|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 16:54:12   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Možda nemam niti najmanje prava da komentarišem na ovu temu, s obzirom da kikicu ne šaljem u vrtić, ali ne mogu da ne potvrdim ono što Arko konstatova, da bih od svojih usta izdvajala ali dijete (ako bih morala) ne bih upisivala u državno obdanište.

Čisto me zanima, kolika je razlika u plaćanju državnog i privatnog obdaništa?




Moja je išla u privatni vrtić i tamo dobila salmonelu! Nema pravila, sve je to skoro pa isto....

(odgovor članu Blue rose RR)
  Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 17:23:19   
zarafromsa
Jao ja sam se morala uclaniti da tebi odogovorim na ovo sto pises...
Ti mozes ovaj tekst uzimati zdravo za gotovo, a to je zato sto je tvoje dijete zdravo, i nisi
morala 20 dana sjediti pored njega i gledati kako kap po kap infuzije preko 8h kaplje
u vene tvog djeteta. Ja sam majka curice koja se zarazila u Vrticu pri Javnoj ustanovi, a imas potvrdu inpekcije sanitarne sluzbeno, zato nemoj misliti da se nesto drugo krije, jer sam ja ta koja je prva reagovala i zovnula inspekciju i sve ostale institucije koje u to trebaju biti ukljucene.
Nas ima preko 10 roditelja koji smo prosli pakao zbog te salomonele, tako da prije nego sto nesto pocnes pisati samo se malo raspitaj, kad vec kazes da si radila kao novinar, jer mi je jasno, da tebi kao ni njima u JU Djeca Sarajevo, list Oslobodjenje nije kompetentan...
I kakve su ti to informaicje da se sa sanitarnom moze manipulirati???? A sto se tice salmonele, mozda se u tvojoj kuci moze pojaviti, al u kucama u kojima se strogov vodi higijena oko radnog prostora, pranje ruku, i pravilno rukovanje namirnicama sanse su jako male gotove nikakve...
Nadam se da tebe nikad nece ovakvo nesto zadesiti, a pokusaj shvatiti nas roditelje koji smo ovo prosli i preispitaj svoje komentare...

IZVORNA PORUKA: mama alma

Arko, ja sam bila novinar 7 godina, i ako sam htjela da napišem nešto alarmanto, kao što je ovaj tekst, uvijek sam morala imati ime osobe koja to potvrđuje, Sanirana isnpekcija, ko je potvrdio, sanitarna inspekcija, veoma širok pojam i pojam kojim se da manipulirati.

Znači ja i dalje ovaj tekst ne uzimam za gotovo,

jeste voće uzimamo mi roditelji, ali to je nebitno, jer faktički to dođe jednom mjesečno po svakom roditelju, to možda i nije fer, ali bitno je da djeca jedu voće.

Treće, u Sarajevu postoji privatni vrtić gdje djeca spavaju u podrumu i gdje je nenormalna vlaga, hoću kazati niti su svi vrtići JU DS bajni, niti su svi vrtići privatni bajni.

HanaBana ne nerviram se, ja sam zadovoljna vrtićem u koji Lajla ide, a nerviram se zbog proizvoljnih zaključaka, pogotovo što znam kako pojedini novinari rade i kako se pišu huškaški tekstovi.

Treća stvar, ta ista salmonela može se svakome od nas i kući, i opet ponavljam tekt iz oslobođenja ne uzima zdravo za gotovo.






< Poruku je uredio zarafromsa -- 9.12.2009 17:39:01 >

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 17:40:19   
Hanady RR
Ja zaista nemogu da vjerujem u sve ovo. Sreća moja te sam zbog ovih gripa odustala da hanadi dam u vrtić a mislila sam o tome kontam lakše bi joj bilo kad ja pođem raditi i malenu budem ostavila kod mame.

Meni ne pada na pamet da je dajem u privatni vrtić, kud ostala dijeca tu i ona. Puni vrtići mislim držabni dijece, mi plaćamo rezervaciju da bi nam mala bila zajedno sa zaovinim sinom. I kad sam čula ovo o salmoneli preključer moja zaova nazove učiteljicu u tom vrtiću i ona joj kaže kako je jedno dijete na ciglanama u nekom vrtiću obolilo od salmonele i da je sve to bezveze dignuta panika od samo jednog roditelja tog dijeteta. ZAMISLI !

Sad ja čitam dalje i gledam kako se javljaju drugi i šta pišu...baš nezgodno. Ja svakako nebih ulazila u priču državno ili privatno obdanište jer što se toga tiče nema garancije da će mu u privatnom biti bolje, a i nije moje dijete bolje od druge dijece koja idu u državno mada sam mišljenja da treba zahtjevati od nadležnih da za isti novac (kanton+mi) našoj djeci pruže uslove dostojne zdravog života.


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu zarafromsa)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 19:15:05   
new mama
Mama Alma slazem se sa tobom u potpunostiuser posted image ,moje  dijete isto ide u drzavni vrtic i nista mu ne fali,a svako ima pravo izbora da li ce privatni ili drzavni i uopste ne mislim da sam losa majka zato sto moje dijete ide u drzavni,a to sto se tice salmonele navodno u vrticu na Skenderiji se pojavila,a salmonela se moze dobiti i kuci,a mislim da novinari u svojim napisima malo i pretjerajuuser posted image

_____________________________

A&V ~moje sve na svijetu ~


(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 19:20:47   
mamaajna
budalastine.mom sinu je bila uciteljica ova sto je sada direktorica drzavnih vrtica,i super je pedagog a isao je prije toga u nur na grbavici,gdje je bila jedna uciteljica na 30-ro djece i nakraju su poceli otpustati djecu iz vrtica.i dodes jedan dan po djete i kazu vase djete nemoze od sutra ici u vrtic,user posted image a ti neznas kud s njim sutra.to je bilo prije 6-7g

_____________________________

nedim 23.05.1999
iman 20.09.2009

nedim-drugi put u pubertetu uhhh ovaj je tezi
iman-poceli smo da pricamo uhhh puno da pricamo
trudimo se za trece

(odgovor članu new mama)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 22:14:24   
snijeg
Moja bebica nije još ni blizu vrtića, ali čitajući ove postove zapitah se pa zar se sve u ovoj našoj državi mora sve prvo javno linčovati, pa tek onda dokazivati user posted image
Šta to sad znači, da svoje djete aBd upisujem u privatni vrtić, pa onda analogno u privatnu školu, pa zatim privatni fakultet....ako nam ostane ovakva situacija, ne da ću morati odvajati od svojih usta, nego i od usta svog djeteta da bi ovo sve isplatila! Pa šta se toliko zaprepašćujete ishranom u vrtićima, na ovom forumu postoji tema na kojoj mame (naravno ne sve) javno priznaju da svojoj dječici daju salamu, suho meso, paštete i ostalo za doručak user posted image user posted image
Mislim da smo previše kritični kad su drugi u pitanju, a zaista mi je žao svake mame koja je morala proživjeti ove strahote s djecom i kao što neko reće bolje bi nam bilo da napravimo demonstracije zbog loših uslova u JU nego da naglabamo oko Djeda Mraza. Nažalost, tako nam je jer smo i mi djelomično za to zaslužni pa sve svodimo na dnevno-politički nivo i dopuštamo da s nama manipulišu kako im volja.




_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu mamaajna)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 23:04:14   
snijeg
Nakaradno se izrazih, ne osuđujem mame koje na ovaj način hrane djecu - njihovo dijete, njihovo pravo. Samo sam htjela istaći potrebu većine nas da osuđujemo i očekujemo od drugih da vrše određene promjene. Većina nas jede "smeće", a kad nam to isto ponude u vrtiću, školi nastaje haos, zanemarujemo djecu, a očekujemo od odgajatelja da se među 30-tero djece posveti baš našem itd. itd.
Zabrinuta sam sveopštim stanjem u ovoj nšoj državici....


_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 9:10:57   
Mamarica
Nije nista navodno, dvoje djece od mog kolege imaju salmonelu, u bolnici su, vrtic Skenderija. Znaci nije nista navodno.

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 9:20:34   
M kao Mama
Jao ja sam se morala uclaniti da tebi odogovorim na ovo sto pises...
Ti mozes ovaj tekst uzimati zdravo za gotovo, a to je zato sto je tvoje dijete zdravo, i nisi
morala 20 dana sjediti pored njega i gledati kako kap po kap infuzije preko 8h kaplje
u vene tvog djeteta. Ja sam majka curice koja se zarazila u Vrticu pri Javnoj ustanovi, a imas potvrdu inpekcije sanitarne sluzbeno, zato nemoj misliti da se nesto drugo krije, jer sam ja ta koja je prva reagovala i zovnula inspekciju i sve ostale institucije koje u to trebaju biti ukljucene.
Nas ima preko 10 roditelja koji smo prosli pakao zbog te salomonele, tako da prije nego sto nesto pocnes pisati samo se malo raspitaj, kad vec kazes da si radila kao novinar, jer mi je jasno, da tebi kao ni njima u JU Djeca Sarajevo, list Oslobodjenje nije kompetentan...
I kakve su ti to informaicje da se sa sanitarnom moze manipulirati???? A sto se tice salmonele, mozda se u tvojoj kuci moze pojaviti, al u kucama u kojima se strogov vodi higijena oko radnog prostora, pranje ruku, i pravilno rukovanje namirnicama sanse su jako male gotove nikakve...
Nadam se da tebe nikad nece ovakvo nesto zadesiti, a pokusaj shvatiti nas roditelje koji smo ovo prosli i preispitaj svoje komentare...


Nemam riječi, na mojoj Lajli se vidi koliko je ona pažena, koliko se vodi računa o njoj, znači moje dijete je najbolji dokaz.
Znači, nikada ne treba kazati nikada,
a kada se nešto piše onda se treba navesti ime osobe koja je potvrdila da je salmonela u tom i tom obdaništu, a ne saniratna isnpekcija, jer sutra da dođe do tužbe sud neće priznati  to sanitarna inspekcija.

Drugo, molim te da me više ne uzimaš u usta, jer sanitarna isnpekcija je juče bila u vrtiću u koji ide moja Lajla i kod njih je sve OK.

I samo na kraju još jedno pitanje da li si ispisala dijete iz vrtića.


(odgovor članu Mamarica)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 9:55:48   
Amrino
Mozda jeste OT ali zelim da vas pitam slijedece: dali se bolesnoj djeci dopusta boravak u vrticima? Znaci ako je dijete bolesno (kaslje, curi mu nos...) dali ga vaspitacice ujutro uredno prime ili vrate dijete?

_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 9:58:45   
M kao Mama
To, ne znam, jer nikada dijete nisam odvela ako je bolesno, tako da stvarno ne znam. 

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 9:59:40   
jupajdi
Amrino ma niko ne pazi toliko o tome. Ti dok spremas dijete, dok mu oblacis pape, bude djece koja kisu, kaslju, nosic im curi i uredno udju u vrtic. Moze biti jedino da uciteljica zove roditelje ako dijete ima temperaturu.

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 10:01:31   
jupajdi
Ni ja svoje ne saljem ako ima takve simptome, jer imam ga kome ostaviti, ali ima roditelja koji nemaju i moraju ga slati u vrtic user posted image

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 10:05:06   
tea lana
u vrticu u Svrakinom selu djete moze doci kad kise kad kaslje a zovu se roditelji samo ako ima tenperaturu.Takva je i praksa u vrticu privatnom Zvjezdice to mi je licno rekla vaspitacica Ana jer tako im jaca imunitet.

< Poruku je uredio tea lana -- 10.12.2009 10:06:36 >

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 10:16:00   
leli§
zar je uopste bitno u kojem je vrticu drzavnom ili privatnom? svaka majka pokusava svom djetetu omoguciti ono sto je najbolje za njega...bio to drzavni ili privatni vrtic...koga je ba briga... bolje da se zadeveramo oko toga kako se djeca razbojevaju, kako im hvali ovo ili ono a ne o tome kakva je ko majka zato sto njeno dijete ide tamo ili ovamo?user posted image ja djece nemam ali me boli sve ono sto se na njihovim ledjima slama.

obje ustanove javne i privatne imaju kriterije koje postave nadlezni organiz i koje moraju zadovoljiti---postoji ZAKON... ocigledno je negdje zakocilo...kao sto sam i na pocetku navela inspektori cesce idu tamo gdje im se "isplati" a ne tamo gdje bi trebali...opet cast izuzetcima.

sva ova desavanja u raznim segmentima zivota ukazuju na to da je svjesnost veceg dijela naseg naroda na jako niskoj razini...

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu jupajdi)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 10:19:30   
mamaajna
jel ZVJEZDICA na mejtasu

_____________________________

nedim 23.05.1999
iman 20.09.2009

nedim-drugi put u pubertetu uhhh ovaj je tezi
iman-poceli smo da pricamo uhhh puno da pricamo
trudimo se za trece

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 10:23:00   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: tea lana

jer tako im jaca imunitet.


user posted image

Uzas....

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 10:28:50   
Anoniman
Jao gdje ovo ode...
Moja djeca idu u privatnii ja sam zadovoljna, stalno dolazi sanitarna, imaju dr i medicinsku sestru,nema vlage, registrovani su....znaci rade sve u korist djece.

U gradu ima zaista puno obdanista koja su privatna a nisu registrovana, ja sam isla u jedan, ma uzas zivi, a cijena mu je zestoka.

Ja znam majku koja je dijete slala u vrtic a izvadila mu nalaze koji su bili pozitivni na streptokok.
Vi znte da streptokok ne mora imati nikakve simptome, i kako ce uciteljica znati ima li ili nema i tako fino citava grupa oboli.

(odgovor članu Skvo RR)
  Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 10:30:44   
tea lana
IZVORNA PORUKA: mamaajna

jel ZVJEZDICA na mejtasu


ne u Novom gradu kod Doma zdravlja u Nedjaricima

(odgovor članu mamaajna)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 10:35:43   
Skvo RR
Evo samo da prenesem iskustvo moje kolegice,

Vrtic je na Skenderiji, mali je (4 godine) 7 dana imao "stomacnu gripu", nakon sto su vidjeli da se stanje ne popravlja, promjenjen je doktor i otkrili su salmonelu. Mislim sta reci, i ona je zdravstveni radnik, neke od vas je poznaju. Ona je duboko razocarana, citavom pricom user posted image . Ja sam prvo mislila da ne pisem na tu temu, ali evo odlucih da podijelim ovo sa vama!



_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 10:51:00   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: mama alma


I samo na kraju još jedno pitanje da li si ispisala dijete iz vrtića.




Priznat ćeš da je ovo bio bespotreban dio komentara!
Zar je rješenje ispisati dijete iz vrtića, i pustiti kraju???
Pa nek se truju nečija tuđa djeca, moje ili tvoje??


IZVORNA PORUKA: Amrino RR

Mozda jeste OT ali zelim da vas pitam slijedece: dali se bolesnoj djeci dopusta boravak u vrticima? Znaci ako je dijete bolesno (kaslje, curi mu nos...) dali ga vaspitacice ujutro uredno prime ili vrate dijete?


Vaspitačica često i ne primi dijete.
A ja sam lično vidjela da daju djeci antibiotik.
( što je svakako zabranjeno Zakonom o zaštiti djece koji vrijedi u EU, u koju želimo tako ući. Taj zakon kaže da dijetetu medikament smije dati samo roditelj i ovlašteni zdravstveni radnik. )

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 10:53:06   
HanaBana
IZVORNA PORUKA: tea lana

u vrticu u Svrakinom selu djete moze doci kad kise kad kaslje a zovu se roditelji samo ako ima tenperaturu.Takva je i praksa u vrticu privatnom Zvjezdice to mi je licno rekla vaspitacica Ana jer tako im jaca imunitet.

Ovo je istina jer moja malena ide u ovaj vrtic, ali cudno je to da nijedno dijete u tom vrticu nije osustvovalo vise od jednog dana iz vrtica. Hana je tamo od septembra i dolaze djeca koja su prehladjena ali vjerovatno zbog toga sto im se svaki dan daje med, limuni grejp u vrticu, i imaju extra kvalitetnu hranu sa supicama, povrcem i mesom djeca sve prehlade preboluju za dan - dva. Hana je samo jednom bila prehladjena i potrajalo je samo 2 dana, ja je nisam htjela voditi ali vaspitacica je insistirala jer je pretpostavila da se radi o viroszi i zaista nakon dva dana svi simptomi su prosli. Ali sve je to nekako individualno. Isla je u drzavni vrtic Aprilski cvjetovi i stalno je bila bolesna do te mjere da joj je dr bio zabranio vrtic na 2 mjeseca.

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 10:58:31   
D_K
Citam ovo sve i grozim se.
Moraju roditelji biti na oprezu ne 100 % nego 150 %.
Pa streptokoke, pa salmonela -  nema potrebe vise nabrajati - ne moze gore..
Sto se tice komentara, ipak je lakse pricati onima koje to nije lupilo po glavi pa mu dijete nije zavrsilo u bolnici i tesko bolesno. Ja prvo polazim od sebe.
A slazem se sa hanabananom - nije rjesenje ispisati dijete iz vrtica - treba se boriti da se to ne desi ili da se vise nikad ne desi..

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 11:04:44   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: D_K

ipak je lakse pricati onima koje to nije lupilo po glavi pa mu dijete nije zavrsilo u bolnici i tesko bolesno. Ja prvo polazim od sebe.
A slazem se sa hanabananom - nije rjesenje ispisati dijete iz vrtica - treba se boriti da se to ne desi ili da se vise nikad ne desi..


E upravo ovako!!!!

Uopšte nije bitno je li privatni ili državni vrtić!
A ko se nije "susretao" sa salmonelom, još na svom djetetu, lupa bezveze i piše nebuloze! Samo recite ne daj Bože, to je nešto stravično. Prvi put sam se tad u životu prepala da, ne daj mi Bože, ne izgubim dijete.... user posted image user posted image  grozno, to se ne može ni opisati.

< Poruku je uredio enisa_sara -- 10.12.2009 11:07:42 >

(odgovor članu D_K)
  Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
10.12.2009 13:12:47   
M kao Mama
OSNOVNE CINJENICE
SALMONELA

sta je Salmonela?

Salmonela je uobicajena bakterijska infekcija crijeva. Vise stotina ljudi u Iowi oboli od ove bolesti
svake godine, najcesce ljeti
.
Ko oboljeva od Salmonele?

Svako, ali najcesce bebe i djeca

Kako se prenosi bakterija Salmonele?

Ljudi je obicno dobiju jeduci hranu zagadjenu zivotinjskim izmetom. Zagadjena hrana je cesto
zivotinjskog porijekla, poput govedine, peradi, mlijeka ili jaja, ali svaka hrana, ukljucujuci povrce,
moze postati zarazena. Hranu moze zaraziti i osoba koja je priprema, ako ne opere ruke nakon dodira
sa zarazenom hranom.
Salmonela se takodje moze naci u izmetu nekih kucnih ljubimaca, pogotovo onih koji imaju proliv, pa
se ljudi mogu zaraziti ukoliko ne peru ruke nakon dodira sa tim izmetom. Gmizavci su posebno
podlozni salmoneli i ljudi bi trebali uvek prati ruke nakon rada sa gmizavcima, cak i ako su zdravi.
Odrasli bi takodje trebali biti pazljivi kod djece i pranja ruku nakon dodira sa gmizavcima.U kucama u
kojima zive djeca ili osobe oslabljenog imuniteta ne bi tebalo drzati gmizavce (kornjace, iguane, druge
gustere i zmije) kao kucne ljubimce.

Koji su simptomi infekcije Salmonelom?

Ljudi zarazeni salmonelom mogu imati blagi ili teski proliv, povisenu temperaturu, a ponekad i
povracanje. Infekcije krvi mogu biti vrlo opasne, pogotovo kod veoma mladih ili starijih osoba.
Najopasniji oblik infekcije salmonelom je trbusni tifus.
Kako brzo se javljaju simptomi nakon zaraze Salmonelom?
Proliv i visoka temperatura se obicno javljaju od 12 - 36 sati nakon zaraze, i u roku od 56 - 72 sata.

Gdje se Salmonela nalazi?

Salmonela se nalazi svuda, ali najcesce u svjezem mesu, nekuhanim jajima, nepasterizovanom mlijeku
i siru. Nosioci salmonele mogu biti kucni ljubimci kornjace, iguane, zmije, i drugi gmizavci, i pilici,
pacici, stenad i macici takodje mogu nositi Salmonelu.
Koliko dugo inficirana osoba nosi salmonelu?
Nekoliko dana a moguce je i vise mjeseci. Bebe i ljudi lijeceni antibioticima je mogu nositi duze od
ostalih.

Da li zarazene osobe treba da izostaju sa posla i iz skole?

Posto se salmonela nalazi u izmetu (stolici), osobe koje imaju proljev (posebno djeca u djecijim
vrticima i ljudi koji rade na pripremi hrane) ne bi trebali ici u skolu i na posao. Vecina zarazenih ljudi
se mogu vratiti na posao i u skolu po prestanku proljeva, ukoliko pazljivo peru ruke poslije odlaska u
zahod i prije rukovanja hranom.

Kako se lijeci salmonela?

Vecina ljudi se oporavi bez ikakvog lijecenja. Osobe koje imaju teski proljev, posebno mala djeca i
starci, trebalo bi da potraze ljekarsku pomoc.

Kako se salmonela moze sprijeciti?
1. Meso uvijek cuvajte u frizideru.
2. Meso uvijek dobro skuhajte. Nemojte nikada jesti sirovo meso.
3. Jaja i proizvode koji sadrze sirova jaja uvijek dobro skuhajte.
4. Izbjegavajte nepasterizovano mlijeko i proizvode od takvog mlijeka.
5. Dobro perite ruke prije i poslije pripremanja hrane.
6. Perite kuhinjske radne povrsine, daske za rezanje i pribor za pripremanje hrane, svaki put nakon
rada sa sirovim mesom ili jajima.
7. Uvijek pazljivo perite ruke sapunom i mlakom vodom nakon odlaska u zahod ili rukovanja sa
8. Uvijek se pobrinite da bebine i djecije ruke budu oprane nakon mijenjanja pelena.
9. Pobrinite se da svi koji su dosli u dodir sa kucnim ljubimcima, narocito gmizavcima, peru ruke
10. Ako pripremate hranu, kao sto je napitak od jaja, sladoled ili sosove u koje se stavljaju svjeza jaja,
koristite pasterizovana jaja. Ova se mogu nabaviti u prodavnicama prehrambenih proizvoda u
friziderima, kao tekuca ili jaja u ljusci.

Ovo sam postavila zbog sebe, jer meni nije bilo sve baš jasno vezano za salmonelu, pa eto može biti od koristi još nekome.

Mene je samo zbunilo ovo gdje piše da se Koliko dugo inficirana osoba nosi salmonelu?
Nekoliko dana a moguce je i vise mjeseci. Bebe i ljudi lijeceni antibioticima je mogu nositi duze od
ostalih.

Pa, eto ako neko zna još nešto više neka napiše, pogoto me je zbunila maločas kolegica koja kaže da se salmonela može prenijeti i preko wc školjke.

Da li je moguće da su se djeca zarazila ovim putem, naravno ako je ovo tačno, jer ja stvarno od juče razmišljam o ovome. Jer hrana je iz iste kuhini, ne znam koliko tačno djece i osoblja jede iz JU DS, ali sigurno ih je više od 1.500, pa ako ne i više.

Znam, prije nekoliko godina na Ilidži je bilo masovno trovanje, zatrovano je 60 osoba, pa onda u onom Pomodorinu, preko 100, stoga mi je upitnik nad glavom za ova obdaništa.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *