|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
12.5.2009 0:30:10   
mamine oci
e a danas sam cula jos jedan novi obicaj nemoj ljubiti djete u ruku bice lopovuser posted image user posted image user posted image ili nemoj u vrat bice lazovuser posted image user posted image user posted image humor sta da vam pricamuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
12.5.2009 0:32:44   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: lejlas30


zavrti tri puta i prstenuje me (tako se to kaze).





user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

da si ti lejlas30 ostala dole ko zna šta bi bilo, kod njih još neke mlade svekru i svekrvi peru noge user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu lejlas30)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
12.5.2009 14:46:49   
mišur
Mm i ja nismo neki obožavatelji običaja, pa ih kod nas nije ni bilo...
Živjeli smo u našem stanu..Ujutro ja otišla kod mojih jer mi je tamo bila vjenčanica, pa na frizuru..
Po mene su došli samo mm i kum, i sa mojom kumom smo otišli prvi u restoran...
Svatova i povorke automobila nije bilo,svako je posebno dolazio...
Nije bilo ni kupovine mlade, i to mi je bilo bezveze...
Kuma mi je kupila samo bidermajer i lančić, a burme smo sami uzimali...I dobila sam od sveki minđuše..
Vjenčali se u 18h ispred restorana, u bašti, i onda je slavlje nastavljeno negdje do 1h...
Nikakvo umaranje i zamaranje ni za nas ni za goste..
A da smo išli po običajima...Popadali bi sviuser posted image
To ovdje izgleda otprilike ovako...
Frizuru trebaš zakazati negdje u 7h ujutro jer u 10h već dolazi muževa rodbina da kupuje mladu...Mladu prodaje brat, a kupuje djever... I ta procedura traje nekih pola sata..
Običaj je da gosti popiju rakijicu, nešto pojedu...I obavezni trubači pred kućom...
Vjersko vjenčanje bude oko 12-13h i svi gosti idu prvo u crkvu...To traje nekih 1,5 sat...
Naravno, ljubljenje sa svima, čestitanje i slikanje...
Onda se odlazi u restoran...Mladenci dođu malo kasnije, opet vjenčanje, čestitanje, ljubljenje, slikanje...
E nakon toga ima jedan, meni ružan, običaj, a zove se "slatka"
Mlada ide sa korpom i tacnom na kojoj nosi rakiju i čašu i nazdravlja sa ama baš svakim gostom, koji je tom prilikom daruje...Naravno, kovertomuser posted image Zamislite svadbu od 300-400 ljudi i koliko traje to nazdravljanje...
Ja sam bila kuma prijateljici iz Bijeljine koja je nosila kesu i u nju ubacivala koverte...Strašno!
Nakon tog "darivanja", mladenci se povuku u svoje odaje, i broje se pare...Da se vidi koliko se dobilo!
Ja sam se ovoga bukvalno ježila, i nisam mogla nikako shvatiti ljude koji ovo praktikuju na svojim vjenčanjima...
To mi dođe kao otimanje para od gostiju...
Mi smo imali manju svadbu, bilo je oko 80-90 ljudi i to najbližih naših prijatelja i prijatelja naših roditelja...Sve su to nama jako dragi ljudi, i bili smo sretni što su tu sa nama, što možemo da ih počastimo,da podijele sa nama našu sreću..
Svi su oni nama dali uglavnom novac ili poklon bonove,  ali ne na ovakav način-ovo mi dođe kao neko otimanje od ljudi!
Bukvalno napraviš što veću svadbu, da bi više zaradio, i to je stvarno tako...
Rođak od mm je digao kredit da napravi veliku svadbu, bilo je oko 500 ljudi, nema koga nije zvao, a sve sa tom računicom u glavi..


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
12.5.2009 23:16:35   
Golubica
Mene je svekrva u toku prvog sata kada sam joj usla u kucu gadjala casom. Ko biva zena od dragosti sto je docekala snahu, baci casu meni iznad glave. Razbijeni komadici stakla su mi samo upotpunili toaletu, hehehe.
user posted image user posted image user posted image user posted image



_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
13.5.2009 0:54:45   
Hanady RR
Joj ti običaji su simpa al mene su ishavjestili.  Prvo moj MM nema roditelje nego dvije sestre i ja i on nismo baš kontali nešto da provodimo al zato ima on nekih hejbet tetki predzadnji damn su nas pripremile za običaje. hajd došli po mene svatovi i sve ok al dogovorimo se nam igranja kola, ma hošđavola moje košije ufatile igrat kolo i mamu mi uvukle mene svedoše niz stepenice pojma nema šta bi. Al kad smo gledali snima svadbe vidim ja prije nego su po mene došli moja mama im kaže nemojte bogavam da plaćate mladu nema tih para koje ona meni vrijedi ( nemam oca samo ja i mlađa sestra sa mamom već od ratne 93 godine). haj ljudi je ispoštovali al komšije htjele mladoženju da vežu lancima i moj MM komšinicu poslo u pm. A meni nakonjče uvalili u restoranu jer smo tamo gradsko vjenčanje obavili a nakonjče 6 razred osnovne škole, kakvo crno krilo ja ga stavila da stoji i reko de mali okreni se tri put u krug ja ći te oko struka držat. I na kraju balde dođemo mi kući nakon svdbe kad tamo tetke čekaju nas u zoru da ja bacam žito, leblebije i rižu iz sita te da djelimo pogaču. ja malo bacila iz sita i one se deru na mene sad sve baci iz sebe a ja bacim i sito i spucam zaovu po glavi. Dali nam pogaču, ja mužu dam komadinu da pojede a on meni malu mrvicu, kažu mu tetke  daj bolan još pa nećeš me valjda pati u braku glađu, kaže on pa pomislih kasno je da se jede.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
30.7.2009 14:51:28   
esma*
meni je glavno ono ko će kome stati na nogu na pragu njegove porodične kuće

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(kao ono taj će se poslije pitati u brakuuser posted image )

_____________________________

***Gospodaru naš, podari nam hajr...***

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 1:46:47   
veeseelaa
evo jedna zanimljiva pozivnica user posted image user posted image user posted image

user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu esma*)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 8:02:17   
Anoniman
hahhahah dobra pozivnica..


(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 8:44:49   
sarayka
lejla30 je imala malo je reci specifične običaje jer su to stariniski obicaji iz krajeva sjenice i novog pazara koji i danas oblače mlade u tzv.katove ili dimije (to govorim jer je i mm iz sandžaka ali drugog dijela blizu granice sa Bih) ali to nije mjerilo da zakljucujemo kako se tamo ponašaju prema mladoj ( vesella prvi put cujem da se svekrvu i svekrvi peru noge)...
Običaji su običaji- dio tradicije nekog podneblja i ovdje ih prepričavamo da bi uočili njihove razlikosti a ne da bismo se rugali, na kraju krajeva sve smo to radili radi svojih muževa, ljubavi prema njima a ko nije htio nije MORAO....user posted image
svaka tema mora biti povod za izrugivanje i prepirkuuser posted image . Izvinjavam se ako sam bila gruba!!user posted image


_____________________________

Ljube vas Lamija i mama :)

"Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi
ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena." - Helen Keller

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 10:34:31   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: sarayka

( vesella prvi put cujem da se svekrvu i svekrvi peru noge)...



raspitaj se, u nekim dijelovima Sandžaka taj običaj je i dalje zadržan

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu sarayka)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 10:54:50   
senka kurt
Evo i jednog prijedloga, zapravo novog običaja koji se može ustaliti. Dakle, preporuka onima koje se nisu udale, prijateljicama, sestrama.

Goste treba zamoliti da umjesto cvijeća, buketa i buketa, koji koštaju pedesetak maraka ubace u posebno namijenjenu kutiju novac, koji se onda uplati, da li nekoj ustanovi, dječijem domu ili na račun nekog djeteta koje trenutno treba liječenje vani.

To je višestruko dobro. Prvo, kome trebaju tone cvijeća, koje se i onako sutra osuši, drugo humanost je svima vrhunska vrijednost, a treće i gostima je to drago, nekad ne stignu nekome uplatiti novac, obećaju sebi da će čim prije u neki dječiji dom odnijeti poklon. Ovako, nakupi se pristojna svotica novaca, pa nekome može biti veeeeelika pomoć. Šta mislite o tom novom običaju?

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 11:02:45   
Domac
sto da ne, ispostavati par obicaja

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 11:14:39   
mamilica
Mislim da nije lahko ''uobicajit'' neku novotariju u nas mentalitet. Iako bi taj humani gest mladenaca, zaista, pomogao necijem izlijecenju. Vjerujem da nove generacije nose neku novu energiju i viziju i da se cak moze desiti, ali da postane obicaj, nisam sigurna da moze.

Sto se tice obicaja u Sandzaku, kada mladu oblace u nacionalnu nosnju tog podneblja, podrzavam i svidja mi se. Ako je to obicaj, onda je lijep obicaj.

(odgovor članu Domac)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 12:21:18   
sarayka
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: sarayka

( vesella prvi put cujem da se svekrvu i svekrvi peru noge)...



raspitaj se, u nekim dijelovima Sandžaka taj običaj je i dalje zadržan


Moguće, tamo gdje je još primitivna (ne)civilizacija i gdje je medo domaća zivotinja a toga ima jako rijetko i ne samo tamo nego na cijelom balkanu....opet kazem prvi put cujem!


_____________________________

Ljube vas Lamija i mama :)

"Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi
ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena." - Helen Keller

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 12:26:25   
lejlas30
IZVORNA PORUKA: sarayka

lejla30 je imala malo je reci specifične običaje jer su to stariniski obicaji iz krajeva sjenice i novog pazara koji i danas oblače mlade u tzv.katove ili dimije (to govorim jer je i mm iz sandžaka ali drugog dijela blizu granice sa Bih) ali to nije mjerilo da zakljucujemo kako se tamo ponašaju prema mladoj ( vesella prvi put cujem da se svekrvu i svekrvi peru noge)...
Običaji su običaji- dio tradicije nekog podneblja i ovdje ih prepričavamo da bi uočili njihove razlikosti a ne da bismo se rugali, na kraju krajeva sve smo to radili radi svojih muževa, ljubavi prema njima a ko nije htio nije MORAO....user posted image
svaka tema mora biti povod za izrugivanje i prepirkuuser posted image . Izvinjavam se ako sam bila gruba!!user posted image



Upravo tako user posted image user posted image Ja sam sve to stoicki podnijela upravo zbog MM, jer je to njegov kraj i obicaji njegovog naroda. A vjeruj mi, nije mi ni bilo plaho mrsko, jer sam se iskreno nekako lijepo osjecala u dimijama i cijelom katu, bilo mi je sve to nekako kul jer je sve to za mene bilo nesto novo (koliko god da to ludo zvuci) user posted image . Uostalom, to su bila samo tri dana, a onda smo se vratili u Sarajevo i uslijedile su dvije prelijepe godine koliki nam je dosadasnji bracni staz.
A sto se tice pranja nogu svekru i svekrvi user posted image user posted image , nikad cula, niti mi je to iko od njih spomenuo. Ocito je to (srecom) obicaj u nekim drugim krajevima Sandzaka.
I jos, ovo sto je Veeseelaa napisala ja nisam shvatila kao neko izrugivanje ili podsmijavanje, jer svi znamo da je Veeseelaa bas vesela i duhovita osoba i da se voli saliti, i da uopste nije zlobnauser posted image
Sarayka, hvala ti u svakom slucaju user posted image user posted image


< Poruku je uredio lejlas30 -- 9.10.2009 12:28:50 >


_____________________________

Tri godine u braku
1. ICSI = 0

Gospodaru moj
Podsjećaj me stalno
Da je neuspjeh iskušenje
Koje prethodi uspjehu

(odgovor članu sarayka)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 12:41:22   
lejlas30

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

meni su ti običaji tako bezveze, ne bi me niko natjerao na te gluposti... ne bi smjeli ni spomenuti, to je meni zamaranje a kad bi mi dali to muško dijete da okrećem il kako to već zovete nogom bi ih u ..... kakve gluposti i to prebacivanje preko kuće, da je ko to meni spomenuo pravo bi ga u glavu


Eh ovaj ti post nisam prije vidjela. Svakom svoje, draga moja, ali jesi li ikad razmisljala o POSTIVANJU nekoga i necijih obicaja user posted image Ili postujes samo sebe?

_____________________________

Tri godine u braku
1. ICSI = 0

Gospodaru moj
Podsjećaj me stalno
Da je neuspjeh iskušenje
Koje prethodi uspjehu

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 12:44:31   
M kao Mama
Lejla30, sjećaš li se naše kafe za vrijeme SFF mislim pretprošle ili možda i prošle godine, kada je jedna kolegica haman zaplakala kada si joj pričala sve te običaje, pitala se kako si to izržala, ali sve su to različiti običaji i različiti ljudi, Lejlu znam lično i znam da joj to nije bilo teško, jer upravo spremna je da poštuje i svoje i tuđe, eto za razilku od te naše prijateljice koja je nekako povučena, tiha i mislim da ona ne bi bna svojim leđima mogla iznjeti svu tu halabuku i gungulu. 

(odgovor članu lejlas30)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 12:50:50   
sarayka
Nema na cemu Lejlas30 moramo se mi snahe paziti user posted image user posted image heheh odoh ja OT šalim se, ali i dalje stojim iza svojih prethodnih postova!!

_____________________________

Ljube vas Lamija i mama :)

"Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi
ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena." - Helen Keller

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 12:56:52   
lejlas30
Naravno da se sjecam almic, ali jedno je biti, kako ti kazes, njezna, povucena i smatrati da ne mozes izdrzati sve to, a sasvim je drugo kad kazes da bi nekog sutnula nogom u dupe kad ti da dijete da ga pridrzis, jer je takav obicaj. Mislim da to onda nije u pitanju moci ili ne moci nesto izdrzati, vec je u pitanju bezobrazluk (izvinjavam se, ali morala sam ovo napisati, jer je to tako).

_____________________________

Tri godine u braku
1. ICSI = 0

Gospodaru moj
Podsjećaj me stalno
Da je neuspjeh iskušenje
Koje prethodi uspjehu

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 12:58:34   
Hocu bebu
Mislim da je lijepo gajiti svoje obicaje, kod nas je obicaj da brat, ili rodjak prodaju mladu, ali prije nje izlazi malena curica, predstavljajuci se mladom. Kum placa mladu i on sjedi izmedju bracnog para, dok se serijatski ne vjencaju. Kuma naravno baca pare i bombone. Mladina familija kiti svatove, a uzu familiju platnima, a muske kosuljama. Na izlasku iz dzamije mladozenja uzima mladu pod ruku i vodi svojoj kuci .Na kucnim vratima svekrva lomi pogacu, tetka daje med, mladi se daje Kuran pod ruku, a mladozenja podize ruku iznad mladine glave, na dovratak i mlada ulazi u kucu...Musko dijete sjeda u krilo i mlada mu daje para.
Poslije je obicaj normalno bacanja buketa, jedno dijete ukrade mladi cipelu pa dobije koju paricu user posted image

Ja postujem sve obicaje i bas uzivam kad slusam kako je kod muslimana iz drugih dijelova Bosne, a moje prijateljice katolkinje pricaju mi svoje obicaje koji su mi bas lijepi,

< Poruku je uredio Hocu bebu -- 9.10.2009 13:00:52 >


_____________________________

Ti si zelja iza koje druge zelje nema

(odgovor članu sarayka)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 23:23:28   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: sarayka

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: sarayka

( vesella prvi put cujem da se svekrvu i svekrvi peru noge)...



raspitaj se, u nekim dijelovima Sandžaka taj običaj je i dalje zadržan


Moguće, tamo gdje je još primitivna (ne)civilizacija i gdje je medo domaća zivotinja a toga ima jako rijetko i ne samo tamo nego na cijelom balkanu....opet kazem prvi put cujem!



e to je tu upravouser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu sarayka)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 23:27:17   
Ilhana RR
VESELAAAAAAAAAAA - de udji na chat fb ;)

sorry za off topic

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 23:27:32   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: lejlas30


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

meni su ti običaji tako bezveze, ne bi me niko natjerao na te gluposti... ne bi smjeli ni spomenuti, to je meni zamaranje a kad bi mi dali to muško dijete da okrećem il kako to već zovete nogom bi ih u ..... kakve gluposti i to prebacivanje preko kuće, da je ko to meni spomenuo pravo bi ga u glavu


Eh ovaj ti post nisam prije vidjela. Svakom svoje, draga moja, ali jesi li ikad razmisljala o POSTIVANJU nekoga i necijih obicaja user posted image Ili postujes samo sebe?



lejla pa ja se nikom ne izrugujem
a joj pa nije valjda neko to tako shvatiouser posted image

a što oni ne bi poštovali moje običaje a to je da nema običajauser posted image   ipak se ja udajem, ok da me mm zamoli al da mi neko lijevi nameće običaje nidje veze
Moja porodica nikad ne bi mm nametnula bila što, tako da očekujem respekt i od porodice mm


< Poruku je uredio veeseelaa -- 9.10.2009 23:32:56 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu lejlas30)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 23:28:49   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: Ilhana

VESELAAAAAAAAAAA - de udji na chat fb ;)

sorry za off topic


nešto mi ne mogu da se tuspasim na FB, ev pokušavam al nećeuser posted image
evo udjoh :-D

< Poruku je uredio veeseelaa -- 9.10.2009 23:35:18 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
9.10.2009 23:34:15   
Ilhana RR

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: Ilhana

VESELAAAAAAAAAAA - de udji na chat fb ;)

sorry za off topic


nešto mi ne mogu da se tuspasim na FB, ev pokušavam al nećeuser posted image


haj onda na ono "zabranjeno mjesto" hahahahahha =) znas valjda o cemu pricam ;)

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *