Svi roditelju dođu u period kada djetetu krevetić postane premalen i igračke sve zahtjevnije. Došlo je vrijeme da djetetu namjeste dječiju sobu.
Svi roditelju dođu u period kada djetetu krevetić postane premalen i igračke sve zahtjevnije. Došlo je vrijeme da djetetu namjeste dječiju sobu. Postavljaju si mnogo pitanja, prvenstveno financijskih. Tome slijedi gledanje, planiranje i odabir među bezbroj mogućnosti koje danas nude proizođači namještaja, te na kraju kupovina i dječje veselje u svom novom »domu«.
Pri tome treba imati na umu da je danas dijete još maleno, ali da je sa svakim danom sve veće, tako da sa njim rastu i njegove potrebe i interesi. Idealno opremljena dječja soba treba rasti sa djetetom i zadovoljavati potrebe određenih perioda u njegovom životu, znači prvo igranja, zatim početka škole i kasnije viših razreda škole. Ima jako mnogo mogućnosti.
Možemo izabrati opremu koju ćemo uskoro morati dopunjavati, jer će je dijete prerasti (npr. u višim razredima osnovne škole). Moguće je naći kombinaciju koja će odgovarati tamo negdje do puberteta (a tad će vjerojatno doći do »preporoda« te sobe), a možemo izabrati i neutralnu sobu koja će istovremeno zadovoljavati potrebe u ranom djetinjstvu i u srednjoj školi, sve tamo do osamostaljenja.
Namještaj, tj. Oprema, treba poticati dijete na igru, odnosno kasnije na učenje.
Najvažnija je, naravno, sigurnost, što znači da oprema mora biti stabilna, praktična za uporabu, izdržljiva, i ne smije štetiti djetetovu zdravlju.
Namještaj je najčešće izrađen od iverice i furnira koji su poznati po tome da sadrže razna ljepila i ostale otrovne sastojke (formaldehide) koji se mogu više godina isparavati u zrak (vjerojatno svatko poznaje onaj čudan neprijatan miris u sobi sa takvim namještajem). Stručnjaci zato preporučuju da se o načinu izrade namještaja pozanimamo kod trgovca ili proizvođača. Pri tome treba uzeti u obzir to da je kvalitetniji i »zdraviji« namještaj skuplji.
Najprimjereniji je masivni namještaj, pri čijoj izradi nisu upotrebljavali štetne premaze i lakove, jer ono »diše« s prostorom. I takav namještaj može biti dovoljno zanimljiv za djecu, a prije svega je vrlo prilagodljiv. Oprema u sobi treba biti raspoređena tako da dijete ima što više prostora za igranje (npr. stol i ormari koje možemo premještati), a moramo se pobrinuti i za djetetovo prijatno spavanje.
Ako je u sobi više djece, krevet na sprat u različitim varijantama je odgovarajuće rješenje.
Ne smijemo zaboraviti ni na ormare za garderobu (koje na početku upotrebljavaju prvenstveno roditelji), koji moraju biti dovoljno veliki i za kasniji period. Manje ormare na početku možemo upotrebljavati i za igračke ili u tu svrhu kupimo sanduke koji su istovremeno dobri i za sjedenje.
Djeca puno vremena provedu na podu (igranje), i zato je na podu najbolje imati tepih koji nije pričvršćen (radi lakšeg čišćenja). Ne zaboravite ni na različite jastuke i stolice. Izbor odgovarajućeg kreveta i jogija je vrlo bitan jer će u njemu spavati nekoliko godina. Krevet ne smije biti prenizak. Jogi ne smije biti ni premekan, ni pretvrd, a poželjno je da je izrađen od prirodih materijala da se u njemu ne bi skupljala vlaga. Deke, prekrivači, posteljina, tepih i ostale stvari neka budu izrađene od prirodnih materijala kako što su lan, pamuk, vuna, kokos ili sisal za pod, i da se mogu prati u perilici.
I na kraju, ne smije se zaboraviti ni na svjetlost u sobi. Ako je ikako moguće, neka preovladava dnevna svjetlost koja ravnomjerno osvijetli kompletan prostor. Za duge zimske večeri i za kišne dane je najbolje svjetlo postavljeno na plafonu koje ravnomjerno osvjetljava tlo i zidove. Različiti reflektori koji su trenutno moderni su primjereni samo kao dodatno osvjetljenje, i onda mogu biti i različitih boja (po djetetovoj želji). Lampa na radnom stolu ili noćnom ormariću mora imati usmjeren snop svjetlosti zbog sjenki. I još jedan savjet: ne zaboravite zaštititi utičnice i kablove.
Koliko god će vam traženje odgovarajućeg namještaja i ostale opreme za dječju sobu uzeti vremena, toliko će vašem djetetu pričinjavati zadovoljstva. Zato ga aktivno uključite u sve to, jer će tako moći i izraziti svoje želje (koje naravno ne morate uvijek poštivati), i lakše se »odseliti« (prije svega oni koji su dosad spavali u vašem krevetu ili sobi).
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Kako pomoći djetetu koje ima strašne snove?
Kada se dijete suoči s neobičnim ili uznemirujućim snovima, važno je da roditelji budu obazrivi i podržavajući.
4
Kako da dijete za minut naučite da veže pe...
Pogledajmo kako je jedna majka na interesantan način naučila svoje dijete da veže pertle. Njen video je pogledalo gotovo...
3
Exclusive - doček školske godine!
Posjetite nas 29.08.2015. sa početkom u 11 sati u Sarajevu na adresi Kolodvorska 12, i doživite nezaboravno druženje. D...
3
12 bezvremenskih savjeta za učitelje i rod...
No, kako svaki sustav, pa tako i školski, počiva na ljudima (učiteljima, učiteljicama, nastavnicima, profesorima...) don...
3