moje zlato
Autor: Jasnalajla
Scabies - svrab (šuga)
Uredništvo Ringeraja.ba, 2.1.2014Svrab (šuga) je zarazna bolest kože uzrokovana grinjama Sarcoptes (sinonom Acarus). Pri tom se misli na vrstu koja parazitira na čovjeku, Sarcoptes scabiei varietas hominis.
Grinja se prenosi direktnim kontaktom, ali i indirektnim putem, preko posteljine, odjeće, veša, ubrusa u školskim kolektivima, ali i u porodicama.
Tipične promjene na koži su papule, tačkaste i prugaste ogrebotine sa serokrustoznim ili hemoragičnim pokrovom, na tipičnim dijelovima kože. Pored toga, bolesnik se žali na jak svrab posebno kada je u miru, u toplini ili oznojen.
Tipična šuga ili skabijes pojavljuje se prvenstveno između prstiju na šakama, na sjedalima, oko pojasa, u donjem dijelu trbuha, ali i drugdje.
Kod žena su tipične promjene na dojkama oko bradavica, kod muškaraca na prepucijumu i skrotumu.
Sa tipičnim izgledom lako je prepozna i ljekar u ambulantama opšte medicine, a često i sam pacijent procijeni o čemu je riječ. Skabijes je manje opasan za prenošenje na druge jer se sa takvim osobama izbjegava kontakt, a i sami pacijenti paze da drugima ne prenesu grinje.
Loše socioekonomske prilike i nizak higijenski standard doprinose bržem širenju bolesti. U odraslih, čest je polni prenos, pa se svrstava i u bolesti koje se prenose seksualnim putem.
Kod djece, najčešće mjesto zaraze je:
- skalp
- lice
- vrat
- dlanovi ruku
- tabani
Kada posjetiti liječnika?
Razgovarajte s liječnikom ako imate bilo kakve znakove ili simptome koji ukazuju na šugu. Mnoga stanja kože poput dermatitisa ili ekcema su povezani sa svrbežom i malim rupama na koži. Liječnik može pomoći u određivanju pravog uzroka i osigurati vam potreban tretman.
Liječenje šuge
Liječenje šuge većinom uključuju elimiranje zaraze s lijekovima. Nekoliko krema i losiona su također dostupni. Obično se lijek primjenjuje po cijelom tijelu, od vrata pa sve do dolje. Lijekovi se na tijelu ostavljaju najmanje osam sati. Drugi tretman je potreban ako se pojave nove rupe i novi osip.
Lijekovi često preporučeni za ovu zarazu uključuju:
- Permethrin 5% (Elimite) – liječnik preporučuje korištenje ove kreme koja sadržava kemikalije koje uništavaju grinje i njihova jaja. Permethrin je siguran za djecu i odrasle svih godina, a nema problema ni s korištenjem kod trudnica ili žena koje su nedavno rodile.
- Lindane – ovaj lijek je dostupan kao krema, losion ili šampon. Nije siguran za djecu koja su mlađa od 2 godine, za žene koje su trudne, žene koje su nedavno rodile ili za osobe koje imaju slab imunološki sustav.
- Crotamiton (Eurax) – ova lijek se primjenjuje jednom dnevno i to od 2 do 5 dana zaredom. Liječnik ga može preporučiti ako vaše dijete ima svrbež.
Iako ovi lijekovi ubijaju grinje, svrbež može potrajati i nekoliko tjedana nakon toga.
Liječnici ponekad prepisuju i lijekove ivermectin (Stromectol) za ljude sa oslabljenjim imunološkim sustavom ili za ljude koji ne reagiraju na druge losione i kreme.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Posjetiti Skoplje morao bi biti imperativ. Iz brojnih razloga. 11
»Meni se i voda prima! Ja se i od zraka debljam«, i slične primjedbe čujemo od očajnih ljudi u neuspješnoj borbi protiv ... 8