ultrazvuk tokom trudnoce (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


travnicanka -> ultrazvuk tokom trudnoce (14.10.2007 12:13:25)

mene zanima koliko puta idete na ultrazvuk tokom trudnoce?Ovdje u Svedskoj ja sam imala samo jedan ultrazvuk tokom cijele trudnoce u 16-toj sedmici i bilo mi je jako cudno,Trazila sam jedan pri kraju trudnoce buduci da sam nosila nisko bebu ali su mi rekli da to nije indikacija za uzv.Potom su mi pojasnili da nije pozeljno raditi vise puta.Dovoljno je mjesecno mjeriti stomak i slusati bebine otkucaje i sve bude ok.I moj savjet je nedajte da vas pregledaju ultra zvucno cesto trazite neku drugu vrstu pregleda,jest da njima kao doktorima je najlakse reci lezi pregleda te za par minuta i slobodna si.......a kad dodje do nekih ostecenja ploda niko za to ne odgovara obicno kazu to je genetski!!!!!




jana73 -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (14.10.2007 23:12:12)

u SLO ti je prvi put negde u 8. sedmici (kad potvrdi trudnoču), drugi put između 11. i 14. sedmice (nuhal scan), treći put između 20. i 24. sedmice (morfologija).




Mama1 -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (14.10.2007 23:32:00)

Ja sam svaki mjecec isla ! 




edita83 -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (16.10.2007 14:14:21)

a dal je stetan ultrazvuk svaki mjesec?
ja sam 5 mjeseci trudna i do sada sam 4 puta bila na ultrazvuku.
I jel mi moze ko reci jel preko stomaka se moze odrediti pol djeteta il treba
vaginalni Uzv da bi se vidio pol??




Mama1 -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (16.10.2007 14:20:27)

preko stomaka




issa -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (16.10.2007 15:58:36)

I ja sam čitala da nije dobro svako malo raditi UZV...Da se mene pita, ja bih svaki dan gledala to malo bićence koje raste u meni...




s_ri -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (16.10.2007 20:37:55)

ja sam u prosjeku svaki mjesec bila na ultrazvuku,kazu da moze biti stetno ali ... mene su slali tako cesto jer su mi pratili dosta veliku cistu na jajniku. zadnji put sam bila privatno na ultrazvuku i snimila sve na dvd i sad mogu gledati doma bebicu :)




triplemama -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (19.10.2007 23:30:27)

Ja sam svaki mjesec bila na UZ i mislim da sam citala na "Rodi da UZ nije stetan pol se dozna preko stomaka.




Visnja RR -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (23.10.2007 0:48:53)

Nakon prvog UZV pregleda (sedam dana nakon izostanka mesntruacije) isla sam jos tri puta ...svakih 21 dan...jer imam 39 g i rizicnu trudnocu ...sada sam u 15 -oj sedmici i idem ponovo za 14 dana... a ako sve bude ok onda ce ici na svakih mjesec...




SMIRI -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (23.10.2007 10:49:23)

Ja sam obe trudnoce isla svaki mjesec...prva 3-4 puta vaginalni a onda na stomak.. I rodila sam 2 zdrave bebice!

Zivim u Austriji i to je ovdje "moranje" da dobijes djeciji doplatak kad se bebica rodi...i uvjerena sam da nije stetno...




Suncica* -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (3.11.2007 16:12:21)

Ja sam tokom cele trudnoce isla sest puta na expertni ultrazvuk..Trudnoca mi je bila uredna, pa nisam imala potrebu ni toliko da idem, ali isla sam iz znatizelje..




sunce -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (3.11.2007 23:43:59)

ja sam trudna 23 sedmice i idem svaki mjesec. Inače je sve ok a i  dr kaže da nije štetno 1 mjesečno na uzv. Meni je  jako lijepo kad mogu vidjeti svog malog princa.  [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image]




mišur -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (8.11.2007 14:50:14)

Ja sam išla prvi put, negdje u 6. sedmici kad mi je potvrđena trudnoća, i onda za nekih mjesec i po kad sam došla na sljedeći pregled.
Prošli put kad sam išla, doktorica mi je rekla da nema potrebe da radi ultrazvuk, i da će ga raditi na sljedećem pregledu. Mi smo se bili baš razočarali, jer smo bili oduševljeni kad smo prvi put gledali bebu.
Inače, sad sam u 22. sedmici




archi -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (24.11.2007 12:31:22)

IZVORNA PORUKA: s_ri

ja sam u prosjeku svaki mjesec bila na ultrazvuku,kazu da moze biti stetno ali ... mene su slali tako cesto jer su mi pratili dosta veliku cistu na jajniku. zadnji put sam bila privatno na ultrazvuku i snimila sve na dvd i sad mogu gledati doma bebicu :)


Kako je to super! A gdje je taj ginekolog?




nely -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (25.11.2007 14:12:07)

Ja sam bila 2 puta na ultrazvuku i ostaje mi jos jedanput da odem tad cu znati dali je djecak ili djevojcica.Prvi put sam pozvana da utvrde trudnocu i bilo je jako lijepo vidjeti svoju bebicu u 11 sedmici trudnoce,drugi put su radili mjerenje bebe i kontrolisali rizik od daw.sindroma,i fala bogu sve je ok.mislim da je ultrazvuk bezopasan,ipak su to doktori i znanstvenici.A dali ce beba biti rodena sa nekim manama ili ne to su ipak neke druge teme.




Hannah -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (30.11.2007 12:31:34)

Ja sam u 17. sedmici i dosad sam imala tri ultrazvuka. Uglavnom, mislim da je štetnije nositi uključen mobitel u tašni pored sebe i jesti voće i povrće puno pesticida nego ići na ultrazvuk jednom mjesečno. 




Nadia -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (30.11.2007 21:58:43)

[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/jezicek.gif[/image]
Haj!!!!!!

Moja ginekologica radi takve preglede..mislim da je to ona nova 4-d fora...
Prijateljica mi kod nje kontrolira trudnoću i pokazala mi je taj dvd...fora je..
Dr.Harni, u Dubravi je...izvanredna je...najbolji ginekolog kod kojeg sam bila...ali
privatnik pa košta...
Tko voli... nek izvoli...




rozi -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (5.12.2007 17:50:22)

Cao :)
I ja sam razmisljala o tome, jer sam imala ultrazvuk u 3. sedmici ( tada nije ni pokazalo trudnocu, ali sam je osjetila ), zatim u 6. ( tada sam prvi puta vidjela mrljicu [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]) i narucila me opet za 2 sedmice, kada mi je je vec 3. puta uradila ultrazvuk.  Meni se to cini previse, 3 ultrazvuka za 8 sedmica, a narucila me opet za 3 sedmice.[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
Kada sam pitala da li je to stetno rekla mi je da nije. U zadnje vrijeme sam i po internetu trazila o tome, ali ne jednom mjestu pise jedno, na drugom drugo, tako da pretpostavljam da jos nista nije dokazano i mislim da se ne treba brinuti.




Suncica* -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (5.12.2007 17:58:42)

Draga Rozi, UZ se radi 4-5 puta tokom trudnoce..Zadnji expertni ulatrazvuk radis izmedju 29 i 32 nedelje trudnoce..
Jako je lepo gledati svoju bebu, ja da sam mogla isla bi svaki dan, ali to nije to..Meni je trudnocu vodila izuzetna doktorica koja me posavetovala sta da radim..
A pogotovo ako ides kod privatnika, kod njih ti je samo da naplate.





rozi -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (5.12.2007 18:11:28)

Draga  Suncice[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley13.gif[/image], 
zato sam i pitala dr jer sam na nekim mjestima procitala o tome. Isto tako mi je bilo sumnjivo kada sam i na ovom forumu i od prijateljice koja je u Holandiji vodila trudnocu cula da se radi mnogo, mnogo rjedje nego kad nas.
Mozda je razlog i taj sto imam zavaljenu maternicu i policisticne jajnike, nisam bas puno upucena u to.
Doduse, idem privatniku, pa je mozda i to razlog. Medjutim , doktorica je veoma ljubazna, strapljiva i njezna, a i dosta prijateljice mi je preporucilo ( i njima je radila svake 3 sedmice)
Ne znam , mozda je napametnije da zakasnim koji dan na pregled, da ne misli da je ucim njenom poslu.




Suncica* -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (5.12.2007 18:22:43)

Draga moja, ginekologu se ne ide svaki cas, jedino ako imas bas neki dobar razlog za to..Sto se tice UZ postoji tacno vreme kada se radi(po nedeljama trudnoce). Ja sam ginekologu isla jedanput u mesec i po dana, a UZ sam radila cetiri puta u trudnoci..
Ne zelim da ti savetujem nesto pogresno, ali pitaj svoju doktoricu je li bas neophodno raditi UZ toliko puta, a doktora uvek mozes zameniti..
Jos nesto da dodam, imala sam posla sa privatnicima, svi su oni divni, ljubazni i strpljivi, ali to draga moja kosta..

Pozdravljam te..




Visnja RR -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (5.12.2007 21:18:05)

Doktorica nikad nece bez razloga reci da se na kontrolu (UZ) dolazi svake tri sedmice  (kao sto ja idem) ... mirnija sam jer znam da UZ nije stetan...mnogo bi gore bilo da se nesto lose desi a da sam to mogla sprijeciti...
Vazno je da imas doktoricu u koju imas povjerenje...
(moja je dr.Nejra Pasic... nikad ne cekam vise od 5-10 min, pitam sve sto zelim i dobijem potrebne odgovore, mogu da nazovem kad god pozelim za svaku sitnicu ili da odem i bez zakazanog termina ako postoji bilo kakava dilema ili strepnja)...




Suncica* -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (5.12.2007 21:32:17)

Ja podrzavam to kada postoji problem tokom trudnoce da se ide i dva puta dnevno. Ali kada je trudnoca uredna ne vidim potrebu za tim..To je samo bacanje novaca..Evo bas sam malopre gledala koliko sam puta bila na UZ i gledala sam fotkice..Imam 4 redovne snimke expertnog ultrazvuka i dva dok je trudnoca bila jos jako mala..
Moja doktorka mi je preporucila da ne idem cesto da je sasvim dovoljno obaviti UZ 5-6puta tokom trudnoce..




rozi -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (6.12.2007 17:02:35)

Ok, hvala u svakom slucaju. Slijedece sedmice sam narucena , pa cu jos jednom upitati zasto je to tako.
Pozdrav svima [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




superstar24 -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (21.12.2007 20:46:27)

ja sam u 35 sedmici trudnoce i isla sam svaki mjesec na UZ...doduse nisma nijedan vaginalni i posljednji put doktor na Kosevu mi je rekao da do kraja je pregled svakih 15 dana...




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>