|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: vitre
27.8.2009 20:09:39   
M kao Mama
e, hvala vam na pojašnjenjima

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: vitre
27.8.2009 20:28:34   
remzy
IZVORNA PORUKA: remzy

a vitre je najbolje dati siromasnoj porodici,koja ce to ujedno i otklanjati,znaci da je vjerski "oducena"!!




kad sam napisala ovu recenicu ,mislila sam na to da je bolje dati porodici koja je vjernik ,a ne onoj koja je vjernik samo za Ramazan,(a mozda nije ni tad)user posted image





< Poruku je uredio remzy -- 27.8.2009 20:29:14 >


_____________________________

Lamija 07.08.2002god
Fatih 07.02.2006god
Ambera 12.08.2008god

(odgovor članu remzy)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: vitre
27.8.2009 21:28:31   
neki
Drage moje,puno vam hvala na pojasnjenjuuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu remzy)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: vitre
27.8.2009 22:48:20   
brzamala
drage moje, izvinite, ali sam se pravo nasmijala na ovo da se vitre daje nekome ko ce to otklanjati.....user posted image Halalite, ali prvi put u zivotu cujem za touser posted image ... a to sigurno nema veze sa islamskim propisima.....i ne bih da me pogresno shvatite,nisam se nasmijala  u smislu ismijavanja, nego zato sto mi je to zanimljivo zvucalo, razveselilo me. Pa nije to cilj vitra. I mm i ja dajemo po 10-ak maraka po osobi, nekome za koga znamo da mu je potrebno. U srcu namijenimo zasto to dajemo i to je to.


< Poruku je uredio brzamala -- 27.8.2009 22:50:23 >

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: vitre
27.8.2009 22:52:45   
almai
I ja prvi put cujem da se vitre moraju odklanjatiuser posted image .
Ja kad neznam kome bih dala onda odnesem u islamsku zajednica,a ove god.sam naumila u komsiluk sto je se doselila jedna starija nana koja nema nigdje nikog svog i nikakvih primanjauser posted image user posted image ,a zena posti i klanjauser posted image .


_____________________________

moja su djeca zlatna...
kad spavaju:))

(odgovor članu brzamala)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: vitre
27.8.2009 23:00:25   
neki
Ja otkako znam za sebe,nana je vazda govorila da se vitre trebaju otklanjati...Zato i pitam sve ovouser posted image
Hvala u svakom slucaju na odgovorima,a odlucila sam da ne zelim vise davati vitre u dzamiju,vec nekome drugome,kome je zaista potrebnouser posted image

(odgovor članu almai)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: vitre
27.8.2009 23:01:44   
neki
U srcu namijenimo zasto to dajemo i to je to.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: vitre
27.8.2009 23:03:47   
adissa_
IZVORNA PORUKA: neki

Ja otkako znam za sebe,nana je vazda govorila da se vitre trebaju otklanjati...Zato i pitam sve ovouser posted image
Hvala u svakom slucaju na odgovorima,a odlucila sam da ne zelim vise davati vitre u dzamiju,vec nekome drugome,kome je zaista potrebnouser posted image




pa ne mozes ti tek tako bilo kome dati,mora osoba znati uciti to,i biti osoba koja zivi po islamu

nije dovoljno samo da je osoba kojoj treba

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: vitre
27.8.2009 23:07:16   
neki
IZVORNA PORUKA: adissa_

IZVORNA PORUKA: neki

Ja otkako znam za sebe,nana je vazda govorila da se vitre trebaju otklanjati...Zato i pitam sve ovouser posted image
Hvala u svakom slucaju na odgovorima,a odlucila sam da ne zelim vise davati vitre u dzamiju,vec nekome drugome,kome je zaista potrebnouser posted image




pa ne mozes ti tek tako bilo kome dati,mora osoba znati uciti to,i biti osoba koja zivi po islamu

nije dovoljno samo da je osoba kojoj treba

Pa to sam i mislila,pisala sam u ranijim postovima(procitaj od pocetka) da to zelim dati poboznoj osobi...A eto vec mi rekose da se vitre ne trebaju otklanjati,da to nije po islamskim propisima...

(odgovor članu adissa_)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: vitre
27.8.2009 23:10:55   
Ilhana RR
ja radim ovako, svake godine posaljem svekrvi pare za zekat i vitre da uplati u dzamiji u komsiluku, ona zekat uplati u dzamiji a vitre dadne jednoj samohranoj majci koja klanja svaki vakat a ima cerku tinejdzerku a i ona je se okrenula skroz na islam, i ona klanja svaki vakat...

Nisam ni ja cula nikad da se to treba da klanja, jednostavno kao sto su ostali rekli treba dati nekoj poboznoj porodici koja zivi po Islamu.

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: vitre
27.8.2009 23:26:22   
nita
Sadekatu-l-fitr (vitri) se daje siromšnim osobama da bi se i oni mogli radovati Bajramu i imati nešto više u danima Bajrama. Zato se mora dati prije klanjanja bajram-namaza. Ako se zakasni i da poslije, to je onda obična sadaka. Prilikom davanja treba dati prednost siromasima koji su rodbina ili komšije. Kod nas se uvijek nastojalo vitre dati pobožnim siromasima. Za vrijeme Poslanika, a.s., sadekatu-l-fitr se davao u namirnicama. Kod nas je običaj davati u novcu u vrijednosti koliko iznosi hrana za jednu osobu. Tako da postoje i različite visine vitara. Nekome je to 5, nekome 10, a nekome 15 KM, zavisno od toga koliko trošite za sebe na hranu. Daje se za svakog člana svoje porodice. Npr. za jednu četveročlanu porodicu će se dati 20, 40 ili 60 KM.

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: vitre
27.8.2009 23:26:27   
batterfly
Nisam vam 100% sigurna, ali mislim da grijesite kada kazete da se vitre moraju dati nekoj poboznoj pordici ili porodici koja zivi po Islamu, kako ste navele...Morat cu to bas provjeriti...
Vitre se mogu, koliko ja znam,(jedino ukoliko nisam pomjesla sa necim drugim,(npr zekat) ali mislim da nisam)...mogu se dati i porodici, osobi, koja nije musliman...ali u svrhu sirenja Islama...ako me razumijete...Ja sad , zaista, ne znam kako bi ovo pojasnila,a da ne budem pogresno shvacena...Mozda ima neko da zna i da moze bolje pojasniti...Mozda Aminad???Aminaaaaddddd...user posted image ...

< Poruku je uredio batterfly -- 27.8.2009 23:28:45 >

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: vitre
27.8.2009 23:28:29   
nita
I da, nema nikakve veze sa ovim propisom to što neko "naklanja" vitre ili šta već.

(odgovor članu nita)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: vitre
27.8.2009 23:30:07   
neki
Auuuuuu sto ja napravih pometnju ovde...Stvarno sam htjela da mi neko lijepo objasni sta i kako i kome se u stvari daju vitre...Stare zene kazu ovako,drugi kazu onakouser posted image user posted image user posted image Kao sto neko rece-od srca je sigurnouser posted image

(odgovor članu batterfly)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: vitre
27.8.2009 23:38:47   
nita
Neki, kod nas ne može bez pometnje user posted image . A sad stvarno, ako već želimo da izvršimo neki propis, onda treba nastojati da to bude onako kako nam je to preporučio Poslanik, a.s., a ne na osnovu onoga što su neki ljudi po svojoj procjeni nametnuli. Uostalom, ako nismo sigurni šta je ispravno, onda trebamo pitati ljude koji su školovani iz te oblasti, a ne voditi se onim šta nečija nana ili tamo neka priučena bula kaže. Ako baš nemamo priliku pitati učenu osobu, onda ćemo uraditi onako kako mislimo da je najbolje. Poslanik, a.s., je rekao: "Djela se cijene prema namjeri..." user posted image

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: vitre
27.8.2009 23:42:25   
neki
Poslanik, a.s., je rekao: "Djela se cijene prema namjeri..."

user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu nita)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: vitre
27.8.2009 23:49:05   
batterfly
Kada je u pitanju Sadekatul-fitr, ili samo, kako je to u nasem narodu poznato,VITRE, je utemeljen direktno na rijecima Muhammeda a.s. koji kaze:Poslanik a.s. je propisao Sadekatul-fitr i to rijecima:

”Opskrbite siromaha u ovom bajramskom danu kako ne bi kruzio naokolo (proseci)”Bejheki

Ko treba dati sadekatul-fitr

Obaveza davanja sadekatul-fitra spada na sve osobe koje imaju dovoljno imetka u Ramazanu koje mu preticu preko njegovih vlastitih potreba. Vitre se daje za sebe i za svoju malodobnu djecu. Za odraslu djecu koja su punoljetna i primaju svoju platu se ne mora dati, jer na njih spada ta obaveza. Sadekatul-fitr ce isto tako dati i osoba koja sa razlogom ili bez razloga nije postila. Na dijete koje se rodi u toku Ramazana, do uoci Bajrama, obaveza je dati sadekatul-fitr. Na osobu koja umre u toku Ramazana nije se obavezno dati sadekatul-fitr. Osoba koja nije bila Musliman, pa u toku Ramazanapostane tj. primi Islam , duzna je dati vitre. Domacin je duzan dati vitre na svoju poslugu. Ako je zena bogata i posjeduje vlastiti imetak, muz nije duzan dati za nju vitre, vec je sama duzna platiti za sebe, u protivnom muz ce to uraditi za svoju suprugu.

Kome se daje sadekatul-fitr?

Svima koji imaju pravo primiti zekat daje se i vitre. Siromasi koji nemaju imetka da bi i sami bili duzni davati, njima se daje vitre. I vitre kao i zekat se ne mogu dati rodbini uzlazno silaznom linijom. Ne moze se dati djedu, neni, ocu, majci, sinu ili kcerci kao ni unucadi svojoj. Ali moze po bocnoj liniji rodbinstva kao sto su:braca, sestre i njihova djeca, amidze daidze, tetke itd. Uslov je da spadaju u kategoriju po Seriatu osoba koje su potrebne pomoci i davanja sadake. Prioritet treba da budu dobri i pobozni muslimani i muslimanke, ali treba voditi racuna i mekruh je da im se da toliko zekata i vitara pa da i sam postane obveznikom zekata i vitara, ukoliko ima na drugoj strani siromaha koji su nuzni. Jedno vitre se ne moze raspoloviti i dati dvjema osobama.

Vrijeme davanja vitara

Vrijeme davanja vitara je sve do u oci Bajrama i mogu se dati sve dok se ne klanja Bajram namaz. To je davanje koje je namijenjeno siromasima i treba se izmiriti, tj. dati na vrijeme tako da i siromah osjeti slast Bajrama. Vitre se trebaju dati od sebe do klanjanja Bajram namaza , inace postace obicna sadaka. Visina sadekatul-fitra ove godine je pocevsi od 7 €, a imamo i kupone od 10 15 i 20, 30 i 50 €. I ovdje treba naglasiti , nismo svi jednaki obaveznici. Zato i jeste razlicita mjera, da svako izvaga samog sebe i da se svrsta u odredjenu kategoriju. Muhamed a.s. kaze:

»Sadekatul-fitr cisti postaca od besmislena i ne pristojna govora , hrani nezbrinute i siromasne . Ko je podijeli prije Bajram namaza bice mu primljena kao zekat ( tj. ciscenje posta) a ko je podijeli poslije Bajram namaza, smatrace se obicnom sadakom.» Na drugom mjestu Poslanik a.s. je rekao:


»Covjekov post lebdi izmedju neba i zemlje sve dok se ne podijeli sadekatul-fitr.»


Izvor:
http://mojasehara1.blogger.ba/arhiva/2008/09/22/.../url

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: vitre
27.8.2009 23:51:15   
batterfly
Nadam se da sam ti s ovim, bar malo pomogla...
Trazila sam i knjigu u kojoj sam procitala ono sto sam malo prije napisala, ali se ne mogu sjetiti ni da li je bila knjiga ili novine???user posted image pa sam odustala, ali evo ovo sam ti "iskopala" sa neta, nadam se da ce pomoci...user posted image

(odgovor članu batterfly)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: vitre
27.8.2009 23:59:41   
bloom
IZVORNA PORUKA: bloom

Zekat i vitre se moraju uplacivati u IZ.
Drugo je to sto se nekom da, ali da vam ne bi objasnjavala, stavicu link pa koga zanima moze procitat, a ako neko ima nesto nejasno, tu sam.

http://www.rijaset.ba/zekat/


Ja se izvinjavam, htjela sam reci da se daje samo u Ramazanu, a usput sam vodila jos jedan razgovor, pa sam pobrkala.
Nadam se da mi necete zamjerit.

(odgovor članu bloom)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: vitre
28.8.2009 0:10:32   
mamanaa
vitre se daje siromašnim osobama kako bi se "očistio" post, ne može se davati onima koji nisu vjernici jer oni te iste pare koje im vi date mogu potrošiti u neki haram (kupiti alkohol ili nešto slično )
količina vitreta je koliko danas košta jedan obrok, međutim ako mislite da je pametnije da vi nekome kupite namirnica za te novce možete uraditi i to.
što se tiče tog naklanjavanja, ja za to dosada nisam nikad čula, a završila sam medresu,
danas postoji više mogućnosti davanja vitra
možete uplatiti u džamiji, ali i ne morate, jer ako imate u komšiluku porodicu kojoj je to potrebnije nego IZ onda date toj porodici, i to jejedan od načina,
takođe možete dati u medresu ( mislim da je neko to spomenuo )
u javnu kuhinju ili merhamet
ali prije svega bitan je vaš nijet odnosno namjera, da li to dajete u ime Boga ili zato što ste čuli da se treba davati...
ja često posjećujem ove dvije stranice koje imaju mogućnost postavljanja pitanja, a zaista stručni ljudi vam odgovaraju, pa ako imate kakvih pitanja bolje onda postaviti onome ko zna šta priča...

http://minber.ba/
http://num.n-um.com/

nadam se da sam bar malo pomogla...



_____________________________

kako je fino biti mama........

(odgovor članu batterfly)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: vitre
28.8.2009 0:18:30   
elkina_mala
mi smo prosle godine poslali u dzamiju,i mogu vam reci dan nam godina nije nimaloooooo dobro bila...odkud da znam dal je ko i otklanjao,sada jednoj ucevnoj nani koja zna sve i jako mi je pomogla sa jednom dovom..vjerujem joj!!

_____________________________

25.08.2010
Selina, pile moje malo

Tako ti je to, prijatelju znaj
danas ili sutra svemu dodje kraj
nema vise nade srce da je nadje
sve su moje druze, potonule ladje...
01.04+++29.04---- :(

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: vitre
28.8.2009 1:08:11   
Aminad
Vitre nemaju nikakve veze s takozvanim "otklanjavanjem".
Ne oslanjajte se na to da će vam godina biti bolja ili gora zbog toga što ste dali vitre ovome ili onome, što je neko otklanjao ili nije.
To što je neko učen i otklanja je izgovor onih osoba koje uzimaju vitr vjerovatno da bi se na neki način odužile za to što im je dato.
Moji roditelji su uvijek davali u džamiju a i pored toga opet su znali vrlo često poslati sadaku onima kojima je potrebna ali zekat i vitre su davali uvijek u džamiju.
Tako i MM i ja radimo.
Batterfly, ljubavi moja samo reci šta ti treba, vidim da me prozivaš, pardon dozivaš, nisam bila tu na vrijeme sorry ali odlično si se ti snašla!user posted image




_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu elkina_mala)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: vitre
28.8.2009 3:37:51   
stella
Mi vitre dajemo uvijek nekoj osobi za koju mislimo da joj je potrebno,nekad to bude neko iz familije,komsiluka,prijatelja...
ove godine se dvoumim:obicno vitre i zekijat dam istoj osobi,ove godine imam dvije osobe za koje znam da im treba...pa razmisljam jednoj vitre a drugoj zekijat.jer nemogu da "razvagam" kome je potrebnije
Za jednu znam da posti cijeli Ramazan (onoliko koliko zena moze),a za drugu neznam...

_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: vitre
28.8.2009 8:34:01   
Crvena
IZVORNA PORUKA: adissa_

IZVORNA PORUKA: neki

Ja otkako znam za sebe,nana je vazda govorila da se vitre trebaju otklanjati...Zato i pitam sve ovouser posted image
Hvala u svakom slucaju na odgovorima,a odlucila sam da ne zelim vise davati vitre u dzamiju,vec nekome drugome,kome je zaista potrebnouser posted image




pa ne mozes ti tek tako bilo kome dati,mora osoba znati uciti to,i biti osoba koja zivi po islamu

nije dovoljno samo da je osoba kojoj treba

user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.

(odgovor članu adissa_)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: vitre
28.8.2009 9:07:33   
mamina princeza
I ja nikad nisam cula za to otklanjavanje.
Moji roditelji su uglavnom davali u IZ i jos pored toga ponekad i nekoj sirotinji.
Pa tako radim ii ja
Mi dajemo 10 KM po osobi


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu Crvena)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *