|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 19:56:36   
edin_i_armina

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: edin_i_armina


IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: edin_i_armina

@neki i ostale: Dajem svoje iskustvo o Drzavi u kojoj radim, zivim, dajem detalje o kako se stvari krecu. Najgore je ta otvprena xenofobija, dali bi se vi osjecali slobodnim, kada sumnjate u svokog? sigurno ne, zatim, iako zivimo gdje zivimo dali smo obavezni voljeti politiku, narod i ostale s kojim dijelimo istu drzavu? Dali smo primorani biti zaljubljeni ? Naravno razumijem one koje bi svugdje isli nego da bi ostali u BIH, mislijuci da je svakome vani extra, ima dosta naseg svijeta koji zavidi onoj dijaspori koja zivi vani, ali treba se tako znati da se drzave razlikuju jedna drugoj. Zivio sam i odrastao sam u Francuskoj, nikad ama bas nikad nisam osjetio ovakav racizam prema strancima, ovoliko represije. Narano da ima i gorih drzava ali medju razvijenijih neznam. Jednostavno vam je sloboda sprijecena, ozivim kada odem u Francusku.
Nama je Svicarska dala boravicnu dozvolu pod uslovom da radimo, nikad nisam potpisao ugovor da je trebam Voljeti i prihvatiti njezin stil zivota.
Kada covijek mora sumnjati o svakome onda tu nema vise slobode.
Dali bi se osjecali opusteni kada vlada sve radi kako bi vasu dijecu skartirala? Licno nebi, a trebam biti zadovoljan? Nije mi u obicaju da sebe lazem, a pogotovo ostale! Ko ne prihvata realnost nemora...


Iskreno kad bih se tako osjecala u drzavi kojoj zivim bila to Danska, Bosna ili bilo koja druga ja bih isla dalje dok ne nadjem mjesto gdje mogu slobodno disati....Promijenila sam do sada 2 drzave dok nisam dosla ovdje, jedna manje vise ne igra neku ulogu....
Znam dosta raje koja se isto tako osjeca i u ovoj  drzavi mada im ova drzava daje od igle-do auta. malo toga su sami stekli...I opet drvlje i kamenje ...Kad im kazes sto se ne vrate u Bosnui cute ko mumije...




Jedina prava sloboda sto covijek ima jest IZBOR...Niko me ne drzi ovdje a takodjer ne zurim se, svaki odlazak se treba racionalno pripremiti, ipak se treba gledati na profesionalno iskustvo, diplome, jezici itd..



Pa znaci nije tako lose, trpis jer zelis a ne sto moras


Koliko znam da niko ne zivi u jednoj modernoj drzavi zato sto mora! Niko me ne primorava da tu sjedim i da tu zivim, vise me zulja to oko skolovanja dijece, imam jos malo vremena, veca mi curica jos u vrticu tako da imam jos koju godinu dvije da se pripremim...Polako ali sigurno.;) Zelim dijeci sve najbolje, a naravno i svima nama.

_____________________________

Alissia 03.10.2005
Melina 26.10.2006

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 20:00:54   
Mirkica
edin_armin poznajem ja puno takvih koji cekaju evo moja svekrva je ostarila cekajuci a nikada nije otisla u BIH uvijek ensto ceka. Ne grizi ruku koja te hrani , volim BIH al volim i Njemacku lijepo mi milion prednosti u BIH samo jedna  roditelji, brat , dragi ljudi ali ipak vidim ih .

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu edin_i_armina)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 20:08:27   
edin_i_armina

IZVORNA PORUKA: Mirkica

edin_armin poznajem ja puno takvih koji cekaju evo moja svekrva je ostarila cekajuci a nikada nije otisla u BIH uvijek ensto ceka. Ne grizi ruku koja te hrani , volim BIH al volim i Njemacku lijepo mi milion prednosti u BIH samo jedna  roditelji, brat , dragi ljudi ali ipak vidim ih .


Lako je letat po svijetu a nikad nigdje nista uspjeti! U Svicarskoj vec pet godina, a do godine, za dvije ko zna...Nista me ne sprecaje, nije hica, niko me ne tijera. Svi nismo kao tvoja svekrva i druge osobe koje se zale ali opet sjede tu gdje su. Licno konstatujem sto nam ne odgovara, nije vitalno, ali kada covjek moze da bira onda sto da ne ako vec MOZE i HOCE!

_____________________________

Alissia 03.10.2005
Melina 26.10.2006

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 20:10:19   
edin_i_armina
Ok necemo vise o Svicarskoj, sta je s drugim drzavama, vase iskustvo, sta volite a ne volite. Ipak je interesantnije upoznati drzavu s unutarnje strane nego preko lijepih razglednica. Sto volimo, sto ne volimo svi mi imamo razlog, a svi nemamo isti razlog, neki vole a druge ne vole, jednostavno sto nemamo istu osjetljivost, iskustvo, okolinu i sl.



< Poruku je uredio edin_i_armina -- 22.12.2010 20:17:48 >


_____________________________

Alissia 03.10.2005
Melina 26.10.2006

(odgovor članu edin_i_armina)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 20:10:50   
koka i po
jedan prijateljski savjet ove iz Bosne user posted image ..
ova ce tema haman krenuti u pogresnom pravcu ....
hajte vi lijepo na hanumu i manje "vruce" teme user posted image

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu edin_i_armina)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 20:12:50   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: koka i po

jedan prijateljski savjet ove iz Bosne user posted image ..
ova ce tema haman krenuti u pogresnom pravcu ....
hajte vi lijepo na hanumu i manje "vruce" teme user posted image

napisah pa izbrisah :))) odoh djete hraniti user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 20:23:11   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: koka i po

jedan prijateljski savjet ove iz Bosne user posted image ..
ova ce tema haman krenuti u pogresnom pravcu ....
hajte vi lijepo na hanumu i manje "vruce" teme user posted image


Ne kontam dze zapelo, tema ide sasvim super argumenti na mjestu sa svih strana , da mozda nisi sama na hanumi user posted image user posted image

(odgovor članu koka i po)
  Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 20:28:24   
koka i po
nisam bona user posted image ....ja sam "leteca" ...malo tam ga vam ga user posted image ...
nego ..previse duboko idete ....
na kraju...pozivam vas kojima nije fino kod mene na vikendicu u Bosnu...pa da vidite sta znaci SUVAIVOR...motiku u ruke ,flaster na usta i nema da nema

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 20:31:11   
edin_i_armina

IZVORNA PORUKA: koka i po

nisam bona user posted image ....ja sam "leteca" ...malo tam ga vam ga user posted image ...
nego ..previse duboko idete ....
na kraju...pozivam vas kojima nije fino kod mene na vikendicu u Bosnu...pa da vidite sta znaci SUVAIVOR...motiku u ruke ,flaster na usta i nema da nema


Hajmo, od mene pomoc ako bude pite i kafe! user posted image

_____________________________

Alissia 03.10.2005
Melina 26.10.2006

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 20:34:48   
koka i po
bice....ako je sama napravis user posted image ...
prvo poznjeti psenicu,pa odnijeti u mlin....eeeee a naroviti krompira ......user posted image ...

a za kafu user posted image ...moramo u Brazil po nju user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu edin_i_armina)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 20:34:53   
SailorMoon
Mmmh sta reci, ovako: 18god Njemacke, gotovo cjeli zivot, ovde sam kod kuce, ovde mi je zivot, ovde mi se djete rodilo, predala sam za pasos i ovde cu da se ukopam. Dosta od mene

_____________________________

06.11.2010 mamina i babina dusa se rodila. Volimo te najvise na svjetu.

(odgovor članu edin_i_armina)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 20:42:56   
edin_i_armina

IZVORNA PORUKA: SailorMoon

Mmmh sta reci, ovako: 18god Njemacke, gotovo cjeli zivot, ovde sam kod kuce, ovde mi je zivot, ovde mi se djete rodilo, predala sam za pasos i ovde cu da se ukopam. Dosta od mene


user posted image user posted image

_____________________________

Alissia 03.10.2005
Melina 26.10.2006

(odgovor članu SailorMoon)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
23.12.2010 22:23:21   
neki
IZVORNA PORUKA: edin_i_armina

@neki i ostale: Dajem svoje iskustvo o Drzavi u kojoj radim, zivim, dajem detalje o kako se stvari krecu. Najgore je ta otvorena xenofobija, dali bi se vi osjecali slobodnim, kada sumnjate u svokog? sigurno ne, zatim, iako zivimo gdje zivimo dali smo obavezni voljeti politiku, narod i ostale s kojim dijelimo istu drzavu? Dali smo primorani biti zaljubljeni ?
Naravno razumijem one koje bi svugdje isli nego da bi ostali u BIH, mislijuci da je svakome vani extra, ima dosta naseg svijeta koji zavidi onoj dijaspori koja zivi vani, ali treba se tako znati da se drzave razlikuju jedna od druge. Zivio sam i odrastao u Francuskoj, nikad ama bas nikad nisam osjetio ovakav racizam prema strancima, ovoliko represije. Naravno da ima i gorih drzava ali medju razvijenijih neznam. Jednostavno vam je sloboda sprijecena, ozivim kada odem u Francusku...
Nama je Svicarska dala boravicnu dozvolu pod uslovom da radimo, nikad nisam potpisao ugovor da je trebam Voljeti i prihvatiti njezin stil zivota.
Kada covijek mora sumnjati o svakome onda tu nema vise slobode.
Dali bi se osjecali opusteni kada vlada sve radi kako bi vasu dijecu skartirala? Licno nebi, a trebam biti zadovoljan? Nije mi u obicaju da sebe lazem, a pogotovo ostale! Ko ne prihvata realnost nemora...

Izgleda da je u Svicarskoj razlicito od kantona do kantonauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Ja sam zivjela u Svicarskoj skoro 4godine,pa otprilike znam kako je divna drzava,ne samo sa razglednicauser posted image
LP

(odgovor članu edin_i_armina)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
23.12.2010 22:36:16   
SdZ
Bosna i Hercegovina- mala drzava na karti. Drzava koja je koracala raznim stazama da bi dosla do ovog danas. Drzava kojom su koracali mnogi i dobri i losi.
Naivnost joj je mana. Mane su joj ljudi koji njome vladaju, ljudi koji je iskoristavaju samo za svoje potrebe. Zemlja koja je uvijek bila gazena. Zemlja u kojoj su svi trazili skroviste za svoje "nestasluke".
Nije niti hoce postici nesto posebno u svijetu, nazalost. Sve dobro sto dobije ubrzo joj bude i uskraceno zbog pohlepnosti njenih gradjana. Zemlja koju lose nikad da zaobidje.
Ali zemlja velikog srca, raznih naroda i vjera. Zemlja puna neiskoristenog bogatstva od prirodnih do mudrih ljudi.
To je NASA BiH!!!!


_____________________________

<3 28.6. <3
Zivot je dobio svoj smisao...

(odgovor članu edin_i_armina)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
23.12.2010 22:47:10   
Anoniman
Zapis o zemlji

Pitao jednom tako jednoga vrli pitac neki:
A kto je ta
Šta je ta
Da prostiš
Gdje li je ta
Odakle je
Kuda je Ta
Bosna
Rekti
A zapitani odgovor njemu hitan tad dade:
Bosna
Da prostiš
Jedna zemlja imade
I posna, i bosa
Da prostiš
I hladna, i gladna
I k tomu još
Da prostiš
Prkosna
Od Sna,                                                                                
                                         M. Mak Dizdar

< Poruku je uredio Pahuljicaa -- 23.12.2010 22:49:35 >

(odgovor članu SdZ)
  Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
24.12.2010 0:09:57   
edin_i_armina

IZVORNA PORUKA: neki

IZVORNA PORUKA: edin_i_armina

@neki i ostale: Dajem svoje iskustvo o Drzavi u kojoj radim, zivim, dajem detalje o kako se stvari krecu. Najgore je ta otvorena xenofobija, dali bi se vi osjecali slobodnim, kada sumnjate u svokog? sigurno ne, zatim, iako zivimo gdje zivimo dali smo obavezni voljeti politiku, narod i ostale s kojim dijelimo istu drzavu? Dali smo primorani biti zaljubljeni ?
Naravno razumijem one koje bi svugdje isli nego da bi ostali u BIH, mislijuci da je svakome vani extra, ima dosta naseg svijeta koji zavidi onoj dijaspori koja zivi vani, ali treba se tako znati da se drzave razlikuju jedna od druge. Zivio sam i odrastao u Francuskoj, nikad ama bas nikad nisam osjetio ovakav racizam prema strancima, ovoliko represije. Naravno da ima i gorih drzava ali medju razvijenijih neznam. Jednostavno vam je sloboda sprijecena, ozivim kada odem u Francusku...
Nama je Svicarska dala boravicnu dozvolu pod uslovom da radimo, nikad nisam potpisao ugovor da je trebam Voljeti i prihvatiti njezin stil zivota.
Kada covijek mora sumnjati o svakome onda tu nema vise slobode.
Dali bi se osjecali opusteni kada vlada sve radi kako bi vasu dijecu skartirala? Licno nebi, a trebam biti zadovoljan? Nije mi u obicaju da sebe lazem, a pogotovo ostale! Ko ne prihvata realnost nemora...

Izgleda da je u Svicarskoj razlicito od kantona do kantonauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Ja sam zivjela u Svicarskoj skoro 4godine,pa otprilike znam kako je divna drzava,ne samo sa razglednicauser posted image
LP



Neki, pa jest od kantona do kantona prvo je fiskalitet, u sredini drzave kantoni kao Zoug, Obwald itd privlace milijonere, porez interesantan a ne interesantno za familije.
Prije 10godina radikalni desnicari su preuzeli politiku u CH i usmjerili je protiv stranaca , inicijativa do inicijative u glavnom protiv Muslimana, stranaca, EU, protiv familije, protiv rad zena itd, jednostavno konservatizam
Onda imas razliku izmedju francuski dio i njemacki dio, sto zovu Roestigraben, posebno se to primjeti za vrijeme glasanja.
4 godina si tamo zivjela, i to nisi primjetila user posted image garant si bila zaljubljena user posted image
Lijep Pozdrav

_____________________________

Alissia 03.10.2005
Melina 26.10.2006

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
3.1.2011 1:20:25   
Idina mama
Citala sam postove od pocetka i tema mi se ucinila vrlo zanimljivom. Volim citati o iskustvima u drugim zemljama. Neki od vas su uspjeli da mi docaraju zivot u drugim zemljama. Zasto bi se nekom dizao tlak od ovoga? Smeta li ako ja sad nesto napisem?

Zivim u Njemackoj tek tri i po godine. U bosni sam se rodila, odrasla, zavrsila skolu, zavrsila fakultet, prezivjela rat, ... Imala sam posao u Bosni i mozda cak dobre izglede da tako i ostane, jer mi je struka takva (dipl. ing. elektrotehinke sam)... Samo se nisam mogla udati u Bosni.
Upoznala sam svog muza u Sarajevu, na poslu. Dosao da intalira hardware i software kod nas. Nakon godinu dana udala sam se. Vjencanje je bilo ovdje u Njemackoj, jer smo se vec bili dogovorili da cemo zivjeti, bar na pocetku, u Njemackoj. Ima prednosti da se onda vjencanje obavi ovdje. Vratila sam se u Bosnu na nekoliko sedmica da prevedem sve dokumente na novo prezime (sve sam sredila i to se kasnije ispostavilo kao vrlo dobro i to preporucujem svima koji mozda imaju slicnu situaciju). Dobila sam vizu na tri mjeseca  u novom pasosu i avinom se preselila u Njemacku (kasnije smo autom dosli po jos neke moje stvari). Na poslu sam sasvim regularno i pristojno dala otkaz. Cak sam se na biro za nezaposlene u prijavila onih 2-3 sedmice kad sam bila u Bosni da sredim dokumete, pa sam se uredno odjavila kad sam krenula u Njemacku. Ima i kod nas u Bosni reda donekle, pa sam se drzala pravila i reda gdje god je moguce.
U Njemackoj sam odmah dobila dozvolu boravka i dozvolu za rad. Prije nego sto sam i preselila, konkurisala sam na neka mjesta za posao, pa sam odmah po dolasku i imala neke razgovore. Posao sam dobila odmah (doselila 8. februara, a pocela raditi 1. marta.) Radim u struci. Diploma priznata. Jos sam za vjencanje saznala da dipl. ing. elektrotehinke je priznata diploma ovdje u Njemackoj i cak u vjencanom listu stoji dipl. ing. ispred mog imena. Na poslu sam predala kopiju diplome i kopiju prijevoda diplome na njemacki. (btw, kopije sam naravno jos ranije ovjerila u njemackoj ambasadi u bosni, a prijevod je napravio sudski tumac njemackog u Sarajevu). Dakle, bila sam prilicno spremna za dolazak u Njemacku i nisam dosla tek tako. To je vazno za dobar pocetak. Osim toga, muz je vec zivio ovdje i nisam bas pocinjala tako tesko kao neki nasi. A, morate priznati, struka mi omogucava da idem gotovo svuda.
Samo da napomenem. Njemacki nisam znala. Samo engleski. I sad na poslu govorim engleski. Kod kuce govorim de-english (dinglis): pola recenice na njemckom, pola na engleskom.
Znam kako je u Bosni. I volim Bosnu, Sada upoznajem Njemacku. Vrlo kratko mogu izaziti ono sto sam do sada spoznala:
U Njemackoj postoji dobar sistem za sve, postoji pravilo za sve. A u Bosni imamo pametne i dobre ljude (nisu nista bolji, ali ni gori od drugih, ali to su moji ljudi, pa meni drazi), ali nam politicari razbijaju sistem namjerno, jer tako bolje vladaju i obavljaju ko zna kakve poslove. Bez sistema, tesko da ce ikome biti dobro.
Svo vrijeme analiziram i pokusavam da ono sto je ovdje dobro, prenesam u Bosnu. Npr. zdravstveni sistem. Uglavnom je dobar i bez problema bi se mogao primjeniti kod nas (sa malim izmjenama), ali ne znam kako da to sprovedem. Navela sam zdravstveni sitem samo kao primjer. Ima i grugih sistema koje bih mogla analizirati.
Inace, kao stranac nisam jos, hvala Bogu, imala neke neugodnosti. Samo mi je u pocetku bilo neprijatno da tako lose govorim njemacki. Svi Njemci odreda nastojali su da mi olaksaju i uvijek govorili da je ni oni ne znaju bosanski i da je to jednako neugodno kao i to da ja ne znam njemacki. Sad se osjecam malo bolje, jer bolje govorim i bolje razumijem. I to sa jezikom mi je najteze (pa i engleski je strani jezik na kraju krajeva). Taj osjecaj nemogucnosti izrazavanja svojih misli i osjecaja je odlicno objasnjen u knjizi "Zarobljena u prijevodu". Imas osjecaj da si zarobljena unutra u sebi, ne mozes se izraziti, pa imas osjecas da te ljudi ne poznaju i ne mogu upoznati. Svom muzu imam obicaj reci (kad me uhvati malodusnost) da je tesko zivjeti kad govoris samo no sto znas reci na tom stranom jeziku, a ne ono sto bi zaista volio reci. Ma, jezik i govor su cudo....
Osim toga, ovdje mi je dobro. Ljudi i nisu bas tako hladni kako sam prije mislila. Volim rad, red i disciplinu, pa sam to ovdje uglavnom i nasla. Zivot je stabilan. Plata uvijek na vrijeme i jednaka za sve (to sto sam starnac nema nikakve veze). Ima dosta socijalizma. Pisala sam na nekoj temi kako je uredjeno porodiljsko odsustvo, na primjer. Evo, primjera, sve dok sam na prodiljskom, uplacuje mi se socijalno osiguranje kao da radim puno radno vrijeme da ne bih osjetila na penziji. Ili ovo. Svako dijete od 3. do 4. godine ima besplatno obdaniste i svako, ama bas svako mora imati mjesto u obdanistu. Nakon 4. godine djeteta, obdaniste se placa samo djelomicno (niko ne placa puno cijenu) a koliko se placa zavisi od primanja: ko vise zaradjuje, vise placa, ali za 45 sati sedmicno najskuplja cijena je oko 300 eura.
Volim Bosnu i jos nije iskljuceno da se nekad preselimo tamo. Medjutim, za sada nam je bolje ovdje.

Tako bih voljela da sve sto je ovdje dobro prenesem u Bosnu, ali mi bas i ne ide. Osjecam se tako bespomocno...

(odgovor članu edin_i_armina)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
3.1.2011 1:30:24   
veeseelaa
Idina mama divan post, u cugu ga pročitah
a ovo za porodiljsko i žene u BiH koje su u radnom odnosu po odlasku na porodiljstvu imaju plaćene doprinose na iznos koji im Općina daje kao nadoknadu za porodilje, tako da ni ovdje porodilje (koje su u radnom odnosu bile prije poroda) ne gube staž za vrijeme provedeno na porodiljskom

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Idina mama)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
3.1.2011 12:06:34   
ziki
Ja sam srtanac u BiH, rodjena sam u ex Yu i prozivjela jedan dio zivota, pa onda u sledecoj Yu, pa u Srbiji i Crnoj Gori, u dijelu svih tih drzava koji je za mene bio i ostace Sandzak. Ovamo sam dosla zbog posla, pobjegla razocarana tamosnjim politicarima, najvise Sandzackim ali i ostalim. Ne gledam dnevnik, ne citam dnevne novine, trudim se da pobjegnem od politike kako znam i umijem... Ali ne mogu da zmurim dok prolazim ulicom i nevidim kako stvari stoje. Ovdje mi je sestra, pola rodbine, upoznala sam puno divnih ljudi, dole mi je kuca u kojoj sam odrasla, moja mahala, babin mezar, druga polovina rodbine, tamo su mi prijatelji  i uspomene iz skole i sa faxa, mama je ni tamo ni vamo.Iskreno prilicno sam razocarana privatnim sektorom ovdje, ubila me u pojam cinjenica koje su sve muljaze u opticaju, da ti radis i svojski se trudis a na kraju skontas da nemas nikakva prava, zakon te ne stiti nikako, imas zakon o radu ali ispade da je pravilnik o radu firme izand njega..... Posao mi je takav da znam da su slicne scene i u okolnim zemljama. Korupcije ima svugdje ali ne vjerujem da je ima kao u zemljama ex Yu pa da kod dr ides sa kafom i cokoladom nebi li te bolje pregledao(ovo je sam cula ja kod svoje dr idem sa ovjerenom ili neovjerenom knjizicom da dobijem doznake ako su uplatili ili opravdanje za odsustvo sa posla ako nisu uplatili zdravstveno) Ipak svugdje ima divnih ljudi, postenih ljudi koji posteno obavljaju svoj posao, koji se svim srcem trude da u njihovom polju djelovanja bude bolje.  Jedino je problem sto se politicari jos vise trude, koriste se raznim prljavim sredstvima povlaceci jos uvijek bolna pitanja da sve to suzbiju da naprave sto veci haos i na taj nacin izmuzu narod sto bolje. Kako ovo izlijecit - bavit se politikom. Ja sam trenutno majka i arhitekta, za ostavo vise na zalost nemam snage. Ndam se da cu se presabrat i opet trazit nacin kako da promjenimo stvari da preokrenemo situaciju na su korist radi nase djece.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 69
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3]
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *