|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
14.10.2009 14:43:24   
tweety
Evo jedna mama sa malo starijim djetetom.Moj sin je počeo imati problema prošle godine tj. kad mu je bilo 3 godine.Sad ima 4 godine i 3mj.Na početku smo mislili da je to sve prolazno,govorili su da je razvojno mucanje.Živi 300 na sat,sve bih da izgovori na brzinu i tu se spetlja.Te godine je krenuo i u vrtić,rodila mu se sestra.Toliko uzbuđenja a on sve na brzinu da ispriča/kaže.
Ima već mjesec ipol da smo počeli ići kod logopeda.Ona je ukazala na problem disanja tj. on nepravilno diše kad treba izgovoriti (pokušajte vi izdahnuti pa početi rečenicu user posted image ) Kod njega je vrlo često ono odugovlačenje riječi,kao što je neko spomenuo Eeeeeeeevo ,haaaaaaaajmo,više se radi o samoglasnicima.Radimo vježbe koje nam ona pokaže,rečeno je da kućna atmosfera mora biti opuštena,da kad se njemu obraćamo moramo pričati polako,kad nastane problem nipošto ispravljati ili govoriti polako,nego se može ponoviti rečenica koju je on nepravilno izgovorio.
Trebao bih po pravilu svaku rečenicu da počne stim da udahne na nos.


_____________________________

Prince `05
Princess `08

Ente kalbii, ente kullun fii hajatii..."Moje si srce, sve si u zivotu mom..."

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
14.10.2009 20:40:08   
Aki Sa
Draga Lilic, jel moze preporuka kojem logopedu vodite djete. Naime moj stariji sin ( 5 god) jos uvijek ne izgovara slovo r imali smo jednu mladju logopedicu sa kojom smo radili par mjeseci ali nikakvog napretka nije bilo.
Sad me vec pocinje hvatati strah jer vidim da nece samo od sebe poceti, a nikakvih fizickih prepreka nema

Unaprijed hvala

_____________________________

Mali princ Kian stigao 01.09.09
Veliki princ Nur 19.09.04

(odgovor članu tweety)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
15.10.2009 12:51:07   
lilix
ja malo vodim kod Jelenke Knol, u Vrazovoj, ali mislim da ona sada ide u penziju, evo ti broj pa možeš nazvati 252 434

_____________________________

08.02.2007.
23.04.2010.
mama rodila svoje kolačiće

(odgovor članu Aki Sa)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
30.11.2009 15:44:53   
lanugo
Na stranici www.mucanje.info imate dosta informacija o mucanju.

pozdrav

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
26.1.2010 18:24:41   
lingua
www.logopedica.ba

(odgovor članu lanugo)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
12.3.2010 14:19:21   
mišur
Evo i nas na ovoj temiuser posted image

Evo zadnjih 15-ak dana Luka je primjetno počeo zamuckivati...Na riječima koje je prije bez problema izgovarao, sad zastane i zna ponoviti prvi slog i po 10-15 puta...Npr.mamammammamammammaa mama daj mi.
Znači, ne radi se o novim riječima koje tek uči, već samo o riječima koje je već ranije upotrebljavao.
I primjetila sam sam da se u tim momentima, kad "zapne" na nekoj riječi jako muči, da mu to smeta...

Ovo je počelo sljedeći dan nakon odlaska na vakcinu. Nije primio bocu, već je popio, ali je toliko plakao čim smo ušli kod dr...Da li ovaj stres ima veze sa ovim ili ne, nemam pojma, ali eto tako se potrefilo.

Prije par mjeseci je imao jednu ovakvu fazu mucanja, koja je trajala samo par dana i nakon toga je nastavio normalno pričati. Ali nije bilo ni blizu ovako često i primjetno...
Ja sam tada malo čačkala po netu i vidjela kako se treba ponašati u ovom slučaju, tako da to i sada samoinicijativno radimo.

-Nikada ga ne prekidam, već sačekam da završi, a nakon toga polako ponovim ono što je rekao.
-Nijednim gestom ne pokazujem da primjećujem da ima probleme da nešto izgovori ili da ga teško razumijem
- Nipošto ne govorim da priča sporije, da govori polako...
-Uputila sam najbližu rodbinu i prijatelje, pa kad smo u gostima, i oni se isto ponašaju...

Znam da su to razvojne faze u govoru, i da se najčešće javljaju kod djece u uzrastu od 2-5godina, da najčešće prođu...Ali, roditelj je roditelj i kako se ne brinuti???
Nisam za opciju da ga odmah vodimo logopedu, jer se inače jako boji dr, pa mislim da ćemo samo pogoršati problem. Naravno, ako stanje potraje ili se pogorša, idemo dr.
Sad za sad ćemo pokušati sami...

lilix, nigdje nisam pričitala o ovom savjetu tvog logopeda da se gledanje TV smanji na minimum....user posted image user posted image user posted image
Jasno mi je da TV inače nije pretjerano poželjan u njihovom uzrastu, ali me zanima kakve konkretne veze ima sa mucanjem?user posted image

(odgovor članu lingua)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
12.3.2010 15:05:39   
acudesa
Za dijete koje se razvija, veoma je važno poticati što raznovrsnije aktivnosti da bi njegov napredak bio što optimalniji: znači gledanje TV ne traži skoro nikakvu dječiju aktivnost osim posmatranja, gledanja...pasivnost u ponašanju ne znači da će negativno djelovati, ali pozitivno zasigurno neće . Iako se naizgled čini nepovezano, ali kompletan razvoj ne možemo gledati sa pojedinačnih aspekata (samo-razvoj govora, samo-zaključivanje, samo-socijalizacija,.....) sve je to veoma povezano...

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
12.3.2010 18:41:11   
tweety
I mene je logoped savjetovao da se tv smanji na minimum,ako baš želi da gleda onda da to ne budu crtići gdje je puno blještila,gdje se radnje obavljaju ubrzano.Ja joj rekla kako moj sin voli Tom&Jerry,pa mi je i za to rekla da nije baš prikladno iz razloga što je sve na brzinu,nema govora.Najbolje su bajke.

_____________________________

Prince `05
Princess `08

Ente kalbii, ente kullun fii hajatii..."Moje si srce, sve si u zivotu mom..."

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
12.3.2010 19:03:44   
lilix
mišur sad evo vidjeh ovaj tvoj post
nas je logoped tako savjetovao, pa smo mu mi TV u tom periodu sveli na minimum, preporučila nam je da mu što više čitamo i to slikovnice koje imaju mnoštvo ilustracija, tj. ne moramo mu čitati tekst nego mi izmišljati priču ono iz glave prema tim slikama, a onda njega pustiti da on nama, naravno kad želi, ispriča priču; zatim u igru uključiti što više slagalice one drvene koje su za uzrast do 3 godine
pred djetetom nipošto spominjati riječ mucanje, na to upozoriti i sve koji su u kontaktu s djetetom
koliko se ja sada mogu sjetiti, ečeno nam je da se pokušamo s njim vratiti na neki osnovni govor, ne uvoditi nove riječi, pjevati mu dosta neke dječije pjesmice; one kratke koje se rimuju

mi smo išli logopedu, isto tako smo otišli kao samo jednom s namjerom da nas posavjetuje kako da se postavimo, al Benji se svidjelo pravo pa smo nastavili ići, ne znam kako radi logoped kojem bi vi pripadali, ali ova naša teta je opremila svoju ordinaciju kao neku dječiju igraonu i ona sama nije bila u mantilu; u ordinaciji je bilo uvijek 3-4 djece i ona je radila s njima kroz igru

uglavnom objasnila nam je da je kod Benje bio problem taj što je imao preširok riječnik, tada je govorio dosta riječi i na engleskom i njemačkom( a to je sam naučio preko TV gledajući crtane- a mi mu još objašnjavali i pomagali), a govorni aparat kao za njegov uzrast nije toliko razvije_ bukvalno nam je ovako rekla "zamislite lijevak, njegov fond riječi jednak je onom gore širokom krugu, a govorni aparat onom uskom- i on bi sad želio odjednom da kaže dosta toga, a nije u mogućnosti i to dovodi do mucanja, tj ponavljanja riječi

vidim iz tvog posta da vi s njim ispravno radite, mi smo Benija bili počli ispravljati i samo mu to pogoršali; ulavnom kad smo došli do informacija kako da se postavimo prema njemu on je za manje od mjesec dana ponovo počeo normalno da priča; s tim da nas je doktorica upozorila da neki stres ponovo može da mu vrati to, ali opet se ispravno postaviti prema njemu i to je prolazno

nadam se da ćete brzo da riješite taj problem user posted image , bar prije nego dođe bebica u kuću

još nešto, rečeno nam je da se taj problem javlja daleko češće kod dječaka, i da kod njih "oporavak" duže traje nego kod djevojčica


_____________________________

08.02.2007.
23.04.2010.
mama rodila svoje kolačiće

(odgovor članu tweety)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
18.3.2010 13:34:39   
mišur
Lilix,

hvala ti na odgovoru...Evo i ja tek sad vidjeh tvoj post, jer danima nisam mogla otvoriti RR...

Luka malo bolje priča ovih dana, ne zamuckuje često kao prije, ali još ponekad ne može da izgovori neku riječ. I primjetila sam da je stanje najgore čim ustane, a recimo popodne uopšte ne zamuckuje.user posted image
Iskreno se nadam da će proći kao i prvi put kad se desilo, mada je tada bilo puno manjeg obima nego sada.
Pribojavam se samo posjete očnom ljekaru zbog njegovih trepuška za nekih 10-ak dana...
Inače se dr boji, a još i ovo mucanje...I na sve to stiže i beba, i taj šok za njega...
Ali, kako vidim vaš logoped vam je rekao da neki stres opet može da povrati stanje mucanja,ali je najbitnije da je to prolazno...

Tv smo smanjili na minimum, koliko moramo..Sva sreća što je lijepo vrijeme pa smo često napolju, tako da nam i ne nedostaje...

Ja mislim da je i kod Luke problem tog preširokog fonda riječi, koji njegov govorni aparat ne može podržati. Jer on je jako rano počeo i pričati i slagati rečenice, daleko ispred svojih vršnjaka, bar onih sa kojima smo u kontaktu. I uvijek su se svi roditelji čudili kako dobro i puno priča za svoj uzrast, kad bi ga čuli.

Vidim da si napisala da je Benjo poslije mjesec dana opet počeo normalno da priča...
Kakvo je sada stanje? Je li mu se ikada vratilo mucanje?

(odgovor članu lilix)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
18.3.2010 14:23:01   
jasmina_mm
Joj drage moje i moj sin ima 2,5 godine i uopste ne prica mnogo. Neke osnovne rijeci govori i to je to. On zna svoje ime al ne zeli da kaze Benjo nego kaze ja jer mu je to lakse, zna reci tuta al nece jer mu je lakse ssssss(to znaci da hoce da piski). Poceo je sastavljati recenice tipa "daj mama jos" ili "amo gore", "nano gdje deka" itd. Ja zaista ne znam da li je to lijenost ili nesto drugo.....
Kada vidim djecu njegovog uzrasta kako pricaju (djecake) bas se uplasim....


_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
18.3.2010 14:37:20   
M kao Mama
Drage moje, nemoj te se brinuti, a pogotovo Vaše dijete upoređivati sa nekim drugim djetetom, da li sebe upoređujete sa nekom drugim ženo i ako to radite, sigurno se nekada ljutite i bude Vam krivo, znači svako dijete je jedinka za sebe. Kako mogu vidjeti ovdje se zaista radi o ljenosti djece, znači sve im je na pladnju, zašto da se muće ili opet o prepametnoj djeci, lijepo je neko to dočarao sa ljevkom.

Moja L istro tako dugo nije htjela da propriča, sem onoga što joj treba. I ja sam se bila prepala, ali kada je propričala, sve je nadoknadila. Sada sa 3. godine. vjerujte zna više i nego što treba, sve je zanima, večinom što ne treba, tako da ja skoro svaku noć je po nekoliko puta pitam gdje se gasi.

Bitno je da djeca pričaju, pa bilo koliko, nemoj te ih forsirati ni na šta, jer niko ne voli forsiranje.

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
18.3.2010 15:44:09   
lilix
mišur moguće je da se je on preplašio doktora, a moguće je da je na njega dosta uticalo i to što je počeo da spava sam u sobi, koliko sam mogla da upratim nekako smo u isto vrijeme odvojile djecu od nas; meni Benjo više nije hvala Bogu mucao, ali kako sam ga prebacila u sobu par puta se upiškio naveče u krevet i onda došao kod nas je je njegov krevetić mokar, a ranije se nikad naveče nije piškio user posted image
a i kod Luke je vjerovatno isti problem kao i kod mog Benija, čini mi se da je on sa godinu i po već sve riječi znao i uveliko slagao rečenice, a odmah zatim su uslijedila pitanja šta, kako tako da pretpostavljam da je to dovelo do mucanja
jasmina mislim da nema potrebe da se brineš, tvoj mali se samo malo polijen što se tiče pričanja, bitno je da  priča, što kaže mama alma ne treba djecu upoređivati, neka djeca neke stvari savladaju renije, neka kasnije


_____________________________

08.02.2007.
23.04.2010.
mama rodila svoje kolačiće

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
18.3.2010 17:11:43   
jasmina_mm
hvala vam na odgovorima drage moje, on je jako pametan i zna mnogo toga, zna i deset_ak slova i voli da uci slova, a i sve razumije sta mu se kaze pa znam da nije prblem sa mozgom hB. A sada kad pogledam unazad kasno je propuzao i prohodao, kasno i zubice dobio. Uopste nije uporan i radije nece ni reci nego da se zamara da pokusava izgovoriti...
Valjda ce brzo proci i pocet ce pricati vise...


_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu lilix)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
19.3.2010 21:53:46   
mišur
Jasmina,

nemoj se brinuti, sigurno je ljenost u pitanju. Važno je da ti vidiš da on sve razumije i da je u svim drugim aspektima u skladu sa svojim uzrastom, a vremenom će i propričati.
Kad propriča, pitaćeš se gdje se gasi, što kaže mama alma.
Moja mama kaže da brat do pune 2 g. nije nijednu riječ rekao, a onda je odjednom cijelu rečenici sastavio. Jednostavno je bio lijen!

Lilix,

baš mi mama neki dan kaže da mu je možda neka vrsta stresa bila i prebacivanje u drugu sobu, mada ja to sebi nikako ne mogu priznati. On je tako lako prešao u svoju sobicu i bio oduševljen njome, da sam ja mislila da baš imamo sreće. Ali ko će na kraju zanti šta je u njihovim malim glavicama i šta i kako proživljavaju.
Rekla sam ti da je sad stanje sa mucanjem puuuuuuuno bolje, hB dragom...Samo ponekad zamuckuje i ne ponavlja toliko slogova kao ranije! Raduje me što vidim da ga prolazi, mada se već brinem od novog pregleda kod dr...
On tako histerično reaguje na dr, kao da je samo kod dr išao. Čim ih vidi, počinje vriska, i ništa ga ne može umiriti.
Još sad trebamo raditi mikroskopski pregled oka, pa samo zamišljam kako će mu jadničku bitiuser posted image

Nadam se da se neće stanje pogoršati, a ako bude, onda bar znam od čega je...

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
10.6.2010 14:29:42   
acudesa
prenos postaova sa srodne teme "Problemi sa izgovorom"
IZVORNA PORUKA: brzamala

Drage moje, ne znam jesam li temu otvorila na pravom mjestu, pa se unaprijed izvinjavam moderatorima, i iako nije dijete sa posebnim potrebama ipak je problem. Treba mi savjet i informacija za prijateljicu. Mali joj ima četiri i po godine a skoro ništa ne zna pričati. Izgovori neke kratke riječi ali opet na način razumljiv samo majci tj. mojoj prijateljici. Nema šanse da sastavi rečenicu, ni najjednostavniju. Ja mislim da bi dijete sa toliko godina ipak trebalo bolje da govori, i da mu to može kasnije predstavljati problem, jer jedino što se od njega može čuti je neko mumljanje i te kratke riječi tipa: jeste, da, ne, nemoj, daj....i opet ponavljam da ni njih ispravno ne izgovori.
Ona se nije oko toga zabrinjavala sve do nedavno kad je vidjela koliko zaostaje za svojim vršnjacima, i vodila ga je na Koševo, međutim, svi termini su popunjeni narednih šest mjeseci. Mene sada zanima da li neko od forumašica zna gdje se i kome može obratiti? Nekom logopedu, psihologu...? I ako imate neki savjet voljela bih čuti vaše mišljenej jer imate iskustvo sa djecom, a ja kako nemam djecu ne znam šta bih joj savjetovala, osim što mislim da to nije normalno za dijete od četiri i po godine. Možda griješim.


IZVORNA PORUKA: noai

Od srca preporučujem Centar za slušnu i govornu rehabilitaciju u Asima Ferhatovića, mi smo išli kod Hidajete i super je. Moj sin je imao problema sa "šuškanjem" odnosno  izgovorom csz i čžš i ali je to super riješio. Isto su nam svi govorili da se bezveze maltretiramo da će to proći samo od sebe, ali mi smo jednostavno htjeli biti sigurni i nikako nismo željeli da dođe u situaciju da ga zadirkuju zbog toga. Svi znamo kako djeca znaju biti okrutna. Njemu je sada skoro pa ' godina a tamo smo krenuli sa 4 i pol. Oni to sve super odrade kroz igru, tako da je i mališa bio zadovoljan.


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
6.8.2010 10:24:53   
acudesa
Mucanje i zapinjanja u govoru
Autor: Ilona Posokhova, prof. logoped
Što je mucanje?
Vjerojatno je teško naći osobu koja se nikada u životu nije srela s osobom koja muca, bilo to dijete ili odrasli čovjek. Mucanje je u cijelom svijetu prilično prošireni poremećaj tečnosti, tempa i ritma govora koji se ispoljava u nevoljnim grčevima mišića govornih organa – usana, jezika, mekog nepca, glasnica, dijafragme, a ponekad ga (kod jakog mucanja) prate grčevi mišića lica i nevoljni pokreti tijela (ruku, ramena, cijelog trupa). Grčevi izazivaju nevoljan prekid tečnosti govornoga procesa - višekratno ponavljanje ili napeto izgovaranje slogova i glasova, prisilne stanke između te usred riječi, iznenadni prekid govora i različite kombinacije tih simptoma. Statistički podaci izvještavaju da 1 posto svih odraslih osoba i 2-3 posto djece muca. Najprošireniji oblik tog teškog poremećaja govora je takozvano "razvojno mucanje", odnosno mucanje koje se pojavljuje u ranom djetinjstvu.
Mucanje je najsloženiji i najdugotrajniji poremećaj. Iako je poznat od antičkih vremena Hipokrata i Aristotela, njegova priroda još nije potpuno spoznata. Grčevi mišića koji prekidaju proces komunikacije su tek vanjski simptom mucanja, tek vršak golema ledenog brijega koji je većim dijelom skriven u dubini psihe i tijela.

Uzroci mucanja: "pogodno tlo" i "okidači"
Roditelji ponekad smatraju da se mucanje u njihova djeteta pojavilo iznenada, zato što se dijete preplašilo psa, ili se razvilo postupno "samo od sebe" bez nekog određenog uzroka. U stvarnosti, mucanje se nikada ne pojavljuje "samo od sebe" ili zbog šoka, iako se tako može učiniti na prvi pogled. Kad zamislimo problem mucanja kao golemi ledeni brijeg, razumijemo da se ne može stvoriti u trenutku. Temelj ledenjaka se stvara tijekom dugog vremena dok je to što se može pojaviti iznenada, samo vršak, vanjski simptom govornih grčeva.
Postoje dvije skupine uzročnika mucanja: predispozicijski ("tlo") i proizvodni ("okidači").
Predispozicijski uzroci mucanja određuju sklonost djeteta prema mucanju. To je "pogodno tlo" na kojemu se može lako pojaviti poremećaj, temelj ledenog brijega, odnosno čimbenici koji uvrštavaju određeno dijete u skupinu rizika za pojavu mucanja. Razmotrit ćemo nekoliko najvažnijih.
Jedan od čestih predispozicijskih uzroka je nasljedna sklonost. Budući da ljudski organizam nastaje u spoju dviju roditeljskih stanica, jasno nam je da njihove genetske kvalitete u mnogome određuju stanje novog organizma. Kod stvaranja novog genetskog koda može se dogoditi da neka od njegovih karika bude nešto slabija od ostalih. Ponekad je ta slabija karika govorni sustav, odnosno njegov pokretački mehanizam. U ljudskom organizmu svaka stanica koja je dio određenog sustava, ima dubinsku memoriju o svom pravilnom funkcioniranju. Tu vrstu memorije možemo usporediti sa sitnim, ali vrlo preciznim računalnim mikročipovima koji imaju specifičan zadatak rada. Oslabljena karika ima oslabljenu ili oštećenu memoriju o programu svog razvoja. Mucanje se u tom slučaju razvija na tlu urođene slabosti motoričke funkcije govornog sustava, koja se pod utjecajem proizvodnog čimbenika ("okidača") narušava. Kad se pojavi "okidač", upravo ta slaba karika puca. Brojna istraživanja obitelji osoba koje mucaju, a koja traju već gotovo 100 godina, pokazala su da otprilike trećina pacijenata ima rođake koji mucaju.
Većina nas odraslih, može se prisjetiti nekog od svojih dječjih strahova. Možda je to bio strah od mraka, paukova, čudovišta, požara ili još nečeg. Neki odrasli ljudi su i sada, bez obzira na godine, puni raznih strahova (straha da će ostati sami u starosti, straha da će izgubiti životnog partnera, straha da će postati žrtvom nasilja itd.). Neki od tih strahova proizlaze negdje iz dubine psihe i ne smetaju baš mnogo tijekom svakodnevnice. Ipak neki od dječjih strahova i druge neuobičajenosti u ponašanju ukazuju na povećanu nestabilnost i ranjivost mladog živčanog sustava. Neka djeca su toliko psihički osjetljiva da su sklona redovitim noćnim strahovima i morama, često se bude uplakana, nevoljno mokre u krevet, emotivno su labilna te sklona povećanoj nadražljivosti. Primjerice, lako se razigraju, osobito u blizini većeg broja djece, uzbuđeno trčkaraju, lako zaplaču, viču, teško odlaze na spavanje - sve to ukazuje na povećanu osjetljivost živčanog sustava koja može biti "pogodnim tlom" za nastanak mucanja. Opća zdravstvena slabost i boležljivost djeteta također mogu poslužiti kao plodno tlo za pojavu mucanja. Psiholozi naglašavaju posebnu vrstu osjetljive djece koju zovu "djeca bez kože" jer snažno reagiraju čak i na najmanju promjenu izvana. Takva djeca zahtijevaju povećanu roditeljsku zaštitu, brigu i pažnju.
Iako većina djece progovori s oko 10-12 mjeseci, ima i djece koja izgovaraju svoju prvu svjesnu riječ mnogo ranije - još sa 8-9 mjeseci. S 1,5-2 godine u njih već traje intenzivan razvoj jezika i razmišljanja. Roditelji se vesele naprednom razvoju mališana, ali ponekad se događa da je ubrzanost jezičnog i kognitivnog razvoja nesrazmjerna razvoju ostalih područja. U tom slučaju, dok intelekt burno cvate, motorička funkcija govornog sustava odgovorna za, na prvi pogled tako banalno pokretanje govornih organa, ne slijedi taj ritam, pa dijete postaje sklono čestim zapinjanjima, gutanju dijelova riječi, ponavljanju riječi i slogova, posebno kad je jako opterećeno suviše kompliciranim jezičnim informacijama.
Kada dijete ima jednu (ili, većinom, nekoliko) od dotičnih predispozicija, odnosno nepoželjno "tlo", dovoljan je neki ekstremni "okidač" da pukne karika u živčanom sustavu i da se pojavi mucanje. Što može poslužiti kao takav "okidač"? U većini slučajeva se radi o snažnoj jednokratnoj psihološkoj traumi – šoku ili iznenadnom velikom stresu. Bez obzira radi li se o pozitivnom ili negativnom događaju, snažan stres naglo pogađa psihu i osjetljiva karika puca (primjerice, dijete se nečeg iznenada jako uplašilo ili je bilo svjedokom nekog tragičnog događaja koji se snažno urezao u njegovu svijest). Snažnim pokretačkim uzrokom mucanja može biti i dugotrajna psihotraumatska situacija u okolini, primjerice u obitelji. Nepravilan govorni uzor je također veoma čest pokretački uzrok mucanja. Tu se radi o lošem uzoru - neorganiziranom, ubrzanom, nervoznom govoru članova uže obitelji, s gutanjem dijelova riječi ili čak cijelih riječi u rečenici - odnosno o davanju pogrešnih govorno-jezičnih modela djetetu. Osobito je potrebno naglasiti preopterećivanje govornog sustava malog djeteta kompliciranim jezičnim informacijama koje nisu pogodne za njegovu mentalnu dob. «Okidač» može biti i naglo oslabljenje organizma zbog teže viroze, infekcije ili posljedica cijepljenja.

Normalna dječja zapinjanja u govoru
Osim rizičnih stanja ili sklonosti, postoji osobito osjetljivo razdoblje govorno-jezičnog razvoja. To je dob između 2 i 5 godina života kada su za dječji govor karakteristična takozvana fiziološka zapinjanja. Prema istraživanjima ta je pojava karakteristična čak za 80 posto djece, odnosno uobičajena je. Fiziološka zapinjanja i ponavljanja u dječjem govoru uzrokovana su time što intenzivni razvoj mišljenja u to doba nadilazi razvoj djetetovih govornih mogućnosti. U toj dobi djetetov aktivni rječnik još nije velik, izražavanje misli nije usavršeno, a pokreti govornih organa su daleko neprecizni. Ipak, mališan mnogo toga razumije i želi reći, a još više saznati pa postavlja bezbroj raznih pitanja. Sva njegova aktivnost je praćena emocionalnim uzbuđenjem. Zbog svega toga govor jako velikog broja djece od 2 do 5 godina obiluje raznim ponavljanjima, premještanjima riječi u rečenici, zapinjanjima, netočnostima u izgovoru i oblikovanju misli u rečenici. Dotično stanje dječjeg govora je prirodno na određenom razvojnom stupnju. Tijekom daljnjeg razvoja mišljenja i govora na temelju sazrijevanja mozga i komunikacije s okolinom, dijete se zauvijek oslobađa zapinjanja u govoru. Budući da je to razvojno razdoblje vrlo osjetljivo, fiziološka zapinjanja se na "pogodnom tlu" mogu ukorijeniti i prerasti u patološka zapinjanja, odnosno u mucanje. Ipak, u većine djece koja su u ranim razvojnim fazama imala fiziološka zapinjanja, mucanje se ne razvija.

Kako se nositi s prirodnim zapinjanjima male djece?
Jedan od najboljih pristupa roditelja je pružanje djetetu prikladnih govorno-jezičnih modela, odnosno davanje uzora laganog, blago usporenog, manje kompliciranog govora. To ne znači da trebate govoriti tako sporo da odrasli sugovornik osjeti pospanost! To znači da svoje uobičajene «odrasle» kompleksne i dugačke rečenice rastavljate na manje dijelove, odvajajući ih prirodnim intonacijskim pauzama. Primjerice, rečenicu «Moramo se zaustaviti kraj trgovine jer organiziramo proslavu rođendana tvoje bake koja će ovaj tjedan navršiti 65.» možete rastaviti na kraće, manje složene rečenice s odgovarajućim pauzama između: «Moramo se zaustaviti kraj trgovine. (pauza) Sjećaš se, slavimo bakin rođendan. (pauza) Bit će joj 65 godina.» Upravljajući tempom svojega govora i pokazujući strpljenje pomoći ćete djetetu da govori tečnije. Zapamtite, kod takvog stila govora puno je lakše oblikovati svoje misli. Ipak, pazite da suviše ne osiromašujete jezične modele koje nudite djetetu. Ono mora čuti samo tečan, jasan, gramatički ispravan govor, koji se sastoji uglavnom od sadržajnih, proširenih, ali jednostavnih i dobro oblikovanih rečenica, a ne samo od kratkih naredbi.
Mnogi roditelji spominju da govor njihove djece sadrži više zapinjanja, ponavljanja i kaotičnosti tijekom raznih uzbuđujućih zabavnih zbivanja: proslava rođendana, posjeta zabavnim parkovima, provođenja praznika u neuobičajenim okolnostima. Takva zbivanja su puna neočekivanosti koja ne odgovaraju uobičajenoj dnevnoj rutini, zato je dobro pripremati dijete unaprijed. Ako je za jedno dijete dobro organizirati veliko rođendansko slavlje s puno gostiju, preosjetljivom mališanu bi više odgovarala mala proslava u obiteljskom krugu u uobičajeno vrijeme ručka.
Za dijete s "predispozicijom" poželjno je odvojiti posebno vrijeme tijekom dana kada mu nasamo posvećujemo potpunu pažnju. Tijekom tog zajedničkog sata smanjujemo pričanje, bavimo se staloženim igrama (konstruiranjem, crtanjem i sl.), čitamo knjige, šećemo u prirodi. Ne ispravljamo mališanov govor, ne korimo ga zbog pogrešaka, ne zadirkujemo ga, ne oponašamo njegova zapinjanja. Uvijek mu dajemo dovoljno vremena za odgovor, ne požurujemo ga i ne prekidamo u njegovom iskazu! Govor odrasle osobe je automatiziran, pa nam je teško zamisliti koliko različitih kompliciranih radnji mora učiniti mališan da bi odgovorio na naša, često složena, pitanja. Prije svega, dijete mora točno odrediti što mi zapravo pitamo. Zatim, mora sabrati misli da nam odgovori, pa naći prikladne riječi i gramatički oblikovati rečenicu te, konačno, izgovoriti sve što je naumio, i sve to u trenutku čim je čuo pitanje! Naravno, ima pitanja koja podrazumijevaju kratak odgovor tijekom laganog neformalnog razgovora, ali pitanja koja često postavljamo mališanu zahtijevaju dugački, dobro isplanirani, sadržajni odgovor, čak cijelu priču, što nije lako za dječji, još nesavršeni govorni sustav. Naprimjer: "Želim čuti o svemu što ste danas radili u lunaparku!" ili "Ispričaj teti Ruži što si u nedjelju vidio u zoološkom vrtu." Ako znamo da dijete ima problema sa zapinjanjima, pokušavamo mu ne postavljati takva suviše opširna pitanja jer se zapinjanja u tom slučaju mogu povećati (dijete ima toliko dojmova o proteklom događaju i toliko toga vam želi reći!). Ponekad je bolje prvo ukratko ispričati što ste vi radili danas i tako spontano inspirirati mališana da priča o svojim dogodovštinama. Nikada ne postavljajte malo dijete u situaciju da mora dati potpuni sadržajni odgovor i to kad nekoliko pari očiju gostiju bulje u njega dok se pokušava snaći i ispuniti vaša očekivanja. Tečnost govora podrazumijeva lakoću. Kako bismo spriječili zapinjanja u dječjem govoru, moramo stvoriti okolnosti u kojima se dijete osjeća sigurno te osjeća da je govor spontan i lagan.
Zapravo, ako, naoružani znanjima o razvoju dječjeg govora i jezika, slijedite sve savjete i prijedloge koje smo vam dali u ovoj knjizi, automatski ćete pomagati svom djetetu da govori bez suviše zapinjanja.

Kako razlikovati normalna zapinjanja od početnog mucanja?
Dobro je da znate razlikovati normalna dječja zapinjanja u govoru od početne pojave mucanja i, ako je potrebno, reagirati na vrijeme, odnosno obratiti se logopedu. Fiziološka zapinjanja se bitno razlikuju od patoloških, odnosno mucanja, po svojoj količini i načinu odvijanja.

Fiziološka zapinjanja, karakteristična za djecu u dobi od 2 do 5-6 godina:
1) Ponavljanje cijele rečenice, dijela rečenice ili riječi - "Lopta, lopta je na krovu. Želim da mi, želim da mi je skineš dolje."
2) Preoblikovanje rečenice tijekom govora - "Ona je odletjela, lopta je odletjela na krov."
3) Stanke, napunjene sa "mm", "ah", "uh" - "Želim moju, mm, loptu."
4) Prekidanje govora šutnjom (dijete osjeća nesigurnost, nije u stanju odmah oblikovati svoju misao i želju u riječi) - "Mama, želim (pauza) loptu."
5) Pojedina, rijetka lagana ponavljanja dijelova riječi - "Re-rekla si da ćeš mi je skinuti."
Normalna dječja zapinjanja obično se pojavljuju u konstrukcijski složenim riječima i rečenicama. Uglavnom se radi o ponavljanju cijele riječi ili preoblikovanju rečenica tijekom govora. Neka djeca jako rijetko zapinju u govoru, možda ponekad pokazuju određenu nesigurnost ili zašute. Zapinjanja su češća kada je dijete umorno, uzbuđeno, razigrano. U većini slučajeva zapinjanja se smanjuju u nepoznatim okolnostima i u razgovoru s nepoznatim ljudima jer je dijete sabranije i pažljivije.

Simptomi uzbune kada je potrebno da se hitno obratimo logopedu:
1) Dijete je počelo ponavljati sve kraći element.
(Prvo je govorilo "Mama, mama, mama...", zatim "Ma-ma-ma-ma-mama...", sada "M-m-m-mama..." i konačno "Mmmmmama...".)
2) Povećao se broj ponavljanja.
(Prvo je govorilo "Ma-mama...", sada "Ma-ma-ma-ma-mama...")
3) Dijete "se bori" s riječima (kod ponavljanja riječi ili sloga naglo skače visina glasa).
4) Kod ponavljanja se mijenja struktura riječi ("Mah, mah, mah, mama...").
5) Tijekom govora su uočljivi znakovi napetosti mišića lica, dijete podiže ramena, guta zrak, govor se naglo prekida zbog grča u govornom aparatu. To znači da je počelo mucati. Hitno se obratite logopedu kako bi vas uputio u postupak uklanjanja "svježeg" mucanja!
Nemojte čekati da mucanje postane navika i traumatizira dijete. Logopedska "hitna pomoć" kod uklanjanja mucanja koje se tek pojavilo je najefikasnija jer se temelji na hitnom uklanjanju patološkog refleksa prije nego što se stigao ukorijeniti. Čak ako i niste sigurni radi li se o mucanju, kada primijetite neki od simptoma rizika, obratite se logopedu da vas savjetuje i pruži detaljnije upute u vezi sprječavanja poteškoće, upravo u individualnom slučaju vašega djeteta.


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu tweety)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
6.8.2010 13:03:26   
acudesa
ORALNA MOTORIKA - vježbe za govorne mišiće

PUHANJE
maslačak
vata, kokice, perje
maramice u zrak
mjehuriće od sapunice, kade i sl.
zviždaljka
slamka (raditi mjehuriće)

ŽVAKANJE vježbanje jakosti čeljusti
žvakanje slatkog korjena i igra povlačenja iz usta a dijete ga pokušava zadržati zubima
grickanje zubima
stavljanje gumenih bonbona na kutnjake

LIZANJE
sladoled
lizaljka
na imitaciju kao mačka

ZVUKOVI JEZIKOM
imitacija ritma
la, la, la, la na muziku
''cmakanje'' jezikom

MICANJE JEZIKA
micanje hrane s jezikom od jednog do drugog obraza
dodirivanje uglova usta jezikom
oblizivanje ostataka hrane na usnicama

USNICE
držati hranu usnicama
''Mmmmmmm''
držati papir usnicama
fučkati
zujati, brujati

USISAVATI
kroz slamčicu po mogućnosti nešto gusto
na imitaciju kao da se hrani lutka


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
6.8.2010 13:11:49   
salmy
IZVORNA PORUKA: acudesa RR

ORALNA MOTORIKA - vježbe za govorne mišiće

PUHANJE
maslačak
vata, kokice, perje
maramice u zrak
mjehuriće od sapunice, kade i sl.
zviždaljka
slamka (raditi mjehuriće)

ŽVAKANJE vježbanje jakosti čeljusti
žvakanje slatkog korjena i igra povlačenja iz usta a dijete ga pokušava zadržati zubima
grickanje zubima
stavljanje gumenih bonbona na kutnjake

LIZANJE
sladoled
lizaljka
na imitaciju kao mačka

ZVUKOVI JEZIKOM
imitacija ritma
la, la, la, la na muziku
''cmakanje'' jezikom

MICANJE JEZIKA
micanje hrane s jezikom od jednog do drugog obraza
dodirivanje uglova usta jezikom
oblizivanje ostataka hrane na usnicama

USNICE
držati hranu usnicama
''Mmmmmmm''
držati papir usnicama
fučkati
zujati, brujati

USISAVATI
kroz slamčicu po mogućnosti nešto gusto
na imitaciju kao da se hrani lutka

Uvijek "osvjezis " forum! neka si se vratila! user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
6.8.2010 13:13:21   
acudesa
user posted image ...hvala..
pušimo, žvačimo, budalešimo i sve bude superuser posted image user posted image

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
6.8.2010 13:54:37   
Hannan
Acudesa, ovo je super, u isto vrijeme i zanimljivo i korisno user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
14.5.2011 14:46:39   
smajli80

Moja trogodišnja djevojčica ima ovaj problem:
Simptomi uzbune kada je potrebno da se hitno obratimo logopedu:
1) Dijete je počelo ponavljati sve kraći element.
(Prvo je govorilo "Mama, mama, mama...", zatim "Ma-ma-ma-ma-mama...", sada "M-m-m-mama..." i konačno "Mmmmmama...".)
2) Povećao se broj ponavljanja.
(Prvo je govorilo "Ma-mama...", sada "Ma-ma-ma-ma-mama...")
3) Dijete "se bori" s riječima (kod ponavljanja riječi ili sloga naglo skače visina glasa).
4) Kod ponavljanja se mijenja struktura riječi ("Mah, mah, mah, mama...").
5) Tijekom govora su uočljivi znakovi napetosti mišića lica, dijete podiže ramena, guta zrak, govor se naglo prekida zbog grča u govornom aparatu. To znači da je počelo mucati. Hitno se obratite logopedu kako bi vas uputio u postupak uklanjanja "svježeg" mucanja!
Nemojte čekati da mucanje postane navika i traumatizira dijete. Logopedska "hitna pomoć" kod uklanjanja mucanja koje se tek pojavilo je najefikasnija jer se temelji na hitnom uklanjanju patološkog refleksa prije nego što se stigao ukorijeniti. Čak ako i niste sigurni radi li se o mucanju, kada primijetite neki od simptoma rizika, obratite se logopedu da vas savjetuje i pruži detaljnije upute u vezi sprječavanja poteškoće, upravo u individualnom slučaju vašega djeteta.

Problem se pojavio prije 20-tak dana,ispočetka je to bilo zamuckivanje ..mm pa riječ,da bi kasnije preraslo u grčenje lica i svi ostali simtomi koji su gore navedeni.
Razgovarala sam dj.psihologom koji radi u njenom vrtiću i on smatra(tad još nije bilo te druge faze grčenja i dr.)da je u pitanju samo njena brzina,jer je ona jaaaako aktivno dijete.user posted image
Takođe mi je rekao da je premala da bi išla logopedu...
Jako sam user posted image i ne znam šta da radimuser posted image ...
Šta bi mi vi savjetovale ,da li da je vodim ili da čekam da se to (možda)slegne i dođe na svojeuser posted image

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
14.5.2011 15:55:39   
Anoniman
Evo ti odgovora u ovom tekstu što si citirala ...ponavljam ga, baš fino rečeno
Nemojte čekati da mucanje postane navika i traumatizira dijete. Logopedska "hitna pomoć" kod uklanjanja mucanja koje se tek pojavilo je najefikasnija jer se temelji na hitnom uklanjanju patološkog refleksa prije nego što se stigao ukorijeniti. Čak ako i niste sigurni radi li se o mucanju, kada primijetite neki od simptoma rizika, obratite se logopedu da vas savjetuje i pruži detaljnije upute u vezi sprječavanja poteškoće, upravo u individualnom slučaju vašega djeteta.

(odgovor članu smajli80)
  Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
14.5.2011 16:59:04   
smajli80

IZVORNA PORUKA: Breskva

Evo ti odgovora u ovom tekstu što si citirala ...ponavljam ga, baš fino rečeno
Nemojte čekati da mucanje postane navika i traumatizira dijete. Logopedska "hitna pomoć" kod uklanjanja mucanja koje se tek pojavilo je najefikasnija jer se temelji na hitnom uklanjanju patološkog refleksa prije nego što se stigao ukorijeniti. Čak ako i niste sigurni radi li se o mucanju, kada primijetite neki od simptoma rizika, obratite se logopedu da vas savjetuje i pruži detaljnije upute u vezi sprječavanja poteškoće, upravo u individualnom slučaju vašega djeteta.



Hvala na savjetu,odvešću je,mada logoped koji radi u mom gradu ne radi sa djecom mlađom od 4-od-kaže ranije nema potrebe dovoditi dijeteuser posted image
A ako neće on otićiću u susjedni grad pa ću pokušati tamo.

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Mucanje ili nesto drugo...
14.5.2011 22:26:41   
M kao Mama
breskvice, molim te daj mi savjet

moja L. ima 4 godine i tri mjeseca progovorila je jako rano, od početka je tečno govoril, s tim da nije znala glas H da izgovara , negdje do tri i po godine, i to se riješilo samo od sebe, a sada je u fazi da zamuca i onda kaže mucam, pa mucam, kada hoće nepto svašta da kađe u sekudni zamuca, i navika joj je ima mjesec dana, aaaaaaaaaa, i tako, neku noć broji i došla do 7 i kaže sssss, ssssssssss, ssssssssss, pola minute ja se skamneila, hajde L. kaži sedam, ona sssss, mi tako i na kraju mi kaže a što sedam, mogu li osam, a da nije ni skontala da je kazala sedam. Da li je to faza ili stvarno počinje da muca. trebamo li logopeda.

(odgovor članu smajli80)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *