebna aktivnost mogu pomoći u popravljanju ponašanja, ali ništa nema moć kakvu ima roditeljsko odobravanje te osjećaj djeteta da ono može raditi ono što se od njega očekuje. Ove interne nagrade zaista su velike: one čine da dijete osjeća ponos te da spremno odgovori na nove izazove koje život postavi pred njega.

Ali, djeca ne mogu prevazići izazove ako se ne osjećaju udobno. Vaša beba je mali poznavalac mekoće te je uvijek u potrazi za najboljim stvarima u životu. Bebe vole biti okružene mekoćom, a istraživanje je pokazalo da roditelji to znaju već cijelo vrijeme – bebe preferiraju osjećaj finih tekstura na svojoj koži. Baš kao da nosi najfiniju svilu, vaša će se beba osjećati dobro okružena mekoćom, a za bebu ovo ima mnogo veći i značajniji razvojni benefit.

Novi Pampers Premium Care Star Skin Protection sa 5 zvjezdica napravljen je od naših najfinijih materijala, koji su svilenkasto mekani na dodir, baš kao milovanje kože vaše bebe. A sa donjom stranom koja daje neprestanu cirkulaciju zraka, koža vaše bebe osjetit će svu vašu pažnju, dok će rastezljivi struk nježno umotati vašu bebu u ljubav.

Pampers zna da čak i najizvrsnija mekoća ne znači ništa bez suhoće koja će je štititi, a zbog toga Pampers nudi i do 12 sati mekoće. Novi Pampers Premium Care prva je pelena sa magičnim pregradama koje pomažu da se vlažnost ujednačeno rasporedi. Pored toga, indikator vlažnosti pokazuje vam kada bi vaša beba trebala promjenu pelene, te nastavila uživati u svoj ljubavi koju joj pružate.
Zašto je "NE" njihova omiljena riječ?
Je li vaše maleno počelo pomijerati granice? Je li ‘ne’ najčešća riječ koju izgovara i kao da se ne odvaja od nje? Onda pozdravite ovaj Užasni Dvojac! Negativizam vašeg djetešca dolazi odakle se ne biste nadali.

VRIJEME TESTIRANJA

Je li vaše maleno počelo pomijerati granice? Omiljena riječ ovih dana mu je “NE!”? Iako se čini malo prerano, ovo je vjerovatno početak Užasnog Dvojca! Vrijeme je da razmislite o nekim mjerama discipline. Odvojite malo vremena i razgovarajte sa partnerom i drugim odraslim osobama koje su uključene u brigu oko vašeg malenog, te nađite način i planirajte kako ćete se nositi sa njegovim negativizmom. Ovdje je veoma važno da su odrasle osobe dosljedne u tim mjerama.

A kada je riječ o njezi djeteta, roditelji uvijek žele samo ‘najbolje od najboljeg’. Sada postoji novi način da kožu vaše bebe umotate u ljubav, zahvaljujući novim Pampers Premium Care Skin Protection sa 5 zvjezdica. Ove pelene imaju nove svilenkasto mekane materijale, te jedinstvene “magične odjeljke”. Za više informacija posjetite https://www.facebook.com/PampersBIH


SUOČAVANJE SA NEGATIVIZMOM

Negativizam vaše bebe (koja stalnog govori “ne”, bježi od vas, baca stvari, itd…) u posljednje je vrijeme vjerovatno porastao. Ovo utiče na hranjenje, spavanje, igru, i veoma je dosadno jer utiče na sve važna područja komunikacije između roditelja i djeteta. Ono aktivno testira granice zahvaljujući svojoj novootkrivenoj pokretljivosti, svijesti o postojanosti ljudi i predmeta, te naglašenoj sposobnosti da kontroliše igračke i svoju okolinu. Izljevi bijesa kod ovog uzrasta su česti, uporedo sa ostalim vrstama otvorene negativnosti i provokativnog ponašanja. Samim tim, disciplina postaje ključni dio vaše uloge roditelja u drugoj godini. Još jednom, budite dosljedni u svojim pravilima i okrenite se kada postanete veoma ljuti.
Osmijesi i suze bebe
Plač kao forma komunikacije

Naravno, i prije nego progovore, bebe imaju mnogo načina da saopšte svoje namjere i osjećaje. A broji li se plač kao komunikacijska gesta? Na kraju, bebe plaču kako bi ukazale da su gladne, da ih nešto boli, da trebaju promjenu pelene ili da jednostavno trebaju društvo. Važan aspekt roditeljstva je razumjeti ove vrste plača. Zanimljivo, ali svaka od različitih vrsta plača postaje sve prepoznatljivija u prvih nekoliko mjeseci života, te ih majke mogu prepoznati i znati šta koji plač znači.

Kako bismo spriječile da beba plače prosto zbog promjene pelene, majke često provjeravaju jesu li suhe. Pampers zna da je čak i najodabranija vrsta mekoće ništa u poređenju sa suhoćom pelene koja će štititi, a to je razlog zbog kojeg Pampers nudi suhoću čak i do 12 sati. Novi Pampers Premium Care ima jedinstvene „magične odjeljke“ koji služe da se vlažnost rasporedi jednako. Dodatno, indikator vlažnosti pokazat će vam kada bi vaša beba trebala promjenu pelene, da može neometano uživati u svoj vašoj ljubavi. Za više informacija posjetite:
https://www.facebook.com/PampersBIH

Ne zaboravimo da je komunikacija sa djecom dvosmjerna aktivnost, te što više majka adekvatno reaguje na različite vrste plača svoje bebe, više podstiče značenje pojedinog plača. Ovako se grade emotivne veze i ovo je veoma važan aspekt roditeljstva. Naravno, kasnije će mališan izražavati negativna osjećanja ne samo plačem, već i lupanjem od stol ili lupanjem nožicama od pod. A broje li se plač i ovi ostali znakovi ljutnje kao „geste“, već je tema debate.

Osmijeh i mrštenje kao forme komunikacije

Osmjehivanje i mrštenje drugi su načini na koje bebe mogu uticati na komunikacijske odazive svojih roditelja. Zapravo, bebini „prvi osmjesi“ su faktički samo grimase, ali roditelji na to reaguju sa tolikim oduševljenjem i reaguju osmjehivajući se i sami. A kada beba zapazi ovu reakciju, ona shvati da je osmijeh nešto što doprinosi pozitivnim reakcijama okoline, te pokušava ponoviti taj „osmijeh“. I tako se razvija ugodna interakcija... Štaviše, anegdotični dokaz sugeriše da bebe vježbaju ovu facijalnu grimasu čak i prilikom spavanja.

Jeste li ikada provirili da provjerite svoje usnulo dijete i zatekli ga kako se osmjehuje ili mršti zatvorenih očiju?

Ukoliko to još ne radite, pokušajte u momentima tokom noći kada se probudite provjeriti je li vašem djetetu pelena suha.
Kako komunicira vaša beba
Prije nego počne koristiti riječi, dijete koristi zvukove i gestikulacije kako bi komuniciralo. Bilo da se vaša beba smije ili plače, šuta nožicama ili maše, naučite zašto je ova rana komunikacija važna, te kako joj dati poticaj.

Djetetu ništa nije važnije od duboke emotivne veze koju gradi sa roditeljima. Ovo je važan element roditeljstva. A ove jake emocionalne veze važne su i za roditelje. Zaista, šta može otopiti srce kao bebin prvi osmijeh, prvo gugutanje, prvo grgoljenje, prva “pa-pa” gesta, kao i prvi zvuk koji podsjeća na riječ u ljudskom jeziku!

U ovom članku, prvo ćemo razmotriti rane prethodnike gestikulacije, kao što su plač, smješak i mrštenje, a zatim i važnu ulogu koju spontana gestikulacija ima u razvoju komunikacije sa djecom, da bismo na kraju proučili prednosti i slabosti gestikulacije koja prelazi spontanost i uči djecu formi davanja znakova.

Kada započinje dijalog? Kada nastaju emocionalne veze? Ljudi su bili mišljenja da dijalog počinje kada beba koristi kratke rečenice, u dobi od 18 do 24 mjeseci. Ali, mi znamo da dijaloška interakcija počinje mnogo ranije. Čak u zadnjem tromjesečju u stomaku, počeci dijaloga su vidljivi. Kada majka primjeti da se beba pomjera, ona će se često obratiti svom “stomačiću”. A fetus, kada čuje njen glas, često zastane na trenutak, a onda počinje ponovo udarati, na šta majka ponovo reaguje novom konverzacijom. Ovi mini – dijalozi najčešće se pojavljuju kada majka miruje i odmara, te je svjesnija pokreta svoje nerođene bebe. Onog trenutka kada se beba rodi, roditelji započinju dijalog sa njom – jednostavno, ne mogu se zaustaviti. Ćaskaju sa svojom bebom, kao da ih ona može razumjeti: “Dobro jutro, maleno! Kako si danas”? To čine pjevljivim glasom i privuku pažnju novorođenčeta. Beba odmah odgovara šutajući nožicama. Gotovo nesvjesno, roditelj tada zastane, kako bi bebi omogućio učešće u ovoj nastajućoj, pre-lingvističkoj komunikacijskoj vještini.

Rani smjer komunikacije sa djecom

Osim ranih znakova kao što su plač, smiješak i mrštenje, beba na roditeljski govor reaguje pokretom nožica, a u starosti od oko 3 mjeseca grguranjem i gugutanjem. Djeca svoje prve prepoznatljive riječi sastave sa oko 10 do 13 mjeseci starosti. Ali, nemojte misliti da su ignorisale jezik do tada. Istraživanja su pokazala da mnogo prije nego izuste svoje prve zvukove, djeca su veoma svjesna jezika. Odmah nakon rođenja, oni mogu razlučiti svoj maternji jezik (koji su slušali u stomaku), od drugih jezika. Oni mogu razlikovati govorne zvukove kao što su “pa”, “ba”, a sa 8 mjeseci oni su već zaposleni segmentiranjem govora u pojedine riječi. Iako su veoma zaposleni procesuiranjem jezika od samog početka, bebama treba mnogo više da izuste vlastite zvukove i riječi. Mrmorenje počne sa oko 5 do 6 mjeseci starosti, kada bebe stalno vježbaju različite zvukove. Ipak, unatoč svoj ovoj vježbi pravljenja zvukova, potrebno im je još 3 do 4 mjeseca prije nego izusti bilo šta nalik na razgovijetnu riječ.

Zašto traje toliko dugo? Jedan razlog je jednostavno taj što je razvoj artikularnih vještina težak, dok bebe nauče otvarati usta kako bi izustile riječi. I zaista, na početku su njihove osnovne motoričke sposobnosti razvijenije od onih koje kontrolišu artikulaciju govora. Potrebno je mnogo mjeseci prije nego se te sposobnosti razviju, pa bebe mogu oblikovati i izgovoriti riječi na Engleskom, Francuskom, Japanskom ili bilo kom drugom jeziku, u zavisnosti od sredine. Mišići u njihovim atrikularnim sistemima oblikuju se prema jeziku koji pokušavaju izgovoriti. Prema tome, grguljenje i mrmorenje igraju važnu ulogu u tom procesu. Ipak, bebe uspješno komuniciraju, mnogo prije nego što izgovore one magične prve riječi. Ovdje gestikulacija igra ključnu ulogu.

Važnost gestikuliranja u komunikaciji

Pored govora, obično svi koristimo i gestikulaciju. Posmatrajte samo nekoliko prijatelja dok razgovaraju i primjetit ćete koliko pomjeraju ruke dok govore. Ljudi su mislili da su Italijani jedini koji gestikuliraju, ali pažljive studije pokazale su da čak i “suzdržani” Englezi mnogo koriste gestikulaciju. Jeste li ikada pokušali ne gestikulisati dok govorite? Vidjet ćete da to jako utiče na vaš izražaj, jer gestikulacija je prirodni pratioc govora.

Zahvaljujući 5 Star Skin Protection novog Pampers Premium Care, vi i vaš maleni poznavalac nježnosti uživat ćete u svakom mekanom trenutku maksimalno.

Novi Pampers Premium Care Skin Protection sa 5 zvjezdica donosi sljedeće prednosti:

1. Novi Silky Soft unutarnji sloj: vašu bebu umotava u svilenkastu mekoću, posebno dizajniranu kako bi bebina koža imala zaštitu koju zaslužuje

2. Prva i jedina magična odjeljenja: pomažu da se vlažnost rasporedi jednako

3. Indikator vlažnosti: pokazuje vam kada bi vaša beba trebala promjenu pelena, kako bi nastavila uživati u svoj vašoj ljubavi

4. Prozračan materijal: donja strana pelene omogućava neprestanu cirkulaciju zraka, te bebina koža osjeća svu važu pažnju i brigu

5. Rastezljive strane: rastezljive trakice koje vašu bebu nježno umotaju u ljubav

Za više informacija molimo posjetite: https://www.facebook.com/PampersBIH
Moć dodira
Čulo dodira veoma je dobro razvijeno već pri rođenju, te je stoga veoma važno vašoj bebi. Njen vid još je nerazvijen, a mnogi zvukovi za nju tek trebaju dobiti smisla. Prema tome, većinu stimulacije beba dobije upravo putem dodira, a osim toga, dodir je i smiruje. Koristite svaku priliku za dodir “koža na kožu” – prilikom kupanja, u krevetu ili prilikom grljenja na sofi u toploj sobi. Da biste joj ove trenutke učinili što senzibilnijim, zašto rukom ne biste pokušali izmasirati svoju bebicu.

Ljudska koža jedan je od najosjetljivijih organa. Svaki centimetar naše kože prepun je nervnih završetaka koji mozgu šalju važne informacije o okolini, dodiru i temperaturi. Ovo je vašoj bebi veoma važno, jer joj vid i sluh nisu još izoštreni. Čulo dodira veoma je moćno sredstvo koje joj pomaže da nauči o svijetu oko sebe. U ranim mjesecima, vaša će beba stoga veoma cijeniti grljenje u vašem naručju gdje će osjećati bliskost i sigurnost. Brojne studije pokazale su da je dodir “koža na kožu” između roditelja i bebe nešto što doprinosi jačem vezivanju. Upravo zbog toga, trebali biste iskoristiti svaku priliku da mazite svoju bebu, te pomognete razvoju njenog čula dodira.

Koža ima preko pet miliona osjetilnih ćelija te reaguje na podražaj. Upravo zbog toga je Pampers Premium Care otkrio uzbudljivu inovaciju, predstavivši najmekše Pampersove pelene ikad, a koje se ističu svilenkasto mekanim materijalima te jedinstvenom magičnom podlogom. Novi Pampers Premium Care Skin Protection sa 5 zvjezdica savršen je za svakog malenog poznavaoca mekoće. Za više informacija posjetite: https://www.facebook.com/PampersBIH/

Savjeti za pozitivna iskustva dodira vas i vaše bebe
  • Bebe imaju pronicljiv osjećaj za dodir, što znači da su pravi tempo i nježnost jako važni. Bebe vole srednji tempo milovanja – ni prebrzo, ni presporo!
  • Dječija masaža je stvarno dobra ideja. Koristite malo čvršći, umjesto nježnog dodira. Štaviše, kada masirate dijete samo rukama, eksperimentišite sa teksturama mekih tkanina kao što su somot ili saten.
  • Umirujuće dejstvo dodira na bebe pojačava se kada je kombinovano sa vašim toplim pogledom, pjevušenjem i ljuljanjem! Ovo možda objašnjava zašto bebe manje plaču kada su u naručju roditelja u pokretu, a ne u mirujućem stanju.
  • Nakon nekog vremena, vi ćete posve razumjeti bebine reakcije i signale. Pretjerana stimulacija može imati i suprotan efekt na smanjenje stresa kod bebe, stoga kada bebe izgube interes ili počnu odvraćati pogled, vi smanjite stimulaciju sve dok vam beba očima ne signalizira da je spremna za više.
Vodić kroz bolove u stomaku i stomačne probleme
Iako se djeca veoma često žale na bolove u stomaku – razlog za 5 do 10 posto od svih posjeta doktoru ili hitnoj službi zbog toga – pokaže se ozbiljnim.

U večini slučajeva, bolovi u stomaku prouzrokuju viralne infekcije i nestaju u roku od nekoliko dana. Studija Univerziteta Indiane pokazala je da tek jedno ili dvoje od 100 djece ima ozbiljne stomačne probleme koji zahtijevaju specifičan tretman ili operaciju.

Znakovi na koje treba obratiti pažnju

Ipak, postoje neki znakovi na koje trebate obratiti pažnju i posjetiti ljekara radi konsultacije i rješenja. Nevjerovatna je činjenica da jačina bolova nije nužno najvažnija stvar.

Gasovi mogu prouzrokovati iznenadno, neutješno vrištanje djeteta koje se grči na podu, ali ne prouzrokuju povišenu temperaturu i povračanje, te se može ublažiti opuštajućom toplom kupkom.

Slučaj kada bolovi postaju sve jači tokom nekoliko sati, kada je djetetu bolno sa stane uspravno, kada je stomak bolan na dodir ili pokret – vjerovatno je znak da je problem ozbiljan. Ostali zabrinjavajući znakovi su:
  • Abdominalni bolovi koje prati visoka temperatura
  • Povraćanje, naročito smeđe, zelene ili žute boje, te povraćanje krvi
  • Proširen abdomen ( napet i otečen, veći nego što je normalno za vašeg mališana)
  • Bolno uriniranje
  • Krv ili gnoj u urinu ili tamno smeđ urin
  • Krv ili gnoj u stolici
Ukoliko primjetite ove simptome, dijete smjesta trebate odvesti ljekaru.

Bolovi koji se ponavljaju, naročito ako dijete probude noću te prouzrokuju gubitak težine, mogu biti znak hronične upale ili infekcije u utrobi.

Ukoliko se dijete žali na bolove u stomaku samo u stresnim situacijama (kao što je odlazak u novu školu ili vrtić, ili ide na izlet), a bolovi nisu praćeni ostalim simptomima, onda nema razloga za brigu.
Vjerovatno je u pitanju samo stresna situacija, a ne fizički problem.

Osjetljivost na hranu, naročito intolerancija na laktozu, može prouzrokovati grčeve i gasove.
Provjerite porodičnu zdravstvenu historiju, jer su digestivni problemi često nasljedni.

Ako sumnjate da je upravo to problem, eliminišite mlijeko i mliječne proizvode (ili bilo koju drugu vrstu hrane za koju sumnjate da uzrokuje problem) na jednu sedmicu. Ako simptomi nestanu, ponovo ih uvedite. Ako se simptomi vrate kada ponovo uvedete namirnicu, razgovarajte sa ljekarom o prilagodbi ishrane vašeg djeteta (ako eliminišete mlijeko – trebate djetetu obezbijediti dovoljan unos kalcija ...)

Umjetni zaslađivači, žvakaće gume bez šećera i sokovi mogu prouzrokovati diareju, gasove i grčeve. Cijeđeni sok od jabuke te pića sa kofeinom poput kole mogu također prouzrokovati grčeve i nelagodu.

Neobični uzroci bolova u stomaku

Iako je većina uzroka bolova u abdomenu blaga viralna infekcija (poznata kao gastroenteritis ili stomačna gripa ), možda će vas iznenaditi činjenica da se upala grla ponekad ne pojavljuje bolovima u grlu, već temperaturom i bolovima u stomaku. Zapravo, često sam pozvan u bolnicu da pregledam dijete za koje se misli da ima upalu slijepog crijeva, a zapravo je dijagnoza upalna infekcija grla.

Urinarne infekcije i upala pluća ponekad prouzrokuju bolove u abdomenu. Pedijatri provjere uzorak urina te urade ultrazvuk prsnog koša ukoliko nisu sigurni da bol u stomaku i potiče iz stomaka. Obratite pažnju i na druge pritužbe, koje se odnose na bolove u drugim predjelima, čak iako je glavna briga stomak.

Vjerujte svom instinktu

Ako mislite da je vaše dijete stvarno bolesno, obavijestite svog ljekara – čak iako nema ništa specifično na šta biste mogli ukazati. U mojoj praksi, baka je spasila život unučeta koje je povraćalo. Dijete nije imalo drugih simptoma ozbiljne bolesti, ali baka je osjećala da dijete jednostavno „nije dobro i ne izgleda dobro“. Ispostavilo se da je djevojčica imala zapetljaj crijeva – nešto potencijalno veoma opasno i jako teško za dijagnosticirati.
Pad na glavu: Kako ocijeniti da li je ozljeda ozbiljna
Kada se vaše maleno udari u glavu, to zaista može biti užasno iskustvo, ali ne brinite – često to izgleda gore nego što zaista jeste.

Prije ili kasnije, sva se djeca udare u glavu. Srećom, većina ovih udaraca prouzrokuju više roditeljske panike nego pravih povreda, bez obzira na veličinu čvoruge. Zato je uvijek dobro znati na šta treba obratiti pažnju kada se dijete udari u glavu.

Šta očekivati

Upamtite da je savršeno prirodno da se dijete jako uznemiri kada se udari. Možete očekivati da ono bude nametljivo te da želi odmarati. Vi najbolje poznajete svoje dijete, pa prema tome možete najbolje procijeniti je li njegovo ponašanje razlog za zabrinutost ili ne. Ono na šta trebate zaista obratiti pažnju je korjenita promjena ili prava kriza koja traje satima ili danima, i veoma se razlikuje od uobičajenog djetetovog ponašanja.

Poduzmite ove korake
  • Nakon udarca u glavu, postoje stvari koje trebate pratiti, kako biste ocijenili ozbiljnost povrede. Stavite svoje dijete da spava ili odmara bar na dva sata, te ga pažljivo posmatrajte za to vrijeme.
  • Dajte djetetu samo čistu tečnost i ne dajite mu sredstva za ublažavanje bolova tijekom vremena posmatranja. Ukoliko djetetu takva sredstva trebaju, onda trebate posjetiti ljekara.
  • Ako je na glavi posjekotina, dobro je očistite i pritisnite bar na 10 minuta. Ako je posjekotina veća od 2,5 centimetra, ne prestaje krvariti ili dotiče obrvu, ivicu usne ili ušnu školjku, odvedite dijete ljekaru.
  • Ivice malih posjekotina mogu zarasti bolje, ako se spoje i zalijepe medicinskom trakom ili flasterom.
  • Ukoliko se pojavi čvoruga ili nateknuće na glavi ili čelu, stavite na to mjesto led i držite oko 20 minuta. Možete koristiti vreću za led, smrznuto povrće u vreći ili vrećicu lomljenog leda umotanog u tkaninu.
  • Prvu noć nakon povrede, provjerite stanje djeteta dva puta, ili na svaka tri do četiri sata. Nakon što ga probudite, provjerite ima li vrtoglavicu, je li zbunjeno ili priča nepovezano. Provjerite jesu li očne zjenice djeteta iste veličine.
Potres mozga i ostali simptomi

Ukoliko je dijete pretrpjelo potres mozga, izgubit će svijest, ali vjerovatno samo na nekoliko sekundi. Bit će zbunjeno, neće vam znati reći ko je i gdje je. Također, neće se sjećati šta je prouzrokovalo povredu. Sva djeca koja pretrpe potres mozga trebaju odmah posjetiti ljekara i biti posmatrana neko vrijeme. Ostali zabrinjavajući znaci na koje trebate obratiti pažnju su:
  • povraćanje više od tri puta odmah nakon povrede ili jednom četiri do šest sati poslije
  • providna tečnost ili krv iz uha ili nosa
  • naglo pojavljivanje bolova u uhu odmah nakon povrede
  • teška glavobolja koja traje više od sat vremena
  • ako se dijete žali na vrtoglavicu, zamagljen ili dupli vid
  • ako se dijete muči da ostane budno, zbunjenost te nepovezan govor kada je budno
  • ako se dijete znoji i blijedo je
  • nepravilno ili čudno disanje.
Ukoliko primjetite bilo koji od ovih simptoma, smjesta odvedite svoje dijete ljekaru ili u službu hitne pomoći.

Računajte na ovo

Udareno područje mijenjat će boje u narednih nekoliko dana. Ako se vaše dijete udarilo u čelo ili lice, uskoro će imati crnu (žutu ili zelenu) modricu.

Uvijek izgleda gore nego što jeste. Još uvijek se sjećam reakcije svoje majke kada je brat udaren golf palicom, sav krvav od posjekotine na glavi. Ona se onesvijestila, udarila se u glavu i završila u bolnici, a moj brat je bio dobro.
Sedam savjeta za sigurnost aktivnog mališana
Kada vaše maleno nauči hodati ili puzati, pitanja sigurnosti dobiju potpuno novu dimenziju. Poslužite se sa ovih sedam savjeta, kako bi vaše djetešce bilo sigurno dok istražuje po kući.

Vama kao roditelju, posmatranje bebe koja počinje da puže zaista je uzbudljivo iskustvo, ali i puno brige u isto vrijeme. Sa većom pokretljivošću vašeg mališana dolazi i poplava sigurnosnih pitanja o kojima ranije niste razmišljali.

Iako ništa ne može zamijeniti brižno oko roditelja, praćenje ovih sedam osnovnih savjeta pomoći će vam da i vi, ali i vaš dom bude spreman za bebu kada počne puzati.

1. Spustite se na nivo vaše bebe – bukvalno!

Kada vaša beba počne puzati, spustite se i vi na ruke i koljena, te tako prođite kućom i uočite šta se sve nalazi na dohvatu djeteta.

Ovako ćete bolje shvatiti kakve sve opasnosti vrebaju vašu bebu. Primjera radi, puzanjem ispod vašeg radnog stola, uočit ćete utičnicu koja se rijetko koristi i koju treba pokriti.

2. Zagradite stepenice

Ako u kući imate stepenice, trebat će vam mala vrata, koja morate postaviti na vrhu i na dnu stepenica. Imajte na umu da, ako budete koristili vrata na guranje, beba sa dovoljno težine moći će ih otvoriti. Prema tome, pazite na izbor vrata zbog sigurnosti.

3. Pazite na kablove

Pobrinite se da se sve stvari sa kablovima nalaze izvan dohvata djeteta, uključujući monitore za bebe i telefone. Također, preporučuje se i investicija u bežične zastore te zaštitu za prozore.

4. Osigurajte velike i teške predmete

Kada vaša beba počne puzati, pokušat će se podići, pridržavajući se za predmete. Pobrinite za su televizori, mikrovalne pećnice, akvarijumi, kutije sa knjigama, namještaj i veliki aparati pričvršćeni za zid ili pod.

5. Zaključajte potencijalne opasnosti

Garaža, podrum, kupaonica i kućni ured – sve su to prostorije u kojima se nalaze opasne stvari za bebu. Bilo koju prostoriju u kojoj su sredstva za čišćenje, boje, teški alati, tegovi, sitni dijelovi ili bilo kakve hemikalije trebate osigurati zaključavanjem ako su u blizini mjesta gdje se vaša beba kreće.

6. Prekrijte ili blokirajte sve utičnice i uglove

Svi oštri uglovi na namještaju trebaju biti obloženi, a sve električne utičnice zaštićene sa namjenskim pokrovima.

7. Učite dijete da se sigurno kreće

Kada je vaša beba spremna za hodanje, prakticirajte da idete sa njom uz i niz stepenice, pokazujući joj da se uvijek pridržava za rukohvat. Također, uklonite sve male prostirke koje bi eventualno mogle prouzrokovati da se beba oklizne i padne

Kada se vaša beba počne kretati po kući, pridržavanje ovih osnovnih uputa pomoći će vam da budete mirniji i bezbrižniji.

A sada, vaš najveći izazov bit će pratiti mališana!
Zaštita djeteta prilikom izlaska vani
Zaista se vrijedi s vremena na vrijeme prisjetiti savjeta za sigurnost djeteta, kako biste osvježili memoriju i bili na oprezu, naročito prije izleta ili izlaska. Pomislite na opasnosti sa kojima se dijete može susresti, te se pripremite za svaki slučaj.

Ovdje je nekoliko savjeta kako da izlaske vašeg mališana učinite sigurnim.

Koristite suncobran kada se vaše dijete igra napolju, naročito kada idete na izlet na plažu, bazen ili u prirodu, kada je rizik od sunca najveći. Upamtite, ultraljubičaste zrake mogu štetiti i zimi, pa čak i kada je oblačno vrijeme.

Uvijek kada su u vodi, djeca trebaju nositi prsluk za spašavanje, primjerene veličine i dobro namješten. Ali, budite oprezni – ti prsluci se natope prilikom dužeg korištenja pod vodom (na primjer, cijeli dan u bazenu).

Naučite svog mališana da se drži podalje od mladih ili nepoznatih životinja, sve dok se uvjerite da je druženje te životinje sa malom, nepredvidivom djecom sigurno. Dvogodišnjaci mogu uzrujati čak i najposlušniju životinju.

Ako planirate izlet u zabavni park ili na sajam, imajte na umu da vaš dvogodišnjak može podnijeti taj nivo uzbuđenja samo kratko – otprilike dva sata – prije nego mu zatreba odmor. Ako je moguće, uzmite sobu u hotelu ili budite kod prijatelja, kako biste mogli doći i otići kada želite. Ako pokušate sve učiniti i vidjeti odjednom, dan će vjerovatno završiti katastrofalno.
Kako da svoj dom učinite sigurnim za dijete
Iako vam se možda čini da posao oko sigurnosti djeteta u kući nikada nije „završen“, ovi savjeti pomoći će vam da svoj dom pripremite za bebu koja se kreće.

Sigurnost je na prvom mjestu. Pripremanje doma da dolazak bebe uvijek je usmjeren na to da svako u porodici ima svoj mirni kutak, ali i da uživate u svakoj sekundi sa svojim mališanom. Učinite li sve na vrijeme, osigurat ćete sebi bezbrižne trenutke građenja ljubavi i povjerenja sa svojom bebom.

Prije svega, izraz „sigurno za dijete“ je pogrešan, jer ne postoji kuća ili dom koji bi u potpunosti bili sigurni za dijete.

Bez obzira koliko ćoškova pokrijete ili koliko utičnica zaštitite, uvijek ćete morati budno motriti na bebu – a pogotovo kada niste kod kuće. Kako god, u svojoj kući možete poduzeti razne sigurnosne mjere te obuhvatiti većinu stvari.

Pređite kuću na rukama i koljenima i pregledajte je iz perspektive vaše bebe. Ubrzo ćete otkriti mnoge opasnosti koje vrebaju. Napravite spisak onoga što ste zapazili te poduzmite korake kako biste spriječili potencijalne opasnosti.

Osnovni koraci za sigurnost djeteta u kući

Bez obzira gdje živite, postoje univerzalne metode kojima se roditelji koriste kako bi spriječili potencijalne opasnosti po dijete. U nastavku su neke od osnovnih stvari na koje trebate obratiti pažnju:
  • Sklonite što je više moguće električnih kablova i aparata
  • Neka vam postane navika da uvijek, prije nego uključite neku spravu, provjerite je li ona u dohvatu vaše bebe, te se pobrinite da bebu udaljite od aparata
  • Postavite brave na sve prozore, kako se ne bi mogli otvoriti više od petnaest centimetara (ovo je naročito važno za prvi sprat i više)
  • Koristite sigurnosne navlake za električne utičnice, a kablove sklonite negdje van dohvata djeteta (ovo je toliko važno da vrijedi i ponoviti)
  • Sklonite van dohvata sva sredstva za čišćenje, lijekove ( sa receptom ili bez), vitamine i sve što bi moglo povrijediti ili naškoditi vašoj bebi
  • Zaključajte ormare i kredence
  • Pobrinite se da su svi lijekovi, čak i oni koje donesu gosti, u bočicama koje beba ne može otvoriti
  • Koristite sigurnosne zakačke za ormare, čak i za one u kojima nema opasnih stvari
  • Zagradite stepenište vratašcima te osigurajte vrata i prozore sa visokim rezama i bravama
  • Zastore i zavjese slonite van dohvata djeteta
  • Osigurajte police sa knjigama i visoki namještaj koji se može prevrnuti (ovo može značiti i pričvrščivanje za zid)
  • Izbjegavajte korištenje stolnjaka, šalova i podmetača – kojima bi vaša beba mogla povuči stvari sa stola
  • Pobrinite se da djedovi, bake te ostali koji brinu o djetetu adekvatno osiguraju svoje domove, ukoliko vaše maleno provodi vrijeme tamo
I uvjek imajte na umu da, bez obzira koliko siguran vaš dom bio, beba je veoma radoznalo biće koje se voli vrzmati okolo. Pronaći će sve i svašta što će joj privuči pažnju. Nikada ne možete biti preoprezni!
Aktivnosti za mališane: Igre i tipovi igara
Dok se mališani igraju, oni uče i shvataju kako svijet funkcioniše, ko su oni, šta mogu učiniti, a šta ne. Na koji način oni ovo postižu u različitim fazama razvoja? Igra je posao djetinjstva. Ona je laboratorija u kojoj djeca shvataju kako funkcioniše svijet oko njih, ko su oni, ko bi mogli biti, te šta mogu činiti, a šta ne.

Nije svaka igra ista, ni u smislu stila, niti efekta. Posmatrajte pažljivo neke od različitih vrsta igre vašeg djeteta i vidjet ćete kako ono osvaja svijet.

Igra simbola
Bebi ili mališanu koji je tek prohodao, kocka je samo kocka. Ako ih ima više od jedne, možda će ih slagati ili ih odvajati. Ali, jednom kada dostigne 2 godine starosti, počet će koristiti kocke za mnogo više stvari. U očima djeteta, one mogu postati kuća, auto ili bilo šta drugo što poželi.

Igračka postaje simbol za druge predmete. Vaše dijete će možda pokušavati nahraniti lutku, kao da je to neka druga beba. Ako pažljivo pogledate, možda ćete vidjeti da mališan lutku ili medvjedića drži onako kako vi držite njega.

Ovaj tip simboličke reprezentacije pokazuje vam koliko sofisticiran postaje dječiji mozak. Ovo mu također pomaže da se pripremi ili prođe kroz događaje koji mogu izazivati strah. Na primjer, pažljiv pedijatar može, prije nego pregleda uho djeteta zbog moguće infekcije, pregledati uho lutke koje je dijete donijelo sa sobom na pregled. Ovo će mališanu pomoći da shvati šta mu se sprema te otkloniti strah.

Paralelna igra
Mališanima je potreban drug za igru, a sa njima se igraju drugačije nego druga, starija djeca međusobno. Sastavite dvoje djece od 18 mjeseci sa sličnim igračkama i pustite da se igraju u istoj prostoriji, i izgledat će da njih dvoje ne obraćaju mnogo pažnje jedno na drugo.

Ali, ako pažljivo posmatrate, vidjet ćete da ako jedno od njih dvoje uzme kamiončić, i drugo će vjerovatno učiniti isto. Ako prvo dijete tom prilikom pogleda u drugo i kaže “Ne!” (najdraža riječ mališana), i drugo će ga vjerovatno imitirati i viknuti “Ne!”. Ukoliko su mališani dovoljno stari da imaju naprednije govorne vještine, mogli biste biti svjedokom nečeg što zvuči kao njihov razgovor, ali nema baš mnogo smisla. "Cuko vozi auto." "Ovo je veliki kamion!" "Je li cuko gladan?" “Moj kamion. Vrum, vrum!"

Ovo je primjer paralelne igre. Za razliku od starije djece koja se igraju i komuniciraju direktno, mališani koji su tek prohodali igraju se paralelno. I dok izgleda da se igraju sasvim samostalno, djeca u ovom razdoblju budno paze na ponašanje onog drugog. Paralelna igra najčešće je prvi korak ka formiranju jakih socijalnih veza izvan porodice. Drugovi u paralelnoj igri su prvi prijatelji vašeg djeteta.

Imaginarna igra
Kod male djece, linija između mašte i stvarnosti nejasna je na neodoljiv i presladak način. Malo starije ili predškolsko dijete može se boriti protiv zmajeva ili letjeti na mjesec, bez da napusti svoju sobu. Ako djetetu ovog uzrasta želite sagraditi tvrđavu, sve što vam treba su dvije stolice i deka koju ćete prebaciti preko njih. Igra pretvaranja služi mnogim svrhama te pomjera granice igre. Ona omogućava vašem mališanu da istraži nove ideje te iskusi život iz druge perspektive.

Počevši oko treće godine starosti, igra pretvaranja često se širi do kreiranja izmišljenih prijatelja. Ovi imaginarni prijatelji često učine ono što što dijete ne može ili se ne usudi. Imaginarni prijatelji mogu biti čak visoko zahtjevni ili nepristojno razgovarati sa odraslima i drugom djecom. Mogu imati čak i posebne moći, ili nevjerovatnu snagu i mudrost. Ovo je način na koji dijete doživljava svijet iz druge perspektive i igra se sa pojmom vlasti ili moći. Također, ovo je idealan način da dijete prebaci krivicu za proliveni sok po perzijskom tepihu na nekog drugog.

Pojava imaginarnih prijatelja ponekad bez potrebe zabrinjava roditelje. Zapravo, trebalo bi ih radovati. Istraživanje Dr. Jerome Singera na Yale Univerzitetu pokazalo je da predškolska djeca koja su imala imaginarne prijatelje imaju bolju maštu i bogatiji vokabular od vršnjaka koji imaginarne prijatelje nisu imali. Dodatno, takva djeca bila su generalno sretnija i bolje su se slagala sa vršnjacima. Zanimljiva je činjenica da neka djeca uopšte nisu rekla roditeljima za svoje imaginarne prijatelje.

Igra saradnje
Predškolska djeca napreduju od samostalne i paralelne igre do igre u kojoj sarađuju sa drugom djecom. U ovoj fazi vaše dijete uči kako da savlada nove, važne socijalne vještine kao što je dijeljenje, mijenjanje, poštovanje pravila i pregovaranje. Sve ovo su teške lekcije za dijete, jer ono u ovoj fazi vjeruje da je centar svemira!

Dijeljenje.
  • Kada predškolsko dijete nešto želi, sama pomisao da to prepusti nekome drugom skoro je nepodnošljiva.
  • Učenje dijeljenja je čak i kompleksnije sa zbunjujučim načinima na koje dijelimo svijet oko sebe. (Ako dijete zamolimo da dijeli igračku, ono zna da će je uskoro dobiti nazad. Ali, ako ga zamolimo da dijeli keks, dijete zna da ga neće dobiti nazad!)
  • Predškolska djeca lakše nauče dijeliti ako su dosta vremena provodili igrajući se sa roditeljima gdje nešto daju, a zatim ponovo dobiju nazad.

Mijenjanje.
  • Želje predškolskog djeteta su urgentne i ne mogu čekati. Ako nešto želi, ono to želi ODMAH!
  • Mijenjanje zahtijeva da se zadovoljenje odloži i dobije predstava kako je biti ono drugo dijete koje učestvuje u igri.
  • Empatija koju je dijete već naučilo kod kuće i tokom paralelne igre je od velike pomoći.

Poštovanje pravila.
  • Sva mala djeca žele pobijediti u igrama koje igraju. Većina njih učinit će sve što može kako bi pobijedili, čak i ako moraju malo varati.
  • Dok su ih odrasli možda malo razmazili, njihovi vršnjaci to neće činiti, a to rezultira značajnim ( i teškim) lekcijama o važnosti poštovanja pravila.

Pregovaranje.
  • Ko ide prvi? Kako odlučiti koja igra će se igrati? Ko će biti šerif, a ko njegov zamjenik?
  • Igra koja uključuje saradnju zahtijeva od djece da daju i uzimaju, da prave kompromise na svojim željama – svim tim stvarima koje se teško prihvataju kada si centar svemira.

Jednom kada vaše dijete nauči da pregovara, da dijeli, mijenja se i poštuje pravila, bit će spremno za školsko dvorište, ples u srednjoj školi, studentsku spavaonicu i korporativnu salu za sastanke.

Zato, posmatrajte svoje dijete dok se igra. Dobit ćete nevjerovatan uvid, ne samo u njegov socijalni razvoj, već i njegove sposobnosti razmišljanja. A osim toga, veoma je zabavno.
Rođendan bez stresa: Savjeti kako da djeca budu sretna i sigurna na rođendanskim zabavama
Planiranje rođendanske zabave na papiru funkcioniše savršeno – ali pripremanje vašeg mališana za taj događaj može biti malo teže i zahtjevnije. Pročitajte savjete koji će vam biti od pomoći da svi budu sretni i sigurni tokom rođendanskih urnebesa.

Posljednje što želite za posebni dan vašeg djeteta je epski ispad koji će pokvariti cijelu atmosferu.
Pažljivo i sigurno planiranje učinit će da rođendan vašeg djeteta bude pun smijeha i pomoći će vam da izbjegnete krahove. Evo nekoliko savjeta sa odličnu i bezbrižnu rođendansku zabavu.

1. Pobrinite se za pregršt zabave
Ovo ne mora značiti strogi raspored igara svakih pola sata (iako, i to pomaže), ali samo se pobrinite da sadržaja ima dosta i da je mnogo aktivnosti. Snabdijte se sa stvarima koje potiču dječije aktivnosti: bojicama, papirom, glinom i malim igračkama kao što su autići i lutkice. Ne zaboravite: mala djeca ne mogu dugo držati pažnju, pa je mnoštvo aktivnosti svakako dobra ideja, samo pročitajte do kraja kako da stvar držite sigurnom i pod kontrolom.

2. Uposlite i ostale odrasle za pomoć
Zamolite za pomoć bliske prijatelje i članove porodice kako bi dan protekao glatko. Neka svako od njih nadgleda određeno područje igre, a svakako neka neko od njih pazi na dječije bezglavo trčanje. Što više pomoći budete imali – tim bolje!

3. Budite podsticajni
Držite na oku djecu koja naizgled nisu zainteresovana te se ne žele uključiti u određene aktivnosti. Ohrabrite ih da se igraju, čak nagovorite nekoliko djece da vam pri tome pomognu. Kreiranje tople atmosfere dobrodošlice učinit će da raspoloženje bude na vrhuncu, a potencijalno loša atmosfera na minimumu ( na nuli, nadajmo se!)

4. Ponudite mnoštvo grickalica i sokova
Imajte na umu da vam dolaze pravi mali izbirljivci! Ne zaboravite pitati roditelje prije same zabave za eventualne alergije na hranu njihove djece. Ovo je jednostavno, potrebno je samo napraviti zabilješke na listi pozvanih. Pobrinite se da imate zdrav i bogat izbor grickalica i sokova – i pobrinite da imate dovoljno istih pri ruci!

5.Osigurajte područje za djecu
Prije dolaska djece, pobrinite se da detaljno očistite kuću ili prostor za zabavu, te da sklonite sve male ili opasne predmete van dječijeg domašaja. Sve što je malo – čak i kovanice ili kapice od hemijskih olovaka predstavljaju visok faktor opasnosti od gušenja Ako je zabava napolju, provjerite sve niske grane na drveću ili bilo kakvu opasnost na travnjaku, čak i u vidu opreme, a koja bi mogla povrijediti mališane.
Igra s novorođenčetom: Aktivnosti sa dvomjesečnom bebom
Uvjereni ste da vaše novorođenče samo jede i spava cijeloga dana? Zapravo, korisne su mu i stimulacije i igra, ono uživa u njima. Saznajte više o igri i razvoju novorođenčeta.

Nakon nebrojeno neprospavanih noći i neprestanog hranjenja, vjerovatno ste već ušli u rutinu sa svojim dvomjesečnim djetetom. U ovoj najranijoj fazi djetinjstva i razvoja, dijete je spremno za više igre i interakcije sa vama.

Na stomačiću

Ostavljate li da beba provodi neko vrijeme na stomačiću, to će joj ojačati leđa i vratne mišiće. Stavite je na deku na podu da leži na stomačiću. Poduprite je njenim rukama, te se pobrinite da nema dekice ili igračaka u blizini njenog lica, a zatim posmatrajte kako pokušava podići glavu i pomjerati je sa jedne strane na drugu. Počnite sa tri do pet minuta dnevno, te postepeno produžavajte vrijeme bebinih sesija na stomačiću.

Smiješak!

U ovom periodu, vaša beba bi mogla razviti smiješak, a to je ogromna prekretnica za sve roditelje! Uzmite je u krilo, pričajte joj, smješite joj se. Beba će se zabaviti i uključiti u dešavanja samim zvukom vašeg glasa i pogledom na vaše lice.

Čitajte zajedno

Sada je savršeno vrijeme da uspostavite rutinu čitanja pred spavanje. Nakon velikog dana punog aktivnosti, priča pred spavanje trebala bi je uspavati u roku od nekoliko minuta.
Specijalne ideje za bebin prvi rođendan
Vaša beba slavi prvi rođendan samo jednom! Učinite nešto za pamćenje, nešto što će vaše maleno pamtiti cijeloga života.

Prva godina života vaše bebe prepuna je “prvi put” trenutaka: prvi osmjeh, prvo sjedenje, prvi zalogaj hrane, prva riječ – a Pampers je uvijek tu da podrži svaki taj prvi trenutak u bebinom i životu roditelja.

Jedan od veoma važnih momenata je i bebin prvi rođendan! Bez sumnje ćete željeti napraviti zabavu i slaviti, ali zabave traju samo nekoliko sati. Probajte neku od ovih ideja obilježavanja ovog važnog dana na način koji će biti trajan.

1. Posadite drvo
Kao i vaša beba, i drvo će rasti svake godine, puštajući korijenje i šireći grane u svijet. Tokom godina – a naročito svakog rođendana – možete slikati svoje dijete kraj njegovog posebnog drveta.

Ne samo da je ovo prekrasan način da obilježite život svom malenom, već će ono, kako bude starije shvatiti povezanost koju svi imamo sa svojom okolinom.

2. Napravite prekrivač
Malo je stvari slađih od bebine odjeće, ali bebe tako brzo rastu da se ponekad čini da su jedva i obukle neku odjeću – a već su je prerasle. Prekrivač za prvi rođendan simpatičan je način da sačuvate nešto od tih preslatkih stvarčica te od njih napravite ovakvo nešto.

I ne zaboravite posteljinu iz prve godine: dekice, prekrivače, čaršafe i peškiriće sa neodoljivim motivima. Prikupite ih, isjecite na kvadrate i pretvorite u prekrasan prekrivač koji ćete čuvati još godinama te ga na kraju pokloniti svom djetetu kada poraste.

3. Napravite priču o svojoj bebi
Izaberite vama najdraže fotografije u zadnjih 12 mjeseci, koje ćete staviti u knjigu o svojoj bebi. Napravite od njih album i napišite priču, naglašavajući te posebne trenutke i faze u razvoju vaše bebe u prvoj godini.

Niste neki pisac? Stavite fotografije u slideshow i dodajte muziku iz najdražeg crtića vaše bebe. Čitanje priče ili gledanje slideshow-a zajedno perfektan je dodatak rutini vaše bebe pred spavanje, koji će je podsjetiti koliko je posebna i koliko je volite.

4. Napravite otisak u vremenu
Upotrijebite glinu u koju ćete utisnuti ručicu ili nogicu svog djeteta. Stavite je u dupli okvir sa otiskom na jednoj, i slikom vaše bebe sa prvog rođendana na drugoj strain. Kako vaše dijete bude raslo, gledat ćete u taj sićušni otisak i prisjećati se kako je mala bila vaša beba.

5. Napravite vremensku kapsulu
Skupite predmete koji će zajedno sačiniti bit prve godine života vaše bebe: fotografiju doma, uzorak sa bebine najdraže dekice, zvečku koju je obožavala, snimak njene najdraže pjesme itd. Stavite sve to u kutiju koju ćete otvoriti za djetetov 18. rođendan – to je nešto što ćete svi voljeti i čuvati do kraja života.
Dojenje
Dojenje vašoj bebi ne samo da daje esencijalne nutrijente, to je ujedno i iskustvo koje vas povezuje. Čitajte dalje i saznajte osnove dojenja.

Mlijeko svake majke, formulirano je upravo za njenu bebu i puno je ćelija koje se bore protiv raznih infekcija te proteina koji će vašu bebu održati sretnom i zdravom. Dojenje može biti pravi užitak za oboje.

Prva hranjenja vaše bebe kod kuće zaista su posebni moment. Niti jedan drugi trenutak ne zbližava vas i vašu bebu u prvoj godini života kao dojenje. Naravno, davanje bebi svih nutrijenata koji su joj potrebni za rast i razvoj u prvoj godini života nešto je prekrasno, ali i vrijeme koje provedete tako čini se isto toliko važnim.

Sprva će biti potrebno malo više vježbe, ali postoji tako mnogo razloga, zbog kojih se oko dojenja zaista trebate potruditi najbolje što možete!

Koristi dojenja za mamu
Dojenje donosi izvjesne koristi kako za vašu bebu, tako i za vas. Pored toga što je idealan način za stvaranje čvrste veze sa svojim djetetom, dojenje pomaže i stimulaciji hormona koji stimulišu vaš stomak da se vrati u veličinu I stanje u kome je bio prije trudnoće.

Dojenje također pomaže gubitku kilograma nakon trudnoće jer je za dojenje potrebna upravo vrsta masnoće koju ste dobili tijekom trudnoće, a prije nego ona postane sastavni dio vašeg tijela. Dojenje pomaže da gubite težinu pravim tempom. Sigurno ne biste željeli izgubiti previše na težini neposredno poslije poroda.

Dojiljama je potrebno 2,5 do 5 kilograma više nego prije trudnoće, kako bi njihovo tijelo ostalo zdravo dok doje svoje dijete. Ako izgubite na težini rapidno, moglo bi to uticati na količinu vašeg mlijeka dok vaše dijete raste i treba jesti više. Ovih nekoliko kilograma više nestat će prirodno u roku od šest mjeseci.

Šta možete očekivati na početku
Vaše mlijeko nadolazit će u prvih nekoliko dana nakon što je vaša beba rođena. Do tada, vaše će grudi za bebu proizvoditi kolostrum, koji će ona piti umjesto mlijeka. Ova gusta, žućkasta supstanca puna je proteina i antitijela koja će vašoj bebi pomoći da se bori protiv bolesti.

Kolostrum je namijenjen kao prva hrana za vašu bebu i za njenu prvu “imunizaciju” protiv bolesti, a ona ima dovoljno vode i masnoće u tijelu, dok pije ovaj dragocjeni materijal. Njen stomak može primiti tek koliko jednu supenu kašiku tečnosti, pa joj ne treba mnogo da ga popuni.

Prije nego li vam mlijeko nadođe u potpunosti, vaše će novorođenče možda dojiti svakog sata u prvih dan – dva svog života. Ovo će pomoći vašem tijelu da počne proizvoditi dovoljno mlijeka, onoliko koliko treba vašoj bebi. U samo dva do četiri dana, vaše će se tijelo prilagoditi ovim “informacijama”, a vaša beba više neće morati dojiti tako često – otprilike svaka dva do tri sata, ili 8 do 12 puta u roku od 24 sata.

Uspostavljanje dobre opskrbe mlijekom
Kada dojite, dobra ishrana, mnogo tekućine i ostalog od ključne su važnosti. Spavajte kada beba spava i pijte mnogo zdrave tečnosti. Mlijeko, voda i sok dobar su izbor – i ne zaboravite se odmoriti i opustiti.

Bit će vam potrebno da se pridržavate bar osnova zdrave prehrane, kako biste imali dovoljno mlijeka, ali ne treba vam ništa posebno za to. Neke bebe su osjetljive na pojedine sastojke u majčinoj prehrani, ali većini ne smeta to što jedete.

Općenito, vaše će tijelo reagovati na glad vaše bebe: ako ne jede mnogo, vaše tijelo neće ni proizvoditi toliko mlijeka, a ako mnogo jede, toliko mlijeka ćete i imati!

Kada hraniti bebu
Svoje novorođenče hranite na zahtjev – to znači kada god ono želi jesti. Ono neće mnogo jesti prilikom dojenja prvih dana, jer mu je stomak mali, ali će zato htjeti jesti češće. Većinu novorođenčadi potrebno je hraniti 10 do 12 puta u 24 sata, ili jednom na svaki sat do tri sata.

Jednom kada vam mlijeko već bude nadolazilo u određenim intervalima, probudite svoju bebu i nahranite je, ako spava više od tri sata tijekom dana, ili više od četiri sata tijekom noći. U protivnom, beba će se probuditi previše gladna da bi mogla dobro jesti. Kada sve dođe na svoje, beba će vas probuditi kada bude potrebno.

Koliko je dovoljno?
Kao i mnoge druge majke koje doje, i vi možda nećete biti sigurni je li vaša beba jela dovoljno. Sve dok beba guta dok doji, znat ćete da dobija mlijeko. Sljedeći znak je kako beba spava nakon jela. Ako joj je stomačić pun i pelena čista, vjerovatno će zaspati odmah nakon hranjenja.

Drugi znaci da beba dobija dovoljno mlijeka:
  • Beba isprlja oko šest pelena svakoga dana kada pije vaše mlijeko, te ima dvije do pet slabih, žućkastih stolica sve do 6 sedmica starosti. Neke bebe rijeđe imaju stolicu jer tako dobro probave majčino mlijeko.
  • Bebin urin je blijedo žut, ne jako žut ili narančast
  • Osjetit ćete da su vaše grudi mekše i “prazne” nakon hranjenja
Tokom prve sedmice života, očekivano je da beba izgubi malo na težini, čak i do 10% svoje težine. Nakon prve sedmice, vaša beba bi trebala konstantno dobijati na težini te, pred kraj druge sedmice života, ponovo imati težinu koju je imala prilikom rođenja. Oko treće sedmice, njeni obrazi već bi trebali da se zaokružuju, a babica će bebu vagati prilikom svakog dolaska.

Koliko nije dovoljno?
Povremeno ćete imati osjećaj da vaša beba ne dobija dovoljno mlijeka. Beba će se činiti gladnom i nakon produženog hranjenja, a vi ćete se osjećati “ispražnjeno”. Na ovaj način priroda tjera vaše grudi da prate bebine potrebe, jednostavno tako to funkcioniše.

Budite uvjereni da je vaša beba dobro, sve dok snažno doji i ima redovan urin i stolicu. Vaše pojačano nadolaženje mlijeka pratit će bebine potrebe.

Potrebno je 36 do 48 sati da se vaše tijelo prilagodi bebinim povećanim potrebama. Zadatak vaše bebe je da doji dovoljno često i tako vašem tijelu da pravi signal, pa joj pustite da to i uradi.

Sve majke koje doje prolaze kroz kratke periode kada njihova količina mlijeka ne zadovoljava bebine zahtjeve. Prirodni način da se izađe u susret pojačanim potrebama je da beba doji.
Opustite se i uživajte u ovom prirodnom ritmu.
Šta trebate znati prije nego djetetov krevetac zamijenite sa većim krevetom
Čestitamo! Prelazak vašeg djeteta u dječiji krevet veliki je korak. Pročitajte neke stvari koje svaka mama treba znati prije ove promjene.

Kada vaše dijete ima oko dvije godine, vjerovatno će biti spremno za prelazak u dječiji krevet. Bit će to vjerovatno jedan od njegovih velikih dječijih koraka ka neovisnosti – bravo za njega! Do sada, vaše je dijete vjerovatno već dovoljno poraslo da može dići noge preko ograde krevetca, pa je promjena vjerovatno dobra ideja i za njegov razvoj, ali i za njegovu sigurnost.

Veliki je korak naprijed prelazak u dječiji krevet, a prije nego to učinite, definitvno morate imati na umu neke faktore. Ne zaboravite, budući da je dječiji krevet bliži podu – to znači i da je vašem djetetu pristup svojoj sobi i cijeloj kući lakši nego ikada prije.

To svako dijete čini i pomalo znatiželjnim!

Prije nego što napravite veliku selidbu u dječiji krevet, neka vam na umu budu sljedeće sigurnosne upute.

Izbjegnite rizike pospanosti i stanja nakon sna
Pospano stanje ili stanje nakon sna može dijete odvesti u problem kada pokušava noću lutati po kući bez nadzora. Da biste bili korak ispred ovakve situacije, pokušajte staviti zvono na vrata dječije sobe, kako biste mogli čuti dijete pri pokušaju izlaska!

Sklonite sve igračke
Vaše dijete ne mora napuštati svoju sobu da bi zapalo u problem – sama njegova soba puna je iskušenja. Pobrinite se da su sklonjene sve igračke koje mogu da se slome ili predstavljaju opasnost od gušenja prije nego dijete stavite na spavanje. Također, pokušajte da pospremite sa poda sve na šta bi se dijete moglo saplesti ako ustane iz kreveta u mraku.

Postavite krevet pravilno
Dječiji krevet je mnogo bliži podu od krevetca, ali unatoč tome, nije zgoreg ako oko novog kreveta vašeg djeteta stavite jastučiće ili barem tepih. Također, pozicionirajte krevet podalje od prozora, kako biste izbjegli propuh, opasne vezice sa zavjesa ili samo vijorenje zavjesa.

Jednom kada uvedete sve ove mjere sigurnosti, vrijeme je za proslavu! Selidba u dječiji krevet veliki je korak, a važno je da svom djetetu pokažete koliko ste ponosni na njega.
Kreativne igre za novorođenčad
Vaše maleno možda još ne može da govori, ali sigurno se voli igrati! Upotrijebite ove zabavne igre da se zabavite i nasmijete sa svojom bebom.

Samo zato što vaše novorođenče ne može podignuti glavicu ili uzeti igračku, to nipošto ne znači da nije zainteresovano za igru!

Igra sa vašom bebom ne mora započeti kada ona prohoda. Ovi zabavni momenti koje ćete sa njom podijeliti bit će dobra podloga za budućnost punu zabave i smijeha, pa provedite neko vrijeme dajući joj prvi osjećaj igre.

Djeca mnogo vremena provedu spavajući i jedući, ali kada su budna, ona vole da istražuju. Bebe vole interakciju sa ljudima oko sebe, a za novog roditelja, nema ništa tako posebno kao gledati svoje dijete kako otkriva nešto novo.

Ali, nije sve igra i zabava – igra ima i svrhu. Samo istraživanje pomaže u razvoju važnih kognitivnih i fizičkih sposobnosti.

Igre za bebe od 1 mjeseca starosti ( i mlađe)

Predstavite svoje maleno “bebi u ogledalu”, koja izleda upravo kao ono samo!

Novorođenčad naprosto uživaju dok promatraju vlastitu refleksiju, te mogu dugo gledati u svoj lik bez da im dosadi. Ako ogledalo stavljate u kolijevku, pobrinite se da se ne može slomiti!

Bebe su, također, fascinirane objektima koji se kreću ili vrte. Izaberite jedan predmet sa svijetlim bojama koje su u kontrastu, a ako ga stavite iznad bebine kolijevke, pobrinite se da je izvan bebinog dohvata (prije nego se snađete, vidjet ćete kako sjedi ili se povlači ka tome).

Baš kao i odrasli, i bebe vole slušati muziku. Možete puštati muziku jačeg ritma kada je beba budna, ali kada spava, neka to budu nježniji zvuci. Bebu također možete držati u naručju ili povezu i plesati sa njom.

Nema bolje igre za bebe od masaže. Nježno dodirivanje bebinih ruku i nogu pomaže uspostavljanju povezanosti u bebinom mozgu i čini da se ona osjeća sigurno.
A ko ne voli masažu stopala?

Igre za bebe od 1 do 3 mjeseca starosti

Starija novorođenčad vole gledati knjige sa svijetlim slikama, punim boja i kontrasta, zato je sada pravo vrijeme da izvučete za nju odabrane knjige. Iako vaša beba ne razumije priču, uživat će gledajući slike i slušajući vaš glas.

Predmeti koji proizvode razne zvukove također su zanimljivi u ovom periodu. Zvečke ili kreštave plišane igračke isto su puni pogodak. Iako vaša beba još ne zna rukovati njima i izazvati zvuk, nježno ih stegnite u njenoj ručici, ili zatrestite ručicu naprijed – nazad. Oduševit će se.

Vaše smiješno lice jedno je od bebinih najdražih igračaka! Ne bojte se biti blesavi – vaša beba oduševit će se gledajući vas kako plazite jezik, napuhujete obraze ili pravite smiješne zvukove ustima!

Podijelite sa nama vaša iskustva i savjete!
Na poslu sa trudničkim stomakom
U redu je ako nastavite raditi sve do posljednje sedmice ili čak dana trudnoće, dok god nemate nikakvih komplikacija. Ali kako održati svoju energiju na poslu, a da vam i dalje ostaje vremena da budete uključeni u svijet svoje bebe? Mi imamo nekoliko praktičnih savjeta da vam u tome pomognu.

Slobodno nastavite sa poslom. Dok god nemate nikakvih komplikacija, ne bi trebalo biti prepreka da nastavite sa radom do posljednjih sedmica ili čak dana vaše trudnoće. Ipak, potrudite se da obezbijedite sebi vrijeme odmora (15 minuta je najčešće dovoljno) kada ćete se prebaciti sa dnevne gnjavaže na poslu u osluškivanje svijeta Vaše bebe.

BUDITE ZDRAVI NA POSLU Ukoliko vaša trudnoća nije visoko rizična, vjerovatno ćete biti u stanju nastaviti sa radom tokom trudnoće sve do ili skoro do termina, ukoliko to budete željeli, iako naravno postoje poslovi koji baš i ne odgovaraju trudnicama. Evo nekoliko savjeta da vam pomognu da dan na poslu provedete što udobnije:

Uzimajte kratke pauze

Ukoliko je moguće, uzimajte kratke pauze (15 minuta će biti dovoljno) i podižite noge u regularnim intervalima tokom dana. Ovo će pospješiti cirkulaciju krvi, smanjiti problem oticanja članaka i spriječiti grčeve.

Ustanite

Kad god ustanete nakon istezanja za stolom ili ako imate luksuz da kratko prilegnete, zapamtite da to uradite polako. Naglo ustajanje kad ste trudni može izazvati vrtoglavicu.

Opustite se

Ako imate stresan posao, nađite neki vid relaksacije kao što su joga ili meditacija, u čemu ćete uživati i što možete praktikovati sami. Ne morate biti stručnjak da bi vam koristile ove tehnike. Čak će vam i najosnovnija rutina pomoći da smanjite tenziju i da se osjetite smireno i dobro. Mnogo stresa može povećati rizik od prijevremenog porođaja, pa je potrebno posebno voditi računa ne samo o svom fizičkom već i o emocionalnom stanju.

Dovoljno spavajte

Ako možete naći neko udobno, mirno mjesto na poslu da prilegnete, odrijemajte kratko na poslu. Ukoliko to nije moguće, potrudite se da odete na spavanje veoma rano kad dođete kući.

Vježbajte

Vježbanje može olakšati trudničke neprijatnosti, podići vaše raspoloženje i zategnuti mišiće koji će vam biti potrebni na porođaju. Ali, nisu sve vježbe sigurne za trudnice. Za važne mjere opreza i dobre trudničke vježbe, nastavite sa čitanjem!

Trebate li vježbati tokom trudnoće? Dobro pravilo jeste da, ako je sve u redu, možete da radite gotovo sve vježbe tokom trudnoće koje ste radili i ranije. A ako niste vježbali, sad je pravo vrijeme da počnete.
Vježbanje zateže i oblikuje mišiće, od kojih ćete neke koristiti tokom porođaja. One također pospješuju cirkulaciju krvi između vas i vaše bebe, smanjuju mnoge neprijatnosti trudnoće ( kao što je bol u leđima), povećavaju vaš nivo energije i pomažu vam da se osjećate emocionalno dobro.

Sigurnost na prvom mjestu

Dok je fitnes za trudnice odličan za vas i vašu bebu, potrebno je da obratite pažnju na neke mjere opreza kada radite prenatalne vježbe.

Evo nekih savjeta:
  • Nemojte vježbati duže od 30 minuta.
  • Uvijek uključite zagrijavanje i hlađenje (pored 30 minuta vježbanja).
  • Izbjegavajte prisilna, pasivna istezanja tokom trudničkog fitnesa, kao što su da dohvatite prste na nogama ili istezanje tetiva. Trudnički hormoni čine Vaše zglobove mekšim, pa tako pretjerano istezanje – koje može da izazove povredu mišića – predstavlja veći rizik tokom trudnoće. Također, izbjegavajte trzanja i skakanja ili brze promjene položaja.
  • Ograničite aerobnu aktivnost na varijante nižeg intenziteta, naročito ako niste redovno vježbali prije trudnoće. Brzo hodanje, plivanje i vožnja sobnog bicikla dobar su izbor vježbi tokom trudnoće.
  • Ako krenete na aerobik ili druge treninge, vježbajte isključivo na drvenim površinama ili na tepihu gustog tkanja i obavezno obavijestite instruktora da ste trudni.
  • Zaštitite svoje stomačne i leđne mišiće tokom prenatalnih vježbi uz pomoć dobrog držanja i to tako što ćete izbjegavati vježbe koje će ih napinjati kao što su puni trbušnjaci ili podizanje obje noge sa poda u isto vreme. Umjesto toga, radite kratke trbušnjake, a kada radite dizanje nogu, odižite jednu pa drugu nogu dok je suprotna noga savijena, sa stopalom na podu.
  • Mjerite otkucaje srca na vrhuncu aktivnosti kako biste bili sigurni da ne prelaze 140 otkucaja u minuti tokom trudničkog fitnesa.
  • Izbjegavajte pretjerano zagrijavanje: Pijte puno vode i ne vježbajte u toplim i vlažnim uslovima.
I zapamtite, uvijek se posavjetujte sa doktorom i babicom prije nego što počnete sa vježbama u trudnoći.

Podijelite sa nama vaša iskustva i savjete!
Privikavanje na tutu: Znakovi spremnosti
Pročitajte stručne savjete o tome kako da proučite ponašanje vašeg mališana i vidite je li spreman da počne koristiti tutu.
Prvo, neke perspektive za iznurene roditelje: svako zdravo dijete je uspješno naučeno na korištenje tute. Na duže staze, starosna dob u kojoj ono razvija ove posebne vještine nije previše važna. To nije odraz vaše vještine kao roditelja ili vaše ljubavi prema njemu.

Ali, ako počnete sa privikavanjem na tutu prije nego je vaše dijete biološki i emocionalno spremno, oboje možete postati frustrirani i uznemireni. Proces će se također otegnuti jer je vjerojatno da će se pretvori u bitku volje - a to je bitka u kojoj roditelji nikada ne pobijeđuju.
Zato je dobra ideja da prepoznajete znakove koji ukazuju da ćete vjerovatno uspješno riješiti problem prije nego što i počnete.

Većina djece počinju koristiti tutu između 18 i 30 mjeseci. Međutim, neka djeca se i dalje bore s ovom vještinom i kada imaju 4 godine. Ali, ako pogledate pažljivo, vaše dijete će vam svojim ponašanjem reći da je vjerovatno spremno za početak korištenja tute. Na primjer:
  • Ima li dijete stolicu u prilično predvidivom vremenu? Ukazuje li vam kroz riječi ili ponašanje da je ono svjesna da to upravo radi?
  • Može li spustiti i podići pantalone/trenerku/štrample?
  • Pokazuje li interes u toaletu i shvata šta drugi ljudi rade u njemu?
  • Može li doći do tute i samostalno sjesti na nju?
  • Je li počelo govoriti "Ne!" vama? Želi li imati barem neke od svojih igračaka na nekim posebnim mjestima? To pokazuje da se zanima u kontroli stvari u svom okruženju.
  • Zna li šta znači "mokro" i "suho" stanje?
  • Odgovara li na pohvale i želi da vam udovolji?
Ako vaše dijete pokazuje većinu navedenih ponašanja i aktivnosti, ono može biti spremno za početak korištenja tute, ali zapamtite, nikada ne pokušavajte dijete privikavati na tutu tokom nekog stresnog perioda, kao što je selidba ili odlazak na odmor, ili kada je dijete bolesno.
Ako vam isprva ne uspije, napravite pauzu i pokušajte ponovo za nekoliko nedjelja ili mjeseci.
To će se dogoditi – samo mu dajte malo vremena.

Podijelite sa nama vaše savjete!

Kako ublažiti grčeve vašoj bebi
Ako vaše maleno ne reaguje na sva vaša tješenja, vjerovatno ima grčeve. Ali, ne brinite! Mi vam nudimo par savjeta kako da pomognete svojoj bebi i smirite je, te možda dobijete malo mira u kući.

Normalno je da djeca od 3 mjeseca ili manje prolaze kroz periode nervoze, naročito između šest sati poslije podne i ponoći. Ako vaše tehnike umirenja kao hranjenje, presvlačenje, umotavanje i ljuljanje ne zaustave plač vaše bebe, onda je vaša beba možda među onih 20 posto koje imaju grčeve.

Uzroci grčeva kod beba

Ako vaša beba dobije grčeve, ili počne mnogo da plače, promjene ćete primijetiti između druge i četvrte sedmice njene starosti. Njen plač će se pojačati kako dan odmiče, a ona će vjerovatno imati gasove te ispružati i skupljati nogice.
Ljekari ne znaju šta tačno prouzrokuje grčeve kod beba, ali ovo su mogući uzroci:
  • Nerazvijen nervni sistem
  • Problem sa nelagodom uzrokovan npr. emicionalnom napetošću ili stresnom situacijom u porodici
  • Medicinski problem, kao što je hernia
  • Nešto u vašoj ishrani, što iritira bebin stomak (ukoliko dojite)
Kako umiriti plač vaše bebe

Vjerovatno je najteža stvar kada beba ima grčeve to što se čini da je ništa ne može utješiti. Ali, to ne znači da ne trebate pokušavati. Evo nekoliko taktika koje mogu umiriti bebu sa grčevima:

Ljuljajte bebu
Ljuljanje bebe, ili stavljanje u ljuljašku sa nekim blagim zvukom poput usisivača ili fena u pozadini, nekada može umiriti bebu, jer stalno gibanje može djelovati umirujuće.

Šetajte sa bebom u nosiljci
Kao i ljuljanje, i ovo kretanje je umirujuće, a ako je beba tako blizu vas, i to joj može pomoći da se osjeća bolje.

Umotajte bebu
Umotajte svoju bebu u veliku, tanku deku. To će joj pomoći jer će se osjećati toplo, udobno i sigurno.

Dajte bebi cuclu
Ne pomaže uvijek, ali sisanje za neke bebe je umirujuće i utješno.

Trljajte bebina leđa
Položite svoju bebu na stomak u svoje krilo te joj nježno prstima masirajte leđa. Ovo može umanjiti pritisak u bebinom stomaku.

Provjerite svoju ishranu
Ukoliko dojite, određene namirnice u vašoj ishrani mogu biti uzrok nelagode vaše bebe. Mliječni proizvodi, kofein, kupus i luk su potencijalni krivci, pa pokušajte izbjegavati po jednu od tih namirnica na nekoliko dana i tako saznajte koja namirnica ne odgovara.

Ne očajavajte i ne gubite nadu!
Možda nam sada ne vjerujete, ali bebini grčevi neće trajati zauvijek. Dok vaša beba napuni četiri mjeseca, grčevi će najvjerovatnije nestati – a vi ćete biti sretniji!

Lista potrebne odjeće za bebu
Ako vas zanima koliko komada od svake vrste odjeće za bebu vam treba prije nego stigne kući, predlažemo vam sljedeću listu:
Odlazak u prodavnicu, prepunu odjeće za bebe, može biti pomalo naporno. Kako da znate šta vam zaista odmah treba? Možete lako doći u iskušenje da kupite sve, ali znajte samo da, ako je neki komad odjeće u prodavnici, to ga ne čini neophodnim vašoj bebi.

Ovdje je lista osnovnih kompleta dječije odjeće, koja će za početak biti dovoljna za prve dane života vaše bebe. Neke količine mogu izgledati pretjerane, ali sa par dodatnih komada nećete pogriješiti, a i nećete morati prati svakoga dana.
  • 3 mekana peškira za kupanje, bebine veličine
  • 6-10 krpica za pranje bebe
  • 6 - 8 dekica za umotavanje
  • 6 benkica sa kopčanjem sprijeda
  • 6-10 gegica sa kopčanjem sprijeda
  • 2 džemperčića
  • 3 odijelca za spavanje
  • 4 plahte (pobrinite se da čvrsto priliježu na madrac)
  • 2 ili 3 tanka pokrivača ili dekice (paperjaste dekice riskantne su zbog tzv. Iznenadne dojenačke smrti), ušuškane oko madraca
  • 4 do 6 pari čarapica ili papa
  • Pelene primjerene veličine
  • Minimalno 1 šeširić širokog oboda kako bi zaštitio bebinu glavu i lice od sunca i ostalih vanjskih uticaja
  • Zimsko odjelce ukoliko živite u oblasti hladne klime
  • Rukavice, ukoliko živite u oblasti hladne klime (ne brinite zbog toga ako su tanke, djeci trebaju slobodne ruke, kako bi istraživala)
Šta očekivati od pelene?

Pelene su važan dio kada je u pitanju zdravlje i sreća vaše bebe.

Prvo što trebate vidjeti jeste, odgovara li bebi veličina pelene. Obzirom da bebe rastu jako brzo, veoma je važno da je pelena prave veličine!

Kada birate pelene, obratite pažnju na nekoliko faktora prije nego donesete odluku. Uzmite u obzir cijenu, udobnost i mogućnost apsorpcije.
Obrok za dvoje tokom trudnoće
Vaš prelijepi trudnički stomačić promijenit će vaš životni stil na mnogim poljima, a hranjenje je jedno od njih. Možda ćete osjetiti potrebu da jedete više nego ranije ili pak obrnuto, a možda budete imali i neobjašnjivu želju za hranom koju nikada prije niste voljeli. U nastavku pročitajte, koliko kalorija vam zapravo treba – koji nutrijenti su esencijalni za vas i vašu bebu i još mnogo toga!
Kada ste trudni, sigurno želite pažljivo birati hranu, jer je ovo dvoje usko povezano. Sigurno ćete htjeti jesti zdravu hranu za svoju bebu.

Ali, šta je zapravo dobra hrana u trudnoći? Prije svega, ne počinjite dijetu kako biste smršali! Trudnički način ishrane nema ništa zajedničko sa gubljenjem kilograma! Zapravo, trudnoća nije vrijeme kada biste trebali gubiti kilograme. Jedite dobre, hranjive obroke, pa nećete imati nikakvih problema kada budete željeli skinuti trudničke kilograme jednom kada se beba rodi. Ipak, ako imate poteškoća sa težinom, bilo prevelikom ili premalom – tada trebate uvesti specijalni program ishrane, počevši od prvog tromjesečja i tokom cijele trudnoće. Razgovarajte o ovome sa svojim ljekarom, jer trudnoća zaista nije vrijeme da se izgladnjujete.

Često se sa zabrinutošću pitamo, koliko kilograma bi žena trebala da dobije tijekom trudnoće. Rang između 8 i 16 kilograma je normalan, ali ne predstavlja problem ni ako premašite ovaj raspon. Nekoliko britanskih ljekara uopšte ne postavlja neke granice u dobijanju težine. Naravno, ukoliko dobijete više od 20 kilograma, trebat će vam malo duže vremena da ih izgubite. Dakle, kako god tokom trudnoće ne smijete na dijetu za skidanje kilograma, tako je ne trebate ni koristiti kao izgovor za prekomjerno jelo!

Stvari koje je dobro jesti

Za hranjenje tokom trudnoće, ovo su glavne kategorije hrane, sa primjerima serviranja:

KALORIJE: Većina trudnih žena treba oko 300 dodatnih kalorija dnevno. Ovoliko kalorija stane u dvije čaše mlijeka sa niskim postotkom masnoće, šoljicu sladoleda, pecivo sa mliječnim namazom ili sendvič sa tunjevinom.

ŽELJA ZA HRANOM: Niko zapravo ne zna zašto neke žene žele baš određenu vrstu hrane tokom trudnoće, ali te želje ne bi trebale biti odraz nekih nedostataka u ishrani. Nema nikakvih razloga da ne jedete ono što želite, sve dok pazite da izbjegnete previše dobijenih kilograma. Nažalost, nekim ženama se čak dešava da žude za nečim što nije hrana, kao što su prašak za pranje rublja ili glina, te ih žele pojesti. Ovo stanje je nazvano Pika. Ukoliko imate ovakvih želja, obratite se svom ljekaru opšte prakse.

PROTEINI: Trudnim ženama treba oko 60 grama proteina dnevno. Šolja mlijeka ili 30 grama crvenog mesa sadrže oko 10 grama proteina. Dobri izvori proteina su i nemasno meso, piletina, riba, suhi grah, leća, orašasti plodovi, jaja i sir. Izbjegavajte nepasterizirani mladi sir. Također, izbjegavajte sirova jaja, sirovo ili nedopečeno meso, jer oni mogu sadržavati bakterije koje mogu naštetiti vašoj bebi.

KALCIJ: Kalcij je tijekom trudnoće potreban za formiranje bebinih kostiju i zubi. Preporučena dnevna doza kalcija u trudnoći je 1,200 miligrama. Kalcij se nalazi u zelenom lisnatom povrću, soku od naranče, mlijeku, jogurtu i siru. Trebali biste dnevno jesti četiri obroka bogata kalcijem.

ŽELJEZO: Potrebno vam je 15 do 30 grama dnevno. Riba, piletina, integralni hljeb i žitarice, zeleno lisnato povrće, mahunarke, suho voće, kuhana jaja i crveno meso zaista su dobri izvori željeza. Neke žene uzimaju suplemente željeza u drugom i trećem tromjesečju trudnoće, ali ako jedete hranu dovoljno bogatu željezom, ovi suplementi neće vam biti potrebni.

PRENATALNI VITAMINI I MINERALI – DODACI PREHRANI: Dok dodaci vitamina i minerala prehrani trudnih žena koje se hrane zdravo vjerovatno nisu ni potrebni, većina medicinskog osoblja smatra da ne mogu ni da škode, te se mogu koristiti od početka prvog tromjesečja trudnoće. Nemojte ih uzimati umjesto zdrave prehrane koja je uvijek sastavni dio trudnoće. Posavjetujte se sa svojim ljekarom opšte prakse prije nego uključite bilo kakve vitamine ili dodatke prehrani u svoju ishranu. Sve vitamine i željezo čuvajte van dohvata djece, u zatvorenim bočicama kako biste spriječili slučajna predoziranja.

Na kraju, vaš trudnički stomačić treba samo malo više od vaših uobičajenih prehrambenih navika. Vaš trudnički mozak možda će se poigravati sa vama te vam stvarati zaista neobične želje za jelom, ali osim ovoga, sve dok se držite izbalansirane prehrane, vaša će beba sretno i zdravo rasti u vašem stomačiću.
Prvi korak
Svi smo svjesni da su prvi koraci vašeg mališana jedna od najbitnijih faza u razvoju.
Kako prepoznati znakove da je vaše dijete spremno za svoje prve korake?

Kada beba napravi svoj prvi korak, to je monumentalni događaj. Kada se puzanje bebe pretvori u pokušaje hodanja, vaša beba je na putu da postane dijete.

Iako bebe razvijaju vještine hodanja svojim vlastitim tempom, većina beba nauči da puže i odguruje se se sa oko 8 mjeseci i napreduje ka samostalnom hodu između 9 i 17 mjeseci.

Imajte na umu da neke bebe u potpunosti preskaču fazu puzanja. U tim slučajevima, vaša beba će se vjerojatno kretati okolo na svojoj guzi ili trbuhu, koristeći ruke i noge kako bi se odgurivala naprijed.

Faza odgurivanja je potpuno normalna – vaša beba jača svoje mišiće koji će uskoro biti korišteni za hodanje. Nakon puzanja ili faze odgurivanja beba će vrlo brzo biti u mogućnosti da se podigne u stojeći položaj. Kako beba razvija ovu vještinu, važno joj je pokazati kako da savije koljena, tako da se može spustiti iz stojećeg u sjedeći položaj (i obrnuto).

Nakon što usavrši stajanje, slijede prvi koraci. Kad se beba počne osjećati stabilnije na nogama, može pokušati i da napravi nekoliko koraka. Neka drži vašu ruku ili se oslanja na namještaj kako bi održala ravnotežu prilikom pravljenja koraka.

Kada se osjeti ugodno praveći ove mini korake, postaće sigurnija, a prije nego što se i uvjerite u to, vaša beba će početi da hoda!

"Po uspravnom hodu čovjek se razlikuje od ostalih primata, stoga i ne treba posebno naglašavati važnost uspravnog stava i hoda. Da bi se izbjegli riziko faktori koji mogu utjecati na pravilan hod potrebno je svakom novorođenčetu u dobi do 6 sedmica po porodu uraditi ultrazvuk kukova. Na taj način se može otkriti razvojni poremećaj kuka, koji je urođena anomalija, i ako se na vrijeme otkrije može se u potpunosti izliječiti konzervativno. Na taj način se izbjegavaju bolni operativni zahvati i dugotrajna rehabilitacija sa neizvjesnim ishodom i mogućim trajnim invaliditetom.
Pored urođenog postoji i stečeno iščašenje kukova za koje odgovornost snose oni koji se brinu za bebu. Stoga vas lijepo molim neka sve bude spontano! Puzanje, sjedenje, uspravljanje, prohodavanje, sve u periodu kada beba za to bude spremna, a ne kada mi mislimo da bi trebala. Molim vas izbjegavajte dubke, hodalice, prisilno oslanjanje na noge! Ukoliko se budete pridržavali ovih savjeta vaša će beba uspješno i lijepo napraviti prve korake. Vi ćete ih zabilježiti foto aparatom ili kamerom, a bake i nane će napraviti pitu-prohodalicu maslenicu koja je lijep običaj u nekim našim krajevima. Vama i vašoj bebi želimo joj puno puno zdravih koraka u budućnosti.", savjetuje dr Verica Mišanović, Pampers stručnjak.

Kada je vaša beba počela da hoda?
Prva riječ
Pomaganje Vašoj bebi da dostigne ovu veoma važnu (i nadasve voljenu) prekretnicu jeste uobičajena stvar. Pročitajte tekst koji slijedi i saznajte šta možete učiniti kako biste motivirali svoje maleno da počne pričati.

Malo je tako uzbudljivih prekretnica za bebe kao što su prve riječi. One naprosto zvuče neodoljivo, a sama činjenica da Vaše maleno može razgovarati sa Vama te da možete bolje razumjeti njegove potrebe i želje veliko je dostignuće i za Vas i za bebu.

Dok svako dijete uči govoriti svojim vlastitim tempom, Vaša beba bi mogla probrbljati svoje prvo “mama” ili “tata” između šestog i osmog mjeseca, a oko jedne godine starosti, mogla bi na svoju listu dodati još po koju riječ!

Vaše dijete vjerovatno neće moći razviti potpunu konverzaciju prije druge godine starosti, ali nikada nije prerano da ga počnete ohrabrivati u razvoju govora. Ovi savjeti pomoći će Vašoj bebi da progovori.

Ovo može zvučati čudno i prejednostavno, ali u prvoj godini života, bebe bukvalno privlače glasovi i lica roditelja. Prema tome, jednostavan govor bebi može joj puno pomoći u kreiranju vokabulara a podstiče i prve riječi.

Pričajte razgovijetno svom malenom o svojim dnevnim obavezama dok ih obavljate, čak i kada Vam se to čini pomalo blesavo (npr.: “Mama upravo traži plave čarape!”). Pobrinite se da svojoj bebi konstantno dajete upute o novim okruženjima i predstavite joj nove riječi (npr.: “Vidi ove prelijepe ruže u parku!”).

Potrudite se da date odgovor na sve u što Vaša beba gleda. Pratite njeno interesovanje i neka Vas sama beba vodi ka temama o kojima ćete joj pričati. Primjera radi, ako Vaše dijete gleda u psa i brblja, neka vam to bude tema, te ponavljajte riječ “pas” dok pokazujete na njega.

Dnevne aktivnosti kao što su kupanje, hranjenje i mijenjanje pelena idealne su prilike za razgovore sa Vašom bebom svakoga dana. U ovim prilikama beba će pamtiti riječi i fraze te ih povezivati sa aktivnostima.

POSTOJE MILIONI PUTEVA RAZVOJA. Svaka će beba stići gdje treba na svoj vlastiti način i u svoje vrijeme.

Pampers prati roditelje i bebe na tom putu ljubavi, igre i sna, podržavajući ove 3 najvažnije stvari za bebin sretan i zdrav razvoj.

Koja je bila prva riječ Vaše bebe? Podijelite sa nama svoje iskustvo ove važne prekretnice koju ste prešli sa svojom bebom.
Putovanje od 'prvih trenutaka' koje roditelji i bebe proživljavaju zajedno
Svi prvi momenti koje roditelji i mališani iskuse na svom zajedničkom putu kao porodica, bili oni mali ili veliki – momenti su koji se trebaju cijeniti i slaviti.

Prvi momenti sa sobom donose širok spektar emocija kod novih i iskusnih roditelja, ali i onih koji to tek trebaju postati.

Budući roditelji po prvi put vide svog mališana na sonogramu prilikom kontrole trudnoće. Također, tada i prvi put čuju otkucaje srca svoje bebe, te su ovi trenuci ispunjeni osjećajima sreće i radosti. Sliku bebe sa sonograma čuvaju kao najljepšu uspomenu.

"Činjenica je da veza između roditelja majke i oca sa jedne strane i budućeg člana obitelji sa druge strane počinje puno puno prije rođenja, pa čak i začeća novog bića. Roditelji iz ljubavi planiraju podariti život novom čovjeku, i tada dok još nema nikakvog materijalnog dokaza postojanja, oni je zamišljaju kao najljepšu bebu na svijetu i već je beskrajno vole. Kada dođe sretni moment u kome se potvrdi da se njihova želja o začeću ostvarila, ljubav se još više povećava. Onog momenta kada ugledaju prvi „materijalni dokaz“ postojanja UZ sliku i čuju otkucaje srca njihovoj sreći nema kraja. Prvi plač na rođenju zvuči mnogo bolje od Betovenove IX simfonije, što znači savršeno. Naravno zabrinutost za rast, razvoj i budućnost donosi sa sobom i neke negativne emocije koje beba osjeti. Zato prisni odnos roditelja, razgovor, opuštajuća atmosfera imaju pozitivan učinak na pravilan rast i razvoj bebe" kazala je Pampers ekspert pedijatrica dr.sci.med Verica Mišanović.

Budući roditelji očekuju osjećaje anticipacije, nade i uzbuđenja zbog dolaska njihovog mališana i svih tih neprocjenjivih trenutaka koji dolaze. Za novog roditelja, nema ljepšeg iskustva ni nagrade od doživljavanja svih tih bebinih prekrasnih “prvi put”.

Bilo kako bilo, iskusni roditelji često osjećaju nostalgiju i dirljive uspomene kada se osvrnu unatrag i prisjete svog prekrasnog putovanja kroz sve te “prvi put” momente svoje porodice.

Kao počast mnogim “prvi put” momentima koje porodice iskuse zajedno, Pampers je lansirao video kompilaciju “Firsts”, koja prikazuje razna neprocjenjiva iskustva roditelja i njihovih beba na zajedničkom životnom putu.

Neka vas Pampersov “Firsts” video inspiriše da sa nama podijelite svoje “prvi put” moment koje doživite sa svojom bebom.
Pampers vam želi godine ljubavi, sna i igre
Draga mama,

Hvala na sudjelovanju u Pampers zajednici roditelja i podjeljenom iskustvu sa drugim mamama.

Sigurno se slažete sa nama da:

POSTOJI MILION VRSTA RODITELJA.
POSTOJI MILION NAČINA DA SE PODIŽE BEBA.
POSTOJI MILION PUTEVA NA PUTOVANJU KROZ RAZVOJ.

ali

KADA JE PODIZANJE BEBE U PITANJU, NE RADI SE O TOME ŠTA JE VAŽNO MILIONIMA, VEĆ ŠTA JE VAŽNO VAŠOJ BEBI.

Svi se slažu da je za bebu najvažnija Ljubav, miran san i igra.
Zato mi u Pampersu pomažemo da se proslave, podrže i zaštite ove tri stvari na milion načina.

Pampers vam želi godine ljubavi, sna i igre.

Voljeli bimo da čujemo vaše mišljenje. Da li se slažete da su ljubav, san i igra jednako važni za bebin srećan I zdrav razvoj, ili biste radije odabrali jednu od ove tri stvari kao najvažnije u podizanju djeteta?
Koja bi to stvar bila?
Bebina rutina spavanja
Napisala: pedijatrica dr.sci.med Verica Mišanović
Kada spavamo, mi prolazimo kroz različita stanja i faze sna. Za odrasle i za djecu, ova “struktura sna” odvija se po predvidivom uzorku REM (Rapidni pokreti očiju) i NREM (Ne-rapidni pokreti očiju). Ove faze mijenjaju se približno svakih 90 minuta.

NREM san ima 3 faze:
1: Lagani san; lako buđenje; mišići opušteni sa povremenim trzajima; pokreti očiju su spori.
2: Pokreti očiju prestaju.
3 i 4: Pojavljuju se većinom u prvoj polovini noći; dubok san; teško buđenje; mišići su opušteni.

REM san ciklira tijekom NREM faza tijekom cijele noći. Obično nastaje 90 minuta nakon što zaspite, ali duži, dublji periodi pojavljuju se tijekom druge polovine noći. Oči se rapidno pokreću iako su zatvorene, disanje, otkucaji srca i krvni pritisak se mijenjaju, pojavljuju se snovi.

Zbog ovih činjenica, san beba ocjenjujemo drugačije. Dijelimo ga u tri kategorije:
  • Aktivni san – Sličan je REM snu. Bebine oči, ekstremiteti ili cijelo tijelo trza ili se pomjera. Može izgledati da se beba smije, pravi grimase, pravi male zvukove ili vokalizacije.
  • Tihi san – Sličan je NREM snu. Tijekom tihog sna beba će vjerovatno biti mirnija i biće je teže probuditi.
  • Nedeterminisani ili Tranzicijski san – To su periodi sna kada se ne može tačno odrediti, je li beba u fazi aktivnog ili tihog sna.
San je važan za bebin zdrav i sertan razvoj

Većina petomjesečnih beba prespava cijelu noć. Ali, kako raste, beba se može zapravo češće buditi, naročito u drugoj polovini svoje prve godine života. Ovo može biti posljedica mnogih činjenica: neke studije ukazuju na to da beba tada postaje svjesna svoga okruženja i svoje vezanosti za majku, te je svjesnija majčinog odsustva. Druga istraživanja pokazuju povezanost između noćnog buđenja i izbijanja zubića, naglog rasta i drugih razvojnih prekretnica.

Buđenje tijekom noći

Već u starosti od tri sedmice, 90 posto djece se budi i doziva roditelje plačem. Ali, ne brinite, sa tri mjeseca starosti samo 50 posto djece signalizira roditeljima da su budni. Ostala polovica sama opet utone u san. Eksperti za spavanje slažu se da majke mogu pomoći bebi i ohrabriti je da sama zaspi, pa će tako svi spavati bolje.

Zašto se bebe bude?
Nekada roditelji imaju osjećaj da sve može probuditi bebu! Nisu daleko od istine: mnogi interni i eksterni faktori mogu poremetiti bebin san. Ovi faktori variraju individualno, ali generalno, sva trenutno raspoloživa istraživanja sugerišu da beba treba biti suha tijekom sna, te da je to jedan od faktora koji može minimalizovati remećenje sna.

“Ako je dijete nahranjeno i suho, bolje će spavati i rasti bez teškoća. Tijekom prvog mjeseca, normalno je da beba spava 16 do 18 sati, a do kraja prve godine života, san će već biti reduciran na 15 sati. Kada je vaša beba budna, trebate joj pričati i privuči njenu pažnju”, kaže Pampers ekspert, pedijatrica dr.sci.med Verica Mišanović.

Malo je zvukova koje roditelji vole čuti kao bebino gugutanje i grgljanje – naročito ako su posljedica suhe noći, tijekom koje se beba odmorila. Zapravo, može se reći da je sretna, odmorna beba muzika za uši svakog roditelja!

Pampers Active Baby-Dry pelene razvijene su da pomognu vašoj bebi da mirno spava, te da se ujutro probudi sretna i gugutajući.

Pročitajte više o Pampers Active Baby’ jedinstvenom sloju na sljedećem linku:
https://www.facebook.com/video.php?v=910554895644051&set=vb.110133115686237&type=2&theater

Sve što vašoj bebi treba za neometan san i jutro puno gugutanja su vaša ljubav i pelena koja će je održati suhom tijekom cijele noći.
Prvi dan kod kuće
Napisala: pedijatrica dr.sci.med Verica Mišanović
Najsretniji trenutak u životu svakog roditelja je kada novorođenče dolazi kući po prvi put, donoseći radost i uzbuđenje cijeloj porodici.

Kuća treba biti spremna u potpunosti: bebin krevet je namješten svježe opranom i ispeglanom posteljinom. Pelene i odjeća za bebu također su spremni, svježe oprani i ispeglani.

Majka i otac trebaju biti što opušteniji, iako su uzbuđeni i prestrašeni, jer potrebno je vremena da se svi naviknu na sve.

Mama treba bebi tokom dana promijeniti pelenu svaka tri do četiri sata. Operite svoju bebu toplom vodom, namažite kremom i koristite pelene koje dobro upijaju i koje ujedno štite kožu.

Kada je u pitanju njega kože, jedinstvena kombinacija Pampers Premium Care pelene od super mekanih materijala daju zaštitu od 5 zvjezdica i osjećaj mekoće pamuka. Vašoj bebi bit će lagodno i ugodno istraživati svoj svijet.

Nakon prvog dana kod kuće, posjetit će vas patronažna serstra, pobrinuti se za bebin pupak i dati vam vrijedne savjete o prvom kupanju, njezi nosne šupljine i pupka.

Nakon 7 dana, ako vremenski uslovi dozvoljavaju, možete sa djetetom izaći iz kuće, jer vaša beba treba svježeg zraka.

„Kada beba napuni mjesec dana, potrebno je da odaberete pedijatra kome vjerujete, otvorite karton u zdravstvenoj ustanovi i odvedete svoju bebu na prvi pregled.“, savjet je Pampersovog pedijatra.

Roditelji, vi morate biti smireni i strpljivi i polako se navikavati na novog člana porodice koji se grčevito bori da zauzme centralno mjesto u vašem domu i vašim srcima.


Napisao: prim. mr. sc. Željko Rončević, dr. med.

Nakon poroda i nekoliko dana provedenih u rodilištu gdje su o vašoj bebi brinule uglavnom medicinske sestre i pedijatri dolazite kući. To je izuzetno sretan i važan događaj u vasem životu i životu vaše obitelji. Kao majka sretni ste ali i pomalo zabrinuti. Vjerojatno mislite: pa ja malo znam o bebama. Važno je da znate nekoliko stvari o novorođenčadi. Pupak (podvezani dio pupčane vrce) još nije otpao i trebaće jos otprilike 7 – 10 dana da se to dogodi. Na pupak stavljajte sterilnu kompresu. Najbolja hrana za vašu bebu je vaše mlijeko. Budite uporni da istrajete u dojenju jer majčino mlijeko je najbolje zbog mnogo razloga. U početku to neće biti lako jer svaki početak je težak. Dojenje nije samo hranjenje bebe, to je i početak vašeg prisnog kontakta, beba osjeća vaše otkucaje srca i osjeća se lijepo dok doji, isto kao i vi. Poslije podoja bebe podrignu i treba ih često uspraviti da to lakše urade i oslobode svoj mali želudac viška zraka. Vaša beba što više doji više i mokri i trebate je redovito presvlačiti. Ona može imati stolicu svaki dan, više puta dnevno ili jedanput u nekoliko dana i sve je to normalno. Stolica je obično zlatno žuta a ako duže stoji može i da ima zelenkastu boju. Bebe štucaju i podriguju i sve je to normalno i ne uzbuđujte se zbog toga. Beba može biti blago žućkaste boje kože i tu se obično radi o fiziološkoj žutici. Čest je i osip po koži u obliku crvenih flekica. Ne izbjegavajte pomoć iskusne majke ili medicinske sestre u prvim danima života vaše bebe dok ne uspostavite harmoničan odnos s vašim novorođenčetom. Ukoliko vam izgleda da nešto odudara od noromalnog obratite se vašem pedijatru, bolje nego da stalno razmišljate da s vašom bebom nešto nije u redu.
Pregled razvojnih perioda beba po starosti
Napisala: pedijatrica dr.sci.med Verica Mišanović
Sad ste došli kući!

Morate se naviknuti jedno na drugo, ali zapamtite za to je potrebno vrijeme! Svaki dan ćete primijetiti nešto novo kod vaše bebe, za neke pojave ćete imati objašnjenje, a za neke neke NE! Nemojte očajavati, krenimo korak po korak:

Od rođenja do kraja prvog mjeseca:

Bebe su nakon dolaska na ovaj svet dobro pripremljene za život, ali ipak im za dobar rast i razvoj treba mnogo ljubavi, nježnosti i njege roditelja.

Majku prepoznaju uz pomoć čula vida, mirisa i sluha, a uz pomoć mirisa i refleksa sisanja pronalaze majčine dojke, majčino mlijeko, počinju sisati. Na podsticaje iz okoline odazovu se uglavnom refleksno (nenamjerno). Ako im se stavi predmet na dlan, dijete jako stisne ručicu (refleks hvatanja), ako ga dodirnemo u blizini usana, tražiće bradavicu (refleks traženja majčine dojke), ako mu stopala dotiču tvrdnu podlogu, dijete će napraviti korak (refleks hodanja).

Od 1-3 mjeseca

Beba može u ležećem položaju na stomaku na kratko da podigne glavicu, ali još nije sposobna da je duže vrijeme drži uspravno. Ruke su i dalje stisnute u pesnicu sa palčevima na dlanu.Pokreti ruku i nogu su isto tako i dalje nekontrolisani i bez smisla u prvom mjesecu života. Pred kraj drugog mjeseca, većina dojenčadi ima toliko čvrste vratne mišiće da može na trenutak da drži glavu uspravno (kada ih dignete na rame), a nakon toga glavica im pada naprijed (stalna potpora glave još uvijek je obavezna!).

Sada imam tri mjeseca

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *