|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Tandemsko dojenje
4.3.2009 23:16:10   
Amrino
Što je tandemsko dojenje?

Američka akademija pedijatara preporučuje isključivo dojenje tijekom prvih šest mjeseci bebina života. Dojenje se preporučuje i tijekom cijele prve godine, a i nakon toga, dok god to odgovara majci i djetetu. Dok traje period isključivog dojenja, mala je vjerojatnost da će doći do nove trudnoće. Međutim, kako sve više žena uočava prednosti produženog dojenja kao i prirodnog prestanka dojenja, povećava se broj onih koje zatrudne tijekom perioda dojenja. Neka djeca nastavljaju s dojenjem kroz cijelu majčinu trudnoću pa i nakon rođenja nove bebe. Ovu pojavu dojenja dvoje ili više djece različite dobi nazivamo tandemskim dojenjem. U našoj se kulturi ova praksa još uvijek smatra pomalo neobičnom, dok je u nekim drugim kulturama sasvim uobičajena. Mnoge majke koje prakticiraju tandemsko dojenje vrlo brzo otkriju kako se razvija jedinstvena povezanost između djece. Tandemsko dojenje može smanjiti ljubomoru i suparništvo koje se nerijetko razvije među djecom nakon dolaska nove bebe. Ponekad djeca, iako su prirodno prestala s dojenjem, nakon rođenja brata ili sestre izraze želju za ponovnim dojenjem. Neki od njih su vjerojatno već i zaboravili kako dojiti pa će brzo izgubiti interes. Onu djecu koja inzistiraju, najbolje je pustiti da doje onoliko dugo koliko žele i da na taj način utvrde svoj položaj i osjećaj sigurnosti u obitelji.

Na što paziti?

Kako dojiti dvoje djece? Tko doji prvi? Na kojoj strani? Koliko dugo? Sve su ovo pitanja na koja je nemoguće dati univerzalni odgovor. Svaka ga majka mora pronaći za sebe i svoju djecu i pri tome paziti samo na to da novorođenče dobije onoliko mlijeka koliko mu treba. Oko svega ostalog trebala bi biti fleksibilna. Općenito je bolje izmjenjivati dojke, a ne ograničiti dijete na jednu dojku, te pri tome imati na umu sastav mlijeka (masno mlijeko dolazi na kraju). Važno je i pratiti mokre pelene i stolice kako biste bili sigurni da novorođenče dobro napreduje. Pored uobičajenog, redovitog održavanja higijene, majka se ne bi trebala previše brinuti zbog tandemskog dojenja. Bradavice izlučuju enzim koji reducira količinu bakterija, a većina beba rodi se imuna na bakterije koje se nalaze u njihovom kućnom okruženju. Većina bakterija i virusa prenese se prije nego što se simptomi bolesti pojave, tako da su djeca dojena u tandemu izložena bolesti i prije nego što majka to primijeti. Jedino kada je potrebno ograničiti svako dijete na "svoju" dojku je slučaj pojave gljivica (soor, thrush), te u slučaju drugih ozbiljnih, a jako zaraznih bolesti. Majka koja doji dvoje djece može se osjećati gladnija i žednija nego ona koja doji samo jedno dijete. Ovo je potrebno uvažiti. Također joj je potrebno više odmora pa je dobrodošla svaka pomoć u prvim tjednima nakon poroda. Budući da starije dijete jede i čvrstu hranu, novorođenče bi trebalo imati prednost u dojenju kako bi se osiguralo da dobiva dovoljno kolostruma. Ovdje vam može pomoći tata koji će zabaviti starije dijete dok mama doji mlađe. Ukoliko majka ima preobilnu proizvodnju mlijeka, može pustiti starije dijete da kratko doji, prije nego počne hraniti mlađu bebu, kako bi se izbjeglo zagrcavanje. U svakom slučaju, dojenje starijeg djeteta može pomoći u olakšavanju napetosti u grudima usred naglog nadolaska mlijeka. U kratkom vremenskom razdoblju uspostavit će se odgovarajuća ponuda mlijeka u odnosu na potražnju. Djeca se mogu dojiti istovremeno ili odvojeno, kako god više odgovara majci, odnosno djeci. Tandemsko dojenje nije za svakoga. Ukoliko majka nema pozitivan stav o tandemskom dojenju, može bez osjećaja krivnje starije dijete odviknuti od dojenja. U ovom slučaju, trebalo bi djetetu osigurati dodatnu pažnju i puno bliskog kontakta, kako bi znalo da prestankom dojenja ne prestaje i majčina ljubav. Dojenje u tandemu može biti veliki užitak, a može biti i izvor stresa. Bez obzira na to što ste se pripremili, Vaši Vas osjećaji kada se dijete rodi mogu iznenaditi. Kakvi god bili, Vaši su osjećaji najvjerojatnije posve normalni (emocionalne "bure" očekivane su poslije poroda i ako dojenje nije uključeno). No, dobro ih je unaprijed imati u vidu i razgovarati o njima ako se pojave. Majci je nenadoknadiv osjećaj znati da je dojila dijete dok ono nije preraslo potrebu za ovakvom vrstom kontakta. Produženo, odnosno tandemsko dojenje, može rezultirati povećanim samopouzdanjem i osjećajem sigurnosti kod djeteta jer je ono dobilo priliku odvajanja od majčinih grudi tek u onom trenutku kad je bilo spremno, a ne samo zato što je majka ponovo zatrudnjela i dobila novu bebu.

< Poruku je uredio Amrino RR -- 4.3.2009 23:20:48 >


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010


Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Tandemsko dojenje
5.3.2009 9:03:25   
boogy woogy
Hvala ti Amrino na ovom poucnom tekstu i sto si razbila mit o "trovanju" majcinim mlijekom koji je toliko rasprostranjen ovdje kod nas.

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Tandemsko dojenje
5.3.2009 10:20:55   
Aminad
Baš lijep tekst, nešto o tome nikad nisam razmišljala.
Iskreno nisam ni čula da neko kod nas doji dvoje djece različite dobi pa čak i ako se rode blizanci vrlo brzo se pređe na adaptirano mlijeko iako ne bude nikakvih problema s dojenjem ali eto...

Kod nas nema tandemskoj dojenja u pravom smislu ali Imran povremeno nakon što Burhan završi s dojenjem dođe i kaže da hoće i on da jede, uzmem ga u naručje i on leži u položaju za dojenje prisloni se uz moju majcu i imitira dojenje. Ostane tako par minuta i onda ode.user posted image

_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Tandemsko dojenje
5.3.2009 10:37:42   
Mik Mik
IZVORNA PORUKA: Aminad

Kod nas nema tandemskoj dojenja u pravom smislu ali Imran povremeno nakon što Burhan završi s dojenjem dođe i kaže da hoće i on da jede, uzmem ga u naručje i on leži u položaju za dojenje prisloni se uz moju majcu i imitira dojenje. Ostane tako par minuta i onda ode.user posted image


kako je ovo slatko user posted image

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Tandemsko dojenje
5.3.2009 12:07:46   
Suzana
O meni i mojim sisavcima sve znate, samo da se kratko javim kako mi je bilo "interesantno" moguće trovanje majčinim mlijekom haha... user posted image

_____________________________

Edi i Mak - DOUBLE BLESSING
27.05.2008.

Moji životi, ljubavi, sreće najveće...

(odgovor članu Mik Mik)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Tandemsko dojenje
14.3.2009 19:15:18   
MELLI
Amrino,najveći promotoru dojenja na ovom forumu,VELIKO HVALA na ovom predivnom tekstu.
Ja sam negdje pročitala sličan tekst i bio mi je jedini oslonac za koji sam se držala dok sam dojila u trudnoći.Na moju veliku žalost,moja beba dojila je samo do četvrtog mjeseca trudnoće,i prestala je sama(vjerovatno zbog promjene ukusa mlijeka),tako da nisam imala priliku uživati u tandemskom dojenju,a toliko sam mu se radovalauser posted image user posted image user posted image
Poslije poroda,pokušala sam i stariju bebu vratiti da doji,ali nisam uspjela.Naravno,okolina me uveliko proglasila neuračunljivom,dijagnosticirajući mi kako neću roditi zdravo dijete,kako će i ako se rodi,brzo umrijeti...Nisu me pokolebali,dojila sam sve dok ona nije počela okretati glavu od sike i gurati je,i rodila sam zdravo i živo dijete koje uz sve to nije bilo čak ni otrovanouser posted image user posted image user posted image
Sve ovo što si spomenula gore,a vezano za ljubomoru,samopouzdanje,potvrdit ću vlastitim iskustvom.Moja Hanna nije uopće ljubomorna,a smatram da ima i viška samopouzdanja,koliko je do dojenja ne znam,ali vjerujem da ima veze.
Smatram da se za sve priroda pobrinula i odbijam vjerovati da majka može mlijekom otrovati bebu.Ja sam cijelu trudnoću imala mlijeka u grudima i dojenje nove bebe mi je bilo zaista jednostavno,nije bilo mastitisa,ragada,boli,mlijeko je isti dan počelo teći...Zaista mi je bilo olakšavajuća okolnost prethodno dojenje.
Hannu ne dojim,ali ona ponekad dođe sa zahtjevom da joj "špricnem" malo mlijeka u usta
.Ponekad kada osjećam da imam viška izmuzem i dam njoj da popije,a Haris doji uveliko i ne nadam se skorom prekidu dojenja.Još jednom hvala na ovom tekstuuser posted image

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Tandemsko dojenje
5.5.2009 21:40:53   
zeky
moja bebica nema ustaljen red sisanj, nekada spava čak po četiri sata noću nakon dojenja dok joj preko dana odgovara čak i na sat, i pola sata da je hranim ako je budna. Da li je to uredu? žao mi bude da je pustim da bude gladna mada mi mnogi kažu da je to prečesto? Zbunjena sam malo, šta da uradim?user posted image

(odgovor članu MELLI)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Tandemsko dojenje
5.5.2009 21:57:15   
MELLI
koliko je stara tvoja bebica?
Ja sam mišljenja da dojenja ne može biti previše.Da se sad ne ponavljamo evo ti link pa iščitaj iskustva majki koje su imale sličnih "problema"
http://www.ringeraja.ba/forum/koliko_%C4%8Desto_va%C5%A1e_bebe_doje%3F/m_137760/tm.htm
Sretno pa se javi ako ti bilo kako možemo pomoći da istraješ u dojenjuuser posted image

(odgovor članu zeky)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Tandemsko dojenje
5.5.2009 22:11:06   
zeky
Hvala ti Melli,..user posted image user posted image user posted image Bebica mi sutra puni mjesec dana,idemo u savjetovalište sutra,.. Dajem joj da sisa kada god želi jer stavlja prstic u usta i sisa gauser posted image user posted image user posted image pa mi bude žao... Onda mi dođu kolegice, koje su već majke i kažu kako su one hranile bebe na svakih 2-3h pa se pogubim u tome svemu. 

(odgovor članu MELLI)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Tandemsko dojenje
6.5.2009 22:36:09   
boogy woogy
Draga Zeky, iako ce mozda Amrino premjestiti tvoj post na drugu temu (jer je ovdje rijec o tandemskom dojenju) ja cu ti svejedno odgovoriti jer smatram da te tvoje kolegice i drugi ljudi pogresno savjetuju. Znam da je novopecenoj majci dojilji zaista potreban pravi savjet i podrska u dojenju. Dakle, za tvoju bebu od mjesec dana ovaj ritam dojenja je savrsen jer ONA to tako trazi.  U dojenju postoji samo jedno pravo pravilo a to je da beba pravi svoj ritam dojenja.  U dojenju nema satnice (npr. 2-3 sata) jer se to stalno mijenja zavisno od potreba tvoje bebe. Molim te ne brini, tvoja beba doji super i samo tako nastavi. Opusti se i prepusti majcinskom instinktu i vidjet ces da ce ti zivot postati puno laksi a dojenje pravi saveznik u odgoju. Dojenje je puno vise od hrane, to je stil majcinstva.

(odgovor članu zeky)
Neposredna veza do poruke: 10
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *