|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Manje secera,vise zdravlja!!!
17.6.2008 20:23:19   
travnicanka
E drage moje forumasice,nesto se pitam kako vi izlazite na kraj sa svojom djecicom kad su u pitanju slatkisi.
Naime ja zivim u drzavi gdje gotovo svaki dan neko upozorava i prica o stetnosti secera i ovdje se desila prava explozija tih tzv.nezasladjenih proizvoda...neznam ni kako da ih prevedem nas jezik.....Apel foruma zubara je urodio plodom.U vrticima od sljedeceg mjeseca nece vise moci jesti sladoled kad neko ima rodjendan,tortu su izbacili vec odavno,a medjuobroke jedu samo povrce i voce.
Jako je tesko djeci objasniti da izbjegavanje slatkisa je zapravo za njihovo dobro,ali ja se trudim i mislim da je to jako dobro ideja,pogotovo danas kad imamo jako puno cudnih slatkisa,pogotovo raznih bonbona koje su obojene sumnjivim bojama.
Mi pokusavamo da ih zamjenimo raznim suhim vocem,ali ponekad kupim i neki bonbon naravno....nisam bas uvela tako rigorozna mjereuser posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio travnicanka -- 17.6.2008 20:25:40 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Manje secera,vise zdravlja!!!
17.6.2008 20:37:23   
Skvo RR
Ja mislim da je to u neku ruku smjesno....stav obdanista da "ni za rodjendan nema sladoleda"....mislim na to da najlepse uspomene iz mog djetinjstva vezujem sa cinjenicom da sam puhala svjecice na velikoj cokoladnoj torti... nasim generacijama koje su odrasle na " zlim" slatkisima ne fali nista.....

A u vezi sa "apelom zubara" dijete se uci usnoj i zubnoj higijeni tradicionalnim sredstvima kaladontom i cetkicom...

Ja licno volim slatkise (do bola) i evo sada kada sam trudna i jedem suhe sljive za stolicu, one me guse,,,,ne mogu da ih smislim.....ne mogu zamisliti da svom djetetu cokoladu, tortu, bombone, zamjenim sa suhim smokvama, sljivama, i sl.

Sto se tice boja u hrani, ja imam spisak kacerogenih koje su zabranjene u EU, tako da na to pazim....

Mislim da se ne shvatim pogresno,,,,ja sam za slatko ali naravno sa mjerom.user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu travnicanka)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Manje secera,vise zdravlja!!!
17.6.2008 21:09:38   
neki
I ja sam misljenja da ne treba obustaviti slatkise,vec ih jesti u granicama.....U danasnje  vrijeme izgleda nista na svijetu nije kako treba,od hrane pa nadalje...Dajte ljudi,kako smo mi odrastali;sta se u ratu jelo?Mislim da je granica u svemu najbitnija.Ne sekirajte mi se,puno poljubaca od Nekijauser posted image

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Manje secera,vise zdravlja!!!
17.6.2008 21:30:04   
Suncica*
Ja nikada ne bi mogla da uskratim svojoj Loreni kuglicu sladoleda, jer znam kako meni prija, a ona ga jako voli.
Lizalice kupujemo dva puta nedeljno cisto da je zelja mine.
Cokoladu jede svaki dan, kinder ili kinder snitu.
I slazem se sa prethodnim mamama da ne bi nikada mogla uskratiti svome detetu rodjendansku tortu..user posted image

Sto se pranja zubica tice, peremo ih jos odkako je imala 8 zuba u ustima.
Tri puta dnevno, ujutro, posle rucka i uvece.
Isle smo pre neki dan na drugu kontrolu kod stomatologa i sve je odlicno..

A to sa uskracivanjem slatkisa je glupost najveca. Kako da uskratim nesto detetu u cemu sam i ja kao dete uzivala???

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Manje secera,vise zdravlja!!!
17.6.2008 22:34:06   
Aminad
kod nas su djeca jedno vrijeme bili zasuti raznim slatkišima jednostavno nekih gosti je bilo stalno i oni su stalno dobivali razne slatkiše pa su počeli već i da biraju ako nije milka neće ni da pogledaju čokoladu onda su oboje bili u bolnici zbog upale pluća i bronhitisa i kad smo se vratili opet gosti ali ja ovaj put uvedem pravilo jedna porcija slatkiša u sedmici pa ako hoćete pojedite sve odmah ili rasporedite na sedam dana kako hoćete i tako je i bilo

redovno im nudim sve vrste voća, svaki dan ali slatkiši rijetko jer sam i sama primjetila da slabije jedu ako stalno nešto slatko grickaju a ovako sam rahat nisam im baš skroz uskratila ono od čega bih i sama mogla živjeti ali hrane se zdravo i to mogu sigurno reći, naravno i ako im neko nešto da "pogrešno" ne pravim od toga galamu od jedne kesice neće im ništa biti ali su već sami naučili kada dobiju 2 čokolade da mogu otvoriti  samo jednu ili u prodavnici samo prođu pored čipsa i sličnih stvari i traže monte npr.  

i još nešto, od slatkiša i grickalica apsolutno su im zabranjene sve vrste čipsa i sličnih "slatkiša i grickalica" koje stvarno nisu zdrave radije im kupim kokice koje rado jedu a sve sam to lijepo rekla i najbližoj rodbini tako da i oni znaju šta da im kupuju

ovaj "režim" traje već skoro dvije godine i vidim da im uopće ne pada teško naprotiv uživaju u svim vrstama voća npr. meni je kiselo kad samo vidim višnje ali oni ih jedu kao bombone

uh jesam se raspričala ukratko ja sam protiv slatkiša ali nisam za apsolutno ukidanje, pa ipak su oni samo djeca, ali sam za uvođenje reda i kontrolu od strane roditelja 

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Manje secera,vise zdravlja!!!
17.6.2008 22:41:48   
Aminad
user posted image user posted image user posted image user posted image

evo mene opet

to s tortama u vrtićima je ipak pretjerano...

a za zubiće su najopasniji sokovi ali pravilna higijena je najvažnija 

i da zaboravila sam moja djeca ponekad dođu i kažu "mama opao nam šećer "
pa ja onda ne mogu a da im nešto ne dam ili da ne odemo na sladoled npr.

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Manje secera,vise zdravlja!!!
18.6.2008 14:41:26   
Blue rose RR
Dopušteno je sve što je u granicama normale.
Zna se kada treba šta jesti, i ne vidim ništa negativno u tome da dijete pojede kocku čokolade, (ne 2 kile) ili ne znam komadić torte.

Ali zabranjivati tako nešto ... user posted image

Ako roditelj ne zna šta mu je za dijete najbolje, garant vaspitačice znaju, ili zubari ?

A što travničanka navede u svom postu, da je nastala "prava eksplozija nezaslađenih proizvoda"...vjerujem da je to cilj kampanje dizanja rejtinga i propagande određenih kompanija. A roditelji su strahovito dobra "meta", upravo iz toga što žele najbolje svom djetetu.

A davati joj nešto "slatko" bez šećera ? - pa nije (HVALA DRAGOM BOGU) dijabetičar.


< Poruku je uredio maryam amina -- 18.6.2008 14:44:40 >


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Manje secera,vise zdravlja!!!
19.6.2008 11:01:15   
travnicanka
Nadam se da me niste pogresno shvatile,ja sam samo htjela da dam sliku kako izgleda to ovdje u Ajlinom vrticu.Ja sam pricala sa tetama na tu temu i ja licno mislim da je to pretjerivanje.Svaki roditelj zna sta je najbolje za njegovo dijete.Moja djeca jedu slatko i sladoled u granicama normale,i ja ne pratim ta njihova uputstva bas tako kako oni to zele,ali svakako vodim racuna koliko slatka unose i koju vrstu poslastica.Bonbone ne jedu iz razloga sto vecina danasnjih bonbona je obojena vjestackim bojama i uz malo muke uspijeli smo ih zamijeniti suhim vocem.Kad sam rekla suho voce nisam mislila bukvalno na nase suhe sljive i kruske nego kupim kako to ovdje zovu "prirodni bonboni" a to je mjesavina raznog tropskog voca koje je suseno i hrskavo.
Svako ima svoj stav ali ja ne mislim da sam losa mama samo zato sto se borim da moja djeca steknu neku naviku i nauce se od malena da ne jedu masu slatkisa,to je za njihovo dobro.Svaki dan mozete procitati da je u velikom porastu broj djece obolje od dijabetesa,te djece sa pretjerano velikom kilazom za njihovu dob a o zubicima da ni ne pricam.A uzrok tome je ponajvice nacin ishrane.Opet kazem svaki roditelj je odgovoran za svoje dijete,a ja sam tip roditelja koji voli i uvazava savjete drugih,i iz svega izvucem ono sto mislim da meni odgovara.
Puno vas pozdravljam!!!!!

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 8
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *