|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Pampers zajednica roditelja


Draga mama!

Dobro došla u Pampers zajednicu roditelja!
Svaka mama zaslužuje svu podršku ovog svijeta. Sada imate cijelu zajednicu koja navija za vas! Ovo mjesto smo napravili da biste mogle dijeliti svoja iskustva i postavljati pitanja o majčinstvu, zajedno sa drugim mamama i našim ekspertima. Kad god imate pitanje, mi smo tu za vas u Pampers zajednici roditelja.
Roditelji pomogli u odabiru 10 bosanskohercegovačkih gradova u kojima će porodilišta biti modernizovana uz podršku Pampersa!
Sarajevo 12.01.2016. – Pampers će podržati 10 bosanskohercegovačkih porodilišta sa namještajem za novorođenčad i pelenama. Roditelji su pomogli u odabiru 10 bosanskohercegovačkih gradova u kojima će porodilišta biti modernizovana uz podršku Pampersa. Odabrani gradovi su: Zenica, Travnik, Bugojno, Tuzla, Jajce, Bihać, Velika Kladuša, Tešanj, Kakanj i Konjic. Deset porodilišta, po jedno iz svakog nabrojanog grada će biti podržano od strane Pampersa sa namještajem za novorođenčad i pelenama.

U 2015. Pampers i UNICEF su proslavili 10 godina partnerstva, sa kampanjom ‘1 pakovanje = 1 vakcina koja spašava život’. U ovom periodu smo pokazali da, zajedno, možemo poboljšati živote majki i djece širom svijeta.

Kao zahvalnicu svim roditeljima iz Bosne i Hercegovine koji su podržali akciju, Pampers želi da podrži 10 porodilišta u Bosni i Hercegovini (Zenica, Travnik, Bugojno, Tuzla, Jajce, Bihać, Velika Kladuša, Tešanj, Kakanj i Konjic) nudeći namještaj i pelene za novorođenčad. Na ovaj način Pampers nastavlja svoj plan da doprinese brizi beba od prvog dana života, pružajući podršku porodilištima.

Na Pampers Facebook stranici, svi su mogli glasati za grad u Bosni i Hercegovini, gdje će porodilište biti modernizovano uz pomoć Pampersa. Svaki glas je predstavljao šansu za modernizaciju porodilište iz nekog bosanskohercegovačkog grada. Na ovaj način, ljudi su pokazali gestu dobre volje koja će pomoći majkama i djeci u Bosni i Hercegovini i širom svijeta, demonstrirajući još jednom da zajedno možemo transformisati svijet na bolje.

O Pampers i UNICEF kampanji ‘1 pakovanje = 1 vakcina koja spašava svijet’

Partnerstvo između Pampers®-a i UNICEF-a traje već 10 godina i tokom ovog perioda majčinski i neonatalni tetanus je eliminisan u 171 zemalja. Pampers poziva roditelje da im se pridruže u posebnoj rođendanskoj želji: da pomognu eliminisati majčinski i neonatalni tetanus (MNT) svuda gdje i dalje predstavlja prijetnju. Majčinski i neonatalni tetanus (MNT) pogađa obitelji u nekim od najsiromašnijih područja svijeta i javlja se kao direktan rezultat prakse nehigijenskog poroda, kao što je rezanje pupčane vrpce sa nesterilnim instrumentima. Jednom kada se novorođenče zarazi nema pravog lijeka. MNT i dalje uzima živote 49.000 novorođenčadi godišnje, što je ekvivalent gubitka života jedne bebe svakih 11 minuta. Za 10 godina partnerstvo Pampers®-a i UNICEF-a je imalo samo jednu želju: da eliminiše majčinski i neonatalni tetanus svuda. Zahvaljujući podršci roditelja, od kad je Pampers i UNICEF kampanja "1 pakovanje = 1 vakcina koja spašava život" počela, približno 500.000 života novorođenčadi je sačuvano i jedna vakcina stiže do majke i njene bebe svake sekunde.


1 Burkina Faso, Kambodža, Kamerun, Obala Bjelokosti, Gabon, Gana, Gvineja Bisau, Laos PDR, Liberija, Madagaskar, Mauritanija, Mianmar, Senegal, Tanzanija, Timor Leste, Sijera Leone i Uganda
U sklopu Pampers - UNICEF kampanje “1 pakovanje = 1 vakcina koja spašava život” osnovani su programi vakcinacije na Madagaskaru, u namjeri da pomognu u eliminaciji bolesti širom zemlje. Studije slučaja, prikupljene u toj zemlji od strane Pampersa i UNICEF-a tokom 2014. godine, napisane od strane Georgine Thompson iz UNICEF-a, govore o kampanji kroz lična iskustva lokalnih zdravstvenih radnika i majki. U seriji publikacija predstavit ćemo vam ove priče.
Upoznajte Antoinette

Antoinette Razafindravelo je tradicionalna babica, koja je u ruralnom selu Soamonina tokom 33 godine svoga rada pomogla na svijet doći mnogim bebama. Ruralno selo Soamonina smješteno je u visinskim predjelima Madagaskara, od najbližeg zdravstvenog centra je udaljeno 10 kilometara. U međuvremenu, dok pomaže ženama i djeci u svojoj zajednici koja ima 1750 stanovnika, Antoinette se brine o svojih četvero djece i unuka, te radi kao zemljoradnica.

Antoinette je pomogla doći na svijet tolikim bebama, da im više ne zna ni broj, ali vjeruje da ih je bilo preko stotinu. Pored pomaganja pri porodima, Antoinettte podiže i svijest o zdravstvenim programima uključujući tu i kampanje vakcinacija “1 pakovanje = 1 vakcina koja spašava život” protiv majčinskog i neonatalnog tetanusa, koju podržavaju Pampers i UNICEF. Ovi programi vakcinacije ključni su kako bi žene i djeca bili zdravi, uprkos izazovima sa kojima se susreću živeći u ruralnom predjelu, daleko od zdravstvenih ustanova.

Antoinette je veoma posvećena spašavanju života žena i djece, te podiže svijest o kampanjama vakcinacija. Ona ide od vrata do vrata, savjetuje i napominje žene da moraju biti vakcinisane kako bi zaštitile sebe i svoje nerođene bebe od smrtonosnih bolesti, uključujući majčinski i neonatalni tetanus. O njenoj velikoj posvećenosti svojoj zajednici govori i činjenica da ona čak pješači sa trudnim ženama i po tri sata do prvog zdravstvenog centra, kako bi im pomogla u terminima pregleda i vakcinacija.

Iako Antoinette nikada nije imala profesionalni medicinski trening, kao dio programa, ali i vođena vlastitim iskustvom, ona je pridobila znanje o načinu najsigurnijeg poroda. Prije nego što se buduće majke porode, Antoinette se pobrine da imaju alkohola u kući, koji će koristiti kao dezinfekcijsko sredstvo, ukoliko se beba rodi noću ili za vrijeme ekstremnih padavina. Ona pere ruke sapunom tokom cijelog procesa, a pupčanu vrpcu presijeca sa makazama koje su prethodno sterilisane alkoholom.

Pampers - UNICEF “1 pakovanje = 1 vakcina koja spašava život” kampanja osnovala je vakcinacijske programe na Madagaskaru, kako bi pomogla eliminisati bolest širom zemlje. Unatoč pomoći da se eliminiše majčinski i neonatalni tetanus u ukupno 17 zemalja, uključujući i Madagaskar, u opasnosti od ove smrtonosne bolesti još uvijek je, prema procjenama, 71 milion žena i njihovih novorođenčadi u 21 zemlji. Podrškom Pampers® - UNICEF kampanji, možemo pomoći majkama i bebama, koje su najranjivije kada je u pitanju majčinski i neonatalni tetanus.
Kampanja Pampersa i UNICEF-a, “1 pakovanje = 1 vakcina koja spašava život” finansirala je programe vakcinacije na Madagaskaru u cilju eliminacije bolesti širom te zemlje. Studije slučaja su prikupili Pampers i UNICEF tokom 2014. godine na Madagaskaru za vrijeme pružanja pomoći. Pisala ih je Georgina Thompson, a one su zapravo priča o kampanji kroz lične priče i doživljaje lokalnih zdravstvenih radnika i majki. U seriji publikacija predstavit ćemo vam neke od ovih priča.
Upoznajte Ernestine

Ernestine živi u ruralnom selu Soamonina, smještenom u visinskim predjelima Madagaskara, 10 kilometara udaljena od najbližeg zdravstvenog centra. Unatoč trudnoći od četiri mjeseca, Ernestine radi kao farmer sa svojim suprugom, kako bi obezbijedili osnovno za sebe i svoju porodicu u kojoj će uskoro biti troje djece. Njena dva dječaka, Jessy (10) i Sarobidy (8) pomažu im u uzgoju i prodaji voća i povrća na lokalnoj pijaci. Porodica živi u zajednici od 1750 žitelja i ima minimalan pristup zdravstvenim uslugama.

Zdravstveni programi, uključujući kampanje za vakcinaciju protiv majčinskog i neonatalnog tetanusa „1 pakovanje = 1 vakcina koja spašava život“ koju podržavaju Pampers i UNICEF, majkama kao što je Ernestine daje šansu da sačuvaju svoje i zdravlje svog nerođenog djeteta, te da se zaštite od bolesti unatoč teškim izazovima ruralnog okruženja u kome žive.

Ernestine je o važnosti vakcinacije naučila od lokalnog zdravstvenog radnika u svom selu. Lokalni zdravstveni radnici imaju integralnu ulogu u spašavanju života žena i djece, podižući svijest i informišući stanovnike sela o kampanji vakcinacije, po principu „od vrata do vrata“. Oni savjetuju i podsjećaju žene da se vakcinišu i zaštite sebe i svoje još nerođene bebe od bolesti kao što je majčinski i neonatalni tetanus.

Sarobidy, Ernestinino drugo dijete, rođeno je u kući, jer kada se Ernestine počela porađati, udaljenost najbližeg zdravstvenog centra bila je prevelika za pješačenje. Tradicionalna babica bila je prisutna i pomogla pri rođenju bebe. Ovo je često veoma opasno za žene kao što je Ernestine, jer tetanus je bolest koja živi u zemlji, te se lako može prenijeti kada se žena porađa i tradicionalna babica presječe pupčanu vrpcu. Ova činjenica još više naglašava koliko je važno da trudne žene prime sve potrebne vakcinacije protiv majčinskog i neonatalnog tetanusa. Nažalost, Ernestine je bila svjedok posljedice kada se na vakcinacije ne odlazi redovno kada se razboljelo dijete njene prijateljice.

Pampers - UNICEF kampanja “1 pakovanje = 1 vakcina koja spašava život” osnovala je programe vakcinacije na Madagaskaru, pomažući da se eliminiše majčinski i neonatalni tetanus širom zemlje. Uprkos pomoći da se ova bolest eliminiše u 17 zemalja, uključujući Madagaskar, procijenjeno je da je još uvijek u opasnosti od fatalnog majčinskog i neontalnog tetanusa 71 milion žena i njihovih novorođenčadi u 21 zemlji. Podržavajući Pampers® - UNICEF kampanju, možemo pomoći majkama i bebama koje su najranjivije od ove smrtonosne bolesti.
Intervju sa Ninom Schwalbe, glavnom zdravstvenom savjetnicom u UNICEF-ovom centralnom uredu o Pampers – UNICEF kampanji
Nina Schwalbe pridružila se UNICEF – u 2014. godine kao glavni zadravstveni savjetnik – novokreirana pozicija za pomoć pri vođenju UNICEF-ovih zdravstvenih napora, a koji uključuju UNICEF-ove napore za eliminaciju majčinskog i neonatalnog tetanusa.

P: Koliko je trenutno ugroženih žena i djece majčinskim i neonatalnim tetanusom, koliko života on odnese svake godine?
Nina Schwalbe:
Majčinski i neonatalni tetanus još uvijek odnosi mnoge živote novorođenčadi, a prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene organizacije, svake godine 49,000 beba umre od neonatalnog tetanusa. Ako ove brojeve pretvorimo u minute, to znači da svakih 11 minuta jedna beba umre od neonatalnog tetanusa. Dakle, dok ja ovo govorim, bebe umiru od ove bolesti.
Danas ova opasnost prijeti u 21 zemlji, a ukupno je u tim područjima oko 71 milion majki i njihovih novorođenčadi izloženo riziku infekcije tetanusom.

P: Kako Pampers – UNICEF kampanja stiže do žena i beba koji su najosjetljiviji na ovu bolest? Možete li nam reći kako se odvija proces pomoći dok ona zapravo stigne do žene?
Nina Schwalbe:
U UNICEF–u imamo diviziju, smještenu u Kopenhagenu, koja vodi pregovore sa proizvođačima, kako bi postigli najbolju moguću cijenu i osigurali dovoljno sredstava za potrebe programa.

Vakcine naručujemo na osnovu potreba neke zemlje, a u većini slučajeva vakcine se transportuju od proizvođača do zemlje u kojima će biti korištene. Transport može biti veoma težak, a temperatura mora ostati konstantna kako bi ostale djelotvorne – takozvani “hladni lanac” počinje u tvornici gdje se vakcine pakuju te se nastavlja sve dok se ne dostave do majki.

Kada vakcine stignu u neku zemlju, one se otpakuju i obično čuvaju u nacionalnoj hladnjači, gdje se održava određena temperatura. Vakcine se ponovno prepakuju – ovaj put većinom u hladne kutije, te se, u zavisnosti od zemlje do zemlje, transportuju bilo u kamionima ili malim avionima do određenih distrikta. Tu se zatim šalju lokalnim zajednicama ili selima, te se ponovo prepakuju u manje hladne kutije, nalik onima za piknik – dakle u manja pakovanja koje može stići do zajednice.

Kao što sam već spomenula, vakcine se mogu davati kroz regularnu imunizaciju ili kroz servis prenatalne njege – ili kroz specijalne kampanje.

Uporedo sa kampanjama, često idu i intenzivni napori da se zajednica pripremi. Riječ se širi različitim mehanizmima – nekada objavom u lokalnoj crkvi ili džamiji. Nekada su stariji pripadnici zajednica već informisani, te idu od kuće do kuće i obavještavaju žene da osoblje sa vakcinama dolazi narednog dana i savjetuje ih da dođu na vakcinaciju. Nekada, vijest se širi kroz školske programe, te se na taj način informiše zajednica.

Svaki tip vakcinacijskog programa uključuje usaglašen plan akcije sa vladom predmetne države. To je početna tačka sa koje UNICEF sa partnerima na terenu odlučuju gdje idu, koliko žena se vakciniše, koliko zdravstvenih radnika je potrebno, koliko bočica vakcina i medicinske opreme trebamo. Dodatno, potrebno nam je i podizanje svijesti u zajednicama gdje će vakcinacijski tim doći i vakcinisati žene. Kako bismo to postigli, moramo imati prikladnu strategiju komunikacije za rad za lokalnim liderima i ljudima od uticaja, koji će omogućiti zdravstvenim radnicima da dođu u zajednicu i vakcinišu.

Prema tome, to je veoma znimljiv lanac svih dešavanja počevši od proizvođača vakcina do krajnjeg cilja - vakcinacije.

P: Dakle, ove godine obilježava se 10. godišnjica Pampers UNICEF kampanje. Kakav uticaj ima Pampersa na ostavrenje cilja - eliminaciju tetanusa?
Nina Schwalbe:
Majčinski i neonatalni tetanus je program koji UNICEF ne može uraditi sam. Partnerstva kao ovo pomažu nam, jačaju nas i mi smo neizmjerno zahvalni sa saradnju koju imamo sa Pampersom. U posljednjih 10 godina podrška Pampersa i roditelja imala je značajan efekt pomažući nam u eliminaciji ove razorne bolesti. Od početka partnerstva, Pampers je obezbijedio 300 miliona vakcina koje su nam pomogle zaštititi 100 miliona žena i njihove novorođenčadi. Prema procjenama, ove su vakcine pomogle da spasimo 500.000 novorođenih beba za to vrijeme. Štaviše, Pampersova podrška pomogla nam je da eliminišemo neonatalni tetanus u 17 zemalja, a pomaže pri finansiranju eliminatornog programa za tu bolest u još 20 zemalja.

P: Prema tome, zašto je UNICEF-u važna saradnja sa brandovima kao što je Pampers?
Nina Schwalbe:
Partnerstvo je ono što nas čini jakima. Pampers je fokusiran na žene i djecu, i ima ogromnu razvijenu mrežu širom svijeta. Kroz Pampersov marketing, umrežavanje i zagovaranje, tetanus je sada poznat mnogima koji ranije nisu znali kakva je to bolest.
Dakle, ne samo da nam daju novac, koji je od krucijalne važnosti, već i educira o ovoj zanemarenoj bolesti. Ovo nam također omogućava dogovor sa lokalnim vladama i podsticanje sve veće podrške kako bismo ostvarili ovu inicijativu.
Posebna želja za bebe širom svijeta
Jedno jednostavno djelo može pomoći eliminaciji neonatalnog tetanusa kod novorođenčadi
Rođendan je magična prilika, prepuna sasvim novih želja. Pampers i UNICEF ove godine slave poseban rođendan – 10. rođendan našeg partnerstva, sa samo jednom željom od samog početka: eliminisati majčinski i neonatalni tetanus (MNT) kod novorođenčadi.

Majčinski i neonatalni tetanus pogađa porodice u najsiromašnijim dijelovima svijeta, a pojavljuje se kada se novorođenčad inficira zbog nehigijenske porodne prakse, kao što je presijecanje pupčane vrpce instrumentima koji nisu sterilni. Jednom kada se novorođenče inficira tetanusom, pravi lijek ne postoji, a ova bolest u nekim dijelovima svijeta odnese život jedne bebe svakih 11 minuta.

Ovu bolest lako je spriječiti jednostavnom vakcinom – a to je razlog zbog kojeg, zajedno sa roditeljima, naša kampanja “1 pakovanje = 1 vakcina koja spašava život” pomaže u eliminaciji ove bolesti koja se u potpunosti može spriječiti.

10 godina spašavanja života
Od samog početka kampanje, pomogli ste Pampersu i UNICEF-u da postignu nevjerovatne rezultate. U posljednjih 10 godina, procijenjeno je da je spašeno 500.000 novorođenčadi, te da jedna vakcina stigne do majke i njene bebe svake sekunde. Zajedno smo pomogli da se MNT eliminiše u 17 zemalja.

Obzirom da je ugroženo otprilike 71 million žena i njihovih beba u 21 državi, posao još uvijek nije završen. Dobra vijest je da nešto tako jednostavno kao kupovina pakovanja Pampers pelena ili maramica može pomoći u eliminaciji neonatalnog tetanusa i u ovim zemljama.

Pridružite se našoj želji za 10. rođendan i iskažite svoju podršku dijeleći Pampers® specijalni ‘Wishes’ video kako bi došao do još više roditelja i njihovih beba. Sa vašom pomoći, svakoga dana korak smo bliže eliminaciji majčinskog i neonatalnog tetanusa.
Povodom 10 godina kampanje “1 pakovanje – 1 vakcina koja spašava život”, Pampers podržava 10 porodilišta u Bosni i Hercegovini sa namještajem i pelenama za novorođenčad
Sarajevo, 10. decembar 2015 – Ove godine, Pampers i UNICEF slave 10 godina svog partnerstva u kampanji “1 pakovanje – 1 vakcina koja spašava život”. Tokom ovog perioda, pokazali smo da zajedno možemo poboljšati živote majki i djece širom svijeta.
U znak zahvalnosti svim roditeljima iz BiH koji su podržali kampanju, Pampers želi podržati 10 porodilišta u BiH, darujući im namještaj i pelene za novorođenčad. Na ovaj način, Pampers nastavlja sa svojim planom da doprinese njezi beba u prvim danima njihovih života, nudeći podršku porodilištima.


Na Pampersovoj Facebook stranici svako može glasati za grad u BiH, gdje će porodilište biti modernizovano uz Pampersovu pomoć. Svaki glas predstavlja šansu određenom porodilištu za modernizaciju. Pridružite nam se, i vaša gesta dobre volje pomoći će majkama i bebama u Bosni i Hercegovini, ali i širom svijeta, pokazujući još jednom da zajedno možemo promijeniti svijet na bolje. Svaki pojedinac može postati “glas” u Pampers – UNICEF partnerstvu “1 pakovanje – 1 vakcina koja spašava život” za poboljšanje života majki i djece širom svijeta.

Posjetite nas na https://www.facebook.com/PampersBIH/app/1644071435876302/ i glasajte za grad u BiH, koji treba dobiti Pampersovu donaciju. Materijali i oprema će početkom 2016. godine biti dostavljeni u 10 porodilišta u Bosni i Hercegovini.

Partnerstvo Pampers®-a i UNICEF-a traje 10 godina, a tokom ovog perioda, majčinski i neonatalni tetanus eliminisan je u 171 zemalja. Pampers poziva roditelje da se pridruže u specijalnoj rođendanskoj želji: da pomognu eliminaciji majčinskog i neonatalnog tetanusa (MNT) gdje god da predstavlja prijetnju. Majčinski i neonatalni tetanus (MNT) pogađa porodice u nekim od najsiromašnijih dijelova svijeta, a pojavljuje se kada su novorođenčad inficirana nehigijenskom porodnom praksom kao direktnim uzrokom – kao što je presjecanje pupčane vrpce nesterilisanim instrumentima. Jednom kada se neonatalni tetanus prenese, ne postoji pravi lijek, a MNT još uvijek odnosi živote 49.000 novorođenčadi svake godine, što je ekvivalent umiranja jedne bebe svakih 11 minuta.

Već 10 godina Pampers®-ovo i UNICEF-ovo partnerstvo ima samo jednu želju: eliminisati majčinski i neonatalni tetanus svuda. Zahvaljujući podršci roditelja, od početka kampanje “1 pakovanje – 1 vakcina koja spašava život”, procijenjeno je da je spašeno 500,000 novorođenih beba, a da jedna vakcina stigne do majke i njene bebe svake sekunde.

Pridružite nam se u našoj želji za 10. rođendan, da Pampers® i UNICEF pomognu spašavanju beba protiv neonatalnog tetanusa u cijelom svijetu. www.Pampers.com

1 Bangladeš, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Kina, Komoros, Rongo (Republika), Obala Slonovače, Egipat, Eritreja, Gabon, Gana, Gvineja Bisao, Irak, Laos, Liberija, Madagaskar, Malavi, Mauritanija, Mozambik, Mijanmar, Nambija, Nepal, Ruanda, Senegal, Siera
“1 pakovanje = 1 vakcina koja spašava život” Pampers® UNICEF kampanje – Priča se nastavlja
U posljednjih 10 godina, Pampersova podrška pomogla je UNICEF-u da eliminiše majčinski i neonatalni tetanus u 171 zemalja, a Pampers je donirao I vakcine koje su pomogle da se od ove bolesti zaštiti 100 miliona žena i njihovih beba.

Inicijativa da se ova bolest eliminiše suočila se sa mnogim preprekama – majke i bebe u opasnosti da se zaraze tetanusom se većinom nalaze na nekim veoma udaljenim područjima. Iako je medicinsko osoblje zaduženo za vakcinaciju moralo danima putovati bilo pješice, čamcima ili na devama da dođu do njih, rezultati šestogodišnjih napora zaista su izvanredni.

Kroz studije slučaja koje su prikupili Pampers i UNICEF tokom obilaska Madagaskara u 2014. godini, a koje je napisala Georgina Thompson, UNICEF je predstavio izvanredne napore koji su bili uloženi kako bi se izborili protiv neonatalnog tetanusa.

Jocelyne Razafindrasendra, 41 god., je zdravstveni radnik u ruralnom selu Soamonina, smještenom u planinskom predjelu centralnog Madagaskara, a od najbližeg zdravstvenog centra udaljeno oko 10 kilometara. Ona živi i radi u toj zajednici sa oko 1750 žitelja, koji imaju minimalan pristup zdravstvenim uslugama. Jocelynina glavna uloga je podizanje svijesti o zdravstvenim programima, uključujući i vakcinacije protiv majčinskog i neonatalnog tetanusa, koji podržava Papersova i UNICEF-ova kampanja “1 pakovanje = 1 vakcina koja spašava život”.

Jocelyne pokriva radijus od 4 kilometra, te idući od vrata do vrata savjetuje žene i buduće majke u njihovim zajednicama o važnosti vakcina koje spašavaju živote od fatalnih bolesti.

Jocelyne, koja u selu radi i kao farmer, strastveno je predana u pomoći ženama i njihovoj novorođenčadi da ostanu zdrava. Svakog mjeseca ona se pridruži sastanku u najbližem zdravstvenom centru, udaljenom 3 sata hoda od njene kuće, a kako bi bila sigurna da je svaka trudna žena iz njenog sela primila set vakcina protiv materinskog i neonatalnog tetanusa u određenim fazama trudnoće. Ukoliko je trudna žena propustila vakcinu, Jocelyne bi je posjetila kod njene kuće i ohrabrila da ipak ode na sljedeću vakcinaciju u zdravstveni centar, često je čak i prateći do tamo.

Kao član zajednice cijelog svog života, majka četvoro djece i baka jednom djetetu, Jocelyne je vidjela i svjedočila izazovima sa kojima se susreću žene u ruralnim područjima, uključujući velike udaljenosti i nepristupačne terene do najbliže zdravstvene ustanove. Sve ovo često dovodi do toga da su žene prisiljene rađati kod kuće, u nehigijenskim uslovima, u prisustvu jedino tradicionalne babice.

Pampersova i UNICEF-ova “1 pakovanje =1 vakcina koja spašava život ” kampanja finansirala je programe vakcinacije na Madagaskaru i pomogla da se ova bolest eliminiše u cijeloj zemlji.

Podrškom Pampers® UNICEF kampanji, i mi pomažemo u zaštiti majki i beba, koje su najranjivija skupina kada je u pitanju majčinski i neonatalni tetanus, koji još uvijek prijeti da odnese više od 71 million* života majki i beba u 21 zemlji.

(* Zasnovano na Child Health Epidemiology Reference Group (CHERG) Svjetske zdravstvene organizacije I UNICEF –a (Lancet, oktobar 2014))

1 Burkina Faso, Kambodža,Kamerun , Obala slonovače, Gabon, Gana, Gvineja Bisao, Laos, Liberija, Madagaskar, Mauritanija, Mijanmar, Senegal, Tanzanija, Timor Leste, Siera Leone i Uganda
Pampers i UNICEF: Priča koja spašava živote od 2006.godine
Svaka majka na ovom svijetu bi trebala imati mogućnost da svom djetetu pruži zdrav i sretan početak života. Kroz podršku UNICEF-u, Pampers pomaže u eliminaciji majčinskog i neonatalnog tetanusa (MNT) širom planete, kako bi bebe mogle uživati u svom prvom osmijehu...

Pampersovo partnerstvo sa UNICEF-om od 2006. godine ima za cilj eliminaciju MNT-a, bolesti koju je moguće eliminisati, a koja godišnje u prvom mjesecu života ubije 49.000 beba u manje razvijenim područjima.

U deset godina partnerstva, Pampersova podrška UNICEF-u sa lokalnim zajednicama i vlastima širom planete značila je da su majke iz svih okruženja mogle svojim bebama pružiti šansu da uživaju u svom prvom osmijehu: 17 zemalja* eliminisalo je MNT pomoću našeg finansiranja, te sada pomažemo zaštititi preko 100 miliona majki i njihovih beba – ali je pred nama još uvijek dug put.

Unatoč napretku postignutom u proteklih devet godina, u 2015. godini itekako smo svjesni statistike majčinskog i neonatalnog tetanusa, koja odnese život jednog novorođenčeta svakih 11 minuta. Prema tome, podržavajući UNICEF, nastavljamo pružati pomoć za sve više majki i beba, kako bi se zaštitili od ove bolesti.

Stvari zaista idu po planu: 300 miliona vakcina finansirano je od 2006. godine naovamo – to je broj veoma blizak cjelokupnoj populaciji Sjedinjenih Američkih Država. Na taj način pomogli smo da se preko 100 miliona majki i njihovih beba širom svijeta zaštite.

Pampersovo finansiranje pomaže i u transportu kao i administriranju tamo gdje je najpotrebnije. Također, i babice su mobilisane, kako bi o vakcinaciji educirale najudaljenija sela – učeći majke o važnosti higijenske prakse pri porodu, kao ključnog koraka u procesu.

Pred nama je sasvim sigurno još dug put, ali ovo je izvijestan napredak prema našem krajnjem cilju da sa našim partnerom UNICEF-om pomognemo eliminaciju majčinskog i neonatalnog tetanusa posvuda.

* Burkina Faso, Kambodža, Kamerun, Obala Slonovače, Gabon, Gana, Gvineja Bisao, Laos, Liberija, Madagaskar, Mauritanija, Mijanmar, Senegal, Tanzanija, Timor Leste, Siera Leone, te Uganda
Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *