|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Koje preglede žena treba uraditi prije trudnoće?
14.12.2010 15:08:03   
kristina12345
Možete li da me uputite koje preglede i analize treba uraditi pre trudnoće da bi zena znala da li je zdrava tj da li je sposobna za zatrudnjivanje???user posted image user posted image

< Poruku je uredio malena27 RR -- 14.12.2010 15:23:04 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
14.12.2010 15:12:16   
emma.L
Mogu ti samo reći ono što sam ja uradila jer sam planirala dijete i htjela biti zdrava i fizički spremna. Jetrene probe zbog prethodnog dugotrajnog uzimanja pilula, krvna slika (pogotovo zbog željeza) i urinokultura, testove na klamidiju i briseve, redovan gin pregled. Sve je bilo ok, iako nisam sačekala rezultate na klamidiju - valjda se opustila kad je sve drugo bilo ok user posted image .

< Poruku je uredio malena27 RR -- 14.12.2010 15:23:26 >


_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu kristina12345)
Neposredna veza do poruke: 2
   Koje preglede žena treba uraditi prije trudnoće?
14.12.2010 15:13:39   
ena0002
Kristina dobro dosla user posted image
Treba se uraditi hormonalni status na 5 i 21 dc, ukljkucujuci tu i hormone stitne, zatim vaginalne briseve i briseve cerviksa na klamidiju, mikoplazmu i ureoplazmu, papa test i jedan vaginalni UZV.
A muz za pocetak spermiogram

< Poruku je uredio malena27 RR -- 14.12.2010 15:23:38 >


_____________________________

Ne postoji osoba koja nije sposobna da uradi vise od onoga sto misli da moze

(odgovor članu kristina12345)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
14.12.2010 15:18:53   
emma.L
E ove miko i ureo sam zaboravila user posted image , a i hormonalni status sam radila ali nešto prije nego što smo odlučili imati bebu, pa valjda zato mi nije sugerirano da to uradim. Najbolje odi do ginekologa. Mene je moj poslao na sve ove testove.

< Poruku je uredio malena27 RR -- 14.12.2010 15:24:01 >


_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu ena0002)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
14.12.2010 15:41:17   
kristina12345
Ena002 i Emma.L hvala..user posted image ..Bice mi od pomoci vase uputeuser posted image ..I hvala na dobrodosliciuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
15.12.2010 13:23:02   
ivannna
Mislim da se malo pogrešno protumačilo pitanje Kristinino, ovo sve sto su cure nabrojale treba uraditi ukoliko imas problema sa zatrudnjivanjem, a ukoliko nemas odnosno nisi ni pokusavala dovoljno je uraditi papa test, krvnu sliku i urin. Ako je to sve ok u akciju user posted image

(odgovor članu kristina12345)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
15.12.2010 21:34:46   
ena0002

user posted image user posted image  user posted image jest upravu si...hocemo jos zenu isprepadati user posted image

< Poruku je uredio malena27 RR -- 15.12.2010 21:36:13 >


_____________________________

Ne postoji osoba koja nije sposobna da uradi vise od onoga sto misli da moze

(odgovor članu ivannna)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
15.12.2010 22:15:11   
ivannna
Mi smo valjda u tom filmu pokusavanja, pa kad neko spomene testove mi ko iz toba hormoni, brisevi...sto bi reli profesionalna deformacija user posted image

(odgovor članu ena0002)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
16.12.2010 16:02:13   
kristina12345
ja sam trudilicauser posted image ..Odem pre par meseci u drzavnu i doktorica umesto da me pregleda da vidi jel sve u redu ona meni samo kaze "mlada si ti jos"...Ne razume zena da i ja hocu jednu malu user posted image ...Pa onda mislim da odem kod privatnika i obavim potrebne preglede pa sad kolko god da kosta,makar da znam jel sam zdrava...user posted image

(odgovor članu ivannna)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
16.12.2010 16:10:40   
kupina
a koliko dugo si trudilica?treba da prođe bar godina dana da bi oni shvatili da je u pitanju sterilitet,ako si duze trudilica zahtjevaj da ti da uputnice za ove nalaze sto su ti cure nabrojale,privatno ce te bogami dobro kostatiuser posted image

(odgovor članu kristina12345)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
16.12.2010 21:31:40   
kristina12345
Cao kupina..!Sad ce skoro godinu dana kako se trudim da budem user posted image ..Da li bi mi mogla reci koliko bih me izasli kod privatnika svi ti navedeni pregledi???user posted image

(odgovor članu kupina)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
17.12.2010 8:09:45   
ivannna
Eeee nismo shvatili da si i ti trudilica, user posted image , ja sam za to da ukoliko se za godinu dana truda za user posted image , znaci nekih redovnih nezasticenih odnosa, jos ako su oni gotovo uvijek pokrivali i vrijeme ovulacije, ne ostane user posted image , da se rade pretrage, ma koliko ti godina imala, zasto gubiti vrijeme ako zelis user posted image
Mislim, ja licno ne znam gdje se privatno mogu obaviti sve pretrage, ali bi mozda bolji put bio da odes mozda u Skerlicevu, kazes da godinu dana nista, pa makar da ti ustanove za pocetak da li imas redovne ovulacije, bar se to lako vidi uzv i urade papa test, a i svaki privatnik ti to moze uraditi, i nek muz odnese da se uradio spermiogram mozda najbolje Mehmedbašiću jer moze donjeti od kuce i bez puno gnjavaze za par sati dobiti nalaz (50 km), to je nesto od cega sam i ja pocela.
E sad sto se tice privatnika, nemam nekog vele iskustva, jer sam uvijek imala srece da sam imala dobrog "drzavnog" ginekologa, jedino sam isla jos u polikliniku Sunce kod dr.Delića, on je fin, a usluga je na nivou, tamo ti mogu uraditi papa test i ultrazvuk, ili ti neko od cura moze nekog drugog preporuciti
Polako, bez panike, ali ustraj u pretragama,sve sto te zanima slobodno pitaj user posted image

(odgovor članu kristina12345)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
17.12.2010 13:33:09   
kristina12345
Hvala Ivannna...U potpunosti se slazem sa tobom.user posted image ..minstruacija mi uvek kasni neki sedam do deset dana..Kupila sam tracice za ovulaciju pa ako ovaj i sledeci mesec ne uspe idemo mi kod cika privatnika..user posted image ..Pocela sam skupljati informacije po netu i mislim da bi mogle biti od koristi..Nadamo se jednoj maloj user posted image ..

(odgovor članu ivannna)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
17.12.2010 14:16:54   
Lulu_08
Ja sam baš ovakvu temu tražila ranije, ali kako je ne nađoh ostalo je na tome.

Ono što mene interesuje je da li je dovoljno u sklopu pripreme na trudnoću uraditi papa test, briseve, krvnu sliku i urin ili treba ići dalje u detalje (imunološka slika - odbolovane dječije bolesti i sl.)?

Jednostavno bih htjela se pripremiti na drugu trudnoću prije nego što ista sama nastupi. Prvi put to nisam uradila, hvala Bogu prošlo je OK, ali neke stvari su mogle biti bolje da sam npr. uradila OGT test na vrijeme - ne bih imala problema sa razlikama u razini šećera, ili urinokulturu - riješila bih se bakterijica na vrijeme itd.

Šta vi mislite o tome drage forumašice?

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu kristina12345)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
19.12.2010 19:17:26   
ena0002
Kristina ne znam ako si iz Sarajeva privatno mozes uraditi  UZV, papa test i pregled, to ce te kostati oko 130-150 KM, muz spermiogram to je  50 KM, ne znam hormoni koliko su privatno ali oni se jednostavno lahko urade na DIP-u a platis 2 KM. Brisevi su privatno jako skupi i cak ne znam da li ih je iko privatno radio. Probaj naci gin koji bi ti za pocetak dao uputnice za neke od ovih stvari koje mozes uraditi na DIP-u.
Djana svaki nalaz koji mislis da bi mogla uraditi prije planirane trudnoce ce dobro doc....od viska glava ne boli user posted image . Mozes uraditi to sve sto si navela i svakako  OGT test obzirom da si imala negativna iskustva. Sto se tice tih imunoloskih pretraga neki gin daju da se urade na samom pocetku trudnoce.

_____________________________

Ne postoji osoba koja nije sposobna da uradi vise od onoga sto misli da moze

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
19.12.2010 20:00:07   
anidla
da nadopunim cjenovnik ;)

hormonalni status kod privatnika je 120 KM

< Poruku je uredio malena27 RR -- 19.12.2010 21:33:49 >


_____________________________

You may only be a person in this world, but for someone, you are the world ¦ ¦ ¦

09.11.2009 :) Noa



07.01. prohodali :)

(odgovor članu ena0002)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
8.11.2011 22:28:24   
malena27 RR
Prenos posta:


IZVORNA PORUKA: Andy_Bec23

ako planirete zatrudnjeti ne bi bilo loše da ih napravite.

1. svaka seksualno aktivna žena trebala bi barem jedamput u životu napraviti 4 ciljana ginekološka brisa i to:

- bris na Clamydia trachomatis
- bris na HPV
- bris na ureaplasma urealyticum
- bris na mycoplasma hominis

To vam radi ginekolog kojeg imate kod obaveznog zdravstvanog osiguranja i ampule te morate odnjeti u zavod za javno zdravstvo u roku od sat vremena od uzimanja uzorka i nalazi se čekaju 15 dana.

2. Mnogo žena pati od gljivičnih infekcija. Postoji i ciljani test na Candidu albinicans koja je također neugodna i nije poželjna za ranu trudnoću.

To također radi ginekolog kojeg imate kod obaveznog zdravstvenog osiguranja i nosite u zavod za javno zdravstvo.

3. Zatim, napravite TORCH + parvo B.19

T- toxoplazmoza
O- (or)
R - rubeola
C - citomegalovirus
H - herpex simplex

To su ubojite bolesti za djecu. Toxoplazmoza izaziva spontani pobačaj, rubeola teške deformacije djeteta, citomegalovirus također i hepatitis

Za to vam je potrebna obična Uputnica vašeg ginekologa kojeg imate kod obaveznog zdravstvenog osiguranja ili doktora opće prakse te se vadi krv u zaraznoj bolnici i nalazi čekaju 14 dana. Napravite to da bi isključili na što ste pozitivni a pripazili ako ste na što negativni

Nadalje ni naši vrli partneri nisu oslobođeni virusa, bakterija, kako je znala moja ginekologica reći:''kada legnete sa vašim muškarcem, vi ste legli sa svim njegovim ženama u životu''.

4. Za naše drage muškarce postoje također brisevi - ni muškarci nisu pošteđeni stalnih zaraza nas žena jer za neke viruse oni su domaćini a da se nikada ne zaraze (HPV i Klamidija npr) i što vam vrijedi drage moje da se vi izliječite ako opet je on neizliječen i svaki novi seksualni kontakt sa vašim partnerom ponovno će dovoditi do situacije da ste vi opet zaraženi i da se ne možete riješiti bolset_i.

Zato i za njih postoji pretraga i zove se Peniskopija

testirajte sebe da biste mirno i zdravo krenuli na bebicu



< Poruku je uredio malena27 RR -- 8.11.2011 22:38:35 >


_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu anidla)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Koje preglede žena treba uraditi prije tr...
30.1.2014 10:17:25   
malena27 RR

IZVORNA PORUKA: Tarana

Pozdrav svima....

Imam pitanje jedno. Mrsko mi guglati i tragati za odgovorima. Nadam se da mi ovdje iskusne zenice i majke to mogu odmah reci.
Pitanje je - koje sve pretrage moram uraditi da bih bila sigurna da je sa mnom sve ok i da mogu zatrudniti, odnosno koje preglede muz u mene treba obaviti?
Na sta posebno moram obratiti paznju? Ja vec znam da moram smrsati, jer imam 15-20 km viska i voljela bih ako bi mi neko jos rekao da li ga je debljina sprijecavala u pokusajima da se zatrudni....
Da pocnem piti folnu? Jos nesto? Ja sam vec pregazila 35. godinu i nisam nikad imala niti spontani, niti neki drugi problem, Bh, mece redovne, mada u zadnjih 3-4 mjeseca kasne po 4-5 dana...


IZVORNA PORUKA: Lejla Ka

Tarana, ako tek krećete u proširenje porodice naj običniji pregled kod ginekologa sa redovnim PAPa testom će biti dovoljan. Ako ste krenuli sa pokušajima pa vam ne ide preporučujem ti temu http://www.ringeraja.ba/forum/neobavezno-o-medicinski-potpomognutoj-oplodnji-januar-2014/m_2034786/mpage_10/tm.htm#2050897 gdje će ti žene koje su iskusne u plivanju po vodama problema sa začećem dati info iz prve ruke. Isto tako pridruži se ženama na temi http://www.ringeraja.ba/forum/vjestice-ne-ocekujemo-u-januaru/m_2026249/mpage_2/tm.htm#2050867 gdje su one koje se nadaju plusevima u ovom mjesecu. Sretno druženje sa nama.



IZVORNA PORUKA: anandi

Dobro dosla i jos brze otisla na veselije teme
Kod mene je ista situacija, 4 godine pokusaja i nista od trudnoce, evo ja cu ti ispisati sve pretrage koje je meni ginekolog napisao da je potrebno odraditi:

PA-PA test - ginekologija

Hormonske pretrage - nuklearna medicina (FSH, LH, prolaktin, progesteron, testosteron ) - svi moraju biti uradeni od 2 do 5 dana menzesa, TSH, T3, T4

Laboratorijske analize - biohemija (KS, SE, urin, ŠUK, urea, kreatinin, holesterol, inzulonemija)

Imunoloska i mikrobioloska ispitivanja - mikrobiologija (urinokultura sa ABG, brisevi grlica i vagine sa ABG, TORCH, antikardiolipinska tijela- ACA, Chlamydia trachomatis, )

Serioloska ispitivanja - transfuziologija (HbsAg, HCV-Ab, VDRL, KG I RhD)

To su nalazi koje ti moras odraditi, a muz samo spermogram i spermokulturu

To traze u ordinaciji Balic u Tuzli. Meni je doktor Adem Balic rekao da sve to odradim da bi imao predstavu kako mi organizam funkcionise. Ako su svi ovi nalazi uredni naredni korak su ciljani odnosi uz neku stimulaciju (femara ili klomifen), poslije IUI pa VTO. Pacijentice koje imaju 30 i vise godina preskace se stimulacija i IUI i prelazi na VTO.
Nadam se da sam ti pomogla sta, ako imas kakva pitanja slobodno pitaj. Sretno ti



IZVORNA PORUKA: Tarana

Hvala vam, zenice drage.
Anandi draga, mi, nazalost, zivimo odvojeno, pa ni ne mozemo cestito potruditi. Bilo je tu mozda truda oko pola godine, a i to se nismo nesto slamali od truda jer smo bili prezauzeti poslovnim obavezama.
Kad sam rekla svojoj dr da se trudimo oko pola godina, ona se samo nasmijesila i rekla i to nije dovoljno. Iskreno, tih pola godine nismo se bas nesto ekstra trudili, a valjda je i stres na obje strane ucinio svoje.
Ali, da ja ne bih gubila vrijeme, ja bih cim prije da se skroz prekontrolisem i vidim je li to negdje zapelo:)))).
Hoce li mi dr opste prakse dati sve ove uputnice?



_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu malena27 RR)
Neposredna veza do poruke: 18
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *