RE: Privatni vrtici u SA (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Vrtić i čuvanje djeteta



Poruka


mama75 -> RE: Privatni vrtici u SA (20.11.2014 13:10:16)


IZVORNA PORUKA: salmana

IZVORNA PORUKA: EEDITH


IZVORNA PORUKA: mama75


IZVORNA PORUKA: EEDITH

Znam ja user posted image Doduse nije 10 nego 12. A cijena 280KM.

registrovan vrtić ili igraona ?

NAravno da je registrovan. Dobijemo i fiskalni racun.

i od igraone se dobije fiskalni [sm=smiley36.gif]


Mi nikad u registrovanom privatnom vrticu nismo dobili fiskalni racun (navodne ne podlijeze obavezi da ima kasu tako nam je rekao [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] I uredno pare na ruke svi daju, ne uplacuje se ni uplatnicom [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] je li to za inspekcije?

Svi moraju imati fiskalne kase, osim ako se radi o registrovanoj kucnoj radinosti. I mi pare dajemo na ruke, ali dobijemo racun. Ma ko moze pokusava sto vise da izbjegne sve moguce obaveze prema drzavi, a onda svi kukamo kako nam je drzava "vaka-naka" [sm=smiley13.gif]




canim -> RE: Privatni vrtici u SA (20.11.2014 13:29:19)

Kod nas je ugovorom definisano placanje putem racuna, tako da nismo ni jednom platili na ruke.




salmana -> RE: Privatni vrtici u SA (20.11.2014 13:40:45)

IZVORNA PORUKA: mama75


IZVORNA PORUKA: salmana

IZVORNA PORUKA: EEDITH


IZVORNA PORUKA: mama75


IZVORNA PORUKA: EEDITH

Znam ja user posted image Doduse nije 10 nego 12. A cijena 280KM.

registrovan vrtić ili igraona ?

NAravno da je registrovan. Dobijemo i fiskalni racun.

i od igraone se dobije fiskalni [sm=smiley36.gif]


Mi nikad u registrovanom privatnom vrticu nismo dobili fiskalni racun (navodne ne podlijeze obavezi da ima kasu tako nam je rekao [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]  I uredno pare na ruke svi daju, ne uplacuje se ni uplatnicom [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]  je li to za inspekcije?

Svi moraju imati fiskalne kase, osim ako se radi o registrovanoj kucnoj radinosti. I mi pare dajemo na ruke, ali dobijemo racun. Ma ko moze pokusava sto vise da izbjegne sve moguce obaveze prema drzavi, a onda svi kukamo kako nam je drzava "vaka-naka" [sm=smiley13.gif]


Ovaj je imao kasu pa ukinuo uz objasnjenje da nije duzan da je ima [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

A baska sto se tako "na ruke" placaju I radionice, niko njega ne moze upratiti koliko para procirkulise, totalno plodno tlo za muljazu zescu. A ne prijavljuje radnice...uzas fakat, I to registrovan legalni vrtic, pa imaju ga na spisku poreznih obveznika kako to da se tako moze raditi?

Doduse nije ni ovo za iscudjavanja s obziom da nelegalni "vrtici" tek nikome nikakav porez ne placaju [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




škorpija -> RE: Privatni vrtici u SA (20.11.2014 19:34:17)

mama 75 otkrij nam tajnu koji je to vrtić, kolegica s posla traži jaslica :)




salmy -> RE: Privatni vrtici u SA (20.11.2014 20:12:56)

Mi kod Teta cuvalica nismo dobivali fiskalni racun,samo nota




veeseelaa -> RE: Privatni vrtici u SA (20.11.2014 23:46:29)

EEDITH nemoj da se zaljućuješ[sm=smiley27.gif]
ja sam samo napisala svoja opažanja, nisam baš oduševljena onim što pruža jaslička grupa

inače novac mi nije problem, u 100 KM gore dole, bitno mi je da je moje dijete sigurno i da mu se posveti pažnja onoliko koliko je neophodno da ono bude sito, suho, zaigrano

a 20 djece, 2 tete, puno je

tražim nešto manje + mito za tete [sm=smiley36.gif]

bar do 2 godine

a Ciciban je savršen za malo stariju djecu, i cijena je prihvatljiva, čuj 200 KM,pa to nema nidje




smirna -> RE: Privatni vrtici u SA (21.11.2014 10:42:43)

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

idoh ja u Ciciban na Dobrinju
šminka, veliki objekat, sve tio top, odjeća, obuća, stoličice, itisoni

ali

ima ali [sm=smiley36.gif] došla sam u 17,30 sati i unutar objekta je bilo svježe,kao zavrnuli grijaanje jer još malo završavaju?!

primejtih da još djece ima u objektu, znači nek se malo smrznu

nešto mi se puno tete zadržavaju u hodnicima???

i da 18 djece ima u grupi od 6mj - 2 godine, 2 tete...

puno djece malo teta.... i da nemaju svoju baštu

možda je vrtić ok za djecu iznad 3 godine, al ne bi rekla da je prihvatljiv za manju dječicu....

možda griješim

odluku nisam nikakavu donijela još, idemo dalje u obilazak

Sljedeća destinacija Vrtić Proljeće u Nedžarićima, djeluje intimnije , manje djece, pa budemo vidjeli
Da, slteth su stalno u hodnicima sto je lijepo cim na vrata one vas docekaju ali kad pomislim sad ko je sa djecom. Doduse ima ih toliko da sam svaki put drugu upoznala i ljubazne su. Kad sam pitala ko je pedagog u nasoj grupi odgovorile su, pa sve mi a svo vrijeme su dole u hodniku.
Odu po dijete i donesu ga. Ta medicinska sestra je sa njima to sam jedino sigurna bila. Prvi put mi je rekla morate dijete obezbojediti sa flasicom a drugi put on je jos mali. Kad sam je pitala na sto je mislila za prvo rekla je da je mislila na odjecu. Na kraju je rekla pa mlijeko roditelji donose svako drugi dan otprilike. Posto moj doji i ne uspavljuje se flasicom ja sam nosila blendano voce ili sutliju. Mislim da poslije supe za rucak nijednom djetetu nebi prijala flasa mlijeka da se uspava ili mozda bi!? Sto se drugog tice, shvatila sam da je mislila on je mali pa malo jede place i tesko se uspava. Napominjem da hoda vise od mjesec i da je jeo slabo jer se vec tada razbolio. Spavanje je bilo i ostalo problem. Od njih 20 naravno da dezurnih za plac ima baem 3-4 i generalno djeca malo spavsju. U zgradi je oko 60-70 djece svaki dan a veliki malim spavaju iznad glave a preko puta njih je produzeni boravak.

I kad sam ja isla u to vrijeme bilo je hladno pa sam pitala radi li vam grijanje. Ona se nasmijala i rekla, vidite radijatore na sto vise nisam imala sto




Sarajevo23 -> RE: Privatni vrtici u SA (21.11.2014 13:59:32)

Zene, ne znam za vas, ali meni bas ne odgovaraju ove spojene grupe (jaslicka i veliki) ovo gdje sam isla na to sam nailazila, u "vecem dnevnom boravku" budu svi, i nerijetko mali zaplacu jako kada veliki u igri zavriste i zagalame...
Ima li to negdje da je bolje rijeseno, da se posvete malim kao grupi --sto i jesu-- odvoje ih, izvode vani, itd..

Fakat, dijete od 1.5 i 5.5 nemaju nista zajednicko!:/ mogu samo smetat jedno drugom, kao i sto smetaju.

Btw, postoji li neki sirup za ovu malu raju, koji biste preporucili, da im se ojaca imunitet, kako bi bolje podnijeli vrtićke boljke?
Hvala vam.




Just smile -> RE: Privatni vrtici u SA (21.11.2014 14:30:25)

Sarajevo23,
u Amel i Nur je odvojena jaslička grupa od starije. Skupa su samo u periodu od 17-18:00 jer je tada malo djece u obje grupe. I ujtru od 07:00-07:30 odprilike... Moja curica recimo uvijek plače kada su u toj sobi za velike. Voli dijete svoju"kuću". :) to se tice sirupa-ja svojoj dajem samo voce..povrce.. a s vremena na vrijeme joj dajem prirodni sirup za imunitet od jabukovog pekmeza "Jukan".




EEDITH -> RE: Privatni vrtici u SA (21.11.2014 14:53:01)

EEDITH nemoj da se zaljućuješuser posted image

ti bar znaš da se ja ne ljutim [sm=smiley31.gif]
a ovdje sam samo napisala svoja dugogodišnja iskustva sa tom grupacijom vrtića ......
ni meni nije sve idealno ,ali zar postoji takav vrtić uopšte i naravno da im nigdje neće biti kao sa nama [sm=smiley1.gif]

koliko ja znam i kod njih su odvojene grupe jaslička,predškolska djeca i produženi boravak
imaju pedagoga,logopeda i sa jasličkom grupom je medicinska sestra




Sarajevo23 -> RE: Privatni vrtici u SA (21.11.2014 15:54:27)

Just smile, ti kako si mi napisala ono "imaju po sobu, i veliki dnevni boravak, kontala sam da tu najvise borave, jer sobice obicno ne budu dovolkno velike za preko 10 djece..
U vrticu gdje sam isla je fakat lijepo sve, ali veliki borave u dnevnom, mali u sobici, a kad jedni spavaju strpaju sve druge u istu prostoriju. .To ce se mijenjati, al trenutno je tako

Hvala za sirup, dajem voce, al sam zeljela necim..pojacat




veeseelaa -> RE: Privatni vrtici u SA (28.11.2014 23:55:55)

idel kome dijete u vrtić Prvi koraci, u ulici Ramiza Salčina - Vojničko?

bila sam u obilasku, djeluje sve ok, jedna etaža cijela je igraonica sa svim onim skulama, super zabava za stariju djecu

3 tete su na 15 djece u jasličkoj grupi

ako nekom dijete ide u isti molila bi da se javi i napiše svoja zapažanja




Medić* -> RE: Privatni vrtici u SA (29.11.2014 0:32:59)

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

idel kome dijete u vrtić Prvi koraci, u ulici Ramiza Salčina - Vojničko?

bila sam u obilasku, djeluje sve ok, jedna etaža cijela je igraonica sa svim onim skulama, super zabava za stariju djecu

3 tete su na 15 djece u jasličkoj grupi

ako nekom dijete ide u isti molila bi da se javi i napiše svoja zapažanja


Moj F je isao. Mi smo bili prezadovoljni. Dijete takodjer. Poludnevni boravak. Tete su jako bile fine i pristupacne. Dvoriste fino. Izvode ih redovno. Fine aktivnosti. Hrana super jer bi mi mali pricao sta je jeo a bude i jelovnik vani. Moj je bio pravo zadovoljan :)
Ali tada nije bilo jaslicke grupe. Prije 1,5. Kasnije su se prosirili cujem. Tako da ne znam kako sa jaslickom grupom.




Sarajevo23 -> RE: Privatni vrtici u SA (29.11.2014 1:08:11)

I ja bih voljela cut ako neko ima iskustva sa jaslickom grupom u "Prvi koraci"?

Vesela, izvode li i ove male ikako?




lepetetka -> RE: Privatni vrtici u SA (3.12.2014 14:07:08)

Drage mame, da li nekoj dijete ide u Ciciban - AnNur na Dobrinji? Malo sam čitala i vidim da su neke mame vidjele da je hladno, ali pred kraj radnog vremena, mene interesuju iskustva vaše djece- da li im je hladno tokom dana, mada mislim da ne bi trebalo da je ako se zagrijava plus toliko djece?? [sm=zmeden.gif] Oni su mi prihvatljivi jer imaju i produženi boravak pa bih mogla smjestiti i veliko dijete i maloj bi puno lakše palo odvajanje kada bi znala da je i braco tu, jer je ona još uvijek pekava po tom pitanju..

I kolike su grupe u Amel i Nur u odnosu na Ciciban? Ono što ja vidim kada mi izbaci slike na FB-u iz njihovih ustanova i nisu male grupe od 10-tak djece ili griješim? [sm=zmeden.gif]

Evo recimo sada izbrojala u jednoj grupi 21 dijete, proslava necijeg rodjendana ( ne smijem staviti sliku ali sam pomno brojala) i sve su djeca od 3-4 godine priblzinog uzrasta, dakle nisu sastavljane grupe razlicitog uzrasta? [sm=zmeden.gif]




UPPUKS -> RE: Privatni vrtici u SA (10.12.2014 8:14:11)

Poštovani

Obzirom da je bilo polemisanja i iznosenja krivih navoda oko izdavanja fiskalnih racuna od strane registrovanih vrtica dajemo pojasnjenje:
Predskolske ustanove su oslobodjene obracunavanja i placanja PDV-a na svoje usluge sukladno članu 24 stav 1 tacka 4. Zakona o PDV-u (Sl.glasnik BiH 09/05), te su u skladu sa clanom 5 stav 1 alineja o) Zakona o fiskalnim sistemima (Sl.novine FBiH br. 81/09) izuzete od fiskalizacije tj. postavljanja i evidentiranja prometa preko fiskalnih uredjaja.
Neregistrovani tkz. vrtici koji rade na crno tj. oni koji nemaju odobrenje za rad od nadleznog Ministarstva za obrazovanje (sva druga odobrenja od opcina i sl. nisu valjana za rad kao vrtic), igraonice i slicna okupljališta djece su obavezni svojim korisnicima izdavati fiskalne racune.




Visnja RR -> RE: Privatni vrtici u SA (10.12.2014 8:22:52)


IZVORNA PORUKA: UPPUKS

Poštovani

Obzirom da je bilo polemisanja i iznosenja krivih navoda oko izdavanja fiskalnih racuna od strane registrovanih vrtica dajemo pojasnjenje:
Predskolske ustanove su oslobodjene obracunavanja i placanja PDV-a na svoje usluge sukladno članu 24 stav 1 tacka 4. Zakona o PDV-u (Sl.glasnik BiH 09/05), te su u skladu sa clanom 5 stav 1 alineja o) Zakona o fiskalnim sistemima (Sl.novine FBiH br. 81/09) izuzete od fiskalizacije tj. postavljanja i evidentiranja prometa preko fiskalnih uredjaja.
Neregistrovani tkz. vrtici koji rade na crno tj. oni koji nemaju odobrenje za rad od nadleznog Ministarstva za obrazovanje (sva druga odobrenja od opcina i sl. nisu valjana za rad kao vrtic), igraonice i slicna okupljališta djece su obavezni svojim korisnicima izdavati fiskalne racune.


Poštovani kada ce vam stranica biti ažurirana?
I zašto je spisak vaših članova tako mali?
Već duže vrijeme se čeka na taj spisak vrtića na crno koji ste obećali ali ga nema?




salmana -> RE: Privatni vrtici u SA (10.12.2014 8:39:31)


IZVORNA PORUKA: Visnja RR


IZVORNA PORUKA: UPPUKS

Poštovani

Obzirom da je bilo polemisanja i iznosenja krivih navoda oko izdavanja fiskalnih racuna od strane registrovanih vrtica dajemo pojasnjenje:
Predskolske ustanove su oslobodjene obracunavanja i placanja PDV-a na svoje usluge sukladno članu 24 stav 1 tacka 4. Zakona o PDV-u (Sl.glasnik BiH 09/05), te su u skladu sa clanom 5 stav 1 alineja o) Zakona o fiskalnim sistemima (Sl.novine FBiH br. 81/09) izuzete od fiskalizacije tj. postavljanja i evidentiranja prometa preko fiskalnih uredjaja.
Neregistrovani tkz. vrtici koji rade na crno tj. oni koji nemaju odobrenje za rad od nadleznog Ministarstva za obrazovanje (sva druga odobrenja od opcina i sl. nisu valjana za rad kao vrtic), igraonice i slicna okupljališta djece su obavezni svojim korisnicima izdavati fiskalne racune.


Poštovani kada ce vam stranica biti ažurirana?
I zašto je spisak vaših članova tako mali?
Već duže vrijeme se čeka na taj spisak vrtića na crno koji ste obećali ali ga nema?




Ma diletanti!




salmana -> RE: Privatni vrtici u SA (10.12.2014 9:10:41)


IZVORNA PORUKA: UPPUKS

Poštovani

Obzirom da je bilo polemisanja i iznosenja krivih navoda oko izdavanja fiskalnih racuna od strane registrovanih vrtica dajemo pojasnjenje:
Predskolske ustanove su oslobodjene obracunavanja i placanja PDV-a na svoje usluge sukladno članu 24 stav 1 tacka 4. Zakona o PDV-u (Sl.glasnik BiH 09/05), te su u skladu sa clanom 5 stav 1 alineja o) Zakona o fiskalnim sistemima (Sl.novine FBiH br. 81/09) izuzete od fiskalizacije tj. postavljanja i evidentiranja prometa preko fiskalnih uredjaja.
Neregistrovani tkz. vrtici koji rade na crno tj. oni koji nemaju odobrenje za rad od nadleznog Ministarstva za obrazovanje (sva druga odobrenja od opcina i sl. nisu valjana za rad kao vrtic), igraonice i slicna okupljališta djece su obavezni svojim korisnicima izdavati fiskalne racune.


Jao nebuloze! Pa kako I po kojem osnovu su NEREGISTROVANI nelegalni "vrtici" OBAVEZNI izdavati fiskalne racune ?????!!!

Ovo gore kao da je dijete napisalo [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




lepetetka -> RE: Privatni vrtici u SA (10.12.2014 9:16:31)


IZVORNA PORUKA: salmana


IZVORNA PORUKA: UPPUKS

Poštovani

Obzirom da je bilo polemisanja i iznosenja krivih navoda oko izdavanja fiskalnih racuna od strane registrovanih vrtica dajemo pojasnjenje:
Predskolske ustanove su oslobodjene obracunavanja i placanja PDV-a na svoje usluge sukladno članu 24 stav 1 tacka 4. Zakona o PDV-u (Sl.glasnik BiH 09/05), te su u skladu sa clanom 5 stav 1 alineja o) Zakona o fiskalnim sistemima (Sl.novine FBiH br. 81/09) izuzete od fiskalizacije tj. postavljanja i evidentiranja prometa preko fiskalnih uredjaja.
Neregistrovani tkz. vrtici koji rade na crno tj. oni koji nemaju odobrenje za rad od nadleznog Ministarstva za obrazovanje (sva druga odobrenja od opcina i sl. nisu valjana za rad kao vrtic), igraonice i slicna okupljališta djece su obavezni svojim korisnicima izdavati fiskalne racune.


Jao nebuloze! Pa kako I po kojem osnovu su NEREGISTROVANI nelegalni "vrtici" OBAVEZNI izdavati fiskalne racune ?????!!!

Ovo gore kao da je dijete napisalo [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

I ja čitam i ne mogu da vjerujem, koji će mi vrag kasa ako već radim na crno [sm=smiley36.gif]




lepetetka -> RE: Privatni vrtici u SA (10.12.2014 9:41:22)

UPPKS Poštovani, ja bih Vas molila da nam ovdje napišete jedan spisak tih odobrenja od Ministarstva i Općina koje ste naveli da vrtić treba da ima da bi bio legalan, da bi roditelji mogli znati na šta mogu da se žale kada su u pitanju vrtići koji već imaju dozvolu za rad i sva ta odobrenja, jer vjerovatno postoje i privatni vrtići koji su ta silna odobrenja dobili "na lijepe oči" [sm=smiley1.gif]
Jer ako je već tako kao što kažete, da oni moraju plaćati PDV a legalni ne, zašto ne bi težili da budu legalni? Pa odbitak PDVa im može pokriti brdo troškova.. Ili se pak radi o MONOPOLU jednih u odnosu na druge, onih koji MOGU i MORAJU dobiti sve potrebne potvrde i onih koje u startu odbiju.




salmana -> RE: Privatni vrtici u SA (10.12.2014 10:11:27)


IZVORNA PORUKA: lepetetka

UPPKS Poštovani, ja bih Vas molila da nam ovdje napišete jedan spisak tih odobrenja od Ministarstva i Općina koje ste naveli da vrtić treba da ima da bi bio legalan, da bi roditelji mogli znati na šta mogu da se žale kada su u pitanju vrtići koji već imaju dozvolu za rad i sva ta odobrenja, jer vjerovatno postoje i privatni vrtići koji su ta silna odobrenja dobili "na lijepe oči" [sm=smiley1.gif]
Jer ako je već tako kao što kažete, da oni moraju plaćati PDV a legalni ne, zašto ne bi težili da budu legalni? Pa odbitak PDVa im može pokriti brdo troškova.. Ili se pak radi o MONOPOLU jednih u odnosu na druge, onih koji MOGU i MORAJU dobiti sve potrebne potvrde i onih koje u startu odbiju.



:) za navedeno ti treba da imas ono "moj dobar prijatelj iz (vladajuce) stranke" [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




salmana -> RE: Privatni vrtici u SA (11.12.2014 13:35:30)

Zelim da podijelim svoje iskustvo sa roditeljima koji upisuju djecu u vrtic I (kao I svi mi) tragaju za najboljim rjesenjem za svoje dijete: cijena vrtica apsolutno ne garantuje kvalitet I iz naseg iskustva mogu reci da nam je sada bolje I ljepse I kvalietenije u vrticu koji pripada JU Djeca Srajeva nego sto je ikad bilo u privatnom.

Uzgred, privatni smo placali 320 KM mjesecno.

Drzavni placamo 140 KM mjesecno.

Sada kada uporedim kvalitet osoblja u privatnom I drzavnom mogu reci samo da je NEUPOREDIVO.

U JU uciteljice uspiju sa zanemarivim donacijama roditelja (10 KM mjesecno) da urade CUDA sa djecom, dok u privatnom sa stotinama maraka po djetetu ne ulazu niti u program niti u materijal, objekat, dvoriste...

Sad smo evo pametniji nakon iskustva u oba I samo zelim da vam prenesem svoje utiske.




Sarajevo23 -> RE: Privatni vrtici u SA (11.12.2014 13:45:55)

A sta je sa onim 20-30djece koje treba da pazi (ne nina, čuva, posvecuje paznju, vec samo pazi) jedna teta, eventualno dvije..?




salmana -> RE: Privatni vrtici u SA (11.12.2014 15:09:47)


IZVORNA PORUKA: Sarajevo23

A sta je sa onim 20-30djece koje treba da pazi (ne nina, čuva, posvecuje paznju, vec samo pazi) jedna teta, eventualno dvije..?


Tako je I u privatnom u kojem smo bili, identican raspored dolazenja djece, I imas perios ujutro a I popodne kad je jedna uciteljica s djecom a van sobe je jer prima djecu koja dolaze (ujutro) ili predaje djecu koja odlaze (popodne).

Tad se desavaju famozne situacije tipa "nemam pojma otkud mu modrica" [sm=hudicek1.gif]

Pod istom postavkom (20+ djece) I 2 uciteljice u smjenama (preklapaju se kratko oko rucka I spavanja) u JU nismo dozivjeli da uciteljica kaze da ne zna kako se nesto desilo.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  49 50 [51] 52 53   Sljedeća stranica >   >>