|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
12.3.2009 7:06:31   
mamyca

IZVORNA PORUKA: ziki

Vec sam pisala na jednoj temi, Gracanicka bolnica praktikuje, bar je meni bilo tako, beba cim se rodi odmah na grudi, dodir koza o kozu, da se mirisnemo, posle sat vremena na dojku. Babice su nas obilazile svako malo, proveravale kako ide dojenje. Vodili su ga na presvlscenje i da ga pregleda dr, sve ukupno pola sata ostalo smo bili zajedno u krevetu, zagrljeniuser posted image


Isti slucaj i kod nas.Samo smo se odvajali dok su ga presvlacili i kupali.user posted image


_____________________________

Hamza 11.3.2008.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
12.3.2009 15:05:23   
boogy woogy
Sve su mi ove porodjajne price poprilicno tuzne, pa cak i onih par pozitivnih i "svijetlih" primjera aplikacije baby friendly bolnica. Ono sto je tuzno je cinjenica da je najprirodniji cin poroda danas sveden na medicinsko stanje ekvivalentno bolesti. Visoka tehnologija i stručnjaci su se upetljali u prve momente topline i ljubavi između majke i dijeteta. Majke su isprepadane i često neinformisane o stvarnim rizicima i eventualnim komplikacijama. Par zar je normalno da se ostavi tek porodena zena da 4 sata lezi na hodniku bez svoje bebe? Zar je normalno donijeti bebu majci na bukvalno minut i onda im istrgnuti iz ruku (i sama sam rodila na c.r. i ista stvar se i meni desila). Tad kad smo najosjetljivije i kad smo svojim bebama najpotrebnije, ušutkane smo, osamljene smo nerijetko napadnute ako pomislimo zatražiti išta drugačije.user posted image

Tekst preuzet sa www.roda.hr

Klokan-metoda: razgovor s dr. Nilsom Bergmanom   Majčino tijelo jedino je prirodno i zdravo okruženje za novorođenče Dr. Nils Bergman kaže da bi želio dojenje novorođenčadi staviti u širi kontekst, a kao osnovno uporište koristi biološku perspektivu. Kaže da je ponašanje novorođenčeta određeno njegovom okolinom, koja može imati pozitivan ili negativan utjecaj, navodeći kako je majčino tijelo za njega jedino ispravno okruženje, te naglašavajući da je novorođenče potpuno ovisno o tome da bude u optimalnom okruženju cijelo vrijeme.
Ispravno okruženje podrazumijeva neometano dojenje
Dr. Bergman navodi da dojenče spava u ciklusima od jednog do jednog i pol sata, dodajući kako, bez obzira na stanje usnulosti, njegov mozak bilježi nalazi li se ili ne u ispravnom okruženju. Naravno da dijete može spavati i duže vrijeme, no to je naučeno ponašanje, a ne prirodno. Dr. Bergman smatra da kolike mogu biti uzrokovane davanjem previše hrane u bilo koje vrijeme, te činjenicom da normalan probavni proces novorođenčeta prestaje u trenutku njegovog odvajanja od majke. Navodi kako bi prirodan režim bio hranjenje  otprilike svakih 90 minuta, s popijenih 30 ml mlijeka, koje odgovara volumenu refleksa izbacivanja. Među savjetnicima za dojenje često se može čuti o nekoliko refleksa izbacivanja tijekom jednog podoja, no dr. Bergman kaže da se taj refleks događa jer se dijete ne hrani dovoljno često, te zbog toga što prilikom jednog hranjenja dobije preveliku količinu mlijeka. „Prvog dana po porodu djetetov želudac može primiti samo 5 ml tekućine, a do kraja prvog tjedna 30 ml. Ako se prilikom jednog hranjenja djetetov želudac napuni s više od 30 ml mlijeka, višak izlazi ili procesom eliminacije ili bljuckanjem. Ukoliko se ne dogodi ništa od navedenog, višak mlijeka ostaje zarobljen u želucu, što rezultira širenjem želučanih mišića. Ovo je jedno od objašnjenja za pojavu dojenačkih kolika“, navodi dr. Bergman. Nadalje, ukoliko se dijete odvoji od majke odmah poslije hranjenja, razina djetetovog hormona stresa raste zbog traume od odvajanja, što rezultira zaustavljanjem probave, a to također može uzrokovati kolike. Pravilan proces probave novorođenčeta u potpunosti ovisi o njegovom neodvajanju od majke.
Kontakt kožom na kožu pogoduje razvoju mozga
„Najveća prednost kontakta koža na kožu majke i djeteta tijekom 24 sata na dan, te neometanog dojenja, očituje se upravo na razvoju mozga“, ističe dr. Bergman. „Dijete se rađa s maksimalnim brojem sinapsa, tj. potencijalnih veza među živčanim stanicama. Neurološke poveznice uspostavljaju se među sinapsama koje se koriste, dok one nekorištene odumiru. Sve moždane stanice djeteta u potpunosti su razvijene do njegovog šestog mjeseca života. Nakon toga, upravo živčane poveznice postaju bitan faktor koji određuje kvalitetu života koju će pojedinac imati. Te živčane poveznice mogu biti povezane ili sa stresom ili sa zadovoljstvom, ovisno o okruženju u kojem se dijete nalazi, odnosno nalazi li se u majčinoj neposrednoj blizini ili je od nje odvojeno. Ukoliko je dijete prisiljeno koristiti poveznice vezane sa stresom, poveznice vezane sa zadovoljstvom se potiskuju. Na taj način živčane poveznice upravljane stresom postaju dominantne tijekom cijelog života pojedinca. Iako je mozak prilagodljiv i promjenjiv i ima mogućnost obnavljanja prilikom oštećenja, to se ne odnosi na ove iznimno rane, osnovne živčane poveznice, koje se trajno uspostavljaju u mozgu. Mozak je bio-socijalni organ i u tom smislu njegova je funkcija stvaranje i održavanje veza. Ukoliko mu nije omogućeno da to ispravno čini otpočetka, dolazi do razdvajanja, što rezultira narušenim mentalnim zdravljem te nesposobnosti prilagođavanja pojedinca različitim situacijama“, objašnjava dr. Bergman. U prvih osam tjedana života, kontakt koža na kožu najvažniji je poticaj razvoju mozga. Dr. Bergman ističe kako je ovo najvažniji uvjet za zdrav razvoj osnovnih struktura mozga. Sljedeći po važnosti uvjet za stimulaciju mozga je kontakt očima, te tjelesna potreba djeteta da ga roditelji nose. Ponekad dijete mora proći kroz bolnu proceduru ili stresne situacije, te je u tom slučaju posebno važno da budu u kontaktu s kožom majke. „Kad su moja djeca imala upale srednjega uha, najbolje bi spavali na mojim prsima. Siguran sam da im je to koristilo na više načina.“, navodi dr Bergman. „Ono što proživimo tijekom poroda i u prvih nekoliko tjedana, obilježit će nas za čitav život. Danas podižemo djecu na način koji je u suštini patološki.“ U Švedskoj često možete čuti savjet da se dojenčad ostavlja ležati na podu kako bi im se razvijali leđni mišići. Dr. Bergman naglašava „Ono što se običava raditi, nije nužno normalno, ili preporučljivo. Djeca koju se nosi razvijaju se na potpuno drukčiji način od one koja se ostavljaju da leže. Tjelesne razlike vezane za položaj djeteta nisu same po sebi od primarne važnosti. Važan je konačan rezultat, tj. optimalan razvoj mozga, kao rezultat nošenja djeteta od strane roditelja“. Nils Bergman zasniva svoje stajalište na istraživanju Allana Schoresa, objavljenom u Infant Mental Health Journalu 2001. godine, dovodeći mentalno zdravlje u vezu sa skrbi koja se pruža unutar suvremene zapadne neonatologije. Navodi kako su gotovo svi ljudi, koji su rođeni i odrasli u zapadnom svijetu posljednjih desetljeća, lišeni mogućnosti postizanja punog potencijala.  
Majke trebaju podršku
Današnje majke izgubile su majčinske instinkte, jer su od svojih majki naslijedile neprimjerene navike. Kako bi ponovo otkrile te instinkte, potrebna im je podrška. Nadalje, dodatna im je podrška potrebna kako bi ih se osnažilo da slušaju svoje instinkte i djeluju sukladno njima, u društvu bez razumijevanja i potrebnog kulturološkog naslijeđa. Potrebno je podržati roditelje u održavanju neprekinutog kontakta koža na kožu s djetetom, čak ukoliko to, kao privremeni kontakt, uključuje oca ili neku drugu osobu. Dr. Bergman zaključuje da je za optimalan rezultat iznimno važno pružanje podrške tijekom trudnoće, prisutnost doule pri porodu, te aktivno sudjelovanje u porodu. dr. Nils Bergman    

(odgovor članu lejlašh)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
12.3.2009 19:44:30   
sarayka
Ja sam se pitala zasto ne???
Moj je slučaj bio specifičan jer sam se porodila carskim rezom pa je laktacija uspostavljena kasnije (naime jela sam samo čaj i keks 4 dana :( ).
Tako sam dosla u situaciju da mi tutne onako ranjenoj bebu u ruku a meni grudi maltene manje nego inače ma ni kapi mlijeka..Dolazila sam u situaciju da jednom rukom držim ranu na stomaku a u drugoj bebu i hodam u 3h hodnikom jer beba vristi dok dežurne sestre zaključane u sobi spavaju......UUžžasss...
Na kraju sam je davala bilo kojoj ženi da doji samo da prestane plakati jer dotične spavaju i nemam čime da nahranim djetete...Jedva sam čekala da dodjem kući...
Tako da ima svakakvih situacija u nasim ovim užasnim bolnicama :((


_____________________________

Ljube vas Lamija i mama :)

"Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi
ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena." - Helen Keller

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
13.3.2009 12:19:26   
mišur
IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Sto se Sarajeva tice (koliko sam ja upoznata) i Opce bolnice tice- situacija je slijedeca:
Meni su bebu dali nakon sto su je izvagali, pregledali i ostalo...ali nije bilo dodira kozu na kozu jer sam ja bila u spavacici a on vec umotan u pelenu i to je trajalo par sekundi...Ma samo mi ga je prinjela i otrgnula iz ruke. Mnoge majke koje znam nisu bebu nikako dobile, nisu je cak ni vidjele.
Poslije dva sata- donesu bebu u sobu i dadnu ti je. Ovo je Baby friendly bolnica...a zamislite kako je tek u ostalima.
Sta tamo negdje ta dva sata rade s njima- nemam pojma.



Poptuno ista praksa u Banja Luci...
Donijeli su mi ga nakon dva sata i tad sam ga prvi put podojila...
Međutim, pošto su je odmah uništio bradavice, nisu mi ga donosili tako često kao drugim mamama baš zbog toga-da se bradavice malo oporave.
U međuvremenu je dobijao nadohranu...

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
16.3.2009 7:28:32   
bebbe RR
Moram jos nesto reci, iako se moze desiti da odlutam sa teme, i zato mi oprostite - meni se generalo cini debilnim taj bolnicki pristup buducim dojiljama. Kao, oni nadohrajuju bebu, a ti ces je svakako dojiti. Nazalost, ljudska vrsta se previse odmaknula od onog prirodnog, iskonskog, kada su se bebe radjale bez problema i doktora i kada se dojilo po inerciji. Zato mi se cini da to insistiranje, bez stvarne pomoci i edukacije moze samo odmoci. Meni je pomogao samo ovaj forum, svoi divni i pametni savjeti te jos tri osobe sa veoma cudnim savjetima, mozete reci: Prvo, MM koji je rekao da je moje nastojanje da dojim super, ali da moram shvatiti da isam luzer ako mi e uspije. Razgovarali smo o tome, i ne mogu vam opisati koliko mi je skidanje pritiska s ledja zapravo pomoglo.  Onda, moja prijateljica Irkinja koja mi je i pokazala kako da stavim bebu pravilno i koja mi je rekla da je za dijete najbolje da ga hranim onako kako je najbolje za mene. Majka troje zdrave djece i sve troje je dojila. I potom, kada smo na povratku u Evropu zbog slabog vremena zavrsili kod prijatelja u Grazu, u Austriji, a ja sam plakala od bola u bradavici, kada mi je prijateljica Sabine rekla da se ne moram truditi da budem supermama, jer svom djetetu sam svakako supermama. Ako ne ide, ima AD mlijeko. Samo da pred svaki podoj razmislim mogu li ili ne. Znam da vam sada ovo zvuci cudno, ali meni nisu pomagali smsi od moje mame i svekrve, pa cak i najbolje drugarice koja je u Sarajevu i nije dojila svoju bebu, tipa: "Izdrzi, stisni zube, budi heroj..." Pretezak je to pritisak na majku koja je tek rodila. Kao sto neko vec rece na forumu, sve je do zene, do njenih uvjerenja, ali i do znanja i informacija, prakticnih, kojima raspolaze. Vec sam rekla, rodila sam na CR, ali bebu su mi donijeli odmah, i po cijele dane je bila uz mene, no, niko, bas niko mi nije dosao pokazati kako pravilno dati bebi bradavicu usta, kako se pravilno namjestiti... Nije bilo nikoga ko bi mi, cijeli prvi dan po porodu, rekao da li bebi smeta to sto ja u infuzijama dobijam sredstva protiv bolova... Neki dan me je boljela glava i posvuda sam trazila informaciju da li mogu uzeti ikakvu tabletu, ali nisam dosla do nje... Sada sam oduzila, ali generalno mislim da nasem trzistu uzasno nedostaje nesto kao "Vodic kroz dojenje", prirucnik koji bi napisale mame mamama, mame poput Amrino, Suzane, Boogy Woogy, Shee (izvinjavam se ako sam preskocila koju vrijednu pobornicu dojenja) i u kojem e bi ignorisali stvarne probleme s dojenjem, vec ponudili rijesenje, kako je to ovdje na RR.
Uh... Nemojte me ubiti sto sam ovako oduzila.... Profesionalna deformacija...


_____________________________

26.02.1995. Anja, prva najveća ljubav!
25.11.2008. Ema, mamina šarmerka!

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
25.3.2009 16:45:26   
Hankica
Ja sam stvarno ogorcena na ponasanje sestara na Kosevu, kad sam se porodila, donijeli su mi bebu par sati kasnije, samo je dogurali u onim kolicima i niko mi se nije ni obratio. Beba je imala nesto bijelo oko usta. Nisam znala da li treba da je dojim ili ne, mislila sam da treba cekati neko vrijeme da mlijeko nadodje, cijeli dan, 24h ili jos duze. Nisam znala kako je staviti na grudi. Stvarno nisam znala, da bi tek rano ujutro dosla jedna sestra i pitala me koliko puta sam podojila dijete. A ja nijednom, i tu se ona izdere, stavi mi bebu na grudi, beba okrece glavu, i ona pokomentarise: Eh evo beba je izgubila refleks dojenja. Mislim da je ovakvo njihovo ponasanje doprinijelo mojim problemima sa dojenjem, tj. upalama koje su uslijedile. Kad sam imala drugu upalu, patronazna mi je izmuzavala kolostrum, mada je kolostrum davno prestao izlaziti, valjda zapelo na samom pocetku. Ali, zaustavicu se ovdje da ne promasim temu.

_____________________________

Beba je dosla 22. decembra 2008.

(odgovor članu sarayka)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
25.3.2009 16:51:18   
Suzana
IZVORNA PORUKA: Hankica

Ja sam stvarno ogorcena na ponasanje sestara na Kosevu, kad sam se porodila, donijeli su mi bebu par sati kasnije, samo je dogurali u onim kolicima i niko mi se nije ni obratio. Beba je imala nesto bijelo oko usta. Nisam znala da li treba da je dojim ili ne, mislila sam da treba cekati neko vrijeme da mlijeko nadodje, cijeli dan, 24h ili jos duze. Nisam znala kako je staviti na grudi. Stvarno nisam znala, da bi tek rano ujutro dosla jedna sestra i pitala me koliko puta sam podojila dijete. A ja nijednom, i tu se ona izdere, stavi mi bebu na grudi, beba okrece glavu, i ona pokomentarise: Eh evo beba je izgubila refleks dojenja. Mislim da je ovakvo njihovo ponasanje doprinijelo mojim problemima sa dojenjem, tj. upalama koje su uslijedile. Kad sam imala drugu upalu, patronazna mi je izmuzavala kolostrum, mada je kolostrum davno prestao izlaziti, valjda zapelo na samom pocetku. Ali, zaustavicu se ovdje da ne promasim temu.


Gadure su.
Sve smo imale slicna iskustva!



_____________________________

Edi i Mak - DOUBLE BLESSING
27.05.2008.

Moji životi, ljubavi, sreće najveće...

(odgovor članu Hankica)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
25.3.2009 17:02:59   
Anoniman
Ma ima se tu puno toga napisat? Meni nije jasno kako mogu promovisat dojenje, a svako malo dodje i pita hocete li da vam nahranim bebu. Mogla sam je...uh!

(odgovor članu Suzana)
  Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
25.3.2009 17:05:24   
Alijeva mama


ja sam rodila carskim rezom i ostala sam u bolnici 7 dana al svaku jutarnju vizitu doktori su mi bukvalno zavrtali bradavicu da vide imam li mlijeka da sam ja jednom muzu rekla ako me ujutru budu opet mucili zvat cu te da dodjes po mene...mislim doktori gledaju mlijeko al osjecajni su kao.....traktori u proljece....user posted image
boljelo me pravo....pokazali su mi kako da dojim i bili su ljubazni jer su mi svako i hranjenje i mazenje i milovanje i sve sto sam htjela il trebala morale su mi sestre dodati dijete zbog rane...al sam vidjela i svakakvih slucajeva od strane sestara i od strane porodilja...mislim njima je puna glava placa a nama je to najljepsa muzika...mislim zamisli 30 godina slusati isti plac..nase bar naraste al djeca tako kod njih uvijek ista....tako da se i vidi da je to njima samo posao i ne kriju to....


(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
25.3.2009 17:09:05   
Hankica
Svaka cast da prilikom vizite pogledaju ima li zena mlijeka, meni su gledali ranu, ali onako sa vrata bacili bi pogled i kao sve je ok, a meni ostala gaza koja je ispala cetvrti dan po porodu user posted image

_____________________________

Beba je dosla 22. decembra 2008.

(odgovor članu Alijeva mama)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
25.3.2009 17:34:56   
mama_debeljuca
Ja sam se u CG porodila, kako je to bio carski nije odmah bilo laktacije, ali samo jedna stara sestrica mi je i noću dolazila i pomagala, pokazivala kako da bebu postavim na grudi, i on vuče ali nema mlijeka. Inače beba je cijelo vrijeme bila sa mnom. Nisu mu htjeli dati dohranu, a ja plakala, žalila se mislila moje sunce gladno... I tako malo po malo, pođe mlijeko, opet zahvaljujući toj gospođi, nisam imala problema sa grudima a mlijeka bilo masallah.

_____________________________

:-)

(odgovor članu Hankica)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
25.3.2009 17:41:50   
Aminad
IZVORNA PORUKA: sarayka

Tako sam dosla u situaciju da mi tutne onako ranjenoj bebu u ruku a meni grudi maltene manje nego inače ma ni kapi mlijeka..Dolazila sam u situaciju da jednom rukom držim ranu na stomaku a u drugoj bebu i hodam u 3h hodnikom jer beba vristi dok dežurne sestre zaključane u sobi spavaju......UUžžasss...

Užas, katastrofa, nevjerovatno...ma nemam riječi!
Ove naše u Tuzli barem nisu takve ili ja nisam primijetila!
Npr. sestra koja je skoro cijelo vrijeme bila u sali dok sam se zadnji put porađala čak mi je iz torbe izvadila sok, čašu nasula u čašu izvadila maramice, idr. user posted image  Strogo mi zaprijetila da kad pođem prvi put u wc obavezno zovem neku sestru da me odvede!

_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu sarayka)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
25.3.2009 18:18:30   
tweety
Ja sam svoju djecu rodila u Norveškoj prirodnim putem i oba puta su mi odmah nakon rođenja onako još vezani pupčanom vrpcom djecu stavljali na prsa,da me beba osjeti.Poslije toga bi ih vagali i mjerili,presvukli i dali meni na dojenje.Beba je non stop bila samnom i u bolnici sam dobila sve upute o dojenju,presvlačenju itd.

U Mostaru sam prisustvovala na jednom porodu i znam da je beba bila uz majku čitavo vrijeme dok je ležala tih 2 sata nakon poroda.


_____________________________

Prince `05
Princess `08

Ente kalbii, ente kullun fii hajatii..."Moje si srce, sve si u zivotu mom..."

(odgovor članu lejlašh)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
28.4.2009 14:15:04   
škorpija
Porodila sam se prirodno u Općoj bolnici, a bebu su mi doonijeli tek nakon šest sati iako je sve bilo u redu, valjda im bila tu noć navala porodilja. Zahvaljujući ovom forumu i časposima koje sam čitala cijelo vrijeme trudnoće, srećom znala sam da bebu trbm što više stavljati na grudi bez obzira ima li mlijeka ili ne. Kasnije su ddnijeli bebu na kuapnje i vratili je a sve joj oko usta bilo bijelo, znala sam da su joj dali AD mlijeko. Nakon toga je beba spavala čitav dan, nisam je mogla probuditi da doji, i mislim da je i to jedna od razloga zbog kojih sad imamo prpblema sa dojenjem. A što neko reče Opća je baby friendly porodilište u kojoj kao fol promoviraju dojenje, i još kad sam na otpusnom pismu vidjela da su napisali da mi je data uputa o dojenju - kako ih samo nije stid to napisati, niko mi riječ nije rekao na tu temu

(odgovor članu tweety)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
1.6.2009 23:02:50   
mamma mumi
Naletih na ovu temu pa da i ja podijelim s vama svoje iskustvo koje nije nimalo fino. Naime porodila sam se carskim rezom( kosevo), bebu su mi donijeli ujutro na 1 min., nisu mi dali ni da je stavim na dojku, a kamoli da te to posavjetuju, taj dan i noc sam provela u intenzivnoj iz koje nosim stvarno dobro iskustvo. Bila sam toliko premorena da sam bukvalno prespavala i uvece su mi ga ponovo donijeli na 1 min i uzeli bebu. Naredni da  zbog zelje da budem sa dijetetom trazila sam da sidjem  sprat nize na odjel i nesluteci u kakvu katakombu silazim.Zbog toga sto sam  uposlenik KCUS sestra mi je iz intenzivne "nastelila"apartman, a apartman ko boks za cuke, bebaca su mi donijeli tek nakon 4 sata( jer su sestre bile prezauzete).taj dan sam ga stavljala da doji, trudila se, a pogotovo kada mi je muz rekao da ih hrane  istom flasicom sviju uzas. Krevet je bio toliko visok i sa najlonom na sebi da nisam bila u stanju leci sama i ustati, a sestre nigdje, pojavila se navece u 9 sati da mi da infuziju,( mada sam dojila dijete) i zamolih je da saceka, nasta ona kaze nema vremena cekati i uze mi ruku da bode, a servirka mi zaboravila donijeti da jedem. Uvece oko 22 sata, dolazi  ta ista sestra i istjerujemo bukvalno iz "apartmana" rekavsi da je rezervisan, na sta joj ja odgovaram da sam ljekar i da sam se porodila carskim rezom i da nije ovo hotel, ali valjda nako sludjena poslusah je i sama sa infuzijom u ruci  predjoh u boks za pudlice a ne porodilje, jer se bukvalno nemozes ni okrenuti tu, a stvari mi je nogama ta sestra trpala u natkasnu. ja jadna uzeh bebu da  je podojim , nekako se popeh na krevet, kad eto ti nje opet kao ta zena je odustala od  apartmana i mogu se vratiti nazad, i haj ponovo nazad, a ja sutim ko mutava, jednostavno sam bila sludjena.Tu noc sam presjedila, preplakala bukvalno, smrzla se) jer je prozor tik do mene otvoren, nemoze se ni zatvoriti i jedva cekalajutro, nazvala mm i rekla vodi me odavde. Potpisala sam i samoincijativno otisla i sreca da sam tako uradila, jer bi poludila jos dan da sam ostala, a beba mi je imala ispod pazuha i u preponama ragade i toliko crvenilo da se pitam jeli i previjana uz stafilokokni osip po tijelu,. koji je zaradila naravno tu , a sestra mi je na moje pitanjeodkud joj to, odgovorila sva vazna, pa vi ste imali garant bijelo pranje u trudnoci pa odatle, a velim ja nisam a rodila sam carskim, na sta ona usuti. Eh eto drage moje nazalost ti dani kojih bi se sve mi trebale sjecati sa radoscu, ja se najezim kad se sjetim. I da dodam, hB imam mlijeka, dojim vec 9 mjeseci i imam zdravog malog sultana.

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
1.6.2009 23:07:16   
veeseelaa
... zato što žene (većina) ne dobiju mlijeko odmah nakon poroda, ja nisam, mlijeko mi je nadošlo tek nakon par dana po porodu

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu mamma mumi)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
3.6.2009 12:41:21   
škorpija
Uh mama mumi, grozno iskustvo, a još ko fol sa štelom, slično je tako prošla i moja poznanica čija mama radi u tom porodilištu, kaže imala sam osjećaj da me namjerno maltretiraju baš zato što znaju čija sam kćerkauser posted image

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
3.6.2009 12:53:28   
Crazy little thing
u mostaru u novoj bolnici na bijelom brijegu je fenomenalno, što se tiče dojenja barem. Bolnica je prijatelj djece baš, jer se odmah poslje rođenja daje dijete na dojenje. Meni su moju malenu stavili na mene čim se rodila, a kad sam ležala na krevetu ona dva sata dali su mi je da doji. Jedan od najljepših trenutaka u životu je taj prvi podoj. Bolove još nisam osjećala jer je rana bila vruća, a ona onim malim ustima je mjlackala nježno, a ja je gledam, nikad ništa ljepše nisam vidila. Sestra mi ju je namjestila da doji, naravno, rekla mi je prije toga da će mi je donijeti, a ja se pohvalila da mi već dva mjeseca pomalo curka, ona reče ODLIČNO, i onda mi ju je donijela.

Nažalost, premjestili su je na pedijatriju idući dan, i ja sam došla za njom za 24h, a o tome kakvi su dolje, i o bocama sa tri rupe da i ne pričam.

_____________________________

Malena, 31.03.2009.

you don't make up for your sins in church. You do it in the streets.

(odgovor članu mamyca)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
3.6.2009 12:55:58   
Lalana

IZVORNA PORUKA: Alijeva mama



ja sam rodila carskim rezom i ostala sam u bolnici 7 dana al svaku jutarnju vizitu doktori su mi bukvalno zavrtali bradavicu da vide imam li mlijeka da sam ja jednom muzu rekla ako me ujutru budu opet mucili zvat cu te da dodjes po mene...mislim doktori gledaju mlijeko al osjecajni su kao.....traktori u proljece....user posted image
boljelo me pravo....pokazali su mi kako da dojim i bili su ljubazni jer su mi svako i hranjenje i mazenje i milovanje i sve sto sam htjela il trebala morale su mi sestre dodati dijete zbog rane...al sam vidjela i svakakvih slucajeva od strane sestara i od strane porodilja...mislim njima je puna glava placa a nama je to najljepsa muzika...mislim zamisli 30 godina slusati isti plac..nase bar naraste al djeca tako kod njih uvijek ista....tako da se i vidi da je to njima samo posao i ne kriju to....



pa slazem se da im mozda dosadi 30 godina isti plac, ali evo naprimjer ja sam se porodila van bosne i nisam imala niti kakve stele niti ista drugo a sve babice i doktorice iako slusaju i dreke porodilja a i plac beba, nisu nikada nikada drske, a 2 sam rodila, a i znam od mojih prijateljica isto iskustvo, oba puta kada sam se porodila svi u sali me izljube cestitaju i nakon sto okupaju daju bebu, a preljubazni su.user posted image
stvarno je kod nas uzas kad sve ovo procitam prepadnem se sta me sve ceka sa ABd trecim ako ostanem vise trudna.user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Alijeva mama)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
7.6.2009 22:11:32   
ANNIAN
Rodilište u Mostaru još 1992./1993. godine ima status UNICEF-ovog prijatelja djece tako da vam odmah po porodu stave djete na grudi poslje ga nose na kupanje ,vaganje itd. Kada sam rodila prvo djete još dok sam čekala na kolicima da prođu dva sata iza porioda donjeli su mi je da se " upoznamo" i tada mi je sestra pokazala kako da dojim. Za razliku od Crazy little thing ja sam svu svoju djecu rodila u starom rodilištu gdje su uvjeti bili..... Svo vrijeme dok sam bila u bolnici i djeca su bila s nama u krevetićima. Babice su ih nosile samo na kupnje i previjanje.


(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
7.6.2009 22:22:18   
Ilhana RR
Kad sam se ja porodila moja mala je dobivala po malo AD mlijeka ali njoj nisu davali na flasicu nego iz ovog

user posted image

kad pije se iz ovoga isto ko da dojis... meni su dali pumpu da bih mi krenulo mlijeko... sjecam se kako sam se radovala kad mi izadje 20 ml iz obadvije nakon 20 minuta izvlacenja hahaha da bih nakon 4 dana izlazilo po 200 ml za 2-3 minute...




_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu ANNIAN)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
9.6.2010 18:47:01   
mama_debeljuca
Drage moje ženice, molim vas za savjet. Moja snaha se porodila 7. juna, (danas treći dan), Odmah su još prvog dana, pošto je bebi plakao, došli i uzeli joj dijete rekli da mu moraju dati AD jer je gladan, niko ali baš niko je nije ni pitao hoće li ona da doji, a akamoli da joj šta pomogne oko toga. Ona je imala jako težak porod, prešla termin 7 dana, otišla bez bolova, uključili indukciju i nakon 20 sati se porodila. Bebi je bio modar. Sesrtice joj rekle da kupi AD, jer beba mora jesti da ne dobije žuticu. Snahi je drugi dan pošao kolostrum, ali ne zna stavitiu bebu, ne može beba da zauzme....Jutros su konstatovali da beba ima žuticu, uzeli su ga od nje na 24sata, stavili ga u inkubator, ona pokušava da izmlaza, ali ništa.... Ja više ne znam šta da joj kažem, savjetovala sam joj sve što sam ja znala i pročitala.... Molim vas, svaki je savjet dobro došao, šta da uradi da bi sačuvala mlijeko? (rekli su joj da joj ga neće donositi, već su ponijeli AD koji je kupila da ga hrane) Možda je malo konfuzan post, ali očajna sam, daleko sam od nje, ne znam kako da joj pomognem.....
Zaboravih napisati, bebi je jutos imao proliv, poslije toga mu radili nalaze, rekli joj možda ima neku bakteriju user posted image A ja sve nešto mislim da je od Ad mlijeka, šta vi mislite?

< Poruku je uredio mama_debeljuca -- 9.6.2010 18:53:26 >


_____________________________

:-)

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
9.6.2010 18:53:24   
acudesa
ma neka insistira da ga doji...ili neka ispumpava mlijeko dok ne bude sa bebijem..
Neka sa sestrama ništa ne priča, nego na viziti sa pedijatricom...ja sam imala sličan problem:
-ne daju mi bebu pored mene (carski), kažu šta će ti??? Nije gladan, nije mokar???
-dolazi pedijatrica, a ja lijepo nju pitam: A što beba ne može biti kod mene?? (kaže žena: naravo da može-donesite joj bebu i od tada je stalno bio kod mene)...a o facama sestara vam neću govoriti..rade sve što nije u skladu sa nekim pedijatrijskim normama, njime bi trebao interes da beba doji...ali realnost je da rade kako je njima lakše

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu mama_debeljuca)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
9.6.2010 19:00:31   
mama_debeljuca
Upravo to acudesa, i ja joj o tome govorim. i ja sam rodila u tom istom porodilištu gdje je i ona (Crna Gora), znam kakve su sestrice, ali ja sam znala biti i dosadna i bezobrazna, što sam i njoj savjetovala. Mene su prvi dan(poslije carskog) pitale hoćeš li ti da dojiš?user posted image Mislim!!!! Problem je što nema niko da joj pokaže kako da izmlaza tom pumpicom...A ja ne mogu sve telefonom da joj objasnim..

_____________________________

:-)

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Zasto u porodilistu daju dohranu?
9.6.2010 19:40:22   
aida.
meni su mog bebija stavili odmah nakon kupanja i vaganja na grudi ali on je bljuco dosta plodove vode i nije dojio, samo povukao jednom... i poslije dosla neka azdaha od babice i pita me dojis li reko pokusavala sam al nit mu znam dat nit on zna uzet sam, jel mi moze neko pokazat. kaze ona ko bi ti pokazo da si kod kuce i ode a ja u plac.. i za njom dolazi jedna diiiiivna babica kojoj nikad njenu dobrotu necu zaboravit, sjede na moj krevet okrenu mi bebija prema meni i podje objasnjavat sta i kako.... Pojedinim sestrama poput Mirsade Helic iz Gracanice svaka cast a da sretnem opet onu sto je bila s njom u smjeni (ne znam joj ime) pljunula bih je koliko je odvratna bila, fuj! Koliko se ljudi razlikuju to je nevjerovatno...user posted image user posted image

_____________________________

14.03.2010. :-) Erol

(odgovor članu mama_debeljuca)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *