|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   fraz, gutanje jezika
10.4.2011 0:31:44   
emma.L
Ako ima slična tema, molim vs da prebacite. Ako je naziv neprikladan, slobodno promijenite. Ali, trebam savjet, pomoć....

Pomoglo bi kad bismo ovdje imali nekog doktora, pedijatra, med. radnika, jer ću ovo pisati kao laik koji je trenutno van sebe. user posted image user posted image user posted image

Večeras je moja Ema imala gušenje jezikom, mislim od stresa7straha. Pala je dok je skakala po jastucima na podu, nije udarila glavom, ali jeste nezgodno pala - nogice i glava na jastucima, a tijelom je pala između. Proplakala odmah, ja pritrčala, uzela je, ona je izgovorila mama i zacenula se. Ja joj pušem u lice, nisam je stezala uza se, nisam u tom trenu ni paničila. Ona ne dolazi do daha, usta ljubičasta, MM pritrči i uzme je i ja govorim nosi je na zrak ili je umij odmah. On kreće, ja za njima i u tom trenu, Ema se počne grčiti i izvije se nazad, a jezik joj zavrnut, usta otvorena i glaa zabačena. On je odmah vrati na krevet i polegne na stranu i prst u usta i za par sekundi ona proplače. Mene uhvati kontrakcija kao na porodu user posted image user posted image user posted image , dijete mi se gubi ja ne mogu prići da je uzmem i stojim sageta i ne mogu pomaknuti, totalna paraliza u dnu stomaka i u leđima. Ona je plakala malo, jecala, kasnije sam je uzela, popila malo soka, i nakon 10 minuta nastavila skakati sa drugarom, piti sok, plesati, jesti kolač (bili smo u gostima). Priča, smije se, pjeva, melje, grabi mezu sa stola... Sad smo doma, eno je stavili da spava, mislim da je već u carstvu snova, a ja sebi ne mogu doći.

Zanima me to gušenje jezikom, pošto znam da se teoretski jezik ne može gutati. Ako iko zna tačno koje posljedice mogu biti i može li se to dogoditi od straha, jer od pada nije, pošto je normalno zaplakala, zovnula mama i onda je počelo kad se zacenula, već je meni bila na rukama tada. Mislim da sam čitala da to može jedino od povrede ili nekog napada. Nije izgledalo kao napad, jer je iste sekunde kad je MM pogurao jezik, prošlo. Ne izgeda povrijeđena, sve radi, nema kontuzija. Pomozite.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:41:10 >


_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 0:37:00   
myb@by
Žao mi je što si to morala da proživiš a žao mi je i djevojčice što s eprepala. nažalost ti ne mogu pomoći, jer nikada za ovo nisam čula. Ipak mislim da je strah u pitanju, čim je nakon toga bila vesela.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:41:18 >


_____________________________

‎"Tri puta vode do mudrosti: razmišljanje - ono je najplemenitije; odgoj - on je najlakši; i iskustvo - ono je najneugodnije."

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: frfraz, gutanje jezika
10.4.2011 0:41:52   
sporty mamaa
Sva sam se najezila kad sam citala tvoj post, jer i meni se slicna situacija desila nedavno. Ja i sad kad se sjetim grcim se, jos sama bila kuci. Ona se popela na stol trpezarijski, sjedi pored mene, u sekundi pade sa stola, sreca prvo na guzu, a malo i na potiljak. Ja je uzmem ona place, za nekoliko sekundi, nista, gubi se, ukocila se... Ja van sebe, dozivam je, iznosim na stubiste, uzimam mob. ne znam koga da zovem, jednostavno sam se izgubila.... user posted image user posted image user posted image Evo ti rece za jezik, vjeruj ja to nisam promjetila, a mozda sam trebala, ona se ukocila i izvila nazad, ja sam je nosila i trzala i dozivala, reko gubi mi se dijete sta da radim. Za par sekundi dosla sebi, pocela plakat, koje olaksanje, tad sam se ponovo rodila. Ali strah je ostao u meni, uzasan strah, da joj se nesto desilo sebi oprostila nebi. I ja bi volila da neko nesto pojasni o ovome.....

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:41:28 >

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 1:02:54   
Dida79
Uh vratile ste me u proslostuser posted image Meni to djeluje kao da se je zacenula jer i moj meleni je to cesto znao raditi user posted image


< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:41:39 >

(odgovor članu sporty mamaa)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 1:04:54   
emma.L
Ma mene brine jer znam za te konvulzije i gušenje jezikom u napadima ili od temperature. Eno sam je obišla, spava mirno, proteže se, nikakvog znaka da je to bilo. A nju nismo mogli dozvati i vidjelo se iz aviona da joj je jezik pritisnut na nepce a glava nategnuta prema nazad user posted image user posted image user posted image . I sada plačem, i sada imam kontrakcije (nisam ni znala da se mogu ovako rano osjetiti), i ne mogu izbaciti tu sliku iz glave. Ne znam da li da je vodim doktoru, ili je zaista samo strah. Ali nije da ne pada svaki dan po nekoliko puta, pa i puno nezgodnije nego večeras. Od nas nije prešla panika na nju, jer nismo paničari, i dok nije prestala disati/zacenula se, uopće nije bilo frke oko tog pada.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:41:46 >


_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu sporty mamaa)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 1:11:26   
iv@ncica
tipicno  zacenjivanje  ili grcevit  plac...i  mali  sok  od  pada...cim  se  zavrne  glava  prema  natrag..automatski i jezik  upada i djete  ga  od soka usrkne..da  je  napadi  ili neka  druga  vrsta  konvulzije ne  bi  prestala  cim  ste  oslobodili  disne  puteve..u  svakom slucaju..ako  se  bude  ponavljalo   trebate  je  prattiti, u  kojim trenucima  i  kad  nastupa  te  se  posavjetovati  s  ped.  mali  od  moje  sestre  imao  dugo ovake  scene.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:41:55 >


_____________________________

Andrej-06.04.2009 ♥❤♥❤♥

Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje!

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 1:17:19   
emma.L
Hvala na odgovorima, dakle, i kod zacenjivanja se jezik povuče i zatvori dišne puteve?
E ovo me zbunjuje, jer sam čuvala klince koji se zacenu, pa i Ema je znala ostati bez daha, ali nakon malo puhanja u lice ili hladnog umivanja, uvijek bi proplakala u roku nekoliko sekundi. Malo mi je lakše sada.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:42:02 >


_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu iv@ncica)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 11:48:29   
maja78 RR
Joj tako mi je zao Emme a mislim da bi ti trebala mozda provjeriti sa doktorom te kontrakcije koje si dobila.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:42:12 >


_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: frfraz, gutanje jezika
10.4.2011 12:55:51   
malena sharena
Zao mi Eme, a zao mi i tebe, pogotovo zbog tih kontrakcija. Ipak ti otidji doktoru nek te malo pregleda, nece ti stetiti. Nemam nikakav pametan savjet, samo vam mogu poslati velikiuser posted image . Nadam se da vam se ovo vise nikad nece ponoviti.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:42:50 >


_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 13:13:27   
Skvo RR
Tako mi je zao malene...user posted image user posted image user posted image user posted image

Uzas....zaista...u tom trenutku..treba samo biti pribran...i meni lici na strah...a mozda je i nezgodno pala...user posted image


< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:43:00 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 14:25:08   
Anoniman
cini mi se da je ziki s svojim kroz nesto slicno prolazila...moja sestra dok je bila mala kad bi pala, od soka bi se ukocila i prevrnula ocima da su oni nju vodili na eeg od straha da nema epilepsiju...sve je hvala bogu ok...od kako je odrasla vise joj se takve stvari nisu desavale...

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:43:07 >

(odgovor članu Skvo RR)
  Neposredna veza do poruke: 11
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 14:40:23   
Anoniman
evo procitaj od ziki postove...takodjer od straha http://www.ringeraja.ba/forum/m_302873/mpage_3/key_/tm.htm

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:43:15 >

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 12
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 14:49:27   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: emma.L
On je odmah vrati na krevet i polegne na stranu i prst u usta i za par sekundi ona proplače.

dobro je uradio, i dobro što je bio pribran u tom momentu...

baš strašno, žao mi je što vam se ovo desilo i ja mislim da je od straha, ne ponovilo se.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:43:23 >

(odgovor članu emma.L)
  Neposredna veza do poruke: 13
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 14:51:01   
sporty mamaa
IZVORNA PORUKA: emma.L

Ma mene brine jer znam za te konvulzije i gušenje jezikom u napadima ili od temperature. Eno sam je obišla, spava mirno, proteže se, nikakvog znaka da je to bilo. A nju nismo mogli dozvati i vidjelo se iz aviona da joj je jezik pritisnut na nepce a glava nategnuta prema nazad user posted image user posted image user posted image . I sada plačem, i sada imam kontrakcije (nisam ni znala da se mogu ovako rano osjetiti), i ne mogu izbaciti tu sliku iz glave. Ne znam da li da je vodim doktoru, ili je zaista samo strah. Ali nije da ne pada svaki dan po nekoliko puta, pa i puno nezgodnije nego večeras. Od nas nije prešla panika na nju, jer nismo paničari, i dok nije prestala disati/zacenula se, uopće nije bilo frke oko tog pada.


Ema kako si danas? popij apurin ako budes imala kontrakcijeuser posted image

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:43:32 >

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 15:07:31   
HAHA
Draga žao mi je što si prošla kroz ovo neprijatno iskustvo.Pridruži se ovoj grupi na fb:ZAKOCENJIVANJE I FRASOVI KOD DJECE,osnovala ju je moja poznanica,pa tamo vidi ima li roditelja koji ti mogu više pomoći.A kontrakcije,od stresa vjerovatno nastale,ja ih imala od povraćanja,prošle bez terapije,reci svakako ginekologu.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:43:39 >


_____________________________

Harun 27.11.2010. Hamza 23.08.2006.

(odgovor članu sporty mamaa)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 15:59:55   
Anoniman
žao mi je sto vam se to dogodilo,mogu misliti kako si se prepala.. moj Nikola se cesto znao zacenuti  kad bi plakao ,evo Bogu hvala u zadnje vrijeme se to bas prorijedilo.. ukoci se i samo ostane bez glasa, vidis mu po grimasi lica da place al glasa nema,džabe ga  umivati i puhati u njega,nista ne pomaže. ja ga okrenem na stomak da mu ne ode jezik,tako mi doktorica rekla,lupkam ga po ledjima i proplace .. nadam se da vam se to vise nece ponavljatiuser posted image

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:43:46 >

(odgovor članu HAHA)
  Neposredna veza do poruke: 16
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 19:12:59   
Audrey
Malena se zacenula......sjecam se svoje sestre koja se kao malena stalno tako ponasala. Mami je ostao iskrivljen prst od drzanja jezika. Negdje sam nedavno procitala da ako ne pali puhanje u dijete,treba ga osamarit. Mozda zvuci grubo,ali dijete se trzne i udahne.

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:43:54 >

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: fraz, gutanje jezika
10.4.2011 20:38:07   
cicimici
i ja sam imala istih problema,dok je moj user posted image bio mali cesto nam se to dešavalo,i ja sam poslije njegovog zacenjivanja bila u šoku,svaki put sam poslije toga bila skoro ne pokretna noge su me užasno boljele,vjerovatno od straha,ali sad je hvala Bogu sve ok

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:44:01 >


_____________________________

Ne mogu vam dati recept za uspjeh,ali vam mogu reći formulu za neuspjeh : NASTOJTE SVAKOM UGODITI

(odgovor članu Audrey)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: fraz, gutanje jezika
11.4.2011 8:45:33   
ziki
Emma sad čitam, mogu mislit kako ste se uplašili. Kako je malena sad, kako si ti, jesu li se smirile kontrakcije?
Meni ovo tvoje liči na strah od pada, ali da bi ti bila mirna najbolje je odvedi kod pedijatra, nije zgoreg. Ja posle pregleda i eeg snimka lakše spavam, jeste bilo užasno dok su mu snimak uradili, budnom u inetrvalima kad nije plako, ja sam ga tržala u naručju, takođe trudna. Ali kako si trudna koliko god da ti dijete izgleda dobro, hormoni rade svoje pa ćeš počet da brineš i da se preispituješ....
Sretno i ljubi malenu pametnicu

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:44:10 >


_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu cicimici)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: fraz, gutanje jezika
11.4.2011 8:52:33   
emma.L
Hvala vam svima user posted image .
Ona je super, kako je i bila odmah čim je zaboravila da je pala.
Ja sam se jedva smirila u subotu uvečer, pa sam jučer bila skroz grogi i pola popodneva prespavala s njom. I bili smo sa poznanicom koja je liječnik  i ima curicu od 3 godine koja je nekoliko puta imala slične epizode. Kaže ne zna se pouzdano uzrok (osim kod febrilnih konvulzija), ali je prevodila neki rad u kojem piše da je utvrđeno da se češće slične situacije dešavaju pri manjku željeza. A mi danas trebamo početi piti Ferrum user posted image , jer joj prirodnim lijekovima nismo uspjeli baš podići željezo. Kaže da je vjerojatno od toga što je dugo bila zacenuta izgubila svijest, jezik se opustio i pokušavajući doći do daha, usrknula ga. Poznajući Emu, a dobro je poznaje, misli da nije ni trauma ni strah, nego jednostavno to.
Ja sam jučer bila dobro, ali sam cijeli dan osjetila zategnutost u mišićima stomaka, isto kao kad nakon jakog grča u nozi kasnije zna boljeti taj mišić user posted image . Popila sam ja apaurin ali džaba, kad god mi nešto ne odvraća pažnju, meni ona slika pred očima. No dobro je, hvala Bogu. Mogu samo misliti kako je roditeljima kojima je ovo redovna pojava user posted image user posted image user posted image .

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:40:57 >


_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu cicimici)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: fraz, gutanje jezika
11.4.2011 9:23:15   
new mama
Emma bas mi je zao maleneuser posted image ,a i tebe sto si se prepalauser posted image ,vjerovatno je to bilo od straha.....ljubimo vasuser posted image user posted image

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:40:15 >


_____________________________

A&V ~moje sve na svijetu ~


(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: fraz, gutanje jezika
3.5.2011 22:37:54   
emma.L
Definitivno ćemo konsultirati pedijatra ovih dana, jer se slična stvar ponovila i u subotu. Bili smo na planini i gledala je crtani na kompu, sjedila na kauču, dok smo mi sjedili s prijateljima za stolom. Kako nema mra niti dok sjedi, guzeljala je nešto i pala s kauča i malo glavom udarila od stolić. Niti se jako udarila, niti je pala s visine, niti je pala nezgodno ili brzo. Počela plakati i zacenula se, ovaj put smo oboje skočili i opet pušem u nju, MM je treska da dođe sebi ali ništa. Samo stisnu vilicu user posted image . Odmah na stranu, MM joj silom otvorio usta i opet prst u usta i prodisala je i proplakala. Ovaj put su joj oči bile otvorene i gleda u panici u nas ili kroz nas, ne znam ni sama više. Čim je prodisala kaže iste sekunde ''hoću mami'' i počne plakati kao da se prenemaže zbog nečega - ono plakanje silom ''sad sam ranjena i svi skačite oko mene''. Naravno da sam skakala ostatak večeri, ali mislim da svaka mama razlikuje pravi plač od tog natezanja da pusti suzu. Mi opet kao prebijeni cijelu nedjelju a njoj sve ravno do mora. I baš sam obratila pažnju, ona nije niti malaksala niti po bilo čemu drugačija nakon toga da bih mogla reći da je neki napad epileptični ili slično (ni mokrenje, ni malaksalost, ni tromost, ni pospanost, ni pjena, ni zvuci neki čudni- ništa). Bili smo puno sabraniji ovaj put, ali sad nam je baš muka i mislim da ćemo tražiti mišljenje.
Zna li netko nekog dobrog neuropedijatra u Sa (možda privatno)?

< Poruku je uredio maja78 RR -- 3.5.2011 22:39:44 >


_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: fraz, gutanje jezika
3.5.2011 22:56:50   
Hanady RR
emma žao mi je što to porlazite ali ja vjerujem to je prolaznog karaktera mada ja bih s elično što prije ljekaru obratila...
evo tem...ima kontakt kako doći do doktorice u državnoj klinici hval je naše mame a i ima i dr.zibčević pirvatno i broj telefona...pa malo pogledaj i odluči

Sretnno
http://www.ringeraja.ba/forum/m_598690/mpage_2/key_/tm.htm

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: fraz, gutanje jezika
3.5.2011 23:11:41   
emma.L
Hvala user posted image

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: fraz, gutanje jezika
3.5.2011 23:27:13   
Anoniman
emma...vec sam ti napisala, da je mojoj sestri identicno bilo...sve od straha...ja razumijem da zelis misljenje strucnjaka...al' eto, ako nista...da te malo smirimuser posted image

(odgovor članu emma.L)
  Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *