|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
23.5.2008 11:37:21   
Anoniman
I mene interesuje kakve ste to nalaze radili poslije kiretaze? Ja sam imala spontani u februaru 2007. i od tad se jos nisam oporavila, psihicki posebno. Moja dr. mi je rekla da nema potrebe za dodatnim nalazima jer je to prirodna selekcija gdje tijelo samo odbacuje nesto sto nije zdravo, a da dodatni nalazi nece pokazati nista, odn tacan uzrok.

(odgovor članu mozda)
  Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
23.5.2008 16:52:01   
iva1974
draga ako zeliš iskreno mijenjaj ginekologa...

_____________________________

moj nick LAKY je zauzet
http://www.youtube.com/watch?v=3mgtlHayz7o

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
23.5.2008 16:56:03   
iva1974
vidi ovdje
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/05_spontani.asp
http://www.medicina.hr/clanci/spontani%20i%20ponavljani%20pobacaj.htm

UNAPRIJED SE ISPRIČAVAM NA DUGOM POSTU TEXT JE NAPISALA JEDNA FORUMASILA KOJA JE SVE PROŠLA
ABORTUS – DEFINICIJA - općenito označava gubitak produkata začeća prije 20tg tjedna gestacije(što odgovara fetalnoj težini od 500g),znači odnosi se na ranu fetalnu smrt.Porod između 20 i 37 tjedna gestacije smatra se prijevremenim porodom.

Može se podijeliti na -
spontani - - uzrokovan prirodnim uzrocima,oko 80% pojavljuje se u prvom trimestru i nastaje zbog fetalnih uzroka -
prijeteći (ab.imminens) - - svako krvarenje ili grčevi utrusa u prvih 20 tj.gestacije,cervikalni kanal je zatvoren,ako krvarenje i bolovi prestanu izgledi za zadržavanje trudnoće su dobri -
započeti(ab.incipiens) - - cerviks se skraćuje,unutarnje ušće više ili manje otvoreno -
neizbježni ili ab.u toku(ab. in tractu) - - nepodnošljiva bol ili krvarenje koje prijeti životu trudnice -
inkompletni - - ako je dio produkata začeća porođen ili ako su membrane rupturirane (kada je dio ovuluma izbačen iz uterusa a drugi dio zadržan najčešće je zadržana placenta njen dio ili dijelovi koriona). -
kompletni - ako su svi produkti začeća porođeni,uterus se kontrahirao na normalnu veličinu i cervix je zatvoren -
inducirani - učinjen zbog medicinskih razloga
terapijski - ako je učinjen da spasi život ili zdravlje trudnice
habitualni - pojava 3 ili više uzastopnih spontanih pobačaja i zahtjeva opširnu dijagnostiku
septički - - kada sadržaj uterusa postane inficiran prije za vrijeme ili nakon pobačaja
Anembrionalna trudnoća(eng.blighted ovum,vještičje jaje) - nastaje kad odumre embrioblast ali se umnažanje trofoblasta nastavi još neko vrijeme.UZV je karakterističan u materištu se vidi embrionalna vreća ali nema zametka.Uzrok su najčešće kromosomalne anomalijezametka,infekcije ili intoksikacije u najranijoj trudnoći
Missed abortion (zadržani pobačaj,a.retenus)je stanje smrti čeda prije 24tog tjedna gestacije kada mrtvi plod i trofoblast ostaju u uterusu.Ova definicija je promijenjena sa 28 tjedana na 24 tjedna 1992.godine.Krvarenje u korio-duodenalni prostor može dovesti do formiranja mole carneus.
traumatski - - (rijedak je uzrok jer je dijete dobro zaštićeno vodenim ovojem tako da do smrti fetusa dolazi jedino kod smanjene količine plodne vode,jer su tada češće abrupcije posteljice). -
Dijagnoza
anamnestički - - trudnica prestaje osjećati micanje čeda (nisu rijetki slučajevi da trudnica prestane osjećati micanje djeteta koje je živo ili da tvrdi da osjeća micanje djeteta koje je mrtvo)
prestanak kucajeva čedinjeg srca (slušalicama ili ultrazvučnom pretragom i fetalnom elektrokardiografijom.Vanjska registracija srčane akcije fetusa pomoću kardiotokografa nije 100% pouzdana iako su greške vrlo rijetke,tzv.unutarnja registracija pomoću elektrode koja je pričvršćena na predležeću čest fetusa sigurna je no može se primijeniti nakon prsnuća vodenjaka i prohodnosti cervikanog kanala.Sigurna dijagnoza može se utvrditi UZV pregledom na Dopplerovom principu snimanjem rada pretklijetki ili klijetki .
manji uterus nego odgovara amenoreji,tj.smanjena udaljenost fundus-simfiza i smanjeni opseg trbuha (kod dugotrajnije placentne insuficijencije obično postoji i nutritivna insuficijencija pa će fetus zaostati u rastu) i zatvoreni cervix
amnioskopski - - tamnozelena,a zbog primjesa krvi smeđe obojana plodna voda (fetus preterminalno izluči mekonij) – za sigurniju dijagnozu treba učiniti amniocentezu -
u plodnoj vodi raste koncentracija alfa-fetoproteina(AFP),kreatinin fosfokinaze(CPK) i laktoza dehidrogenaze(LDH),a u serumu majke AFP i LDH.Vrijednosti estriola i humanog placentnog laktogena(HPL) izrazito su niske
test trudnoće može biti ili pozitivan ili negativan – test na β HCG u serumu ili urinu postaje negativan ranije od očekivanog

EPIDEMIOLOGIJA FETALNE SMRTI
spontani pobačaj događa se u 50% žena prije nego ustanove da su trudne,kod ustanovljenih trudnoća učestalost je 10% obično u prvih 7-12 tjedana
rani gubitak trudnoće ustanovljeno je da se pojavljuje u najmanje 75% žena koje nastoje zatrudnjeti
perinatalna smrt u SAD je oko1%

ETIOLOGIJA FETALNE SMRTI
Smrt čeda u trudnoći može nastati iz najrazličitijih uzoka.U više od polovine mrtvorođene djece uzrok smrti je hipoksija koju mogu uzrokovati -
1.bolesti majke(gestoze,hipertenzija,bubrežne bolesti majke,diabetes mellitus)
2.krvarenja u trudnoći
3.stanja koja onemogućuju normalnu cirkulaciju kroz pupkovinu
4.abnormalnosti u porodu
5.fetalni hidrops nepoznate geneze
6.intrauterine infekcije

Patogeneza
Zbog promjena na placenti razvija se placentarna insuficijencija i fetalna hipoksija,zbog koje dolazi do anaerobne glikolize i naglog sniženja rezervi ugljikohidrata te metaboličke acidoze fetusa,inhibicije enzimskog sistema,fetalnog cirkulacijskog kolapsa i poremećaja u svim sistemima,koji dovode do šoka i smrti fetusa.

I MAJČINA PATOLOGIJA -
Prolongirana trudnoća
Diabetes mellitus
Infekcija
Hipertenzija
Preeklampsija
Hemoglobinopatija
Starija dob majke
Rh inkopatibilnost
Ruptura uterusa
Antifosfolipidni sindrom
Nasljedne trombofilije

II FETUSNA PATOLOGIJA -
Višeplodna trudnoća
Kongenitalne abnormalnosti
Genetičke abnormalnosti
Infekcije

III PLACENTNA PATOLOGIJA -
Problemi vezani za pupkovinu
Abrupcija
Prerana ruptura membrana

OSNOVNI UZROCI FETALNE SMRTI PREMA TRAJANJU GESTACIJE
PRVI TRIMESTAR - genetski
DRUGI TRIMESTAR - infekcije
TREĆI TRIMESTAR - komplikacije s pupkovinom

I FETALNA SMRT U PRVOM TRIMESTRU
- obično se period prvog trimestra definira od oplodnje do 13tog tjedna gestacije
najosjetljivije vrijeme razvoja ploda pa i visoka incidencija spontanog abortusa u tom periodu
iako majčina izloženost teratogenima i moguća imuna reakcija ploda su moguće najučestaliji uzrok spontanog abortusa u ovom periodu je kromosomalna abnormalnost
Kromosomalna abnormalnost - incidencija 30-60%
Učestalost kromosomalnih anomalija - najučestalije su autosomalne trisomije,najučestalija trisomija 16 sa 28% i trisomija 22 sa 14%
Genetske anomalije ne moraju utjecati samo na razvoj fetusa već i na razvoj placente - jedna nedavna studija pokazala je porast apoptoze i smanjenje stanične proliferacije u kromosomalno abnormalnih placenti u usporedbi sa uzorcima spontanih abortusa sa kromosomalno normalnim placentama što sugerira da genetske abnormalnosti mogu dovesti do promjena koje zahvaćaju razvoj i proliferaciju trofoblasta.

II FETALNA SMRT U DRUGOM I TREĆEM TRIMESTRU -
-brojni različiti uzroci ili kombinacija uzroka
akutni - abrupcija ili komplikacije sa pupčanom vrpcom
subakutni - infekcije ili uteroplacentarna insuficijencija
kronični - dugotrajna uteroplacentarna insuficijencija,diabetes ili imunološko odbacivanje
Najčešći uzroci -
INFEKCIJA - - intrauterine bakterijske infekcije značajan su rizik za fetus,ascedentne bakterijske infekcije(migriraju iz vagine preko cervixa do amnionske šupljine) dovode do okidanja citokinske kaskade što dovodi do fetalnog oštećenja i intrauterine fetalne smrti,osim bakterija novije studije spominju i Parvovirus B19 koji se nalazi u 50-70% odraslih i obično je asimptomatski u trudnoći je povezan sa nastankom fetalne anemije,fetalnog hidropsa i intrauterine smrti fetusa i spontanog pobačaja. -
DIABETES MELLITUS - perinatalna smrtnost plodova ovih majki bez posebne skrbi iznosi 30 do 50%.Patogeneza dijabetičke fetopatije tumači se hiperglikemijom majke koja dovodi do pojačanog prijelaza glukoze u fetus→majčin inzulin ne prelazi placebtnu membranu te u fetusu nastaje hiperglikemija koja uzrokuje hiperplaziju Langerhansovih otočiča pankreasa→↑ ponuda glukoze s reaktivnom hiperinzulinemijom u prisutnosti fetalnog hormona rasta uzrokuje ↑ glikogenezu i lipogenezu,tj.taloženje masti i glikogena
TEŽINA PRIJE TRUDNOĆE - studija iz 1998 pokazuje da nulipare sa indeksom tjelesne mase ≥25 prije trudnoće imaju učetvorostručen rizik fetalne smrti u usporedbi sa nuliparam sa indeksom≤ 20.
KOMPLIKACIJE S PUPKOVINOM - - sastav i mjesto insercije-marginalna i velamentozna uzrokuju fetalnu smrt -
PLACENTNE PATOLOGIJE - infekcije,smanjen protok kroz placentu,imunološke reakcije majčina imunološka sistema
NEOBJAŠNJENE FETELNE SMRTI - 12-15% ostaje nerazjašnjeno
_______________________________________________________________________________________________________

2. POSTUPAK KOD INDUCIRANOG POBACAJA
RAZLIKUJEMO RANI I KASNI POBACAJ

Najčešći razlog tzv. ranom spontanom pobačaju (pobačaj do 16. tjedna trudnoće) je teško oštećenje embrionalne/fetalne osnove bilo da se radi o kromosomalnom ili egzogenom (vanjskom) oštećenju. Kasni pobačaj je pobačaj koji se dešava između 16. i 28. tjedna trudnoće, najčešći razlozi ovome su malformacije maternice, miom, insuficijencija vrata maternice kao i infekcije. Rizik ponavljanog spontanog pobačaja nakon jednog spontanog pobačaja iznosi 24%, nakon dva spontana pobačaja 26% i nakon tri spontana pobačaja 36% (habitualni pobačaj).

Blighted ovum je oblik spontanog pobačaja kada se u gestacijskoj vrećici embrij uopće ne razvija.

Missed abortion je oblik spontanog pobačaja pri čemu odumrli fetus biva zadržan u maternici. Otkriva se ultrazvučnim pregledom pri čemu se nalaze zastoj rasta fetusa kao i odsustvo KČS - kucaja čedinjeg srca.

Znaci spontanog pobačaja su pojava krvarenja kao i bolova u donjem dijelu trbuha u trudnoći.

1. RANI POBACAJ ( najcesce do 14TT, ali u nekim literaturama pisu i do 16 TT)

nakon ustanovljenog misseda u 1 tromjesecju, lijcnik ce vas uputiti u najblizu zdrastvenu ustanovu na KIRETAŽU:
Kiretaža je invazivna dijagnostička i/ili terapijska metoda kojom se uz pomoć instrumenta odstrani sluznica maternice. Zahvat se uglavnom izvodi u lokalnoj i/ili općoj analgeziji uz pomoć kirete. Najčešća stanja kod kojih treba napraviti kiretažu su:

Evakuacija neželjene trudnoće (Abortus artefitialis)
Evakuacija preostalog tkiva iz maternice nakon nepotpuna pobačaja ili prijevremenog poroda.
Odstranjenje polipa sluznice maternice.
Dijagnostička kiretaža u žena kod kojih se sumnja na hiperplaziju endometrija kod nepravilnih krvarenja u perimenopauzi.
Dijagnostička kiretaža kod žena koje krvare u postmenopauzi.
Taj postupak se najčešće izvodi u kombiniranoj lokalno-sistemskoj analgeziji. Nakon zahvata u bolnici se ostaje dva, tri sata. Dobiveno tkivo šalje se na patohitološku analizu. Zahvat je kratak i jednostavan. U novije vrijeme umjesto kiretaže izvodi se histeroskopija, uz pomoć koje se pod optičkom kontrolom instrumenta uzima sumnjivo tkivo na patohistološku analizu. Unatoč tome, kiretaža je u rukama iskusna ginekologa i danas iznimno važan kako dijagnostički tako terapijski postupak u ginekologiji i opstetriciji.

nakon pobacaja u 1 tromjesecju lijecnik ce vam preporuciti mirovanje 7-10 dana + uzimanje antibiotika, te kontrolu nakon menstruacije gdje ce vam dalje predloziti pretrage (o njima cu posebno)

2. KASNI POBACAJ NAKON 14TT

nakon ustanovljenog misseda u 2 tromjesecju ginekolog ce vas uputiti u najblizu zdrastvenu ustanovu gdje ce vas uputiti na INDUCIRANI POBACAJ :

ja to zovem inducirani porod jer je postupak skoro isti, uz veeliku razliku, rođenja mrtve bebe user posted image
prvo cu vlastito iskustvo:
1. dan bolnice - napravit ce vam pretrage UZV, KKS, Krvna grupa (ukoliko je nemate), ßhcg...
ostavit ce vas nataste kako biste mogli dobiti anesteziju u slucaju komplikacija, vrlo vjerovatno ce i anesteziolog doci popricati s vama..
2. dan - pripremit ce vas ko za porod - brijanje klistir
i tada ce zapoceti s induciranjem poroda/pobacaja..
- u rodnicu ce vam stavljati gel kako bi se usce omeksalo i pocelo otvarati, gel se stavlja svaka 3 sata
- u međuvremenu ce vam poceti davati inekcije ili intravenozno flasu neceg slicno dripu kako bi zapoceli trudovi
ukoliko je dr. izbor inekcije onda cete ih dobivati svaka 3 sata, a flasa ce vam curiti do kraja poroda/pobacaja
- nuspojave su: povracanje, proljev,opca slabost, vrtoglavica, grcevi i jaki bolovi u zdjelici, krizima, svuda
- pregledavat ce vas svakih nekoliko sati da vide kako porod/pobacaj napreduje
- nazalost, citav taj postupak je vrlo spor i fizicki i psihicki iznimno naporan
- lagani trudovi ce vam trajati nekoliko sati 3-5 .. onda krecu sve jaci.. imate pravo traziti nesto protiv bolova!!!!
- ukoliko imate srece/veze ovaj prvi dio trudovi + gel + flasa ce se odvijati u vasoj sobi, međutim vrlo cesto ce vas smjestiti u rađaonu gdje cete slusati rađanje zdrave djece dok vi prolazite svoju agoniju..
zahtjevajte da vas odvoje!!!! trazite svoja prava!!! (sto je tesko u toj situaciji, ali mozda ce vas muz to moci)
trazite da vas muz bude s vama citavo vrijeme (ukoliko on to moze ili zeli) ako ne mozda mama ili netko blizak, jer vjerujte pomoc ce vam trebati..
- meni je vodenjak pukao nakon 15 sati trudova, da nije oni bi mi ga pukli
- tada je sve lrenulo puno brze i na kraju sam rodila nakon 18 sati trudova...
- sam porod/pobacaj se najcesce ipak izvodi u rađaoni, ali mene nisu stigli odvest gore..
- odveli su me gore kako bi izvadili posteljicu te napravili kiretazu
- za kiretazu imate pravo dobiti anesteziju.. vicite i borite se za istu, jer nakon citave muke ne treba vam kiretaza na zivo!!!
- nakon kiretaze ostavit ce vas neko vrijeme (sat - dva) u rađaoni kako bi kontrolirali krvarenje i eventualne komplikacije, te vam dali intravenozno nesto za stezanje maternice, glukozu ili sl..
- vase je pravo vidjeti dijete i mozete to traziti

< Poruku je uredio iva1974 -- 23.5.2008 16:58:26 >


_____________________________

moj nick LAKY je zauzet
http://www.youtube.com/watch?v=3mgtlHayz7o

(odgovor članu iva1974)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
23.5.2008 16:57:25   
iva1974
STO OCEKIVATI OD 1. PREGLEDA I STO PITATI DOKTORA??

- ginekolog ce obaviti pregled + pregled uzv (zatrazite ga, ukoliko ga nije predvidio kako bi provjerili da li je sve u redu)
- uzeti bris za nalaz PAPE i stupanj čistoće
- ukoliko vam nije jasan svakako ga pitajte da vam objasni PHD (patoloski nalaz ploda i posteljice),
sastavite si listu s pitanjima i pitajte!! To je vase pravo!!!
pitajte ga i zasto i kako i sto dalje i kad ponovo krenuti, kako si pomoci psihicki, sto kod nesanica, anemije???
pitajte ga SVE!!!!

moj savjet:
trazite da vam prekontrolira zeljezo, bas FE, a ne samo hemoglobin, jer postoji realna mogucnost da ste nakon zahvata i krvarenja anemicni, a od tuda i vrlo umorni, osjetljivi..

preoprucene pretrage:
ukoliko vam je to 1. pobacaj preporuka ce biti obaviti samo osnovne pretrage:
- CERVIKALNE BRISOVE
- kks, urin,urinokultura
- CRP
- hormoni 3-5 dc, te progesteron 21.dc

a u slucaju da ste imali 3 ili vise pobacaja prosirit ce tu listu, koja ce izgledati ovako nekako (nadopunim jos nakon pregleda):
1. OGTT -Dispanzer za dijabetes
2. TSH, PRL, Testosteron, FSH, LH od 2. do 5. dana ciklusa
3. Antikardiolipinska antitijela, LAC, antitrombin III, HbA1C
4. TORCH, Parvo B19, EBV, varicella virus
5. Cervikalni brisevi na: Klamidiju T., Ureaplazmu U., Mikoplazmu H., Aerobe, Anaerobe i Gljivice
6. Kariogram oboje supružnika
7. HLA tipizacija oboje supružnika
8. PAI-1, ACE, MTHFR, faktor V (Leiden), faktor II
9. Spermiogram


Pitajte doktora za savjet kako poraditi na jačanju imuniteta? Sto vam on preporuča?

moj savjet je ...kako vam je pao imunitet usljed fizickog i psihickog stresa pocnite raditi na sebi:
- ZDRAVO SE HRANITE
- UZIMAJTE SVE POTREBNJE LJEKOVE + VITAMINE I NESTO ZA JACANJE IMUNITETA
- BAVITE SE FIZIČKIM AKTIVNOSTIMA  

_____________________________

moj nick LAKY je zauzet
http://www.youtube.com/watch?v=3mgtlHayz7o

(odgovor članu iva1974)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
23.5.2008 17:44:50   
mamy Sabina
Ovo je bolna tema svim koji smo prosli to uzasno iskustvo.ja sam prosle godine krajem septembra imala spontani u 14-oj sedmici.iznenada,trudnoca je bila uredna bez problema.izgubila sam plodnu vodu odnosno nije je ostalo dovoljno da se moze nadomjesti.hospitalizirana sam ukljucen citotek oralno vaginalno i tzv drp u infuziji.boljelo me uzasno.....bol slicna porodjajnom.nakon sto sam izbacila moju bebu radili su  kiretazu.uzas,dr nervozan,nestrpljiv(kasnije su mi sestrw rekle da mu se zurilo gledati utakmicu)te mi je u toj zurbi ostvio komadic posteljice.odnosno nije dobro odradio kiretazu.narednih mjesec dana sam isla svaki dan i pila te citoteke koji izazivaju kontrakcije materice nebili to spontano izislo,al nije islo.opet mi je uradjena kiretaza.netrebam ni govoriti da sam bila totalno potonula:izgubim bebu,zatim mi se desi sve to.bila sam uvjerena da necu moci zatrudniti vise.evo me sad 8 mjeseci kasnije u 9-oj sedmici trudnoce.i da sada od starta idem u privatnu ordinaciju gdje dr naplati al zato ima uvijek vremena za mene....cuvajte se i hrabro naprijed

(odgovor članu iva1974)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
24.5.2008 15:58:09   
mozda
Cao Azra,
evo ja sam jucer bila kod svog ginekologa i ja cu sada obaviti slijedece: u srijedu mi vade krv gdje ce se pokazati da nisam pokupila neku infekciju od psa, macke itd., 17.06.08 cu dobiti patoloski nalaz ploda da se vidi zbog cega je doslo do pobacaja, 18.06.08 sam narucena kod geneticara i onda sa svim tim nalazima idem kod svog ginekologa gdje ce mi ona obaviti jos neke testove na klamidiju itd. I kada sve to odradim onda cu se pripremati za novu trudnocu  

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
24.5.2008 16:00:06   
mozda
Iva hvala ti na ovim informacijama

(odgovor članu iva1974)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
24.5.2008 16:17:33   
mozda
dobro si prosla. Meni je radjena kiretaza pod opstom anastezijom i jednu noc sam provela u bolnici
i sto se tice tog dijela proslo je ok. Sada cekam patoloski nalaz ploda da vidim zbog cega je doslo do spontanog.

(odgovor članu mamy Sabina)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
26.5.2008 12:17:38   
almic
ja sam radila kiretazu prije mjesec dana i meni su rekli da patoloski nalaz ne pokaze koji je uzrok spontanog.

Nalaz mi je gotov ali nikako do njega da dodjem jer  doktor kod kojeg trebam svaki put kad me naruci bude u sali ili pooradja  pa sam narucena  sad u cetvrtak ponovo. Javit cu sta mi je rekao

gdje si ti radila kiretazu ?

pozdrav i sretno !

(odgovor članu mozda)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
26.5.2008 12:24:15   
almic
mamy2  mozes li molim te reci gdje si radila kiretazu?

hvala

pozdrav

(odgovor članu mamy Sabina)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
26.5.2008 13:12:31   
mozda
cao Almic,

Ja sam radila kiretazu u Ceskoj, jer tu zivim. Meni je receno da se moze vidjeti iz patoloskog nalaza sto je sputavalo razvoj ploda. Obavicu i sve ostale pretrage jer ovdje je sve to besplatno pa bi bilo glupo da neodradim sve kako bi se pripremila za slijedecu trudnocu. Kada je tebi rekao doktor da mozes opet zatrudniti, kolika pauza mora biti te koliko da mirujes poslije kiretaze?
Sretno
Veliki pozdrav od mene

(odgovor članu almic)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
26.5.2008 13:52:13   
Anoniman
mamy2, iskreno mi je zao sto si sve to prosla. Kiretaza je sama po sebi grozan cin, a jos kad ti dr ne pomogne nimalo vec to prihvati kao neku rutinu, onda je zaista bolno. Ali hvala Bogu, sad cekas svoju malu bebicu, i ako nista, iz ruznog iskustva si izvukla pouku i nadam se da ce sad sve biti u najboljem redu! user posted image  user posted image

(odgovor članu mozda)
  Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
26.5.2008 15:44:49   
mozda
Cao Azra,
molim te mozes li mi reci jesi li ti pokusavala opet da zatrudnis poslije spontanog
ili treba jos da cekas. Ja sam kontala cekati 6 mjeseci pa neznam je li to dovoljno
Pozdrav i hrabro naprijed
Sto nas neunisti to nas ojaca



(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
27.5.2008 12:36:27   
almic
cao,

meni je moja doktorica rekla 3 mjeseca a doktor koji mi je radio kiretazu je rekao 6 je najbolje. Sad ne znam svi razlicito govore
mozda je ipak najbolje sacekati pola godine .

pozdrav

(odgovor članu mozda)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
27.5.2008 13:59:04   
mozda
da  i ja planiram sacekati pola godine a 3 mjeseca prije poceti piti folnu kiselinu.
Ma vidjeces bicemo mi mame akobogda slijedece godine

(odgovor članu almic)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
27.5.2008 14:07:58   
Anoniman
Ja mislim da sve to zavisi od osobe do osobe. Ja sam poslije kiretaze isla na UZ i dr je bila prezadovoljna kako se materica oporavila, tako da mi je rekla da sacekam dva ciklusa i da onda mogu da se bacim na posao. Svaki dr ti razlicito kaze, ima doktora koji kazu odmah da se pokusa, a neki da se saceka i po godinu. Vjerovatno je to individualno. A ko se ti osjecas dobro i ako su ti nalazi ok onda nema potrebe da cekas nego navali i obraduj nas sa jednim user posted image ! user posted image

(odgovor članu mozda)
  Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
27.5.2008 15:07:45   
mozda
ja tek idem na kontorlu 17tog tada cu znati vise, a doktorica koja mi je obavila kiretazu rekla mi je
da mogu pokusati odmah poslije prve menge, a vidjecu sta ce reci na kontroli ali ja mislim ipak napraviti pauzu barem 3 mjeseca. Mene nekako sada nije strah hocu li zatrudniti, jer sam uspijela nakon 2 mjeseca pokusavanja u meni je sada strah hoce li plod ostati. Kako god nikako da je covjek miran.
Pozdrav

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
31.5.2008 10:22:56   
mamabb
Evo mene opet...ne mogu vjerovati šta nas ima i baš mi je drago što sam otvorila temu a najviše zbog toga što mi je bilo potrebno da razgovaram sa nekim ko je to prošao.
Ništa, samo da vam javim da sam u 12-oj sedmici trudnoće i da sam bila kod ginekologa i da je sve uredu i kako treba da bude. Dobila sam sličicu sa UZ-a i osjećaj je ... nemam riječi... Cure samo polako i opušteno i vjerujte mi isplatiće se. Ne vrijedi razbijati glavu - bilo pa bilo, ne možemo mi tu ništa, teško jest ja to znam i sama sam prošla i nisam dobila konkretan odgovor zašto se desilo.
Hvala Bogu na novoj prilici i molim ga da sve bude kako treba.

(odgovor članu mozda)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
31.5.2008 12:00:47   
medena78
ni sam neznam sta da napisemna ovu temu...od mog spontanog proslo je 8 mjeseci a ja se i dalje osjecam isto kao i prvog dana... radili su me pod opstom anestezijom i nicega se ne sjecam jer sam spavala nisam ni kasnije imala nikakvih fizickih bolova pila sam Bactrim 7 dana 2x2 i neke male smedje tabletice koje vracaju maternicu na mjesto ali im se ne sjecam imena, cak ni od njih nisam imala bolove pa me je prijateljica pitala da nisam slucajno vanzemaljac jer ona ih je pila poslije porodjaja i kaze da je imala nesnosne bolove...
ja jos cekam na bebu i nadam se svaki mjesec i nista user posted image , ali DACE BOG, u NJeg se uzdam...
sad vadim nalaze i svako malo sam kod DR-a los mi je prolaktin, snimala sam i "tursko sedlo" i snimak mi je uredan sad sam narucena kod endokrinologa cekam njegovu "poresudu" i kad to zavrsim onda cu supruga na bolovanje i zakljucavam sva vrata i iskljucujem sve telefone i onda user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image mozda i bude user posted image ili user posted image user posted image

lijep pozdrav i cuvajte mi se!!!

(odgovor članu mamabb)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
31.5.2008 17:17:48   
mozda
Draga mamabb,

Bas mi je drago, cestitam ti. Sigurna sam da ce ti sve proci ok samo uzivaj u svojoj trudnoci. Ja planiram opet pokusati od oktobra. Nadam se da nece biti problema sto se tice zatrudnjivanja jer ovaj put smo poceli od februara i eto u aprilu sam ostala trudna, samo se nadam i vjerujem da ce plod ostati slijedeci put za razliku od ovog. U svakom slucaju optimisticna sam jer pesimisticna netrebam nikome pa ni sama sebi.
Molim te ako ti nije problem mozes li mi napisati nakon koliko vremena poslije spontanog si zatrudnila.
Velika pusa tebi i tvojoj bebici

(odgovor članu mamabb)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
3.6.2008 16:52:05   
mamabb
E,zdravo možda i hvala ti na čestitkama a što se tiče pauze nakon spontanog čekala sam da prođu dvije menstruacije iako mi je dr kazao da ja ako želim mogu odmah nakon prve ali mene nekako bilo strah i kad sam osjetila da sam spremna a ne samo organizam bacila se na posao i eto hvala Bogu - desilo se.
A da li je tebi dr kazao koliku pauzu da napraviš ili?
Prvi mjesec nisam ni obraćala pažnju, pravila sam se kao da se ništa ne dešava valjda iz straha da se ponovo ne  razočaram a kad više nisam mogla izdržati mučnine i povraćanja otišla po test da to potvrdim i tek prošle sedmice bila kod dr.
Samo opušteno i biće sve kako treba aBd
Pozz cure i držite se


_____________________________

04.12.2008.

(odgovor članu mozda)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
3.6.2008 17:08:14   
mamy Sabina
pozdrav za hrabrice.drage moje cure ako je nalaz dobar nakon kiretaze netreba cekati duze od 3 mj.sada idem u privtnu polikliniku kod dr senada sarica(ARBOR VITAE)On je i direktor ginekologije u mostaru.za sda je sve super i tako ce aBd ostati.uzimam folnu kiselinu ,dabroston 2x1 i duovit.dabroston se ne smije prestati naglo uzimati jer moze doci do krvarenja.za sedam dana cu poceti uzmati 1 dnevno jedno vrijeme a onda 1 svaki drugi dan.do 18 nedelje kad cu ga aBd prestati uzimati.kiretazu sam radila na ginekologiji u brankovcu to vam je ,,ljeva obala Mostara"dr redzic me radio a dr šuko vodio trudnocu.neznam......... ne bih voljela da ih vise vidim,mozda su nekome ok neznam.sve u svemu cure moje glavu gore spontani je grozan ,ali idemo dalje.svim nasim trudilicama od srca zelimuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu mamabb)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
3.6.2008 23:03:13   
malecka60
Iva1974, hvala na ovako opsirnom tekstu i informacijama koje mogu biti jako poucne.

(odgovor članu iva1974)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
23.6.2008 9:45:27   
marija i petra
curke i ja sam jedna od onih u nizu koje su imale spontani.Moj spontani je bio prije još malo pa 2 mjeseca.Zašto još uvijek nemam odgovor na to pitanje.Znam samo da su bili blizanci, i da se život nastavlja dalje i da hvala bogu moj anđelak petra je jedina utjeha .

(odgovor članu mozda)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Šta poslije spontanog pobačaja?!
26.6.2008 20:17:52   
majahodzic
ma nemamo mi pojma koliko je taj spontani,pogotovo u prvim trudnoćama čest,sve dok nam se ne desi.E onda hiljadu prica i skontaš da nisi sama.Nekako je to tema o kojoj se šuti,što me strašno nervira.Imala sam spontani u martu 2007 i bilo je grozno svaki naredni dan sve dok nisam,7 mjeseci poslije,ponovo zatrudnila.Sad je sve ok i imam još mjesec dana do moje bebe.Nisam nikad saznala razlog spontanog,ali neću sad ni da se zamaram time.Imam pametnijeg posla :)

(odgovor članu marija i petra)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *