|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Srodstvo po mlijeku
19.12.2009 13:24:28   
Amrino
IZVORNA PORUKA: bebana27

Drage moja ne znam da li sam stavila temu gdje treba ali mene intersuje jedno ne znam da li je neka od vas bila u istoj situaciji kao ja
medjutim dok sam bila u bolnici dojila sam jos jednog malog
e sad ne znam kakve ja imam obaveze prema njemu mislim ja i njegova se mama cujemo svaki dan
i da li to meni dodje sin a mom Ibrahimu brat?


IZVORNA PORUKA: dana3

Nikakve ti obaveze nemas prema tom djetetu vec je to tvoja i njegove mame dobra volja da budete u kontaktu a inace se takve bebe zovu"braca po mlijeku".
Nije se obicavalo recimo da se takva djeca ako su suprotnog spola zene izmedju sebe jer su smatrani da su u velikoj rodbinskoj vezi. Ovo je sto ja znam a isto tako,dojiti neko drugo dijete nije mala stvar.Zavoli se puno i poveze.Lijepo je imati nekog takog


IZVORNA PORUKA: nita

Po islamskim propisima ti si njemu mama po mlijeku, a tvoj sin je njemu brat po mlijeku. Naučno je dokazano da se dojenjem prenose neke nasljedne osobine. I moja kćerka ima mamu i sestru po mlijeku i s njima smo u kontaktu. Muslimanima je zabranjeno da se žene i udaju s braćom ili sestrama po mlijeku, pa se zbog toga pazi da se ne ostvaruje ta veza sa bebama koje su suprotnog spola. U svakom slučaju lijepo je njegovati vezu s tom porodicom. Poznajem divne primjere gdje se porodice tako zbliže da izgleda kao da su bliži rod.



< Poruku je uredio Amrino RR -- 19.12.2009 13:25:32 >


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010


Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Srodstvo po mlijeku
19.12.2009 14:41:56   
bebbe RR

IZVORNA PORUKA: nita

Po islamskim propisima ti si njemu mama po mlijeku, a tvoj sin je njemu brat po mlijeku. Naučno je dokazano da se dojenjem prenose neke nasljedne osobine. I moja kćerka ima mamu i sestru po mlijeku i s njima smo u kontaktu. Muslimanima je zabranjeno da se žene i udaju s braćom ili sestrama po mlijeku, pa se zbog toga pazi da se ne ostvaruje ta veza sa bebama koje su suprotnog spola. U svakom slučaju lijepo je njegovati vezu s tom porodicom. Poznajem divne primjere gdje se porodice tako zbliže da izgleda kao da su bliži rod.


Ovo nisam znala, bas mi je zanimljivo i hvala, Nita, za ovo objasnjenje.


_____________________________

26.02.1995. Anja, prva najveća ljubav!
25.11.2008. Ema, mamina šarmerka!

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Srodstvo po mlijeku
19.12.2009 14:45:56   
Amrino
Malo sam cackala po netu pa sam evo nasla tekst koji ovo malo pojasnjava:

Od Aiše radijellahu anha se prenosi da je Poslanik sallallahu alejhi sellem rekao:
"Srodstvo po mlijeku je zabranjeno, kao što je zabranjeno krvno srodstvo." (Buharija i Muslim)
Posljedice srodstva u islamu se odnose na tri stvari: zabrana braka, nasljedno pravo i obaveza održavanja rodbinskih veza.
Ove tri stvari obuhvata srodstvo po krvi. U islamu postoji nešto što se zove i srodstvo po majčinom mlijeku i za to postoje šartovi i propisi. Kao prvo srodstvo po mlijeku obuhvata dvije stvari, zabranu braka i obavezu održavanja rodbinskih veza. Dok nasljedno pravo ne ulazi u srodstvo po mlijeku i ono je samo vezano za krvno srodstvo. Ova stvar je dosta nepoznata našem narodu i zbor toga je neophodno da se o njoj govori kako bi se, sa jedne strane, skinula obaveza pojašnjenja islamskih propisa a i ,s druge strane ,oživljavalo islamski pravo u životu muslimana. Često se dešava da u bolnicama dok majka leži sa svojim novorođenčetom zbog nedostatka mlijeka kojim ga treba hraniti ona svoje dojenče dopusti nekome ko leži u njenoj sobi ne vodeći brigu da zapamti ime te žene koje je nakon nekoliko dojenja postala majka po mlijeku njenom djetetu. To je srodstvo kojeg islam priznaje i podrazumijeva ga jednom vrstom rodbinskih veza....
Srodstvo po mlijeku nastupa onog trena kada žena podoji dojenče pet i više puta tako da se on od svakog dojenja u potpunosti zasiti njenog mlijeka. Također i muž žene čijim je uzrokom došlo do pojave njenog mlijeka tj. od koga je ostala trudna, postaje ocem po mlijeku.
Ova rodbinska veza biva samo sa jedne strane, tj. s strane žene koja je dojila dijete ne s djetetove strane jer njegova braća i sestre nisu ništa njegovoj majci po mlijeku ukoliko ih nije ona dojila. Dok su njena djeca njemu braća i sestre po mlijeku. Pošto smo napomenuli da ova vrsta srodstva ulazi u oblast zabranjenih brakova potrebno je to pojasniti. Kada je u pitanju zabrana braka muškarcu nije dozvoljeno da stupa u brak sa: - uzlaznom lozom, kao što je majka, njena majka itd
- silaznom lozom, kćerka, njena kćerka itd.
- tetkama, bilo sa očeve ili majčine strane
- ženama koje je ženio njegov otac
- ženama koje su ženili njegovi sinovi
- kćerkama žena sa kojima je stupio u brak
- sestrom od svoje žene dok je sa njom u braku
- i spojiti dvije žene u jednom braku da je jedna od njih muško ne bi mogla sa drugom biti u braku

Ovo je ukratko pojašnjenje zabranjenih brakova. Ako to sad predstavimo na osnovu srodstva po mlijeku to bi izgledalo ovako:
- nije dozvoljen brak sa majkom po mlijeku i njenom majkom itd.
- ukoliko je žena postala majka po mlijeku nekoj djevojčici njenom mužu nije dozvoljeno da je ženi jer je ona njegova kćerka po mlijeku niti njenu djecu jer su oni njegova unučad po mlijeku.
- Nije dozvoljen brak sa sestrama od majke po mlijeku jer su one tetka po mlijeku
- Nije dozvoljen brak sa ženom oca po mlijeku ukoliko je ženio neku drugu ženu osim one koja je majka po mlijeku.
- Nije dozvoljeno da otac po mlijeku ženi žene svoje djece po mlijeku tj. onog dječaka kojem je njegova supruga postala majka po mlijeku itd.

Naravno, teško je u detalje razjasniti ovaj propis ali je bitno da je to rodbinska veza i da o njoj moramo voditi brigu a ukoliko ima nejasnoća po ovim pitanjima dužnost nam je da priupitamo učenije kako ne bi napravili grešku. Onaj ko zasnuje brak sa nekim s kime je u rodbinskoj vezi po mlijeku istog trenutka kada to sazna taj brak prestaje biti validan i obaveza je da se raziđu. Da ne bi došlo do toga jer je teško to preživjeti kada se neko za nekoga veže i proživi sa njim nekoliko godina ili još možda imaju i potomaka iz tog braka. Ljubavne posljedice znaju biti vrlo teške tako da ima i onih koji zbog njih i padnu na postelju. Zato je obaveza raspitati kod svoje majke da li se to možda desilo dok smo bili dojenčad kako bi bili sigurni da nam se to ne desi u budućnosti.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 19.12.2009 14:48:44 >


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu bebbe RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Srodstvo po mlijeku
19.12.2009 15:30:52   
nita
Srodstvo po mlijeku nastupa onog trena kada žena podoji dojenče pet i više puta tako da se on od svakog dojenja u potpunosti zasiti njenog mlijeka...


Svi islamski učenjaci se slažu u postojanje srodstva po mlijeku, međutim, razilaze se po pitanju koliko je podoja dovoljno da bi postojalo srodstvo po mlijeku. Neki smatraju da je dovoljno samo jednom da se dijete najede, a drugi misle da je potrebno pet ili više podoja. Važno je da je dijete mlađe od dvije godine kada je dojilo, u suprotnom se ta veza ne uspostavlja.

< Poruku je uredio nita -- 19.12.2009 15:31:42 >

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Srodstvo po mlijeku
19.12.2009 18:08:30   
Amrino
Ja sam pokusala naci ajet u kojem se govori o tome ali bezuspjesno...nita (ili neko drugi) ako nadjes hajde molim te postavi- jer ipak je to najrelevantnije...a i mene je bas sada jako zainteresovalo.

_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu nita)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Srodstvo po mlijeku
19.12.2009 18:12:51   
aicha
IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Ja sam pokusala naci ajet u kojem se govori o tome ali bezuspjesno...nita (ili neko drugi) ako nadjes hajde molim te postavi- jer ipak je to najrelevantnije...a i mene je bas sada jako zainteresovalo.


a sta tacno trazis, jel bilo koji ajet o srodstvu po mlijeku ili nesto konkretno
ovo o broju podoja mozes naci samo u Sunnetu tj u hadisima


a o srodstvu npr imas u suri Nisa, o dojenju imas u Bekari, Talaqu i sl

_____________________________

Musliman je brat muslimanu, ne vara ga, ne laže ga, niti ga ostavlja na cjedilu. Svakom muslimanu zabranjeni su čast, imetak i krv drugog muslimana. Bogobojaznost je ovdje (pa je pokazao na svoja prsa), a dosta je čovjeku zla da prezire brata muslimana.

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Srodstvo po mlijeku
19.12.2009 18:22:36   
aicha
"Zabranjuju vam se: matere vaše, i kćeri vaše, i sestre vaše i sestre očeva vaših, i sestre matera vaših i bratične vaše, i sestrične vaše, i pomajke vaše koje su vas dojile, i sestre vaše po mlijeku, i majke žena vaših, ............
( Kur'an, An-Nisa 4 sura);


dio ajeta na 4-5 stranici an-Nisa pa potrazi
ovdje pise u prevodu znacenja pomajke a ko zna arapski zna da ne pise pomajke vec majke koje su vas dojile (ali je prevedeno pomajke da bi ljudi bolje razumjeli)

_____________________________

Musliman je brat muslimanu, ne vara ga, ne laže ga, niti ga ostavlja na cjedilu. Svakom muslimanu zabranjeni su čast, imetak i krv drugog muslimana. Bogobojaznost je ovdje (pa je pokazao na svoja prsa), a dosta je čovjeku zla da prezire brata muslimana.

(odgovor članu aicha)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Srodstvo po mlijeku
20.12.2009 0:21:04   
Hanady RR
Ako se desi da žena zadoji dijete na način kako je to vjera precizirala, ono postaje njen sin po mlijeku, kao i brat svoj njenoj djeci, muškoj i ženskoj, bez obzira bila rođena u vremenu dojenja ili nakon toga, zbog općenitosti riječi Uzvišenog Allaha: ''I sestre vaše po mlijeku.''
Ako bi dijete dojilo jednu suprugu, a čovjek ima više žena, na način kako je to vjera precizirala, sva djeca tog čovjek postaju braća dojenčetu, bez obzira da li dojilo mlijeko samo jedne ili više njegovih žena, zato što se mlijeko pripisuje mužu. Da bi dojenje bilo validno – da bi se uspostavilo srodtvo po mlijeku, treba da dijete podoji dojilju pet puta ili više, a da
bude u starosnoj dobi od dvije godine ili manje. Uz napomenu da se jednim dojenjem smatra da dijete doji dojku dojilje, a zatim je pusti da li zbog disanja – uzimanja zraka ili zamjene dojke. (Fetve Stalne komisije: fetva broj 264, 21 tom, str. 6)

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu aicha)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Srodstvo po mlijeku
20.12.2009 1:02:54   
Anoniman
Kad sam rodila kćerku imala sam problema sa nadolaženjem mlijeka pa sam zamolila komšinicu da donese svoju 4-ero mjesečnu curicu da doji kako bi ja izbjegla mastitis. To je trajalo nekoliko dana i ta curica me spasila user posted image jer moja S je bila mala da bi uspjela izvući svo mlijeko. Iako oni više ne žive u našoj ulici, mi se i dalje družimo, obilazimo i oni su nam među jako dobrim prijateljima. Moja kćerka i ta djevojčica idu zajedno u razred user posted image . Nevezano za dojenje, jako volim tu djevojčicu user posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio enisa_sara -- 20.12.2009 1:03:46 >

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Srodstvo po mlijeku
20.12.2009 13:09:37   
škorpija
Enisa to mi je tako slatkouser posted image

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Srodstvo po mlijeku
20.12.2009 15:18:25   
bebana27
ja dok sam bila u bolnici sam podojila jednom maleckog
i sad kad se cujem sa njegovom mamom njih dvojica su tako ista
nece cucu,kasno zaspu itd ali je za mene nesto najljepse sto sam to mogla uraditi halalim mu svaku kap i jedva cekam da ga vidim sutra mu je 3 mjeseca.


_____________________________

20.09.2009 sam postala najsretnija osoba na svijetu jer sam u zagrljaj dobila svoga sina....Vole te mama i tata
06.09.2010 god.dobili smo prvi zubic sedam dana kasnije i drugi zubic
13.09.2011 rodio se drugi sin Adem

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Srodstvo po mlijeku
20.12.2009 15:24:28   
MELLI

IZVORNA PORUKA: Hanady

Ako se desi da žena zadoji dijete na način kako je to vjera precizirala, ono postaje njen sin po mlijeku, kao i brat svoj njenoj djeci, muškoj i ženskoj, bez obzira bila rođena u vremenu dojenja ili nakon toga, zbog općenitosti riječi Uzvišenog Allaha: ''I sestre vaše po mlijeku.''
Ako bi dijete dojilo jednu suprugu, a čovjek ima više žena, na način kako je to vjera precizirala, sva djeca tog čovjek postaju braća dojenčetu, bez obzira da li dojilo mlijeko samo jedne ili više njegovih žena, zato što se mlijeko pripisuje mužu. Da bi dojenje bilo validno – da bi se uspostavilo srodtvo po mlijeku, treba da dijete podoji dojilju pet puta ili više, a da
bude u starosnoj dobi od dvije godine ili manje. Uz napomenu da se jednim dojenjem smatra da dijete doji dojku dojilje, a zatim je pusti da li zbog disanja – uzimanja zraka ili zamjene dojke. (Fetve Stalne komisije: fetva broj 264, 21 tom, str. 6)

Eh sad po ovom, ja ne znam imam li sina po mlijekuuser posted image
Dojila sam jednog dječaka u dva navrata,ali se sad ne sjećam da li je on puštao dojku da uzme zraka.Znam da je podojio samo jednu dojku,jer sam drugom hranila svoje dijete.
Kako god,bio mi sin ili ne osjećaj je nevjerovatanuser posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Srodstvo po mlijeku
20.12.2009 15:41:25   
niki83
imam i ja slicno iskustvo..user posted image
kada mi je nadoslo prvo pravo miljeko supruga od rodjaka mi je pomogla tako sto je svog 6-mjesecnog sina stavila meni na grudi...to smo uradili samo jednom, ali je djecak pustao dojke..da li zbog uzimanja zraka ili..uglavnom sikio je iz obje..ma mi smo to vec proglasili srodstvom po mlijeku..user posted image


_____________________________

N&N

(odgovor članu MELLI)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Srodstvo po mlijeku
20.12.2009 15:52:03   
škorpija
"zato što se mlijeko pripisuje mužu" fakat ovakve stvari ne razumijemuser posted image

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu niki83)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Srodstvo po mlijeku
20.12.2009 16:50:39   
nita


Od Aiše, r.a., se prenosi da je Muhammed, a.s., rekao: "Srodstvo po mlijeku je zabranjeno kao što je zabranjeno krvno srodstvo." (hadis bilježe Buharija i Muslim) Ova zabrana se odnosi na zabranu sklapanja braka.
Škorpija, ni meni nije jasno kako se može mlijeko pripisati mužu. Tu se autor teksta vjerovatno pogrešno izrazio i mislim da se to odnosi na uzrok pojave mlijeka (muž je doprinio trudnoći, a samim tim i pojavi mlijeka).

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Srodstvo po mlijeku
20.12.2009 17:31:37   
aicha
IZVORNA PORUKA: nita



Od Aiše, r.a., se prenosi da je Muhammed, a.s., rekao: "Srodstvo po mlijeku je zabranjeno kao što je zabranjeno krvno srodstvo." (hadis bilježe Buharija i Muslim) Ova zabrana se odnosi na zabranu sklapanja braka.
Škorpija, ni meni nije jasno kako se može mlijeko pripisati mužu. Tu se autor teksta vjerovatno pogrešno izrazio i mislim da se to odnosi na uzrok pojave mlijeka (muž je doprinio trudnoći, a samim tim i pojavi mlijeka).


upravo to, citala sam knjigu na tu temu i objasnjava se da je to onda otac po mlijeku tako dijete ima i majku i oca po mlijeku i nanu,tetke i amidze po mlijeku,jer taj otac(njegova sperma i trudnoca) su uzrok tog mlijeka...

tako Aisa r.a. nije htjela pustiti brata od muza njene dojilje u kucu i Poslanik saws joj je rekao "sto ga nisi pustila, on je tvoj amidza"

a mislio je na amidza po mlijeku

_____________________________

Musliman je brat muslimanu, ne vara ga, ne laže ga, niti ga ostavlja na cjedilu. Svakom muslimanu zabranjeni su čast, imetak i krv drugog muslimana. Bogobojaznost je ovdje (pa je pokazao na svoja prsa), a dosta je čovjeku zla da prezire brata muslimana.

(odgovor članu nita)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Srodstvo po mlijeku
20.12.2009 18:11:59   
sarayka
Ja sam dojila zaovinu curicu više puta a ona i moja Lamija su rođene sa tri dana razmaka... sad dodju prave seke!!!user posted image

_____________________________

Ljube vas Lamija i mama :)

"Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi
ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena." - Helen Keller

(odgovor članu aicha)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Srodstvo po mlijeku
23.12.2009 11:28:59   
aazra
Meni je ovo vrlo interesantno posebno sto  islam ima odgovore za sve i toliko puta sam se u to uvjerila..

Eto sto se tice mlijeka , nasla sam u Kur'anu da majka "doji dijete trideset mjeseci"user posted image

Ja svog malenog dojim godinu i dva mjeseca i ne mislim jos prestati, ali kada mi neko pocne pametovati - samo cu mu odgovoriti kako pise u Kur'anu. Dvije i po godine - mislim vecina mama misli da se mora prestati odmah sa drugim rodjendanom, ali meni je tih sest mjeseci mozda i manje taman dovoljno za polagano odvikavanje.

Imam jos do toga H.B.user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________








(odgovor članu sarayka)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Srodstvo po mlijeku
29.12.2009 12:26:34   
mamaajna
po serijatu,da bi zena bila mati po mlijeku mora najmanje 5 puta podojiti djete ili izmusti i nahraniti djete da ga zasiti do njegove druge godine.jer sva genetika iz mljeka ulazi u krv djeteta,zato se preporucuje dojenje a ne davanje zivotinjskog mlijeka.

_____________________________

nedim 23.05.1999
iman 20.09.2009

nedim-drugi put u pubertetu uhhh ovaj je tezi
iman-poceli smo da pricamo uhhh puno da pricamo
trudimo se za trece

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Srodstvo po mlijeku
10.6.2010 14:42:19   
acudesa
Ja imam SESTRU user posted image po mlijeku...
E......, živi u Novom Sadu...i volim je puunooooooo...ne kao najrođeniju (imam samo brata doduše)...ali ima neka neobjašnjiva veza...rođene smo u 2 dana razlikeuser posted image

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu mamaajna)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Srodstvo po mlijeku
18.7.2010 1:59:43   
nasa princezica
Ja imam brata po mlijeku.Mame su nam radjale u isto vrijeme na istom mjestu,posle su bile u istoj sobi tako da sam ja dojila njegovu mamu,a on moju...dupli brat i seka po mlijeku.....A ja sam dojila od sestre malu i od brata malog.Dva mjeseca posle rodjenja moje maze porodila se moja sestra,imala je mlijeka ali bebica je cesto bila gladna i cesto se budila,svaki put kad je tetka ljepoticu nadojila ona se nebi budila cesto i bila je sita od tetkine sike,dok mojoj sestri nije mlijeko ono pravo nadoslo.Tetkina maza ima 20 mjeseci i isad zna pocesto "zaskociti" keku svoju pogotov kad im je fora obje meni na grudi doje i hoce da ih mazim.Prije mjesec dana snaha se porodila i doji bebu,ali cesto u toku noci trazi bebac siku i tu je keka pristigla upomoc,dojili smo za sad 3-4 puta.Moja sestra je ponekad dojila i moju mazu,tako da smo sebi skupili puno familije po mlijeku.user posted image Osjecaj je neopisiv kad vidim zadovoljne bebace,a i moja mljekara jos uvijek radi non stop tako da cemo se javiti ako koga jos podojim...user posted image user posted image

< Poruku je uredio nasa princezica -- 18.7.2010 2:02:03 >


_____________________________

LANA DUSA MAMINA 29.08.2008 :-)

SRCE MAMINO CEKANO SEDAM DUUUUUGGGGIIIIIIIHHHH GODINA

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Srodstvo po mlijeku
19.7.2010 13:22:42   
malena sharena
user posted image user posted image user posted image

Tako je lijepo procitati ovakve price o zadovoljnim i sitim bebacima, bez obzira ko ih je dojio, njima je sisa SVE na svijetu u tim prvim danima i mjesecima. Joj odmah zamislim onu mirnu facicu dok doje i zadovoljno mljackanje ustima poslije.

_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu nasa princezica)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Srodstvo po mlijeku
19.7.2010 14:15:35   
Lejla Ka
Nedavno je naučno dokazano (dok nađem vremena iskopat ću izvor) da je genetski materijal majčinog mlijeka oko 80% identičan genetskom materijalu djeteta za koje se mlijeko proizvodi, dakle majčinog biološkog djeteta. Žena koja doji "tuđe" dijete, prenosi taj genetski materijal kroz mlijeko dojenom djetetu, pa je rodbinsa veza po mlijeku potpuno logična, ne samo sa vjerskog aspekta. Rodbinska veza po mlijeku je stvarna na genetskom nivou.
Majčino mlijeko je savršena hrana za njeno biološko dijete, a prva i jedina zdrava alternativa za dijete čija majka iz nekog privremenog ili trajnog razloga ne može da doji. Sve ostale alternative su daleeeeko iza toga. Bratstvo po mlijeku prije nije bilo tako neuobičajeno i tako tabu. Iz prostog razloga što je tad AD bio skup, i nije mu se prilazilo tako opušteno kao danas. Danas je majkama znatno prihvatljivija (na žalost, i dostupnija) ideja da dijete hrane AD-om, a slučajevi kad majka podoji ili doji dijete koje nije njeno biološko se gleda sa dozom prezira i nevjerice. Ja bih mogla dojiti bilo koje dijete. Ali moram priznati da bi mi potreba da neko doji moje dijete bila zaista teška (mada mi se i stav prema tome mjenja).


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Srodstvo po mlijeku
19.7.2010 14:22:17   
malena sharena
I ja sam citala o ovom istrazivanju user posted image .

Meni nikako nije jasno kako mi nije palo na pamet da zamolim neku od zenica u bolnici da podoji moju bebu u onim prvim danima kad nista nije dobijao od mene user posted image . Tako mi je sad krivo radi toga.

A takodje bih mogla dojiti bilo ciju bebu, bila bi mi cast i velika radost pruziti nesto drago dragocjeno bebici koju mama ne moze da doji. Boga mi, kad gledam svoju bebu dok doji bude mi zao svih beba koje iz bilo kojeg razloga nisu othranjene na ovaj nacin.

_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Srodstvo po mlijeku
19.7.2010 14:39:54   
Lejla Ka
Vezano za ovu temu naumpao mi je jedan kontraverzan pojam: banke mlijeka. Nedavno je bila vijest da je u Srbiji otvorena banka majčinog mlijeka. Međutim u ovakvom slučaju bi djeca imala srodnike po mlijeku za koje ne bi znala i mogučnost da dođe do veze i braka bi bila dosta velika. Radije bih u živo dojila dijete koje mi nije biološko, ili odabrala zamjensku dojilju za svoje dijete nego to uradila na ovaj način.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *