|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
29.5.2013 16:39:30   
Anoniman
Molim za savjet, ovako ukratko ću napisati situaciju. Nakon majcine smrti ubrzo se otac ozenio. Sa tom zenom ocekuje sad i dijete. Sad mene interesuje kako se mamino nasljedstvo dijeli mislim sve sto je sa ocem stekla. Nakon smrti nije bilo ostavinske rasprave samo je papir dosao da nije imala nista na sebi. Je li sad znaci da ce ta osoba uzivati u svemu za sta je moja mama zivot dala i sekiracija je ubila doslovno te ce sve dijeliti sa nama nakon oceve smrti ako ne i ranije ako joj sve prepise ili imamo pravo na njen dio. Njegov dio me ne interesuje neka joj da sta hoce, samo me interesuje mamin dio. Kako se ta situacija moze rijesiti. Ipak su bili 30 godina u braku... Sve sto on sad ima zajedno su stekli. Hvala unaprijed

(odgovor članu koka i po)
  Neposredna veza do poruke: 51
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
29.5.2013 16:49:01   
Hanady RR
Koje njeno-mamino nasljedtvo te zanima kada na ostvinskom nije ništa iza nje ostalo...
Očito sve je na ocu...u pravilu u polovini svega trebala je nastati dioba na oca i djecu kao pravne nalsjendike nakon njene smrti...no na njoj nije bilo ništa...
Imovina je očeva i za života on njome rapolaže...
po njegovoj smrti vama nasljedne djelove ne može niko osporiti..tj.djeci osima naravno u slučaju da za vrijeme života isti svoju imnovinu ne pokloni, proda itd


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
29.5.2013 17:06:45   
animagical

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Koje njeno-mamino nasljedtvo te zanima kada na ostvinskom nije ništa iza nje ostalo...
Očito sve je na ocu...u pravilu u polovini svega trebala je nastati dioba na oca i djecu kao pravne nalsjendike nakon njene smrti...no na njoj nije bilo ništa...
Imovina je očeva i za života on njome rapolaže...
po njegovoj smrti vama nasljedne djelove ne može niko osporiti..tj.djeci osima naravno u slučaju da za vrijeme života isti svoju imnovinu ne pokloni, proda itd


ne mozes nasliejditi ako nema ostavine..jedino se nadam da mu je ta nova supruga vanbracna, pa da ni ona ne naslijedi iza njega, osim ako se dosjeti testamentauser posted image izvinite, crni humoruser posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
29.5.2013 17:20:26   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: animagical


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Koje njeno-mamino nasljedtvo te zanima kada na ostvinskom nije ništa iza nje ostalo...
Očito sve je na ocu...u pravilu u polovini svega trebala je nastati dioba na oca i djecu kao pravne nalsjendike nakon njene smrti...no na njoj nije bilo ništa...
Imovina je očeva i za života on njome rapolaže...
po njegovoj smrti vama nasljedne djelove ne može niko osporiti..tj.djeci osima naravno u slučaju da za vrijeme života isti svoju imnovinu ne pokloni, proda itd


ne mozes nasliejditi ako nema ostavine..jedino se nadam da mu je ta nova supruga vanbracna, pa da ni ona ne naslijedi iza njega, osim ako se dosjeti testamentauser posted image izvinite, crni humoruser posted image


i vanbračna supruga će ostvariti prava u slučaju proteka godina dovoljno naravno...3 godine najmanje ili i kraće kao je u njoj rođeno dijete vanbračna zajednica se tretira brakom.






_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
29.5.2013 17:23:27   
animagical

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: animagical


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Koje njeno-mamino nasljedtvo te zanima kada na ostvinskom nije ništa iza nje ostalo...
Očito sve je na ocu...u pravilu u polovini svega trebala je nastati dioba na oca i djecu kao pravne nalsjendike nakon njene smrti...no na njoj nije bilo ništa...
Imovina je očeva i za života on njome rapolaže...
po njegovoj smrti vama nasljedne djelove ne može niko osporiti..tj.djeci osima naravno u slučaju da za vrijeme života isti svoju imnovinu ne pokloni, proda itd


ne mozes nasliejditi ako nema ostavine..jedino se nadam da mu je ta nova supruga vanbracna, pa da ni ona ne naslijedi iza njega, osim ako se dosjeti testamentauser posted image izvinite, crni humoruser posted image


i vanbračna supruga će ostvariti prava u slučaju proteka godina dovoljno naravno...3 godine najmanje ili i kraće kao je u njoj rođeno dijete vanbračna zajednica se tretira brakom.






Boga mi Hanady nece...hoce ako se razvedu, pa da dijele imovinu,to ok, a vanbracni drug nikad nije zakonski nasljednik...moze biti samo testamentalni,pa i u tom slucaju zakonski nasljednici koji su i nuzni mogu da traze svoj neokrnjeni nuzni dio...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
29.5.2013 18:53:47   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: animagical


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: animagical


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Koje njeno-mamino nasljedtvo te zanima kada na ostvinskom nije ništa iza nje ostalo...
Očito sve je na ocu...u pravilu u polovini svega trebala je nastati dioba na oca i djecu kao pravne nalsjendike nakon njene smrti...no na njoj nije bilo ništa...
Imovina je očeva i za života on njome rapolaže...
po njegovoj smrti vama nasljedne djelove ne može niko osporiti..tj.djeci osima naravno u slučaju da za vrijeme života isti svoju imnovinu ne pokloni, proda itd


ne mozes nasliejditi ako nema ostavine..jedino se nadam da mu je ta nova supruga vanbracna, pa da ni ona ne naslijedi iza njega, osim ako se dosjeti testamentauser posted image izvinite, crni humoruser posted image


i vanbračna supruga će ostvariti prava u slučaju proteka godina dovoljno naravno...3 godine najmanje ili i kraće kao je u njoj rođeno dijete vanbračna zajednica se tretira brakom.






Boga mi Hanady nece...hoce ako se razvedu, pa da dijele imovinu,to ok, a vanbracni drug nikad nije zakonski nasljednik...moze biti samo testamentalni,pa i u tom slucaju zakonski nasljednici koji su i nuzni mogu da traze svoj neokrnjeni nuzni dio...

e Bogami može ako hoće....

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
29.5.2013 18:58:30   
animagical
pa da, to i ja kazem, testamentom mozes ostaviti kome hoces, a ako t. ne napises na ostavinsku raspravu se nikada nece pozvati vanbracna supruga kao zakonski nasljednik, jer to i nije... meni je nasljedno ipak svjezeuser posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
29.5.2013 19:06:58   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: animagical

pa da, to i ja kazem, testamentom mozes ostaviti kome hoces, a ako t. ne napises na ostavinsku raspravu se nikada nece pozvati vanbracna supruga kao zakonski nasljednik, jer to i nije... meni je nasljedno ipak svjezeuser posted image



savršeno je jasno da žena koja nije u braku i proživi dobar dio godina može tužbom da dobije dio imovine koji nije pripao njihovoj majci jer je sve knjiženo na oca...znači u komletnoj imovini...
a ta žena će se pozvati na to da je vanbračna tretirana kao bračna zakonom, da je ista ulagala u zajednički život, da ista ima prava...sud određuje u pojedinačnim slučajevima
ja to savrešno znam i nema potrebe da pišem sada sudsku praksu ovdje...na pitanje anonimne dat je odgovor...može im žena očeva sada bila vjenčana ili ne uzeti imovine za određno vrijeme u portoku vremena ispred nas ....njih zanima mamin dio...maminog dijela nema sve je tatino...tata raspolaže svojom imovinom




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
29.5.2013 22:28:16   
animagical

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: animagical

pa da, to i ja kazem, testamentom mozes ostaviti kome hoces, a ako t. ne napises na ostavinsku raspravu se nikada nece pozvati vanbracna supruga kao zakonski nasljednik, jer to i nije... meni je nasljedno ipak svjezeuser posted image



savršeno je jasno da žena koja nije u braku i proživi dobar dio godina može tužbom da dobije dio imovine koji nije pripao njihovoj majci jer je sve knjiženo na oca...znači u komletnoj imovini...
a ta žena će se pozvati na to da je vanbračna tretirana kao bračna zakonom, da je ista ulagala u zajednički život, da ista ima prava...sud određuje u pojedinačnim slučajevima
ja to savrešno znam i nema potrebe da pišem sada sudsku praksu ovdje...na pitanje anonimne dat je odgovor...može im žena očeva sada bila vjenčana ili ne uzeti imovine za određno vrijeme u portoku vremena ispred nas ....njih zanima mamin dio...maminog dijela nema sve je tatino...tata raspolaže svojom imovinom




hanady nisi ti izgleda dobro razumjelauser posted image moze sve, u teoriji, dok ej taj otac ziv...ne moze se nikako pozvati na zakonsko naslijedje kad taj umre, jer vanbracni drug nije zakonski nasljednik... mislim, ti si lijepo rekla vezano za naslijedje da se vanbracna zajednica koja traje tri godine ili krace ako se u njoj rodi zajednicko dijete tretira kao brak, sto se tice imovinskih odnosa i ja ti lijepo rekla da to niej istina kada gledas nasljedjivanje. i nije istina, kako god da ti to sad objasnis. mislim da samo slovenci u nasljednom pravu priznaju vanbracnog druga...kod nas to nema... znas nasljedne redove, imamo ih tri...u prvom bracni drug i potomci, u drugom otac majka, braca sestre, u trecem nane, dede i njihovo potomstvo tj amidze, tetke... mislim, glupa je rasprava posebno jer sam sasvim u pravu i smijesno mi je da ja tebi to tumacim. ima li na RR jos pravnika osim tebe? nek mi ne daju slagatiuser posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
29.5.2013 23:00:40   
Hanady RR


''
i vanbračna supruga će ostvariti prava u slučaju proteka godina dovoljno naravno.''

ja nisma tvrdila da vanbračni drug je u nasljednom redu...
niti da isti može pokrenuti ostavinski postupak...
ja sam rekla što je zakonski osnov njemu tj. njoj u konkretnom problemu da se na isto pozove i da ono što anonimna smatra djelom majke svoje umrle bude djeljeno nakon smrti oca...i uopšte da otac ima tu imovinu na sebi za života je njegova...nema anonimna ništa sa njom...

očito u konktenom problemu nisu odnosi kako treba kod anonimne...
čim misli da otac za života može ''novoj'' ženi mimo svoje djece nešto ostaviti...
ako joj ne ostavi oni toj ženi ne vjeruju i zanima ih jel im može uzeti dio...
rekoh kako može...jer može se desiti...i kao vanbračna ako joj prođe dovoljno vremena u kome će ulagati u tu zajednicu...

anonimna postavila konkretno pitanje..kako da rješi imovinu iza mame tatin dio ih ne zanima nek joj da...
nažalost nema maminog djela tu ...jer je na tati sve...
a supruga vjenčao je ili ne ''će ostvariti prava u slučaju proteka godina dovoljno naravno.'' pod ovim sam i mislila na eventualne mogućnosti u kojima ova anonimna relano može ostati bez djela koji će toj ženi pripasti...sve naravno u svezi za vremenom koje je pred njima u toj bračnoj/vanbračnoj zajednici.

...ta žena ako je neko koga ta djeca ne gotive, ako su poremećeni donosi oca i djece itd u dogledno vrijeme po smrti oca za npr 10 godina može tužbom dobiti dio naslijeđa...svaka normalna ne bi...al ima svega...nije prva...ako bude ulagala tražit će nazad , džaba...njima neće ostati tada čisto ono što je ''majčino'' jer nisu imali ostavštinu

a otac sa tom ženom očekuje i dijete...to dijete je u prvom nasljednom redu...kao i anonimna i iz ukupne ostavštine će nasljeđivati...neće biti izuzet dio koji se odnosi na to ''pola mamino'' jer ga nema na papairu i tačkauser posted image

a ako je i vjenčao...ona po njegovoj smrti može podnijeti zahtjev za ostavinski nabrajajući i sebe...onda oni tužbom mogu dokazivati polovinu maminu da se ista ne djeli...a u drugoj polovini da su zajedno sa maćehom i polusestrom(polubratom... stim da u ''maminoj polovini'' bio bi i tata pa i to tatino opet dijele svi itd itd...

to je ono što anonimnu zanima...
ja bih na mjestu njihovom već sada pokrenula postupak uz dokaze da su majka ( umrla) i otac zajedno stekli imovinu...te nakon toga sprovela ostavinski postupak
maminu polovinu podjelila...
ili predložila ocu nagodbu da izvrši prepisivanje mamine polovine na djecu iz prvoga braka kako bi se zaštitila majčina imovina od svega eventualno mogućega u budućnosti...
Ako im je za cilj zaštita imovine koju je majka stekla sa ocem tj.polovina svega dobar advokat bi im trebao već sada...ako s aocem o istome ne komuniciraju niti s eon izjašnjava o tome...




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
3.6.2013 19:53:50   
Anoniman
Treba mi pomoc

1. Covjek ima veci komad zemlje,napravio je parcele i put do svake,prodao sve i jednu parcelu,zivi u istom tom novom komsiluku,zanima me dali on i dalje moze da raspolaze putem koji je bio obavezan napraviti da bi prodao parcele, odnosno dali novi vlasnici tih parcela mogu zabraniti prolazak tim putem bivsem vlasniku ???

2. Supruznici bez djece imaju imovinu-kucu koja se vodi na jednom od supruznika, supruznik na kome se vodi imovina umre,kome ostaje imovina i ko sve ima pravo na nju ???

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 61
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
3.6.2013 19:59:47   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Anoniman

Treba mi pomoc

1. Covjek ima veci komad zemlje,napravio je parcele i put do svake,prodao sve i jednu parcelu,zivi u istom tom novom komsiluku,zanima me dali on i dalje moze da raspolaze putem koji je bio obavezan napraviti da bi prodao parcele, odnosno dali novi vlasnici tih parcela mogu zabraniti prolazak tim putem bivsem vlasniku ???

2. Supruznici bez djece imaju imovinu-kucu koja se vodi na jednom od supruznika, supruznik na kome se vodi imovina umre,kome ostaje imovina i ko sve ima pravo na nju ???

1. ako je prodao i put naplatio ga nema pravo korištenja istoga bez dobre volje novoga vlasnika s tim da put je onda uknjižen na novoga vlasnika...a ako je to put javni od javnoga značaja naravno može ga koristiti
2. bračni drug i roditelji umrloga ako nema potomaka tj.djece...pola imovine bračni drug, drugu polovinu roditelji...u slučaju da oba roditelja umru prije ostavioca ovoga sve ostaje bračnome drugu...

< Poruku je uredio Hanady RR -- 3.6.2013 20:03:17 >


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
3.6.2013 20:14:04   
Anoniman
1. Taj gospodin ima kucu jos od prije rata tu u naselju,da bi prodao parcele morao je obezbjediti put,e sad neznam jesu li ga novi vlasnici platili il je on morao napraviti taj put do svake parcele.
E sad zadnja ta parcela granici sa zemljom drugih vlasnika koja nema prilaza niti s bilo koje strane,bukvalno helikopterom trebaju
doci do nje.Sad ovaj hoce da ustupi taj novi put tim tamo drugim vlasnicima da bi mogli doci do svoje zemlje bez da je pitao ove nove vlasnike tih parcela i tog puta,a da bi za uzvrat dobi jos koji komad zemlje.
Zanima me dali on to moze bez saglasnosti novih komrija

2. Kako rodielji imaju pravo na pola ako su njih dvoje sami pravili kucu bez pomoci i njdgovih í njenih roditelja

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 63
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
3.6.2013 20:31:46   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Anoniman

1. Taj gospodin ima kucu jos od prije rata tu u naselju,da bi prodao parcele morao je obezbjediti put,e sad neznam jesu li ga novi vlasnici platili il je on morao napraviti taj put do svake parcele.
E sad zadnja ta parcela granici sa zemljom drugih vlasnika koja nema prilaza niti s bilo koje strane,bukvalno helikopterom trebaju
doci do nje.Sad ovaj hoce da ustupi taj novi put tim tamo drugim vlasnicima da bi mogli doci do svoje zemlje bez da je pitao ove nove vlasnike tih parcela i tog puta,a da bi za uzvrat dobi jos koji komad zemlje.
Zanima me dali on to moze bez saglasnosti novih komrija

2. Kako rodielji imaju pravo na pola ako su njih dvoje sami pravili kucu bez pomoci i njdgovih í njenih roditelja

1. Jeste li vi platili put , jel imate dio puta uknjižen...tj...ti koji su posljednji parcelom.
mislim ako je on put kao javan ostavio da ga koristite za dolazak parcelama jer morao je obezbjediti prilaz naravno da i taj na novoj parceli ga može korititi kao i vi...jer ako oni koji su ispred vas parcelom puste vas da porđete putem do posljedne parcele tj vaše...zašto ne bi put koji nije vaš mogao za dolazak polsužiti i onima koji su iza vas parcelomuser posted image

2. zakon o naslijeđu kaže tako...u prvom nasljednom redu su bračni drug i djeca tj potomci...ako potomaka nema u drugom nasljednom redu su bračni drug i roditelji umrloga, ako iza umrloga nije ostao bračni drug sve naslijeđuju njegovi roditelji...


b) Drugi nasljedni red
Braĉni drug i roditelji umrloga
Član 12.
Zaostavštinu umrlog koji nije ostavio potomke nasljedjuje njegov bračni drug i njegovi roditelji.
Roditelji umrlog nasljedjuju jednu polovinu zaostavštine na jednake dijelove, a drugu polovinu zaostavštine
nasljedjuje bračni drug umrlog.
Ako i za umrlog nije ostao bračni drug, roditelji umrlog nasljedjuju cijelu zaostavštinu na jednake dijelove.



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
3.6.2013 20:38:31   
Ašoni
1. Radi se o insitutu "Služnost puta". Ovdje ćeš pročitati i nadam se razumjeti više:


Član 55.

Stvarna služnost je pravo vlasnika jedne nekretnine (povlasna nekretnina) da za potrebe te nekretnine vrši određene radnje na nekretnini drugog vlasnika (poslužna nekretnina) ili da zahtjeva od vlasnika poslužne nekretnine da se uzdržava od vršenja određenih radnji koje bi inače imao pravo vršiti na svojoj nekretnini. Stvarna služnost se može ustanoviti na određeno vrijeme ili za određeno doba godine.

Član 56.

Stvarna služnost vrši se na način kojim se najmanje opterećuje poslužna nekretnina. Ako je za vršenje stvarne služnosti potrebno korištenje nekog uređaja ili poduzimanje neke radnje, troškove održavanja tog uređaja i poduzimanja te radnje, snosi vlasnik povlasne nekretnine. Ako uređaj ili radnja služi i interesima vlasnika poslužne nekretnine, troškove održavanja tog uređaja i troškove poduzimanja te radnje snose, srazmjerno koristi koju imaju, vlasnik povlasne i vlasnik poslužne nekretnine.

2. Osnovi zasnivanja stvarne služnosti

Član 57.

Stvarna služnost zasniva se pravnim poslom, odlukom nadležnog organa i dosjelošću.

a) Zasnivanje stvarne služnosti pravnim poslom

Član 58.

Na osnovu pravnog posla stvarna služnost stječe se upisom u javnu knjigu o nekretninama.

b) Zasnivanje stvarne služnosti odlukom nadležnog organa

Član 59.

Odlukom suda ili drugog nadležnog organa, stvarna služnost ustanovljava se kada se povlasna nekretnina u cjelini ili djelimično ne može koristiti bez odgovarajućeg korištenja poslužne nekretnine, kao i u drugim slučajevima određenim zakonom. Služnost iz stava 1. ovog člana, stječe se danom pravomoć nosti odluke suda ili drugog nadležnog organa, ako zakonom nije drukčije određeno. Na zahtjev vlasnika poslužne nekretnine, nadležni organ utvrđuje naknadu koju vlasnik povlasne nekretnine duguje vlasniku poslužne nekretnine.

c) Zasnivanje stvarne služnosti dosjelošću

Član 60.

Stvarna služnost stječe se dosjelošću kada je vlasnik povlasne nekretnine faktički ostvarivao služnost za vrijeme od dvadeset godina, a vlasnik poslužne nekretnine se tome nije protivio. Stvarna služnost se ne može steći dosjelošću ako je vršena zloupotrebom povjerenja vlasnika ili posjednika poslužne nekretnine, silom, prevarom ili ako je služnost ustupljena do opoziva.

2. Bez obzira što su sami gradili kuću, roditelji umrlog bračnog druga po zakonu imaju pravo na svoj dio. Vjerujem da će ti biti korisna i informacija da ukoliko je kuća uknjižena na samo jednog od supružnika, ona je ipak uvlasništvu oba bračna druga (172) ukoliko su je stekli za vrijeme trajanja braka. Ako je tako, u tvom slučaju bi roditelji imali pravo ne na pola kuće, nego na pola od pola (nasljeđuju samo polovinu koja pripada umrlom bračnom drugu).

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
3.6.2013 22:11:12   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: animagical

pa da, to i ja kazem, testamentom mozes ostaviti kome hoces, a ako t. ne napises na ostavinsku raspravu se nikada nece pozvati vanbracna supruga kao zakonski nasljednik, jer to i nije... meni je nasljedno ipak svjezeuser posted image


Ako se rodi dijete u vanbracnoj zajednici, vanbracni drug ima pravo nasljedjivanja.
Zakon je promjenen, ovako kako je Hanady rekla.

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
3.6.2013 22:14:49   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: Anoniman


2. Kako rodielji imaju pravo na pola ako su njih dvoje sami pravili kucu bez pomoci i njdgovih í njenih roditelja


Ljudi, zato postoji testament.
I ne samo da imaju pravo roditelji, nego i braca i sestri.
Testament!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
18.8.2013 22:49:33   
Anoniman
Ako je muž udario ženu, nakon 30-tak godina braka i ona završi na cumu, a on u policiji...
šta poduzeti?
Koko je zaštiti?

(odgovor članu hanabanana)
  Neposredna veza do poruke: 68
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
18.8.2013 22:52:56   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Anoniman

Ako je muž udario ženu, nakon 30-tak godina braka i ona završi na cumu, a on u policiji...
šta poduzeti?
Koko je zaštiti?


zavisi što žena zaista želi...
ostaviti ga ili ???

zaštiti se može najbolje sama...

a odluka je na njoj, hoće li ga teretiti za učinjeno

< Poruku je uredio Hanady RR -- 18.8.2013 22:53:18 >


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
18.8.2013 22:54:53   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Anoniman

Ako je muž udario ženu, nakon 30-tak godina braka i ona završi na cumu, a on u policiji...
šta poduzeti?
Koko je zaštiti?


zavisi što žena zaista želi...
ostaviti ga ili ???

zaštiti se može najbolje sama...

a odluka je na njoj, hoće li ga teretiti za učinjeno

Ona bi njega davno ostavila, ali žao joj djece bilo.
Onda od stida nije mogla, kontala da će se promijeniti, ali budala ostaje budala.
A žive u zajedničkom domu

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 70
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
18.8.2013 22:58:16   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Anoniman


IZVORNA PORUKA: Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Anoniman

Ako je muž udario ženu, nakon 30-tak godina braka i ona završi na cumu, a on u policiji...
šta poduzeti?
Koko je zaštiti?


zavisi što žena zaista želi...
ostaviti ga ili ???

zaštiti se može najbolje sama...

a odluka je na njoj, hoće li ga teretiti za učinjeno

Ona bi njega davno ostavila, ali žao joj djece bilo.
Onda od stida nije mogla, kontala da će se promijeniti, ali budala ostaje budala.
A žive u zajedničkom domu


Sad prošlost nije bitna...

bitno je što sada želi....

podigne tužbu...
i sve ide svojim tokom u skladu sa datim okolnostima

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
18.8.2013 23:08:10   
Tarana
Posto sam ja skoro imala slicnu situaciju kad je rijc o smrti majke, evo odgovora:

1. Sa Suda (Sarajevo) dobili smo poziv sestra, ja i otac na ostavinsku raspravu.
2. Otisli i sudinica nam objasnila da sestra i ja (kao i otac) imamo pravo na po 1/3 mamine imovine.
3. Prema Porodicnom zakonu u FBiH, sve sto bracni partneri steknu u braku (citaj-kupe) pripada oboma, nebitno ko je radio, a ko ne, ili na cije ime nesto glasi.
4. Nas dvije smo se tada odrekle dijelova stana u ocevu korist.
5. Otac dobio rjesenje da je on vlasnik 1/1 stana.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
19.8.2013 18:28:52   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: Tarana

Posto sam ja skoro imala slicnu situaciju kad je rijc o smrti majke, evo odgovora:

1. Sa Suda (Sarajevo) dobili smo poziv sestra, ja i otac na ostavinsku raspravu.
2. Otisli i sudinica nam objasnila da sestra i ja (kao i otac) imamo pravo na po 1/3 mamine imovine.
3. Prema Porodicnom zakonu u FBiH, sve sto bracni partneri steknu u braku (citaj-kupe) pripada oboma, nebitno ko je radio, a ko ne, ili na cije ime nesto glasi.
4. Nas dvije smo se tada odrekle dijelova stana u ocevu korist.
5. Otac dobio rjesenje da je on vlasnik 1/1 stana.



Nije Vam onda dobro rekla. Naime vi ste dijelili 1/2 stana na tri dijela jer 1/2 vec pripada ocu.

(odgovor članu Tarana)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
19.8.2013 20:40:41   
Tarana
Da, to je rekla, samo se mozda nisam ja dobro izjasnila u svom postu.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: HITAN PRAVNI SAVJET
19.8.2013 21:12:27   
Anoniman
Kome prijaviti ako sumnjamo na sexulano zlostavljane 5-godisnje djevojcice. Policiji, socijalnom? Pojma nemam. user posted image user posted image

(odgovor članu Tarana)
  Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *