|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Pohrana matičnih stanica
5.12.2008 12:44:57   
mnn
AKO JE OVA TEMA OTVORENA SLOBODNO JE PREMJESTITE.

Dosta sam čitala o pohrani matičnih stanica. u Rh je otvorena zaklada prerano preminule novinarke Ane Rukavine prošle godine 2007.Želim život. otvorenjem te zaklade omogučeno je da se pohranjuju matične stanice iz pupokovine, nakon rođenja djeteta.kad se prereže pupkovina ona krv koja je ostala unutar pupčane vrpce pohranjuje se.postupak je jednostavan ali je skup.pohrana košta 2500 tisuče eura a vrijedi za svih 18 godina čuvanja u banci matičnih stanica.poslije prelazi vlasništo na djete koje odlučuje što če<dalje sa matičnim stanicama. One se mogu pohraniti i u javnu banku zaklade Ana Rukavina.Sve stanice pohranjuju se u suradnji sa KBC Rebro u Zagrebu.Rodilčišta u Rh to rade, tako da se ne mora obaviti postupak u Zgrebu, samo su troškovi prijevoza na teret privatne osobe.

Kako sam trudna i sama sam imala nekih problema sa zdravljem, želja mi je da  pohranim matične stanice jer znam da tim postupkom mogu spasiti živote ljudi koje volim a i drugih ljudi kojima je to hitno potrebno.  više informacija na stranici Zaklada Ane Rukavine.

Što vi mislite o tome i da li ima kod Vas mogučnosti pohrane tih stanica?

< Poruku je uredio Dina RR -- 5.12.2008 18:38:20 >


_____________________________

alex ima 4 godine 2.5.2009
stize nam druga beba :)
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Pohrana matičnih stanica
5.12.2008 13:06:53   
dalmatinka
Pozdrav mnn

Moram ti reci da sam se i ja raspitivala o tom i zeljela bi to uraditi al su mi rekli da nemogu nego ako rodim u zagrebu pa neznam jos,al cu  se jos raspitati jer i ja sam malo bolesna a u obitelji mi je baka umrla od tumora pa bi zeljela pohraniti stanice tako da mogu pomoci ako nekom iz obitelji bude trbalo ako ne onda nekom kome ce moci pomoci.

< Poruku je uredio Dina RR -- 5.12.2008 18:38:36 >

(odgovor članu mnn)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Pohrana matičnih stanica
5.12.2008 13:14:58   
Anoniman
nazalost kod nas jos to nije moguce

< Poruku je uredio Dina RR -- 5.12.2008 18:45:31 >

(odgovor članu dalmatinka)
  Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Pohrana matičnih stanica
5.12.2008 14:08:09   
beban
Kod nas se to ne radi, ali znam za doktore iz Beograda koji surađuju sa našim ginek. i koji bi to odradili i ovdje nakon poroda znači uvezani su, ovo je informacija od doktorice iz Beo. koja se bavi matičnim ćelijama samo što je zaista skupo...

< Poruku je uredio Dina RR -- 5.12.2008 18:45:45 >

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Pohrana matičnih stanica
5.12.2008 14:29:04   
ewica
Ovo je jos uvijek nedovoljno istrazena tema. Samo skladistenje pupcane krvi u banci maticnih celija je uzasno skupo, a primjena m.celija je relativno uska.Ne vjerujem da se moze to uraditi u BiH....Po meni je to diskutabilno, vrijeme ce pokazati tek da li je to prava odluka.

< Poruku je uredio Dina RR -- 5.12.2008 18:46:17 >


_____________________________

Ewa,mama Jovane (24. septembar 2008.godine, 13,25h)
i dva Anđela-Jovana /24.06.2005-24.06.2005/ i Mrvice /12.04.2006-12.04.2006/.

(odgovor članu beban)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Pohrana matičnih stanica
5.12.2008 14:45:36   
mnn
U Svijetu se davno primjenjuje pohrana matičnih stanica. e da sam ja imala te stanice prije 7 godina...ne bi patila toliko i čekala...što mi je.

Skupo je ali kako je rekla Ana Rukavina JA ŽELIM ŽIVOT. to svi želimo i znamo da nam ta mala količina krvi može spasiti život, svima nama.

< Poruku je uredio Dina RR -- 5.12.2008 18:37:12 >


_____________________________

alex ima 4 godine 2.5.2009
stize nam druga beba :)

(odgovor članu ewica)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Pohrana matičnih stanica
5.12.2008 14:51:59   
ewica
Maticne celije koristi se u medicini tek ili vec 30 godina. Za sada leci se m.celijama 70 raznih bolesti.
Kao sto rekoh stalno se radi na istrazivanju m.celija te mislium da tek za nekoliko godina uzimanje pupcane krvi bice normalna procedura tokom porodjaja.

< Poruku je uredio Dina RR -- 5.12.2008 18:36:18 >


_____________________________

Ewa,mama Jovane (24. septembar 2008.godine, 13,25h)
i dva Anđela-Jovana /24.06.2005-24.06.2005/ i Mrvice /12.04.2006-12.04.2006/.

(odgovor članu mnn)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Pohrana matičnih stanica
26.9.2009 10:18:08   
Amrino
IZVORNA PORUKA: daca/maca

Pozdrav svim članovima,
upravo gledam TV PINK-Z.forum na temu: "Matične ćelije-budućnost u medicini" i razmišljam o istim. Zanima me Vaše mišljenje, ili eventualna iskustva. Ranije sam čula i čitala o tim ćelijama, i stekla pozitivan stav.

Ukoliko tema nije na mjestu, molim moderatore da je izmjeste.
Hvala


IZVORNA PORUKA: leona81

i ja sam gledala, emisija je bila odlicna...


IZVORNA PORUKA: mama alma

Draga daco/maco, emisija super, sve super, samo daj Bože da to ikada zaživi kod nas u smislu da se formira javna banka,ja sam o ovome radila istraživanje prije dvije godine, jedina novina je firma Family plus iz RS-a koja privatno to radi i transportuje u belgiju, a ono što  mislim sinoć sam i napisala Saši, jedino kada djeca političara, gluho i daleko bilo počnu oboljevati, pa tate skontaju u čemu je spas, možda se tada oformi ta banka.

A, mi smo čak pokrenule periciju Sasimo dječije živote, pa možeš pogledati. Ovako se zove tema



IZVORNA PORUKA: Merci

Hvala vam sto ste odmah aktualizirale ovu temu. Ja sam u 8. mjesecu trudnoce i vec smo se bavili mislju da pohranimo maticne celije nase bebe, ali nismo imali apsolutno nikakve informacije o tome da li je to uopce kod nas moguce. Na ringeraja.rs sam upravo procitala da su forumasice sa RR.ba bile pokrenule peticiju. Moze li nam neko reci dokle se sa tim stiglo? To je svakako nesto na duge staze, ali ne treba odustajati. Koliko sam shvatila nemamo ni adekvatnog zakona za koji bi omogucio pohranjivanje maticnih celija...
Ali hajde da vidimo sta je moguce napraviti u ovom trenutku. Ako sam dobro shvatila postoje sljedece mogucnosti, a ako neko ima drugacije informacije ili jos neke dodatne bila bih vam zahvalna.
1) U BL postoji firma Family Plus preko kojih je moguce pohraniti maticne celije u privatnu banku u Holandiji.
2) U Hrvatskoj postoji javna banka/zaklada Ana Rukavina gdje takodjer moguce pohraniti maticne celije, samo ne znam kako i preko koga je to moguce uraditi.

Ovo je tako vazna tema i kad cujem koliko dugo se to vec u svijetu radi, prava je sramota sto smo mi u poredjenju s njima u srednjem vijeku po tom pitanju, a jos kad uzmemo u obzir broj oboljele djece od malignih bolesti u posljednje vrijeme... strasno






IZVORNA PORUKA: Merci

Hvala ti mama Alma. I ja cu se malo raspitati, pa cu javiti sta sam saznala.


IZVORNA PORUKA: Amelaa RR

Tema je  .
Sto se tice mog misljenja vezano za maticne mislim da je to jako jako dobra opcija i odluka al kao sto mama alma rece dok se ovi nasi skontaju proci ce vremena i vremena.



IZVORNA PORUKA: tea lana

IZVORNA PORUKA: Amelaa RR

Tema je  .
Sto se tice mog misljenja vezano za maticne mislim da je to jako jako dobra opcija i odluka al kao sto mama alma rece dok se ovi nasi skontaju proci ce vremena i vremena.



upravo ovako kako su mama Alma i Amela napisale



IZVORNA PORUKA: ziki

Koleginica iz Bijeljine se porodila prije neka 2 mjeseca i ostavila je matične ćelije bebe, ćelije se čuvaju u Belgiji i nju je koštalo 1800€.Odmah po porođaju osoblje iz bolnice je obavilo pohranjivanje matičnih ćelija i predalo nekom, ne znam kom. Više detalja ne znam ali mogu da je pitam kako je išla procedura. Meni je mnogo žao što nije moglo prošle godine kod nas kad sam rodila Tarika i nadma se da će se to regulisat i ovdje pa ako Bog da za drugu bebu kad bude.


IZVORNA PORUKA: senka kurt

Mama Alma, možda bi bilo dobro konsultirati nekoga iz Ministarstva zdravstva i vidjeti kakve su mogućnosti da se izvrši pritisak peticijom ili bilo čim drugim. Za sada, zainteresirane, koliko znam mogu da vide u Bolnici Dr. A. Nakaš ima li mogućnosti da sačuvaju m. ćelije i koliko sam shvatila dr. Gutić je vrlo uspješna u tome.

Što se tiče hrvatske Zaklade A. Rukavina, ne rade sa stranim državljanima, dakle žene iz BiH nemaju šanse.

E, upravo o tome je riječ. Zaklada A. Rukavina je privatna zaklada, koju su napravile mama i sestra pokojne Ane. Dakle, može se i tako, bez obzira što zakon kaže. Generalno, privatna inicijativa prema "državi" (kakva god bila) mogla bi uroditi plodom.




IZVORNA PORUKA: Nunichi

I meni je zao sto se na vrijeme nisam raspitala za ovu mogucnost.
Tema je odlicna,nadam se da ce brzo doci vrijeme da i kod nas ovo postane izvodljivo.



IZVORNA PORUKA: tea lana

ja sam cula da maticne celije mogu pomoci nekome ko je u krvnom srodstvu tj. braci  i sestrama.Mislim, cula sam za jedan slucaj da je je majka zatrudnila sa namjerom da spasi svog starijeg sina maticnim celijama mladjeg.I uspijeli su.Bolovao je od leukemije.


IZVORNA PORUKA: skvo

Ja znam da je moguce za 2500 eura,  u roku od 24h da se dostavi "materijal" u Austriju,
Kombinacija je Sarajevo-Austrija, Navodno imaju dva doktora po jednog u Vojnoj i na Kosevu, koji je uvezan sa tom bankom!
Kada bi prorovila po kuci, sigurno bi nasla i broj!



IZVORNA PORUKA: mama alma

E, moja Senka, mislim da na netu možeš pronaći moj tekst , ja sam ovo nekako pokrenula prije dvije godine, zvala i Ministarsva, i bolnice, i doktore, i svu se se složili da je to super stvar, ali da smo mi siromašna zemlja za to. NAŽALOST;;;;;, sada nisam više u poziciji da se bavim tim vidom novinarstva, ali mislim da bi mogle nešto pokušati opet. Naša peticija stoji, mislim da možda ima oko 100 potpisa, ali ne bi mi bilo mrsko da sa nekoliko članica, nekoliko vikenda izažemo na ulice sarajeva, tuzle, zenice, mostara i da to bude građanska incijativa, a naravno tvoja matična kuća da nam bude medijski pokrovitelj. Mislim daka bi skupile možda 20, 30, 40, 50, 100 hiljada potpisa, onda bih mogle sa tim u Ministarstvo.

Evo ja se dobrovoljno prijavljume da volontiram.



IZVORNA PORUKA: senka kurt

Evo me opet. Ne moramo više zbog peticije na ulicu, možemo to uraditi elektronskom peticijom, jednostavno je i lakše ćemo doći do potpisa.

Uradila bih to ukoliko mi proslijediš tekst peticije koja već postoji. A o svemu bih dalje obavještavala članice RR

Ja bih opet krenula prema ministarstvima i slično. Bez njih se ( na žalost) ne može, a mogli bi i vidjeti kako su raspoložene razne ove udruge, žena, za ravnopravnost spolova, Helsinški komitet itd,....

Javi šta misliš.... Svaki dan je gubitak,pa predlažem da se što prije djeluje.


IZVORNA PORUKA: Suzana

Definitivno podržavam bilo kakvu akciju da se i u BiH osnuje banka za matične ćelije.
I ja sam sinoć sa velikim interesovanjem pratila Zabranjeni forum.
Merci podržavam te u tvom razmišljanju da pohraniš matične ćelije svoje buduće bebe i bilo bi dobro da sve trudnice razmisle o tome.
Ja sam rodila prije 16 mjeseci, i istina je da o tome uopšte nisam razmišljala.
Ne daj Bože da ikada ikome zatrebaju te ćelije, ali... ovo naučno otkriće je zaista veliko.




IZVORNA PORUKA: juni

Koliko sam upucena, maticne celije trenutno pomazu samo kod leukemije a postoji mogucnost da se nekad u buducnosti koristi i kod nekih drugih bolesti, a jedna od njih je karcinom.


IZVORNA PORUKA: jupajdi

i ja podržavam ovu akciju i žao mi je što nisam bila upućena u ovo kada sam rodila svoje bebace .


IZVORNA PORUKA: Suzana

IZVORNA PORUKA: juni

Koliko sam upucena, maticne celije trenutno pomazu samo kod leukemije a postoji mogucnost da se nekad u buducnosti koristi i kod nekih drugih bolesti, a jedna od njih je karcinom.


Prema dosadašnjim otkrićima, mogu liječiti nekih 70-ak bolesti... (pu, pu, pu... )





IZVORNA PORUKA: Merci

Bravo zene!!! Ovo ja zovem (zenskim) aktivizmom! Nikakve koristi od kukanja kako smo mi jadna i siromasna drzava. Podrzavam vas svakako i pomoci cu na bilo koji nacin.


IZVORNA PORUKA: mama alma

Hvala, svima, Senka, na pokušaj ukucati u pretraživać naš na RR Peticija spasimo dječije živote, međutim, od skoro 7.000 članova, prijavilo se možda stotinka žena, stoga mislim da bi jedino mogle nešto kada bi se prikupljali potpisi i na ulici. Ali, ako misliš da možemo i na neki drugi način, ja sam za koju god opciju, samo da krenemo naprijed.

Ela hvala i za ovu korisnu info.



IZVORNA PORUKA: Merci

Hvala ti Ela na konkretnim informacijama! Znaci, nije nemoguce, mada nije ni jeftino. Ali kao sto znamo nista se ne moze porediti sa zdravljem.


IZVORNA PORUKA: Merci

Mozemo pokusati na razne nacine. Kao sto znate facebook je cudo kad je tako nesto u pitanju. Evo kod skoro svih mojih prijatelja je jutros osvanuo kao profil apel da se pomogne malom vedadu i donira novac. MOzemo u narednih nekoliko dana pokusati tako nesto.


IZVORNA PORUKA: tea lana

Matične ćelije su osnovne ćelije koje se tokom razvoja embriona razvijaju u sve vrste ćelija, kao što su ćelije srčanog mišića, crvena krvna zrnca i ćelije kože. U kasnijoj fazi života ove ćelije popravljaju oštećena tkiva. Matične ćelije postoje u mnogim vrstama tkiva odraslih ljudi, a njihova najveća koncentracija u telu odrasle osobe je u koštanoj srži i krvi.

Međutim, s vremenom ćelije iz našeg tela gube vitalnost i dejstvo im je slabije jer one stare zajedno sa nama. Upravo zbog toga, a nakon mnogobrojnih istraživanja, stručnjaci su pronašli način da sačuvaju vitalnost ovih tako važnih ćelija. naime, naučnici i doktori su otkrili da se veliki broj matičnih ćelija nalazi u pupčanoj vrpci novorođenčeta. Te ćelije su izuzetno mlade i vitalne, a postupak njihovog uzimanja je veoma lak i bezbedan.

A ono što je najbitnije jeste da specijalnom tehnikom mogu da se zamrznu i kasnije primene u lečenju samog davaoca ili nekog drugog. Ćelije koje se prilikom rođenja deteta izvlače iz pupčane vrpce i čuvaju uz pomoć specijalne kriometode uskoro će moći da spasu živote miliona ljudi širom planete. Uz pomoć matičnih ćelija leči se leukemija i ostali poremećaji krvi, metabolizma, imuniteta. Ova metoda čuvanja matičnih ćelija moguća je danas i u našoj zemlji, jer već imamo edukovane ginekologe, genetske inženjere i druge stručnjake.

Naučnici su utvrdili da čak četiri generacije iz jedne porodice mogu da se leče matičnim ćelijama novorođenčeta. U većini slučajeva uzimanja matičnih ćelija je uspešno kod carskog reza i nekih drugih situacija njih je nedovoljno.

Uz pomoć matičnih ćelija sada je moguće izlečiti od 75 teških i donedavno neizlečivih bolesti (maligna oboljenja, urođeni poremećaji).

Lekari preporučuju čuvanje matičnih ćelija ukoliko u porodici postoje sledeće bolesti i rizici: ukoliko je prisutna porodična istorija raka, kod trudnoća nakon veštačke oplodnje i drugo. najnovija istraživanja u NJukaslu su potvrdila da je samo jedna matična ćelija dovoljna da bi se napravila nova jetra, koža, neuroni ili pankreas. zamislite značaj svega ovoga poduhvata, ako je do sada medicina tvrdila da jedan neuron (nervna ćelija) jednom uništena nikada nije mogla da se obnovi. Očekuje se da će organi napravljeni od matičnih ćelija moći da se transplantiraju za tri godine.Još u trudnoći, danas u svetu gde se već uzimaju matične ćelije iz pupčanika novorođenčeta, rade se kompletni testovi da li postoje infekcije virusima, kao naprimer hepatitis B i C, sifilis, HIV i drugo. Naravno, svi ovi testovi se rade i kod nas zbog rizika u trudnoći iako mi još uvek ovu tehnologiju ne koristimo.

Nakon svih analiza, testira se vitalnost ćelija i tek nakon toga ćelije se zamrzavaju. Ove ćelije se čuvaju u kriogenim uslovima, na minus 196 stepeni Celzijusovih u gasovitoj fazi tečnog azota. Ovako sačuvane mogu da traju večno.

Za one koji sinoc nisu gledali emisiju  i malo manje su upuceni u ovu tematiku


IZVORNA PORUKA: Ela78

Drage žene nije uopšte nemoguće i neizvodivo ovo. Gospodin Sanel mi je rekao da su u pregovorima sa bankom matičnih ćelija da otvore banku kod nas u BiH da li Banja Luka ili Sarajevo i koja bi omogućila korisnicima plaćanje ovog iznosa na rate. On se nada da će postići dogovor.
Dalje npr. što se tiče kompletne procedure kako je on meni objasnio npr. ja kad bi se odlučila na ovo pošto sam u Banja Luci nakon poroda njihov agent odnosno medicinski radnik dolazi u porodilište i on lično mi uzima uzorak koji se dalje transportuje. Za ostale gradove, kako on kaže, nemoguće je pošto je sve u začetku, da u svakom gradu imaju svog agenta ali u tom slučaju pacijent dobija kompletnu medicinsku opremu sa upustvom za doktora kako da uzme uzorak (kaže da niej ništa komplikovano) i to se šalje DHL-om ili Fedex-om....



IZVORNA PORUKA: Sandra32

Odlicna inicijativa. Jedva cekam stavit potpis na inicijativu .


IZVORNA PORUKA: larina

ja nisam znala za ovo,ali kad sam se trebala poroditi donijeli su mi papir da ako hocu potpisem u bolnici da to oni mogu uzeti jer tim pomazu bolesnoj djeci,tako da ja mislim sva tri poroda da su to uzeli ,a ja nisam nesto o tome previse ni raspitivala.to ovamo(NJEMACKA) mislim da rade svakoj trudnici kad dode da se prijavi za porod


IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Gledala sam emisiju i kao prvo- cestitka nasoj dragoj Almi jer je ona i dala Sasi ideju za ovu emisiju (kada smo isli na razgovor za onu "nasu" emisiju). Drago mi je sto je Aleksandar ispunio obecanje. Alma- svaka ti cast!
Sto se peticije i cijele te inicijative tice- ja mislim da se stvarno nesto moze uraditi. (ili bar pokusati). Licno- nisam potpisala peticiju jer se to izgleda desavalo prije nego sto sam se uclanila na RR ali zato peticiju mozemo ponovo pokrenuti i preko RR  i preko fb-a. Vjerujem da mnozemo skupiti daleko veci broj potpisa i na neki nacin ucestovati u "stvaranju istorije" ...pa bar na neki nacin olaksati recimo put nekim buducim entuzijastima...
Sta velite?




IZVORNA PORUKA: mama alma

Amra, hvala ti što me nahvali i drago mi je što se sječaš tog razgovora, jer to još više potvrđuje koliko mi je stalo da ovo zaživo kod nas, na nivou javnog, jer nije svako u mogučnosti da izdvoji 2.000 eura, te samim tim pokazuje da zaista srčano želim sve ovo što ovdje pišem. Kako god u narednim danima ćemo pokrenuti nešto konkretno.


IZVORNA PORUKA: idana_85

Gledala sam emisiju, potpisala sam peticiju koju je forum RR pokrenuo i mogu reci da je to nesto fantasticno. Nisam znala da se to moze kod nas, ali eto od sinoc znam. jeste da kosta, ali kao sto je jedan od gostiju rekao uzimamo kredite za gluposti, zasto je to manje vazno. I odlucila sam sinoc, iako sam se dvoumila, da zelim roditi jos jedno dijete i sacuvati te celije, prvo zbog tog djeteta,a onda zbog rijada i nas dvoje....Za nedaj boze, ne bih zalila ni dinara. Ako tada ne bude neke stednje,bice neki kredit.





< Poruku je uredio Visnja RR -- 29.10.2009 16:58:43 >


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu ewica)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Pohrana matičnih stanica
3.10.2009 1:47:40   
suncan_dan
o tome smo i mi razmisljali prije poroda i pricali sa doktorima, i nismo ZA odlucili.

evo jedan text
Iskoristavanje  skladištenja pupkovine / matične stanice

Vlastiti pupkovine stanice su gotovo bez značaja u medicini. Očekivan za buduće aplikacije (kao što je proizvodnja zamjenskih organa) su iz matičnih stanica je vrlo upitna.
Opasnost da dijete ikada potreban tretman s matičnim stanica je vrlo niska. Upotreba krvi pupkovine u odraslih je nevjerovatna.

Obećavajuće u liječenju raka, upotreba stranih stanica ili stanica koje su dobivene neposredno prije početka kemoterapije, koštane srži ili krvi.

U leukemije (raka krvi), studije su pokazale da djeca kod kojih je rak kasnije otkriven, da e bi prisutan i prije rođenja u tijelu djeteta. To znači da pupkovine svibanj biti kontaminirani sa tumorskih stanica i nije prikladan za korištenje.

U Osim toga, smatraju se tehnički i ekonomski problemi. Pohrana matičnih stanica iz pupkovine krvi je povezano sa značajnim troškovima. Da li matične stanice koje mogu biti pohranjene na vrlo dugo razdoblje, još uvijek se koristi u 40 godina nije trenutno procjenjuje znanstveno. Dugoročna studija da su tek počeli.

sad dokle su dosli sa studiama, to neznam, sad sam isto evo trazila po neto, nisam nazalos nista novo mogla da nadem.


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
1.12.2009 18:32:29   
Visnja RR
Najveća banka u Evropu za matične ćelije na Ringeraji




Poštovani posjetioci portala “RINGERAJA“,

Redovno prateći portal i forume o matičnim ćelijama primijetili smo da postoji veliko interesovanje roditelja u Bosni i Hercegovini ali i dosta nepoznanica i zbunjujućih informacija o samoj proceduri uzimanja matičnih ćelija, te Vam stoga nudimo tačne informacije o svim detaljima vezano za uzimanje i transport krvi iz pupčanika, kao i o samom izdvajanju i čuvanju matičnih ćelija. Smatramo da budući roditelji treba da imaju tačne informacije kako bi mogli samostalno da donesu odluku vezanu za čuvanje matičnih ćelija. Kroz sledećih nekoliko odgovora pokušaćemo da Vam damo neke osnovne informacije o matičnim ćelijama:
1.Šta su to matične ćelije?
Ljudsko tijelo se sastoji od više od 200 tipova zrelih ćelija; svaki tip ćelija ima svoju karakterističnu i specijalizovanu funkciju. Bilo da se radi o ćelijama srčanog mišića koje ritmično lupaju ili o crvenim krvnim zrncima koje isporučuju kiseonik u svaki, i najudaljeniji, dio našega tijela, svaka grupa specijalizovanih, „operativnih ćelija“ ima svoju karakterističnu i jedinstvenu ulogu i zadatak. Matične ćelije se razlikuju od naših zrelih operativnih ćelija: one imaju zapanjujuću sposobnost ne samo da proizvode same sebe već i da stvaraju nova tkiva prilikom svoje diobe i razvoja. Tako proizvodimo sve funkcionalne ćelije tijela. Otkriće matičnih ćelija je jedno od najvećih dostignuća savremene medicine.
2.Kako se obavlja procedura uzimanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce, da li je škodljivo za bebu ili majku?
Postupak uzimanja krvi iz pupčanika je toliko jednostavan da netreba imati nikakvu bojazan, praktično svaki ljekar, čak i onaj koji se nikada prije toga nije sretao sa ovom metodom dovoljno je da pogleda video materijal sa CD-a i pročita procedure za vađenje krvi iz pupčanika, i biće spreman da uspješo obavi ovaj posao neposredno poslije porođaja. Vađenje krvi iz pupčanika se obavlja neposredno posle porođaja, nakon presijecanja pupčanika. Krv se sakuplja iz onog dijela pupčane vrpce koji je povezan sa posteljicom. Prikupljanje je jako jednostavno, gotovo je je kroz svega nekoliko minuta i potpuno je neškodljivo i bezbolno kako za majku tako i za novorođenče. Što je veoma bitno, u čitavom procesu se ne dodiruju ni majka, niti dijete. Nakon što se obavi postupak vađenja krvi iz pupčanika, kesica sa krvi se stavlja u kutiju, nakon čega naš kurir preuzima paket i putem DHL-a, FedEx-a ili neke druge brze pošte šalje ga do laboratorije u Briselu. Važno je napomenuti da se taj paket prilikom transporta do laboratorije čuva isključivo na sobnoj temperaturi. U laboratoriji se vrši analiza krvi na viruse i infekcije i ako se utvri da je krv ispravna, da su ćelije zdrave i vitalne i da se mogu sačuvati, izdvajaju se, dijele se u dvije posude, zamrzavaju na temperaturi nižoj od -180 ?C u gasovitoj fazi tečnog azota, nakon čega su, na dvije odvojene lokacije u Belgiji i Holandiji, matične ćelije spremne za čuvanje na period od 20 godina.
3.Koja oboljenja se mogu liječiti matičnim ćelijama?
Prema zvaničnim podacima, prije dvadeset godina, matičnim ćelijama iz krvi pupčane vrpce mogla se liječiti samo jedna bolest, prije deset godina svega nekoliko bolesti. Danas se matične ćelije iz krvi pupčane vrpce uspješno koriste u liječenju više od 100 oboljenja (leukemija, različite vrste anemije, različitih vrste dijabetisa, autoimuna oboljenja i metabolički poremećaji,….). Zasigurno će se u budućnosti matičnim ćelijama moći liječiti još mnogo oboljenja s obzirom da vodeći naučnici svijeta vide budućnost liječenja upravo u liječenju matičnim ćelijama, a njihovo otkriće smatraju jednim od najvećih otkrića savremene medicine.
4.Koliko košta čitav proces uzimanja I čuvanje matičnih ćelija?Šta sve ulazi u cijenu?
Cijena jednog postupka uzimanja i čuvanja matičnih ćelija iznosi ukupno1.985 Evra. U tu cijenu je uračunat potreban materijal i set za uzimanje krvi iz pupčanika, transport krvi iz pupčanika do laboratorije u Briselu, analiza krvi na viruse i infekcije, izdvajanje matičnih ćelija, njihovo čuvanje na period od 20 godina i transport u slučaju bolesti od banke do klinike, gdje bi se pacijent liječio. Ovaj iznos se plaća u dva puta, prvi dio kada klijent odluči da koristi ovu uslugu, potpiše ugovor i preuzme paket sa materijalom plaća 210 Evra i drugi dio kada krv iz pupčanika stigne u Brisel, obavi se analiza krvi i potvrdi da su matične ćelije zdrave i vitalne i da se mogu čuvati plaća se ostatak u iznosu od 1.775 Evra u roku od 30 dana, nakon čega se dobija certifikat sa jedinstvenim bar kodom. Takođe važno je naglasiti da klijenti iz BiH ugovor direktno potpisuju sa “Cryo-Save AG” iz Švajcarske, novac uplaćuju direktno na njihov račun u Švajcarskoj, a po uspješnom okončanju procesa od Švajcaraca dobijaju i certifikat, tako da je zagarantovana najveća moguća sigurnost.
5.Gdje sve Cryo-Save radi i od kada?
Kompanija “Cryo-Save” je vodeća Evropska banka matičnih ćelija koja je specijalizovana za profesionalno sakupljanje, pripremu i skladištenje matičnih ćelija iz krvi iz pupčane vrpce. Do sada je preko 115.000 hiljada uzoraka matičnih ćelija uspješno sačuvano u banci “Cryo-Save“-a. Mi smo ponosni na činjenicu da smo prva banka matičnih ćelija koja je počela da svoje usluge nudi i u Bosni i Hercegovini, a pored toga “Cryo-Save” je prisutan u svim zemljama Evrope, ukupno preko 40 zemalja na tri kontinenta.
Banka “Cryo-Save“ je jedina banka koja uzorke čuva na dvije fizički odvojene lokacije. Na ovaj način se ostvaruje i garantuje najveća moguća sigurnost, a što za majku, odnosno roditelje znači da se matične ćelije njihovog dijeteta nalaze na pravom i najsigurnijem mjestu.
6.Gdje se može obaviti uzimanje matičnih ćelija?
Uzimanje matičnih ćelija se može obaviti u svim porodlištima u Bosni i Hercegovini. Postupci su do sada obavljeni u Banja Luci, Bijeljini, Gradišci, Sarajevu i Tuzli, a vjerujemo da će do kraja godine to sigurno biti urađeno u svim porodilišta u BiH, jer su interesovanja za matičnim ćelijam u ova 4 mjeseca podjednaka u svim dijelovima BiH.
7.Koliko parova do sada je napravilo ovu proceduru?
Za ovaj kratak period od svega četri mjeseca od kada je “Cryo-Save” prisutan i u Bosni i Hercegovini interesovanje je veliko, konkretno u ovih četri mjeseca su već 58 majki, odnosno 58 bračnih parova sklopili ugovor sa “Cryo-Save”-om o čuvanju matičnih ćelija svojih beba, od čega je više od njih 35 već završilo čitav postupak, odnosno matične ćelije njihovih beba se bezbijedno i adekvatno čuvaju u “Cryo-Save” banci u Belgiji i Holandiji.
8.Koliko je komplikovana administracija? Šta je potrebno?
Roditelji koji su zainteresovani za ovaj postupak mogu da se obrate našoj firmi “FAMILY-PLUS” koja je ekskluzivni i ovlašteni partner vodeće evropske banke matičnih ćelija ”Cryo-Save” za Bosnu i Hercegovinu, a više informacija svi zainteresovani roditelji mogu pronaći na internet stranici www.maticnecelije.ba ili na www.cryo-save.com putem telefona 066 702001 ili 051 357050. Naš zadatak je da svim zainteresovanim roditeljima, majkama koje očekuju bebu ili bebe, pomognemo da ukoliko se odluče da sačuvaju matične ćelije iz krvi iz pupčane vrpce, da to mogu da urade i u Bosni i Hercegovini podjednako sigurno i efikasno kao i sve druge majke širom Evrope. Administrativna procedura je veoma jednostavna, nakon što roditelji stupe sa nama u kontakt, dobiju sve neophodne informacije, potpisuju sa “Cryo-Save”-om ugovor o čuvanju matičnih ćelija, dobijaju set za prikupljanje krvi koji će majka sa sobom ponijeti na porođaj.
Nadamo se da smo odgovorila na neka od Vaših pitanja.Ukoliko želite da saznate više o jedinstvenim matičnim ćelijama pogledajte našu brošuru i ekskluzivani video materijal ili posjetite našu Web- stranicu.
Sve najbolje Vama i Vašoj djeci želi “FAMILY-PLUS” ekskluzivni i ovlašteni partner vodeće evropske banke matičnih ćelija ”Cryo-Save” za Bosnu i Hercegovinu

< Poruku je uredio Visnja RR -- 1.12.2009 18:36:23 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
13.12.2009 12:24:56   
Visnja RR
klik-om na baner o cryo-save moze se procitati brosura o pohranjivanju maticnih celija!!!

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
21.12.2009 0:26:21   
Visnja RR
VIDEO kompletnog postupka



_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
8.1.2010 17:26:31   
vjestica
podižem temu, jer mi treba par informacija, moj euporno pokušavam naći, a već sam pitanja postavila na sličnoj temi, pa nikakvog odgovora
1. imate li linkove na neka relevantna medicinska istraživanja o matičnim ćelijama, a da nije ova reklamna brošura family plusa i crio savea?
2. koliko je siguran taj posrednik za transport matičnih ćelija?
3. jeli iko kod nas to radio, u našim klinikama?
4. da li su naši ljekari educirani za uzimanje uzorka?



_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
13.2.2010 22:45:39   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

jel iko od naših forumašica izvršio pohranjivanje matičnih ćelija na Koševu ili u Državnoj? kako to ide? ranije naravno moraš dogovoriti sa dr koji će te poroditi? on mora isključivo biti prisutan jer je ranije valjda obučen na koji način se uzimaju mat. ćelije iz pupkovine
Šta ako dr pogriješi? nema više ponovo! jeste prosta procedura ali može se napraviti greškauser posted image



_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
13.2.2010 22:49:22   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: vjestica

podižem temu, jer mi treba par informacija, moj euporno pokušavam naći, a već sam pitanja postavila na sličnoj temi, pa nikakvog odgovora
1. imate li linkove na neka relevantna medicinska istraživanja o matičnim ćelijama, a da nije ova reklamna brošura family plusa i crio savea?
2. koliko je siguran taj posrednik za transport matičnih ćelija?
3. jeli iko kod nas to radio, u našim klinikama?
4. da li su naši ljekari educirani za uzimanje uzorka?




udji na portal RR.rs kod njih imas mnogo vise podataka o svemu jer imaju rubriku o tome

http://www.ringeraja.rs/cryo-save-i-life-rf-beograd_569.html

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
6.3.2010 17:37:02   
Visnja RR
U razgovoru sa ljudima iz Family-Plus saznala sam da je nekoliko mama odlucilo da pohrani maticne celije... user posted image
Bilo bi dobro da nam napisu svoja iskustva!

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
26.3.2010 21:49:22   
pemina
Drage moje, meni je termin 1. aprila i set za pohranu maticnih ćelija je spreman u mojoj torbi za bolnicu. Javim Vam kako je proslo. Pusa svima.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
8.4.2010 15:36:42   
ladyblue RR
Ja sam danas zvala Familly plus i mislim da ću se odlučiti na pohranu. Trebam ih kontaktirati ponovo za par mjeseci da se sve dogovorimo, platim, itd.

(odgovor članu pemina)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
10.4.2010 22:56:50   
delfin
da li neko zna kako to funcionišra l+kod nas u bolnicama, konkretno mislim na GAK. da li to mogu uraditi svi dr. jer ko zna ko će me poroditi, to se n emože uvjek planirati?

_____________________________

16.05.2010 Napokon je stigla naša najveća sreća- mamino sunce :)
19.08.2011 stigla je i mamina princeza :)

(odgovor članu ladyblue RR)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
11.4.2010 0:16:01   
vjestica
IZVORNA PORUKA: delfin

da li neko zna kako to funcionišra l+kod nas u bolnicama, konkretno mislim na GAK. da li to mogu uraditi svi dr. jer ko zna ko će me poroditi, to se n emože uvjek planirati?

ova sampitanja i ja više puta postavila na raznim temama, ali nikada još nisam dobila odgovor user posted image



_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu delfin)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
11.4.2010 0:29:08   
taurus
Ostaje nam da čekamo da nam se javi forumašica Pemina koja je rekla da će uraditi pohranjivanje MS pa da čujemo njeno iskustvo

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
12.4.2010 8:44:33   
ladyblue RR
IZVORNA PORUKA: vjestica

IZVORNA PORUKA: delfin

da li neko zna kako to funcionišra l+kod nas u bolnicama, konkretno mislim na GAK. da li to mogu uraditi svi dr. jer ko zna ko će me poroditi, to se n emože uvjek planirati?

ova sampitanja i ja više puta postavila na raznim temama, ali nikada još nisam dobila odgovor user posted image




Meni je iz razgovora sa ženom koja radi u Family plus-u rečeno da su doktori u obje bolnice u Sarajevu edukovani kako da uzmu krv iz pupčane vrpce i da do sada nisu imali problema. Navodno je i zakon koji to pitanje reguliše izmijenjen, tako da su doktori dužni da uzmu krv ukoliko porodilja to traži.

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
12.4.2010 9:07:09   
vjestica
ma mene više zanima kako to funkcioniše u praksi, a ne šta ovi u Family plusa govore

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu ladyblue RR)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Pohrana matičnih stanica
12.4.2010 12:42:48   
sukibajro
http://www.maticnecelije.ba od sada moguce pohranjvanje maticnih celija i u Sarajevu

(odgovor članu mnn)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Pohrana matičnih stanica/ćelija
17.4.2010 23:40:16   
smajli80
Moja sestra se porodila carskim rezom i ljekar koji se zadesio tu je uzeo matične stanice.Nemora to nužno uraditi vaš ginekolog  to može uraditi bilo koji ljekar ili malo bolje obučena med.sestra.

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *