|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
25.4.2013 12:31:05   
DM
U učeničkim knjižicama, ovim novim(ne znam za prijašnje) piše , na mjestu jezika i bosanski i hrvatski i srpski jezik.
Šta mislite o ovome?

Roditelji se mogu izjasniti koji naziv će biti u knjižici nj djeteta....

< Poruku je uredio doublemum -- 25.4.2013 12:36:31 >


_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
25.4.2013 13:55:40   
hanabanana
Ja mislim da je to sve samo stvar forme, a to mi jako smeta.
Najispravnije bi onda bilo da piše: maternji jezik i književnost.
S druge strana u drugom entitetu, ili malo zapadnije, ne piše tako u đačkim knjižicama.
Tamo se tačno zna koji se jezik govori.

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
25.4.2013 14:01:35   
Nedi
Kako moze pisati hr i sr kad se taj jezik ne uci i ne radi se po tom programu? Treba pisati ili bosanski ili maternji.

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
25.4.2013 14:09:43   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: Nedi

Kako moze pisati hr i sr kad se taj jezik ne uci i ne radi se po tom programu? Treba pisati ili bosanski ili maternji.



Kako ne radi??? KŠC radi, kod njih se priča na hrvatskom jeziku.
U Republici srpskoj djeca imaju srpski jezik i književnost.

Meni smeta samo inzistiranje na formalizmu.
Tako kod moje Hane njena učiteljica po potrebi djeci predaje sva tri jezika, zavisno od toga koji jezik dijete govori, a koji je to jezik - to roditelji u anketi po početku godine napišu.

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
25.4.2013 14:14:47   
Nedi

IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: Nedi

Kako moze pisati hr i sr kad se taj jezik ne uci i ne radi se po tom programu? Treba pisati ili bosanski ili maternji.



Kako ne radi???
KŠC radi, kod njih se priča na hrvatskom jeziku.
U Republici srpskoj djeca imaju srpski jezik i književnost.

Meni smeta samo inzistiranje na formalizmu.
Tako kod moje Hane njena učiteljica po potrebi djeci predaje sva tri jezika, zavisno od toga koji jezik dijete govori, a koji je to jezik - to roditelji u anketi po početku godine napišu.


DM je pitala za drzavne skole na podrucju Federacije i ne radi se po planu i programu za hr i sr jezik nego samo za bosanski. KŠC i škole u RS su sasvim drugo.
I sad ko fol uciteljica predaje na HR nekom djetetu jer su se roditelji izjasnili u nekoj anketi da zele HR a udzbenici i plan i program na bosanskom. Koliko znam BH i HR varijanta citanke i njenog sastava se mnogo razlikuju, ustvari mislim da nemaju nista zajednickouser posted image

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
25.4.2013 14:27:15   
hanabanana
Vidi Nedi, i škole u Kiseljaku kao i Gornjem Vakufu - Uskoplju, ili Žepču....da ne govorim o Širokom Brijegu i dalje u Hercegovinu, su u Federaciji BiH. Vjeruj da ta djeca nemaju bosanski jezik.
Ustavno pravo je da svako od nas govori jezik koji osjeća maternjim i zahtjeva da taj jezik i dijete u školu uči....pa tako svako ima pravo da taj jezik nazove hrvatskim, srpskim ili bosanskim.

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
25.4.2013 14:35:23   
Nedi
Razumijem pojmove i KŠC i skole u RS-u i 2 skole pod jednim krovom. I tu postoje dva razlicita jezika i dva razlicita plana i programa sa razlicitim nastavnicima i udzbenicima.

Ono sto mi nije jasno je, da nper, sad u nekoj skoli u zenici, dijete radi pre*eravanja roditelja ima upisan da je ucio hr a to sto ustvari dijete uci nije ni H od hrvatskog. Cemu onda ta mogucnost upisivanja (mislim iskljucivo na skole koje rade po bosan. programu) i trazenje od nastavnika da uvazava i tačka i točka kad je to obicno pre*eravanje a ne ucenje hr i sr jezika

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
25.4.2013 14:38:19   
Skvo RR
Ja bi uvela da stoji BHS jezik...user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
25.4.2013 14:42:13   
Nedi

IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Ja bi uvela da stoji BHS jezik...user posted image


Ja ne bih...neka stoji bosanski ukoliko skola nema zaista mogucnost ucenja i drugog jezikauser posted image

Zivimo u Bosni i treba pisati bosanski...

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
25.4.2013 14:56:05   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: Nedi

Razumijem pojmove i KŠC i skole u RS-u i 2 skole pod jednim krovom. I tu postoje dva razlicita jezika i dva razlicita plana i programa sa razlicitim nastavnicima i udzbenicima.

Ono sto mi nije jasno je, da nper, sad u nekoj skoli u zenici, dijete radi pre*eravanja roditelja ima upisan da je ucio hr a to sto ustvari dijete uci nije ni H od hrvatskog. Cemu onda ta mogucnost upisivanja (mislim iskljucivo na skole koje rade po bosan. programu) i trazenje od nastavnika da uvazava i tačka i točka kad je to obicno pre*eravanje a ne ucenje hr i sr jezika



To je ono što sam već napomenula....samo gledamo na formu.
Zato i kažem, učiteljica moje Hane je poliglota. PO potrebi govori sva tri jezika.
S druge strane, ipak moram reći da su u Haninim knjigama svi izrazi dvojezični, počev od mjeseci, pa do termina trotoar ( nogostup ), željezniča stanica ( kolodvor )...itd itd itd

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 11:33:37   
aazra
Moja mama je nastavnica...kakvih nebuloza ima u udzbenicima ne mozete ni zamisliti...obrazovni sistem nam je katastrofalan, jer udzbenike direktori škola propisuju na osnovu toga s kojim izdavačem su "haveri", pa se tako razlikuju i udzbenici na bosanskom od skole do skole.

Voljela bih da je ovo s jezikom najveci problem...meni su sva tri jezika razumljiva, zelim da budu i mom djetetu.

< Poruku je uredio aazra -- 26.4.2013 11:34:38 >


_____________________________








(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 11:54:09   
Vinetu
"Bosanski, hrvatski, srpski jezik i književnost" je formalni naziv predmeta koji djeca uče u školama. Svaki roditelj ima pravo da se izjasni koji jezik želi da mu dijete uči. Ja sam profesor sva tri jezika, dakle, u mojoj diplomi stoji da sam "profesor bosanskog, hrvatskog, srpskog jezika i književnosti naroda BiH". Iako među učenicima dosad nisam imala onih koji su se opredijelili za određeni (samo jedan) jezik, u svojoj nastavi, kad god je to moguće, ističem razlike i sličnosti među ovim jezicima (a i svim drugim jezicima).

Dakle, iako privatno govorim i koristim bosanski jezik, službeno sam profesorica sva tri jezika i po potrebi govorim svaki od njih (koliko god to nekome bilo smiješno ili čudno).

Ne kažem da ova situacija nije neobična i teška kako za roditelje, djecu, tako i za nastavnike, ali takva nam je i država.

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 13:04:17   
aazra
Ovo je bas grozno...vjerujem da nastavnici daju sve od sebe...nije valjda da se jedan te isti sadrzaj mora ponavljati na nekoliko jezika vise puta, kao da se stvarno medjusobno ne razumijemo user posted image

Ma ja mislim da uglavnom roditelji prave frku, djeci je svejedno.

_____________________________








(odgovor članu Vinetu)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 13:58:37   
Vinetu

IZVORNA PORUKA: aazra

Ovo je bas grozno...vjerujem da nastavnici daju sve od sebe...nije valjda da se jedan te isti sadrzaj mora ponavljati na nekoliko jezika vise puta, kao da se stvarno medjusobno ne razumijemo user posted image

Ma ja mislim da uglavnom roditelji prave frku, djeci je svejedno.


Naravno da ne! Kada govorimo o pravopisu i pravogovoru, tada se samo istaknu razlike, npr: mlijeko/mleko, bit ću/biću i sl.

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 14:38:44   
Skvo RR
mleko se nigdje ne govori...user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Vinetu)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 15:12:48   
aazra
IZVORNA PORUKA: Vinetu

Naravno da ne! Kada govorimo o pravopisu i pravogovoru, tada se samo istaknu razlike, npr: mlijeko/mleko, bit ću/biću i sl.


To su uglavnom varijacije srpsko - hrvatskog jezika...jedina riječ koju znam da ima varijacije na sva tri jezika je:

kahva - bosanski, kava - hrvatski, kafa - srpski

Ovo sve sto je iza rata nastalo s trazenjem razlika između ova tri jezika po meni je non -sence user posted image




< Poruku je uredio aazra -- 26.4.2013 15:13:39 >


_____________________________








(odgovor članu Vinetu)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 21:39:36   
Full Moon
Vinetu, jesi li ti to polagala naknadno i druge dvije norme na faksu, pa ti sve to pise, mislim znam da je postojala ta mogucnost, pa me onako zanimauser posted image

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 22:17:30   
amra_sa

IZVORNA PORUKA: Nedi


IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Ja bi uvela da stoji BHS jezik...user posted image


Ja ne bih...neka stoji bosanski ukoliko skola nema zaista mogucnost ucenja i drugog jezikauser posted image

Zivimo u Bosni i treba pisati bosanski...


Sasvim logično i po mom mišljenju jedino ispravno.

_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 23:15:31   
Mirkica
pa ako zivimo u Bih onda valjda djeca uce bosanski jezik , zar nismo mi svi bosanci . Za mene u Bosni postoji jedan jedinstveni jezik to je bosanski .
Pa ni ja se ne bunim sto ce mi djete uciti nejmacki jezik pa zivi tu i taj jezik neka uci u skoli.
Drzava Bosna i Hercegovina
jezik bosnaski niakkva velika mudrost , zao mi je sto je to uopste sto jos uvjek nismo svoji , jedna drzava jedan narod sa razlicitim vjerski opredjeljenjem , dosta ce vode proteci.

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 23:37:09   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: Mirkica

pa ako zivimo u Bih onda valjda djeca uce bosanski jezik , zar nismo mi svi bosanci . Za mene u Bosni postoji jedan jedinstveni jezik to je bosanski .
Pa ni ja se ne bunim sto ce mi djete uciti nejmacki jezik pa zivi tu i taj jezik neka uci u skoli.
Drzava Bosna i Hercegovina
jezik bosnaski niakkva velika mudrost , zao mi je sto je to uopste sto jos uvjek nismo svoji , jedna drzava jedan narod sa razlicitim vjerski opredjeljenjem , dosta ce vode proteci.


Nismo svi Bosanci i Hercegovci. Cak sta vise, takvi u Ustavu BiH ne postoje, tako da ovo sto ti pises je samo utopija.
Postoje bosnjaci, hrvati i srbi. Postoje dva ravnopravna pisma i tri jezika.

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 23:39:09   
draguljče

IZVORNA PORUKA: Nedi


IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Ja bi uvela da stoji BHS jezik...user posted image


Ja ne bih...neka stoji bosanski ukoliko skola nema zaista mogucnost ucenja i drugog jezikauser posted image

Zivimo u Bosni i treba pisati bosanski...


Ne živimo u Bosni nego u Bosni i Hercegovini!


_____________________________

Boj se ovna, boj se govna, pa kad ću onda živjeti?!

"Čovjek ti je, bona, teški hajvan i ovo malo duše šejtan mu dade da mu teže bude!"

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 23:40:34   
sporty mamaa
Bitno je da se svi razumijemo, pa bio vlak ili voz!

(odgovor članu draguljče)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 23:52:32   
amra_sa
Na silu guraju i Hrvate i Srbe i Bošnjake u Bosnu.
U Bosni žive pravoslavci, katolici i muslimani , a ne ti prethodno nabrojani. Opet, čista logika.
Ja nikako ne mogu biti Bosanka koja koja se rodila i koja živi u Srbiji npr. Prema tome nema logike da Srbin može biti rođen i živjeti u Bosni.
U Bosni i Hercegovini žive Bosanci i Hercegovci koji su pravoslavne, katoličke i islamske vjeroispovijesti.
To što oni pišu nek okače mačku o rep. Meni je vazda logika na prvom mjestu.


_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
26.4.2013 23:56:13   
salmy

IZVORNA PORUKA: sporty mamaa

Bitno je da se svi razumijemo, pa bio vlak ili voz!

Moj djecak u vrticu uci pjesmicu:
Juri juri vlak
kaze neki dan,mama ja sam rekao teti da se ne kaze vlak..nego voz..zato sto mi zivimo u Bosni i Herrrrcegoviniuser posted image

ps.al fkt je tesko djetetu obajsniti zasto se kaze vlak a ne voz...skroz ga to zbunjuje

(odgovor članu sporty mamaa)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Bosanski/hrvatski/srpski jezik???
27.4.2013 0:07:48   
Galicia

IZVORNA PORUKA: amra_sa

Na silu guraju i Hrvate i Srbe i Bošnjake u Bosnu.
U Bosni žive pravoslavci, katolici i muslimani , a ne ti prethodno nabrojani. Opet, čista logika.
Ja nikako ne mogu biti Bosanka koja koja se rodila i koja živi u Srbiji npr. Prema tome nema logike da Srbin može biti rođen i živjeti u Bosni.
U Bosni i Hercegovini žive Bosanci i Hercegovci koji su pravoslavne, katoličke i islamske vjeroispovijesti.
To što oni pišu nek okače mačku o rep. Meni je vazda logika na prvom mjestu.




Da te podapisem.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *