|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Želiš svoj lični kalendar?
PRIJAVI SE i primaćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-adresu.

Plod u 6. tjednu



Ovo je još jedna veoma naporna sedmica u razvoju embrija. Na kraju ove sedmice od tjemena glavice do trtice bit će dugačak čitavih 4 do 6 milimetara. To znači da je u jednoj sedmici mogao da naraste skoro 4 milimetra!

U ovoj sedmici počinju se razvijati grlo, unutrašnje uho te oči i usna šupljina.

Počinje se razvijati i posteljica koja će svoju zadaću preuzeti tek oko 12. sedmice trudnoće. Posteljica će se pričvrstiti na stijenku maternice i preko pupčane vrpce povezivati plod i vaše tijelo. Do poroda će brinuti za dovođenje kisika i hranjivih tvari do embrija.

U tijelu embrija ultrazvučnim pregledom možete promatrati prve otkucaje srca – srce koje veselo kuca i krvni tok koji je već uspostavljen. Na tijelu su vidljiva  četiri nastavka koja će se razviti u ruke i noge.

Razvijaju se i zameci jetre, gušterače, pluća i želuca. U ovoj fazi embrij crpi hranu iz žumanjčane kese dok  posteljica ne preuzme hranidbenu ulogu.

Budući da su organi ploda sada većinom u početnoj fazi razvoja, on je veoma osjetljiv na sve neodgovarajuće sastojke koje unosite u tijelo – prije svega na razne lijekove (naravno, ako ih ne uzimate prema savjetu doktora), alkohol, cigarete i slično. Sve te sastojke preko posteljice možete prenijeti na plod. Zato pozor! U prvim sedmicama nastaje najviše poremećaja ploda! Zato pazite da se vaše dijete počne razvijatina najbolji način!


DA LI STE ZNALI?

Jedna od većih opasnosti koja može pogoditi embrij je zaraza toksoplazmozom koja može uzrokovati teška oštećenja centralnog nervnog sistema i sljepoću. Zato vas u trudnoći čak triput kontroliraju, u slučaju da do sada još niste bili zaraženi. U slučaju stare zaraze koja nije opasna za plod, toksoplazmoza se kontrolira samo u prvom tromjesečju. Glavni prenosioci bolesti su mačke odnosno točnije njihov izmet. Ako imate mačku, nikako je ne izbacujte iz kuće, samo nekom drugom prepustite brigu o njenom toaletu barem sljedećih osam mjeseci, najbolje budućem tati. Vježbe čišćenja kakica nikako neće biti naodmet! Morate paziti i pri konzumiranju povrća: loše oprana zelena salata može sadržavati ostatke parazita, a opasna je i slabo kuhana odnosno pečena govedina ili sušeno sirovo meso. Izbjegavajte nepasterizirano mlijeko i mliječne proizvode te rad na zemlji bez rukavica.


Pročitajte još


>>  Mama u 6. tjednu
>>  Tata u 6. tjednu





Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *