|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Trudnicka knjizica
6.5.2008 16:43:04   
dambolina
Zene,
sorry ako je tema vec bila... zanima me da li u BiH postoji trudnicka knjizica i ko je otvara? Sa prvim sam trudnocu vodila privatno i imala sam neku vrstu trudnicke knjizice (list papira) u koju su upisivani podaci o pritisku, tezini, mjerama bebe i sl.
Da li danas postoji nesto sofisticiranije?
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Trudnicka knjizica
6.5.2008 16:47:14   
Ivona
Da,postoji trudnicka knjizica.Nju kupis kada odes prvi put kod ginekologa da ti se potvrdi trudnoca i kosta 5KM.Tu ti se upisuju svi podaci...Tako je bar u ZE-DO kantonu.user posted image
Ja je licno nemam,jer trudnocu vodim samo privatno.Svaki put (na svakom pregledu) dobijem isprintan list sa svim podacima.Meni se to ipak cini sofisticiranije...user posted image

_____________________________

SELENA 02.06.2008.
Mamin kasni proljetni cvijetak ;o)

SERGEJ 07.03.2011.
Mamina kasna snijezna pahuljica ;o)

(odgovor članu dambolina)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Trudnicka knjizica
7.5.2008 15:50:56   
malecka60
Trudnička knjizica se moze izvaditi, zavisno gdje se vodis i kojem kantonu pripadas. Po mom misljenju, mislim da je trudnicka knjizica prakticnija nego da, svaki put ginekolog pise na nalaz sve podatke koje su bitni i analize koje se urade. I svaki put kad ides na pregled moras nositi brdo nalaza i papira sa tim analizama, a to sve fino pise u trudnickoj knjizici. Tako da se ne bih slozila sa Ivonom da je isprintan list papira sofisticiraniji nacin i na kraju krajeva da taj izraz nije pravi nacin na koji se htjelo objasniti sta je prakticnije user posted image .

U svakom slucaju, Dambolina, sama odluci sta ti je lakse i prakticnije.

Lijep pozdrav user posted image      
 

(odgovor članu Ivona)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Trudnicka knjizica
7.5.2008 16:13:49   
Ivona
Naravno da nije pravi izraz...,ali shvatamo svi sta je Dambolina htjela reci...user posted image
Vidjela sam masu trudnickih knjizica kod svojih prijateljica.Te knjizice uopste ne sadrze detaljne podatke, iz razloga sto doktori u nasem zdravstvu i ne rade sve potrebne pretrage.
Na takvim pregledima obicno samo izmjere pritisak i kilazu...,a ponekad urade i UZV.Mislim da za to nikome ne treba doktor!user posted image

Kada idem na novi pregled,uopste ne nosim brdo papira,nego samo zadnji na kojem su evidentirane sve promjene.

Naravno,Dambolina ce odluciti sta joj je lakse i prakticnije.Na kraju krajeva vec ima iskustvo sa privatnim zdravstvenim ustanovama.

Lijep pozdrav!user posted image




_____________________________

SELENA 02.06.2008.
Mamin kasni proljetni cvijetak ;o)

SERGEJ 07.03.2011.
Mamina kasna snijezna pahuljica ;o)

(odgovor članu malecka60)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Trudnicka knjizica
7.5.2008 21:21:23   
ewica
Imala sam trudnički karton samo uprvoj trudnoći. Moram se složiti sa Ivonom-knjižica ne sadrži neke bitne informacije pa soim nje treba još nositi nalaze sa sobom. U mom kartonu bilo je mjesto za pritisak,težinu,paritet,moje lične podatke te nikad popunjene mjere karlice i info o stomatološkom pregledu. Nigdje ni rijeli o UZ niti nekim od nalaza. Sada nemam karton, ljekar sve piše na papiru.

(odgovor članu dambolina)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Trudnicka knjizica
7.5.2008 22:34:02   
malecka60
Kod mene nije bio takav slucaj. Ja sam imala trudnicku knjizicu i bili su svi podaci upisani u njoj (kilaza, tlak, sedmica trudnoce, velicina ploda, otkucaji srca, paritet, itd., itd...) Ali kako je kome draze i lakse, neka tako i uradi user posted image .

Cuvajte mi se moje trudnice.
Pusa

(odgovor članu ewica)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Trudnicka knjizica
7.5.2008 23:57:15   
rozi
Mene zanimaju te mjere karlice, a ne mogu da nadjem u kartonu gdje se to upisuje. Zna li neko koja je skracenica za to.

(odgovor članu malecka60)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Trudnicka knjizica
8.5.2008 13:03:50   
*sunce*
ja sam iz Tuzle i trudnoću vodim u DZ Tuzla odmah na prvom pregledu dr mi je rekla da moram kupiti trudničku knjižicu košta neki 5km i u njoj ima sve od krvnih grupa, kilaže, pritiska, nalaza, dijagnoza podataka o uz svakom ma sve živo ...
rozi na kraju knjižice imaju sklraćenice za sve, pogledaj dobro u tom kartonu trebalo bi isto da ima.

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Trudnicka knjizica
8.5.2008 15:48:41   
Ivona
Da...,knjizica je jako dobro osmisljena,ali nazalost nasi doktori ne rade ni deseti dio potrebnih pretraga,pa te rubrike ostaju prazne.user posted image

_____________________________

SELENA 02.06.2008.
Mamin kasni proljetni cvijetak ;o)

SERGEJ 07.03.2011.
Mamina kasna snijezna pahuljica ;o)

(odgovor članu *sunce*)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Trudnicka knjizica
8.5.2008 20:06:52   
rozi
''Sunce '' i meni su rekle sestre iz DZ Tuzla (tamo idem u skolicu ) da mi to treba biti upisano u knjizicu. Kod mene nema objasnjenja skracenica, sad me bas zanima . Sutra cu slikati i staviti da vidis jesu li nam iste knjizice . Ja vodim trudnocu privatno, ali ta doktorica radi i u Domu zdravlja (u Lukavcu), pa mi vodi karton kao da idem tamo i prilicno je popunjen, mislim nije sve. Vecinu skracenica kontam, al mjere karlice ne mogu naci. Bas cu slikati svaku stranicu , pa mozda neko bude znao user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Ivona)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Trudnicka knjizica
8.5.2008 20:58:52   
ewica
Eto-u mojoj knjižici pisalo: Karlica BC BCr BTr CE.
user posted image

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Trudnicka knjizica
8.5.2008 21:30:14   
malecka60
Ivona nemoj me pogresno shvatiti, ali ipak rade svoj posao. Zavisi kako koji doktor radi i koje pretrage trazi da se urade. Kod mene su sve rubrike bile popunjene i za najobicnije nalaze (urin, KS, leukociti, eritrociti bla, bla, bla) i sto se trudnicke knjizice tice, bila sam zadovoljna user posted image .
Iduce sedmice trebam na pregled i trazicu da mi otvore trudnicku knjizicu, pa cemo vidjeti user posted image

(odgovor članu Ivona)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Trudnicka knjizica
8.5.2008 21:47:25   
malecka60
To je moje iskustvo user posted image .

(odgovor članu malecka60)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Trudnicka knjizica
9.5.2008 0:10:48   
Ivona
Ako je tvoje iskustvo pozitivno,super!user posted image  Drago mi je cuti da negdje neko ipak radi svoj posao.
Poucena losim iskustvom svojih kolegica (koje su isle ili idu u Dispanzer za zene u Poliklinici u Zenici),ja sam se odlucila trudnocu voditi samo privatno.

_____________________________

SELENA 02.06.2008.
Mamin kasni proljetni cvijetak ;o)

SERGEJ 07.03.2011.
Mamina kasna snijezna pahuljica ;o)

(odgovor članu malecka60)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Trudnicka knjizica
11.5.2008 22:24:16   
rozi
Evo i mene sa trudnickom knjizicom. Slikala sam sve stranice osim pocetne na kojoj su samo licni podaci. Ako se neko razumije interesuje me to za mjere karlice ima li uopste mjesto predvidjeno za to i jel upisano. user posted image user posted image user posted image


user posted image

user posted image


user posted image


user posted image


user posted image



user posted image


user posted image


Eto, to je to! "Sunce" , jel' i kod tebe ista knizica?user posted image  

(odgovor članu Ivona)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Trudnicka knjizica
13.5.2008 0:09:03   
ziki
Ja trudnocu vodim privatni jer mrzim da cekam ali imam istu knjizicu ko tvoju Rozi, meni je zakazala pregled za kraj sedmice ali ovaj put u bolnici da bi uradila CTG i uzela mjere, ako bude upisala, a ne bude kasno ili se ja ne porodim javicu ti ima li toga u knjizici. Mozda jednostavnu upise u onu rubriku ko dodatna zapazanja

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Trudnicka knjizica
13.5.2008 9:29:05   
*sunce*
rozi knjižice su nam skoro iste baš evo gledam malih razlika ima vjerovatno je to do izdavačauser posted image moja je izdao MF autor je dr.Balić Adem  ni ja u svojoj nisam pronašla da piše karlica ali iduće sedmice idem na pregled pa ću baš upitati dr.gdje se to upisuje i koja je oznaka, kod mene sve oznake koje imaju u knjižici imaju svoje objašnjenje na zadnjoj korici u legendi, javim čim saznam ako neko prije ne napiše user posted image

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Trudnicka knjizica
13.5.2008 18:58:34   
rozi
Super, ajd javite ako sta saznate user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu *sunce*)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Trudnicka knjizica
8.8.2008 23:22:03   
dacy
IZVORNA PORUKA: malecka60

...Ja sam imala trudnicku knjizicu i bili su svi podaci upisani u njoj (kilaza, tlak, sedmica trudnoce, velicina ploda, otkucaji srca, paritet, itd., itd...)



i ja je sada imam, nisam je kupovala nego sam je dobila od svoga doktora pri prvom pregledu i u nju sve redovno upisuje svaki put kada odem na pregled

(odgovor članu malecka60)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Trudnicka knjizica
10.8.2008 19:03:58   
Anoniman
Trudilice drage, ja sam usla u 14. sedmicu i nikad mi niko nije spomenuo trudnicku knjizicu!!!  Trudnocu mi zasad vodi doktorica u domu zdravlja i cak mi ne daje nikakav papir.  Objasni ona meni da je sve u redu (dosad sam radila 2 UZV-a), a neke pojedinosti nacujem i skontam kad diktira sestri sta da napise u moj karton.  Moja me doktorica nikad nije ni vagala, a ocigledno je da imam problema sa kilazom.  Izmjeri mi pritisak i pita me kako se osjecam i to je to.  Nalaze krvi i urina sam radila cim sam saznala da sam trudna, a mislim da bih ih trebala raditi cesce jer sam prije par godina imala mozdani udar.
Bas se sad osjecam glupo user posted image a ne volim biti neinformisana i sve me zanima...  E, ne znam, ko je tu sad lud, a ko normalan?! A valjda je to tako kod nas u Bosni. 
Mozda cu imati svoju knjizicu kad se prebacim na Kosevo.

(odgovor članu dacy)
  Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Trudnicka knjizica
10.8.2008 20:53:47   
kana
nisam je imala jer sam isla kod privatnika koji mi je upisivao svaki pregled na jedan orginalni list sa pecatom ordinacije,inace je sef odjela i u bolnici pa mi nisu pravili problem..mada ,knjizica nije los izum user posted image

_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Trudnicka knjizica
10.8.2008 21:25:57   
Ivona
Moj dr. nije sef odjela,pa mi niko nije ni spomenuo trudnicku knjizicu user posted image

_____________________________

SELENA 02.06.2008.
Mamin kasni proljetni cvijetak ;o)

SERGEJ 07.03.2011.
Mamina kasna snijezna pahuljica ;o)

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Trudnicka knjizica
10.8.2008 22:15:32   
anitaMO
ja sam isla kod privatnika i na ginekologiju kad je Dr.bila dezurna.imala sam jednu rozu,jednu zelenu knjizicu.tu je sve upisivala sa njom sam i na porod isla.mislim da to svaka trudnica treba imati.

_____________________________

LAURA 5.1.2008.

(odgovor članu Ivona)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Trudnicka knjizica
11.8.2008 23:45:13   
dacy
ja idem kod privatnika, a imam knjizicu...trebate se raspitati kod svog doktora, jer tu je sva evidencija o trudnoci i bebi

(odgovor članu anitaMO)
Neposredna veza do poruke: 24
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *