|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Double test - alfa fetoprotein i beta hcg
18.2.2009 11:50:34   
poetesa
u 12 nedjelji sam, na pregledu ultrazvukom beba je dobro i zdravo, marker je uredan... doktorica mi je dala da za 2 nedjelje uradim gore napisane nalaze. Šta to znači i da li se to inače radi ili je nešto posumnjala?

< Poruku je uredio Visnja RR -- 10.1.2010 18:48:20 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg
20.2.2009 11:26:38   
tatjana j.
Draga Poetesa, vjerovatno se radi o tzv. Double testu. Podrazumijeva UZ biometriju, uzimanje anamnestickih podataka, vadjenje krvi, pa se svi ti paremetri softverski obradjuju. Double test nije dijadnosticka metoda, vec cista statistika (samo da "crv krene setati po mozgu"). Citajuci dosta na ovu temu, zakljucila sam da je UZ biometrija definitivno najvaziji marker za dalje pretrage. U mom konkretno slucaju, zbog godina (37), odmah su mi predlozili biopsiju horiona ili aminocentezu. Posto prethodne metode spadaju u invazivne, odbila sam da ih uradim. I vise nego sam svjesna rizika ! Onog trenutka kada sam vidjela bebu na UZ (oko 12 nedelje), znala sam da to dijete bez obzira na sve, ipak zelim roditi. 

(odgovor članu poetesa)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg
20.2.2009 18:33:04   
poetesa
ja također znam jednu ženu koja je sa 40 g zatrudnila po treći put, i doktorica joj je preporučila uzimanje uzorka plodne vode ili kako se to več zove, ali ona nije htjela jer je i drugo dvoje djece rodila zdrave i normalne. I ova beba joj je potpuno zdrava.

a što se tiče mog slučaja, nemam u porodici indikacija za ovakav test pa sam se pitala zašto mi je dala da ga radim, da li samo iz predostrožnosti?

(odgovor članu tatjana j.)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg
21.2.2009 12:39:23   
tatjana j.
Draga Poetesa, Double test preporucuju svim trudnicama, bez obzira na godine i porodicnu anamnezu. Koliko sam ja upucena, sa rezlutatima UZ biometrije (koji ne smiju biti stariji od 48h) radi se vadjenje krvi za ovaj test. Takodje se tom prilikom uzimaju podaci tipa licne i porodicne anamneze, da li je majka pusac itd... Najidealnije vrijeme za ovaj test je izmedju 11-14 nedelje, a sve nakon toga (rezultati) su diskutabilni. Tacnost testa je negdje oko 65% (ponavljam u pitanju je statistika, nikako dijagnostika). Zakljucujes i sama da je tvoj ljekar, vjerojatno iz predostroznosti uputio te na taj test. U svakom slucaju opusteno, da li ces ga odraditi ili ne, moras sama da odlucis.
Ja nisam zeljela, bez obzira na sve da radim niti jedan od predlozenih testova. I sada se pitam, prije 20, 30 i vise godine, gdje su bila sva ta testiranja, pa se opet radjalo mnogo vise zdravije djece, nego danas. Sve mi se  cini, da se savremena medicina previse "igra" Boga (!!??). Pozdrav od mene i sve najbolje !

(odgovor članu poetesa)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg
22.2.2009 11:16:50   
poetesa
IZVORNA PORUKA: tatjana j.

Draga Poetesa, Double test preporucuju svim trudnicama, bez obzira na godine i porodicnu anamnezu.



ovo mi je trebalo da procitam :) Moja svekrva je prvi ultrazvuk radila u 5-tom mjesecu. Danas bismo poludjele da ne vidimo sta je s bebom do tog vremena

(odgovor članu tatjana j.)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg
22.2.2009 11:25:38   
Nunichi
Draga poetesa,ni ja nisam imala nikakve indikacije za ove nalaze,ali sam ih radila,takodje u 14. sedmici.
Ma ja bi sve zivo uradila,samo da znam da je bebi uredu. I nisam se uopste ni pitala,sta i kako,nego sva sretna uradila i odnijela doktorici. Hvala Bogu,sve je kako treba. Sto naravno i tebi zelim... user posted image

(odgovor članu poetesa)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg
22.2.2009 11:35:28   
mnn
radila sam i ja to...samo iz krvi su mi preispitivali te kromosome...više neznam kako se sve to zvalo...Hvala bogu sve je super...u obitelji nemamo takvih slučajeva, ali sam ja napravila to ....ma što god da je bilo ja bi to djete rodila ne bi se mogla od njega odvojiti nikako.

u rh to svima preporučuju bez obzira na starosnu dob trudnica...neke moraju iči na aminocintezu...ja nisam morala.

_____________________________

alex ima 4 godine 2.5.2009
stize nam druga beba :)

(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
22.2.2009 16:27:42   
Visnja RR
radila sam i double test i tripl test i amniocintezu...
i hvala Bogu beba ziva i zdrava ... jako je dobro sto je medicina napredovala i sto sve to postoji...
i da dodam da se ne daj Boze ustanovilo da beba nije dobra uradila bih ono "najgore" jer odkud meni pravo da radjam zivot samo zbog sebe... i da neko malo stvorenje predodredim rodjenjem na patnju cijelog zivota? ... to bi bilo sebicno...
naravno to je moje misljenje...

< Poruku je uredio Visnja RR -- 22.2.2009 16:35:47 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu mnn)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
22.2.2009 16:52:12   
tatjana j.
Ponovo lijep pozdrav svima ! Draga Visnja RR, u kojoj sedmici trudnoce si radila odnosno dobila rezultate aminocenteze ?

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
22.2.2009 16:58:13   
Visnja RR
radila u 19-oj .. rezultate sam dobila nakon 15 dana... u Drzavnoj bolnici... radio dr. Boris Nikulin... super lik... user posted image
nakon toga htjela ili ne saznas jel user posted image  ili user posted image  user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu tatjana j.)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
22.2.2009 19:02:39   
tatjana j.
Draga Visnja RR, slazem se u potpunosti da je amonocenteza jedna od najsigurnijih metoda za dijagnosticiranje hromozomskih poremecaja. Mene od iste metode odvraca cinjenica, da se rezultati iste dobijaju isuvise kasno. Konkretno na tvom primjeru, rezultate si imala u 21 nedelji trudnoce. To je (po meni) zaista visoka trudnoca, da bi se izvrsio abortus , da ne kazem cedomorstvo. Organogeneza je zavrsena u 12 nedelji, i to vise nije embrion nego fetus. To je zivo bice, koje cuje, osjeca....Stvarno treba imati hrabrosti, za jednu takvu odluku. Pobogu, to je isto sto i donosenje smrtne presude ? Kako dalje zivjeti sa tim ? Ja nemam svoju, ali znam par dobrih ljudi koji imaju djecu sa odredjenim genetskim poremecajima. Djeca se vole, bez obzira na to sto su na ovaj ili onaj nacin drugacija od okoline. U krajnjoj liniji, niko od nas, nije trazio da se rodi !
Medjutim , svako  ima pravo na svoje misljenje i sopstveni izbor. Ono sto mene definitivno plasi jeste cinjenica da se invazivne metode tipa biopsije horiona i aminocenteze, zloupotrebljavaju u cilju planiranja porodice (odredjivanja muskog ili zenskog kariotipa). Mozda bih ovu temu trebala postaviti na forumu. U svakom slucaju svim buducim roditeljima zelim sve najbolje !



< Poruku je uredio tatjana j. -- 22.2.2009 19:08:04 >

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
22.2.2009 23:25:37   
Visnja RR
draga tatjana j. kao sto i sama rece svako ima pravo na svoje misljenje...
vidis ja sam svoje prvo i jedino djete rodila u 40 -oj nakon 12 g cekanja... ali bih se bila u stanju odreci materinstva da se ne daj Boze desilo nesto lose mojoj bebi... znam ruzna je ova tema ...
ali ja na to gledam drugacije...
da, ja bih voljela djete kao i svaka majka da ima bilo kakav problem u razvoju... ali sta bi bilo s tim djetetom..
vidis, ja imam takav slucaj kod mojih komsija ...vrata uz vrata... nedo Bog to nikome... ta "djevojcica" koja ima 30 guser posted image   nema zivot ona je biljka... nikad nije isla u skolu, nikad imala drugaricu, i ...................
ne zelim o tome ni pisati jer ne zelim nikog plasiti ali kazem opet odkud mi pravo da zbog svoje zelje za djetetom i majcinskom ljubavi koju cu mu pruzati radjam malo bice koje ce patiti i biti izolovano cjeli svoj zivot... ada ne govorim sta ce biti s tom osobom kad roditelji umru... dom za retardirane osobe?user posted image
Naravno ovo je jako diskutabilna tema...
ali da se vratimo na double test... user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu tatjana j.)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
1.9.2009 23:32:55   
jaca_
Molim vas da mi neko kaze gdje u Sarajevu mogu uraditi double test, obzirom da tu info nisam uspjela dobiti od svoje doktorice. Hvala

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
13.12.2009 12:41:38   
lost
Radila sam ovaj double test i bila na kontroli, alfa feto protein je uredan ali beta hcg mi je nizakuser posted image . Na ultrazvuku je sve ok, beba je dobro, morfologija uredna. Dr mi je rekla da za tri sedmice ponovim beta hcg i ukoliko bude opet nizak da joj se odmah javim. Jako sam uplasena i to mi je stalno u glavi. Bez obzira sto dr kaze da je s bebom sve ok ja opet nemam mira.
Molim vas ako neko zna sta može znaciti taj snižen nivo beta hcg, dr mi nije nesto bog zna objasnila, kaze moze biti svasta a može da ne bude nista user posted image
Jako sam zabrinuta user posted image   
By the way u 14 sam sedmici i 5 dana

(odgovor članu jaca_)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
14.12.2009 20:47:38   
lost
Zaista bi mi dobro došao bilo kakav odgovor user posted image

(odgovor članu lost)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
15.12.2009 9:33:35   
ada033
Ne znam hoce li ti ovo biti od pomoci ali ja kad sam radila triple test nekad u 12. sedmici isto mi je beta hcg bio nizak. Jedino sto mi je doktor rekao je da to tako treba i da se nista ne brinem.  Sad sam 34. sedmica i sve je ok, tako da mislim da nemas razloga za brigu, ali naravno mozes potraziti i misljenje nekog drugog doktora osim svog.  Sretno!

(odgovor članu lost)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
15.12.2009 12:49:16   
scarlett
Draga lost, ja sam ti htjela odgovoriti odmah, ali rekoh da te džaba ne nasikiram, pa nisam, jer i kod mene se to na kraju sve super završilo. Ipak vidim da te interesuje, pa eto...

Ja sam imala problema s posteljicom, pa sam radila tripl test na kojem su se vrijednosti bete pokazale nenormalno niske za tu sedmicu(čini mi se da sam to radila u 19 sedmici). Dr. mi je rekla da može biti svašta, ali nije htjela govoriti šta konkretno, pa sam ja istraživala na internetu i ne želim ovdje ponavljati, jer može biti svakakvih komplikacija s bebom, ali kako već rekoh "može biti" - nije pravilo.
Meni je dr. preporučila AC, ali ja sam to odbila iako sam imala problem s posteljicom, a ti očito nemaš nikakvih problema, jer to bi tvoja dr. primijetila i uputila te da uradiš isto.
Prema tome ne vidim razlog da se sikiraš, a kako ti je već ada napisala, konsultuj se i s nekim drugim dr. ako te nemir progoni.

Kada sam betu ponovila bila je oko 5000, a normalne vrijednosti za tu sedmicu su bile između 15000 - 20000.
Ipak, kasnije to više nisam ni kontrolisala i posteljica se ustabilila. Kasnije mi je dr. rekla da se neki poremećaji uzrokovani ovim faktorom ne mogu vidjeti na UZ, ali ja sam hvala Bogu rodila zdravu user posted image .
Opet druga dr. mi je rekla da je to toliko nebitno da mi moja dr. to nije trebala ni spominjati(ali ja vjerujem da je ona to učinila jer je jako detaljna i želi da skine svaki rizik sa sebe).

Znam kako ti je, držim fige da sve bude ok i biće aBd.

(odgovor članu ada033)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
16.12.2009 15:53:07   
lost
Hvala ti scarlett puno na odgovoru, malo si me utjesila, ali ne mogu a da ne mislim o tome. Meni bhcg nije bio puno snižen, i kao sto sam vec rekla na uz sa bebom je sve ok, ali mene malo zabrinulo sto mi moja dr nije to puno objasnjavala nego rekla da može biti svasta a moze da i ne bude nista...
I to me pojede ovih dana!!!
Ja se hvala Bogu osjećam dobro, nemam nikakvih tegoba ni problema pa se nadam da će taj BHCG za tri sedmice biti okuser posted image
Hvala ti, ovo mi je puno znacilo!!! Pozz

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
16.12.2009 15:55:13   
lost
ada033 hvala na odgovoru, malo mi je lakse sada!!!
Nadam se da će to biti ok ako Bog da!!! pozz

(odgovor članu ada033)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
26.12.2009 12:29:38   
delfin
da li je iko imao AFP nizak, dok su osatli parametri u redu

_____________________________

16.05.2010 Napokon je stigla naša najveća sreća- mamino sunce :)
19.08.2011 stigla je i mamina princeza :)

(odgovor članu lost)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
27.12.2009 17:38:08   
delfin
šta ste se svi ušutili, d ali iko imao ovaj AFP nizak?

_____________________________

16.05.2010 Napokon je stigla naša najveća sreća- mamino sunce :)
19.08.2011 stigla je i mamina princeza :)

(odgovor članu delfin)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
27.12.2009 18:56:39   
Teacherka
e vala i mene sad zbuniste... Meni doc dala vrijednosti koje su ok i ako mi nalaz bude u tim vrijednostima da joj ne dolazim do slijedeće redovne kontrole, ovako mi napisala AFP za 15 sedmicu 11 - 57, a kod mene 28,45, a za beta hcg od 12.do 16 sedmice 18.300 - 137.000, a kod mene 21.765. Valjda je to ok. Ja to radila u 15.sedmici. Imaju li gdje na netu te skale koje pokazuju normalne nivoe???


_____________________________

18.06.2010. na svijet je došao mali Bekir, moje malo sunce

(odgovor članu delfin)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
27.12.2009 19:55:05   
delfin
nemaju, ali ako piše da je ok, onda je ok

_____________________________

16.05.2010 Napokon je stigla naša najveća sreća- mamino sunce :)
19.08.2011 stigla je i mamina princeza :)

(odgovor članu Teacherka)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
14.1.2010 14:05:47   
lost
Beta HCG je sada u redu hvala Bogu!!!
user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu delfin)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: alfa fetoprotein i beta hcg (double test)
11.12.2010 15:26:58   
strudl
Moze li mi netko reci koliko sada kosta double test, s obzirom da se radi samo na nekoliko privatnih ordinacija?

(odgovor članu lost)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *