|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:13:54   
snijeg
Ma meni je inače ova fraza "učenje kroz igru" bezveze...borimo se da nam djeca što kasnije kreću u školu, da imaju djetinjstvo, da nemaju obaveza, da uživaju i budu djeca u pravom smislu te riječi, a onda s druge strane ih učimo slovima, računanju, pisanju i pravimo od kuće školu - a kao igramo se?! Ovo što je Blue rose navela u zadnjem postu, to mi je super i po meni je najvažnije provoditi vrijeme sa djetetom i to kvalitetno. Na kraju krajeva naš obrazovni sistem je takav da dijete koje zna sva slova, boje, brojeve sjedi u razredu ili klupi s onim koje to ne zna i čeka njega da nauči sve to što je ono učilo sa tri i možda bilo forsirano od strane roditelja da to isto nauči (ima i takvih, možda više nego ovih opuštenih :) ). Možda se varam, ali nisam čula da je neko dijete prebačeno u drugi razred zato što je znalo sve ono što se uči u prvom ili???
Pretjerujemo li malo u ovom učenju kroz igru??? Gdje je tu djetinjstvo, sloboda, nesputanost, bezuvjetnost i pitam ove roditelje koji se igraju sa djecom na ovaj način (ali pitam savjetodavno, ne osuđujem i ne kritikujem) jeste li sebe uhvatili u momentima da vas djete iznervira kad ne zna napisati slovo, da se naljutite na njega, da ga osudite, uskratite mu nagradu, natjerate ga da piše - iako taj dan nema volje za tim??? Važna su mi vaša iskustva, čisto da ne upadnem u klopke "učenja kroz igru", molim iskrenost :)

_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:21:21   
Blue rose RR
Dobro došla natrag snijeg. Odavno te nije bilo.user posted image

Naravno da je igra "škole"mač sa dvije oštrice. Naravno da roditelje iznervira, i bilo bi smiješno da nije tako, ali isto tako kada osjeti da djetetu nije do takve vrste igranja, da taj dan preskoči. Isto kao što nekada preskočimo ljuljanje u parku, ili bacanje kamenčića u potok.

Jedno je igra, a drugo je obaveza.

A zašto ja svoju učim kroz igru?
Više volim da iduće godine u školi sjedi u klupi i bavi se ljepotom pisanja slova, negoli da se preznojava učeći je li napisala ispravno slovo kada je učiteljica dala zadatak : " Djeco napišite slovo LJ".

I ubijeđena sam (čula od bliskih ljudi) da današnji učitelji našeg osnovnog obrazovanja djecu ne uče, nego im diktiraju znanje, koje će djeca nositi kući da ih sa njima roditelji savladaju (čitaj nauče).




_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 127
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:25:42   
emma.L
Donekle se slažem, ali ne mora biti ovo primjenjivo na svu djecu.
Npr. ja sam bila dijete koje je tražilo da mu se pokazuje i uči, i mama učiteljica me je podržavala taman koliko sam tražila. Nije mi bilo dosadno u prvom osnovne iako sam i lektiru pročitala tijekom ljeta prije 1. razreda.
A moja Ema jednostavno upija što joj se govori, ali bilo kakvo sjedenje, vježba i sl. s njom nije opcija. Naravno da me to ne nervira, pa dvije i pol godine su joj. Nerviralo bi me (ali tada bi to već bio problem) da to ne uspijemo uspostaviti kroz 1. razred. Do tada ne mora ništa, ali zašto ne podržati interes za nešto kod djeteta?

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 128
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:33:47   
snijeg
IZVORNA PORUKA: emma.L

Donekle se slažem, ali ne mora biti ovo primjenjivo na svu djecu.
Npr. ja sam bila dijete koje je tražilo da mu se pokazuje i uči, i mama učiteljica me je podržavala taman koliko sam tražila. Nije mi bilo dosadno u prvom osnovne iako sam i lektiru pročitala tijekom ljeta prije 1. razreda.
A moja Ema jednostavno upija što joj se govori, ali bilo kakvo sjedenje, vježba i sl. s njom nije opcija. Naravno da me to ne nervira, pa dvije i pol godine su joj. Nerviralo bi me (ali tada bi to već bio problem) da to ne uspijemo uspostaviti kroz 1. razred. Do tada ne mora ništa, ali zašto ne podržati interes za nešto kod djeteta?

Svakako da treba, slažem se - ja sam mislila na ekstreme :)
Blue rose - nema me jer nemam živaca, ponekad ponukana zdravim raspravama "uletim", a većina drugih tema mi je presipanje iz šupljeg u prazno - "ja sam najbolji, ja sam najači, ja sam savršen, moje dijete, moj odgoj, moj brak - ma sve je mrak" - slabo razmjenjujemo mišljenja, a jako puno kritikujemo - ne lajkam user posted image

_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:42:29   
koka i po
Moje dijete razlikuje osnovne boje ,geom.oblike i broji do deset.
Nema afinitet prema crtanju i slikanju ali ce zato garant biti automehanicar jer sve autice rastavi i ponovo sastavi user posted image .
Da naglasim da sve sto zna je naucio kroz igru (za one koji su sumnjicavi)user posted image

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 130
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:46:01   
Visnja RR
ne vjerujem ti user posted image user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:47:47   
koka i po
nemoj da te nazove pa da ti izbifla user posted image ..
btw...a gdje si ti sinoc zbrisala user posted image

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 132
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:48:59   
snijeg
user posted image user posted image user posted image user posted image
Ako ću imati štelu za popravku auta, izjavljujem da su sve sumnje nestale user posted image user posted image

_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 133
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:51:21   
koka i po
na mater...user posted image
ja sam u djetibjstvu bila glavni kucni majstor dok me jedne prilike nije struja zdrmalauser posted image


_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 134
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:51:55   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: koka i po

nemoj da te nazove pa da ti izbifla user posted image ..
btw...a gdje si ti sinoc zbrisala user posted image



OT...ne pitaj ...jurcam po radnjama...trazim vrata za kupatilo i sobe...nikako da potrefimo pravu boju tresnje...pa nekakve lajsne... i jos sto cuda...dosla kuci oko 9... i tako mi svaki dan...
evo cekam MM pa da opet jurcamo po radnjama ...a ovo vrijueme smori ...meni se samo spava

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 135
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:52:57   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: koka i po

na mater...user posted image
ja sam u djetibjstvu bila glavni kucni majstor dok me jedne prilike nije struja zdrmalauser posted image




i ja ko mala sam sve igracke koje dobijem prvo rastavljala pa sastavljala... nikad mi nije bilo jasno zasto ima viska djelova na kraju user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:54:18   
Lady26
Molim nadleznog moderatora da obrise OT postove user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image i upozori forumasice user posted image user posted image user posted image user posted image

A u skladu sa temom, Lana zna brojati do 5 i to je to, i zna slovo "A" za sada user posted image


_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 137
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:55:24   
DM
Pa nije ni čudo da sve to zna kad ima 12 goduser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 138
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:56:01   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: Lady26

Molim nadleznog moderatora da obrise OT postove user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image i upozori forumasice user posted image user posted image user posted image user posted image

A u skladu sa temom, Lana zna brojati do 5 i to je to, i zna slovo "A" za sada user posted image




user posted image user posted image mogu valjda i ja malo... ( a ne radi mi pp od juce pa...imam opravdanje ) ...
necu vise user posted image

moje dijete ne zna ni da crta ...tj.kad crta MM i ja igledamo ko vanzemaljci user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 13:59:15   
koka i po
za informaciju....
postoje odlicne plastificirane slikovnice Teletabisa za ucenje oblika i boja...za slova jos ne znam nisam ih vidjela.
odlicne su user posted image  i dijete brzo usvaja znanja i nove informacije.
Garantujem da ih ima po prodavnicama u Sa. pa potrazite.user posted image ..
ovdje kod nas su 8 km.

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 140
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 14:01:18   
koka i po
IZVORNA PORUKA: Visnja RR

IZVORNA PORUKA: Lady26

Molim nadleznog moderatora da obrise OT postove user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image i upozori forumasice user posted image user posted image user posted image user posted image

A u skladu sa temom, Lana zna brojati do 5 i to je to, i zna slovo "A" za sada user posted image




user posted image user posted image mogu valjda i ja malo... ( a ne radi mi pp od juce pa...imam opravdanje ) ...
necu vise user posted image

moje dijete ne zna ni da crta ...tj.kad crta MM i ja igledamo ko vanzemaljci user posted image



a faze u crtanju user posted image ..ne budi previse kriticna

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 141
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 14:02:09   
Lady26
A koje su to?
Recimo Lana odavno zna do 5 brojati ali kad gleda Doru-crtic, oni cesto broje i sl sve ponavlja za njom cak i do 10 ali nije to to...do 5 zna sama...


_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 142
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 14:04:03   
koka i po
moj S.(onaj koji ima dvije god i tri mjeseca user posted image ) broji tedno do deset ,malo zaglavi na osmici pa ga "poguram".

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 143
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 14:07:38   
DM
Kokouser posted image ma zezim te malouser posted image

_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 144
   RE: Slova, brojevi, boje
7.6.2011 14:09:27   
DM
Mom I je svako auto-majo bejouser posted image ,a li zato uredno prepozna džipa,kobija,kimon,tobusa i svaki sivi pasat je-eno dedo patatauser posted image
Broji 1,2,3,4 8user posted image


_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 145
   RE: Slova, brojevi, boje
12.6.2011 12:26:58   
Sonja
moj A zna boje crvenu zutu zelenu bjelu ljubicastu narandjastu plavu
zna brojati do 10 ali bez sedmiceuser posted image
oblike zna krug kocku baklavuuser posted image polukrug zvijezdu
obozava crtati al nista ne zna nacrtatuser posted image
zna kad mu ja nacrtam linije da i on takve vodoravne ili uspravne a inace crta neke krugice i kaze da je to cica glisauser posted image
i da ima 2 godineuser posted image

_____________________________

Adin- 1.5. 2009
07:30h 3500g 55cm
pile moje pametno

Arian- 8.12.2011 - 29.03.2012 :(((
17:00h 4000g 55 cm
Smjesko moj uvijek ces biti moj ponos,moj borac i moja najveca ljubav

Darian 27.05.2013
16:40h 4150g 56cm
Nase sunce

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 146
   RE: Slova, brojevi, boje
12.6.2011 19:43:07   
Lulu_08
Lunina observacija neki dan:

Mama vidi onaj crveni motor, ciko ima crvenu jaknu i crvenu kapu (kacigu). Jaooo sto je dobar onaj zuti motor!

Elem, boje zna, razlikuje ih sve naravno nekad se zezne pa cesto sama sebe ispravi hehe.

Brojeve zna do 15, vecinom ih OK izbroji, a do 5 zna "realno" izbrojati. Zna izbrojati ako imaju 3 loptice, ili 4 prsta, ili 2 bebe itd.

Slovo A je trenutno u fazonu jer ga je naucila pisati, slovo B i C i dalje prepisuje samo.

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Sonja)
Neposredna veza do poruke: 147
   RE: Slova, brojevi, boje
12.6.2011 20:09:58   
maja78 RR
Boje zna super
brojanje do deset ali rijetko hoce pravim redosljedom, vise na engl voli redosljedom brojati (do 10)
slova zna AD
zna lijevo i desno

_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 148
   RE: Slova, brojevi, boje
12.6.2011 20:14:08   
Nunichi
Moja puslica vec dugo broji, sad je vec dosla do 15...naucila u vrticu.
Na engleskom broji do 10, zna njihovu abecedu, jednu pjesmicu na engleskom(Barney user posted image )...naucila uz Doru i Barneya.

Voli da slusa Manu Chao i ovu pjesmu pjeva na sav glas, pjesma se "ko fol" zove Dora. user posted image user posted image user posted image http://www.youtube.com/watch?v=GDVMvIt2T-0

Boje su kriza user posted image Nekad pogodi, a nekad ne.

Slova je nisam ni ucila, ponekad joj na tabli napisem Zara, ali nije joj uopste interesantno. Nesto o slovima nisam ni razmisljala puno. user posted image

Crta ona ko fol svasta, prica sta je nacrtala, a to su linije i krugovi samo. user posted image

Naucila je dane u sedmici, i kad god je pitamo koji je dan, kaze SUBOTA, zna dusa moja sta valja. user posted image


(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 149
   RE: Slova, brojevi, boje
12.6.2011 20:17:02   
R&T@
T. zna sve boje, broji do dvadeset jedanaestuser posted image , zna svu abecedu (pomogla joj puzla abecedauser posted image ) i alfabet...
Nisam je ucila ja, vec vrticuser posted image

R. ne zna nistauser posted image
Broji jedan, tri, devet, dva...
sve joj je crveno, a slova u njenom svijetu ne postoje, osim kad treba pokvariti slozenu vec spomenutu puzlu...user posted image user posted image user posted image
Zato, prica, prica...ne zatvara ustauser posted image

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *