Neobična i izmišljena stvorenja, vile i vilenjaci, čarobnjaci, patuljci, vještice i mnogi drugi likovi sastavni su dio bajke. Svatko se od nas kroz svoj život susreo s bajkama i uživao u njima, pa zašto i svojoj djeci ne bi priuštili isto.
Uz priče, bajke su prvi djetetov dodir s književnošću. Lijepim rečenicama i stalnim moralnim porukama na najjednostavniji način uvode dijete u svijet te promiču dobrotu i pozitivne vrijednosti. Svojim sadržajima i likovima otvaraju brojne svjetove mašte.
Bajke pomažu djetetu u prepoznavanju i razvijanju istinskih vrijednosti poput prijateljstva, odanosti i hrabrosti. Poistovjećujući se s najdražim likovima djeca uče izražavati želje, strahove i očekivanja. Uz pozitivan učinak na djetetovo
psihološko zdravlje, čitanje priča na glas razvija i moždanu aktivnost, pogotovo u djece predškolske dobi, ali i beba. Slušajući čitatelja djeca povezuju značenje slova s izgovorenom riječi te na taj način razvijaju koncentraciju i brže nauče čitati.
Čitanje bajki pomaže i u jačanju veze između djeteta i roditelja jer atmosfera bliskosti između djeteta i roditelja koja se stvara čitanjem jača međusobnu povezanost i stvara bazu za prisniji odnos u kasnijoj dobi. Za postizanje željnog cilja vrlo je važan i izbor knjige. Potrebno je birati priče i bajke s pozitivnom porukom i moralnom poukom jer one omogućuju djetetu da nauči kako se, s optimizmom, nositi sa stresnim i nepredviđenim situacijama.
Bajke djeci šalju mnogobrojne pouke i savjetuju ih za daljnji život.
Životne lekcije iz bajki
Priča o odanosti i bratskoj ljubavi
Kao i mnoge druge bajke s moralnom porukom, klasik braće Grimm “Ivica i Marica” šalje poruku o važnosti bratske ljubavi, odanosti i dječje ljubavi prema roditeljima.
Roditeljski savjeti štite od opasnosti
U bajki „Crvenkapica“ ističe važnost slušanja roditeljskih savjeta. Ova bajka vrlo je korisna jer djecu upozorava na opasnost pričanja s nepoznatim ljudima i rizike zbog lutanja bez roditeljskog nadzora.
Mašta i kreativnost su bitniji od novca
“101 Dalmatiner“ – ova moderna bajka objašnjava negativne posljedice okrutnosti prema životinjama.
Kako čitati bajku?
Za čitanje bajke potreban je prostor , vrijeme i atmosfera. Potrebno je pribrati se, načas zaboraviti svakodnevnu žurbu jer tako ćemo se u potpunosti opustiti i unijeti u bajku. Poželjno je imati poseban prostor ili samo kutić (npr. kutić za pričanje) za pričanje bajki. Prostorija u kojoj čitamo ne smije biti natrpana stvarima koje se ne odnose na bajku i odvlače djetetovu pozornost, naprotiv ona treba zračiti mirom i ugodom, da dijete poželi slušati bajku. Obzirom da bajka govori na razini osjećaja, a ne racionalnog, potrebno je naglasiti osjećaj dobrodošlice i ugode. . Važno je osigurati mirnu atmosferu i eliminirati eventualna ometanja. Na vrata možemo staviti natpis: Pričamo bajku, molimo ne ulazite! Osim višestruke koristi za razvoj djece, pričanje bajke pruža djeci veliki užitak.
Uživite se u likove iz bajke i pružite svojoj djeci ugodne, opuštene trenutke radosti!
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Moje dijete kao da čeka da viknem da bi me...
“Jesam li ti već rekla da skloniš te makaze? Koliko još puta moram ponoviti?! Zašto me ignorišeš?” Poznato, zar ne?
14
Moderno roditeljstvo -sebična i nekulaturn...
Moderno roditeljstvo će proizvesti generaciju sebične i nekulturne djece
4
Temper tantrum – vikanje, plakanje, bacanje
Temper tantrum predstavlja kratkotrajnu i iznenadnu navalu bijesa i agresije koja se očituje vikanjem, plakanjem, bacanj...
4
Ispovijest majke "divljeg" djeteta
Svih ovih godina puno sam plakala zbog sinovih problema. No, više od bilo koje dijagnoze pogodio me odnos roditelja vršn...
4