|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Mamina posla: Protiv nasilja u porodici!

Adriana Kuči, 10.4.2011
Pojam “nasilje u porodici” iako ne isključivo, najčešće znači nasilje muškarca nad ženom u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici. Nerjetko, završava tragično.
Ključne riječi:

image
/11


A tragični su i oni životi o kojima ništa ne znamo, a proteknu poput agonije pod terorom nasilnika. Zar stvarno na to sve ostajemo slijepi i gluhi?!

Da uopće pišem o ovoj turobnoj temi podstakao me je događaj, zapravo, tragedija, koja je prije par sedmica potresla cijelu Sloveniju. Ukratko, iako ovakve  priče nisu nikada kratke, muškarac, koji je već bio osuđivan zbog nasilja u porodici, je, u svađi sa bivšom partnericom, kroz prozor stana na devetom spratu bacio njihovu petogodišnju kćerku, a potom i sam skočio.

On je odmah umro.

Djevojčica je bitku izgubila nekoliko dana kasnije…

Posebno me je potreslo na teveu objavljeno svjedočenje jedne komšinice koja je rekla da je djevojčica, viseći kroz prozor, bila potpuno mirna. Čak se je nasmijala i rekla mu: “Nećeš me stvarno baciti, zar ne?!”

Priča strašna da ne može biti strašnija. I nezavršena. Pomislimo samo na život djevojčicine majke. Sve I kada bi živjela u najboljim mogućim uslovima, oslobođena svakog drugog oblika stiske I uz najboljee terapeute, pitanje je da li bi se oporavila… Može li se ljudsko biće od čega takvog oporaviti pod bilo kojim okolnostima?!

Mi drugi – užasnućemo se, svake godine se na Dan borbe protiv nasilja u porodiici, saznanjeni s njim zahvaljujući medijima, sjetiti se i tog problema i posvetiti mu koju misao. I nastaviti dalje. A možda ipak postoji ponešto što možemo učiniti da bi čim manje porodica živjelo tako turobne živote… Možda, ipak…

Par činjenica o nasilju

Nasilje postoji,, nažalost, od kako i čovjek. Pričati o svemu što je prouzročilo bilo bi besmisleno, jer je nemoguće sažeti svu nesreću koji je čovjek prouzročio čovjeku. U prošlosti su žrtve porodičnog nasilja bile prepuštene same sebi. Sada je, barem u primjerima koji se otkriju, nešto drugačije. Psihološke službe u razvijenom svijetu relativno učinkovito brinu za bivše žrtve nasilja. U primjeru s početka naše priče baš i nije tako – nasilnik je osuđen na pet godina zatvora iz kojeg je puno ranije pušten – jer se je lijepo vladao!!!  

Šta je nasilje? Većina definicija slaže se u slijedećem: Svaka težnja ili sredstvo za savladavanje drugog čovjeka zato da bi mu nametnuli svoju volju i nadvladali ga – je nasilje. Nasilje znači ograničavanje, uskraćivanje, nanošenje psihičkog ili fizičkog bola i patnje koje je povezano s ciljem da bi pridobili osobnu korist. Uvijek se radi o škodljivom i bolnom dejstvovanju koje tjelesno, duševno ili socijalno povrijedi žrtvu.

Porodičnog nasilja je više vrsta. Može ga izvoditi pojedinac nad drugim pojedincem ili grupom. Ponašanju nasilnog pojedinca, složni su psiholozi, kumuju tri važna faktora: nasljednost, uticaj okoline, te slika o samom sebi.

Nasilje u porodici je vrsta nasilja koje na žrtve ima izuzetno traumatičan utjecaj, pogotovo kada su te žrtve najmanji članovi porodice. I, pri tom, nije jako važno da li se nasilje izvodi nad djecom direktno ili su ga samo svjedoci – traumatično je iskustvo iživljavanja partnera međusobno.

Zanimljiv je podatak da ni nasilje žene nad muškarcem nije zanemarivo, no ipak je tip nasilja koji u porodici preovladava onaj u kojem su žrtve žene, nasilnici muškarci.

Pogledajmo malo statistiku: svakih 7 do 15 sekundi na svijetu je pretučena barem jedna žena. Glavni uzrok povreda žena starosti između 15 i 44 godine je partnerovo nasilje. Za ovaj najčešći oblik nasilja tipično je da se s vremenom povećava. To znači da pored psihičkog, spolnog I fizičkog nasilja sadrži takođe i ekonomsko iskorištavanje, izolaciju i mnoge druge psihološki nadzorovane mehanizme.

Strašan je i podatak da je žena kojoj je dosta nasilja i koja ga namjerava prekinuti u 75 odsto većoj opasnosti da ju partner ubije nego u slučaju da je ostala!

Psihološka tumačenja nasilnika i žrtve

Psihologija na razne načine objašnjava porodično nasilje. Jedan od meni osobno najstrašnijih razloga za prihvatanje uloge žrtve je to da takve žene u sebi imaju ukorjenjeno vjerovanje da žive život kakav zaslužuju s partnerom kakvog zaslužuju. Druga objašnjenje je takozvana “traumatična veza” koja je i odgovor na često postavljano pitanje zašto žene ostaju u vezi punoj nasilja. Istraživanja su pokazala da žrtva svog nasilnika vidi kao svemogućeg i vjeruje da bez njega ni ne može živjeti. Nasilnik na ovaj način ima potpunu kontrolu nad njenim novcem, sigurnošću, ssrećom… Njoj ne preostaje ništa drugo već da mu udovoljava i tako si omogući ono neophodnije da preživi..

Djeca i nasilje

Prikrivena, a psihološki veoma opasna tortura nad djecom je stalna prijetnja jednog partnera drugom da će ih oduzeti. Takozvano, korištenje djece za dostizanje, uglavnom bolesnih ciljeva.

Modeli nasilnog ponašanja kojeg su djeca svjedoci u vlastiotom domu prenose se i na njihovu komunikaciju i odnose i sa drugim ljudima. I iz razloga što djeca iz nasilnih porodica ne znaju komunicirati na drugi način, vrlo često sami postaju nasilnici u svojim porodicama, odnosno, prenose ovaj nesretni krug u nedogled. Istraživanja su pokazala da više od 90 odsto nasilnika dolaze iz porodica u kojima su bili ili žrtve ili svjedoci nasilja.

Zdravo porodično okruženje i odgovarajući odgojni stilovi od ključnog su značaja za razvoj djetetove predstave o samom sebi  koju  gradi na osnovu stajališta, mišljenja, uvjerenja I vjerovanja.  oblikuje o sebi. Znači, ako se djete sreće sa nasiljem, pa makar i onim koji roditelji umanjuju nazivajući ga “puc puc po guzi” ili kako bilo, ono shvata i prihvata nasilje kao normalan i čak potreban način komunikacije. Nije li ovo fantastičan razlog da se ipak malo više potrudimo i riješimo problem na teži, ali ipak jedini ispravan način?!

Lijek protiv porodičnog nasilja

Kao i u mnogim drugim stanjima, i ovdje je preventive najbolji  lijek. I pojedinci i društvo moraju biti svjesni da je nasilje moguće sasjeći u korijenu. Osvješćivanje mladih ljudi koji ostvaruju partnerske odnose, Na svijetu je puno načina da se dođe do informacija, samo ih treba potražiti. A sve informacije su sažete u jednom – nasilje nikada nema opravdanja.

Isto se tako postavlja pitanje da li smijemo ostati ravnodušni ako znamo da je negdje u nekoj družini nasilnik?! 

U našem dijelu svijeta su dobro razvijene takozvane sigurne kuće, mjesta na kojima se žene i djeca, žrtve nasilja, mogu skloniti na određeni period i ustabiliti živote pod novim okolnostima. Postoje telefoni za anonimne pozive koje mogu obaviti i posmatrači. Socijalnu i psihološku njegu trebaju, ne samo žrtve, već i nasilnik, koji su često žrtve začaranog kruga vlastitog nasilja iz kojeg ne znaju izaći.  Kada su u nasilna djelovanja upletena i djeca potrebna je i dodatna stručna pomoć, posebno pedijatara.

Eto, puno podataka o nasilju u porodici.

Ako vas bilo šta od napisanog navede da nađete svoj način i pomognete svijetu u borbi  protiv nasilja u porodici, ne zaboravljajući  da su sve žrtve, statistički predstavljene brojevima, nečije mame, nečije sestre, kćerke, prijateljice, te da svi mi snosimo odgovornost – onda ste napisanom dali smisao.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Znate li šta sve možete praviti u aparatu ...
S ovim praktičnim uređajem nikada nećete morati ponavljati jela. U njemu možete napraviti zdrav smoothie, ukusnu kašu pa...
17
Sretan Uskrs!
Članovima katoličke vjeroispovjesti naše RR sretan Uskrs!
3
Emocionalno vezivanje u djetinjstvu
Emocionalno vezivanje je primarna potreba, javlja se još na samom rođenju, već prvim kontaktom sa majkom, a ostvaruje sv...
2
Majčinstvo bez partnera!
Biti samohrana majka je izazov koji traži mnogo strpljenja, izdržljivosti, odricanja i hrabrosti.
2






Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *