RE: ultrazvuk tokom trudnoce (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


baby -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (21.12.2007 20:51:24)

juka sam u 9 sedmici i isla sam dva puta na  ultrazvk i oba su bila vaginalna




baby -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (21.12.2007 20:52:42)

oposti te na pisanju brzo pise i uvijek pogrijesim




sanelicaaa -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (30.12.2007 16:24:54)

Ja sam u 14-toj sedmici i bila sam vec tri puta na UZ...  Dva puta vaginalno (5 i 7 sedmica) i jedanput "normalno" 13 sedmica [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Valjda je normalano,vjerujem svom doktoru,a i moja mama radi kao babica sa njim i kaze da je to sasvim ok i da nije stetno...[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley2.gif[/image]




issa -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (3.1.2008 15:39:27)

Ja sam trudna 18 sedmica, nosim blizance i ne bih mogla zamisliti pregled bez UZV-a. Svaki put jedva čekam da ih vidim, da čujem srca kako im kucaju! I kad  dan - dva ne osjetim njihove pokrete, najradije bih odmah išla na UZV da vidim šta je.

A  kad ih vidim kako mlataraju nogicama, najradije bih zagrlila svijet. U svemu tome zaista ne stignem razmišljati da li je UZV štetan! Vjerujem svom doktoru i to je to




Anoniman -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (4.1.2008 11:55:18)

i ja takodjer mislim da nije potrebno previse cesto obavljati UZ pregled,osim ako nije bas potreba. Meni je moj doktor rekao: tokom trudnoće potrebno je obaviti 9 pregleda: 2 u prvom tromjesecju, tri u drugom i 4 u trecem tromesecju. Razmaci pregleda u prvom i drugom tromesečju su mesec dana, a u trećem tri sedmice, pa dve sedmice na kraju trudnoce. A evo i podataka koje sam nasla na internetu:
pregled u 8-12 sedmice
pregled u 16 sedmici
pregled u 20 sedmici
pregled u 24 sedmici
pregled u 28 sedmici
pregled u 31 sedmici
pregled u 34 sedmici
pregled u 37 sedmici
pregled u 39 sedmici

ja takodjer vjerujem svom doktoru i mislim da on zna sta je njabolje za mene i moju bebaru :)[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/duda.gif[/image]





Suzana -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (4.1.2008 14:27:58)

[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Slazem se sa Issom, i ja nosim [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/duda.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/duda.gif[/image], u 17. sedmici sam trudnoce i u utorak idem na pregled, i to na 4D UZV, jako se radujem tome. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/sloncek.gif[/image]

Inace, moja prijateljica je takodjer isla svaki mjesec na kontrolu, i svaki put je radila ultrazvuk.
Nisam nikada razmisljala da bi to moglo biti stetno, tek na ovom forumu vidim vasu diskusiju.

Koliko ja znam, to je 'sasma' OK! [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




jupajdi -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (7.1.2008 19:25:14)

Cao Suzana,
Gdje ćeš raditi taj 4D ultrazvuk? Jeli vaginalni ili obični?

A za D_K pitanje ako naleti na ovaj post. Čitala sam jednom da je radila ultrazvuk i da joj je doktor snimio na DVD-u. Pitanje je gdje je to radila?

Hvala na odgovorima.
Pusa




Suncica* -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (7.1.2008 20:24:58)

Draga jupajdi, gde god da odes na 4D UZ snimice ti bebicu na DVD..Samo trazi i ponesi jedan prazan DVD i imaces snimak..




jupajdi -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (7.1.2008 20:37:48)

Hvala ti Suncice.
Valjda ce i nadam se naši doktori u Sarajevu biti ažurni po tom pitanju.
A obavezno cu ponijeti prazan DVD da snimi.




Suzana -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (7.1.2008 22:12:14)

Draga Jupajdi!

Na 4D UZV idem na kliniku, na Kosevo.
Sto se tice privatnih ordinacija, cula sam da 4D ima Dr Mehmedbasic (i taj fol sa DVD-om, a bebe gledas na TV plazmi), kao i Dr Divanovic!
Mislim da je van pameti ocekivati da ces u drzavnoj bolnici dobiti DVD hehe.

A UZV ce mi raditi preko stomaka. [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Lijep pozdrav,

S.




Anoniman -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (8.4.2008 20:19:45)

preneseno sa druge teme:

IZVORNA PORUKA: kvik

 Drage moje, sta mislite da li UZ na koji idemo svakimjesec štetan za bebu. Naime,ja sam u 18 tjednu i svai mjesec idem  naUZ. Moj me ginekolog tako naručuje i a i ja jedva čekam da vidimšta se dešava sa mojom bebicom.Koliko vi puts idete na UZ preglede i da li ste čitale nešto o štetnosti UZ?

IZVORNA PORUKA: Amela V.

Ja sam samo htjela da vam kazem da zene u Italiji idu sam 3 puta na UZ i to po jednom za svaki trimestar, osim naravno ako se ne radi o visokorizicnoj trudnoci, pa imaju stra za bebu. Doktori tamo smatraju da su 3 UZ u trudnoci sasvim dovoljna, a odlazak svaki mjesec na UZ je previse
eto, htjela sam samo to podijeliti sa vama

IZVORNA PORUKA: buduca mama

draga Amela jesi li sigurna u to? ne znam u kojem si gradu kada si u Ita, ali ja zivim ovdje, trenutno sam u sassariu na sardiniji, trudna sam 21 sedmicu, trudnoca nije rizicna, idem samo na redovne kontrole, do sada sam bila 3x na UZ i naredne sedmice idem opet!
dakle radila sam redovne kontrole, prvi UZ pregled kada su mi potvrdili trudnocu, drugi sam radila u Sarajevu u 12 sedmici - mjerenje nuhalnog nabora i ostalo sta se tada radi (a da sam bila u Ita morala bi to isto uraditi jer mi je doktorica naglasila da ne smijem propustiti taj pregled) i treci sam radila u 16 -toj sedmici u Ita - taj zovu mala morfologija kada mjere butnu kost i obim glave. naredne sedmice idem opet na UZ kada ce mi raditi taj veliki morfoloski pregled kada mjere sve sto mogu .

IZVORNA PORUKA: lekica

ma ne brinite se nista transkutani uz koji mi radimo uopste nije stetan za plod...
ne treba ga sada raditi svaki dan,ali svakih 4-5 nedelja je neskodljiv
a razlog sto se to ne radi u inostranstvu tako cesto,jeste zato sto je to tamo skupo
kao uostalom i sve lijecnicke usluge,pa izbjegavaju dodatne troskove gdje god mogu


IZVORNA PORUKA: Amela V.

Draga buduca mama, jesam sigurna u to, jer sam imala komsinicu koja je stanovala do mojih vrata i kojoj je doktorica rekla da su u trudnoci dovoljna 3 UZ, a razlog tome zaista ne znam, da li su to da bi se izbjegli njihovi dodatni troskovi, (a ti vjerovatno znas kako funkcionira njihova zdravstvena zastita) ili ne znam vec.
A inace zivim u Torinu /Piemonte

IZVORNA PORUKA: buduca mama

za njihovo zdravstveno vjeruj da nemam pojma kako funkcionse, samo sam cula da je prilicno slabo. ja ga imam, ali ga koristim samo kada idem raditi krvne pretrage sto moram svaki mjesec jer sam "negativac" (0-) i uvijek moram jos nesto doplatiti i vidim da svi drugi ljudi kada dodju po nalaze nesto placaju...
inace idem privatno, pa mozda zato imam takav tretman .
pitala sam dr Divanovica u Sa i doktoricu u Italiji o stetnosti UZ i oni kazu da nije stetan, a sada ko zna... nama ostaje samo da im vjerujemo i nadamo se da ce sa bebicama sve biti ok

IZVORNA PORUKA: medolino

pozdrav svima
ja mislim da nema nikakve štetnosti za plod, jer je to zvuk kojeg šalju a ona se odbija o organe i tkiva različite različite gustoće i zatim se to registruje na aparatu i tako da mi vidimo različite boje i ostalo
to vam kažem kao diplomirani fizičar hahahahhaha


IZVORNA PORUKA: Amela V.

ma cisto sumnjam da je stetan, nego je to vjerovatno do tretmana, da li ides privatno ili u drzavnu bolnicu/medicinski centar.
u svakom slucaju, itno je da su bebic dobro i da to njima ne steti, a sve ostalo.....



IZVORNA PORUKA: Amela V.

ma cisto sumnjam da je stetan, nego je to vjerovatno do tretmana, da li ides privatno ili u drzavnu bolnicu/medicinski centar.
u svakom slucaju, itno je da su bebic dobro i da to njima ne steti, a sve ostalo.....



IZVORNA PORUKA: AMYY

MOJA SESTRA JE TRUDNA 6MJ I BAS JE PITALA DOKTORICU I REKLA JOJ JE DA JE SASVIM NORMALNO RADIT TAJ ULTRA ZVUK JEDNOM MJESECNO,A BAS JE SUPER STO SVE VIDIS,BAS SAM ISLA I JA S NJOM,MA SVE SE VIDI,A UZ TO DOBIJES I SLIKICU BEBICE

IZVORNA PORUKA: ebru

Da li stetno ili ne,to ne bih znala rec!!!
Ali ja sam u trudnoci na svakom pregledu radila ultrazvuk!

Neko je vec spomenuo da se u inostranstvu ne radi UZ iz razloga sto je skup!?Ovdje gdje ja zivim,kod kojeg god ginekologa odes platis 10 eura i to ti vazi 3 mjeseca.Znaci 3 mjeseca ides na pregled nemoras nista platit!Neznam kako je u drugim zemljama ali ovdje je tako!

IZVORNA PORUKA: lekica

Drage moje ...vjerujte mi da UZ ne kosta 10 eura ni u Ruandi,a kamoli u Njemackoj
nego postoji zdravstveno osiguranje koje to pokriva i placa
A pitajte koliko to doktor naplati od tog osiguranja...pokusavaju da se umanje troskovi gdje god se to moze
Pa podjite kod nas kod dr bez osiguranja pa cete vidjeti kolike su stvarne cijene


IZVORNA PORUKA: ebru

Ja sam samo rekla kako je ovdje,bar gdje sam ja.Koliko doktori naplacuju od osiguranja to me uopste ne zanima.Znam da se mm-u od plate odbija nesto vise od 300 eura mjesecno za osiguranje,pa svako ga placa!?
Niti sam napisala da UZ kosta 10 eura,nego sam rekla da se uplati 10 eura i imas pravo na preglede i sve ostalo sto sleduje 3 mjeseca.Najvjerovatnije za neke posebne tretmane se placa,ali ja to neznam jer hvala Bogu nisu mi trebali!

IZVORNA PORUKA: lekica

nemoj se ljutiti,nema potrebe za tim...sve sto sam ja htjela reci jeste da UZ ne steti plodu pogotovu ne kada se radi svakih 4-5 nedelja
A jedini razlog sto se u nekim zemljama radi rjedje i sto pricaju o njegovoj stetnosti ima neku drugu pozadinu
Tako ja samo iznosim misljenje..nema razloga da se ljutite


IZVORNA PORUKA: ebru

Ma ne ljutim se uopste,ja sam samo prokomentarisala i ja sam isto govorila znaci iz licnog iskustva da sam svaki put radila taj UZ i nista nisam morala extra da placam,osim sto mm placa svaki mjesec to osiguranje,a osiguranje se svugdje placa,zar ne?!
Pozz






baby -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (9.4.2008 19:22:52)

Cao ja sam isla svaki 21 dan na kontrolu al mi je svaku drugu kontolu radila UVZ od toga sam 2 puta pivatniku isla , sad moram svake dvije semice na kontrolu jer nosim blizance i u 25 sam sedmici trudnoce




Happy -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (3.7.2008 16:06:18)

S obzirom da sam nova i da se još uvijek ne snalazim najbolje na forumu,tek sada vidim sve ovo, ono što mene sada interesuje da li da ja idem sada na ultrazvuk? Naručila sam se u srijedu kod Divanovića (zadnji mi je ciklus bio 27.05.) ????




Skvo RR -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (3.7.2008 17:08:52)

To bi onda bilo 6 sedmica...taman da se konstatuje trudnoca[image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image] ...





mnn -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (1.9.2008 11:09:33)

Ja sam bila na ultrazvuku 11 dana od kašnjenja menstruacije i nije mi ništa vidio, kažu mi da treba iči tek sa 5-6 tjedana.a ja trebala dobiti 10.8 pa 21.8. bila na ultrazvuku a ništa, kaže doktor da je rano...pa da moram čekati još tjedan dana, luda sam od čekanja...više ništa ne kužim kad treba otiči kad ne treba.




Happy -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (1.9.2008 13:56:29)

Ne znam mnn kako je rano? Kod koga si bila? meni je odmah vidio sa 6, ako ne i nepunih 6 sedmica... Kod koga si bila? MOžda da probaš negdje drugo




mnn -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (1.9.2008 14:05:41)

kod privatnika sam bila u puli.i meni je bilo čudno kako se nije vidjelo, ali eto tako je bilo.Bila sam zadnji put 21.8. sad je prošlo 11 dana, a zadnja mi je bila 10.8. tako da je sada po mojoj računici negdje 6 sedmica.a prije je bila 4 jedva tako da se nije ni moglo vidjeti..piše na netu da se vidi tek u 5-6 sedmici.luda sam draga happy od svega. ti doktori i te računice me zbunjuju.ja ni sama neznam kako se to računa.




dacy -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (1.9.2008 14:31:08)

IZVORNA PORUKA: s_ri

ja sam u prosjeku svaki mjesec bila na ultrazvuku,kazu da moze biti stetno ali ... mene su slali tako cesto jer su mi pratili dosta veliku cistu na jajniku...

i kod mene je ista situacija, ali svaki put je bio ultrazvuk preko stomaka, nijednom vaginalni




mamin sin -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (1.9.2008 23:15:36)

Ja sam prvi ultrazvuk napravila 8. dan kasnjenja menstruacije i vidio se gestacijski mjesak i zumancana kesa super, i zuto tijelo. Bila sam kako dr kaze 6. nedjelja. A onda sam isla svake 3-4 nedjelje na ultrazvuk. Do 12. nedjelje mi je radila vaginalno a kasnije preko stomaka. Poslednji ultrazvuk sam uradila u 37. nedjelji.
A to koliko je stetno...Kazu da ovi noviji aparati imaju neke dodatne "filtere" tako da je uticaj na plod minimalan... A iskreno ja danas ne bih nijednom doktoru vjerovala da mi prati trudnocu na "starinski" nacin, pipanjem stomaka i slusanjem na trubu... [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Aminad -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (17.9.2008 21:31:35)

Samo 3-4 UZ tokom cijele trudnoće. Meni je to odgovaralo!
Koliko god to bilo sigurno ipak je zračenje!

Doktorica bi mi svaki put, a išla sam otprilike svakih 30tak dana, rekla da nema potrebe na osnovu ostalog pregleda da radimo UZ a ako ja hoću ona će uraditi pa mi je radila samo te redovne kontrolne preglede.

Da napomenem da je doktorica Alispahić u penziji, i pripada grupi staaaarih ljekara ali redovno prati sve novo što se javlja u ginekologiji pa ipak jako puno vodi računa pri uvođenju bilo čega novog kako UZ tako i lijekova i kod nje je to minimalno. Meni je to odgovaralo jer sam slušala kako moje prijateljice na preglede idu samo na UZ i imala sam osjećaj da doktori samo rutinski te žene primaju i ispraćaju iz ordinacije. Valjda im je jednostavnije i lakše uraditi samo UZ i gotovooo!

Ona mi je baš na onaj starinski način vodila trudnoće, kako mojoj mami prije 14 godina tako je i meni sve tri trudnoće pratila, ima jako puno isustva, izbjegava lijekove i UZ koliko god se to može i ja je ne bih mijenjala ni za 1000 modernih doktora i savremenih aparata. 




mamin sin -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (17.9.2008 22:00:58)

Aminad svaka cast za tvoju dr.! [image]http://www.ringeraja.ba/forum/smileys/bravo.gif[/image] To je stara skola...Ali sto kazes ovi moderni dr. nijednom ne bih vjerovala na takvim pregledima, jednostavno mislim da nemaju neophodno iskustvo, a onako fino na UZ sve vidis, ali i to naravno ne zna svaki dr. pravilno procitati...




Aminad -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (18.9.2008 9:58:00)

mamina sin, baš si upravu, rijetko se danas može naći doktor koji će se zaista "posvetiti" tvojoj trudnoći, pa onda neka rade onako kako najbolje znaju.




Vildanina -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (18.9.2008 10:39:21)

Sto se tice ultrazvuka, ne bih se slozila da ga je bolje koristiti sto manje, jer u mom slucaju situacija je bila potpuno drugacije. Naime, sad sam u 20. sedmici trudnoce, i otisla sam na pregled 5 dana poslije zaostatka menstruacije. Najbolji ginekolog dr. Vernes Begovic, mi je uvidio veeeeliki krvni ugrusak , tik iznad ploda koji bi mi vjerovatno naudio bebi da nije otkriven na vrijeme i s toga pracen.  Bila sam na vaginalnom UZ svakih 10 dana i  uz odgovarajucu terapiju rijesila se problema. Slazem se da je mozda nekad i nepotrebna sva ta pompa oko UZ ali samo kad imate perfektnu trudnocu, sto kod mene nije bio slucaj. Hvala bogu, u 19. sedmici sam prvi put pregledana preko stomaka i sada je sve u najboljem redu. Zakljucak : redovni pregledi UZ kod problematicnih trudnoca se neophodni !




mynxlee -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (18.9.2008 13:24:49)

ja sam od pocetka trudnoce isla svake 4 sedmice na UZV, a nekad i cesce. i ja sam cula da je to stetno jer kao nesto zraci, sta ja znam, ali opet doktori valjda najbolje znaju.




Aminad -> RE: ultrazvuk tokom trudnoce (21.9.2008 0:14:56)

Pa naravno da sve zavisi kakva je trudnoća moja je hvala Bogu bila dobra pa mi je bilo bezveze zračiti se svaki mjesec bez potrebe a slažem se da ga treba raditi redovno ako ima nekih problema. Bolje je i UZ često nego ne daj Bože ...




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>