|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
13.12.2009 22:05:00   
ena23
Joj ja upravo iscitavam sveeeeeee vezano za povratak na posao, izdajalice, izdajanje, pohranjivanje.... bruji mi glava od informacija user posted image

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu ivanak)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
23.12.2009 17:58:23   
Amrino
IZVORNA PORUKA: scarlett

Danas trebam na nešto duži put s bebom, a neću biti u mogućnosti da dojim u putu. Sinoć sam izdojila mlijeko i sada je u frižideru, planiram ga zagrijati pred put, ali sada ne znam koliko ga trebam zagrijati da bi beba mogla recimo nakon 2h popiti u autu, a da se ne ohladi previše iako auto ima grijanje. Strah me da se ne prehladi
Nemam baš iskustva s ovom situacijom. Please help
Ili imate neki drugi savjet?


IZVORNA PORUKA: mišur

Imaš li one male termosice u koje se staljaju flašice?
Ja ih nikad nisam koristila, pa ne znam koliko mogu održavati temperaturu, ali valjda mogu do dva sata
Ja bih ipak malo više zagrijala, za svaki slučaj, a najlakše je rashladiti...

Mada, najlakše bi ti bilo da je podojiš u autu...



IZVORNA PORUKA: Arko

Ne znam u kakvoj si mogucnosti da kupis grijac za bocice. Vecina tih grijaca za bocice ima onaj produzetak koji ide u auto (gdje se cigara pali, znaci "autoupaljac"), i slobodno poneses hladno mlijeko, samo ga istresi u bocice. Kad beba bude trebala da hapi, naspi malo vode u grijac, ubaci bocicu, ukljuci ga, i sacekaj da se mlijeko ugrije na idealnu toplotu..
Mislim da ti grijaci nisu vise od 20-ak KM.



IZVORNA PORUKA: scarlett

Ma do sada kada smo putovali uvijek sam i dojila u autu, napravili bismo pauzu i to je to. Međutim ne putujem sa suprugom, nego sa drugim muškarcem, osim toga noć je, pa nije baš zgodno ni stajati. Zato me i zanima na koju max. temperaturu se mlijeko smije zagrijati.







_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
29.12.2009 12:17:08   
mamaajna
ma stanes u stranu i podojis je,jest da ce te duze putovati ali sve ima prednosti i mane

_____________________________

nedim 23.05.1999
iman 20.09.2009

nedim-drugi put u pubertetu uhhh ovaj je tezi
iman-poceli smo da pricamo uhhh puno da pricamo
trudimo se za trece

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
19.1.2010 2:09:42   
scarlett
Ne znam šta je razlog, ali moj user posted image neće da pije odleđeno mlijeko iz zamrzivača, ako je iz frižidera - ako sam recimo jučer izdojila - to danas popije, ali iz lednjaka, nema šanse.user posted image
Pohranjivala sam ga u ovim sterilnim posudicama iz apoteke i avent flašicama. Ne znam do čega jeuser posted image .
U zadnje vrijeme sam povremeno bila odsutna i po 4-5h, on inače doji svaka 3h, a nekad i na 1,5h, ipak je radije bio gladan nego pio to mlijeko. Znate li šta bi mogao biti razlog user posted image
Imam ca. 1l u zamrzivaču - žao mi baciti- dugo sam to sakupljala user posted image

_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu mamaajna)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
19.1.2010 8:07:15   
Anoniman
A svašta..... pretpostavljam da ga fino otopiš i podgriješ u toploj vodi.... Moj user posted image  bez problema popije.....
Ništa draga, ako tvoj ne bude htio daj nama user posted image user posted image -šala mala user posted image

(odgovor članu scarlett)
  Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
19.1.2010 9:03:49   
ena23
čudan žareći okus može se primjetiti i ako je kratko bilo pohranjeno u hladnjaku, a ponekad tek ako je bilo zamrznuto. Kako se to može spriječiti? Prvo treba zamrznuti nekoliko vrećica ili posudica, te ih nakon tjedan dana odmrznuti i provjeriti jesu li u redu. Ako okus nije dobar, majka ubuduće treba postupati na način da izdojeno mlijeko odmah nakon izdajanja zagrije gotovo do vrenja (da se pojave mjehurići na rubovima) i zatim ga naglo ohladi zamrzavanjem. Zagrijavanjem se sprječava aktiviranje lipaze. Većina djece odbija jesti mlijeko čudnog okusa, iako se ne zna točno je li štetno za bebu. Moguće je i da odmrznuto mlijeko poprimi sapunasti miris. Ova promjena mirisa nastaje uslijed zamrzavanja i nije opasna za dijete.

evo odgovora user posted image


_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
19.1.2010 11:16:32   
scarlett
ok, hvala ena user posted image user posted image

enisa-sara nema problema user posted image user posted image user posted image

Znači, ovo mlijeko koje nam je u lednjaku, ostaje ipak neupotrebljivo, a novo zagrijati do vrenja.

_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
22.4.2010 1:56:55   
Hanady RR
Prenos sa druge teme, aktivno pitanje, naša forumašica treba konkretan odgovor mama sa iskustvom
LP
IZVORNA PORUKA: scarlett

Otvaram ovu temu jer mi je prije par noći postala misterija .
Trebala sam po prvi put biti odvojena od svog  nekih 5-'h i dan ranije sam mu planirala izdojiti mlijeko za barem jedan obrok u tom periodu. Njemu je 8 mjeseci i već jede drugu hranu, ali mlijeko je i dalje Nr. 1
Ne znam kako je kod ostalih žena koje imaju malo veće bebe, ali ja recimo osjetim da mi je mlijeko nadošlo tek ako  nije dojio više od 4-5h iz nekog njegovog razloga. Ali nemam straha od nedostatka mlijeka, vidim kako mi  napreduje, nego kontam da se to ponuda - potražnja totalno regulisala.

Iz jedne dojke bebi taj dan nije dojio ca.5h i ja sam probala izdojiti mlijeko (AVENT meh. izd.), ali nema šanse, mislim da je nakon 20. min. u flašici bilo ca. 10 ml., probala sam ručno, izašlo je možda još 5 ml.
Odmah po porodu sam koristila istu izdajalicu i znala ispumpati po 100 ml. u roku 20tak min., a sad

Onda sam se sjetila da je ena23 na jednoj temi pisala da je imala isti problem i da je izdajala dok bi  dojio. To sam i probala, ali uspjela sam izdojiti ca. 50ml i čim je bebi prekinuo s dojenjem i mlijeko je iz druge dojke prestalo da curi bez obzira na izdajanje.
Nešto kasnije (nakon ca. 15tak min.) sam bebi ponudila i drugu dojku, i fino sam čula kako guta još puno mlijeka. To mi sada nije nikako jasno  Mislim, znam da izdajalica ne može izvući onoliko mlijeka koliko i beba, a li ja u svakom slučaju vjerujem da moj  sa 8 mjeseci popije puno, puno  više u toku dojenja od 50ml.

Sutra ću možda opet biti u situaciji da se moram od njega odvojiti na koji sat duže, pa me zanimaimate li kakvih savjeta kako da izdojim mlijeko ako mi ovaj refleks ne radi
Imate li kakav savjet ?



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
22.4.2010 8:24:39   
bebbe RR
To je priroda sve lijepo regulisala. Dakle, tek kad beba doji, u mozgu se stvara dovoljna količina hormona koji otpušta mlijeko.Kako si rekla, kod tebe se je regulisala ponuda i potražnja. Na početku je moguće koristiti pumpu, jer je još tijelo nenaviknuto. I ima žena koje je nastave koristiti, pa im ide. Po mom mišljenju, u tvom primjeru se radi o sasvim normalnoj stvari, jer i saama dojim evo skoro 17 mjeseci, a kada sam u decembru pokušala ispumpati mlijeko desilo mi se je isto sto i tebi. Uglavnom, ako bas ne moras, nemoj to ni raditi. Beba od 8 mjeseci koja jede drugu hranu bez problema ce izdržati 6 sati, a kada mama dodje, donijece mu njegovo mlijeko i eto ga.

_____________________________

26.02.1995. Anja, prva najveća ljubav!
25.11.2008. Ema, mamina šarmerka!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
22.4.2010 9:44:53   
Lejla Ka
Da probam jednostavno objasniti (a garant neću uspjeti):
Kad beba prihvati bradavicu ona je stimulira i sisanjem i toplinski, na što se šalju signali za pokretanje tzv. let down-a ili refleksa otpuštanja. Izdajalica je čista mehanika, ona samo vuče, čak i ne "masira" bradavicu na bebin način. Kod uspostavljenog dojenja (kao što je tvoj slučaj, nakon 8 mjeseci) potrebno je neko vrijeme da "naučiš" izdajati i nađeš odgovarajući način. Količina izdojenog mlijeka nikad nije mjerilo količine koju majka proizvodi. Neke žene se nikad ne uspiju dovoljno opustiti da bi izdojile neku značajniju količinu, a doje više nego uspješno.
Znači, ako želiš napraviti zalihu, počni postepeno, ne očekuj previše za početak, probaj se opustiti, možda misliti na bebu dok doji, i daj sebi neko vrijeme da se navikneš na izdajanje.
Sad jedna mala digresija, čisto radi informisanja: ponuda-potražnja se konstantno nivelira, s tim da se kod uspostavljanja dojenja, na samom početku bebinog života taj odnos mijenja u naglim skokovima, a kad se dojenje uspostavi taj odnos se mjenja neprimjetno (osim u slučajevima naglih velikih pauza, prekida dojenja itd.)


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu bebbe RR)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
23.4.2010 2:38:35   
scarlett
Hvala na postovima. user posted image
Nemam ja namjeru praviti zalihu, ali ponekad (veoma rijetko) mi zatreba da mu ostavim izdojeno, pa mi nije bilo jasno zašto sada to ne funkcioniše, kada je u ca. prva 4 mjeseca dobro funkcionisalo. Nisam ni sada niukakvom grču ili pod pritiskom, ali jednostavno nije išlo.
Probala sam kako je i ena23 radila, ali opet je izašlo malo, zato me zanimalo da li neko ima još neki "recept".
Draga bebbe moj user posted image  doji jako često iako sada već ima i po 3 obroka dnevno, ne bih se usudila ostaviti ga duže od 3-4 h bez jednog mliječnog obroka.


_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
27.4.2010 8:53:25   
ena23
Vidim spominjem se a nisam ni svjesna user posted image
scarlett draga ja bih ti i ranije odgovorila ali nisam vidjela postove. Kod mene je prije porodiljskog odmora dok miki doji na drugoj siki izlazilo oko 100ml... a sad, nakon tri sedmice godisnjeg, ima samo 50ml user posted image sto bi samo potvrdilo ono sto su bebbe i lejla K vec napisale- tjelo se navikne na bebu i ne da pumpici mlijeko user posted image ali ja sam i dalje mazga pa se ispumpavam i 10 puta dnevno da bi ostavila za sutra user posted image kap po kap- 300ml user posted image




_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
29.4.2010 0:07:17   
scarlett
Meni je smrt kad trebam izdajati, ali eto... kad  se mora, nije ni teško...
Ena23, ti si kraljica ženo,svaka čast na istrajnosti, nadam se da ću i ja bit takva kad i akouser posted image aBd počnem negdje user posted image  raditi.

_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
12.6.2010 18:04:56   
aida.
moze li odgovor ko zna nemam vremena citati izvinite ali smijem li sastaviti mlijeko koje sam cuvala dan u frizideru i sad izdojeno??? hvala unaprijed...

_____________________________

14.03.2010. :-) Erol

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
12.6.2010 18:09:52   
Anoniman
A zašto bi te dvije količine sastavila?
Gdje ti je stajalo to prvo baš u frižideru, ne u zamrzivaču?

< Poruku je uredio enisa_sara -- 12.6.2010 18:10:08 >

(odgovor članu aida.)
  Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
12.6.2010 18:12:17   
aida.
da, u frizideru od sinc...nisam smjela ostavit na sobnoj temp. jer je vruce, a da mu sastavim jer nema dovoljno za jedan obrok...

_____________________________

14.03.2010. :-) Erol

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
12.6.2010 18:15:51   
Anoniman
Aha, smiješ, ali prije toga stavi u toplu vodu ovu dozu koja je bila u frižideru, umlači je pa sastavi sa sada izdojenom količinom.


Mislila sam da želiš sa zalediš te dvije doze pa sam zato pitala user posted image

< Poruku je uredio enisa_sara -- 12.6.2010 18:16:33 >

(odgovor članu aida.)
  Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
12.6.2010 18:16:37   
aida.
ok hvala ti punooooooooouser posted image user posted image user posted image

_____________________________

14.03.2010. :-) Erol

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
3.10.2010 23:01:02   
hallima
kao da mi se ucinilo da neko spomenu da se moze u avent flasicu staviti mlijeko u frizider na par sati ili sam ja pogresno shvatila posto meni treba samo 4 ili 5 sati da stoji u frizideru a posto imam aventovu izdajalicu mozda mogu onda i u flasici ostaviti u frizider. a inace sam kontala ga stavit u  obicnu staklenu bocicu ili moram kupiti neku posebnu za to

(odgovor članu aida.)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
7.10.2010 23:40:16   
hallima
ako sam dobro shvatila ti kazes da je bolje u plastiku pohraniti nego u staklenu bocicu ja sam htjela u  obicnu staklenu bocicu da ne kupujem posebno za to ali me zanima da li mogu u aventovu plasticnu flasicu pohranit mlijeko u frizider na nekih 3 do 4 sata


(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
9.10.2010 11:40:52   
scarlett
hallima draga nisam ranije vidjela tvoje pitanje, ne znam da li je to tačno, ali eto ja sam pohranjivala u aventovim bočicama ( plastičnim) i sve je bilo ok. Vjerujem da se u staklenim ne preporučuje jer staklo popuca u lednjaku.

Eh da, odnedavno kupujem u DMu i plastične vrečice za zamrzavanje povrća i one imaju nešto kao reisferšlus na otvoru, ne znam, možda bi se dalo mlijeko i u njih istresti i zalediti, meni su u svakom slučaju praktične za povrće, pa eto, možda neko ima iskustva i sa ovim. user posted image

_____________________________

"Ne hodaj po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni planine u visini dostići."

(odgovor članu hallima)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
20.11.2010 22:33:47   
vila_7
Da vas pitam...ako bih sad htjela napraviti neku zalihu mlijeka u zamrzivacu, kada da izdojim mlijeko i koliko puta dnevno i hoce li mi beba ostati zbog tog uskracena za 1 obrok ili ce biti dovoljno i za dojenje?

_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu scarlett)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
20.11.2010 23:55:51   
N_N
Ja sam, prije povratka na posao, pravila zalihe u periodu kad je najduže spavao, a to je između 23h-02h (jer je dojio svaki 1,5h) a u tom periodu je spavao pa bi mu "ukrala" po jednu dozu user posted image  Na početku sam izdojeno mlijeko stavljala u frižider u slučaju da se probudi u ovom periodu pa da ima dovoljno. Ako se ne bi probudio u navedenom periodu ujutro bih iz frižidera to mlijeko spremala u zamrzivač. Tako sam do povratka na posao imala dobar "lager" mlijeka user posted image
Kada sam počela raditi (skraćeno radno vrijeme) odmah po povratku kući dojio bi jednu (.) a iz druge bi pohranila mlijeko - odnosno ostavila u frižider pa bi mu teta koja ga čuva tu dozu mlijeka dala sutra dok sam ja na poslu. Nešto jače od 7 mj. smo imali takav redoslijed i super je funkcionisalo user posted image
Pokusaj skontati u kom periodu je najbezbolnije da mu uzmes po jednu dozu. Ne znam koliko tvoj bebac ima mjeseci user posted image , koliko cesto doji?

< Poruku je uredio N_N -- 20.11.2010 23:58:41 >


_____________________________

I nogom u guzicu je korak naprijed!

(odgovor članu vila_7)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
23.11.2010 19:12:16   
Emmy
Upravo sam kupila Aventove spremnike za mlijeko, ako nekoga zanima 32,25  KM, apoteke Sarajevo na Dobrinji, odlicna stvar, 10 spremnika X 180 ml, 10 poklopaca + 2 nastavka za avent flasice i izdajalicu, sve je sterilno, direktno se u njih moze izdajati i cak se iz njih bebe mogu hraniti..........

_____________________________

Mamina radost 20.12.2006.
Druga radost stigla 20.08.2010.

(odgovor članu N_N)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Pohranjivanje majcinog mlijeka
10.12.2010 20:29:38   
vila_7
IZVORNA PORUKA: N_N

Ja sam, prije povratka na posao, pravila zalihe u periodu kad je najduže spavao, a to je između 23h-02h (jer je dojio svaki 1,5h) a u tom periodu je spavao pa bi mu "ukrala" po jednu dozu user posted image  Na početku sam izdojeno mlijeko stavljala u frižider u slučaju da se probudi u ovom periodu pa da ima dovoljno. Ako se ne bi probudio u navedenom periodu ujutro bih iz frižidera to mlijeko spremala u zamrzivač. Tako sam do povratka na posao imala dobar "lager" mlijeka user posted image
Kada sam počela raditi (skraćeno radno vrijeme) odmah po povratku kući dojio bi jednu (.) a iz druge bi pohranila mlijeko - odnosno ostavila u frižider pa bi mu teta koja ga čuva tu dozu mlijeka dala sutra dok sam ja na poslu. Nešto jače od 7 mj. smo imali takav redoslijed i super je funkcionisalo user posted image
Pokusaj skontati u kom periodu je najbezbolnije da mu uzmes po jednu dozu. Ne znam koliko tvoj bebac ima mjeseci user posted image , koliko cesto doji?


Pa doji svakih 1,5-2 sata i sad je pocela nekad produzavati na 3 sata!Sad ce joj 4 mjeseca.


_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu N_N)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *