Kada se dijete suoči s neobičnim ili uznemirujućim snovima, važno je da roditelji budu obazrivi i podržavajući.
Ružni snovi - foto: freepik.com
San o strašnim nepostojećim bićima ili o ubijanju ili bilo kojem obliku nasilja može biti zastrašujuć za dijete, ali važno je napomenuti da su snovi obično rezultat maštovitog uma i ne odražavaju stvarne namjere ili želje djeteta.
Evo kako postupiti:
- Ostanite smireni: Prvo i najvažnije, ostanite smireni. Važno je ne prenijeti svoju zabrinutost na dijete i ne optuživati ga za nešto što se dogodilo u snu.
- Pružite utjehu: Utješite dijete i dajte mu do znanja da su snovi često nejasni i čudni, ali da nema razloga za brigu.
- Pitajte o snu: Ako dijete želi, možete ga pitati više o svom snu. Pitajte nježno i bez pritiska, a zatim slušajte što dijete ima reći. Ponekad će dijete željeti ispričati svoj san kako bi se olakšalo.
- Naglasite razliku između snova i stvarnosti: Objasnite djetetu da su snovi proizvod mašte i da nisu stvarni događaji. Naglasite da se stvarne namjere i djela razlikuju od onoga što se događa u snovima.
- Pružite sigurnost: Dajte djetetu do znanja da je sigurno i voljeno. Pomaže im osjećati se sigurno i podržavano kad se suočavaju s nečim što ih brine.
- Stvarajte pozitivno okruženje za spavanje: Učinite spavaću sobu djeteta ugodnim mjestom. Možda će se osjećati manje uznemireno kad spava ako je okruženo omiljenim igračkama, mekanim jastucima ili svjetlom za noćno svjetlo.
- Razgovarajte o strahovima ili stresu: Ako primijetite da dijete ima česte noćne more ili uznemirujuće snove, razgovarajte o njihovim svakodnevnim iskustvima i potrebama. Ponekad su snovi manifestacija stvarnih briga.
- Tražite stručnu pomoć ako je potrebno: Ako dijete ima česte i intenzivne noćne more ili snovi s nasilnim sadržajem koji traju duže, možda bi bilo korisno konzultirati se s pedijatrom ili stručnjakom za dječju psihologiju kako bi se razgovaralo o mogućim uzrocima i rješenjima.
Važno je da dijete osjeća da mu je pružena podrška i razumijevanje kad se suočava s uznemirujućim snovima. Ohrabrivanje komunikacije i nježnog pristupa pomoći će dijetetu da se osjeća sigurno i podržano u takvim situacijama.
**** Na Ringeraji ****
PRATITE NAS I NA INSTAGRAMU!
@ringeraja_ba
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Slični sadržaji, koje čitaju drugi korisnici
Mama Prase je otkrila pol bebe!
Pepa Prase napravila je mami žurku za otkrivanje pola bebe!
10
Bolest ruku, stopala i usta!
Groznica, upala grla, malaksalost, gubitak apetita, koju prati i pojava plikova u ustima, na šakama ili stopalima, sigur...
6
15 razloga zašto bi djeca trebala čitati k...
Današnja djeca ne čitaju jer su naučila da je čitanje dosadno, nezanimljivo, naporno i nekorisno. Isto kao što su naučil...
3
Šta su zaboravili roditelji
U želji da ispune visoka očekivanja svojih ambicioznih roditelja, neka djeca će uložiti veliki napor. Uz puno odricanja ...
3