|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 11:57:13   
lelica
Cao svima, moj djecak ima 7.5 mjeseci i na nedavnom pregledu kod pedijatra je ustanovljeno da ima Skriveni testis ili kriptorhizam, te da ce se to srediti operativnim putem i to cemo raditi na djecijoj hirurgiji ovdje u Sarajevu. Da li je neko imao slicno iskustvo?
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 12:01:39   
Anoniman
iskreno prvi put cujem za takvo nesto.. i bas me zanima
aBd da prodje sve ok sa operacijom.. pozz user posted image

(odgovor članu lelica)
  Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 12:05:35   
lejlašh
- Definicija
Nepotpuno spuštanje testisa, odnosno kriptorhizam, relativno je često stanje kod kojeg testis nije spušten u mošnju niti se može spustiti vanjskom manipulacijom. U 10-20% slučaja nalazi se obostrano, a u 90% slučajeva istovremeno je prisutna indirektna preponska kila. Budući se sjemenici znaju spustiti i nakon rođenja, često se kriptorhizmom nazivaju nespušteni testisi nakon dobi od 12 mjeseci. Kriptorhizam je najčešći prirođeni poremećaj mokraćno-genitalnog sustava u muškaraca.
Normalno spuštanje testisa
Tijekom fetalnog razvoja testisi se pojavljuju u trbušnoj šupljini u razini bubrega, slično kao jajnici u djevojčica, i razvijaju se na ovom mjestu. Od 7. do 9. fetalnog mjeseca dolazi normalno do spuštanja testisa duž preponskog kanala u mošnje. Spuštanje testisa omogućuje
struktura koja se naziva vaginalni nastavak, processus vaginalis, koja "vodi" testis i u biti predstavlja preponsku kilu. Testis se spušta niz stražnji zid ove kile, preponskog kanala. Preponski je kanal mali prolaz između trbušne šupljine i mošnji koji se nakon prolaska testisa, već prije rođenja, zatvara i tako nestaje ova komunikacija.
Sile i hormonski čimbenici koji reguliraju spuštanje testisa nisu posve poznati. Ovaj se proces ponekad završava nakon rođenja. Iako se kriptorhizam nalazi u 3% normalno donesene djece spuštanje se može dogoditi u prvim tjednima ili mjesecima života pa je učestalost u dobi 6-9 mjeseci kod donešene djece manja od 1%. Većina testisa se spusti do dobi od 3-4 mjeseca, a malen broj nakon toga.

Mislim da ima vremena do godine dana da se spusti. Moj MM je to imao - otkrili mu tek u petoj godini i operisali bez problema. Nije imao nikakvih posljedica. Nemoj se sekirati

_____________________________

Merjem, 11.11.2007.
mamina sultanija
Arman, 23.07.2010.
mamin pasha

(odgovor članu lelica)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 12:09:10   
lelica
Lejlašh, hvala puno!Upravo i ja istrazujem na internetu sve o tome! Kako nikad prije nisam cula za to, pravo smo se prepali!

(odgovor članu lejlašh)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 14:20:59   
kana
i meni su na pregledu rekli da tarik ima kilicu na testisu ali doktorica kaze da ce to proci?? user posted image Je li to-to ili je to nesto drugo.Ako ce proci zasto je potrbna operacija??

_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu lelica)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 14:27:50   
lelica
Ovo je nesto drugo.Jedan testis se nije spustio, pa ga je potrebno kirurski spustiti na mjesto. A to za "kilicu na testisu" jos provjeri!

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 14:36:41   
Antigona
lelice , imam u porodici iskustvo s tim.
To spada pod rutinske operativne zahvate sa malim brojem komplikacija.
Konkretno prema primjeru kod mene potrebno je ipak zahvat uraditi na vrijeme, jer može doći do oštećenja testisa ( kod nas nije urađeno na vrijeme). Sam zahvat nije ništa strašno. Lelice mi samo možemo ovdje nagađati svaki je slučaj zaseban zato smatram da je najbolje da se konsultuješ sa par doktora i da se držiš njihovih uputstava,

SRETNO!!

(odgovor članu lelica)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 14:44:04   
Antigona
kana, kilica je nešto drugo, mi imali kilicu, išli hirurgu rekao nam nije ništa alarmantno vrlo često se same povuku rekao nam da dođemo opet za tri mjeseca ako se ne povuče,
nismo morali ići na drugu kontrolu povukla se!

Vjerujem da će i kod vas biti tako! Sretno!!

(odgovor članu Antigona)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 14:47:25   
lelica
Hvala Antigona, mi smo se bas iznenadili i nisam znala da to postoji, pa sada istrazujem na internetu.Moramo ovih dana vaditi nalaze i mislim da ce ga u maju vec operisati. Naravno, radimo sve sto doktor kaze. Jedino sto sam ja malo isprepadana, ali ce to proci. Dobro je sto smo na vrijeme to primjetili.

(odgovor članu Antigona)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 14:47:36   
kana
hvala Antigona-umirila si me huhhuser posted image

_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu Antigona)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 14:57:19   
Antigona
Cure ja sam vam teški paničar kad su djeca u pitanju, i smatram da je najbolje posavjetovati se sa stručnjacima i onda donositi odluke.
Naravno bitno je čuti i tuđa iskustva i biti informiran i zaista mi je drago da ste se konsultirale sa liječnicima, ne brinite biće to sve okuser posted image user posted image , šaljem vam milion pusa ozdravilica.
Sretno bebačima ( baš mi ovdje fali onaj smajli sa pusama)user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 15:00:21   
lelica
I ja se zahvaljujem svima koji su mi javili nešto o tome. Javim se kad sve ovo prodje.

(odgovor članu Antigona)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 15:36:29   
kana
http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=201&Tekst2ID=207&Show=2384

_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu lelica)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
7.4.2008 20:06:05   
mamina cura
Moj stariji bebac je operisao to sa devet mjeseci na hirurgiji na kosevu. Njemu su to ustanovili odmah poslije rodjenja. I kad su ga operisali ustanovili su da je imao i bruh koji nije dao testisu da se spusti. A sve se to odvija u stomaku i spolja se nista ne vidi. On ima sad cetiri godine i nema nikakvih problema i sve je na svom mjestu. Mi smo se nadali da ce se sam spustiti ali nista. I cekali smo i onda smo ga morali operisati jer sto ranije to bolje i odmah smo ga i osunetili. Sve o jednom trosku...Ja sam bila sa njim u bolnici dva dana i jednu noc i sve je dobro proslo. Najgore mi je bilo sto se radi o tako maloj bebici i morala sam biti uz njega jer je i dojio a za mame imaju samo drvenu stolicu i nista vise tako da je ta noc bila jako duga. On se brzo i oporavio i naravno sad se nista ne sjeca.

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
8.4.2008 8:59:17   
Antigona
Mamina cura jupiii, baš mi je drago što je sve prošlo super!
Biće to sve u redu i kod lelice i kane aBd!!!

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
1.5.2009 22:50:25   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: nemo i dora

Prije svega da vas pozdravim,
Nova sam na forumu,ali već dugo vas pratim i čitam vaše teme.Nisam uspjela pronaći odgovor na već postojećim temama pa sam odlučila da otvorim novu.
Naime,radi se o tome da sam kod mog desetomjesečnog sina,nedavno primijetila  da su mu se testisi,ili bolje rečeno,mošnje nekako smanjili.Nadam se da razumijete šta pokušavam reći.Osjetim da su testisi u mošnjama,ali je, vizuelno znatno sve smanjeno.Ranije su mošnje visile do "koljena",a sada se sve pokupilo i konstantno izgleda nekako napeto,kao da mu je hladno.
Osim toga imam osjećaj da mu je i polni organ nešto manji nego kod drugih bebica(ne mislim ništa perverzno).
Po prirodi nisam paničar,ali mi je ovo osjetljiva tema na koju ne mogu dobiti odgovor u okolini.Molim vas pomozite mi svojim iskustvom.Planiram bebu odvesti doktoru,ali zbog praznika to mora čekati ponedjeljak,a meni je to vječnost.
Hvala svima unaprijeduser posted image



IZVORNA PORUKA: manuela

Mislim da paničiš bez razloga možda je on samo porastao pa ti se čini da je sve manje nego što jeste,a kako je bio kod pedijatra na redovnim kontrolama da postoji problem već bi te na to upozorili!

Nemoj upoređivati svoju bebu sa drugim bebama jer sve su bebe različite visine,građe i uvijek je nešto bolje,veće i naprednije kod drugih beba.
Ja znam da problem kod dječaka može biti ako testisi nisu spušteni a kako kod tvog sina je sve na mjestu mislim da nemaš razloga da brineš.

To je samo moje mišljenje a možda doktor u ponedjeljak ustanovi da si ipak ti bila upravu.





_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Antigona)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
13.8.2009 19:22:22   
Amrino
IZVORNA PORUKA: becka

DRAGE MOJE VELIKI POZZ SVIMA.Danas sam vodila malenog po prvi put kod pedijatra i ona mi je rekla da beba lijepo napreduje,ali jos kad sam izasla prije mjesec i kusur dana iz porodilista,gore mi je doktor rekao kako je kod bebe prazna sakralna kesica,iliti testis,je li ima neko da je imao isti problem,posto i danas kada sam isla s njim na kontrolu,taj testis jos uvijek nije dosao na svoje mjesto,a kako to samo znaju doktori reci,mozda ga i nema,poslali su nas na ultrazvuk,naruceni smo tek za dva mjeseca,a do tad ja cu da poludim od brige,unaprijed zahvalna


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
12.1.2010 20:33:25   
lila25
vidim da odavno nema nikog na ovoj temi ali ako neko ima iskustva u posljednje vrijeme sa skrivenim testisima da me malo uputite gdje je najbolje uraditi operaciju i sa koliko mjeseci.nasem bebiju je ustanovljeno odma nakon poroda i pedijatrica nam je rekla da se mora operativno uraditi spustanje,a tek su mu 1,5 mj. ne znam da li da cekamo dok jos malo poraste pa da zajedno sa sunetom i to uradimo...

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
12.1.2010 20:53:15   
maja78 RR
to ti je najbolje raspitati se na djecijoj hirurgiji, jako je cesto i nije previse zahtjevna operacija, ali mislim da ti je jos rano 

_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu lila25)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
12.1.2010 20:57:38   
lilix
lila ne znam da li je kod nas bila ista situacija, uglavnom kod Benija je jedan testis stalno bježao u stomak, radilo se o proširenom nekom kanalu, pedijatrica nam je rekla da će vjerovatno morati na operaciju; kad smo ga nosili na pregled kod dr.Dizdarevića sa nepunih 4 mjeseca radi suneta, on je rekao da ga može odmah sunetiti a da to nema potrebe da se dira dok on ne napuni godinu dana, rekao je da se to javlja kod 75% dječaka, ali da ih samo oko 5% mora na operaciju kod ostalih se to reguliše, tj smanji taj kanal sam od sebe; meni su još dok sam trudna bila na UZ rekli da on nema spušten lijevi testis; uglavnom mi nismo išli na operaciju, tačno malo prije godinu njemu su oba testisa bila u mošnjicama

_____________________________

08.02.2007.
23.04.2010.
mama rodila svoje kolačiće

(odgovor članu lila25)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
13.1.2010 16:05:44   
lila25
kod nas su oba testisa u abdomenu i kao nisu pokretni nece se sami spustiti,vec samo operacijom.cula sam da se u nekim slucajevima ceka i da se sami spuste do godinu,ali kod nas izgleda nije slucaj,a meni ga zao nekako mi rano da ga maltretiram cak nam je pedijatrica dala uputnicu za UZ,dok druga kaze da sacekamo jos koji mjesec.

(odgovor članu lilix)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
13.1.2010 16:07:41   
lila25
lilix jeste li isli privatno kod dr. Dizdarevica?

(odgovor članu lila25)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
1.2.2010 13:11:28   
škorpija
Kopirala sma ovo s jednog hrvatskog foruma, nadam se da se moderatori neće ljutiti, interesira me zna li neko šta o hormonalnoj terapiji nespuštenih testisa

Izvukla sam svoj ovoljetni topic samo da se da se pohvalim. Mom Svenu su se, nakon samo 5 injekcija primogonila (drugi naziv za profazi, cure sa neplodnosti do
o poznaju te ampulice) spustili testisi, i to oba. Presretna sam jer nece trebati operacija. <
><
>Kao sto sam vec pisala, ovo ljeto u Klaicevoj kirurg ga je htio operirati po hitnom postupku jer, kao, za desni testis nema nade i treba djelovati sto prije. Kako me bilo silno frka i panika, i nije mi se dalo rezati dijete od 1,5 godinu otisli smo na Re
o po "second opinion", opet kirurgu. Ista spika, lijevi kako-tako, ali desni tesko, visoko je u preponi , itd., itd. ali "...mi ne operiramo prije druge godine, i kako imamo jos vremena vrijedilo bi pokusati sa hormonskom terapijom..." te nas uputio endokrinologu, takodjer na Re
u. Doticna doktorica ponovila pricu, desni testis sumnjiv ali pokusat cemo sa hormonskim injekcijama, ako ne nista da olaksamo posao kirurgu jer ce se sjemenovod od tezine stimuliranog jajca istenuti. <
><
>I tako, da ne duljim dalje, oba jajca nakon 3 tjedna terapije ipak "sisla". <
><
>Nisam mogla vjerovati, ni ja, ni sestra, ni doktorica. Samo je on jadan cijeli dan ponavljao - jaja! jaja!<
><
>Kako znam za mogucnost da se jajca nakon nekog vremena ponovno "dignu" odmah sam pitala kakve su nam sanse da ovakvo stanje i ostane. Kaze da ce se jajca sad neko vrijeme vjerojatno setati gore-dole i da ih treba redovito kontrolirati, ali da o operaciji nema ni govora.<
><
>Nije mi vrag dao mira pa sam doktoricu na Re
u diskretno priupitala i kako to da mi vrhunski kirurg-specijalist u Klaicevoj nije ni spomenuo mogucnost hormonske terapije. Odgovorila mi je kao su oni dvije razlicite "skole" i kako Klaiceva nema svog endokrinologa, a pacijente nerado salju drugima ????!!!! <
><
>Eto, ako kome moze pomoc ovo nase iskustvo...

 


_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu lila25)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
1.2.2010 14:13:49   
lila25
Ima li to kod nas i mene zanima nek nam se jave koje su imale iskustva...

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Skriveni testis ili kriptorhizam
1.2.2010 16:43:58   
škorpija
lila25 čim ja nešto više saznam šaljem ti na pp user posted image

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu lila25)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *