|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 12:59:08   
jasmina_mm
Eh drage moje mene interesuje jeste li na dan svog vjencanja ispostovali obicaje koji idu uz to i koje? Kako nigdje nije isto bas me interesuje kakvih sve obicaja ima pri ulasku u brak.
Evo da pocnem prva: kod mm familije obicaj je bio da na ulasku u kucu pojedemo po kasikicu meda, bacim zito, rizu i bombone i da sa Kur'anom pod rukom udjem desnom nogom u kucu. Takodje sam i okretala dijete na pragu (nakonce). Ako se jos sta sjetim dodacu.
Znam da neki postuju, neki ne zavisno sve od ljudi, ali bas me interesuju obicaji i svih vjera i naroda....

< Poruku je uredio Amelaa RR -- 19.9.2008 13:04:38 >


_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:08:50   
haida
e i kod mene je tako bilo....ja nisam znala šta me sve očekuje niti sam znala ikad za te običaje.
Familija MM je iz istočne Bosne i to je kod njih tako a ja sam rodom iz sjeverne Bosne i kod nas je sve malo drugačije.....
Kada su svatovi došli po mene bili su svi isto zakićeni, po našim običajima, sem mladoženje, kuma i kume....starom svatu se nije davala košulja jer to kod nas ne ide tako....
Mi nismo dali da nam nameu svoje običaje....ispoštujte vi kod mene i ja ću kod vas vaše.

Ja mislim da u svakom dijelu BiH imaju neki drugačiji običaji što se toga tiče.....

_____________________________

ALINA 29.06.2004.

ARMIN 13.11.2008

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:11:47   
jasmina_mm
U pravu si haida i MM je iz istocne Bosne to je sve slicno, ali ja imam dosta prijateljica koje su iz razlicitih krajeva BiH i obicaji su totalno drugaciji cak i u jedno istom mjestu dvije porodice imaju drugacije obicaje i zato mi je to zanimljivo...

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu haida)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:14:47   
haida
Ali moje mišljenje je da se u nekim krajevima ili u nekim selima sa tim običajima malo i pretjeruje....
Pokupili su i dosta običaja drugih vjera pa se to sad sve miješa....to mi se ne sviđa

_____________________________

ALINA 29.06.2004.

ARMIN 13.11.2008

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:16:39   
jasmina_mm
Slazem se sa tobom, ali eto ni mi nismo htjeli sve ali svekar i svekrva inzistirali na onim osnovnim i hajd rekoh iz postovanja bar nesto ako necemo sve, a bilo je toga i sa moje i sa njegove strane koliko hoces....

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu haida)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:18:07   
D_K
he, he nije nakonce nego NAKONJČE.. to mi je pravo sega..
ja sam ist. bosanka i imamo tako neke obicaje kao sto je haida rekla.
neki cak i 'kupuju mladu' a tada kuma oderu jer mora da plati onome ko izvede mladu da bi je preuzeo. tako je moj brat platio 300 km-ova za mladu a pozvao ga dalji rodjak kao kuma onako bez prethodnih konsultacija o obicajima. tako da je ovo pravo korisna tema - informisite se da biste sacuvali svoje bakse :)

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:20:13   
ziki
IZVORNA PORUKA: jasmina_mm

Evo da pocnem prva: kod mm familije obicaj je bio da na ulasku u kucu pojedemo po kasikicu meda, bacim zito, rizu i bombone i da sa Kur'anom pod rukom udjem desnom nogom u kucu. Takodje sam i okretala dijete na pragu (nakonce).

To je bilo i na našem šerijatskom vjenčanju( Kasnije, posle godinu dana  smo se vjenčali u opštini). Mada još ima običaja da se ljube pragovi, ruke svim redom...sve su to oni praktikovali kad se brat od MM ženio a meni nisu smjeli ni da pomenu...

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:20:28   
jasmina_mm
D_K i mene je strina htjela prodati hehe, ali kod mog oca to nije obicaj pa nisu dali ali sve u svemu lijepo je postovati ono sto su i nasi preci postovali ali bez prtjerivanja jer danas se u svemu pretjeruje...

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:21:00   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: D_K

...mora da plati onome ko izvede mladu da bi je preuzeo. tako je moj brat platio 300 km-ova za mladu ...



I moj buraz je hajrovo 3 stoje..malo brate, malo...seka vredila više...user posted image

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:24:32   
D_K
aha htjela stina da duplo hajruje - jos te se rjesi jos i zaradi :)
salim se naravno.
mislim da nije primjereno u ovo doba nekoga primorati da da pola svoje plate (a mozda ima i djecu ili hrani roditelje itd.) radi nekog obicaja..
mi smo se dogovorili da svatovi na mom vjencanju stavljaju na kicenje (i to smo odredili jednu simbolicnu sumu) a o kupovini mlade nije bilo ni govora.. znas kako je to: kontam suti dobro je ja se uvalih da se udam ko ce mu jos to i naplatiti - uf, uf..

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:25:23   
jasmina_mm
Kod moje kolegice na svadbi opet su ukrali zastavu pa zamo tuca da izbije, ali hB sve se fino zavrsilo platio onaj ko je trebo cuvati zastavu i strasti se smirili, ah da i oni su case razbijali nakon sto su popili serbe iz njih....

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:25:39   
D_K
a bilo je poslije pola/pola - seki za cizme 150-ka!!!

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:26:04   
M kao Mama
A vezane mladoženje kada dođe u  prviće ili prvine, (to je prvi dolazak mlade sa novom porodicom kod svojih, tada se nose bošćaluci svima),

pravo da Vam kažem, ja se sjećam da me je svakrva dočekala sa pogačom i da mije dala Kur'an pod desnu ruku da stavim, i meni se čini da sam jela med i kašiku bacila negdje preko sebe, e i malog iz komšiluka smo vrtili ja i HAris, ostalo se sjećam se jer sam bila izgubljena, a ovo za otkup mladoženje to sam bila prisutna kod moje kume, njenog muža su vezali lancima, e to je onako baš bilo smijeno, ismijali smo se pravo,

običaji su razni, ali ljudi su još gori, pretjeruju maksimalno, sječam se kada su meni kazali da dijete na konče, da sam ja kazala da će to biti HArisova rodica mala, i ja joj kupia poklone, kad oni meni prrd vratima klipana od pet godina uvališe, kada se sve završilo, pitam ja odgovorne, dobijem odgovor da obavezno mora zbog muškog djetete muško da se obrće, a ja njima kažem, mogu ja stotrinju njih okrenuti, ali Alma će Vam roditi curicu, iz neke huje sam to kazala, a molil sam Boga da mi podari pišulju, Hvala dragom Allahu tako je i bilo, nakon godinu dobili smo Lajlunašu dragu

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:27:08   
D_K
e sjetih se obicaja da sa svadbe svaki svat ukrade nesto - kasiku, casu (neko vala ukrade i mladu ali eto bitno je da se obicaj postuje :))

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:27:58   
jasmina_mm
IZVORNA PORUKA: D_K

aha htjela stina da duplo hajruje - jos te se rjesi jos i zaradi :)
salim se naravno.
mislim da nije primjereno u ovo doba nekoga primorati da da pola svoje plate (a mozda ima i djecu ili hrani roditelje itd.) radi nekog obicaja..
mi smo se dogovorili da svatovi na mom vjencanju stavljaju na kicenje (i to smo odredili jednu simbolicnu sumu) a o kupovini mlade nije bilo ni govora.. znas kako je to: kontam suti dobro je ja se uvalih da se udam ko ce mu jos to i naplatiti - uf, uf..



upravu si vidim da danas veci se dogovara koje ce obicaje ispostovati bas zbog finansijskih razloga i ne vidim tu nista lose, moj prijatelj je kao kum potrosio 800KM jer mladozenja je dobrostojeci i nikakvih dogovra nije bilo a prijatelj nema ni mjesecnu zaradu toliku a ima porodicu, al kako on kaze ne dam obraza ni za kakve pare na svijetu....

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:30:39   
D_K
e da ne bi nekoga doveli u polozaj da ne da obraza ali da ga opeljese mi smo sve lijepo prije dogovorili i to je po meni sasvim u redu..
puno pozdrava

(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:30:57   
jasmina_mm
A vezane mladoženje kada dođe u prviće ili prvine


moj otac se tako zezao na svadbi a kaze mm kad smo prvi put krenuli trebam li ja kakve makaze nositi ili sta drugo user posted image user posted image user posted image  ja sam se bas ismijala, al eto hB nije ga niko dohvatio.... A bio se prepao pravo user posted image user posted image user posted image

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:32:37   
haida
user posted image  Alma i meni su dali muško dijete da vrtim a ja rodi Alinu....hB

Neki od tih običaja znaju da nerviraju.....nekad se previše pretjeruje...ja se samo sječak kad smo stajali na pragu MM i ja...pa bacaj žito...ili šta je već bilo, pogača, med..... i samo u jednom momentu viknu dajđa MM " daj prekinite više pustite je da uđe jeste dosadni s tim"user posted image

_____________________________

ALINA 29.06.2004.

ARMIN 13.11.2008

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:39:34   
sarah
Obzirom da ni ja, a ni MM, nismo pristalice kojekakvih narodnih obicaja,  organizovali smo malo i skromno vjencanje sa najuzim krugom prijatelja.
Tako da nismo ispostovali ni jedan obicaj, osim sto je mladozenja dosao, naravno, po mladu.

(odgovor članu haida)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:50:11   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: haida

user posted image  Alma i meni su dali muško dijete da vrtim....


Ja sam bila izričita da mi daju žensko dijete u krilo da sjede...

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu haida)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 13:56:18   
haida
Ma ja nisam ni znala šta me sve čeka....user posted image
Jesmo pričali o tome ali ni MM nije bio spreman na sveuser posted image

Ali hajde bilo i prošlo.....


_____________________________

ALINA 29.06.2004.

ARMIN 13.11.2008

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 14:07:28   
Mika
Običaji su simpa stvar ali kao što haida kaže u granicama normale. Ja sam bila na par seoskih svadbi, e tu se već može pričati o svakakvim običajima koji idu u detalju u smislu s koje strane čega i kako mlada treba da sjedne. Pretjerano! S druge strane familija MM je toliko izmješana da su se kod njih svi običaji izgubili što mi opet nije u redu. Ali eto dobiše mladu koja će ih ponovo uvoditi...user posted image

_____________________________

Borba je počela!

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 14:14:20   
ziki
IZVORNA PORUKA: mama alma

kad oni meni prrd vratima klipana od pet godina uvališe,

Trebali su prije toga da ti tlate tremin u teretani, meni su dali mrsa od 2 god pa su morali da ga pridrzavaju da ne padne.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 14:17:44   
M kao Mama
ma srećom đuvegija mi je kršan,a i ja sam eto onako tada bila u finoj liniji, pa se moglo, a bome ovaj mali mi je ruke iskilavio, a koliko sam bila ljuta i da je pao baš bi me obradovalo, hahahha

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Obicaji/adeti vjencanja
19.9.2008 14:23:37   
ziki
kod  MM djever i mlada vrte dijete, a djever bas i njije preterano krsanuser posted image user posted image

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *