|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 13:44:04   
luna77
u kojem sl.listu mogu naći da se u FBIH  čuvanje trudnoće plaća 100%
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 13:47:55   
bubuli
ja nemam pojma al zanima i mene....jer sam na bolovanju zbog cuvanja trudnoce i pise na doznakama neki clan 47....
cula sam da je plata 100% s tim sto ce meni oduzeti topli obrok koji imam u parama i dodatak na nocni rad jer radim u smjenama....
kolegice koje su do sada bile na trudnickom bolovanju imale su platu 100% i znam da je bolovanje na dijete 100%
posto sam tek na bolovanju i ima jos do plate nemam pojma sta ce biti i koliko...


_____________________________



(odgovor članu luna77)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 13:52:51   
jasminap
sve zavisi drage moje u kojoj firmi radite.kod nas je to sve individualno,negdje odmah dobijes otkaz a negdje ti i plateuser posted image

(odgovor članu bubuli)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 13:59:30   
luna77
u drzavnim firmama je regulirano ali mi treba samo sl list i naknada je sigurno 100%

(odgovor članu jasminap)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 14:09:36   
bubuli
ja sam u drzavnoj firmi i imam stalni posao skoro 9god.
al voljela bi da vidim to crno po bijelo...jer sve radne zajednice nadju rupu u zakonu uvijek


_____________________________



(odgovor članu luna77)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 14:24:33   
Nedi
bubuli pošto si u državnoj firmi pronađi i PRAVILNIK O RADU  te firme i u njemu mora biti definisano bolovanje kao i sve ostalo pa pročitaj jer mogla bi se neugodno iznenaditi, neke stvari su zakonski dopuštene da se reguliraju Pravilnikom na način na koji odredi onaj ko piše pravilnik a to je svaka institucija/firma za sebe. Puno sreće

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu bubuli)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 14:30:32   
hanabanana
Nema to veze sa pravilnikom, i tu zakonsku obavezu ne smiju mijenjati.
Taj iznos od 100 % plaća ti firma, ali ona taj iznos refundira u potpunosti od nadležnom zdravstevnog ili soc. osiguranja.
Što će reći, njima ni iz dzepa ni u dzep.

http://www.ringeraja.ba/forum/m_50462/mpage_1/key_/tm.htm#50462
 
Evo ovdje je bilo više govora o tome.
 

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 14:36:12   
Skvo RR
http://www.juszzks.com.ba/zakoni/05zakon_o_zdravstvenom_osiguranju.pdf

Zakon o zdravstvenom osiguranju

Obrati paznju na član 47.


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 14:37:40   
hanabanana
RASPOREĐIVANJE ŽENE NA DRUGO RADNO MJESTO TOKOM TRUDNOĆE
Član 54. ZORFBiH
Žena za vrijeme trudnoće, odnosno dojenja djeteta, može biti raspoređena na druge poslove ako je to u interesu njenog zdravstvenog stanja koje je utvrdio ovlašteni liječnik.
Ako poslodavac nije u mogućnosti da osigura raspoređivanje žene u smislu stava 1. ovog člana, žena ima pravo na odsustvo sa rada uz naknadu plaće, u skladu sa kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu.
Privremeni raspored iz stava 1. ovog člana ne može imati za posljedicu smanjenje plaće žene.
Ženu, iz stava 1. ovog člana, poslodavac može premjestiti u drugo mjesto rada, samo uz njen pismeni pristanak.

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 14:40:27   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: hanabanana

RASPOREĐIVANJE ŽENE NA DRUGO RADNO MJESTO TOKOM TRUDNOĆE
Član 54. ZORFBiH
Žena za vrijeme trudnoće, odnosno dojenja djeteta, može biti raspoređena na druge poslove ako je to u interesu njenog zdravstvenog stanja koje je utvrdio ovlašteni liječnik.
Ako poslodavac nije u mogućnosti da osigura raspoređivanje žene u smislu stava 1. ovog člana, žena ima pravo na odsustvo sa rada uz naknadu plaće, u skladu sa kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu.
Privremeni raspored iz stava 1. ovog člana ne može imati za posljedicu smanjenje plaće žene.
Ženu, iz stava 1. ovog člana, poslodavac može premjestiti u drugo mjesto rada, samo uz njen pismeni pristanak.


Poslodavac je ne moze natjerati da dolazi na posao, ako doktor otvori bolovanje sa sifrom cuvanje/komplikacija u trudnoci. Ima pravo na 100% naknadu.

Kako si u drzavnoj firmi dobijat ces 100% neto platu, bez toplog i bez prevoza.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 14:40:52   
Nedi
Jeste im iz džepa jer plaćaju doprinose lakše je i jeftinije dati otkaz a i refundacija se čeka i po godinu! A npr zakon kaže da se na porodiljnom isplaćuje 80%, i dobra je volja firme da isplaćuje ostalih 20% i to piše u pravilniku a ne u zakonu i mislim da ga nije zgoreg pročitati. Iskustva kažu da kad uposlenik ne zna za tih 20% i za Pravilnik jer pročita samo zakon i svoja prava traži na osnovu njega, neki poslodavci odluče zadržati tih 20% koje nestanu u nepoznatom pravcu i izgube se u magli

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 14:43:16   
Skvo RR
Nedi moram te napomenuti da ovde mi pisemo o drugoj sifri za otvaranje bolovanja, druga je prica porodiljsko bolovanje.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 14:45:46   
Pretty mamma
Drage mame, i ja sam se borila s ovim pitanjem i imate na temi porodiljna naknada pa pogledajte. Uglavnom, trebate pogledati prvo pravilnik firme, kako je to interno regulirano. Kod mene je nažalost 80% plaće svaka vrsta bolovanja. Po zakonu o zdravstvenom osiguranju izašlom u S.L.30/97, član 47. stoji da je naknada 100% plaće, ali kažem moja firma je to regulirala internim pravilnikom o radu pa se prvo raspitajte u pravnoj službi.


_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 14:47:43   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: skvo


Poslodavac je ne moze natjerati da dolazi na posao, ako doktor otvori bolovanje sa sifrom cuvanje/komplikacija u trudnoci. Ima pravo na 100% naknadu.

Kako si u drzavnoj firmi dobijat ces 100% neto platu, bez toplog i bez prevoza.


Ovo sam napisala za drzavne firme, jer sam pravnik, a i zaposlena sam u drzavnoj firmi.user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 14:47:58   
Nedi
Znam skvo, zato sam i napisala ,a npr zakon kaže......vidjela sam sve i svašta i detalji malim slovima u raznoraznim pravilnicima znaju biti....uh.....bilo bi mi žao da bilo koja mama i trudnica ostane bez i jedne marke a poslodavci su sposobni na svašta. Govorim iz jednog primjera državne institucije i mislim da svako treba pročitati i kad mu nista ne treba eto samo da zna šta u njemu piše jer nikad se ne zna kad šta može zatrebati.

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 15:31:21   
luna77
to je sl list koji mi je trebao.
meni su isplaćivali 100 % jer je tako slala zena koja radi u računovodstvu iz moj poslovnice u centralu i sad uz ovu plaću skinu s plaće 400 KM kao tek sad skuzili da nisam prekidala bolovanje ia da ima pravo na 80 %.i ja im kazem za zakon oni kazu nisu znali...hm mozete misliti.I sad u stvari nisam ja problem jer će meni refundirati slijedeći jesec  nego druge zene kojima je tako isplaćivno cijelo čuvanje trudnoćei onda im ta umanjena plaća usla i u prosjek za porodiljnouser posted image .
sad nek rjesavaju s gustom ću im poslati zakon a i odgovor pravnika mog zdravstvenog gdje se vidi da se isplaćuje puna plaća....

strasno je sto umjesto da pazim na trudoću moram i ove stvari rjesavati

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 15:34:18   
luna77
IZVORNA PORUKA: Nedi

Znam skvo, zato sam i napisala ,a npr zakon kaže......vidjela sam sve i svašta i detalji malim slovima u raznoraznim pravilnicima znaju biti....uh.....bilo bi mi žao da bilo koja mama i trudnica ostane bez i jedne marke a poslodavci su sposobni na svašta. Govorim iz jednog primjera državne institucije i mislim da svako treba pročitati i kad mu nista ne treba eto samo da zna šta u njemu piše jer nikad se ne zna kad šta može zatrebati.


neka pisu pravilnike ali sl.list je iznad pravilnika odnosno nemoze biti u suprotnosti.otkud pravo firmi da mi isplaćuje 80% plaće ako njima zdravstveno isplaćuje 100%.Skvo hvala,nisam pravnik ali ovdje gdje radim nazalost nisu ni oni koji primaju plaću za to.da nije foruma neznam kako bi se snašla

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 15:47:07   
Nedi
Ja sam svojim očima vidjela da je pravilnik iznad sl lista i zakona jer nekome bio ćejfuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image   ustvari svidjela im se ta pozicija u drž.instituciji za nekog njihovog zato žene OPREZ. Jadni mi u ovakvoj državi gdje svako radi šta mu je volja

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu luna77)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 17:00:26   
luna77
nevezano za ovu temu bilo je u mojoj firmi obračun putnih troslova po tom nekom pravilniku ,ljudi uzeli odvjetnika i sad firma vraća "ukradeni" novac jer je pravilnik ipak ispod zakona.znam treba zivaca ali polako

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: čuvanje trudnoće -sl list
5.6.2009 22:52:23   
Blue rose RR
Pravilnik, neovisno o kojoj se materiji radi, odnosno instituciji NE MOŽE I NE SMIJE BITI iznad Zakona.  To u prenesnom smislu znači da se Pravilnici moraju donositi u skladu sa zakonom, koji reguliše datu oblast. Eh sad drugi je par rukava što naši vrli pravnici ne rade usklađivanje, i što se omakne, zarad njihove koristi, rupa u zakonu, tj. pravilniku.
Ja sam tokom svoje trudnoće provela haman 70 % vremena čuvajući trudnoću, i tom prilikom sam bila obavezna da redovno idem na  ljekarske komisije, a firma  mi je isplaćivala 100 % plate umanjenu samo za topli obrok.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu luna77)
Neposredna veza do poruke: 20
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *