|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
16.9.2009 14:07:38   
Amelaa RR
IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Pa dobro- i ako je drugo dijete to uradilo ja mislim da se nesto mora poduzeti...Saznati koje dijete (ili bar pokusati) zvati njegove roditelje na razgovor. Nasilje je nasilje...bez obzira koliko ko ima godina ne moze se opravdati udaranje i takve masnice. To je bar moje misljenje. Meni je malo cudno sto vaspitacice nisu ni pokusale saznati sta se desilo. Koliko sam shvatila nisu ni pitale djecu jesu li sta vidjela i sl..


user posted image user posted image user posted image user posted image naravno da treba ispitati i da cak i ako bude uradilo to drugo dijete da treba porazgovarati s tim djetetom i roditeljima, jer niko ne salje djete u vrtic da ga druga djeca udaraju ili sl. Ovo sto si ti gore napisala je
user posted image user posted image user posted image


_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
16.9.2009 14:12:55   
hanabanana
Vi mora da se šalite???
Koliko sam ja skontala bebari je 16 mjeseci.
Njena grupa broji djecu do dvije ( ili tri ) godine.
zar vi stvarno mislite da tu djecu možete pozvati na razgovor i pitati ih za razloge zbog kojih su nekoga gurnuli, udarili, oteli mu igračku??

user posted image

Nasilje je nasilje....ali dijete od 16 mjeseci i nasilje...o my God.

(odgovor članu Amelaa RR)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
16.9.2009 15:51:00   
archi
hanabanana, predpostavljam da su mislile na djecu iz veće grupe...ali u svakom slučaju dijete nikada ne može biti "krivo" to su samo djeca ali ono što men brine je šta su tete radile dok su se (AKO SU SE) djeca
tukla. Svi znamo da nemaju oči i na potiljku ali ipak da bi ostala ovakva modrica stisak mora biti jak a ko nebi vrisnuo da ga neko tako jako uštine....mislim, halo...

Danas sam bila na CUMU i sve više odbacujem mogućnost da je to uradilo dijete...

Na CUMU sam se doslovno rasplakala...
Primili su me i kada su vidjeli fotografije koje sam ponijela i rukicu sa još vidnim modricama doktor nije htjeo ništa da piše, rekao je da on nije sudski vještak...Tu sam se slomila. Znači da je on odmah pomislio da je ovo vrijedno suda? Nije mi rekao kao što sam se nadala: Ništa, gospođo, to su bične modrice od dječijeg štipanja...
Meni suze krenule, nisam ih mogla zaustaviti....

Ipak je doktor napisao svoje mišljenje i poslao me ortopedu kako bi imali još nečije mišljenje. 

Na ortopediji su bili izuzetni. Odmah su me primili i snimili  joj rukicu (htjeli su je snimiti iz predostrožnosti) i uredu je hvala Bogu. Doktor mi je rekao da je neobično da tako malo dijete ima tako dugo modrice i to može ukazati na dvije stvari: 
1. pregrub stisak (predpostavka je da je ruka odrasle osobe);
2. da Una ima preosjetljivo tkivo i da ponekad kod takvih osoba ostanu modrice i od blažih (bezazlenih) udara ili stiska.

Savjetovao me je da još uradim nalaze na hematologiji pa idem sutra...

HVALA VAM još jednom na savjetu da idem po stručno mišljenje, ne znam na šta će ovo izaći ali danas, iako nisam saznala dobre vijesti, ipak mi je nekako laknulo jer sad sve imam "crno na bijelo".

Tužba nam je zaista nešto zadnje što želimo...sve ćemo još dobro ispitati i pokupiti još mišljenje i nalaza, ali da znamo da je ovo neko od osoblja uradio svjesno, nasilno ju negdje vukao ili držao ne bi ni sekunde razmišljali, letili bi otkazi...Ali opet ima u nama nekakve glupe samilosti. Vjerujemo ili želimo da vjerujemo da ju je neka od teta nesvjesno stegnula ili da ju je neko dijete uštinulo...

Znam samo da od onog dana kada sam vidjela modrice na Uninoj rukici kao luda špijuniram po hodniku vrtića i zaista nisam mogla primjetiti da se i jedna teta i prema jednom djetetu nasilno ponaša.



_____________________________

Život je lijep!

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
16.9.2009 15:53:30   
acudesa
nema šanse da joj malo dijete ostavi modrice od stiska
a ti bi ranije primjetila da joj je tkivo osjetljivo na dodir

< Poruku je uredio acudesa -- 16.9.2009 15:54:47 >


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu archi)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
16.9.2009 16:02:25   
emma.L
Archi, divim se vašoj sabranosti.
Samo se nadam da će napokon netko nešto reći, jer kako reče acudesa, primijetila bi ti prije da joj je koža osjetljiva, ako ništa, nekad ste je pokušali uhvatiti da ne padne.
A ako se ispostavi da je teta kriva- ne može biti nesvjesno. Možda može svoje dijete hvatati tako jako nesvjesno, ali na poslu... user posted image
Joj, kako smo sretni da imamo nanu koja čuva Emu. A kad krene u vrtić, valjda će nešto znati i reći user posted image .
Meni je sad žao i Une, jer joj ne treba hodanje po doktorima i stresovi od pregleda kojekakvih- e to ne bih oprostila nikome.


_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
16.9.2009 19:44:57   
Chuchi
Citam sve ove postove, pa ne mogu nikako da ocjenim jesam li ja tu previse smirena, ili zaista nema toliko razloga da se dize hajka.
Hiljadu puta sam dovela djete iz vrtica sa modricama, masnicama, kada upitam kako se to desilo ne dobijem adekvatno objasnjenje, uglavnom
niko nista nije vidio. Ali znam pouzdano da nekad i nehotice djete zadobije modrice, masnice: jednom mi je stariji sin posao pasti i ja u onoj brzini
da ga uhvatim za misku da ne razbije nos ili glavu, a kasnije vidim ostala mu modrica na miski, a nisam mogla ni sanjati da ce ostati, ali opet sva sreca znam da sam ga ja uhvatila. Iako mi je bilo zao sto mu je ostala modrica, sigurna sam da ga nije boljelo, a niti sam ja to uradila namjerno.
Jednostavno je njegovo tkivo bilo malo osjetljivije pa mu je ostala modrica. Eto samo da kazem da ima i toga. Ali ne opravdavam ni tete u vrticima jer znam da se i one znaju ponasati kao monstrumi, a u ovom slucaju, ako je bilo i nesto slicno kao meni, pa trebala je ta teta reci sta se
desilo a ne ogradjivati se... ali u strahu ju je najlakse i uhvatiti u lazi!

_____________________________

Samo su tri muškarca u mom životu ;))

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
16.9.2009 22:00:43   
archi
acudesa iskreno nisam do sada toliko obraćala pažnju na modrice, ima ih kao i svako dijete, primjetila sam samo da joj izbiju jako brzo...

emma.L doktori i pregledi joj definitivno ne trebaju ali srećom barem nigdje nismo morali čekati.

chuchi to što se desilo sa tvojim sinom ja želim vjerovati da se tako nešto desilo sa Unom. I ona kao i svako dijete ima modrica, pada, udari se... i zbog takvih modrica se ni ja mnogo ne sekiram. Ne bih ni sada da to nije od ruke i da nisu oslikani prsti. Ne može čovjek da ne pomisli i na najgore, zar ne? Ljuti me to sto tete zbog straha nikada neće priznati tako nešto i ako se desilo.

_____________________________

Život je lijep!

(odgovor članu Chuchi)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
17.9.2009 8:39:20   
bebacha
Rzumijem da si ti zabrinuta al ja nebo bas toliku frku dizala oko toga.Meni je znala ostat modrica kad me Ajla malo jace uhvati a njoj je 18 mjesci.ja ne iskljucujem mogucnost da je to bila mozda teta al netreba bas odmah mislit na to.nekazem da treba to ostavit po strani,treba to istrazit do kraj.Neko je pisao da treba pozvat roditelj tog djeteta(ako se otkrije da je to djete uradilo)i bas se malo nasmijala.I ako mislite na djecu iz vece grupe opet mi je to malo nelogicno.nadam se da ce se to dobro zavrsit i da ce se na kraju otkrit da to ipak nije bila teta.Ako bude to uradilp drugo djete opet bas netreba dizat veliku paniku oko toga.Ja se slazem sa cinjenicom da mi ostavljamo djecu u vrticu da bi ona bila sigurna i da tete trebaju bas dibro pazit njih al treba malo mislit i drugacije.Mi kod kuce kad smo i kad pazimo samo na svoje djete cesto se zna desit da samo dok okrenemo glavu da je ono nesto razbilo ili uradilo nesto sto nije trebalo.zamislite onda kako je u vrticu kad njih recimo 2 moraju gledat na 10-tero djece.cesto se moze desit da se neka djece malo pocupaju ili slicno dok se one okrenu drugom djetetu ali to nikad nece prerast u nesto gore jer ce one pdma reagovat.znam da ce me mnoge osudit zbog ovog ali to je moje misljenje.ja kad Ajlu ostavim u vrticu ocekujem da ce ona bit sigurna,da nece bit gladna ili zedna ali ne ocekujem da neko gleda na nju bas svaku sekundu jer znam da je to nemoguce.uostalim ni ja negledam bas stalno kad je kod kuce.malo sam skrenula s teme ali sam morala ovo napisat.

_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu archi)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
17.9.2009 8:56:34   
Anoniman
Ja sam malo razmisljala (a to rijetko kada urodi plodomuser posted image )..

Ovako, ako je stvarno neka teta to uradila sigurno nije jedino tvom djetetu. Sta zelim reci, ako je teta gruba vjerovatno nije prvi put da se tako nesto desilo, prema tome ja bih "sazvala" sastanak roditelja, objasnila o cemu se radi (pri tome ostala rezervisana) znaci ne optuzujuci nikog i ne namecuci svoja razmisljanja kako i zasto se tako nesto moglo desiti.Vec cisto obavijestiti roditelje (ili pustiti mahalu da radi) tj. nekoj od majki/oceva ispricati (mozda je to najbolje) pa vidjeti kako ce se stvari odvijati...tj. hoce li se jos ko javiti s slicnom pricom

(odgovor članu bebacha)
  Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
17.9.2009 12:59:40   
Swatkish
IZVORNA PORUKA: dadada

Ja sam malo razmisljala (a to rijetko kada urodi plodomuser posted image )..

   user posted image   user posted image   user posted image
Pa vidis da je urodilo nekim plodom user posted image   user posted image   user posted image


U jednu ruku se i slazem sa bebachom, nisu tete u stanju pratiti sve zivo...
Ali, u drugu ruku, i mame tj.roditelji treba djetetu da kazu kako se ponasa... Ako se slazete sa onim 'Odgoj iz kuce polazi'  (ovo se,naravno,odnosi na malo vecu djecu, i ako je medju njima doslo do nekog koskanja)...

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
17.9.2009 13:03:08   
HanaBana
archi bas mi je zao malene...o kojem se vrticu radi? U starom Haninom frticu sam primijetila da vaspitacice hvataju djecu za ruku jako grupo kada ih vode iz jedne sobe u drugu. I rekla sma ih da hana mrzi kada je neko tako drzi i da joj samo treba objasniti. Ne bih bas rekla da je u pitanju djeije koskanje i ne mogu prihvatiti to da je ok da dijete zadobija modrice u rticu. Hanci je jucer povrijedila ruku u vrticu i pravo sam razocarana iako se radi o privatnom vrticu na super glasu. Jednostavno tim tetama nekada prekimi pa ne vode dovoljno racuna o djeci ili svoje frustracije iskihivaju na majim pacicima.
DRzim ti fige da to izvuces na cistac i saznas ko je kriv za takvo nesto, a ako se dokaze da je vaspitacica ja bizh je tuzila i nju i vrtic...

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu Swatkish)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
17.9.2009 13:58:28   
Amrino
Ja sam bas htjela da napisem nesto slicno kao Chuchi- ali kod mene je obrnuto. Tako sam i ja jednom svog Hamzu zgrabila za ruku jer sam mislila da ce pasti sa stolice da sam bukvalno pomislila da sam mu slomila ruku. Cijeli dan sam poslije toga gledala rukicu- ali nije bilo nista. E sad...nije svacija koza podjednako osjetljiva. Znaci- da mom Hmzi ostane oslikano 5 prstiju- trebalo bi ga BAS jako stisnuti.
Druga stvar- mozda sam ja sto se toga tice- malo jos uvijek osjetljiva jer mi se takve situacije nisu desavale...ali ne opravdavam udaranje ni pod razno. Kada se moje dijete igra s drugom djecom ne dam mu da udara drugu djecu ili da im otima igracke- a ako vidim da drugi roditelji ne reaguju ako njihovo dijete radi te stvari- jednostavno ih izbjegavam.
Znam da je obradniste druga prica i da tu vaze druga pravila- i bas zbog toga ne zelim upisati tamo dijete prije trece godine tj. prije nego sto mi moze ispricati sat mu se desilo...ali mi je opet nepojmljivo da se takvo ponasanje medju djecom dopusta...user posted image . Zar vaspitacice stvarno ne reaguju ako se djeca tuku, otimaju, ujedaju, grebu...? Znam da je mala od moje prijateljice ujela drugo dijete- pa da je ova isla roditeljima da se izvinjava i to mi je nekako ok...Jer mi smo ti, kao i vaspitacice- koji djecu trebamo uciti kako se trebaju tj. ne trebaju ponasati...
Jel ja sad treba da naucim dijete da se tuce prije nego sto ga posaljem u obdaniste? Bas ste me zabrinule...user posted image .


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
18.9.2009 13:27:43   
archi
Koliko vi vodite računa o modricama kod svog djeteta?

Juče sam po savjetu ortopeda bile kod naše pedijaterice (DA BAREM ODOH RANIJE!) i ona me je potpuno razuvjerila da se radi o nasilnom i namjernom činu. Ona mi je objasnila da tete ukoliko na djetetu primjete modricu moraju je prijaviti pa samim time ako znaju da su je mogle napraviti, one ju same prijave i na taj način se ograde. Ni jedna nije luda da modricu ne prijavi jer to je nešto što roditelj može primjetiti. Teta ako je nemarna može dijete ne nahraniti, može ne presvuči, ne dati djetetu cucu tj. sve ono što roditelj ne može primjetiti ali ni jedna nije tako glupa da bi djetetu nanijela svjesno ozlijdu.

Saznala sam i sljedeće...Una ima osjetljivije tkivo i ne mora značiti da su te modrice nastale isti dan. ako i jesu onda je teta nesvjesno stegnula rukicu a Una je bila u dugim rukavima i teta nije mogla ni vidjeti ako je ostalo crveno. Može biti da sam ju čak i ja ili MM stisnuli za rukicu da ne padne nekoliko dana prije čak i da ona taj stisak nije ni osjetila (kao kada se neko od nas udari a ne skonta to sve dok ne vidi modricu) a zbog osjetljivosti tkiva podliv se vidi tek par dana poslije i sporije prolazi. Taj stisak iste jačine kod neke djece se nebi ni primjetio. Plus Una ima i svijetlu kožu pa je efekat stiska još jači.

Mislim da bi ova moja priča mogla poslužiti kao lekcija onima koji bi odmah dizali tužbe. Ipak se trebaju sagledati sve strane prije nego nekoga optužimo i dignemo frku.

Ono što mene sada brine su nalazi sa hematologije...
Učestala pojava hematoma (modrica) i njihovo dugo zadržavanje kod male djece mogu biti posljedica malokrvnosti.

Zato vas pitam koliko vodite pažnju o modricama...ja do sada vrlo malo i evo dokle me je dovelouser posted image

_____________________________

Život je lijep!

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Modrice na djetetu koje ide u vrtic
19.9.2009 16:46:42   
Lulu_

IZVORNA PORUKA: archi

Naša Una ima 16 mj. U vrtić sam ju  vodila na adaptaciju dvije sedmice. Juče je prvi put bila na spavanju, teta mi je rekla da je bila dobra, lijepo je jela, malo spavala a kada mi ju je dovela na vrata bila je malo uplakana (manje nego obično). Međutim kada sam ju kući presvlačila na desnoj rukici sam primjetila modrice od prstiju. Bukvalno su ostali tragovi od pet prsiju ispod lakta. Modrica izgleda kao da ju je neko naglo povukao ili stegnuo iz nekog razloga. Ne znam sta bi Una mogla uraditi da ju neko tako jako stegne? Naravno, trnci su me prošli. Kada je zaspala muž i ja smo rukicu fotografisali ali nismo znali kako reagovati dalje. Htjeli smo dignuti frku a onda smo jutros razmislili bistrije glave i odlučili prvo se raspitati šta je bilo. Unu sam odvela u vrtić i dvije tete koje su zadužene za nju sam pitala šta se to juče desilo i pokazala im modrice. Hm...kao i što sam mislila rekle su da nisu to juče primjetile i potpuno su se ogradile. E sad: da bi se ovakava modrica napravila morao je neko biti izuzetno grub, Una bi morala plakati, tj. vrištati...kako one to nisu primjetile kada su njih dvije a djece 14? Da li ju je naka od njih naglo povukla pa neće da priznaju? ....Ludim od brige. Ne znam kako dalje reagovati a da Una bude Ok. Da li da prijavljujem slučaj pedagogu i direktoru vrtića? Razmišljam i o premještaju ali onda opet pomislim možda je bilo nekakvo koškanje između djece a tete to zaista nisu primjetile (Bože moj -svi mi griješimo!)

Ima li neko slično iskustvo, ima li neko bilo kakav  savjet?

brrrrrrrrrr...draga moja strasnoooouser posted image
ja nisam imala ni slicno iskustvo.naomihna teta je za sve moguce pohvale...
ali ako su to takve modrice (hajd nam postavi sliku kad si vec slkikala)onda ju je morala stisnuti neka odrasla osoba a ne beba,jer nema dovoljno snage-barem ja tako mislim

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu archi)
Neposredna veza do poruke: 39
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *