|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
16.10.2010 22:22:04   
Laura Š.
Pomoćuser posted image
Moja curica ima 14 mjeseci i ustanovljeno joj je da ima urođeno iščašenje desnog kuka.

Situacija sljedeća: pridržavala sam  se svih savjeta pedijatra, vježbice lagane,široko povijanje do 3 mjeseca, kad smo i uradili UZV kukova u Vrazovoj, nalaz bio potpuno uredan!!! sama se počela dizati, oslanjati na nogice, spontano prohodala sa godinu dana. Nakon 15-tak dana ( od prohodavanja) primjetila sam da se ne oslanja podjednako na obje nogice, odvela je PEDIJATRICI, kaže dr. to je normalno da se djeca gegaju u početku, al rek'o dajte vi meni uputnicu za ortopeda. Odemo na Koševo, slikaju dijete i ustanove iščašenje. Konzervativne metode sad ne mogu dati nikakve rezultate, dr. sugeriše operativni zahvat.
Molim mame koje su bile u ovakvoj situaciji ili imaju neke podrobnije informacije da me posavjetuju user posted image
Da li da odem još negdje privatno ili...
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
16.10.2010 22:28:02   
Dida79
Pa kako odmah operacija?Od moje priajateljice kcerka je imala urodjeno iscasenje kukova i sa 6 mjeseci su joj stavili gips a poslije kajsice curica je malo kasnije prohodala ali sad je sve hb ok.

Mislim da bi ti trebala da potrazis jos neko misljenje i to ako mozes da odes kod nekog privatnika
Sretno i javi kako ste prosli

(odgovor članu Laura Š.)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
16.10.2010 22:35:34   
Laura Š.
Kaže dr. da je ustanovljeno ranije išao bi gips, kaišići itd. al sad je već kasno jer je prohodala,al potražićemo mišljenje još kojeg dr.-a

Hvala ti u svakom slučaju user posted image

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 0:17:36   
leona81
imas 2 opcije...gavrankapetanovic na Kosevu ili privatno i dr Dzozic u Vojnoj...u svakom slucaju trazi drugo pa i trece misljenje

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu Laura Š.)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 1:56:52   
veeseelaa
Laura nemam pojma u vezi s navedenim, nadam se da će sve biti ok
Može li mi neko objasniti zašto i kako dolazi do iščašenja kukova? zaprepaštena sam spoznajom da je Laura tek to otkrila kad je bebica imala 14 mjeseci
Laura jesi li inače malenoj ranije snimala kukove, ono 2 mjeseca nakon rodjenja???


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 1:59:47   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: leona81

imas 2 opcije...gavrankapetanovic na Kosevu ili privatno i dr Dzozic u Vojnoj...u svakom slucaju trazi drugo pa i trece misljenje

ja ti sugerišem da odtete Đoziću...poznat je po tome da u operatni zahvat ne šalje ako baš nije pod moranje i hitno.

baš odmah na operaciju ja nebih išla...sigurna sam da posroje vježbe pa čak i pomagala koja će do treće godine popraviti stnje.
Sretnouser posted image



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 2:01:07   
veeseelaa
oh moj Bože, nadam se da će se malo pile brzo oporaviti user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 2:39:47   
DM
Znam za slučaj u mm familiji-primjetili tek kad je dijete prohodalo-nije bilo operativnog zahvata-ne sjećam se sigurno koja su pomagala korištena...ali je sada sve hB u redu-ženska osoba u pitanju, ima već tinejdžera!
Želim vam sve naj,naj.....


_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 8:36:48   
Mona Mohamed
Cudno mi je da iscasenje nije primjeceno ranije. Pedijatar to moze i rukom otprilike osjetiti ako nesto nije uredu. Iskreno se nadam da cete moci bez operacijskog zahvata i da ce bebac biti dobro aBd.  

_____________________________

Čovjeka kojeg se naopako vodi, postaje duševno i duhovno sve bolesniji… Odstupi li previše od svojih osnovnih pretpostavki, od uslova za vlastiti razvoj, od plana po kojem je skiciran, naći ce se u nevolji i doživjeće slom.
Aisha..30.7.2010.

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 9:24:08   
HanaBana
Bas mi je zao jepotice....I ja sam imala iscasene kukova i radila sma operaciju. Znam da to sve se cini groznim ali potrazi jos jedno misljenje. Jesi li bila kod Ismeta Gavrankapetanovica?

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu Mona Mohamed)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 9:39:12   
ElmaB
Draga Laura, jako mi je žao što kroz sve to prolaziš. Evo jedan tekst općenito o urođenom iščašenju kukova:
Šta je to urođeno iščašenje kukova? Urođeno iščašenje dječijih kukova je najčešća urođena anomalija lokomotornog sistema, njena učestalost se kreće do 5%. Riječ urođeno u njenom nazivu znači da se dijete rađa sa tom anomalijom, ona je progresivnog karaktera i ako se na vrijeme ne otkrije i adekvatno  ne liječi neminovno dovodi do invalidnosti. Uz to treba znati da od normalno razvijenog do iščašenog kuka postoji čitav dijapazon poremećaja razvoja kuka označen terminom DISPLAZIJA koji znači nerazvijen kuk.  Šta uzrokuje urođeno iščašenje kukova? Urođeno iščašenje dječijih kukova je rezultat djelovanja većeg broja mehaničkih i fizioloških faktora kako od strane majke tako i djeteta u toku trudnoće i nakon poroda. (manjak plodove vode, povećan tonus materice, porod zatkom, djelovanje hormona, povećana labavost zglobova, nasljedno plitka čašica, pogrešno povijanje djece itd.)  kako prepoznati urođeno iščašenje kukova?            Urođeno iščašenje kukova kliničkim pregledom bi trebao da zna da prepozna svaki ljekar koji u svom radu ima kontakta sa djecom. Ako se iščašenje otkrije rano šanse za uspješno liječenje su velike a ako se otkrije kasno invalidnost je neminovna. Ako se pak radi o DISPLASTIČNOM (slabo razvijenom kuku) kod djeteta a takvih je ponajviše kliničkim pregledom  to jest pregledom sa 10 prstiju ni roditelji, ni pedijatar pa ni ortoped nije u stanju da to otkrije nego mora koristiti određena pomagala (rentgen ili ultrazvuk)Kod nas u Bosni  I  Hercegovini je nažalost i dalje prisutan u razvijenom svijetu  davno napušten stav da se  bebama sa 5 ili 6 mjeseci  slikaju kukove na rentgenu I vidi  da  li je  sva u  redu.Ono što se u u razvijenom svijetu uobičajeno koristi je rana ultrazvučna dijagnostika urođenog iščašenja dječijih kukova koja je u cijelosti potisnula rentgen iz ove oblasti. Razlozi za to su jasni: prvo -rentgenom se može vidjeti samo kost a dječije strukture su uglavnom hrskavičave i iz tih razloga je prije 5 mjeseca randgen neupotrebljiv, drugo-rentgen je jako škodljiv naročito za male bebe i djeca koja se više puta u prvoj godini zrače na rentgenu imaju šansi da kad odrastu nemogu imati svoga  potomstva.S druge strane ultrazvuk je apsolutno neškodljiv, on u savremenoj medicini zauzima važno i nezamjenljivo mjesto a kad su u pitanju dječiji kukići to je suverena metoda koja omogućuje pregled odmah nakon rođenja, time ranu dijagnozu i uspješno liječenje.U nama susjednim zemljama ova problematika je zakonom regulisana, naime UZV  pregled  dječinih  kukova  se  obavlja u  Bolnici odmah nakon  poroda, time se bolest rano otkriva i izlječenje postiže prije prohodavanja. Na žalost naša stvarnost je daleko od ovih u savremenom svijetu davno prihvaćenih stavova, odgovornost za to je na zdravstvenim radnicima, najviše pedijatrima i ortopedima a posljedice takvog stanja ispaštamo svi ponajviše nikom kriva djeca i njihovi roditelji.  kako liječiti urođeno iščašenje kukova?             Liječenje otkrivenog poremećaja razvoja dječijeg kuka bilo luksacije ili displazije je isključivo u domenu rada ortopeda. Na kraju želim da napomenem da je rano otkrivanje poremećaja razvoja dječijeg kuka preduslov njegovog uspješnog liječenja a da je ultrazvučna dijagnostika metoda izbora u ranom otkrivanju poremećaja razvoja dječijih kukova. Ja bih dijete odvela privatno, u polikniku Sanasa kod dr Dr Đemil Omerović Ortopedski hirurg. Evo ti br telefona.033 661840, adresa je Grbavička 74.






_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Laura Š.)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 9:46:42   
breskvicaa
E ovako ja nemam nekog iskustva ali moja zaova je imala problema sa svojom curicom isto je imala problema sa tim pa je stavljala tri mijeseca neku plastiku oko nogica i nije pomoglo međutim dr. je posalje na kosevo i nosila je neke tegove i sad ima gipsic pa jos neznam da li je pomoglo ali kazu da je bolje kud i kamo nego prije pa eto nebi bilo lose i na kosevo da je odvedes a mogu se raspitati ako hoces koji je dr. bio user posted image

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 15:31:48   
Laura Š.
Vodila sam dijete na UZV kukova kad je imala tri mjeseca, nalaz bio potpuno uredan!? S tim nalazom bila kod pedijatrice, pogledala ga, pogledala sliku i rekla da je sve u redu, Mona Muhamed, u pravu si, DOBAR pedijatar bi to valjda trebao vidjeti i prostim pregledom.Veesela, ja stvarno nisam primjetila ništa dok cujica nije prohodala, jer je normalno i puzala i dizala se uz namještaj i onda prohodala spontano. ja i sad kad je skinem kad joj gledam nogice ne vidim razliku, al čim je prohodala počela se više oslanjati na jednu stranu. Odmah sam je odvela pedijatru i gospođa kaže SVA SE DJECA GEGAJU! e onda sam otišla na Koševo, uslikali i kažu da je kuk decentriran i nije im jasno kako se to nije uočilo na UZV.
E sad, dr. kaže pošto dijete već hoda kasno je za ta pomagala, al evo Breskvice pomagajuser posted image , pa pokušaj mi molim te saznati ime tog dr.-a
Hvala vam svima na savjetima a posebno ElmiB user posted image

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 15:34:21   
Laura Š.
Hanady, pitanje: gdje radi taj Đozić, jel privatno ili..

user posted image

(odgovor članu Laura Š.)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 17:44:08   
HanaBana
Laura kod kojeg dr si bila na Kosevu? Svaki dr ima drugu dijagnozu.
Kada skines malenu pogledaj da li sa obje strane ima jednak broj gibova.
Moji roditelji su kod mene primijetili odmah po rodjenju jer nisma imala jednak broj gibova.
Na kraju su mi uradili operaciju. Sada je sve ok.


_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu Laura Š.)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 17:49:37   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Laura Š.

Hanady, pitanje: gdje radi taj Đozić, jel privatno ili..

user posted image


rad u Vojnoj bolnici...
kod njih nema gužve...
uzmi uputnicu za vojnu bolnicu ortopedu i nazovi pitaj kada je on i pravo njemu porani.
nekeda je radio privatno u sanasi sada nisma sigurna jedino da nazoveš sanasu i pitaš i njih.user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Laura Š.)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
17.10.2010 22:27:17   
leona81
nama je licno pomogao dr Dzozic, imali smo blagu displaziju lijevoga kuka...

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
27.10.2010 16:50:08   
Laura Š.
 
Bili kod Đozića, bili na Koševu, ipak moramo na operaciju, a sve zbog propusta ljekara koji je radio UZV kukova i napisao da su kukovi u redu, a na snimku se vidjelo da dijete ima urođenu manu-potvrdila tri ortopeda!!!!!
Eto, samo da upozorim druge mame da dobro paze gdje vode dijete na UZV pregled, (mi smo bili u Vrazovoj).
Ja sam svjesna da svako može pogriješiti, ali da je tad urađen pravilno UZV kad je dijete imalo tri mjeseca, sad bi sve izgledalo drugačije i na vrijeme bi se preduzele potrebne mjere za korekcije, a sad nam preostaje samo operacija user posted image

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
11.2.2011 22:23:57   
Tajra_A
Lijep pozdrav svim zenicama nova sam na forumu imam bebu od osam mijeseci i ima oba iscesena kuka da li ima jos iko sa tim problemom da me posavijetuje sta da radim user posted image
Hvala unaprijed i nadam se ugodnom druzenju user posted image

(odgovor članu Laura Š.)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
11.2.2011 22:51:34   
breskvicaa

IZVORNA PORUKA: Laura Š.

Vodila sam dijete na UZV kukova kad je imala tri mjeseca, nalaz bio potpuno uredan!? S tim nalazom bila kod pedijatrice, pogledala ga, pogledala sliku i rekla da je sve u redu, Mona Muhamed, u pravu si, DOBAR pedijatar bi to valjda trebao vidjeti i prostim pregledom.Veesela, ja stvarno nisam primjetila ništa dok cujica nije prohodala, jer je normalno i puzala i dizala se uz namještaj i onda prohodala spontano. ja i sad kad je skinem kad joj gledam nogice ne vidim razliku, al čim je prohodala počela se više oslanjati na jednu stranu. Odmah sam je odvela pedijatru i gospođa kaže SVA SE DJECA GEGAJU! e onda sam otišla na Koševo, uslikali i kažu da je kuk decentriran i nije im jasno kako se to nije uočilo na UZV.
E sad, dr. kaže pošto dijete već hoda kasno je za ta pomagala, al evo Breskvice pomagajuser posted image , pa pokušaj mi molim te saznati ime tog dr.-a
Hvala vam svima na savjetima a posebno ElmiB user posted image


Ja sam je pitala i zove se dr.Ismet Gavrankapetanovic pa eto nadam se da sam ti pomogla koliko toliko izvini sto ti nisam ranije javila jer sam slabo bila na forumu pusa i nadam se da ce sve biti O.K user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu Laura Š.)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
11.2.2011 22:59:03   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Tajra_A

Lijep pozdrav svim zenicama nova sam na forumu imam bebu od osam mijeseci i ima oba iscesena kuka da li ima jos iko sa tim problemom da me posavijetuje sta da radim user posted image
Hvala unaprijed i nadam se ugodnom druzenju user posted image
samo cu podici tvoj post...neko ce ti sigurno odgovoriti

(odgovor članu Tajra_A)
  Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
11.2.2011 23:14:17   
M kao Mama
Tajra dobro nam došla, da je sreće da je povod drugi, ali akobogda bit će naša curica dobro. Kod koga ste do sada išli od dr.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Urođeno iščašenje kukova-OPERATIVNI ZAHVAT
15.2.2011 19:32:13   
breskvicaa
IZVORNA PORUKA: Tajra_A

Lijep pozdrav svim zenicama nova sam na forumu imam bebu od osam mijeseci i ima oba iscesena kuka da li ima jos iko sa tim problemom da me posavijetuje sta da radim user posted image
Hvala unaprijed i nadam se ugodnom druzenju user posted image

Javljam se u mijesto tajre to mi je zaova i vec sam napisala kod koga se lijecila kod dr.Ismeta Gavrankapetanovica

< Poruku je uredio breskvicaa -- 15.2.2011 19:37:47 >


_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu Tajra_A)
Neposredna veza do poruke: 23
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *