|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 12:17:55   
ElmaB
IZVORNA PORUKA: jasmin
No i pored toga ne treba zanemariti vjeru,jer barem nasa vjera naredjuje rad,rad i rad,a kako rad tako i red.Vjeronauka ne treba imati za cilj uciti o razlicitosti,vec da se javi svijest o Bogu,da se shvati da ce sve sto covjek radi biti zapisano i da ce se za to odgovarati,pa kad covjek zna tako nesto,nece se usuditi ciniti nered na zemlji i postace korisna licnost u svom drustvu.



Jamin, zaista poštujem sve ovo što si napisala. Ali, šta da radimo MI koji nismo vjernici i koji razmišljamo drugačije? Zato nam i smeta što nas tjeraju da nam djeca moraju pohađati jedan od ta dva predmeta. O tome se radi. Možemo mi ovdje sada pisati od kulina bana do naših dana, ali činjenica je da je predmet društvo/kultura/religija uveden kao obavezan, zbog toga što će i dalje vjeronauka ulaziti u prosjek ocjena. E to meni smeta, što moje dijete mora učiti bilo šta o vjeri, ako mi to ne želimo?


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 151
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 13:00:44   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: teacher75



Ja nisam rekla da je treba zanemariti, ali opet ponavljam o moralu se uci kod kuce , to je posao roditelja, produhovljavanje duha u bogomoljama , skolski program treba da nalaze druge prioritete....Ja ipak kazem i znam da gladan stomak drukcije razmislja ....Okreni se malo prema svijetu i svim tim siromasnim krajevima u njima j e najvise kriminala ,bez  razlike koja je vjera i tuzno je da je neko spao na to da nema gdje da taj hljeb zaradi vec ga hrane bogomolje...




potpisujem Marinu, zalosno je sto se u ime vjere kroz historiju cine jako lose stvari i vjera postaje sve osim onog sto treba da bude. svaki cas_t pravim vjernicima koji vjeru nose u sebi i praktikuju je po svim propisima bez isticanja i odvajanja. nazalost, vjerski poglavari kroz historiju skrnave ono sto treba da predstavljaju vodjeni nicim osim licnog interesa


Upravo to se i kod nas radi , svak na svoju stranu vuce i dok vuku glavni dio zivota propada ...Licno kad sam ganjala sebi licnu , rodni i te sve papire dole na rodnom su mi napisali hrvatica, ja nemam nista protiv njih ali u geografiji sam naucila da Sarajevo nije glavni grad Hrvatske , nakon mnogo price sa gospojom na salteru koja je i nepismena shvatila sam da postoje 3 grupe, i djele se na religije sto po meni toliko glupo.znaci jedan hrvat iz Hrvatske muslimanske v-ispovijesti bi trebao da se izjasni hrvatski bosnjak. zalosno je sto nas i poslije svega sto se desilo guraju torove...Kad sam zatrazila da se izjasnim kao Bosanka(sta koga briga u koju bogomolju placem svoje grijehe) gospoja je a navela da ne postoji taj izbor ,postoje ta tri glavna i ostali i jos mi navela hrpu  nekih paragrafa iz ustava tog i tog te i te godine ....Smucilo mi se .....Ja u svoje skolsko vrijeme nisam znala sta je ko niti su me to moji roditelji ucili , a danas djecu cim izlete iz one stvarke uce o podjeli ....Mozda u nekoj drugoj svjetskoj drzavi bi to i moglo proci ali kod nas ne , ipak ruzan dio povijesti kasa za nama ...
I da sta ako neko uopste ne zeli da njegova djeca pohadjaju takve  casove iz bilo kojeg razloga ....

(odgovor članu teacher75)
  Neposredna veza do poruke: 152
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 13:52:54   
Anoniman
Ljudi moji vjernik je onaj koji vjeruje za sebe. moli se za sebe i sve što je vezano za vjeru čuva za sebe... to je intimna stvar i nema potrebe da se nameće ikome a pogotovo na forumu kao što je RR stvara "konflikt"...
Ćinjenica je da kako u redovima imama pa tako i sveštenika ima ljudi koji su rođeni za taj poziv i ne bih imala ništa protiv da neko takav u vjerskoj ustanovi - džamiji, crkvi... uči bilo koga vjeri!
U školi se uče neke druge stvari... nisam imala vjeronauk 1992. - 1994. a čemu za Boga miloga sada da ga bude!!!!!!!

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 153
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 13:55:10   
koka i po
koliko znam predmet vjeronauka nije obavezan i svaki roditelj ima pravo izbora dali ce ili nece njegovo dijete da je pohadja.
sto se tice uvodjenja ovog novog predmeta to mi je nepoznanica ali mislim da je korisno da se dijete upozna sa svim religijama.
nijedna od njih ne potice na zlo ako se pravilno praktikuje.
postoje ljudi koji vjeruju i oni koji ne i mislim da bi i ovaj predmet trebao biti po slobodnom izboru.
dalje...kolikogod je vazan kucni moralni odgoj toliko sve i jedna vjera(bez obzira koja je)dijete uci i usmjerava ka istom(ako se zaista praktikuje).
kod nas je obicaj da se svaki vjerski praznik proslavi u kafani sto je po meni pogresno.mnogi poste mjesec Ramazan pa se onda napiju u kafani za Bajram user posted image ..
to je obicno bogohuljenje,pretvaranje da si neko drugi i lazno predstavljanje i sebi i drugima.
ako si vjernik to i budi...samo radi sebe a ne drugih ljudi.
nemam nista protiv protiv gradjenja džamija i crkvi iako bi bilo korisnije da se u jednom gradu os 10 džamija(ili crkvi) izgradi devet a ostali novac ulozi u izgradnju kakve tvornice koja ce pruzati mnogo radnih mjesta.zadovoljan covek i onaj koji ima sigurnu egzistenciju imati ce vise sanse da se okrene vjeri jer ce imati miran i stalozen zivot bez trke i borbe za koricu hljeba.
i na kraju....svi smo skrenuli sa teme...zao mi je sto se u skoro svakoj temi osjeti ona nasa"razlicitost" a u stvari svi smo ljudi od iste krvi i mesa i ne razlikujemo se jedni od drugih....mozda po imenu koje nosimo.
vjera uci samo dobru ,samo sto je mnogi iskrivljuju radi vlastitih interesa i sram ih bilo.zato se na osnovu manjine citav narod trpa u isti kos...bez obzira koja je vjera u pitanju.

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 154
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 16:06:33   
veeseelaa
E to meni smeta, što moje dijete mora učiti bilo šta o vjeri, ako mi to ne želimo?


a što bona ne želite, možda tvoje dijete nakon spoznaje o vjeri odnosno Bogu ne bude ateista? kako će odabrati ako mu se ne "prikažu" obje straneuser posted image


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 155
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 17:45:27   
Galicia
Mozemo u nedogled o ovome. Majka koja je pokrenula ovu temu osjeca nepravdu i uistinu mogu se suosjecati sa njom. Kao i svaki roditelj, ona zna prioritete svoje djece i buducnosti njihove, a vjerujem i znam da joj vjeronauka nije na prvom mjestu.
Ne znam sta ce se meni desiti i da li ce se uopste desiti, ako budem imala djecu, ali boricu se svim snagama da moje dijete uspije akademski i da mu je skola i obrazovanje na prvom mjestu a sve ostalo na drugom. Ako se kojim slucajem moje dijete odluci za bilo koju vjeru, ja mu necu stojati na putu, ali znam isto da JA necu dozvoliti da mu vjera stoji na putu ka ostvarenju svojih obrazovnih ciljeva.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 156
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 19:15:45   
Hannan
Ja nikako ne mogu da skontam kako vec jednom nije jasn oda cijela evropa u skolama ima vjeronauku, i da je takav model opceprihvacen.
Drugo, skola je ODGOJNO obrazovna institucija, i kao takva odgaja i obrazuje svoje polaznike, i sav "ovosvjetski" odgoj poctice sa jednog mjesta.
Trece, voljela bih da dobijem odgovor na osnovu cega jedna vjera(bilo koja) moze stojati na putu covjeku, kad znamo da evo u Islamu prve rijeci covjecanstvu nisu bile ni klanjaj, ni posti, ni...nego su bile IKRE- UCI,proucavaj, obrazuj se, sto znaci da se treba obrazovati,proucavati...sta fali covjeku muslimanu da procita, da izucavai Bibliju, to mu ne moze stetiti, naprotiv izvici ce korist, ili obrnuto.
Ja licno sam za vjeronauku, pa i taj predmet kultura religija, neka djeca znaju , neka su upucena , neka prucavaju neka prave paralele, ne moze im stetiti...i nek vide od drugih (nastavnika)pristup od onoga sto im ja/mi nudimo. Ja znam najbolje kako svom djetetu pribliziti vjeru, kako mu objasniti i napraviti paralelu islama i krscanstva, ali neka to na svoj nacin uradi i nastavnik, naravno na nacin primjeren uzrastu djeteta.
...i jos, u mojoj osnovnoj skoli koju sam zavrsila ´96g, je bilo ja mislim do 10 ucenika katolicke vjeroispovijesti za njih je dolazio vjeroucitelj koji ima je drzao vjeronauku, i vjeronauka je bila uvijek prvi ili zadnju cas, tak oda niko nije stojao po hodnicima i set_ao oko skole, samo sto su neki vjeroucitelji malo lijeni pa zele svoju normu 19 casova sloziti u 2 dana pa furaju po cijeli dan nastavu.

< Poruku je uredio Hannan -- 3.9.2011 19:17:07 >


_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 157
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 19:19:52   
klemzi
Čitam i čitam, i nikako ne mogu da shvatim na koji način će učenje o religijama u školi škoditi bilo kojem djetetu. Niko ih ni u šta neće ubjeđivati, samo će dobiti informaciju o tome. user posted image  

_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 158
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 19:28:32   
Galicia
Klemzi, niko ne osporava da ucenje o SVIM religijama u skoli skodi djeci. Neka uce i treba da uce. Ali dal' sva djeca uce isto? Dal' djeca na vjeronauci i djeca na casu etike uce isto o svim religijama. Cisto sumnjam.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu klemzi)
Neposredna veza do poruke: 159
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 19:32:50   
klemzi
IZVORNA PORUKA: Galicia

Klemzi, niko ne osporava da ucenje o SVIM religijama u skoli skodi djeci. Neka uce i treba da uce. Ali dal' sva djeca uce isto? Dal' djeca na vjeronauci i djeca na casu etike uce isto o svim religijama. Cisto sumnjam.
E to je već nešto drugo. I na to treba staviti akcenat...znači RAVNOPRAVNOST u svakom smislu, na svakom mjestu. A od toga smo miljama udaljeni...znam!


_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 160
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 19:38:35   
Galicia
U tome je sav bit problema. I samim tim se pravi razlika izmedju ucenika/djaka. Ja sam ZA ravnopravno i neutralno obrazovanje svima isto.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu klemzi)
Neposredna veza do poruke: 161
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 20:00:24   
Banana
IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: Galicia

IZVORNA PORUKA: Banana

zaboravljate da je nastava odgojno-obrazovni proces, a ne postoji nijedan drugi predmet koji posvećuje više pažnje odgoju nego što to vjeronauka radi.

nisam se ni ja slagala sa darvinovom teorijom, ni sa hitlerovim uvjerenjima, krstašima, kao i mnogim drugim stvarima, ali sam ih učila jer su to sve općenito bitne stvari o čovječanstvu.

neke od nas su klali samo zato što smo bili muslimani, iako mnogi nisu ni znali šta to znači. djeca treba da nauče šta je to zapravo islam, katoličanstvo i pravoslavlje u školama jer ako to ne bude institucionalizovano, pojaviće se raznorazne skupine sa nekim novim, da ne kažem iskrivljenim, tumačenjima i što je najgore, neće se moći kontrolisati. sve vi znate pisati i računati, pa opet djecu šaljete u školu učiteljici user posted image



Evo ja nisam ucila ni o Islamu ni o bilo kojoj drugoj religiji u osnovnoj skoli i postadoh ateista sa  iskrivljenim tumacenjem. A izgleda se ne mogu kontrolisati, pa ubijam sve redom i udaram i mrzim. user posted image  
Nigdje veze.


Jes vala mnogi ratovi su radi vjere potaknuti . a sve su krivi ateisti user posted image user posted image user posted image


draga galicia, ne znam šta si učila u školi, ali vjerujem da si vježbala čitanje. hajd još jednom pročitaj moj post i obrati pažnju na riječ institucionalizovano. ako se o vjerama ne bude učilo unutar institucija, pojavit će se druge vjerske skupine koje će vjeru tumačiti i širiti onako kako one hoće (jedan primjer su bombaši samoubice).

još draža marina, na svaku tvoju negativnost mogu navesti pet pozitivnih stvari, i to tako da ništa ne iskrivljujem i izmišljam. gdje sam ja spomenula ateiste i rekla da su oni krivi?

< Poruku je uredio Banana -- 3.9.2011 20:02:11 >


_____________________________

Ja Hadi, Ja Mudžibu...

3 IUI -

user posted image došlo samo

i drugo user posted image došlo samo

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 162
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 20:07:27   
Galicia
IZVORNA PORUKA: Banana

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: Galicia

IZVORNA PORUKA: Banana

zaboravljate da je nastava odgojno-obrazovni proces, a ne postoji nijedan drugi predmet koji posvećuje više pažnje odgoju nego što to vjeronauka radi.

nisam se ni ja slagala sa darvinovom teorijom, ni sa hitlerovim uvjerenjima, krstašima, kao i mnogim drugim stvarima, ali sam ih učila jer su to sve općenito bitne stvari o čovječanstvu.

neke od nas su klali samo zato što smo bili muslimani, iako mnogi nisu ni znali šta to znači. djeca treba da nauče šta je to zapravo islam, katoličanstvo i pravoslavlje u školama jer ako to ne bude institucionalizovano, pojaviće se raznorazne skupine sa nekim novim, da ne kažem iskrivljenim, tumačenjima i što je najgore, neće se moći kontrolisati. sve vi znate pisati i računati, pa opet djecu šaljete u školu učiteljici user posted image



Evo ja nisam ucila ni o Islamu ni o bilo kojoj drugoj religiji u osnovnoj skoli i postadoh ateista sa  iskrivljenim tumacenjem. A izgleda se ne mogu kontrolisati, pa ubijam sve redom i udaram i mrzim. user posted image  
Nigdje veze.


Jes vala mnogi ratovi su radi vjere potaknuti . a sve su krivi ateisti user posted image user posted image user posted image


draga galicia, ne znam šta si učila u školi, ali vjerujem da si vježbala čitanje. hajd još jednom pročitaj moj post i obrati pažnju na riječ institucionalizovano. ako se o vjerama ne bude učilo unutar institucija, pojavit će se druge vjerske skupine koje će vjeru tumačiti i širiti onako kako one hoće (jedan primjer su bombaši samoubice).

još draža marina, na svaku tvoju negativnost mogu navesti pet pozitivnih stvari, i to tako da ništa ne iskrivljujem i izmišljam. gdje sam ja spomenula ateiste i rekla da su oni krivi?


Pojavice se???? Zar ne postoje vec?? Zar svako vec ne proucava vjeru kako njemu najbolje odgovara?

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu Banana)
Neposredna veza do poruke: 163
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 20:08:53   
Banana
i još nešto, u tuzlanskom kantonu 95% učenika pohađa vjeronauku. sada bi onih 5% trebalo da im ukinu nešto što im je zagarantovano ljudskim pravima (koja su čak i iznad zakona države) samo kako bismo bili svi ravnopravni, jednaki i ostale nemoguće misije uniformisanosti? dajte, ko koga ovdje zavlači?




_____________________________

Ja Hadi, Ja Mudžibu...

3 IUI -

user posted image došlo samo

i drugo user posted image došlo samo

(odgovor članu Banana)
Neposredna veza do poruke: 164
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 20:12:10   
Galicia
Ne, nego tih 5% treba iseliti iz Bih gdje nece imati takvih problema. user posted image

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu Banana)
Neposredna veza do poruke: 165
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 20:14:00   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Banana

i još nešto, u tuzlanskom kantonu 95% učenika pohađa vjeronauku. sada bi onih 5% trebalo da im ukinu nešto što im je zagarantovano ljudskim pravima (koja su čak i iznad zakona države) samo kako bismo bili svi ravnopravni, jednaki i ostale nemoguće misije uniformisanosti? dajte, ko koga ovdje zavlači?




vidim poznaješ statistiku tuzlanskog kantona...
pa da pitam jel svih vjeroanuka ili smao jedne u ovih 95% posto...
i koje konfesije su u ovih 5%...samo ateisti ili ????

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Banana)
Neposredna veza do poruke: 166
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 20:16:48   
Banana
IZVORNA PORUKA: Galicia

Pojavice se???? Zar ne postoje vec?? Zar svako vec ne proucava vjeru kako njemu najbolje odgovara?


što se tiče islama, dobro znam da muslimani u bih pripadaju hanefijskoj pravnoj školi i ona se izučava. vjeroučiteljima je svake godine muftija, a sada rijaset, izdavao saglasnost za rad. znam neke vjeroučitelje koji su ostali bez iste.
nisam upoznata sa situacijom kod katolika i pravoslavaca, ako ti jesi, prosvijetli me.
ako si pak mislila na običan narod, onda nemamo šta razgovarati o nauci.


_____________________________

Ja Hadi, Ja Mudžibu...

3 IUI -

user posted image došlo samo

i drugo user posted image došlo samo

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 167
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 20:26:50   
Banana
hanady, u tk postoje sve tri vjeronauke i nastava se održava bez ikakvih problema. ovo su bili podaci sa rijaseta http://rijaset.ba/vjeronauka/index.php?option=com_content&view=article&id=85:analiza-polaznosti-nastave-vjeronauke-u-2008&catid=51:vjeronauka-dokumentacija   a situacija je iz godine u godinu sve bolja.

nemam podatke o onim 5% ali iz iskustva znam da su to uglavnom djeca iz mješovitih brakova, ali ih ima i iz istih, bez obzira koja vjera je u pitanju. najneobčnija stvar mi je bila kada su određeni učenici, koji pohađaju kulturu religije, svojevoljno dolazili na časove vjeronauke jer su im bili zanimljivi user posted image



_____________________________

Ja Hadi, Ja Mudžibu...

3 IUI -

user posted image došlo samo

i drugo user posted image došlo samo

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 168
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 20:45:04   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Banana

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: Galicia

IZVORNA PORUKA: Banana

zaboravljate da je nastava odgojno-obrazovni proces, a ne postoji nijedan drugi predmet koji posvećuje više pažnje odgoju nego što to vjeronauka radi.

nisam se ni ja slagala sa darvinovom teorijom, ni sa hitlerovim uvjerenjima, krstašima, kao i mnogim drugim stvarima, ali sam ih učila jer su to sve općenito bitne stvari o čovječanstvu.

neke od nas su klali samo zato što smo bili muslimani, iako mnogi nisu ni znali šta to znači. djeca treba da nauče šta je to zapravo islam, katoličanstvo i pravoslavlje u školama jer ako to ne bude institucionalizovano, pojaviće se raznorazne skupine sa nekim novim, da ne kažem iskrivljenim, tumačenjima i što je najgore, neće se moći kontrolisati. sve vi znate pisati i računati, pa opet djecu šaljete u školu učiteljici user posted image



Evo ja nisam ucila ni o Islamu ni o bilo kojoj drugoj religiji u osnovnoj skoli i postadoh ateista sa  iskrivljenim tumacenjem. A izgleda se ne mogu kontrolisati, pa ubijam sve redom i udaram i mrzim. user posted image  
Nigdje veze.


Jes vala mnogi ratovi su radi vjere potaknuti . a sve su krivi ateisti user posted image user posted image user posted image


draga galicia, ne znam šta si učila u školi, ali vjerujem da si vježbala čitanje. hajd još jednom pročitaj moj post i obrati pažnju na riječ institucionalizovano. ako se o vjerama ne bude učilo unutar institucija, pojavit će se druge vjerske skupine koje će vjeru tumačiti i širiti onako kako one hoće (jedan primjer su bombaši samoubice).

još draža marina, na svaku tvoju negativnost mogu navesti pet pozitivnih stvari, i to tako da ništa ne iskrivljujem i izmišljam. gdje sam ja spomenula ateiste i rekla da su oni krivi?


Vidim da me gotivis  e bas mi je drago ali ja citirala Galiciu kako se  i vidi iz prilozenog jer post zadnji bjese al haj ...Mozda ti to shvatas kao negativnost , ali to je samo iskreno receno, moze biti ti se navikla pa ti svejedno , ziv cova se na sve navikne....
Svi mi znamo i pisati i citati znamo cak i gdje je Visoko ali skola je uvijek za te stari postojala, aq bogomolje za neke druge, sad nekom sinulo u glavu pa bi naopako, elem opet kazem o moralu se uci kod kuce, a sto se tice skole moze neko imati 5 fakulteta ako je neodgojen i nema kucnog odgoja dzaba mu da ih ima 10 ....

P.S.
Trebalo bi Koki dati status moderatora da ne trci stalno za nama i ne ispravlja krive Drine ...

(odgovor članu Banana)
  Neposredna veza do poruke: 169
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 20:54:13   
Banana
nemam namjeru da te ubjeđujem, samo želim da ispravim netačne stvari. na primjer, ti kažeš da je nekome sinulo u glavu, pitam te da li je i svima njima sinulo tek tako http://rijaset.ba/vjeronauka/index.php?option=com_content&view=article&id=83:status-vjeronauke-u-nekim-evropskim-dravama&catid=47:tekstovi



_____________________________

Ja Hadi, Ja Mudžibu...

3 IUI -

user posted image došlo samo

i drugo user posted image došlo samo

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 170
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 20:58:11   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Banana

hanady, u tk postoje sve tri vjeronauke i nastava se održava bez ikakvih problema. ovo su bili podaci sa rijaseta http://rijaset.ba/vjeronauka/index.php?option=com_content&view=article&id=85:analiza-polaznosti-nastave-vjeronauke-u-2008&catid=51:vjeronauka-dokumentacija   a situacija je iz godine u godinu sve bolja.

nemam podatke o onim 5% ali iz iskustva znam da su to uglavnom djeca iz mješovitih brakova, ali ih ima i iz istih, bez obzira koja vjera je u pitanju. najneobčnija stvar mi je bila kada su određeni učenici, koji pohađaju kulturu religije, svojevoljno dolazili na časove vjeronauke jer su im bili zanimljivi user posted image






dolazili na vjeronauk jer im je zanimljivo...
ko user posted image djete iz mješovitog braka srbina i hrvatice došli na čas islamske vjeronauke bilo mu zanimljivo.

Jel to nama zanimljivo da tako čujemo...user posted image

Jel bi nam bilo zanimljivo da naša djeca islamske vjeroispovjeti su manjina u zemlji pa da sjede u zbornici ili gledaju TV jer se odražava čas vjeronauke za one koji su većina.user posted image

U kantonu srajaveo po školama djeca sjede po zbornicama i gledaju Tv il pišu zadaću ako nisu islamske vjeroispovjesti. Ko biva idite u neki dio Bih gdje ima vjeronauk za vas il biva nek vam bude zanimljivo pa sjedite na naš čas.


i rijaset mi uradio statistiku 2008 godine na podrućju komletene Bih...jel ovo za sve vjere odlazaka na vjeronauk...user posted image


Lijepo se vjeronauk može naučiti i u džamiji i crkvama...al neće niko tamo jer se ne dobija ocjena. Hoćemo institucionalno da podjelimo djecu...opalite im opet zidove po sredini učionicauser posted image

A ovaj novi predmet bi omogućio da sva djeca lijepo sjede i uče zajedno o svemu ...da znaju o vjeri i vjerama da im s epravi put objasni...a pojedinosti kući pa uči...sa babom i mamom to im je i posao.

sad ko biva neko dira u osnovno ljudsko pravo...
jedino pravo u koje s edira je smanjanje ''profesora' po školama...e to je već pitanje sgzistencije jer ostadoše bez posla ako s eukine vjeronauka...

i sad kad je neće ukinuti...kad se dalo pravo izbora da sva djeca nauče nešto...da s ene djele...
jokkkkkk eto neko portiv vjere ispade....

ja kakav smo komlikovan narod estakverullah ....postasmo dobro egositični i lijeni djecu rođenu uputiti na pravi put...nego nam škola to treba uraditiuser posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Banana)
Neposredna veza do poruke: 171
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 21:03:56   
Galicia
Ja sam izgleda iskrivljenog misljenja ako mislim da sva djeca treba da imaju ISTO obrazovanje, a vjeru nek uce ili ne uce izvan skole. Al eto.
p.s Hanady razumijemo se.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 172
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 21:05:37   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Banana

nemam namjeru da te ubjeđujem, samo želim da ispravim netačne stvari. na primjer, ti kažeš da je nekome sinulo u glavu, pitam te da li je i svima njima sinulo tek tako http://rijaset.ba/vjeronauka/index.php?option=com_content&view=article&id=83:status-vjeronauke-u-nekim-evropskim-dravama&catid=47:tekstovi




molim te ...
pa jel u ovim zemljama izbijao rat između dvije vjere ikada ikada do sada ...user posted image
jeli i u jednoj do ovih zemlja situacija u odnosu na broj pripadnika nekoj do vjera kao kod nas...
zar se može naša zemja porediti sa njimauser posted image



kad sve ovo analiziraju što nam ne izanaliziraju i prosjek plata nasprem potpršačke korpe kod nas i u drugim zemljama...
čovječe jeftinije mi djetetu jaknu iz švedske naruči nego je u sarajevu kupituser posted image


A sa smo i upola zreli kao ostale zemlje sa kojima se poredimo...ni skeunde im bliski nismo...
pa njima i stranac ima pravo biti na nekom času...a nama našu djecu rođenu u ovome gradu stave u zbornicu jer zaboga puno košta dovest popa na dvoje djeceuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Banana)
Neposredna veza do poruke: 173
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 21:22:21   
Banana
hanady, jel se ja to sad trebam izvinjavat ako su ta djeca roditelja ateista i ostalih zaista dolazila jer im je bilo zanimljivo? njima su ti časovi bili ok, da im je zasmetalo nešto, ne bi ponovo dolazili.

pogrešno si me shvatila, ja sam za sve vjeronauke + kultura religija, to sjedenje po zbornicama mi nije poznato, logičnije je da se od direktora škole traži promjena rasporeda pa da vjeronauka bude zadnji čas.

institucionalizovano, naravno. evo ti finog teksta iz knjige povratak. napisao je dr. halit ertugrul, pedagog i pisac iz Turske, inace prosvjetni radnik, a u jednom periodu je obavljao funkciju savjetnika u Ministarstvu za prosvjetu i obrazovanje Turske:

“ U jednoj drzavi u kojoj zivi priblizno 100% muslimana, drzava mora na jedan uredjen I sistematican nacin gradjanima ponuditi vjersko obrazovanje. Ukoliko to ne ucini ili ukoliko to previdi,pojavice se nekompetentni ljudi koji ce tu prazninu popuniti. Osoba ili pak grupe,koje na ovaj ili onaj nacin zele drzavi nanijeti zlo,pokusat ce da iskoriste nezainteresovanost I udaljenost drzave od vjere. Jedna drzava ovo ni u kom slucaju ne bi smjela dozvoliti !

Zamislite da se u ovoj drzavi zatvore medicinski fakulteti, pa kad se doktori ne bi skolovali od strane drzave , pojavili bi se mnogi nestrucni ljudi koji bi zloupotrijebili imetak I zivote ljudi. Nacin zaustavljanja zlonamjernih ljudi otvaranje medicinskih fakulteta I skolovanje doktora na jedan naucan nacin. Pitanje vjere je poput ovoga. Covjek zeli da nauci nesto o vjeri I da mu dijete nauci. Ukoliko se ovoj zelji, putem skole na jedan uredjen I trajan nacin ne udovolji,ukoliko ovo ne urade strucni ljudi,javit ce se ljudi sa losim namjerama,koji ce htjeti popuniti ovu prazninu. Posao oko vjere drzava ne smije prepustiti nekome drugom,vec to mora sama uraditi. Tada ce se u velikoj mjeri stati na put ovakvim zloupotrebama.”

o tom učenju po kućama imamo dovoljno primjera ovdje na forumu kako se šta nauči, recimo, za plaćanje vitri za nerođenu bebu. raspon ti je od onog da je nečiji dedo bio hadžija i da on zato zna do onog da to neko radi otkako zna za sebe, pa ti biraj :) zar nije stvari najbolje prepustiti stručnim osobama?

i nije ko biva, već je to ministar zaista uradio.




_____________________________

Ja Hadi, Ja Mudžibu...

3 IUI -

user posted image došlo samo

i drugo user posted image došlo samo

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 174
   RE: Sloboda izbora - odgojno/obrazovne ustanove
3.9.2011 21:34:26   
Banana
nepovezana si, sad o jednom pa skočiš na drugo. ispade da je vjera kriva što nam se dogodila agresija. tačno je da je sve bilo zato što smo muslimani ali ja nikada nisam krivila ni katoličanstvo ni pravoslavlje za to, već ideologiju. i baš zato djeca treba da nauče o svom identitetu (a kroz islamsku vjeronauku uče i o drugima jer muslimani su dužni poštovati narode knjige) i da ih sutra neki bolesnog uma ne povedu na pokolj drugog naroda.

pa šta ti, hanady, očekuješ od iz da uradi? da možda analizira i stanje kod katolika i pravoslavaca?
zar je iz zadužena za zbrinjavanje socijalnih slučajeva u ovoj državi? kucate na pogrešna vrata, država bi se trebala brinuti o tome a ne iz. u tuzlanskim školama popovi dolaze, pa makar i zbog jednog djeteta.


_____________________________

Ja Hadi, Ja Mudžibu...

3 IUI -

user posted image došlo samo

i drugo user posted image došlo samo

(odgovor članu Banana)
Neposredna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *