|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   mevlud
8.6.2009 9:42:17   
adissa_
Mnogi ljudi organizuju mevlud kada se dogodi nesto posebno,kao useljenje u novu kucu,sunet itd..da li ste vi ikada praktikovali to? i ima li to neke veze s islamom,t.j jel to vjerski naredjeno?
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: mevlud
8.6.2009 9:51:14   
neki
Ja bih na ovu temu postavila jos jedno pitanje...Da li je ispravno na mevlud pozvati i zene i muskarce???user posted image user posted image user posted image Ja od malena sam isla na mevlude,ali gdje su bile zene i samo zene,pa mi ovo bas nekako cudno...Zato ako nije problem da neko ko zna,da odgovori na ovo moje pitanje,hvala unaprijeduser posted image

(odgovor članu adissa_)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: mevlud
8.6.2009 10:00:16   
Anoniman
Nisam podobna da bas odgovorm da vasa pitanja, ali cu vam prenijeti svoje iskustvo.
Mi smo imali mevlud kada smo muz i ja diplomirali, pozvani su bili i muskarci i zene. Mislim, to je bilo druzenje familije u ime diplome i da se zahvalimo Allahu na svemu. Tako smo mi to zamislili i organizirali.
Bio je pozvan i gl. IMAM(s porodicom), tako da je sve dobilo jednu visu notu.........



(odgovor članu neki)
  Neposredna veza do poruke: 3
   RE: mevlud
8.6.2009 10:11:23   
mamina princeza
Ovo sam nasla na stranici Islamske zajednice Bosne i Hercegovine kao odgovor najedno pitanje  :

"Mevlud kao svečanost koja se organizira povodom obilježavanja dana rođenja Muhammeda a.s. tokom koje se recitiraju stihovi hvalospjeha i podsjećanja na ličnost posljednjeg Allahovog Poslanika nastala je u kasnijem periodu. Neki smatraju da se to prvi put desilo za vrijeme vladavine Fatimida u Egiptu. Budući da se takva svečanost nije organizirala u vrijeme Poslanika a.s., ashaba i tabi'ina, neka ulema smtra da je riječ o bid'atu kojeg treba izbjegavati. Drugi smatraju da je riječ o lijepom običaju sastajanja muslimana i zajedničkog iskazivanja ljubavi i odanosti Poslaniku a.s. Kod nas se mevlud organizira raznim povodima. Takvo okupljanje muslimana radi klanjanja, učenja Kur'ana, podsjećanja na ličnost Muahmmeda a.s., učenje dova, salavata, i sl., ukoliko nije popraćeno nekim drugim sadržajima i elementima suprotnim islamskom moralu i šerijatu, smatramo dozvoljenim."

Ja sam od malena prisustvovala mevludima razlicitim povodima. Mislim da sam bila i na mevludima koji su bili i musko -zenski , mislim da moze i tako se uciti s tim da su muskarci i zene obicno u odvojenim prostorijam aili onako muskarci ispred kao u dzamiji.
Sada vidim da se dosta pise pogtovo na nekim forumima da su mevludi novotarije. Ne znam zasto jer po meni svako skupljanje radi spominjanja Allaha dz.š. i Poslanika ne moze biti nista lose i uvijek dobro dodje.


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: mevlud
8.6.2009 20:47:15   
mila81
          Ne bih ulazila u vjerska raspravljanja mada bih imala pravo, jer sam diplomirani teolog, znaci to mi je struka, ali moze se postaviti i dr. pitanje kako bi se drugacije i sastali ako to nije "mevlud", i ako imamo valjan povod u ovome brzom zivotu. Rodbinske veze su se skroz zanemarile, a to bi trebao biti veci prioritet od "mevluda", jer neobilazenje rodbine je veci grijeh, nego to "da li da napravim mevlud ili ne", ako ces se se te rodbine sjetit samo tada.

          Druga je stvar koja nije zanemarljiva to sto se nesto sto se obiljezava mevludom stavi na jedan veci nivo koji ima ozbiljniju konotaciju i nasem narodu se to naziva "hairli cin", sto mnogobrojnim gestima mevluda to i postane.

          Nadam se da me necete pogresno svatiti, sto sam malo skrenula sa teme, mozda, ali nije na odmet potsjetiti se i nekih bitnih tema,koje su podjednako bitne. A iako ima onih koji smatraju mevlud novotarijom to je jedini ispravan nacin da se obiljeze neka nam vazna desavanja u zivotuuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Muhamed 01.08.2008.
Ajša 04.11.2009.

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: mevlud
8.6.2009 21:00:25   
veeseelaa
meni najdraži dio mevluda


Subota je bila kada je ustao,
osjec'o se bolje pa abdest uzeo
i vodjen za ruke dzamiji krenuo,
gdje je mnostvo vjernih sa zebnjom cekalo.

Mimberu je pris'o, jecajima pracen.
Okako je bio bolescu ispacen!
a onda je ime Boga spomenuo,
i vaz dirljiv vjernim o smrti drzao.

Okren'o se zatim pa vjerne pitao
je l' ikome ista krivo ucinio,
il' je mozda nekom sta duzan ostao?
Nek mu sada kazu dok nije krenuo
pred Tvorca svjetova,zivota i ljudi,
pred kojeg se nosi tek srce iz grudi.

Tad se Ukaš dize pa ovako zbori:
"Poslanice Boziji tvoj bic jos me boli.
Kod Tafe si mene s deve udario,
nehotice bjese al' me zaboljelo!
Pravedno bi bilo kad bih ti vratio,
udarac udarcem kad bih naplatio!"

Dzamija zabruja,gnjevan zagor cu se
"Sram te bilo,Ukas,vjecno stidio se!
Zar ne vidis da je Pejgamber nam bolan,
zar ces ga bicevat',zar si i to voljan?!"

Pejgamber ih smiri i sa tugom rece:
"Culi ste Ukasa,udarac ga pece.
Bic mu donesite,jer onaj ko zgr'jesi,
udarac ce primit' grijeha da se rjesi.

Kad bic donesose,Ukas opet zbori:
"Poslanice Boz'ji ti si u kosulji,
a t'jelo je moje onda golo bilo,
zato me je dvaput vise zabolilo!"

Uzdah se otrze,digose se ljudi,
kad Pejgamber smace kosulju sa grudi,
pa Ukasu rece,bolno k'o da moli:
"Bicuj,bicuj Ukas nek' i mene boli!"

U trenu se onda ovo dogodilo:
Ukas zajecao,Vjernog zagrlio,
pa ozaren srecom kroz suze grcao:
"Poslanice Boziji,uv'jek sam zudio
da naslonim glavu na mubarec grudi,
da osluhnem srce koje tol'ko ljubi!"...


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu mila81)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: mevlud
8.6.2009 22:04:04   
Anoniman
MM i ja smo napravili mevlud povodom diplomiranja. Obadvoje smo diplomirali u kratkom vremenskom roku i odlucili smo da je najbolje da tako obiljezimo.

U svakom slucaju to je nesto sto je lijepo napravit u kuci, ako nista okupis rodbinu i prijatelje, pa zaradis sevap i zbog toga.

Moja sestra je skoro organizovala mevlud povodom useljenja u kucu. I moze se lahko organizovat, mada na prvu to zvuci kao uh kako cu ja to, ali jednostavno.

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 7
   RE: mevlud
9.6.2009 9:07:13   
adissa_
hvala vam na odgovorima,i moji su organizovali povodom useljenja u novu kucu,,navodno je lijepo radi srece i haira prouciti mevlud u novoj kuci,uputiti dovu Allahu da ukucani budu zdravi,zivi i sretni u toj novoj kuci

sve u svemu lijep obicaj

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: mevlud
30.7.2009 14:47:04   
esma*
ja i mm smo pravili mevlud u stanu u najužem krugu rodbine i prijatelja pošto je stan 60m2., a to mi jedan od najljepših događaja u životu

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

***Gospodaru naš, podari nam hajr...***

(odgovor članu adissa_)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: mevlud
30.7.2009 14:59:09   
meme27
Mislim da mevlud nije dozvoljen
To je novotarija

http://islambosnia.blogger.ba/

 

< Poruku je uredio meme27 -- 30.7.2009 15:08:34 >


_____________________________

mala dijeca piju mlijeko a velika piju krv

(odgovor članu esma*)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: mevlud
9.10.2009 13:10:08   
minica81
Mevlud  je bio u mojoj kući. Bili su moja familija , ostala rodbina , prijatejli i komšiluk. Za mene je to pravo ljep doživljaj. Isto tako kod mojih roditelja je bio mevlud više puta : kad mi je brat išao u vojsku. kad je moja  mama išla na hadž za kuću i tak.

< Poruku je uredio minica81 -- 9.10.2009 13:21:01 >

(odgovor članu meme27)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: mevlud
9.10.2009 13:11:52   
esma*
Sličica u avatru je user posted image

_____________________________

***Gospodaru naš, podari nam hajr...***

(odgovor članu minica81)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: mevlud
9.10.2009 13:16:59   
M kao Mama
Mislim da mevlud nije dozvoljen
To je novotarija

http://islambosnia.blogger.ba/


Allah selamet, ne znam šta drugo da kažem,

ma, ja bolje je da preuzmemo neke tamo običaje iz drugih vjera, nego da održavamo naše lijepe običaje i adete.

Svašta!!!!!!!!!!!!!

(odgovor članu esma*)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: mevlud
9.10.2009 13:19:07   
lejlas30

IZVORNA PORUKA: mila81

          Ne bih ulazila u vjerska raspravljanja mada bih imala pravo, jer sam diplomirani teolog, znaci to mi je struka, ali moze se postaviti i dr. pitanje kako bi se drugacije i sastali ako to nije "mevlud", i ako imamo valjan povod u ovome brzom zivotu. Rodbinske veze su se skroz zanemarile, a to bi trebao biti veci prioritet od "mevluda", jer neobilazenje rodbine je veci grijeh, nego to "da li da napravim mevlud ili ne", ako ces se se te rodbine sjetit samo tada.

          Druga je stvar koja nije zanemarljiva to sto se nesto sto se obiljezava mevludom stavi na jedan veci nivo koji ima ozbiljniju konotaciju i nasem narodu se to naziva "hairli cin", sto mnogobrojnim gestima mevluda to i postane.

          Nadam se da me necete pogresno svatiti, sto sam malo skrenula sa teme, mozda, ali nije na odmet potsjetiti se i nekih bitnih tema,koje su podjednako bitne. A iako ima onih koji smatraju mevlud novotarijom to je jedini ispravan nacin da se obiljeze neka nam vazna desavanja u zivotuuser posted image user posted image user posted image



Za mevlude znam odmalena, ali iskreno receno, otkako sam se udala prvi put sam cula da se mevludi organiziraju kad se nesto zeli obiljeziti, poput rodjenja ili suneta djeteta, isl. Mislim da se u Sandzaku suneti prave puno cesce nego kod nas.

_____________________________

Tri godine u braku
1. ICSI = 0

Gospodaru moj
Podsjećaj me stalno
Da je neuspjeh iskušenje
Koje prethodi uspjehu

(odgovor članu mila81)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: mevlud
9.10.2009 13:19:19   
M kao Mama
adisaa mevlud se uči na svako slavlje, dal je to rođenje djeteta, useljenje u novi životni prostor, završetak  školovanja i slično, znači na veselje

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: mevlud
9.10.2009 13:29:09   
ali84
slazem se mama alma sa tobom, Allah selamet....misilm da se nebi trebali obazirati na blogove islambosnie,jer po njima nista se ne smije,sve je glupo,i sve im je nepotrebno...
Boze sacuvaj.....

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: mevlud
9.10.2009 13:32:40   
M kao Mama
nemam ništa protiv nikoga, poštujem prvo svoje,pa onda i tuđe običaje. Muslimanka sam i po meni je normalno da neko svoje svalvlje obilježim mevludom i zalijem šerbetom, a ne gangom i alkoholom, to je moje mišljenje. 

(odgovor članu ali84)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: mevlud
9.10.2009 13:36:26   
lejlas30

IZVORNA PORUKA: mama alma

nemam ništa protiv nikoga, poštujem prvo svoje,pa onda i tuđe običaje. Muslimanka sam i po meni je normalno da neko svoje svalvlje obilježim mevludom i zalijem šerbetom, a ne gangom i alkoholom, to je moje mišljenje. 


Potpisujem alma u potpunosti, pogovoto ovaj boldirani dio user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Tri godine u braku
1. ICSI = 0

Gospodaru moj
Podsjećaj me stalno
Da je neuspjeh iskušenje
Koje prethodi uspjehu

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: mevlud
9.10.2009 13:36:31   
ali84
da ali problem je sto oni nemaju obicaja...samo ne znam kako oni obilježavaju neko svoje veselje.... MM i ja smo serijatsko vjencanje obavili kod kuce, i nakon vjencanja je bio mevlud...svako od nas ima razlicite obicaje, recimo meni je strasno kad se dijete osuneti da se pravi neki dernek sa alkoholom i gangama, ali toga je danas sve vise i vise.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: mevlud
9.10.2009 13:40:18   
aicha
evo da odgovorim na postavljeno pitanje..mevlud nema veze sa sunnetom Poslanika a.s. tj nije ga bilo u vrijeme njega i casnih ashaba

e sad..moj stav...mevlud okuplja ljude i druze se i usput zikre..sjecaju se Allaha dz.s. i to je pozitivno i to podrzavam
ali, ne podrzavam da se mevlud smatra ibadetom jer on to nije, ko misli suprotno nek izenese dokaz jer za svaki drugi ibadet postoji dokaz tipa naredbe za namaz u Kuranu , post, hadzdz i sl
dalje, glupo mi je kad neke zene nauce napamet mevlud a ne nauce neku suru npr. jasin ili tebareke ili rahman suru od cijeg ucenja bi imali vece koristi
i ruzno mi je kad dodju na mevlud i zagledaju sta im se stavilo na sofru i tracaju na tim skupovima...

(odgovor članu ali84)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: mevlud
9.10.2009 13:42:01   
minica81

Da baš tako alesija i meni je to grozno . Mevlud  je veliko veselje i radost ,user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu ali84)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: mevlud
9.10.2009 13:43:48   
senka kurt
Malo ne razumijem ovaj dio ali problem je sto oni nemaju obicaja...samo ne znam kako oni obilježavaju neko svoje veselje, pa pitam ko su to ONI?

(odgovor članu ali84)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: mevlud
9.10.2009 13:44:37   
ali84
mislim da je suvisno raspravljati o ovakvim temama,koje na kraju uvijek zavrse teskom raspravom,i vrijedjanjem.... mogu samo reci hvala Bogu nismo svi isti, i svako od nas ima razlicite obicaje... to vam je isto kao kad kazu o ukusima ne treba raspravljati  mislim da je tako i ovo user posted image user posted image user posted image  

(odgovor članu minica81)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: mevlud
9.10.2009 13:47:26   
mamina princeza
nazalost i ovog ima aicha .... uvjerila sam se i sama nekoliko puta i bila sam razocarana ....
al uglavnom mevlud je nesto lijepo, dovoljno da se skupe ljudi da spominju Allahdz.s. i Muhameda a.s. da bi smatrali da je to nesto lijepo .Sad ne mogu reci da to smatram i sama ibatetom pogotovo ne takvim kao sto su namaz, post , ucenje sura iz Kur'ana al i sam razgovor o necem takvom o Allahu dz.s. i Poslaniku je nesto lijepo p ane vidim zasto ne bi bio mevlud.

Nazalost zbog ovakvih stvari sve vise je sukoba i rasprava medju nama vjernicima.
Meni je mevlud nesto zaista lijepo , posebno oni mevludi kojim sam pisustvovala kao djete ....

I da zaista ova stranica
http://islambosnia.blogger.ba/ malo je po meni "ostra"



_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu aicha)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: mevlud
9.10.2009 13:47:36   
senka kurt
Upravo o to i hoću da kažem, kad druge i drugačije nazivaš ONI, onda je to zaista vrijeđanje. Neznanje prouzrokuje mnoge loše stvari.

(odgovor članu ali84)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *