|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 11:56:12   
Anoniman
Drage moje,
Evo upravo smo se vratile od pedijatra.  Moja curica je trebala primiti vakcinu, no doktorica joj je nije dala jer je primijetila da beba kasni u motoričkom razvoju.
Naime, kad se beba okrene na stomačić neće nikako da se odiže ručicama, već samo onako leži potrbuške... nekada neće ni glavicu da okrene sa strane nego zabije nosić u madrac.  Ja sam to već odavno primijetila, no mislila sam da se radi o ljenosti moje curice, a ne o kašnjenju u razvoju.
Beba sa 3 mjeseca treba sama da odiže glavu, a već sa 5 mjeseci bi trebala sama da izdiže cijeli gornji dio tijela i upire ručicama u površinu na kojoj leži potrbuške.  Prema tome, moja bebica, u tom segmentu motoričkog razvoja, kasni 4 mjeseca.
Refleks sjedenja je zadovoljavajući, samo je to ležanje na stomačiću zabrinjavajuće.
Dr. je preporučila odlazak neuropedijatru, a sa njegovim nalazom i na vježbice za bebe.  Rekla je da je to možda zbog bebine kilaže (sa 5 mj. ima 7760 g), ali je rekla i da će na tim vježbicama beba znatno uznapredovati da ću i sama biti iznenađena.  Spomenula sam doktorici onu (Bogu hvala, pogrešnu) dijagnozu koja mi je data u 7. mj. trudnoće.  Nju to nije zabrinulo, ali je svakako rekla da to kažem i neuropedijatru.
Je li neka od vas vodila dijete na slične vježbice i kakva su vaša iskustva (ako ih imate) sa istim problemom?
  Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 12:06:26   
Romali
Mislim da je Elma B jednom postavila sličnu temu pa pokušaj naći. Ona je čak spominjala i par fizijatara.

A moje lično mišljenje je da je naravno odveš kod neuropedijatra, mada , iskreno ,puno beba kasni u motor.razvoju, ali sve to nekako kasnije nadokanade i stignu jedna drugu. Ni moj user posted image nije baš hitar, danas mu je 14,5 mjeseci i tek sad mogu reći da pomalo hoda. Dosad je bio jaaako lijen, ali kod njega je to genetski user posted image .




_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 12:13:58   
Anoniman
Hvala... tražila sam slične teme, ali ne nađoh............(odoh opet tražiti)

Ma, ne znam je li genetika... ja sam prohodala sa 9 mj., a baš sad hoću da zovem svekrvu da mi kaže kakav je MM bio kao mali, što se tiče motorike.

(odgovor članu Romali)
  Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 12:18:47   
Okarica
Pingpong, kod kojeg pedijatra ideš?
Moja Iris je imala tih momenata i to baš u tom periodu. Kada se rodila, držala je glavicu fino, ali je kasnije postala malo lijena. Počela se okretati  tek sa sedam mjeseci, još ne puže, iako ima neki svoj stil kretanja u sjedećem položaju. Još uvijek se ne diže na noge. Meni je moja dr. rekla da je sve ok, iako je inače velika paničarka.
Sretno kod neuropedijatra! Sigurna sam da će sve biti ok!

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 12:18:57   
mišur
I ja mislim da to zavisi od djeteta do djeteta, i da nema pravila kad će koje dijete prohodati, propričati itd...
Imam malenu komšinicu koja ima 2 god. i nije još rekla ni riječ osim mama, ali vodili su je dr i sve je ok, navodno je lijena da priča...Njena mama kaže da nije htjela do 9 mjeseci da sjedi...
takav je bio i moj brat, do druge godine nije ni riječ rekao, a onda je prvi put kad je progovorio, sastavio rečenicu!
Vjerujem da si se zabrinula, i nasekirala, a i ja bih, ali možda da potražiš mišljenje drugog dr...user posted image
Možda je mala guzana malo lijena, pa joj se ne da puno umarati...user posted image


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 12:20:17   
tea lana
IZVORNA PORUKA: pingpong

Drage moje,
Evo upravo smo se vratile od pedijatra.  Moja curica je trebala primiti vakcinu, no doktorica joj je nije dala jer je primijetila da beba kasni u motoričkom razvoju.
Naime, kad se beba okrene na stomačić neće nikako da se odiže ručicama, već samo onako leži potrbuške... nekada neće ni glavicu da okrene sa strane nego zabije nosić u madrac.  Ja sam to već odavno primijetila, no mislila sam da se radi o ljenosti moje curice, a ne o kašnjenju u razvoju.
Beba sa 3 mjeseca treba sama da odiže glavu, a već sa 5 mjeseci bi trebala sama da izdiže cijeli gornji dio tijela i upire ručicama u površinu na kojoj leži potrbuške.  Prema tome, moja bebica, u tom segmentu motoričkog razvoja, kasni 4 mjeseca.
Refleks sjedenja je zadovoljavajući, samo je to ležanje na stomačiću zabrinjavajuće.
Dr. je preporučila odlazak neuropedijatru, a sa njegovim nalazom i na vježbice za bebe.  Rekla je da je to možda zbog bebine kilaže (sa 5 mj. ima 7760 g), ali je rekla i da će na tim vježbicama beba znatno uznapredovati da ću i sama biti iznenađena.  Spomenula sam doktorici onu (Bogu hvala, pogrešnu) dijagnozu koja mi je data u 7. mj. trudnoće.  Nju to nije zabrinulo, ali je svakako rekla da to kažem i neuropedijatru.
Je li neka od vas vodila dijete na slične vježbice i kakva su vaša iskustva (ako ih imate) sa istim problemom?



draga moja Lana nikad nije odizala glavu,nikad nije puzala,nikad nije hodala uz namjestaj.Ali je protrcala sa deset mjeseci pa sa 11 prvi put propuzala.user posted image user posted image Ne sikiraj se otidji do fizijatra cisto da te umiri ali se ne sikiraj.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 12:33:33   
Anoniman
Hvala vam, drage moje... baš me umiriste.................
Ma, i ja mislim da je "guzana" lijena.... ona je i inače veoma mirna beba.  Ja sam kao beba bila veoma živa i u stomaku i kad sam se rodila, ali je MM "ljenguz"user posted image
Vodim je u DZ Ilidža (trenutno nemam kod sebe nalaz pedijatrice koja ju je sad pregledala pa ne znam kako se zove).
Svakako ću otići kod neuropedijatra... Ma, neke od vas znaju zašto sam zabrinuta (ja sam imala moždani udar sa 23, a u 7. mj. trudnoće mi je dr. rekla da malenoj prijeti hidrocefalus i da trebam prekinuti trudnoću... kasnije je ustanovljeno da je sve ok i Bogu hvala malena se rodila zdrava).

(odgovor članu tea lana)
  Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 20:32:30   
Anoniman
Nevjerovatno... morala sam ovo podijeliti sa vama...
Sad sam nahranila svoju bebu i htjela malo da se poigram sa njom prije nego zaspe.  Bila sam u nekom poluležećem položaju, a ona na mojim prsima (okrenuta prema meni)... i baš kao da je htjela da mi dokaže da ona to može... uprla ručicama o moje grudi i izdiže se skroz... podiže glavu, okreće je, gleda okolo, pa u mene... a ja ridam...
Nikada to dosad nije uradila... i zato sam sretna, iako plačem...
Znala sam ja da ona to može... malena ljenjivica... samo joj mrsko.  Sva je na svog babu!user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 20:34:19   
tea lana
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image bravouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 20:44:59   
Skvo RR
Bas mi je drago....Bravo...i od nas....za bebicu!!!!!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 20:47:27   
adannn
Bravoooo,evo tek sad čitam temu....Svi mi očekujemo da se naše bebe razvijaju prosječno,da sve ide kako i treba,ali sve je individualno..Zatim se brinemo zašto ovo,zašto ono?Sve će to oni odraditi kada oni budu spremni i kada budu željeli.

Bravo za nju,sad ćeš vidjeti kako će to ona sve češće raditi i vježbati....mamu veseliti akrobacijamauser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Nejra 28.02.2008



(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 20:49:06   
Anoniman
Sad će ona meni sklekove svaki dan raditi... da ojača i da pokaže onim doktorima ko je Esma.user posted image

(odgovor članu Skvo RR)
  Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 20:51:15   
juni
Tek sam sad vidila temu, i bas si me obradovala ovom veselom vijescu. Znaci da su nase forumasice bile u pravu,  ne trebas se sekirati, bebica mala je samo poljena user posted image Divna vijest!

_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 21:22:27   
mišur
Bravo za malu ljenguzu!user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Baš si me obradovala!
Eto, hB nema više razloga za brigu!

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 21:24:25   
Anoniman
: )

(odgovor članu mišur)
  Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
8.7.2009 23:17:39   
Okarica
Bravo Esma user posted image
Ma nisam ni sumnjala da će sve biti ok. Pozdrav!

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
9.7.2009 9:24:30   
new mama
Cestitke maloj dusici,hB pa je sve ok nema vise sikiracijeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

A&V ~moje sve na svijetu ~


(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
9.7.2009 12:51:33   
Rabi
user posted image user posted image user posted image  Bravo za majusnu bebicu, ljenjivicu babinu!!!


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu new mama)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
9.7.2009 12:54:52   
Anoniman
Evo, Esma se zahvaljuje... : )
Jutros je opet isto radila na mojim prsima... neće kad je spustim na ravno, ali na meni hoće... zanimljivo joj da me gleda : )

(odgovor članu Rabi)
  Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
9.7.2009 13:05:44   
hanabanana
MOguće da je do kilaže, a i svako dijete je različito. Mada bi sa pet mjeseci beba trebala da diže glavu sa podloge, ali to nije ništa što treba da te zabrine.
Ide tako lagano sa vježbicama, i svakako neka neuropedijatar da svoje mišljenje.

A malenoj možeš na madrac ispred nje staviti igračku, tek toliko da je zainteresuje da pogleda stvar ispred sebe. Samo polako.

< Poruku je uredio hanabanana -- 9.7.2009 13:06:10 >

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
12.7.2009 9:19:44   
ljubičica 28
Vjerovatno Esmica sada češće diže glavicu, i opasnost je prošla hB user posted image user posted image user posted image .
Isto to je pedijatrica rekla mojoj prijateljici za njenu djevojčicu...Međutim, kod nje se dešavalo da kod kuće normalno diže glavicu, a kada je kod pedijatrice nije htjela nikako da reaguje, sva bi se opusti kada bi je pedijatrica uzela za ručice i podizala user posted image  Tako da se ne sekiraš ako ti se ponovo desi ista stvar kod pedijatrice, najvažnije je da si ti vidjela da može, a šta ćeš kad je ljenguza user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
29.7.2009 12:24:15   
Anoniman
Ma, Esmica je jedna veeeeeelika ljenjivica!!!
Upravo smo se vratile od neuropedijatra.  Zaostatak jeste vidljiv ali nije toliki koliki je mislila pedijatrica.  Moramo na UZ mozga (13.8.) pa tek onda na vježbice........

Uhhhhhhhhhhhhh, poludjet ću više user posted image

(odgovor članu ljubičica 28)
  Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
29.7.2009 12:54:30   
nita
Moja prijateljica je ludila kada su joj rekli da joj bebač ne diže glavicu, a trebao bi i da je možda riječ o zastoju u motoričkom razvoju. Čak su joj rekli da beba ima preveliku glavu za svoj uzrast. Uradili su UZ mozga i bilo je sve ok. A onda je ljekar rekao da je beba jako napredna (krupna) i da zbog toga ima i veću glavicu, a da zbog težine glavice ne može je dizati kao druga djeca tog uzrasta.
Pingpong, iskreno se nadam da će biti sve u redu na UZ-u. Pusica tvojoj Esmici!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
29.7.2009 16:09:41   
emma.L
Pingpong, moja Ema je jako živa, ali sam ja imala drugi problem/sumnje: naime, iako je jako rano dizala glavu, okretala se i počela sama sjedati (sad joj jako malo fali da prohoda), nije se smijala i glasala dosta dugo. Ok su osmijesi, ali moje dijete jako rijetko kikoće ili se glasno oduševljava kao druga djeca. Isto tako je baš kasno počela shvatati šta je duda, mama ili ' idemo papa'. Ovo kasno je sa 7 ili 8 mjeseci, dok su bebe od rodbine koje sam čuvala to znala i po mjesec, dva ranije. Sada Ema i maše i pjeva i zove mama, tata i nana, a dudu traži okolo po stanu dok je ne nađe (to nam je sad super ako hoćemo da odmorimo- sklonimo dudu i ona po 10 min traži i iščuđava se gdje jeuser posted image ). I sve je krenulo u samo par dana, na moje oduševljenje. Sve bebe su zaista drugačije- to vidim sad kad moje prijateljice i ja sve otprilike isto radimo, a oni -svaki svoj čovjek. Dakle- malo truda, ali isto tako, mislim i da je guza lijena- pa sve joj je potaman user posted image .


_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu nita)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
29.7.2009 16:12:11   
emma.L
I još nešto, mislim da pedijatrici neće smetati ako malo demonstrirate te igrice- ipak je mama ljepša motivacija od neke tete tamo. Dakle, ako ne bude htjela, ti fino legneš i ona gleda mamu!

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *